^flfemeniee N°. 16(180 Woensdag 24 Juli. A0. 1912. <§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regel» LOB. Iedere regel meer /0.17J, Grootere lettere naai plaateruimte. Kleine adrertentiSn Tan 30 woorden 40 Oente ooitantelk tiental woorden meer 10 Oenta.—Voor het inoaaseeren wordt/0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden I i i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten geyestigd zijn 1.30. Franco per post 1-65. r Dit actueel nummer, datmorgCn verschijnt, Jwvat o. a. Per stroozak ovetr het Kanaal, met 2 foto's, w- Proefneming met het Proteotctr-Veilig- heidstoestel. Hevige brand aam de Bil- Idetrdijkkade te Amsterdam, met 2 foto's. Slangenbezweerders te Amsterdam. Een {nieuwe vinding op het gebied der auto- Hpotrt. Kampeenende Padvinders uit Leeuwarden, te Harderwijk. De altisten {van het Soheveningsoh Cabaret Artiatique, op het strand gekickt. Het bezoek van H. u de Koningin-Moeder aan het Rijksopvoe dingsgesticht voor meisjes te Zeist, met 2 foto's. Mislukte brandblusohproeven te Dharlois (Rotterdam). Een wit veulen toet bruine vlekken. De kortharige St.- Bernard-teef „Flora van Watergraafsmeer", toet een viertal jongen. Uitvoering van het hieuw zangspel „Bloemensprookje". De nieuwe Jachthaven van de Vereoniging „De 3£aag", met 2 foto's. De 61ste Alge- toèene Vergadering van de Maatschappij tot bevordering der Pharmacie. Een Reuzen- Rozenboom. Een temperatuur boven de honderd graden Fahrenheit. Het 40-jarig jubileum van mejuffr. A. M. J. Birtoie, als hoofd der Meisjesschool te Groningen. Een 'gouden Echtpaar. Het 60-jarig bestaan yan de Jomgelingsvcreaniging voor den Wer kenden Stand te Amsterdam, met 2 kiekjes: De feestelijke herdenking in „Belvedère" de boottocht, waarbij een déjeuner in de open lucht werd gehouden. Het bezoek Ivan H. M. de Koningin-Moedor aan de Ten toonstelling te Deventer. Esperanto-Cujr- jaufl (achtste les). Voorts: Portretten va+n bekende landge- nooten. Het vervolg van de Gedenk- achrifteai van Madame Steamheil. Hel denfeiten uit bet leven van Ridders van de Militaire Willemsorde. Ten slotte de trubriek van Redacteur X- jen het Kindernummer „Ons Prinsesje", met onderhoudende en leerzame kinderlectuur. Lelden, 24 Juli. Geslaagd voor het examen boekhou den, handelsrekenen en handelsrecht „Mer- .ouriusdiploma", afgenomen door de Fede ratie. van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland, de heer J. J. van der Steen, al hier, leerling van den heer H. Th. Vonk. Voor het examen boekhouden, han delsrekenen en handelsrecht, afgenomen 'door de Federatie van Handels- en Kan toorbedienden ir- Nederland, „Merounus- diploma", 7;jn geslaagd mej. M. van der Lee, van Koudekerk en P. J. van Heat, alhier, leerlingen van mej. Ootavia Par- mentier, alhier. Als geslaagd voor Engelsche handelscor respondentie werd in ons vorig nummer vermeld de heer T. van Dorp, dit moet zijn F. van Dorp Pzn. Te Utrecht is voor diploma B voor M. U. L. O. o.m. geslaagd G. A. Angelbeek, te Leiden, leerling van de Chr. school, voor M. U. L. O. aan het Noordeinde. Een an dere leerling van deze school, E. J. van Angelbeek slaagde voor de 4de klasse der sohool Voor Handel en Administratie in de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage (directeur de heer F. Fijmstra). Te s-Gravenhage Blaagde o.m. Voor het examen apothekers-assistent mej. P. L. J. Rietdijk, te Leiden. De Bond van gemeente-Politiebeamb ten in Nederland zal in samenwerking met den Amsterdamschen Politie-Bond twee buitengewone vergaderingen houden op Vrijdag 28 Juli a. s., des namiddagB te 2 en des avonds te 8 uren in het gebouw Bellevue, ter bespreking van de rechts positie der Politie. Als sprekers zullen optreden de heeren O. van Putten, voorzitter van de Bond te Leiden, J. Koorn, hoofdagent van politie te Hilversum, B. Winters, voorzitter van den Amsterdamsöhen Politiebond en M. van Hartéveld, secretaris van den Bond van gemeen te-politie-be-ambten in Neder land. De af deeling Leiden van de S.-D. A.- P. heeft candidaat gesteld in het distriot Leiden voor het lidmaatschap van de Twee de Kamer dr. Th. v. d. Waerden. Aan het gymnasium te Schiedam is benoemd tot leeraar in Het Nederlandsch en de geschiedenis de heer P. C. A. Geyl, te 's-Gravenhage. De Synode der Gereformeerde Kerken in Nederland heeft besloten, dat ter gele genheid van de herdenking van het honderd jarig bestaan van Neerlands onafhankelijk heid in 1913 in alle Gereformeerde kerken een dankstond gehouden zal worden. De Gereformeerde kerk van Den Haag is be last met het uitschrijven van dézen dank stond. De Staatscommissie voor de Grondwets herziening is onder dankbetuiging ontbon den. De secretaris der commissie, mr. J. B. Kan, secretaris-generaal bij hèt depar tement van Binnenlandsche Zaken, is be noemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau, terwijl aan de beide ad junct-secretarissen, jhr. mr. W. D. de Jonge en mr. J. R. Thorbecke, het ridderkruis dier orde is verleend. Te Utrecht is opgericht een comité „De Oranjebloem", dat zich voorstelt op den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin, in geheel het land een Oranjebloem te doen verkoopen en de baten daan*an aan de Militaire Tehuizen, zoowel in ons land als in Indië ten goede te doen komen. Naar de .,Zw. Ct" verneemt, heeft de direotie der Mij. tot Expl. van S.S. voor haar personeel een nieuwe loonregeling in 6tudie. Deze nieuwe loonregeling, waarbij Voornamelijk de laagste loonen zullen wor den herzien, zal hoogstwaarschijnlijk met 1 Januari 1913 in werking treden. De Minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat het mondeling gedeelte van de dit jaar te hou den examens middelbaar onderwijs in het teekenen voor de akte Md en Mg, voor zoover die in het openbaar worden gehou den, behoudens onvoorziene omstandighe den, zullen worden afgenomen in het ge bouw der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotter dam (Coolvest nr. 84). op de navolgende dagen en uren: Voor de akte Md op 26, 30 en 31 Juli, 1, 2, 3, 6, 7, 8 9 en 13 Aug. voor de akte Mg op 14 en 15 Augustus, tel kens van des voormiddags 9 tot des namid dags 4 uur. De gemeenteraad van Wormerveer stelde gisteravond een verordening vast, waarbij de verplichte negen-uur-sluiting van winkels wordt ingevoerd. De voorgestelde bepalingen betreffende verplichte Zondag- sluiting werden verworpen. In een verleden we^k gehouden yerga- déring van den gemeenteraad van Oost- en West-Souburg kwam o.a. ter sprake een beleediging, die de wethouder Joziasse den gemeente-seoretaris zou hebben aangedaan door van dezen te zoggen, dat hij de notu len der raadsvergaderingen vervalsoht. Aangenomen werd met algemeene stemmen een motie van vertrouwen in den secreta ris. Daar de heer Joziaèee niet ter verga dering was, werd besloten de kwestie later nogmaals te bespreken. Dit geschiedde Maandagmiddag en toen deelde de secreta ris mede, dat de heer Joziasse hem zijn spijt over het gebeurde had betuigd, hij had in drift gesproken. De zaak werd hiermede als afgedaan beschouwd. De staf en de 4de, 5de en 6de batterij van het 4de reg. veld-artillerie. te 's-Bosch in garnizoen, defileerde gistermorgen te 11 uren te Apeldoorn voor H~. M. de Koningin, Prins Hendrik en Prinses Juliana. Het dé filé geschiedde onder commando van ma joor De Bruyn. De Koninklijke familie had buiten het groote hek voor het baèse-cour post ge-vat, waar de troepen passeerden, die op de open manege een uur rustten en daar wer den onthaald. Den officieren werden ten paleize ververschingen aangeboden. Te 12 uur werd verder gemarcheerd naar de legerplaats bij Oldebroek, waar door het 4de regiment veld-artillerie tot 3 Aug. schietoefeningen worden gehouden. De Prins droeg de gen eraals-uniform, H. M. de Koningin en de Prinses waren in een victoria. HILLEGOM. Gisteren had alhier een droevig ongeval plaats. De zesti^njaiige zoon van den heer G. J. W. MoaW m de Hoofdstraat, was met eenigo iongans gaan zwemmen in de Ringvaart van de Haarlemmermeer. Hij waagde zich te ver van den oever, met het noodlottig gevolg, a'at hij in de diepte wegzonk en drie mi nuten later levenloos opgehaald werd. De doctoren Van der Kw. en H. die spoedig ter plaatse van het onheil aanwezig war ren, hebben twee uren achtereen tever geefs getracht de Idvensgeesiten op tè wekken. Het iijk is per brancard naar de ouderlijke woning overgebracht. KATWIJK-AAN-ZEE. De Oranje-Vereeni. ging alhier zal evenals ten vorigen jaire ter gelegenheid van den verjaardag der Konin gin een feest organiseeren. Op het program ma komt voor het houden van ©en allegori- schen optocht, waarin o.m. de volgende, be drijven zullen vertegenwoordigd zijnreeder ij, smederij, kuiperij, boekhandel, verven en tim meren. De aanmelding tot meerdere deelno ming is Uog opengesteld. In de Zanderij te Katwijk aan den Rijn, die o.m. Izand levert voor den aanleg der Electr. Spoor door de Rijnstreek, wordt den den laats ten fijd het zand met de hand weg- gegraven, terwijl dit voorheen geschiedde met behulp van een exavatour. Natuurlijk gaat het nu niet zoo vlug. Daarom moet nu ook de Zanderij-Van den Elshoufc in de Noord duinen alhier zand leveren voor genoemden spoorweg n.l. een hoeveelheid van 400.000 M3 Ook moet deze zanderij nog circa 100-000 M3 zand leveren voor den aanleg van nieu we straten in 's-Gravenhage. B .en ,Ws. dezer gemeente hebben be kend gemaakt dat door de Minister van nenlandsche Zaken verzocht is de nood ige m^a&egelen te nemen tot het beteugelen van den overlast, die vreemdelingen hier on daar ondervinden van liet brutaal optreden der jeugd. Hiermee is njet alleen bedoeld erger lijke baldadigheid, zooals het werpen met steenen en dergelijke, waarover toeristen soms hebben te klagen, maar ook het hinderlijk volgen, naroepen enz. Ouders, voogden, ver zorgers en allen, die mot kinderen omgaan, worden verzocht hun invloed in dit opzicht ten goede aan te wenden. De politie heeft de opdracht gekregen door flink en soherp optreden dit euvel te helpen beteugelen. In verband hiermede kunnen wij melden, dat roods eenige jongens alhier zijn veroordeeld tot drie gulden boete of een maand tucht school wegens het naroepen en hinderlijk volgen van den hoer B. Er komt in onze gemeente op visscherij- gebied meer leven en beweging. Daar do sohepen pas in zee waren, was het in de verloopen welven uit den aard der zaak stilte in het bedrijf. Motorschippers lagen in IJmui- den in afwachting op een vracht en in do kuiperijen en de haringpakkerijen was wei nig werk aan den winkel: Doch daar is nu verandering in gekomen. Telkens komen berichten van binnengekomen vaartuigen met meer of minder goodevajigaton. De genoemde bedrijven krijgen daardoor ook- meer' werk. De meeste vangsten zijn middelmatig: ook de praaiberichten spreken veelal van geringe vangsten. Er kwamen hier Dinsdag drie partijen haring in afslag, nl. 15 last van de „K.W. 136" van don heer B. Dijkdrent-h Jr., 15 last van de „K.W. 96" van den lioer W Tom en 13 last van de „K.W. 59" van de firma Haasnoot. De prijzen per kantje waren: Volle haring van f 17,45 tot f 17.10; maatjes id. van f 10,55 tot f9,80; makreel f 9.15. LEIDERDORP. Mejuffrouw G. M. E. J. Vlielander, onlangs overleden te Leiden, heeft aan het Fonds ten behoeve van de weduwen en weezen van Predikanten der Ned.-Hervormde Kerk in de classis Leiden, een vrij groote som geldis besproken, voor- loopig met vruchtgebruik bezwaard en waarvan de reeëlo waarde eerst later zal kunnen worden bepaald. De tweede zitting van den Militieraad zal voor deze gemeente gehouden worden te Leiden in de Stadsgehoorzaal op Maan dag 5 Augustus a. s. te 1 uur. LISSE. De Gemeenteraad vergadert op Vrijdag 26 Juli a.s. des voormiddags te 10 uren ter behandeling van enkele zaken voor de openbare vergadering en voorts voor de vaststelling van het kohier van den Hoof- delijken Omslag. NIEUW-VENNEP. Hedennacht is de boer- der ij van G. Heemskerk te Burger veen af gebrand. Huis en inboedel werden een prooi der vlammen. Do oorzaak is onbekend. Alle3 is verzekerd. NOORD WIJK. Gisteren had de artil lerie een oefeningstccht naar Noordwijk< Bjij Peterhofi kantelde een wagen om, door het stooten op een steen. Een ar tillerist viel er af, en raakte zoodanig be klemd, dat het wiel moest afgenomen worden, om den man te bevrijden. Per brancard van de gemeente Noordwijk werd hij naar dr. Kervel vervoerd, die dübbtefle beenbreuk constateerde, en een voorloopig verband legde. Per rijtuig werd de man naar Leiden vervoerd. Hij was voor 26 dagen onder de wapenen. SASSENHEIM. De heer Warnaar heeft in den Raad zijn nood geklaagd over den last, die sommige losloopende honden veroorzaken. Hij geeft daarom in overwe ging de verordening op de hondenbelas ting te herzien. Tegenwoordig wordt voor een luxe-hond letaald f 1.50 De heer Warnaar wil dat bedrag maar even tot f 15 verhoogen. Wel een beetje kras! Als tenminste B. en Ws. de verordening in dien geest wij zigen, zal Sassenheim wel een groote op ruiming onder honden gaan houden. Maar zoo grof. zal het natuurlijk niet gaan. Wanneer 't bedrag eens wordt gebracht ïp f 2.50 is 't al welletjes. TER-AAR. Maandag jl.-is in de openbare school de jaarlijksche prijsuitdseling gehou den, waarbij het gemeentebestuur vertegen woordigd was. Door do kinderen, die 's mor gens 9 uuï in de school bijeengekomen wa ren, werd gelezen en verschillende liederen gezongen. Aan ongeveer 45 kinderen wer den door den burgemeester prijzen uitge reikt tot aanmoediging van getrouw school bezoek, na vooraf te zijn onthaald op limo nade en krenten brood. Een dochter van het 'hoofd, dersohcol dankte voor den aange- men dag. Stilzwijgend hoopten de kinderen, dat do gelegenheid alsnog zou worden ge geven een reisje naar Katwijk te maken. De burgemeester dankto het onderwijzend personeel vcor de verzorging, die het aan het onderwijs had besteed. Maandagavond is de eerste steen ge legd door P. van Spronsen te Ter-Aar voor het gebouw een er nieuwe Gereformeerde Kerk aan den Aardam alhier. Vele belangstel lenden waren aldaar aanwezig.Een daarbij passende Tede werd gehouden door de heeren P van Spronsen en J. van Vliet, die ge volgd werd door h:efc zingen van Ps. 68 VT. 10. VOORSCHOTEN. Gisteravond heeft in het Hotel van de Wed. Deurloo een vergade ring van do „KoniDgin-Wilhelmina-Vereeni- ging", onder voorzitterschap van den heer G H. Schmal, plaats gehad. De opkomst was, wat zelden gebeurt, nu in dit geval bij zonder groot; de gToote zaal was geheel met leden ön nog enkele belangstellenden ge vuld. Zelfs zóó, dat verscheidenen zich mot een staanplaats moesten tevreden stellen. Do notulen, van de vorige vergadering werden zonder eenige op- of aanmerkingen goedge keurd. Do Voorzitter zette het doel van deze bij- 66) Hij stak het hoofd door de kier van de deur, maar week dadelijk terug, terwijl hij een vloek smoorde. Wilson keek op zijn beurt. Vlak bij hen stond een ladder langs dien muur tegen de balustrade van het ter ras. „Sapristi," zeide Holmes, „er is iemand in het boudoir. Dat was dat gedruisch. Vlug, laten we de ladder wegnemen!" Maar op hetzelfde oogenblik gleed een gedaante van boven naar beneden; dé lad die r werd weggenomen en de man, die ze droeg, liep zoo snel mogelijk naar het hek, naar de plek, waar zijn medeplichtigen stonden te wachten. Met één sprong waren Holmes en Wil son hem nagehold. Zij haalden den man in, toen hij de ladder tegen het hek zette. Van den anderen kant vielen twee schoten. „Zijt ge gewond?" riep Holmes. „Neen," antwoordde Wilson. Hij pakte den man om het lichaam en trachtte hem weerloos te maken. Maar de man keerde zich om, omvatte hem met den eenen arm en stiet hem met zijn andere hand zijn mes middenin de borst. Wilson slaakte een zucht, wankelde en viel. „Vervloekt!" brulde Holmes; „als ge hem vermoord hebt, ga je er aan I" Hij legde Wilson op een grasperk en stormde naar de ladder. Te laat! De man was reeds het hek over en vluohtte met zijn medeplichtigen door het struikgewas. „Wilson, Wilson, het is toch niet ern- 'sfcig, hè? Niet meer dan een schram?" De deuren van het huis werden haastig geopend. Het eerst kwam d'Imblevalle aan snellen, achter hem de beddenden, met kaarsen gewapend. „Wat is er?" riep de baron. „Is mijnheer Wilson gewond?" „Het is niets! Slechts een schram," her haalde Holmes, die zichzelf trachtte ge rust te stellen. Het bloed vloeide bij stroomen en het gelaat van den gekwetste was lijkbleek. Twintig minuten later constateerde de dokter, dat de punt van het mes tot op vier millimeter van het hart was doorgedron gen. „Vier millimeter van het hart! Die Wil son boft altijd," meende Holmes op afgun- stigen toon. „Boft... boft..." bromde de dokter. „Bapperloot, met zijn sterk gestel, zal hij..." „Zes weken het bed moeten houden en twee maanden voor volkomen herstel be hoeven." „Niet meer?'» „Neen, tenzij er complicaties..." „Maar drommels, waarom zouden er complicaties bijkomen V' Volkomen gerustgesteld ging Holmes naar heb boudoir, waar de baron zich be vond. Ditmaal was de geheimzinnige bezoe ker niet zoo bescheiden geweest. Zonder aarzelen had hij de snuifdoos met de dio- manten en het opalen halssnoer, alsmede in het algemeen alles, wat hij in zijn zak ken bergen kon, meegenomen. Het venster stond nog open, één der ruiten was netjes uitgesneden en toen het dag werd, bleek, dat de ladder afkomstig was uit het in aanbouw zijnd) huis. „Dus," zeide d'Imblevalle met eenige ironie, „het is een nauwkeurige herhaling van den diefstal van de lamp." „Ja, als men de eerste, door de justitie aanvaarde lezing, aanneemt." „Neemt ge ze dan nog niet aan? Brengt deze tweede diefstal uw meening omtrent den eersten niet aan het wankelen „Hij bevestigt ze, mijnheer." „Hoe is het mogelijk! Gij hebt het on weerlegbaar bewijs, dat de inbraak van den afgeloopen nacht van buitenaf gepleegd' is, en gij blijft volhouden, diat de lamp gesto len ig door iemand uit onze omgeving?" „Door iemand, die in dit huis woont." „Maar hoe verklaart gij dat dan?" „Ik verklaar niets, mijnheer. Ik constar teer twee feiten, die met elkaar slechts schijnbaar verband houden. Ik beoordeel ze ieder afzonderlijk en ik zoek naar den draad, die hen verbindt." Zijn overtuiging scheen zóó vast, zijn manier van doen gegrond op zóó machtige beweegredenen, dat de baron toegaf: „Goed. Wij zullen de politie waarschu wen." „Volstrekt niet!" riep de Engelsohman haastig „Volstrekt niet „Maar de revolverschoten?" „Dat komt er niet op aan." „Uw vriend?" „Mijn vriend is slechts gewond. Doe uw best, dat de dokter zwijgt. Ik voor mij blijf borg, voor wat de justitieele zijde der zaak betreft." Twee dagen gingen voorbij, gedurende welke er niets gebeurde, maar waarop Holmes zijn werk met uiterste nauwgezet heid voortzette. Onvermoeid doorzocht hij het huis en den tuin, praatte met de be dienden en verbleef ge ruimen tijd in de keuken en in den stal. En hoewel hij geen enkele aanwijzing kreeg, die licht bracht, verloor hij den moed niet. „Ik zal er wel achter komen," dacht hij, „en hier moet dat gebeuren. Ik kan hier niet, zooals in het avontuur met de Blonde Dame, op goed geluk er op uitgaan en langB wegen, die ik niet kende, een doel trachten te bereiken, waarvan ik niet af wist. Ditmaal ben ik op het terein zelf van den strijd. De vijand is niet alleen meer de ongrijpbare en onzichtbare Lupin, het is de medeplichtige van vleesch en van been, die leeft en zich beweegt binnen de muren van dit huis. De geringste bijzonderheid en ik ben klaar." Deze bijzonderheid, waaruit hij zoodani ge gevolgtrekkingen zou maken, en wel met oen zoo wonderbaarlijke handigheid, dat men de zaak van de lamp kan beschou wen als dies waarin zijn speurdersgenie het schitterendst aan het licht kwam deze bijzonderheid verschafte hem het toeval. In den namidküag van den derden dag, toen hij een vertrek binnentrad, dat boven het boudoir gelegen was en dat als leerka mer diende voor de kinderen, trof hij er Henriette aan, het jongste dochtertje. Zij was bezig, haar schaar te zoeken. „Weet u," zeide zij tot Holmes, „ik maak ook van die papieren, zooals u er dien avond een ontvangen hebt?" „Dien avond?" „Ja, op het eind van het diner. U hebt toen een papier gekregen met strooken er op, een telegram. Nu, en ik maak ze ook." Zij ging de kamer ttit. Voor ieder ander zouden deze woorden niet meer zijn ge weest dan wat onbeduidend gepraat van een kind en zelfs Holmes luisterde en maar half naar en zette zijn inspeotie voort. Maar plotseling begon hij het kind na te loopen, welks laatste woorden hem eens klaps hadden getroffen. Hij haalde haar bovenaan de trap in en zeide tot het meisje „Dus u plakt ook strooken op papier Henriette verklaarde heel trotsch: ,Ja zeker; ik knip woorden uit en plak re op." „Wie heeft u dat spelletje geleerd?" „Juf, mijn gouvernante. Ik heb het haar ook zien doen. Zij knipt de woorden uit de kranten en plakt ze op." „En wat maakt ze er dan van?" „Telegrammen, brieven, die ze ver zendt." Sherlock Holmes ging de leerkamer weer in, nieuwsgierig geworden door deze mede- deelingen, en terwijl hij trachtte te raden, wat daarachter kon steken. KrantenEr lag een heel pak op deD schoorsteen. Hij vouwde er open en zag in. derdaad groepen woorden en regels, die ontbraken en netjes waren Veggeknipt. Maar hij bemerkte dadelijk, toen hij de woorden las, die er aan voorafgingen of er op volgden, dat de ontbrekende woor den in het wilde weg uitgeknipt waren, waarschijnlijik door Henriette. Het was mogelijk, dat er zich in het pak kranten één bevond, die Juf zelf met de schaar hadl bewerkt. Hoe zou hij zich daarvan vergewissen? (Wordt vervolgd)-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1