N°. 16088 "Vrijdag 3 Augustus. A0. 1912. <§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van iZpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ofïïeieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCÏÏ DAGBLAD PRIJS DER ADVEBTENTIEN: Van I6 regel» ƒ1.06. Iedere regel meer f 0.17J. Orootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oenta, Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per week 9 Oentsj per 3 maanden ..'IJ f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post Gemeenterekening. Burgemeester en We thou de r svan Leiden brengen ter algemeen© kennis, cEat de ning en verantwoording van de ontvangsten ton uitgaven dezer gemeente, over het jaar 1911, met al de daarbij behoorende beschei den, aan den gemeenteraad ia overgelegd, te gelijk voor een ieder gedurende veertien 'dagen ter lezing neergelegd ter Secretarie Idezer gemeente, en in druk, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zal wor- iden gee tel d. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, Loco-Seoretaris, Leiden, 31 Juli 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemsene kennis dat 'door hen op heden vergunning is verleend aan L. H. BECHERER en rechtverkrijgen den tot het oprichten van een boekdrukke rij in het perceel Steenschuur No. 5, Sectie G no. 297. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, Loco-Seoretaris. Leiden, 1 Augustus 1912. Leiden, 2 Augustus. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder wapperde heden do driekleur van de vele openbare gebou- iwen, die we hier in Leiden bezitten, en van eenige particuliere woningen. Als gewoonlijk deed het oarillon van twaalttot één uur zich hooren. Draaiorgels Jverzorgden het verdere muzikale gedeelte. Om twaalf uren had op het Schuttersveld 'de parade plaats van infanterie en veld artillerie. Honderden toeschouwers stonden dicht opeengepakt in Aloëlaan en aan den iRijnsburgersingel. Een regenbuitje dreigde nog even de militaire plechtigheid te ver storen, maar het zonnetje was reeds door gebroken voor de luitenant-kolonel der ar tillerie, die de troepen zou inspeoteeren ar riveerde. Na afloop der parade werd een wande ling door een deel der stad gemaakt. Hedenavond treedt in ,,'t Posthof" de karakter-komiek Maupie Staal op. Officieele feestelijkheden zijn niet georga niseerd. Te Amsterdam wapperde uit tal van openbare gebouwen het nationaal dun doek. Op den Dam klonken reeds vroeg in den helderen morgen de klokken van het carillon. Tal van toehoorders stonden er dan ook geschaald om Naatje van den Dam" en zelfs de jongere generatie, die nu van hare vacantie geniet, was in ster ken getale opgekomen. Later op den dag, om 12 uur des mid dags, werd de parade gehouden, die zoo als altijd, ook nu veel bekijks had terwijl op verschillende tijden van den dag van versahillende kerken de klokken de natio nale liederen speelden en over onze Am- stelstad oen gezelligheid brachten, zooals zij steeds op hare nationale feestdagen kent. Do kolonel C. D. de Roon, commandant va.n het vierde reg. inf. alhier, zal eerlang pënsiösn verlaten. Iu-4heÖ^»ekenaafc Alphen a. d. Rijn is inet goedkeuring van Z. D. H. den Bis schop van Haarlem opgericht een Broeder schap onder den titel van O. L. Vrouw te Kevelaar. Deze Broederschap zal omvatten alle parochies van het Dekenaat Alphen, terwijl ook nog andere parochies zich mede kunnen aansluiten. De zetel der Broeder schap is gevestigd in de kerk van St.Petrus Banden, te Roelofarendsveen. Jaarlijks zal in het vervolg van uit het dekenaat Alphen een bedevaart naar Keve laar trekken onder den naam van „Rijn- landsche processie". Voor de eerste maal zal dit geschieden den 2den September a.s. Bij deze bedevaart zullen zich ook aanslui ten de parochies Reeuwijk, Boskoop en Wadicbnxveen. („Msb.") Gisteren heeft in Den Haag de heer- stemming plaats gehad tusschen <de heeren mr. M. de Mos ,en K. let Laan voor de ver kiezing van een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland in de vacature-B. Janso Johzn. Uitgebracht zijn 12093 geldige ^temmen. Hiervan verkregen de hoeren jmr. M- de Mos (lib.) 7263 en ,K. ter Laan (soc.-dém.) 4583sbemmen. Gekozen is dus °tr. M. de Mos. NatnCns den Minister van Waterstaat is aian de arbeiders hij de Rijkswaterstaats werken. meegedeeld, dat behoudens het geval, dat de daarvoor benoodigde gelden niet zouden worden toegestaan ia Het -vervolg telken jare aan do arbeiders bij de Rykswaterstaatswdken, die op I J an. van het-jaar ten minste' drie jaren in vasten dienst zijn gëweest en vmeer- dan twee kim- deren hebben, wier onderhoud te hunnen laste komt en wier leeftijd .beneden 16 jaar is, voor elk Mnd boven Jiefc genoemde aantal een toelage van f25 met een maximum van f 150 zal worden toegekend. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Vereeniging ,voor den Koffie handel te Amsterdam hield gisteren het be stuur dier Vereeniging, in het gebouw in de Raadhuisstraat een reoeptio, welke druk bezocht was. Het woord werd o.a. gevoerd door de hee ren E. Cabos, voorzitter van de koffie-ex- porteurs-vereeniging, en Elink Schuurman, onder-voorzitter van de Vereeniging voor den .Goederenhandel te Rotterdam. In ant woord op de gelukwenschen .van laatstge noemde, bracht de voorzitter van de Ver eeniging voor den koffiehandel, de heer H. R. du Mosoh, hulde .aan de energie, welke Rotterdam pok op het gebied van den koffie handel ten toorn spreidt. Aan ,den heer Van Dijk, die 25 jaar loco- secretaris is, bood do voorzitter, namens de leden, een huldeblijk aan: een antiok schoor- steen-garnituur met spiegel. De zaal, waarin de plechtigheid plaats had, .was fraai gedecoreerd. Tegen den wand waren o.m. opgehangen dé (dankbetuigingen van do Koningin en de Koningin-Móeder en den Prins voor het hun toegezonden Ge denkboek der Vereeniging. Men deelt ons .uit Zutphen mede, dat minister Talma de groote .nationale land bouwtentoonstelling aldaar zal openen. Deze tentoonstelling zal belangrijk zijn, omdat er 15 Augustus de wijze van melken vertoond zal worden, die de zuiveloonsulcnt van Gelderland, de heer D v. d. Burg, achtereenvolgens in verschillende'cursussen door een bekwamen melker heeft doen on derwijzen. Zulke cursussen zijn gehouden te Dinxperlo, Gendrrngen, Silvolde, Vars- seveld ©n te Beekborgen en zij werden ge woonlijk door een 30- a 40-tal leerlingen ge volgd. („N. R. Ct.") Iii een onderhoud, hetwelk de afge vaardigden van het loonpetition nemen t van de Nederl. Vereeniging van' Spoor- en Tramwegpersoneel en van den Neder!. R.-K. Bond van Spoor- en Tramwegper soneel St.-Raphael," volgens hun verslag met den directeur-generaal der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen hebben gehad ter toelichting vod het adres om loonsverliooging, heeft de directeur-generaal o. a. medegedeeld, dat bij de S.-S. thans een nieuwe loonregelmg in studie ist welke, naar hij hoopte met 1 Januari a. s. in werking zal treden. De heer Van Kretschmar gaf te kennen, dat voornamelijk de laagste loonen lier zien zouden worden en verzocht aan de afgevaardigden geenerlei illusies op te wek ken, d'aar hij niet twijfelde, of ook na de nieuwe loonregeling zouden er nog wel verschillende niet vervulde wenschen overblijven. De milliardair Rockefeller bezocht Haarlem en bezichtigdeo. a de Groote Kerk, waar op zijn kosten een extra-orgel bespeling werd gegeven.: Hij roem.de bij zonder hetk spel van den heer Louis Ro bert. Eenige inkoopen werden gedaan in een winkeltje van .odd, koperwerk bij de kerk. De heer Rockefeller kwam met een ge zelschap van 8 personen in drie auto'3 uit Amsterdam Bij de te Woerden gehouden aanbeste ding van het leveren en leggen van buis leidingen en hulpstukken voor de gemeen te-gasfabriek en bronwaterleiding aldaar, heeft het laagst ingeschreven de lieer G. van Gorkom, aldaar,, voor 10,849, aan wien bet werk is gegund. Mej. J. M. Gleuns, leerares aan de H.-B. S. met 5 j. c. voor meisjes te Utrecht, heeft om gezondheidsredenen tegen 1 November ontslag gevraagd. Te Utrecht heeft zich uit de winkeliers een comité gevormd om wettelijke maat regelen te verkrijgen tot bevordering der 9-uur-winkelsluiting. De Koninklijke Familie keert morgen- namiddag te half zes op Het Loo terug. In de te Utrecht gehouden Raadszit ting werd met 15 tegen 11 Remmen beslo ten een verzekering aan te gaan met de „Ocean Accident and Gar an tee Corpora tion" voor het trambedrijf der gemeente, tegen de geldelijke gevolgen, voortspruiten de uit door de tram veroorzaakte onge vallen. In die Raadszitting werd aan B. en Ws. een krediet toegestaan van f 3200 voor de herdenking van het 50-jarig bestaan van de gemeente-gasfabriek. Een gratificatie zal aan het thans in dienst zijnde personeel en de gepeneionneerden worden uitgekeerd. De Raad van Zaandam verleende aan B. en Ws. een crediet van f 12,000, om alle straatlantaarns te voorzien van een instru ment, waardoor zij automatisch kunnen worden aangestoken .en geblusoht. Wijl de lantaarnopstekers dientengevol ge ontslagen zullen worden, werdi voorge steld hun een toelage te geven, varieeren- de tusschen f 0-25 en f 1.25 per week. De Raad besloot echter, met 10 tegen 5 stemmen, deze toelagen te verhoogen tot twee en een half maal de voorgestelde be dragen. In Den Haag is voor liet examen Fransch M. O. akte A geslaagd mej. M. A. Henschel, te. Bennebroek: te Arnhem voor do hoofdakte die heer D. Houtkamp, te Gouda. Z. K. II. de Prins zal Zondagavond in Den Haag komen en aldaar verblijf houden tot Dinsdagmiddag. Z. K. H. is voornemens zioh Woensdagavond voor eenige dagen haar Mecklenburg te bege ven. Gistermorgen om elf uren bracht de Prins per auto een bezoek aan de Naar- dermecr, vergezeld van zijn adjudant-, jkr. v, Suchtelen v. d. Haare. Di\ Oude mans, voorzitter van de vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Neder land, leidde Z. K. H. rond. Bij de twee vorige bezoeken werd de eendenkooi be zichtigd, terwijl thans het doel van het bezoek was, het vaneen de1- eenden in oogenschouw te nemen. Door den kooi- baa-s De Bruin werd een twintigtal een den gevangen, waarna De Prins te half één de kooi verliet, om zich weder per auto naar Het Loo te begeven. H. M. de Koningin Moeder heeft op de koloniale Landbouwtentoonstelling te Deventer als bewijs van belangsteliing een aantal voorwerpen, in Wcsblndio vervaardigd, aangekocht. Op 65-jarigen leeftijd is te Rotter dam overleden de heer G. van Rijn, bibliothecaris der gemeente, die veel heeft bijgedragen tot reorganisatie der openbare bibliotheek en tot het stichten van meerdere openbare leeszalen, terwijl hij door navorsching en publicatie der geschiedbronnen van de Maasstad do ge meente zeer aan zich heeft verplicht. De heer Van Kol vertrekt in Augus tus over Rusland en Siberiè naar Japan Den 29sten Augustus verlaat hij Moskou om naar Japan te vertrekken, waar hij o.a. zal vertoeven in Kobe, in welke stad hij intrek zal nemen in het „Oriental- Hotel". Uit Japan komt de heer Van Kol op nieuw naar Oost Indië. Op 62-jarigen leeftijd is te Warmen huizen overleden as. A. J. Adriani, sinds 1881 predikant adiaar bij de Ned. Herv. Gem. Wijlen mej. C. v. d. Biggelaar, over leden te Grave, heeft legaten vermaakt aan de R.-K. kerken te Grave, Escharen, Velp, Gasse]) Linden, Apeltern, Dreumei, Vinkeveen. Waddinxvéen, Neer-Asselt en Handel, aan de fraters te Grave en de Capucijnen te Velp. Deze legaten loevpen van f 500 tot ongeveer 20,000. HAARLEMMERMEER. Ten overstaan van notaris Heinsius werd te Hoofddorp publiek geveild, de bouwmanswoning, ge naamd „Willey's hoeve" met 18.68.70 HA. bouw- en weilandaan den Venneperweg, nabij Hillegóramërdijk. De veiling geschied de in 5 perceclen. Pero. I, 2.84.30 H.A. bouwland. Gekocht door B. de Groot, te Nieuw-Vennep, voor f 6100. Pero. II, 2.15.70 H.A. bouwland. Gekocht door A. den Ouden, te Nieuw- Vennep, voor f 6100. Perc. III, 5.97.90 H.A.. bouwland. Gekocht door W. F. Udo, te Ab- benes, voor f 14,000. Pero. IV, 0.01.80 H.A. - bouwland, waarop de boerderij, schuren, enz. Gekocht door J. Hoogewoning, te Sassenheim, voor f. 15,700. Dit perceel is later uit de hand verkocht aan A. den Ouden, voorn. Perc. V, 1.69.00 H.A. bouw land. Gekocht door J. Rijneveld, te Hille- gom, voor f 4500. De geheele opbrengst bedroeg de kapi tale som van f 46,400. KATWIJK-AAN-ZEE. Het was een druk te en gewoel van belang gisteravond in de Voorstraat. De onlangs aangeschafte stooni- brandspuit moest worden beproefd. Bij de vorige beproeving bleek, dat de watertoe voer uit de waterleiding niet voldoende was om de stoomspuit al haar kracht te doen ontwikkelen. Toen zijn er daarom in de Voor straat nieuwe buizen voor de waterleiding gelegd met een veel grooter diameter. Dat bleek nu een doeltreffende verbetering te zijn. De spuit stond voor de Hervormde school. Er werd met twee stralen gespoten, elk met §en diameter van 17 m.M. De ma chine deed het uitstekend- Eén straal was gericht op het Weeshuis, de andere op het Gasthuis, welke beide gebouwen tot de hoog ste van het dorp behooren. Het water spoot er flink over heen. Ter afwisseling werd later gespoten met één straal van 3 c.M. dikte. Nadat o<>k nog de beide handspuiten war ren geprobeerd, welke ook in goeden staat bleken te zijn, was de plechtigheid afgeloo- pen. We willen niet hopen, dat er spoedig brand komt, doch mocht er ergons brand uitbreken, de bluschmiddelen zijn in goeden staat; de assurantie-maatschappijen kunnen in dit opzicht gerust zijn. De bakkersknecht J. Bokhoven, werk zaam bij de firma H. van Tongeren en Zn.,: had het ongeluk met drie vingers zijner liiii kerhand tusschen een wals bekneld te go- raken. Gelukkig was daar dr. A. J. van Walsem juist in de nabijheid, die spoedig het eerste verband legde. Hoewel de ge kwetste lichaamsdeelen er deerlijk uitzagen, hoopte de geneesheer op volkomen gene zing. KOUDEKERK. Wederom had in onze gemeente een droevig sterfgeval plaatr- De 48-jarige watermolen aar O. K., goed en wel '3 avonds naar bed gegaan, werd 's morgens levenloos te bed gevonden. Hij laat een weduwe met zes kinderen na. De oude Ned.-Herv. Kerk zal een be langrijke restauratie ondergaan. Het pla/- 103) „E11 merk op," zeide Holmes met zelf voldoening, „dat niets hem noopte mij dit velletje papier te geven en zich dientenge volge te verraden. Eenvoudige kwajon gensachtigheid zijnerzijds en waardoor ik er aohter gekomen ben." Holmes haalde met potlood de letters en de oijfers ever: „ACDEHNOOORTW 237." „Nu!" zeide d'Imblevalle; ,,het zijn de letters, welke gij ons zooeven zelf hebt la»- ten zien." „Neen. Als gij deze reeks letters goed bekijkt, zult gij zien, evengoed als ik, dat zij niet gelijk is aan die, welke ik het eerst heb opgeschreven." „In hoeverre?" „Zij bevat drie letters meer, een E en twee O's." „Ja, dat had ik niet opgemerkt." „Breng de E en een O bij de C en de H, die overschoten, bij het woord „antwoord" en gij zult zien, dat het eenige woord, dat er mee te vormen is, ECHO is." „Dat wil zeggen?" „Dat wil zeggen „Echo de France," heb blad van Lupin, zijn lijfblad, waarin hij zijn berichten plaatst. „Antwoord in de „Echo de France", rubriek kleine adver tenties, onder nummer 237". Dat is de op lossing van het raadsel, waarnaar ik zoo lane gezocht.heb en die Lupin mij met zoo veel dienstvaardigheid heeft verschaft." „En wat hebt ge ontdekt?" „Ik heb de .geheel© geschiedenis tot in bijzonderheden ontdekt van de betrekkin gen tusschen Arsène Lupin en zijn mede plichtige." En Holmes spreidde zeven kranten uit met de advertentiepagina naar boven. Daarin onderstreepte hij de volgende zeven advertenties: 1. Ars. Lup. 1 Een dame vraagt be scherming, 540. 2. 540. Wacht nadere uitleg, A L. 3. A. L. Onder druk vijand. Verloren. 4. 640. Meld adres. Zal onderzoeken. 6. A. L. Murillo. 0. 540. Park 3 uur. Viooltjes. 7. 237. Afgesproken Zaterd. Zal Zondl- morgen park zijn." „En u noemt dat een geschiedenis in bij zonderheden riep d'Imblevalle. Welzeker, als gij er uw volle aandacht aan schenkt, zult gij dat met mij eens zijn. In de eerste plaats roept de dame, die als 540 teekent, d!e bescherming van Arsène Lupin in, waarop Lupin antwoordt met een verzoek om inlichtingen. De dame ant woordt, dat zij onder den druk van een vijand staat, van Bresson zonder eenigen twijfel, en dat zij verloren is, als men haar niet te hulp komt. Lupin, die de zaak niet vertrouwt en zich nog niet met d'e onbe kende in verbinding durft stellen, vraagt haar adres en stelt een onderzoek voor. De dame aarzelt gedurende vier dagen vergelijk de datums der kranten maar en geeft eindélijk, door de omstandighe den gedwongen en door.de bedreigingen van Bresson beïnvloed, den naam op van de straat, waar zij woont: Murillo. Den vol genden dag deelt Arsène Lupin medé, dat hij om drie uren in het park Monceau zal zijn, en verzoekt de onbekende een ruiker tje viooltjes te dragen als herkermingstee- ken. Dan volgt een onderbreking van acht dagen in de ge dachten wisseling. Arsène Lupin en de dame hebben met noodig el kaar door bemiddeling van de krant mede- d'eelingen te doen: zij ontmoeten elkaar of schrijven elkaar direct. Het plan is duide lijk: om aan de eischen van Bresson te vol doen, zal de dame de lamp wegnemen. Alleen moet de dag nog vastgesteld wor den. De dame, die voorzichtigheidshalve cor respondeert met behulp van uitgeknipte en opgeplakte letters, besluit voor Zaterdag en voegt er bij: „Antwoord „Echo" 237". Lupin antwoordt, dat het afgesproken is en dat hij bovendien Zondagmorgen in het park zal zijn. In den vroegen morgen van Zondag werd de diefstal gepleegd." „Ja, alles sluit aan elkaar," stemde d'e baron toe, „en de geschiedenis is volledig." Holmes hernam: „De diefstal werd dus gepleegd. De da- me gaat Zondagmorgen uit, dbet Lupin verslag van hetgeen zij gedaan heeft, en brengt Bresson de lamp. De dingen gebeu ren dan, zooals Lupin het had voorzien. De justitie, van de wijs gebracht door een opengelaten venster, vier gaten in den grond en twee afgeschaafde plekken op een balustrade, constateert onmiddellijk dief stal door middel van braak. De dame is gerust." „Goed," zeide de baron, „ik aanvaard deze zeer logische lezing. Maar dé tweed© diefstal..." „De tweede diefstal werd door den eer stén uitgelokt. Nadat de kranten hadden vejrtelcL, hoe de lamp verdwenen was, is iemand op de gedachte gekomen, den dief stal te herhalen en zich meester te maken van wat niet meegenomen was. En ditmaal was het geen gefingeerde diefstal, maar een echte met een echte inbraak en wat er bij behoort." „Lupin, natuurlijk..." „Neen, Lupin gaat zoo dom niet te werk. Lupin schiet niet zoo gauw op menschen." „Maar wie is het dan?" „Bresson, zonder eenigen twijfel en bui ten medeweten van de dame, die hij ge plukt had. Het is Bresson, die hier naar binnen geklommen is, dien ik achternagezet en die Wilson gewond heeft." „Zijt ge daar wel zeker van?" „Beslist zeker Eén der medeplichtigen van Bresson heeft hem gisteren, vóór zijn dood, een brief geschreven, die bewijst, dat tusschen dién medeplichtige en Lupin on derhandelingen waren aangeknoopt over de terugbrenging van alle gestolen voor werpen in uw huis. Lupin eisclite alles: „het eerste ding (dat wil zeggen de lamp) evengoed als die van de tweede zaak". Bo vendien liet hij Bresson bespieden. Toen deze zich gisteravond naar den oever der Seine begaf, achtervolgde één der mannen van Lupin hem gelijk met ons." „Wat ging Bresson aan den oever der Seine doen?" „Gewaarschuwd door de vorderingen van mijn nasporingen..." „Door wie gewaarschuwd?" „Door dezalfde dame, die terecht vrees de, dat de ontdekking van de lamp de ont dekking van haar avontuur ten gevolge zou hebben. Dus toen Bresson gewaar schuwd was, maakte hij van alle gestolen voorwerpen, die hem konden verraden, een pak en wierp het weg op een plek, waar hij het terug zou kunnen vinden, als het gevaar geweken- was. Bij zijn terugkeer te zijnent heeft hij toen, door Ganimard en mij in het nauw gejaagd, het hoofd verlo ren en de hand aan zichzelf geslagen, daar hij ongetwijfeld nog andere misdrijven op zijn geweten had." „Maar wat zat er in het pak?" „De lamp en dé andere gestolen voor werpen." „Zijn zij dan niet in uw bezit?" „Dadelijk na de verdwijning van Lupin heb ik van het had, dat hjj mij genood zaakt had te nemen, gebruik gemaakt, om mij te laten brengen naar de door Bresson uitgekozen plek, en daar heb ik, in linnen en wasdoek gewikkeld' gevonden wat u ont stolen is. Hier ligt alles op deze tafel." Zonder een woord te zeggen, sneed de baron de touwen van heb pak door, ver scheurde het natte linnen, haalde er de lamp uit, draaide aan een in den voet aan gebrachte schroef, trok met beide handen aan het reservoir, dat zich in twee ge lijke deelen scheidde, en de gouden schor pioen, met robijnen en smaragden bezet, werd zichtbaar. Hij was niet beschadigd. (Wordt vervolgd)..

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1