N». 16081 Donderdag 25 Juli. A°. 1912. t§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKR ADYERTENTIEK! Vail 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /0.17}. Orootere lettert naar plaatsruimte. Kleine advertentiën Tan 30 voerden 40 Cents oontant elk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het incaaseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURA.NT: Voor Leiden per week 9 Oentsi per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd «ija i i, 1.30. Franco per post 1.65. Leiden, 25 Juli. Heden was het 25 jaar geleden, dat de heer W. Laateman, kapitein-commandant fran de 5de batterij 2de reg. veld-artillerie, alhier in garnizoen, benoemd werd tob of ficier. De onderofficieren, korporaals, trom petters en manschappen meenden dezen dag niet onopgemerkt te mogen laten voorbij gaan. Hiertoe stond hedenmorgen om 8 uren de batterij in zijn geheel aangetreden en werd hem namens allen, onder zeer waardeeren- de woorden door den adjudantr-onderoffi- cder Sutherland gesproken, een groot por tret in lijst aangeboden. Yerder waren de ingangen van kamers, stallen en bureau heel aardig met bloemen en vlaggen versierd. Gisteren was 't 12j jaar geleden, dab 'dr. Henriette Schagen van Soelen, een der eerste vrouwelijke artsen in Nederland, promoveerde tot doctor in de geneeskunde aan de universiteit te Leiden. Dr. Schagen van Soelen vestigde zich te 's-Gravenhage, en wyicfib zich behalve aan haar praktijk, voornamelijk aan de bestrij ding der tuberculose, o. a, door haar les sen aan den opleidingscursus voor leerling- huisbezoeksters. Zij nam het initiatief tot oprichting van den ,,Nederl. Bond van tube rculose-huisbezoekstera' In de op 2324 Juli te. Velp gehouden vergadering van den Nedl Bond van Chr. 'Prot. Post- en Telegraafbeambben ,,Door Plicht tot Recht", werd tot eere-voorzitter op voorstel van de afd. Alp hen en Om streken'bij acclamatie gekozen ds. H. S« Bouma van Haizerswoude. Tot leeraar in de Duitsche taal en let terkunde aan de EL B. S. te Delft is be noemd de heer W. L. Thieme te Rotter dam. Den minister van Bmnenlandsohe Za ken, mr. Th. Heemskerk, die eenige dagen geleden zijn 60sten verjaardag vierde boden zijn ambtgenooten gisteravond te Scheve- ningen een diner aan, waaraan ook de Mi nister van Buitenlandsche Zaken jlir. mr. De Marees van Swinderen deelnam, die daartoe zijn verlof, dut hij in Engeland! doorbrengt, voor één dag heeft onderbro ken. Volgens heb tijdschrift van „Onze Vloot" is het getal leden der vereeniging van 1 September tot 1 Juni met meer dan 1000 vooruitgegaan. De minister van binnenlandsche za ken brengt ter algemeene kennis, dat het mondeling gedeelte van de dezen zomer te houden akte-examens in de Engelsche taal, voor zoover die in het openbaar worden gehouden, behoudens onvoorziene omstandigheden, zal worden afgenomen in het Loge-gebouw aan den Fluweelen Burgwal te 's-Gravenhage, op de navol gende dagen en uren: 1. voor de^flrkte middelbaar onderwijs B. op 27, 29, 30 en 31 Juli en op 1, 2, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 13 en 14 Augustus v. m. van Ö.30 uur tot 11.30; 2. voor de akte middelbaar onderwijs A op dezelfde dagen, benevens op lö Augus tus v.m. vao 9.30 tot 11.30; en n. m. van 1 tot 3 uur; 3. voor ö'e akte lager onderwijs op de zelfde dagen als voor de akte A, v. m. van 9.30 uur tot 11.30 uur en n.m. van 1.30 uur tot 3.30 uur. De minister van binnenlandsche za ken brengt ter kennis van belanghebben den, dat, behoudens onvoorziene omstan digheden, het mondeling gedeelte van de ecxamena middelbaar ondeitvijB in de Fransche taal, akte A, voor zoover die in het openbaar worden gehouden, alt jaar zal worden afgenomen in het gebouw van de sociëteit do Vereeniging, Kazerne straat, te 's-Gravenhage^ op de navolgen de dagen en uren; 25 Juli te 10.45; 26 JuH te 10.45; 27 Juli te 10.45 en 1.30; 29 Juli te 10.45, 30 Juli te 10.45 en 1.30; 31 Juli te 1.30; 1 Augustus te 10.45,. 2 Augustus te 9, 10.45 en 1.30; 3 Augustus te 9 en 10.45; 5 Augustus te 9; 6 Augustus te 10.45 en 1.30; 7 Augustus te 9 10.45 en 1.30; 8 Augustus te 10.45; 9 Augustus te 9, 10.45 en 1.30; 10 Augustus te 0; 12 Augustus te 9, 10.45 en 1.30; 13 Augustus te 9, 10.45 en 1.30; 14 Augustus te 10.45; 16 Augustus te 9, 10.45 en 1.30; 17 Augustus te 9 en 10.45; 20 Augustus te 9; 21 Augustus te 1.30; 24 Augustus 10.45 en 1.30; 26 Augus tus 1.30; 27 Augustus te 9 en 1.30; 28 Augustus te 1.30; 29 Augustus te 9 en 1.30 uur. Een subcommissie van de Gezond heidscommissie te Utrecht heeft, naar het „U. D." meldt, een onderzoek ingesteld naar de>n toestand van het Utrecktsahe militaire hospitaal; zij kwam daarbij tot de slotsom, dat dit hospitaal niet voldoet aan bescheiden eischen, die men tegen woordig aan een ziekenhuis mag stellen, en dat afdoende verbetering van het be staande gebouw naar haar meening niet mogelijk is. De commissie besloot, het Tap port van de subcommissie met de con clusies tc-r kennis van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid te brengen. Dinsdagavond is te Utrecht met een feestelijk samenzijn de 5de algemeene gym nasiastenbijeenkomst, vanwege den Neder- laudsohen Gymnasiastenbond aangevangen. In de gisterochtend door de-n heer M. J. E. M. Steyns geleide vergadering is be sloten, aan elk gymnasium een correspon dent aan te stellen. Een reglement, betref fende de samenstelling en werking van een scheidsgerecht ter beslechting van geschil len tusschen gymnasiale organisaties, werd vastgesteld. Blijkens het jaarverslag is de toestand van den bond, welke 1200 leden telt, gunstig. Wel bedankten Leeuwarden en Middelburg als aangesloten vereenigdngen, doch Nijme gen, de Dordteche Debatingclub en Rotter dam sloten zioh bij den bond aan. In den namiddag werd per trein een uit stapje gedaan naar Soestdijk en Baarn. Te Soestdijk werd gemeenschappelijk het noen maal gebruikt. Te Utrecht is een vergadering gehou den, belegd door 't Utrechtsohe looncouiité waarbij alle bouwvakarbeidersorganisaties aangesloten zijn, ten einde de antwoorden der patroonsorganisaties te bespreken in zake het verzoek om met ingang van 1 Aug. a. a. het uurloon met twee cent te verhoo- gen. Medegedeeld werd, dat de Aannemers- bond tot driemaal toe geen ledenvergade ring kon houden wegens onvoltalligheid van de vergadering; de patroonsvereeniging „De Unie" had bericht, dat zij eerst op 7 Augustus as. een vergadering zou houden, en de patroonsvereeniging „Plichtsbesef" had geantwoord, dat zij met ingang van 1 Augustus a.s. het uurloon met één cent zou verhoogen. De hecren G. Goedhard van den Timmer- liedenbond, W. van Blijenburg van de Fe deratie en L. F. van Wageningen van den Christelijken Bouwvakbond traden als spre kers op en keurden de houding van de pa troons af, vooral ook daar volgens hen de loonen sedert 1905 in de bouwvakken te Utrecht niet verhoogd zijn.Een motie in den geest van het gesprokene werd met al gemeene stemmen aangenomen. De voorzitter deelde nog mede, dat de hoofdbesturen van de bouwvakbonden met de plaatselijke organisaties zullen overleg gen, welke houding tegenover de patroons zal worden aangenomen. ALPHEN. Do heer Bus oandidaat tot den H. Dienst te Groningen zal a.s. Zondag morgen door ds. N. G. Veldhoen als hulp prediker alhier* bevestigd worden, waarna hij des avonds zijn intreerede zal houden. BENTHUIZEN. Alhier is besloten tot het oprichten van een bouwveroeniging, om te geraken tot het bouwen van arbeiderswonin gen. De vergadering werd geleid door don heer A. Verheul Az., burgemeester, dio het doel der veroeniging uiteenzette en wees op den hoogen woningnobd. 17 personen tra den als lid too. Tot bestuursleden werden gekozen do heeren A. Verheul Az., J. Vreug- denhil, G. Spruyt, P. Graper en J. v. d. Berg. KATWIJK. De grotf aan den Strand boule vard is in exploitatie 'genomen; het kahinet met wasohinriclitiug, alsmede de rijwielberg plaats zijn geopend op werkdagen van des morgens 9 tot des avonds 10 uur en des' Zondags van 2 tot 10 uur 's namiddags. Het gebruik, dat reeds in een paar dagen tijd van de inrichting wordt gemaakt, toont dat in een werkelijke behoefte is voorzien. Do Gymnastiek vereeniging, die zioh nadat door eenige ingezetenen togen de plaatsing van haar lokaal bij do begraaf plaats, als het ware protest was aangeiee- kend vruchteloos had gewend tot ver schillende bezitters van min of meer gunstig gelegen terreinen, Vreesde met groote vreeze, dat zij tot het opslaan harer tesnte geen ge legenheid zou vinden. Wellioht is zij echter thans gered fin behoed om niet dakloos te worden. Haar oog is gevallen op een stukje gTond aan de Adrianastraai en gelegen achter de Chr. School voor M. U. L. G., welke eigenaresse van dien grond is. Zij heeft zich thans tot het schoolbestuur gericht en koefl- tert de verwachting, dat haar verzoek thans een gewillig gehoor zal vinden. LISSE. Gisteren hebben de kinderen der hoogste klassen van dc openbare school te Lissorbroek, met hun onderwijzers een uit stapje gemaakt naar Noordwijk-aan-Zee. De tocht werd gemaakt met rijtuigen. KATWIJK-AAN-ZEE. In verband met een bericht in het „Leidsch Dagblad'' van 24 dezer omtrent het oplaten van honderd postduiven, waarvan de meeste van dorst zijn omgekomen, kunnen wij vermelden, dat alhier is komen aanvliegen een post duif, die blijkens een stempel op beide vleugels, toebehoorde aan den heer Den- tenier, Lauriersgracht, Amsterdam. Het beest weigerde alle voedsel en wilde even min drinken. Het ia dan ook gestorven. VOORHOUT. Onder leiding van mej. A. Versters, vergaderde gisteravond de „Mar ria-Vereeniging" in „Boerhaavo". 21 dames waren tegenwoordig. De vergadering werd bijgewoond door den weleerw. heer Wie- mers. Het huishoudelijk reglement en de statuten werden behandeld! en vastgesteld, en het bestuur nog aangevuld met twee dames-leden, waarvoor gekozen werden de dames P. Bemelman en M. van Steijn Nicd. VALKENBURG. Op groote verkeerswegen komt» men van alles tegen, maar op een landweg, tusschen akkers en weiden, ont moet men zoo ongeveer eiken dag dezelfde gezichten en do bekende voertuigen. Is er evenwel iets bijzonders, dan is ook meestal iets ongewoons hot gevolg. Op don landweg naar hier dan komt oen boer met zijn kar retje, waarop de volle melkbussen, een ver dwaalden auto tegen. De zoon, mede opge zeten, springt ijlings af en wenkt den chauf feur te stoppen, doch te laat wordt dit be grepen. En bet aangespannen bruintje ont stelt dermate, dat het teruggaande met de gansche zaak to water raakt. Het kostte vader en zoon, flink geholpen door den chauf feur, vrij wat moeite, eer een en an dér weer op het droge was gebracht. Doch het lukte on ieder ging zijns weegs. ZOETERMEER. Bij de Woensdag gehou den verkiezing van een lid van den Gemeen teraad in de vacature-Van Dorp (L.), is door de Liberale Elicsvereeniging oandidaat. ge steld do heer J. van Staalduynen. De beide andere kiesvereenigingen zullen dezen can didaat steunen. Enkelo A.-R. kiezers heb ben oandidaat ces tel d den heer Jac. Bos Mz.» oud-lid van don Raad. 1>© Schiedamsche Verordening:. De gemeenteraad van Schiedam heeft de dezer dagen door ons medegedeelde wijziging der politieverordening aange nomen met rechts togen links. Van de linkerzijde werd dc nieuwe bepaling fel aangevallen, dooh de rechterzijde gaf abso luut geen antwoord. Het zitten of liggen op wegen en dijken en hun glooiingen; bermen en onderkant ia nu verboden, ten zij voor familieleden van den eersten en tweeden graad. Naar aanleiding van de aanneming dezer bepaling schrijft de Chr. hist. „Nederlander": Het is geschied. Het heeft werkelijk kunnen gebeuren, dat de gemeenteraad van zekere stad, be kend door de vervaardiging van jenever, besloot een verordening goed te keuren, waarbij het verboden wordt aan den dijk te zitten in samenscholing van meer dan één persoonbehoudens dan nu ja, u weetwol... in den eersten en tweeden graad van bloed- of aanverwantschap. Men heeft d&t was ten minste ver standig de zaak achter gesloten deuren behandeld (booze [tongen fluisteren, dat er een voorstel ter tafel was om ook den derden graad op te nemen in do uitzon deringsbepaling). Toen de deuren her opend waren, werd het vonnis geveld: met 12 tegen 7 stemmen werd' de bekende verordening aangenomen, en der open- luchtliefhebbers de nekslag toegebracht. Den zeven tegenstemmers wachtte een serenade van belanghebbenden. Arm Schiedam! Wat baat het al, of men in uw plaatselijk dagblad deze ad vertentie zette: „Gevraagd eenige lieve nichtjes, orn eenige uren gezellig door te brengen op den berm van den Vlaordingerdijk. Aan hetzelfde adres trouwboekjes ge vraagd Voor Huibert en Klaartje is 't niet erg die trouwen over een maand. Maar voor uw jongelingen en jongcdochteren Zij zullen voortaan moeten verkeeren in den kelder of op het dak uwer huizen, want en dat hebben uw dozijn vroede vaderen vergeten de liefde verdraagt alle dingen maar... zoekt list. Ter-aar<le-best©llaug kolonel F. 11. llonner. Onder buitengewoon veel blijken van deel neming is op „Oud-Eik-en-Duinen" bij Don Haag ter aarde besteld, het stoffelijk over- 6ohot van den oud-plaatselijken commandant' te 's-Gravenhage, den gepension neer den ko lonel Donner. L/egerzaken. De minister van oorlog heeft bepaald, dat, uiterlijk 5 dagen na de loting voor heb blijvend gedeelte, aan de man schap pen voorloop ig, en 2 maanden na die loting de finitief moet worden medegedeeld, of zij al dan niet tot het blijvend gedeelte behooren en, zoo ja, tot welke ploeg. De minister van oorlog heeft aan de in- tendiance opgedragen, in verschillende ge meenten na te gaan, hoeveel meel de hak kers in den regel voorhanden hebben en hoeveel brood zij kunnen bakken, ten einde van die gegevens in tijd van oorlog gebruik te kunnen maken: Aan verschillende bakkers is een lijst tei invulling gezonden, waarin opgave wordt gevraagd van het aantal en de soort van ovens, van de oppervlakte van elke bak- ruimte, en van de gemiddeld voorhanden •zijnde hectoliters tarwe en rogge en kilo grammen tarwemeel en roggemeel. Ook wordt een onderzoek ingesteld bij de brandstoffenhandelaren naar den gemid deld voorhanden zijnden voorraad brand stoffen ten einde in tijd van oorlog van deze gegevens te kunnen gebruik maken. Statistiek Ansjovisvangst 191/2. De visscherij, die op 30 Juni gesloten werd, heeft opgeleverd circa 68,000 ankera mooi soort. Sedert 27 April 1.1. zijn verzonden: circa 28,800 ankers ]912er, 2670 1911er, 750 1910e r,, 750 1909er, 45 1907er, totaal circa 33,015 ankers. De voorraad bestaat op heden uit: ciroa 39,200 ankers 1912er, 5530 1911er, 1250 1910er, 3550 1909er, 70 1907er, totaal circa 49,600 ankers, waarvan circa 8050 in het bin nenland. 98) Werktuiglijk bladerde Sherlock de schoolboeken door, die op stapeltjes op do tafel lagen; toen andere, die op de plan ken van een kast rustten. Plotseling stiet hij een kreet van vreugdie uit. In een hoek van de kast, onder oude schriften, vond hij een kinderprentenboek, een geïllustreerd a-b-c-boek, en op een der bladzijden van dit boek had hij een gat gezien. Hij keek het in. Er was een opsomming in van de dagen der week. Maandag, Dinsdag, Woensdag, enz. Het woord Zater dag ontbrak. En de diefstal van de lamp was in den nacht van een Zaterdag gepleegd. Sherlock voelde die lichte beklemming van zijn hart, die hem altijd met zekerheid aankondigde, dat hij de kern van een raad sel had geraakt. Dat gevoel bedroog hem nimmer. Haastig en vol vertrouwen keek hij ver der het boek door. Iets verder wachtte hem een andere verrassing. Het was een bladzijde vol hoofdletters, waarachter een rij cijfers stond. Negen dier letters en drie dier cijfers waren zorgvuldig uitgeknipt. Holmes schreef ze in zijn zakboekje in de volgorde, waarin zij waren uitgeknipt, en kreeg het volgend resultaat: ACDHNORTW 237, „Hm," mompelde hij, „op het eerste ge zicht heeft dat niet veel te beteekenen." Kon men door de letters dooreen te zet ten en ze alle te gebruiken er een, trwee of drie volledige woorden van maken1? Holmes beproefde het vruchteloos. Eén enkele oplossing verkreeg hij, die telkens terugkwam, en die hem ten slotte de goede leek, zoowel doordat zij met de logica der feiten overeenkwam, als door dat zij overeenstemde met den algemeenen staat van zaken. Gegeven, dat de bladzijde van het boek slechts één enkele maal ieder der letters van het alphabet bevatte, was het waar schijnlijk, was het zeker, dat men te doen had met onvolledige woorden, en dat die woorden aangevuld waren met uit andere bladzijden geknipte letters, of dat een let ter door de een of andere oorzaak onbruik baar was geweest of geworden. Aldus be schouwd zag het raadsel er als volgt uit: ANTWO.RD CH 237. Het eerste woord wae duidelijk: „Ant woord"; een O ontbrak, doordat de lettier O, reeds gebruikt, niet meer beschikbaar was. Wat het tweede, onvoltooide woord be treft, het vormde ongetwijfeld met het ge tal 237 een adres, dat de afzender aan den geadresseerde van den brief opgaf. Men had eerst voorgesteld den dag van de in braak op Zaterdag vast te stellen en men verzocht antwoord aan het adres CH 237. Of CH 237 was een poste-restante adres, öf de letters CH maakten deel uit van een onvolledig woord. Holmes bladerde het prentenboek nog eens doorop geen enkele andere bladzijde was geknipt. Tot nader order diende hij zich du9 aan de gevonden verklaring te honden. „Het is aardig, nietwaarV1 Henriette was teruggekomen. Hij ant woordde „Nu, of het aardig is Maar hebt gij geen andere papieren1? Of woorden, die al uitgeknipt zijn en die ik zou kunnen op plakken „Papieren? Neen. En bovendien zou Juf het niet goedvinden." „Juf?" „Ja, zij heeft al op me gebromd." „Waarom?" „Omdat ik u dingen verteld heb... en zij zegt, dat men nooit iets moet vertellen van menschen, van wie men houdt." „Gij hebt gelijk." Henriette scheen verrukt over deze goedkeuring, zóó verrukt, dat zij uit ©on linnen zakje, dat aan haar jurk gespeld zat, eenige vodden, drie knoopen, twee klontjes suiker ©n ten slotte een vierkant stukje bordpapier nam, en dat alles Holmes aanbood. „Hier, dat is voor u. Ik geef het u toch.'' Het vierkant stukje bordpapier was het nummer van een huurrijtuig, nummer 8279.. „Waar komt dit nummer vandaan?" „Het is uit de portemonnaie van Juf ge vallen." „Wanneer?'' „Zondiag, in de kerk, toen zij geld voor de oolleote zocht." „Mooi! En nu zal ik u een. middel zeg gen, dat er nooit meer op u gebromd zal worden: Zeg niet aan Juf, dat ge me ge zien hebt." Holmes ging dTmblevaile opzoeken en vroeg hem het een en ander met betrek kin tot Juf. De baron haalde de schouders op. „Alice Demun 1 Zoudt ge denken? Het is onmogelijk." „Sedert hoeveel tijd is zij in uw dienst?'' „Nog pas een jaar; maar ik ken geen kalmer persoontje, in wie ik meer vertrou wen heb." „Hoe komt het, dot ik haar nog niet ge zien heb?" „Zij is sedert twee dagen afwezig ge weest." „En op het oogenblik?" „Zoodra zij terugkwam heeft zij uw vriend willen verplegen. Zij heeft alle '^eigenschappen voor ziekenverpleegster. Zij is zachtaardig, gedienstig. Mijnheer Wilson schijnt over haar in de wolken." „O, zoo," zeide Holmes, die geheel had verzuimd, naar zijn „ouden jongen" te informeeren. Hij dacht na en vroeg: ,,En is zij Zondagmorgen uit geweest?" „Den dag na den diefstal?" „Ja." De baron riep zijn vrouw en herhaalde haar d)e vraag. Zij antwoordde: „Juf is als gewoonlijk met de kinderen naar de kerk van elf uren gegaan." „Maar daarvóór?" „Daarvóór? Neen, of liever, maar ik was zoo overstuur door dien diefstal 1 Maar ik herinner mij, dat zij mij den dag te voren vergunning had gevraagd, om Zondagmor gen uit te gaan, om een nicht te gaan op zoeken, die, meen ik, op een doorreis te Parijs vertoefde. Maar gij verdenkt haar toch niet, hoop ik?" „O neen. Maar ik zou haar wel eens willen zien." Hij ging naar boven, naar de kamer van Wilson. Een vrouw, als ziekenverpleegster gekleed, stond over den zieke gebogen en gaf hem te drinken. Toen zij zich omkeer de, herkende Holmes het meisje, dat hem voor het Noorderstation had aangespro ken. Er had niet de geringste verklaring tus schen hen plaats. Alice Demun glimlachte lief, keek hem met haar bekoorlijke, ernsti ge oogen zonder eenige verlegenheid aan. De Engelschman wilde spreken, stamelde eenige lettergrepen en zweeg. Toen hervat te zij haar arbeid, ging rustig onder der verbaasden blik van Holmes voort, ver zette de fleschjes met medicijnen, rolde linnen af en op en glimlachte opnieuw tegen hem. Hij draaide op zijn hielen rond, ging weer naar beneden, zag op het voorplein de automobiel van d'Imblevalle staan, ging er in zitten en liet zich naar Levallois rij den, naar de stalhouderij, waarvoor het adres vermeld stond) op het hem door heb kind gegeven rijtuignummer. De koetsier Duprêt, die rijtuig No. 8279 in den morgen van Zondag gereden had, was er niet. Holmes zond de automobiel weg en bleef op hem wachten. De koetsier Duprct- deelde mede, dat hij inderdaad in de omgeving van het park Monceau een in het zwart gekleede jonge dame als „vrachtje'' had opgenomen, dio een dikke voile droeg en zeer onrustijj leek. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1