W. F. KORS Vierkleur -Rijwielen, O Koksbuizen. SARSAP ARILLE. Post en Telegrafie in üed. O.-Indië. V ierkl enr-Rij wielf a"briek, J. v. HEERINGEN, Pieterskerkgracht 2. De Leidsche Begrafenis-Onderneming. (Brood Uitsluitend in de bekende RONDE bussen mei het merkl.DE ADELAAR" H. VAN DER ZEEUW, wed. j. STEENHAUER Zam, ir f 20,000.-. Jf o. 16081. LEIDSGH DAO-BLAB, Donderdag? 25 Juli. Tweede Blad. Anno 1912 f. 1,70 mwfg. f.OSTA- JéKg iTO.45 O MeKg. «02J4' Maat 50 fl.75. Iltlscr ei Êrooter pms mar ïerloidluï- Haven 22. „SASITAS" Steenschnur 1, L eiden. Laan van Meerder voort, 's-C3rRAVEMHAGE. Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. GGEDELJEE Sr. J. DIRKSE Jzn. HOOIGRACHT 33. Mandenmakerssleei] 4 bij den Waag. ri Obligatie-Maatschappij L P „HET WITTE KRUIS". Op No. 6996 gevallen f 20,000. Buitenlandsch Overzicht. Faillissementen. ;sv;kto?io:>g»fc" in poeder ev^ ^"nkluke. fabriek WVanHöütensïoon Weesp au Amsterdam. 979 SO pp" By groot© afname EXTRA. KORTING. Wederom werd ons een nabestelling ingezonden op Tegen onzuiver bloed, geneest branderigheid en puisten f I.50. 980 8 ten dienste der 992 70 Hieraan hebben wij niets toe te voegen, zulke feiten boekdeelen. AGENT VOOR LEIDEN: Directeur: Kantoor: TELEFOON 453. 2754 18 Agent dep Eepste Holl. Levensverzekering-Bank, ZONNEVELDSTRAAT 8. Belast zich met het uitroeren ran begrafenissen en beveelt zich beleefd aan. 2117 16 Ppima adres voor zéép fijne NATUURBOTER, Goudsche Lêidsche en wette Edammerkaas. 1376 9 I—I Plaats No. 1, DEN HA. AG. 4 maal geplaatst by H.B. Hoofdvertegenwoordigers A. LIMBURG, Blldsrdtjkslrsat 127, Den Haag, 1-maal. JOH. J. RU1JTERS, Teniarstraat 19, Den Haag, 2-maal, en 1-maal op 3-pCt.-0bligatie ad f 100.—. 982 32 Gelden onmiddellijk uitbetaald. Solide vertegenwoordigers gevraagd. gesmeerd mei Anton Bunink's leverpastei maakt een heerlijke pikante boterham De pastei vervangt due boter en vleesch en ie veel fijner, terwijl ze goedkooper zelfs is dan de boter alleen. 25 cent per groot blik. Overal rei krijgbaar. Anton Bunink, Deventer, Bofleverancier. 978 18 De arbeidersleider Havelock Wilson, die Maandag vak oen bui toni andsche reis in En- jgeland is teffmggckeerd, dreigt met eek al gemeen© traksportarbeiderssta- Iking en hoeft een manifest tot de trans- [portarbeideira van alle havens van het Ko kiiikrijk g^erioht, waarin hij verklaart dat, zoolang de patrooks in de haven van. Lon den buk tegenwoordige houding bewaren, niet een de vakbeweging in de baven van nden, maar de vakbeweging in alle havens [van heb Rijk gevaar loopt. Wilson dost een "beroep op de kameraden van de hongerende bootwerkers, om ben terstond te helpen- Hij ip voomemeks alle havens te bezoeken en 'dringt er op aan, dat zij gereed zullen zijn om op te treden, als het geschil te Londen Jniet wordt bijgelegd op een wijze, die voor 'de werklieden bevredigend is. Gister zijn aan de baven weer standjes ge weest. Twee duizend stakers beproefden den ingang tot een haven stormenderhand te ne- taten en werkwilligen aan te vallen- Een jrberk politiekorps dreef de stakers terug. {Velen werden gewond en opgebracht- Iets ongehoords beeft zich op den To- {werhill afgespeeld. Ben Tillett zeide iets Dp, wat een gebed moest voorstellen, waarin bij een beroep deed op God om lord De ven- port te dooden. Duizenden stakers zeiden Tillett's woorden !na. Tillett verklaarde voorts «dat het „kreng" Devon port geen recht bad Dm langer te blijven leven- Ook te W&pping is gevochten. Stakers ïleden een aanval op de kaden en zetten jeen aantal waggons in brand- De politie .Voerde een charge uit. Vijf en twintig op roermakers zijn naar het gasthuis gebraoht. Over de staking in Frankrijk vernamen we ide laatste dagen niets. Thans is er weer iets vermeldenswaardigs- 1 Het centrale stakingscomité noemt in een .Verslag over den stand van de staking Icler insorits, dezen uitnemend. In Duinkerken en Havre is geen /staker lot den arbeid teruggekeerd, en het comité .Verheugt zich er over dat de „Touraine" kict hoeft kunnen! vertrekken. Te St.-Nazaire fen te Marseille is de .toestand stationnair. In [Bordeaux neemt de staking merkbaar toe- I De bemanning van de paketboot „CaJédo- kien", die heeft kunnen vertrekken, was, kaar het comité beweert aldus samengesteld Ifcwee apothekersbedienden, een pasteibakker, leen zinkwerk er, twee schoenmakers, twee poldergasten en een sjouwer. De derde uibdeeling uit het ondersteunings fonds is aldus verdeeld: Duinkerken: 100Ö Ifr., Havre: 1000 fr., St.-Nazaire: 200 fr., (Bordeaux: 300 fr., Marseille: 1000 fk., Al- igiers. 200 fr., samen 3700 fr. In het ge- teel zijn reeds 11,150 fr. uitgedeeld. Te Marseille moeten de besturen der vak- Vereenigingen van de arbeidsbeurs herhaal delijk vergaderen om een algemeen-a solidari- leitsstaking voor de heele kust van de Mid del landsche Zee te overwegen. Uit ^Marseille meldt men voorts, dat de Dompagnie des Messagerics MaritamDs, uit St.-Nazaire 36 stokers en zeelieden tad laten komen om de paketboot „Djemmali" te bemannen, die vandaag naar Mogador moest vertrekken. De man nen werden terstond aan boord gebraoht. Den volgenden ochtend gingen zij evenwel weer aan wal, nadat ze hadden vernomen 'dat de staking tie Marseille nog voort duurde. Over de reeds besproken toestanden in [Albanië, dïe meer en meer op volsla gen anarchie begonnen te gelijken, wordt nog gemeld, dat in het geheele Sandjak Prizren zoowel als in Djakova de troepen zich met de opstandelingen ver broederden. De Kaimakan van Djakova ging op de vlucht, de moetessarif van Ipek nam zijn ontslag. Gevochten werd' tussohen opstandelingen en troepen op dé grens der vilajets Kosso- wo en Skoetan, waar drie bataljons door de Albaniërs werden omsingeld. De troe pen moesten zich overgeven aan den leider der opstandelingen Jacob Jeronick, die 400 mausergeweren met ammunitie, drie kanon nen en vier machinegeweren buit maakte. In het Hassgebied, waar ook een gevecht plaats had, moesten de troepen, met ach terlating van 300 dooden en gewonden, terugtrekken op Djakova. Het garnizoen van Djakova, dat d e êisohen der opstandelingen erkende, heeft de vijandelijkheden gestaakt. De deserteurs uit Monastir, onder leiding van kapitein Tahair-bey, be'vinden zich bij Frascheri; hun aantal is door de aanslui ting van rooverbenden en Albaniërs tot 350 gestegen. Yele officieren sloten zioh aan bij dte Ar- nauten, die naar de vlakte van Kossowo trekken, waar de groote vergadering der Albaniërs zal worden gehouden. De straat weg naar Werissowitsj is door de Albaniërs bezet. En zoo gaat het maar voort. Uit alle streken van Albanië komen berichten, die spreken van aansluiting der troepen bij de opstandelingen, of van den terugtocht en denederlaagder Turken. Om aan dien toestand een einde te ma ken, heeft de regeering aan alle troepen commandanten in Albanië last- gegeven de vijandelijkheden te staken. De officieren van den militairen Bond, die den grooten stoot hebben gegeven aan de beweging, waardoor een geheele omme keer is gebraoht in heb ministerie, hebben nu besloten zich beslist buiten elke poli tieke werkzaamheid te houden, en tevens er voor te zorgen, dat ook de andere offi cieren dit doen. Men ziet dat het er allesbehalve rooskleu rig uitziet. Bovendien is er in den boezem der regeering geschil over de ontbinding dér'Kamer.' Én daar juist is, eenheid nood zakelijk. Niet alleen in het Turksche leger is het met de rust slecht gesteld. Ook onder de Russische troepen is het niet in orde. Ook daar muiter ij. In een officieels verklaring, te Peters burg gepubliceerd, worden mededeelingen gedaan over een muiterij, die op 14 Juli plaats had in een kamp van het 1ste en 2de bataljon der Turkeetan-pioniers, in de na- Bijheid van Taschkent. De muiters, ongeveer 130 man beschoten het kamp, in den avond van 14 Juli en den geheelen nacht. Door scherpschutters en kozakken, die te hulp waren geroepen, werden de muiters omsin geld en ontwapend, zoodat de rust kon worden hersteld. In het kamp, dat door de muiters be schoten was, werden 2 soldaten gedood, vier officieren en 12 soldaten gewond. Omtrent de oorzaak der muiterij en de verdere bijzonderheden wordt niets naders gemeld. In den Finsohe wateren heeft thans de ontmoeting plaats tussohen den Tsaar en den koning van Zweden. Voor 't officieele gedeelte kan men de bijzonderhe den nalezen over het bezoek van den Duit- schen keizer. De overeenkomst is te groot om er in bijzonderheden op in te gaan. Te Lissabon is in de kazerne een sa menzwering ontdekt. Vier personen werden ingerekend en daarna was de zaak afgeloopen. De invloed der sociaal-demooraten in Duitschland strekt zioh onder de millioenen arbeiders, die bij hun partij of hun vak- vereeniging zijn aangesloten of die hun bla den lezen verder uit dan tot de verkiezin gen. Dit blijkt voldoende uit de uitwerking van de jenever boycot. In September 1909 heeft het sociaal democratisch partijoongres te Leipzig be sloten, alle arbeiders uit te noodigen, om het gebruik van gedistilleerd te vermijden. In 1907/1908 werden 3,981,900 H. L. spiritus gestookt en 2,389,600 H.L. voor drankbe reiding gebruikt. In den tijd van 1 October 1909 tot einde Juni 1912 is in vergelijking met die cijfers de productie met 1,306,400 H.L. alcohol verminderd. De afzet aan ge distilleerd voor dranken is in denzelfden tijd met 1,410,900 H.L. verminderd. Uit een hectoliter zuiveren spiritus voor drank wor den gemiddeld drie hectoliter jenever be reid. Het eigenlijk© gebruik is dus in 31 maanden altijd in vergelijking met 1907/ 1908 met 4.23 millioen H.L. verminderd, dat ig voor heel Duitschland per maand met ongeveer 136,000 H.L. en per dag met ongeveer 430,000 L. sterken drank. De toestand van den keizer van Japan wordt iets beter. Volgens het gisterochtend verschenen bul letin, had de Keizer oen goeden nacht gehad en bleven de krachben vol doende. De dlokters gaven, als de toestand •zoo bleef, hoop op herstel. Maar het gisteravond verschenen bericht was weer ongunstiger. Het verklaarde, dat er niet de minste beterschap merkbaar was. De pols deed 82 slagen, maar was onregel matig en intermitteerde. De dag was on rustig geweest. De waterzuchtige zwelling is toegenomen. Het volk heeft waarzeggers geraadpleegd;. Volgens hun uitspraak, zou de Keizer na een langdurige ziekte herstellen. Daarin zit deze waarheid dat de ziekte een langdurige zal zijn, zooals trouwens de geneesheeren reeds verklaarden. De rest moet men afwachten. Het Stanley-oomité heeft voor de Ver- eenigde Staten drie radicale trustwetten ontworpen, volgens welke maatschappijen, die meer dan 30 pCt. der totale productie van haar branche leveren, zullen worden beschouwd als schuldig aan belemmering der vrij© concurrentie. In zulk een geval zullen de rechtbanken de bevoegdheid heb ben de verkoopsprijzen vast te stellen. Verder zullen particuliere personen, die door trusts worden benadeeld, een klacht om schadevergoeding mogen indienen. De wetsontwerpen wijzigen ook eenige bepalin gen met betrekking tot strafprocessen in voor de trusts ongunstigen zin. De aanneming der wetsontwerpen schijnt voorloopig uitgesloten. Zij dienen natuur lijk als goed wapen in de verkiezingscam pagne aan de zijde van Wilson, die reed& zijn goedkeuring er aan heeft gehecht. D© moordenaar van Itlnrad Bey gearresteerd. Men zal zioh den afschuwelijken moord herinneren, die nu ongeveer een jaar ge leden gepleegd word op den Pers Mu- rad Bey, die te 's-Gravenhage in de 1ste Wagenstraat een fabriekje en winkel van Perzische suikerwerken hield'. Onmiddel lijk viel l-3 verdenking op een GriekscLen bediende van het slachtoffer, - genaamd Andreolos, die voortvluchtig was. Er wer den ijverige nasporingen gehouden door de justitie, onder hoofdleiding van mr. van Kleffens, subst.-officier van justitie der Haagsche Rechtbank en door de Haag- sohe recherche, onder hun chef, den heer Aaltz, die zich in verband met dezen moord voor een onderzoek naar Berlijn had begeven. Telkens echter raakte men het spoor bijster. Geruchten, indertijd verspreid, dat de verdachte in een kleine garnizoensplaats in het gebergte van Grie kenland zou zijn gearresteerd, bleken spoe dig ongegrond. Intussohen zat d© justitie niet stil en ging mr. Kleffens voort met stappen te laten doen in het buitenland, inzonderheid! in Griekenland, om tot de ontdekking van den steeds «onvindbaar 'olijvonden Andreolos te komen. Dit is nu eindelijk gelukt. De justitie heeft thans van officieele zijd© het bericht ontvangen, dat de vermoedelijke moordenaar van Mu- rad Bey in Griekenland gearresteerd is. Nadere bijzonderheden ontbreken tot op het ©ogenblik nog. Een gevecht met misdadigers. In de nabijheid van Krakau, in het plaatsje Szakowa, dat dicht bij de grenzen van Rusland, Oostenrijk en Pruisen ligt, had dezer dagen een gevecht tusschen po litie en bandieten plaats. De politie te Kra kau had bericht ontvangen uit Rusland, dat twee misdadigers over de grenzen trokken, die in Oostenrijk een toevlucht wilden zoe ken, na in Silezië" en Polen misdaden te hebben begaan. Te twee uur kreeg de po litie bericht, dat de mannen heimelijk over de grenzen waren geslopen en aan het sta tion te Szakowa waren. Toen zij in den trein wilden stappen werden zij aangehou den en naar hun papieren gevraagd. Zij hadden geen documenten bij zich en toen de politie hen wilde aanhouden, namen zij de vlucht door de velden. Politie en gendarmerie gingen tot de ver volging over. Toen een der mannen zag, dat de vervolgers vrij dicht bij hem waren, haalde hij een revolver te. voorschijn en loste vier schoten op een politie-ambtenaar; door drie kogels getroffen zonk deze ineen. De andere man had zich inmiddels in een boschje verscholen, en begon van daar met een mauser een verwoed vuur te openen op de vervolgers. Hij loste een honderdtal schoten, zonder iemand te treffen. Toen hij zijn patronen verschoten had, wierp hij zijn geweer weg en haalde een browning te voorschijn. Op den eisch om zich over te geven, antwoordde hij met een revolver schot in zijn mond, waardoor hij zwaar ge wond in handen der politie viel. Ook de andere misdadiger had, nadat hij nog een aantal schoten op zijn vervolgers had gelost, zich een kogel door het hoofd gejaagd. Hij was dadelijk dood. De gewonde is naar het hospitaal te Kra kau vervoerd. De dreigende staking der Engelsche geneesheeren. Naar aanleiding van het reeds vermelde besluit van een vergadering van het be stuur van het Britsche Geneeskundig Genoot schap te Liverpool, het afbreken van alle onderhandelingen met Lloyd George aan te bevelen, wat betreft de medewerking van genoemd genootschap hij de invoering van de nationale ziekteverzekering, zijn de hoe ren door tWeo beweegredenen geleid: lo. door de overtuiging, dat het practische mo nopolie der geneesheeren dezen zal veroor loven alles door t© zetten, wat zij willen; 2o. de wensoh der regeering een slag toe te brengen. Daartegenover dreigt de regeering een voudig een nationalen geneeskundigen dienst te zullen instellen uit de openbare gelden betaald en onder openbaar toezicht, waardoor de particuliere geneesheeren dan zullen wor den benadeeld. Ter herinnering zij mede gedeeld, dat de geneesheeren 107a shilling per persoon en per jaar verlangen, terwiji de regeering slechts 6 shilling wil gevon. Nieuwe reactionnaire stroomingeu in Rusland. Verschillende feiten in de laatste dagen wijzen op een nieuwe versterking der trcac- tionnairo stroomingen in Rusland. Reeds is in verschillende dagblad-bureaux huiszoeking geschied, waarbij een aantal manuscripten in beslag werden genomen en de hoofdredacteur van de „Ruszkojo Slowo" werd gearresteerd- Do „Frankf. Ztg." weet thans mede te dee- len, dat ook een zekere Leoniv Rokowski werd gearresteerd, een medewerker van de beurscourant „Stemho", en die vroeger in dienst was bij de geheime politie. Volgens deze laatste arrestatie gelooft men, dat ©en en ander met den moordaanslag op graaf JVitte in verband staat. Dezer dagen werd door de „Rjetsch" een geheim rondschrijven van den Minister van Onderwijs gepubliceerd, waardoor de privé instelling studiereizen voor het onderwijs personeel in het buitenland wegens moge lijk gevaar voor revolutioimaire propaganda wordt verboden. Ook de Jodenvervolging breidt zich uit. In het Kiewer villapark Puschtscha werd Zondagnacht ©en jacht op Joden gehouden aan wie plotseling "het recht werd ontzegd, daar verblijf te houden. Vijftien Joden wer den gevangengenomen. Daar er in het ar restantenlokaal geen plaats was voor allen, moesten ©enigen den geheelen nacht op d< binnenplaats doorbrengen, terwijl de regen met stroomen viel. Den volgenden ochtend werden de meesten weer vrijgelaten. Socialistische kiesrechtbctoogiiig. Omtrent de kiesrechtbetooging der so ciaal-democraten op den zoogenaamden „roodon Dinsdag" wordt in ,,Het Volk" me degedeeld dat te 's-Gravenhage een terrein zoo goed als beschikbaar is; de aanvraag tot het houden van den optocht zal binnen een paar dagen worden ingezonden; e'-n manifest zal weldra gepubliceerd worden. Dit manifest zal voor de afdeelingen ter verspreiding beschikbaar worden gesteld. Het secretariaat van de S.-D. A.-P. is echter, in het algemeen gesproken, niet vol daan over hetgeen tot nog toe gedaan »s door de partij-organisaties of wat in voor bereiding is. Tal van afdeelingen hebben nog niet ge antwoord op de vraag, wat zij zullen doen; tal van afdeelingen hebben ook nog niet geantwoord, hoeveel uitnoodigingscirculai- res zij moeten hebben. Door het partij-secretariaat zal ook go- tracht worden een tiental extra-treinen to organiseeren, waardoor uit alle deelen van het land de deelnemers van de betooging naar Den Haag vervoerd kunnen worden. Ten slotte wordt nog vermeld, dat dit jaar grootere zorg zal worden besteed aan de organisatie van den optocht. P. C. Engelfried,* Claes de Vrieselaan 153a, te Rotterdam. P. M. Banning, handelaar in schrijfbe hoeften, Ruijlstra-at 44 B, te Rotterdam. P. F. J. Dierikx, pettenmaker, Jacob Noordzij straat 1, te Rotterdam. R. Naglé, timmermansknecht, te Geer- truidenberg. K. Hoogeveen, bakker, te Nijland. De naamlooz© vennootschap: Centrale Verzekering- Maatschap pij voor paarden en vee, gevestigd te Zwolle.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5