N®. 16085 Dinsdag 30 Juli. A°. 1912. (Qeze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DAGBLAD PEIJS DEE ADVERTENTIEN: Van 16 regala ƒ1.05. Iedere regel meer /'0.17J. Grootere lettere naar plaaternimte. Kleine adrertentiën van 30 woorden 40 Oen te contant; elk tiental woorden meer 10 Oenta.—Voor het inoaeeeeren wordt/'0.05 berekend. PEIJS DEZEB COURANT: Voer Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I J f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd aija 1,30. Franco per post i 1,65. Afsluiting passage Maarsmanssteeg. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Maarsmanssteeg, wegens het ma ken van een aansluiting aan het kabelnet der Electriciteitsfabriek, op Woensdag 31 Juli a.s., voo r het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, Loeo-Seoretaris. Leiden, 30 Juli 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma J. J. KRANTZ en Zn., en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de lakenfabriek, in de perceelen Oude Singel Nos. 8690, Sectie B No. 2781. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. Q. J. TERPSTRA, Loco-Secretaris. Leiden, 29 Juli 1912. Ia komstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering, dat den 31sten Juli e.k. de lste termijn vervalt van de Plaat selijke Inkomstenbelasting, dienst 1912, en cLu alzoo op den ïsten Augustus minstens 1/6 gedeelte van den aanslag moet zijn voldaan. Zij noodigen mitsdien belanghebbenden uit om, ter voorkoming van vervolgffigs- kosten, tot de betaling van het verschul digde ten kantore van den Gemeente- Ontvanger over te gaan- Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. Q. J. TERPSTRA, loco-Secretaris. Leiden, 27 Juli 1912. Leiden, 30 Juli. Yoor het examen Engelsch L. O. is geslaagd mej. A. C. M. Sanders, van Leiden. Do luit.-kolonel W. D. A. Ophorst, van het lOdo reg. inf. te Haarlem, wordt 30 September ontheven van zijn detacheeripgi hij liet 2de reg. veld-a'rtillcrïe te Leiden. De lste luit. H. H. E. Deelken, van het 2de reg. veld-artillerie te Leiden, wordt 2 November belast met het com mando over het treindetachement in de legerplaats bij Oldebroek. Te Utrecht is een bijeenkomst gehou den -van chefs in het grafisch bedrijf. De vergadering werd' bezocht door 22 perso nen, terwijl nog een 40-tal sympathiebe tuigingen waren ingekomen. Nadat door den heer Aarse, uit Leiden, met een toeepraak de vergadering was geopend, werd besloten een vereeniging op te richten. Als voorloopig bestuur werden gekozen de heeren N. W. Yroolijk (Haarlem), voor zitter; A. P. J. Aarse (Leiden), secretaris; D. van Wouw (Utrecht), penningmeester; E. J. Seller (Den Haag), G. H. J. Een dere (Amersfoort), en J. van Wijk Jr. (Amsterdam) als commissarissen. Doel der Yereeniging is behartiging der belangen harer leden, met uitsluiting van alle politiek en godsdienst; dit doel tracht zij te bereiken door mee te werken aan den bloei van het grafisch bedrijf, het houden van vergaderingen en uitgeven van geschriften het bedrijf betref f erde, het verleenen van steun aan werkloozen en weduwen van leden, enz. Leden kunnen worden zij, die als chef, meesterknecht of ondefmeeeterknuht ge durende één jaar werkzaam zijn geweest. Met 1 Aug. a.s. wordt verplaatst de klerk lste M. de hear P. Mulder Jr. van Amsterdam (telegtraaf-kantoor) naar Katwijk. aan-Zee- Beroepen is bij de Geref. Kerken te Bodegraven ds. G. Wisse te Kampen. Het college van Regenten over het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen „Oud Rozenburg", te Loosduinen, heeft aan de Maatschappij ter uitvoering van werken voorheen J. van den Elshout Gzn., te Scheveningen, voor f 89,650 opgedragen het bouwen van een heerenpaviljoen en een timmer- en schilderswerkplaats en het maken van een verbouwing aan het manneupavilj oen. Binnenkort, vermoedelijk reeds in het begin der volgende week, zal een aanvang worden gemaakt met de over brenging van de bureaux van het depar tement van binnenlandssche zaken naar het vroegere gebouw van het departement van buitenlandsohe zaken op het Buiten hof, te VGravenhage. Men acht het thans, -—in de stille zomermaanden^-het^-gesohiktste tijdstip om de verhuizing van dat omvang rijke departement te doen plaits hebben.. Met eenige voorbereidende maarregelen is men thans reeds begonnen. Het ia de bedoeling het bureau algemeene zaken en comptabiliteit het eerst voor overbren ging in aanmerking te laten komen. Door Ged. Staten van Zuid-Holland is goedgekeurd het besluit van den Raad van 's-Gravenha-ge tot het aangaan van een overeenkomst met kerkvoogden van de Ned. Herv. Gem. aldaar, aangaande afbraak van de tegen de Groote Kerk ge bouwde huizen en verdere opstallen. In verbaJnd met het feit, dat de gemoemite Gouda dcoir de rechtbank te Rotterdam' in de procedure tegen de afd. Gouda etn Om streken der Hollaridsohe Maatschappij van Landbouw in het ongelijk is gesteld, stel len B. en Ws. aldaar voor, de hoofdsom; en de kosten, gezamenlijk f 1098,57, te beta len uit den post voor onvoorziene uitgaven- B. en Ws. kunnen den Raad niet aanra den, de procedure in hoogar beroep voort te Zetten. De heeï J. H. Donner, em.-predikant bij de Geref. Gem!, te Breda, zal 1 Novem ber a.s. bedanken als geestelijk verzorger van het krankzinnigengesticht „Vrederust" bij^Bergen-op-Zoom maar blijft als voor zitter der Vereeniging tot Christelijke Ver pleging van. Krankri nnigen in Zeeland en een deel van Zuid-Holland, aan genoemde stichting verbonden. De Minister van Oorlog heeft majoor jhr. Alting von Geusau, hoofd der Ilde af- deeling van zijn. departement, opgedragen om op den lsten Augustus een bezoek te brengen a-an het Kamp der Kon. Neder- landsche We e rl>aarh e i dsv ere eniging te La ren en op den $den Augustus aan het jon genskamp der Vereeniging „Volksweerbaar heid" bij Harderwijk. De algemeene vergadering van het Ne- derlandsoh Onderwijzers-Genootschap zal op 6, 7 en 8 Augustus a.s. te R-otterdam gehou den worden. Op den beschrijvingsbrief komt o.m. voor een voorstal van de afdeeling Walcheren, dat het N. O.-G. er bij do Regeering op zal aandringen, dat, met betrekking tot do Leerplichtwet, wetsbepalingen in het loven worden geroepen, waarbij strafbaar worden gesteld werkgevers, die leerplichtige kinde ren in hun dienst nemen, als deze geen gel dige reden voor verzuim kunnen doen gel den, waarop een amendement van de afdee ling Noorderdeel het voorstel z<5<5 te wijzi gen, dat gevangenisstraf verzocht wordt yoor werkgevers, die leerplichtige kinderen in dienst nemen. Tot geneesheer-directeur van het sanatorium Sonnevanck" te Harderwijk is benoemd' de heer H. Blanken Joh.z., arts te Waddinxveen. Door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland werd in Den Haag aanbe steed. het aanbrengen en onderhouden van de beplanting langs den Rijksweg van Rot terdam naar Zwijndrecht. Laagste in schrijver A. v. d. Zwaart en Zonen, te Aalsmeer, voor f 1400. Tot oandidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer is, zoo meldt „Het Volk", in het district Enschede van so~ ciaal-democratische zijde bij referendum aangewezen de heer J. W. Albarda, te Amsterdam, die de canóidabuur heeft aanvaard. Ter gelegenheid van de groote land bouwtentoonstelling:, te ih'ouden van 23 Augustus tot l September te Leeuwarden heejft de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw het plan opgevat om een ex cursie daarheen te organiseeren. Uit Enkhuizen is 't plan op 26 Aug. te 11.81 te vertrekken, zoodat de deelne mers uit Zuid- en Noordholland allen ge legenheid hebben, op dat uur daar te kunnen zijn. Men komt (ïan te 1.55 te Leeuwarden aan. Van daar uit vertrekt men te 3.54 naar Marsum, om de nieuwe coöperatieve zuivelfabriek (directeur de heer R .M. Veenman) en een Friesche boerderij te bezoeken. Na terugkomst te Leeuwarden wordt een gezamenlijke maal tijd te 7.30 gehouden. Op Dinsdagmorgen, den eersten dag der veefokdageni wordt de tentoonstel ling bezocht, alwaar alsdan het beste, wat Friesland heeft, aanwezig zal zijn. 's Namiddags te 1.24 of 7.03 kan men weer uit Leeuwarden naar Enkhuizen vertrekken, om van daar verder zijn woonplaats te bereiken. Wie wenscht deel te nemen, moet spoedig aangifte doen aan het bureau der Hollandeche Maat schappij van Landbouw, Anna Paulowna- straat 11» te VGravenliage. Voor wie deelneemt, zal voor logies en een plaats aan den gemeenschappelijken maaltijd ge zorgd worden. Wij twijfelen niet, of velen zullen zich opgewekt gevoelen, om Frieslanda vee stapel te gaan bewonderen en te gaan zien, wat Friesland op landbouwgebied presteert. Het kon dus een leerzame x- oursie zijn! De gewone audiënties van de Minis ters van Buitenlandsohe zaken, van Jus titie, van Oorlog ad interim van Marine, van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. De Raad ver gadert a. s. Donderdagmorgen te elf uren. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren kwam hier in afslag een partij pekelharing, groot 12 last. De prijzen per kantje waren: volle haring f 17.65; maatjesharing f 10.90 tot f 11.05; makreel f 11.60. KOUDEKERK. Gistermiddag is de acht tienjarige C. de G., dienstbode bij den land- houwer Visser, in do Lage waard, alhier, bij het scheppen van een emmer water van de stoep in den diepen vijver gevallen en ver dronken. LISSE. Talloozo malen hoorde men gas teren de meaischen elkaar vragenWat is dat toch? Men hoorde namelijk het gefluit van een spoortrein. Éindelijk was hot raadsel opgelost: het was de bollentrami, die gisteren weer in dienst was gestold, maar nu met een vroe gere machine van do lijn LeidenKatwijk. OEGSTGEEST. Door het muziekgezel schap Orpheus" te Leiden, is den bewo ners van „Endegeest" welwillend een con- oert aangeboden, dat gegeven -zal worden a.s. Woensdagavond tusschem kwart over zevenen en kwart over negenen. 't Is nog maar vier maanden geleden, dat uit den schilderswinkel van den heer Sch., in de Leidsche Buurt, op klaarlich ten dag een fiets werd gestolen. In den afgeloopen naoht rijn er uit diezelfde werk plaats twee rijwielen geroofd, beide zoo goed als nieuw. Met een valschen sleutel heeft men rich blijkbaar toegang verschaft; althans aan de deuren is geen beschadiging te bespeuren. De politie is van den diefstal in kennis gesteld. De heer Sch. is tegen het sltelen van fietsen verzkerd. VALKENBURG. Juist voor de bakkerij van Van de Woordb ontmoetten oen auto en een mblkkarretje elkaar. Iemand, werk zaam aan de gasleiding, bevindt zich per fiets tusschen beide voertuigen. Op lijfs behoud bedacht, stuurt de laatste naar do balie, langs heb water, om zich daaraan vast te kLpmlmen. Ongelukkigerwijze treft hij een losliggend sit uk van de balie, dat hij in zijn vaart een weinig optilt, waa'rdoo(r do haak loslaat en hij kopje onder in de vaart plompt. Weer op 't droge, hoorde hij zoo iets van: „Je was zeker nog niet gedoopt?" Zijn kar zat zóó vast tusschen de onderste balie en de straat, dat het kracht kostte, deze los te wringen. WARMOND. Door de bijenhouders, al hier, zijn de korven met bijen, wegens ge brek aan voldoend voedsel in deze omstre ken, naar de heide gebracht, waar voor cle diertjes om dezen tijd meer voedsel is te vinden. De uitslag van do openbare aanbeste ding van een nieuw te bouwen huis voor den heer J. Th. Kouwenhoven, alhier, door den heer L. van der Laan, architect te Leiden, is: L. de Vrijer f 6200; wed. J. Beugel&dijk f 6388;. B. Rotteveel 6600; Maohen f .5656, allen te Warmond; De Boer, te Hillegom, f 6864; Van Benten, te Lei den, f 7813- De gunning is aangehouden. De bouw van een nieuwe brug over den vijver van de buitenplaats „Oosten geest", alhier, voor den heer W. F. Lee mans, is opgedragen aan den heer B- Rot teveel, timmerman en gemeente-opzichter. Bij Kon. besluit is aan mr. M. P. G.: Kappeyne van de Coppello eervol ontslag verleend als directeur-plaatsvervanger bij 't bureau voor den Industrieel en Eigendom, onder dankbetuiging en onder bepaling, dat dit ontslag gerekend zal worden te zijn ingegaan op 1 Juni is aan den lsten luit. der artill. F. van Twisk, thans op non-activiteit, met ingang van 1 Aug., op het door hem gedaan ver zoek, eervol cmtslag uit den militairen dienst' verleend en is genoemde lste luit., mede met ingang van dien datum, tot 22 Juni 1915 benoemd tot reserve lsten luit- bij hot wapen der arbill., en wel bij het 3de rog. vest.-artill. zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau J. G. von Hemert, voorzit ter der Vereeniging voor Suriname, te Am sterdam, en Jao. Musly, lid der firma Wei so Co., te Rotterdam, beiden onder voorzitter der commissie tot bevordering een er Nederlandsohe en Koloniale inzending op de in 1911 te Londen gehouden inter- nationale rubber-tentoonstelling is de met verlof buiten bezwaar van den lande in Europa aanwezige lste luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië, E. K. A. de Nevo, op verzoek, ter zake van lichaamS' gebreken, piet ontstaan in en door den dienst, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Zwnlawonlieldesdrama. Als een bewijs van de schanderheid der zwaluwen dien© het volgende: In de omstreken van Zwolle huisde in een schuur een zwaluwenpaar met zes jongen. Op zekeren dag bemerkte de eigenaar der schuur, dat het mannetje dood voor de schuur lag en een andere mannetjeszwaluw op den rand van het nest zat, die het der moeder zoo lastig maakte, dat zij haar klein tjes niet voederen kon. Daar de zoon van den eigenaar naar Vlissingen moest, werd besloten den verliefden zwaluw mee.te ne men en daar in vrijheid te laten. Doch ziet, den volgenden dag was de lastige minnaar reeds weer aanwezig en belette het weeuw- tje haar moederplichten te vervullen, met het droevig gevolg, dat de zes kleintjes na een paar dagen allen jammerlijk omkwa men. (,,N. CL") 100; „Kom, kom, dat zou te mal zijnl Daar ginds, voor dat koffiehuis, staan twee agen ten van de rijwielbrigade. Als ik hun hulp inroep en hun beveel den man aan te spre ken, zou ik niet weten, hoe hij ons zou kunnen ontsnappen." De man schijnt zich niet zeer te bekom meren om die mogelijkheid'! Hij gaat zelf naar hen toe. „Sapperloot," riep Ganimard, „dat ia brutaal Inderdaad was de man naar de twee agenten gegaan op het oogenblik, waarop dezen zich gereedmaakten, op hun rijwie len te stappen. Hij zeide eenige woorden tot hen, sprong toen plotseling op een der de rijwiel, dat tegen den muur van het kof fiehuis stond, en reed snel met de beide agenten weg. De Engelschman barste het uit van lachen. „Hè! Had ik het niet gedacht? Eén, twee, drie, in veiligheid gebracht! En door ^rie? Door twee van uw collega's, mijnheer Ganimard. O, hij neemt het er van, die lArsène LupinAgenten van de rijwielbri gade in zijn dienst! Zei ik het u niet, dat die man veel te rustig was?" „Maar," riep Ganimard boos, „wat moe ten wij nu doen? Het is heel gemakkelijk, Ie lachen!" •^Kom, kom, wordt- niet boosWij zullen toils wreken. Op het oogenblik hebben wij versterking noodig." „Folenfant wacht op mij aan heb eind van de avenue de Neuilly.'' „Goed; ga hem halen en kom mij dan achterna." Ganimard ging heen en Holmes volgde het spoor der rijwielen, dat gemakkelijk op den stoffigen weg zichtbaar was. En wel dra bemerkte hij, dat het spoor hem naar den oever der Seine bracht en dat de d'rie mannen denzelfden kant waren uitge gaan als Bresson den avond te voren. Hij bereikte aldus het hek, waartegen hij rich met Ganimard had verborgen, en iets ver der zag hij aan het dooreenloopen der rij wielsporen, dat de drie mannen op die plek afgestapt waren. Juist tegenover die plek bevond zich een kleine landtong, die in de Seine uitstak en aan welker uiteinde een oude boot lag gemeerd. Daar had Bresson zijn pakket moeten wegwerpen of laten vallen. Holmes klom de helling af en zag, daar deze zacht glooi de «n het water der rivier laag was, dat het hem gemakkelijk zou vallen, het pakket te vinden, tenzij de drie mannen hem vóór geweest waren.. „Neen, neen," -zeide hij bij zichzelf, „daar hebben zij den tijd niet voor gehad; hoog stens een kwartier. Maar waarom zijn rij hierheen gegaan?" Een visscher zat in de boot. Holmes vroeg hem: „Hebt gij geen drie mannen op rijwielen gezien?" De visscher schudde ontkennend. De Engelschman bleef aanhouden: „Het moet. Drie mannen. Zij zijn vlak bij u afgestapt." De visscher nam zijn hengel onder den arm, haalde een aanteekenboekje uit rijn zak, schreef iets op één der blaadjes, scheurde dit uit en stak het Holmes toe. Een rilling doorvoer den Engelschman. Met een oogopslag had hij gezien, midden op het blaadje, dat hij in de hand hield, de reeks uit het prentenboek geknipte let tere: AODHNCRTW -2 37. Een felle zon scheen op de rivier. De visscher was weer aan het werk gegaan, beschut onder een breed en stroohoed. Zijn vest en zijn buis lagen opgevouwen naast hem. Hij vischte met aandacht, terwijl de dobber van zijn vischtuig met den stroom afdreef. Er verliep wel een minuut; een plechti ge, vreeselijke minuut. „Is hij het?" dacht Holmes met bijna pijnlijken angst. En de waarheid doordrong hem: „Hij is het! Hij is het! Hij alleen is in staat aldus te blijven zitten zonder een Eweem van angst, zonder zich te bekomme ren om wat er gebeuren kan. Wie andera zou trouwens de geschiedenis van het prentenboek weten? Alice heeft hem laten waarschuwen door den ge waanden bede laar. Plotseling voelde de Engelschman, dat rijn hand den greep van zijn revolver had omvat en dat rijn oogen strak gericht ble ven op den rug van den man, even beneden diens nek. Een beweging en het geheele drama zou ontknoopt zijn, het leven van den zonderlingen avonturier ellendig rijn geëindigd. De visscher. verroerde rich niet. Holmes omvatte rijn wapen vaster met de wilde begeerte te schieten en er een eind aan te maken, en tegelijkertijd met den afschuw voor een daad, die tegen zijn aard streed. De dood was zeker. Het zou afgeloopen zijn. O, dacht hij, laat hij opslaan en zich verdedigen. Anders gaat hij er aan. Nog een seconde en ik schiet... Het geluid van stappen deed hem het hoofd omwenden en hij zag Ganimard in gezelschap van inspecteurs aankomen. Dat deed hem van plan veranderen. Hij nam een aanloop en sprong in de boot- Door den hevigen schok brak het touw, waarmee de boot vastlag. Holmes was bo venop den man terechtgekomen en omvat te hem met zijn armen. Zij rolden beiden onderin de boot. „Wat nu?'' riep Lupin, terwijl hij zich verweerde, „wat wilt ge toch? Als één van ons bedden den ander weerloos zal hebben gemaakt, zal hij nog niets zijn opgescho ten Gij zoudb niet weten, wat met mij aan te vangen, en ik niet met u. Wij zouden te genover elkaar staan als idioten." De twee riemen vielen in het water. De boot dreef van den oever weg. Langs den oever klonk geschreeuw en Lupin ging voort: „Wat een drukteHebt ge dan uw ver stand verloren? Dergelijke stommiteiten op uw leeftijd! Een groote jongen, als gij rijtFoei, hoe leelijik Hij slaagde er in, zich los te maken. Buiten riohzelf, tot alles in staat, stak Holmes rijn hand in rijn zak. Hij stiet een vloek uit: Lupin had hem zijn revolver ontrold. Toen ging hij op de knieën Hggen en trachtte een van de riemen te grijpen, ten ©inde den oever te bereiken, terwijl Arsène Lupin naar den anderen greep, om naar het midden der rivier te komen. „Och, het komt er ook eigenlijk niet op aan," zeide Lupin ten laatste. „Als gij den riem te pakken krijgt, belet ik u toch, er gebruik van te maken. En gij doet met mij hetzelfde. Maar het lot is mij gunstig. Kijk, wij drijven af! Victorie!" Inderdaad begon de boot zich van den oever te verwijderen. „Pas opriep Lupin. Iemand', op den oever, legde een revolver aan. Hij boog het hoofd, een schot klonk, en in hun nabijheid plaste wat- water op. Lupin barstte in lachen uit. „De Hemel vergeve me, het is vrien» GanimardDat is heel leelijk, wat ge daa» doet, Ganimard. Gij hebt alleen het recht te schieten uit noodweerMaakt die goede Arsbne u dan zoo dol, dat gij uw. voor schriften vergeet? Kijk, daar begint hij weerMaa-r, ongelukkige, gij zult mijn waarden meester raken Hij ging overeind in de boot staan voor Holmes, als om deze te beschermen met zijn lichaam, en riep Ganimard toe „Mooi! Nu ben ik gerust! Goed mikken, Ganimard, recht in. het hart-! Hooger, meer naar links. Mis! Ezel! Nog een schot? Maar gij beeft, GanimardOp commando nu, hè? En kalm! Eén, twee, drie, vuurt Weer mis! Sapperloot, geeft het Rijk u dan kinderspeelgoed, om mee te schieten?" Hij haalde een lange, dikke, platte revol ver voor den dag en schoot, zonder te mik- ken. De inspecteur bracht de hand aan zijn hoed: een kogel was er doorheen gegaan. (Wordt vervolgd),;

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1