N°. 16087 Donderdag X Angiistug. A°. 1912. $êze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regel» /"1.05. Iedere regel meer ƒ0.17J. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het ineaaaeeren wordtf 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURAJJTs Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I X f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per poat 1.65. lMrecte Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter aJgemeene kennis, dat aan den Ontvanger der Directe Bel. aldaar is ter hand; gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 27 van den dienst 1011'12, executoir verklaard den 3östen Juli j.l. en herinnert den belanghebbenden aan hun verplichtingen om d!en aanslag op den bij.de Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 1 Augustus 1012. Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter aJgemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe Belastingen aldaar ïs ter hand gesteld het kohier der Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten No. 1 van den dienst 1912'13, executoir verklaard dien 30sten Juli j.l. en herinnert den belang hebbenden aan hun verplichtingen om den aanslag op den bdj de Wet bepaalden voet tie voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAJt. Leiden, 1 Augustus 1912. Leiden, I Augustus. Ds. J. Ph. Makldnk, te Kampen heeft het beroep naar de Ev.-Luth. Gem. alhier vaoatu r e - Stade rmann) aangeno men. Bedankt is voor het beroep naar de Geref. Kerk te Kruiningen door ds. Ense- rink, te Nieuwveen. Voor het examen Fransch ï~<y. rijn in Den Haag geslaagd de heer P. C. J. Ruys te Waddinxveen en mej. E. M. Blok, te Woerden; voor het examen Engelsch 1. o. aë heer A. Borst, te Aar- landerveen. Voor het eindexaftruein H, B. S. met 5-jarige®. cursus te Gouda zijn geslaagd mej. G. tvan Leeuwen en de heer W.. Sohuitemaker, van Leiden; voor het exa men el u. 1. o. te Utreoht voor diploma B «de heeren IL, W. Uitlek, van Oqgsfc- geest, en O. J. de Langen, van Leiden (blekten leerlingen van de Chjr. tfohood voor m. u. 1. o, in het Noordeinde alhier. De „Sts/Crfc." 'bevat die statuten van de vereeniging tob verbetering van het gjeitenraa te Nieuw-Vennep, gem. Haarlemmermeer, en van de afd. Leiden van den Ned. Vrouwenbond tot verhoo- $ingj van het zeöiellijk bewustzijn te Len-en Mej. N. H. Gouwentak, te Voorscho ten, wordt door B. en Ws. van Den Haag aanbevolen voor onderwijzeres aldaar. Mej. E. M. van Heuven, thans tij 'delijk werkzaam te Leiderdorp, is be noemd aan de Chr. School te Heer-Hugo- waard. De benoeming is aangenomen. In de te Haarlem gehouden verga dering van Gladiolus-kweekers verzocht de heer Boon van de firma L. E. Nieu- wenhuizen, te Leiden, sprekende uit naam der oommissie voor de door de afd. Oegst- geest en Omstreken gehouden wordende Gladiolus-Tentoonstelling om een bijdra ge uit de kas der Gladiolus-Vereeniging ter bestrijding der onkosten. De vergade ring besloot hiervoor 50 gulden beschik baar te stellen, welk bedrag alleen dan opeisbhbaar zal zdjn, wanneer de reke ning der tentoonstelling met een nadee- lig saldo sluit. Op 61-jarigen leeftijd is in Den Haag plotseling overleden de heer G. H. Booi- scholte, sedert jaren hoofd der bijzonde re school aan de Surinamestraat aldaar.; Bij enkele candidaatstelling is ge kozen t'.«t lid van de Provinciale staten van Utrecht, in de vacature, onstaan door het overlijden van den heer D. P. Ha mers de heer J. W. Jorissen geneesheer en lid van den Baad van Amersfoort. Het kasteel Severen, te Amby, bij Maastitidht, met parken en uitgestrekte Landerijen,, ijs voor f 33,000 aangekocht voor de vetopleging Man verwaarloosde meisj es. Het gesticht van den H. Vincentius Paulo, te Maastricht, voor verwaarloosde meisjes, speciaal voor voogdij- en regee- rrngskinderen, en bestuurd door de zua- ters „de la miséricorde", werd te klein op den duur. Een deel der kinderen zal nu gehuisvest worden op Severen, dat weldra bevolkt zal worden; er zal o.a. nog een school worden bijgebouwd. („Tijd".) De Raad van Re uk urn heeft de uitspan ning „Westerbou-wing" aangekocht voor f 65,000. Er zal een 4-pcts.-leening voor worden aangegaan, af te lossen in yijftig jaren. De Nationale Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" heoft. een circulaire gericht tot de hoofden van han delskantoren, om aan te dringen op ver vroegde Zaterdagmiddagsluiting. Wijlen. A. K, te M., heeft aan de WeesinriohtiDg te Neerbosoh f 1000 ver maakt. De Raad van Sneek heeft na een zeer lange discussie met 7 tegen 5 stemmen be sloten afwijzend te beschikken op het adres van den Bond van Handels- en Kantoorbe dienden, om vervroegde winkelsluiting. De twaalfde jaarvergadering van de Geref. Vereeniging voor Drankbestrijding is te Utrecht gehouden. Vertegenwoordigd waren 39 afdeelingen. De voorzitter, ds. W. H. Gispen, uit Zwolle, wees in zijn ope ningswoord op den bloei der Vereeniging. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 80 en de Vereeniging telt nu 2150 leden. Prof. dr. J. 0. de Moor, te Kampen, werd als lid van het hoofdbestuur herkozen. In plaats Van den heer A. Dijksterhuis, die als pen ningmeester bedankt had, werd benoemd de heer C. Buitendijk, te Amsterdam, wien bereids het penningmeesterschap door het hoofdbestuur opgedragen was. Nader meldt men uit Garderen: Na afloop van de plechtige onthulling van het monument voor Joannes Anastasius Velua- nus, is Z. K. H. de Prins in de pastorie van de Ned.-Herv. Gem. door da. J. G. Lek- kerkerker ontvangen. De Prins gebruikte 'er eenige ververschingen en hem werd namens de redactie van het Ned. Archief voor Kerkgeschiedenis de eerstvolgende afleve ring aangeboden, waarin een fraaie repro ductie van het monument te Garderen voor komt. De heer P. Bookmühl, predikant te Oden- kirohen, die aan Z. K. H. voorgesteld werd, overhandigde den Prins en anderen genoo- digden fraaie foto's, de een voorstellende de kerk te Steeg, bij Ba>harach, waarin Veluanus tijdens zijn ballingschap eenige jaren gepredikt heeft, de andere een repro ductie van een brief, gericht aan H. Bul- linger (22 Sept. 1567), met eigenhandige onderteekening van Veluaiïua. De officieele inwijding van het Tehuis voor alleenstaande blinden in Wolfheze zal op 20 Augustus a.s. 'e namiddags te drie uren, geschieden door Z. K. H. Prins Hen drik. Waarschijnlijk zal ook H. M. de Ko ningin bij de plechtigheid tegenwoordig zijn. Zooals men weet, bood de heer B. W. Biijdenstein te Hilversum, voor eenigen tijd aan de gemeente Hilversum een schenking aan tot een maximum van f 50,000, voor het oprichten van een istelling van ouden van dagen, onder Voorwaarde, dat de gemeente eenzelfde som daarvoor wilde geven. De Raad benoemde naar aanleiding van dit aanbod een commissie uit rijn midden, ten einde deze zaak in onderzoek te nemen. Deze commissie ia met haar arbeid gereed gekomen. Zij adviseert den Baad de vorste lijke gift te aanvaarden en over te gaan tot de oprichting van zulk een huis, mits dit aan de gemeente niet meer dan f 80,000 kost. De oommissie zou de stichting eensdeels willen ingericht zien voor oude mannen en vrouwen, die kosteloos verpleegd worden, en anderdeels, streng Van de eerste af dee ling gescheiden, voor ouden van dagen, die een matig verpleeggeld betalen. HAARLEMMERMEER Benoemd is tot onderwijzeres aan de Christelijke school te "Vijfhuizen mej. B. W. van Ee, te Hillegom. KATWIJK. De gemeente-gasfabriek al hier is belangrijk uitgebreid en verbeterd: Een geheel nieuwe stokerij is bijgebouwd met drie ovens, die te zamen 21 retorten bevatten. Waren die oude retorten uit ijzer vervaardigd, de nieuwe bestaan uit één stuk vuurvasten steen, met een gewioht van 900 K.G. Zij kunnen elk 250 K.G., steenkool bevatten, terwijl de oude slechts 130 K. G. konden bevatten. Het vullen der nieuwe retorten geschiedt veel gemakkelij ker en zuiniger dan dat der oude. Buiten het gebouw bevindt zien een veertien meter hooge ruimtekoeler, die zoo is ingericht, dat bijv. 's winters, als het gas op natuur lijke wijze reeds veel afgekoeld is, het gas selchts tot de helft der hoogte wordt opge voerd. Er <zijn in heel ons land slechts acht gasfabrieken, welke zulk een ruimte-koeler hebben. Een ander voordeel der nieuwe inrichting is, dat de reservoirs, waarin het gas direct uit de retorten aankomt, onder heb bedrijf door kunnen worden gereinigd. Met de nieuwe inrichting kan, als alles in werking wordt gesteld, per etmaal 6000 kub. M .gas worden gefabriceerd; met de oude slechts 1000 kub. M. Voorloopig zal men echter zooveel gas per dag niet behoe ven te bereiden, maar het aantal gasver- bruikers vermeerdert jaarlijks gemiddeld met 60, en hiermee dient natuurlijk bij den bouw rekening gehouden te worden. Op het oogenblik bedraagt heb gasverbruik 1300 kub. M. per etmaal, den verloopen winter bedroeg dit 2300 kub. M., terwijl de machinerieën waren ingericht op 1000 kub. M. per dag. Het was dus broodnoodig, dat hierin verandering kwam. Met de nieuwe toestellen is nu reeds 26,600 kub. M. gas vervaardigd. De ovens moeten nu drie weken worden droog ge stookt en zullen daarna in gebruik geno men worden. De oude stokerij zal alsdan in een steenkolenbergplaats worden herscha pen. Het geheel ziet er thans netjes uit en is bovendien zeer practisch ingericht; niet veel gasfabrieken in ons land zijn zoo doel matig samengesteld als de onze. De uitwendige bouw der stokerij is uit gevoerd door Joh. Verloop Az., het inwen dige door de firma August Konne, te Dortmund, terwijl van gemeentewege heb toezicht was opgedragen aan G. de Best J.Az. KATWIJK-AAN-ZEE. De eerste reis is voor vele vaartuigen onzer visschersvloofc op een teleurstelling uitgeloopen. Verscheidene z n moeten binnenkomen uit gebrek aan proviand. De totale aanvoer tot heden is dan ook aanmerkelijk geringer dan die van Het vorige jaar tot op denzelfden datum. Bij onze overzeesohe naburen ia het juist andersom; de Schotten hebben nu al veel meer haring aangevoerd dan verleden jaar om dezen tijd. Gisteren kwamen hier in afslag drie par tijen pekelharing, groot 17 last, 3 last en 23 kantjes van de vaartuigen ,,KW 117", „KW 29", en; „KW 76". De prijzen per Aantje warenr ateurharing f 2320; volle f 15 tot f 19.75] maatjes f 10.90 tot f 11.15; ma kreel f 10. LISSE. De directeur der gasfabriek, de heer G. J. Somer, die nu ongeveer een jaar wegens riekte afwezig ia, zal met 1 October a. s. weer m functie treden. OEGSTGEEST. Gisteravond zou dan op „Endegeest" het d'oor „Orpheus" aange boden concert plaats hebben. Wat zullen de harten van velen gepopeld hebben, toen het tegen half vijf begon te regenen en het te halfzeven nog niet droog was. Maar gelukkig, dJe regen hield een poos véór den aanvang op, en het concert kon doorgaan. De plaats van uitvoering was schitterend verlicht door veie lampions, en misschien een paar honderd mannen en vrouwen Iui#- terden met groote aandacht naar het mees terlijk spel van de leden van „Orpheus" onder de degelijke leiding van den direc teur, den heer J. Vink. Een achttal num mers vormden het programma; nummers, die zonder uitzondering kranig ten gehoore werden gebracht. Dab de verpleegden ge noten, bleek uit het handgeklap na elk stukmaar ook zij, dio door de lanen van „EiwDegeeet" wandelden, of zich op den Rijksstraatweg bewogen, rij allen hebben dit concert stellig op dien juisben, d. w. z. op hoogen prijs gesteld. Aan „Orpheus", van Leiden, een welgemeend „tot weer ziens RIJNSBURG. Het bouwen van zestien burgerwoonhuizen en van een woning en bollenschuur is gegund aan den heer G. Vooys, te Katwijk aan den Rijnhet eerste werk voor f 24,810. SASSENHEIM. Gisteren heeft, onder begunstiging van goed weer, de twaalfde zendingsdag der Ger. Kerken in do classis Leiden, op „Ter Leede" plaats gehad. De bijeenkomst wera geopend door ds. J. Thijs, die eenige hartelijke woorden wijdde aan den afgestorven Baron Van Heemstra, wien deze Zendingsdagen lief waren. Zeer toepasselijk werd hierop gezamen lijk gezongen Ps. 103 8 en 9. Ds. L. Netelenbos, van Wono6obo, mis- si'onnair dienaar, o. a. van deze olassis, deed eenige mededeelingen aangaande het Zendingsterrein. Hij geloofdle de toekomst met moed te gemoefc te kunnen gaan. Ds. Impeta, van Katwijk-aan-Zee, sloot de bijeenkomst, die goed bezocht was. VOORSCHOTEN. Alhier rijn door de po litie twee zoo goed als nieuwe rijwielen uit een sloot nabij „Beresteyn" opgeviacht. De rijwielen zijn vermoedelijk gestolen en door de dieven in den steek gelaten. Het is nog niet bekend aan wie ztf toebehooren.. WARMOND. De commissie voor het hom den van feesten en harddraverij tijdens de kermis alhier heeft besloten ook dit jaar, en wel op Donderdag 5 Sept. a. s. eer harddraverij te doen plaats hebben van paarden onder den man en bespannen, dis nog nooit een prijs hebben gewonnen. Steeds veelvuldiger worden de klach ten over den straatweg, waarvan het werk nu al bijna vier weken stil ligt; wegens gebrek aan steenen, welke goedgekeurd konden worden. De datum van oplevering, 23 Juli, ïs reeds gepasseerd en nog. liggen twee einden op de onmogelijkste wijze te wachten op hernieuwing, terwijl dagelijks zoovelen behoefte hebben aan een goeden straatweg voor het verroer van bloembol len, hetwelk nu in vollen gang is. ZWAMMERDAM. Ons fanfarekorps „Wilhelmina" had gisteren een goeden dag Óp het concours, te Zuid-Beierland gehou den, behaalde het een hoogste onderschei ding in de vierde afdeeling, terwijl de eer ste prijs werd behaald in de tweede afdee ling, marsch wedstrijd. Een woord van hulde aan den heer M Bolderdijk, van Leiden, aan wiens ener gieke leiding de Vereeniging, na een jaar bestaan te hebben, deze onderscheiding heeft te danken. Beide prijzen zijn groote verguld-zilvoreir medailles. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in Hen morgen ran 1 Aug. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 769.5 te Horta; laagste 744.2 te Shields. Verwachting tot den avond van 2 Aug. Matige tot krachtigen, meest zuidwestelij ken wind. Zwaar bewolkte lucht. Waar schijnlijk regenbuien. Dezelfde tempera tuur. 102) Hij zweeg. De boot schommelde en Hol mes moest zich aan den kant vastgrijpen.; „Meester," zeide Lupin, „ik smeek u, trek uw jas uit. Gij zult dan gemakkelijker kunnen zwemmen. Niet? Weigert ge? Dan 'doe ik de mijne ook weer aan." Hij trok zijn buis aan, knoopte het ge heel dicht en zuchtte: „Wat een flinke kerel zijt ge tookEn ■Wat is het jammer, dat ge u zoo koppig blijft bemoeien met een zaak, waarop gij tevergeefs uw best doet. Heusch, gij ver spilt uw talent!" „Mijnheer Lupin," zeide Holmes, einde lijk zijn zwijgen verbrekend, „gij praat veel he veel, en gij zondigt soms door buitenspo rig vertrouwen en door lichtvaardigheid." „Dat is een streng verwijt." „Zoo hebt ge mij, zonder het te weten, 'een oogenblik geleden de inlichting gege- ven, die ik zocht." „Hoe nu Gij verlangd'et een inlichting en ge hebt het mij niet gezegd?" „Ik heb niemand noodig. Binnen drie liren zal ik den heer en mevrouw d'Imble valle de oplossing van het raadsel brengen. Dat is het eenig antwoord..." Hij voltooide den zin niet. De boot was plotseling gezonken en sleurde hen beiden mede. Zij kantelde en bleef, met den romp omgekeerd, aan de oppervlakte. Aan beide oevers werd geschreeuwd, daarna ontstond oen angstige stilte en plotseling hoorde men nieuwe kreten: een der schipbreuke lingen was weer boven gekomen. Het was Holmes. Uitstekend zwemmer als hjJ. was, zwom hij met groote slagen naar de boot van Folenfant. „Moed, mijnheer Holmesbrulde d1© brigadier. Hier zijn wijHoud volStraks zullen wij ons met hem bezighouden. Wij hebben hem toch te pakken. Nog een klein stukje, mijnheer Holmes. Pak het touw." De Engelschman greep een touw, dat men hem toewierp. Maar terwijl hij zich aan boord heeschT zeide een stem achter hem: „De oplossing van het raadsel, meester, natuurlijk, gij zult ze hebben. Ik verbaas er mij zelfs over, dat gij ze nog met gevon den hebt. En danWaartoe zal ze u die nen? Dan juist zal de strijd voor u verlo ren zijn." Dwars gezeten op den romp van de om geslagen boot, waartegen hij al pratend was opgeklommen, heel op zijn gemak nu, zette Arsène Lupin rijn rede voort mot plechtige gebaren, alsof hij zijn hoorder hoopte te overtuigen. „Begrijp wel, waarde meestor, er is niets te doen, volstrekt niets. Gij bevindt u in ■den armzaligen toestand van iemand..." Folenfant viel hem in de rede: „Geef u over, Lupin!" „Gij zijt een lomperd, brigadier Folen fant, gij moet mij niet in de rede vallen. Ik zei dus..." „Geef u over, Lupin 1" „Maar alle drommels, brigadier, men geeft zich toch alleen over, als men in ge vaar verkeert. En gij durft toch niet bewe ren, dat ik 't geringste gevaar loop „Voor de laatste maal, Lupin, sommeer ik ut u over te geven." „Brigadier Folenfant, gij hebt volstrekt niet de bedoeling, mij te dooden, hoogstens mij te kwetsen, zoo bang zijt go, dat ik ont snappen zal. En als de wond per ongeluk eens doodelijk was? Neen, denk toch aan uw wroeging, ongelukkige 1 Aan uw vergif tigden ouden dag 1" Het schot ging af. Lupin waggelde, klampte zich een oogen blik aan het wrak vast, liet toen los en ver dween. Het was precies drie uren, toen deze ge beurtenissen voorvielen. Om zes uren pre cies, zooals hij het had voorspeld, kwam Sherlock Holmes, gekleed in een te korten broek en een te nauw buis, dat hij van een herbergier te Neuilly had geleend, met een pet op en een flanellen sporthemd' aan, het boudoir van het huis in de rue Murillo binnen, nadat hij den heer en mevrouw d'Imblevalle had laten weten, dat hij een onderhoud met hen verlangde. Zij troffen hem op en neer loopend aan. En hü leek hun zoo komiek in zijn zonder linge kleeding, dat zij hun sterken lachlust moesten onderdrukken. Met nadenkend ge laat en gebogen rug liep hij, als een auto maat, van het venster naar de deur en van de deur naar het venster, terwijl hij ie de ren keer hetzelfde aantal stappen deed en iederen keer in dezelfde richting om keerde. Hij bleef staan, nam een snuisterij op, bekeek ze werktuiglijk en hervatte daarop zijn wandeling. Eindelijk vroeg hij, terwijl hij vlak voor hen ging staan: „Is Juf hier?" „Ja, in den tuin, met de kinder© n,"- „Mijnheer de baron, daar het onderhoud, dat wij zullen hebben, beslissend is, zou ik wensohen, dat juffrouw Demun er bij tegenwoordig was." „Zou zij dan toch..." „Heb een oogenblik geduld, mijnheer. De waarheid zal duidelijk blijken uit de feiten, die ik zoo getrouw mogelijk voor u zal uiteenzetten." „Goed. Suzanne, wil je?" Mevrouw d'Imblevalle stond op en kwam bijna dadelijk in gezelschap van Alio© De mun terug. Juf, een beetje bleeker dan ge woonlijk, bleef staan, tegen een tafel ge leund, zonder zelfs te vragen, waarom zij geroepen was. Holmes deed, of hij haar niet zag, en terwijl hij zich plotseling tot dTmblevalle wendde, zeidë hij op een toon, die geen antwoord toeliet: „Na verscheidene dagen van naiSporin- gen, mijnheer, en hoewel sommigs gebeur tenissen een oogenblik mijn kijk op de zaak hebben gewijzigd, zal ik u herhalen, wat ik u van het eerste oogenblik af gezegd heb: de Joodsche lamp is gestolen door iemand, die in dit huis woont." „De naam van den schuldige?" „Ik ken hem." „De bewijzen?" „Die, welke ik bezit, zijn voldoende, om hém te overtuigen." „Het is niet voldoende, dat hij overtuigd wordt. Hij moet ons teruggeven.. „De lamp? Zij is in mijn bezit." „Het opalen halssnoer? De snuifdoos..." „Het opalen halssnoer, de snuifdbos, in het kort, alles, wat den tweeden keer ge stolen werd, is in mijn bezit." Holmes hield van déze tooneeleffeoten en deze eenigszins droge manier, om zijn over- winnigen aan te kondigen. Inderdaad schenen de baron en zijn vrouw stom van verbazing en keken naar hem met zwijgende nieuwsgierigheid, dik de beste lof was. Hij deed toen in bijzonderheden het ver haal van hetgeen hij in die drie dagen had gedaan. Hij vertelde van de ontdekking van het prentenboek, schreef op een stuk papier die uitgeknipte letters, verhaalde vervolgens van den tocht van Bresson naar den oever der Seine en. den dood van den avonturier en ten slotte den strijd, dien hij, Holmes, tegen Lupin gevoerd had, de schipbreuk van die boot en de verdwijning van Lupin. Toen hij geëindigd had, zeide de baron zacht: „Gij behoeft ons nu alleen nog maar den naam van den dader te noemen. Wien be schuldigt gijl" „Ik beschuldig dengene, die d'e letters uit het prentenboek heeft geknipt en door mi'ddel van die letters met Lupin heeft ge correspondeerd." „Hoe weet gij, dat de correspondentie gevoerd is met Lupin P" „Van Lupin zelf." Hij reikte hem een stukje vochtig, ver frommeld papier toe. Het was het blaadje, dat Lupin in de boot uit zijn zakboekje had gescheurd en waarop hij de letters ge schreven had. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1