H. WILLE 8b Co Kristal. - Porselein. -- Luxe. Automobielen te haar, Botermarkt 9—10. Lage prijzen a contant. No. 16Ó79. LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag- 23 Juli. - Tweede Blad. Anno 1012, *1 1 UT 1 lil ter bereiding van LIMONADES en LIKEUREN, steeds in alle smaken voorradig. Hcbö- en Mar«ences gebrs. christiaahse, Hoogoord 3. Taie*. sü. - r ;1 v-K ■J ©EBB- STRAATSBOe©. Haarl.straat 42. - Interc. Telef. 238. Buitenlandseh Overzicht. Filiaal] Haarlemmerstraat 6. Tel. 788. 914 30 GROOTS OPRUIMING (Zuiver plantaardig tonicum.) Hebt gU een bleeke gelaatskleur? Bleekelippenbleek tandvleesch Hebt g|j dikwUla hoofdpijn? Ontbreekt u de eetlust Zjjt gij gedurig rermoeid? Slaapt gij elecbt in? Wordt gij nooit eens recht verkwikt wakkei? Dan lijdt g() door bloedarmoeda of zenuwiwaktol Dan moet gij de Sangulnose gebruiken 1 Wot ervaren genees- 90S 140 429 20 keeren zeggen: Het zal my aangenaam zijn uwe Sangulnose te recomman- deeren. De lijders aan bloed armoede kunnen er hun voor deel mee doen. Grand-M en il. Dr. PALEM. De resultaten, die ik verkre gen hob met uwe Sanguinose zijn uitmuntend, zoodat ik niet aarzelen zal dit voortreffelijke middel aan alle zwakken en herstellenden voor te schrijven. Dr. AUG. ALEXANDRE. Brussel. Wat dankbare gene- zenen zeggen: Ik had veel last van zenuwen in het hoofd, en kon haast niet eten, ik voelde my gedurig moede, loom en lusteloos, maar na een gebruik van vier flosschen Sanguinoso is dat alles by my verdwenen. Myn eetlust is terug gekeerd; ik gevoel my veel beter, rustiger en sterkor; en heb ook geen last meer in het hoofd. Mej. F. J. VAN DORP. Den Raag. 333 80 De Sanguinose wordt verkocht ln groote flacons van ruim 300 gram inhoud. Prys per flacon ƒ1.60; 6 fl. ƒ8.— 12 fl. ƒ15. WACHT U VOOS NAMAAK! Den Haag, da Riamerslraat. Bij alle apothekers en drogisten. VAN DAM Co. Te Leiden by D. M. KRUISINGA, REIJ3T KRAK, J. H. DEJK- HUIS, S. A. BROERSE, GEBRs. CHRISTIA ANSE; te Katwflk a/Z.: P. BLOOT; te Noordwyk: JOH. v. d. YEGT, G. A. E. DUYSTER; te Rynsburg: C. ZANDBERG; te Voorschoten: A. T. ELZENGA; te Li88e: HANSEN Rkckbbs; te Ilillogora: C. BR0EKE3te Alfen a/d. Rijn: VAROS3IEAU Zn.; te Hazerswoude: J. ZWEMSTRA; te Koudekerk ajd. RynJ. MAATte Benthuizen M. RENZENK. De Albajieezen brengen reeds hun strijdi- fcrachten in beweging. Issa Boletinatz heeft de onder zijn bevel staande opstandelin gen van de modernste wapens yoorzien. Hij heeft een onder-comman dant benoemd en wacht nu op het bevel van de algemeene leiding, om naar Mitro- witza op te rukken, en van daar per spoor 2Laar Konstantincpel op te trekken. In de vlakte van Djakowa hebben zich 12,000 man onder bevel van Mahmoedl Zaïnis ver zameld, die wachten op het bevel om per spoor te kunnen vertrekken. De stammen van Brezi, Matie-s, Midden-Albanië en de Mirditen, hebben zich op het Arsi-veld ten N. van El Bassan vereenigd, en zijn eveneens gereed om op te trekken. Ook andere Albanêësohe stammen hebben zich in beweging gezet. De Malissoren, die in het vorige jaar aan den opstand dieelnar men, zijn naar Skoetari. Zit» zijn van de allernieuwste wapens en geschut voorzien. De omgeving van Angyrokastra is in vollen bpstand. Hier heeft Tajan-Bey het opper bevel. De bevolking van het vilajet Janina wal eveneens tegen Konstantinopel opruk ken. De overheid is machteloos. Dagelijks komen nieuwe gevallen voor, dat regee- ringsambtenaren d. w. z. degenen, die als aanhangers van het Jong-Turksche oo- mité bekend zijn weggejaagd worden. De aanhangers van de Jong-Turken ver dwijnen steeds meer en de meeste over heidspersonen hebben hun ambt neerge legd. De opmarsoh naar Kon stantinopel kan, naar het hier heet, werkelijk binnenkort verwacht worden, "wanneer de eisohen van de Albaneezen niet zeer spoedig worden ingewilligd. Afgezien er van dat de militaire troepen in alle vila- jets met de opstandelingen gemeene zaak maken, moeten heden reeds meer dan 80,000 opstandelingen onder de wapens zijn- Aldus luiden de uitgebreide mededeelin- jgen in de „Voss. Zeit." Het is er een on houdbare toestand. In Noord-Albanië heerscht anarchie. In de sandzjaks Prizrend en Dzjakowa hebben de soldaten met de opstandelingen gemeene zaak gemaakt. Op de grens dier vilajets Kossowo en Skoetari zijn drie bataljons door de opstandelingen omsingeld. Zij heb ben 400 geweren, 3 kanonnen en vier ma chinegeweren moeten uitleveren. Een be velhebber is opgeknoopt. Bij Akalar is op den spoorweg een bom ontploft. Drie wag gons werden verbrijzeld. In dezen geest zouden we voort kunnen gaan. Wanneer daarin eens verandering zal komen"? Niemand weet het, want- de kabi netswisseling heeft geen invloed ten goede gehad. Intussohen gaan de Italianen in Tripolis weer krachtiger optreden. Uit Misserata wordt gemeld, dat de Ita- liaansche troepen naar de oase Misserata oprukten; zij ontmoetten de Turksche troe pen, die met achterlating van ve le dooden moesten terugtrekken. De Italianen bleven voortrukken, en vielen de voornaamste stellingen der Turken aan, die door 1500 man verdedigd werden. Na een Eevig gevecht, dat vier uren duurde, verlie ten de Turken de posities met belangrijke verliezen. De Italianen hadden 19 dooden en 87 ge wonden, de Turken en Arabieren hadden 300 dooden. De Italianen bombardeerden ook het Turk- eohe kamp te Benghazi. Vele groepen Be douin en trokken naar het gebergte terug. Van Italiaansche zijde wordt de aanval op de Dardanellen ontkend, maar daarmee is niet in overeenstemming de officieel© mededeeling. dat de koning zijn erkente lijkheid heeft betuigd aan de bemanning der torpedobooten voor haar moedig gedrag. Ka een lange rede van minister Churchill heeft het Engelsohe Lagerhuis de aan- vullendebegrooting van ma rine. waarbij een bedrag van bijna twaalf millioen werd gevraagd en een vermeerde ring der bemanning met 1500 man, goed gekeurd met 291 tegen 42 stemmen. De arbeiderspartij ën en eenige radicalen stem den tegen. In verband met de te Dublin ge pleegde wandaden zijn, zooals we reeds mededeelden, acht stemrechtvrouwen in hechtenis genomen. Onder haar is zekere Mary Leigh, wie ten laste gelegd wordt, dat zdj de bdjl naar het rijtuig van Asquith geslingerd heeft. De bijl waarmee de aan slag geschiedde was zwaar, maar de arm die haar gooide was zwak. Daardoor alleen is onheil voorkomen. Het heette, dat Red mond, die ook in het rijtuig zat, eVen aan het oor of het oog geraakt is, daar men bloed aan zijn gezicht bespeurde. Maar vol gens diens eigen verklaring heeft Redmond dat wpndje opgedaan in het gedrang in de deur van de zaal, waar een bijeenkomst ge houden zou worden. Een poging tot brand stichting in den ko ninklijken: schouwburg heeft zich als volgt boegedragen In dien schouwburg werd 's avonds een café-chantant-voorstelling ge geven. Toen bet publiek zich gereed maakte, om heen te gaan, werd uit een loge een brandende stoel, die blijkbaar met petro leum gedrenkt was, in het orkest gewor pen. Tegelijkertijd zag men het gordijn van een loge vlam vatten. Gelukkig ontstond er geen paniek en konden de beambten van den schouwburg de vlammen bijtijds dooven. De stoel was uit een loge geslingerd, waar twee dames gezeten hadden. Een van haar ontkwam. De andere werd in hechtenis ge nomen. Zij zeide, dat zij Gladys Evan* heette. In de studeerkamer van den minister van binneniandsche zaken zijn twee flesschen met een licht ontvlambare, maar niet ont plofbare stof gevonden. De minister kon niet peggen, of zij daar geplaatst waren met het opzet om brand te. stichten. De Russische kapitein Kostowitsj ia naar Leipzig overgebracht. Daar zal hij voor het hoog militair gerechtshof moeten terecht staan onder beschuldi gingvan spionnage. Het heeft dus niet geholpen dat van het begin af aan 's mans onschuld werd betoogd. De Russische onderdanen worden tegen woordig in Duitschland wel met argwanen de oogen aangezien. Op de inhechtenisne ming van kapitein Kostewitsj is dteze week een huiszoeking gevolgd bij den vlieger Abrahamo wi tsjdaar de justitie beducht was, dat hij geheimen, de landsverdediging betreffende, met zijn vliegtoestel zou mee nemen. Vrijdag is een Russische prinses, die van St.-Petersburg naar Parijs op reis was, aan het station Friedrichstrasse in hechtenis genomen. Zij was in gezelschap van een jonge Duitsche, die zoo mooi wae, dat al de men9ohen op het perron naar baar ke ken. Dat was al genoeg, om de verdenking gaande te maken, dat de Russin een hande laarster in blanke slavinnen was. Twee agenten brachten de prinses naar de hoofd wacht, waar de vergissing aan het licht kwam. De agenten, die haar in hechtenis namen, moesten de prinses tegen de woede van de menigte beschermen. Tusschen Duitschland en P o r tu g a 1 is ook een geschil gerezen, naar aanleiding van gebeurtenissen in Oost- Afrika. Portugeescbe soldaten zouden de Rovuma overschreden hebben, op Duitsch grondgebied zijn binnengedrongen, de dor pen geplunderd en zich meester gemaakt hebben van verscheidene vrouwen en kin deren, di© zij naar de naburige Portugee- sohe militaire posten moeten gebracht heb ben. De „Tagl. Runds." eisoht de tusscheru -komst van den minister van Buitenlaud- scbe Zaken, opdat de voortdurende kne velarijen van Porfcugeesche soldaten aan de zuidelijke grenzen voorgoed' een einde nemen. De rust is thans weer te Z r i c h hersteld na de algemeene staking, maar de gebeurtenissen van de vorige week zijn nog lang niet vergeten en men blijft zich bezighouden met de vraag hoe de gebeur tenissen als te Zürioh zijn voorgevallen, waarbij een dag lang alle bedrijven waren stopgezet, in de toekomst kunnen worden vermeden. De onmiddelijke oorzaak van de algemeene staking was een verbod tot posten >van het dagelijksch bestuur dat aan leiding gaf tot een interpellatie van de sociaal-democraten in den gemeenteraad, welke tot geen succes leidde. Het antwoord van den Arbeidersbond te Zurich was de algemeene staking van een dag. De overheid zal voorzoover zij dit wettig kan doen tegen de leiders van staking op treden. In de eerste plaats zullen ook de gemeentelijke beambten en arbeiders wor den gestraft. Voorzooverre zij door geweld, bedreiging of beschimping anderen gemeen te-beambten en arbeiders beletten hun plicht te vervullen, worden zij onmiddellijk ont slagen. De socialistische juristen betwisten in de sociaal-democratische pers intussohen dat er aanleiding bestaat om tegen de lei ders wegens oproer op te treden. In span ning wachten de burgerlijke partijèn thans op een gerechtelijke beslissing. Voorloopig is het posten geheel verboden. Een Berlijnsch correspondenten-bureau verzekert, dat de onlusten de vrees hebben gaande gemaakt, dat de veiligheid van den Keizer bij diens bezoek aan Zwitserland niet voldoende verzekerd zou wezen. Het is daar om mogelijk, dat het program besnoeid zal worden. De Duisburgsche Kamer van Koophandel heeft, naar de ,,Lokal-Anz." meldt, zich verklaard tegen het plan van 'een kanaal voor de groot© scheepvaart tusschen den Rijn en q' e Noord zee. De Kamer voert aan, dat het in- dugflriei-lg'ebied geen behoefte heeft aan een nieuwen weg voor de scheepvaart. De reeds bestaande dure kanaal verbindingen zouden daardoor slechts een ongewensch- te concurrentie krijgen. Ook is het bedrag van 235 millioen mark^ dat men als kos ten beraamd' heeft, lang niet voldoende. Het kanaal zou aan den Rijn niet veel aibreuk doen; wat goedkoopheid, snel heid en zeke-rheid van het goederenver voer betreft zou het echter ver bij den Rijn ten achter staaiL Het is eigenaardig dat steeds geruchten worden verspreid over revolutie te Oporto en Lissabon en dat steeds weer daarna de mededeeling komt, dat er volslagen rust heerscht. De aanhang der monar chisten neemt juist af.. Troepen en burger- vrijwilligers doorkruisen alle streken, waar monarchistische betoogingen voorkwamen. De bewoners verbroederen zich met de re- publikeinsch© agenten. Honderden Portugeesche uitgewekenen zijn onder politiegeleide te Madrid aange komen, vanwaar zij naar de provincies Cuenca en Teruel zullen worden gebracht. Onder dezen zijn verscheiden officieren, journalisten en personen van beteekenis, die verklaren vast te zijn besloten geen ge nade van de republikeinsche regeering aan te nemen. Uit 't Fransche grensstadje Cerbère komt eeci telegram óver ongeregeldheden te Barcelona, dat blijkbaar door de Spaansche censuur is tegengehouden tn nu van Fransch grondgebied verzonden wordt. In Barcelona zouden de radicalen een betooging hebben gehouden, waarbij zij de kreten aanhieven: ,,Leve de Portugee sche republiek!" De politie maakte een charge, waarop de radicalen met revolver schoten antwoordden. Een agent en onge veer twintig burgers werden gewond. Zes en twintig personen werden gearresteerd. Moelai Hafid, die hardnekkig aan rijn plan om af te danken en naar Parijs te gaan, vasthoudt, zal, naar de correspondent van de Figaro te Tandzjer verneemt, eerst een pelgrimstocht naar Mekka ondernemen. Dit zou een waar borg zijn, dat hij een goed moslim was, en men zou er daarna minder op te zeg gen hebben, dat bij naar Parijs ging. De correspondent staat er voor in, dat Frankrijk Abd-ul-Asis, den vroegeren sultan en broeder van Moelai Hafid, weer op den troon zal brengen. Abd-ul-Asis zou door. rijn waardige houding rijn aanzien bij de Marokkanen hebben herkregen en het zou voor Frankrijk nuttig ziin, als het zich bij zijn ondernemingen in Ma rokko met den naam van Abd-ul-Asis zou kunnen dekken. Er wordt in Marokko toch ook nog ge vochten. De colonne Marillier heeft den 20sten de zer een gevecht geleverd met de opstande lingen te Immoezer. De vijand verloor onge veer 200 dooden. De verliezen aan Fransche rijde waren 3 dooden en 7 gewonden. De partij van Roosevelt in Mi chigan heeft besloten in de staatsconventie volkomen onafhankelijk van de republikei nen op te treden. De Times" beweert, dat de leiders van de partij van Roosevelt uit New Jersey en New-England oneenigheden hebben met Roosevelt, die hun streven naar een vergelijk bij de plaatselijke verkiezingen niet goedkeurt. Gemeenteraad van Sassenheim. De notulen der vorige vergadering wer den, na een kleine wijziging, goedgekeurd. Ingekomen stukken lo Een mededeeling, dat de bijdrage voor herli.-onderwijs 1911 bedraagt f 37.20. Verder deelde do Voorzitter nog mede: lo- dat B. en Ws. \rrij goed zijn geslaagd in de plaatsing der geldleening voor gasvoorzie- ning De Haarlemsclie Bank wil de leoning plaatsen tegen 4l/2 pCt., provisie VapCt- Af lossing in 20 jaar. Goedgekeurd. 2o. Met het leggen van aansluitingen gas verlichting Klinkenbcrgorbrug is reeds be gonnen; enkele bewoners branden reeds gas. Het schoolgeldenkohier 3de kwartaal 1912, opgemaakt door B. en Ws. tot een bedrag van f38.25, werd goedgekeurd. Alsnu was aan de arde: Wijziging bedrijfs- verordening gasvoorriening. De Voorzitter doelde hiervan mede, dat B. en Ws. voorstellen, nadat hijzelf deze zaak hij den Commissaris heeft besproken, art- 28 zoodanig te wijzigen, dat de afschrijving van 7 pCt. worde gebracht op 5 pCt. en dat als grondslag van afschrijving zal worden gehouden 31 Deoember 1909 telkens even wel vermeerderd met de uitbreidingskosten. Goedgekeurd. De gemeentc-rekelning 1911, sluitende met ken batig saldo van f 3215,Gl1/^ werd hierna aangeboden. Het voorstel van den Voorzitter, om een commissie te benoemen tot nazien dezer rekening, vond geen bijval. De heer Kruyff zeide, wel zooveel ver trouwen te hebben in de accuratesse van deoi secretaris, dat hem zoo iets onnoodig toescheen en de heeren hebben nu geen tijd- Over het aanschaffen van een sproeiwagen is druk gedelibereerd. De lieer Roozen herinnerde aan het eer tijds geopperde voorstel om den weg te olieën. 't Spijt hem, dat B. en Ws. dat voorstel nu geheel negoeren. Hij haalt als voorbeeld aan de gemeente Bloemendaal, waar het olieën prachtig werkt. F# dan, is het aanschaffen van zoo'n wagen niet wat duur, wat grootsteedsch Kunnen we, ook met het oog op het reeds vergevorderde seizoen, niet uitstellen tot een volgend jaar De heer Roo zen kan er maar niet over uit, dat het zooveel geld moet kosten. De heer Kruyff zegt, dat in vele ge meenten het olieën wordt toegepast en uit stekend helpt. Andere heeren als de hoeren Bader, Rijns burger, Marbus en Warnaar"geven een sproei wagen de voorkeur, ook al, omdat het goetl- kooper uitkomt dan olieën. Do Voorzitter wijst nog op een voordeel uit een gezandheidsoogpunt. De olie geeft branderig op; het water werkt afkoelend en verfrisschend. Maar, zegt do heer Roozen, voor den wa gen moet dan zeker nog een bergplaats ge bouwd worden. Wo zullen dus behalve do kosten van aanschaffing, f 610 voor den wa gen en f 65 voor pomp enz., ook nog die kos ten krijgen. Juist, merkte de Voorzitter op, dat punt hebben B. en Ws. ander dc oogen gekeken. Op de agenda staat: stichting brandspuit- huis. Dit gebouwtje willen we inrichten voor brandspuit, arrestantenlokaal, bergplaats ma terialen en garage sproeiwagen. Het wordt goed en niet duur. De heer Warnaar: Zal het dan solied genoeg zijn, om een arrestant er in te hou den? Na neg een enkele bespreking, werd ein delijk, zonder hoofdelijke stemming tot aan schaffing van een sproeiwagen besloten. Het brandspuithuisje zal worden gebouwd aan de Floris-Schoutenstraat. Comptabiliteit 1912, betreffende eenige ai- en overschrijvingen, werd goedgekeurd. Aan den gemeente-secretaris werd het ge- weno jaarlijksche verlof verleend en tot zijn plaatsvervanger werd benoemd de hoer J. Fred. Wüstenhoff. Hierna werd do openbare vergadering ge schorst. Ü0 laatste der BronkBiorsteu. Men meldt uit Doetiochem aan de „Tel." d.d. 20 Juli: Hedenmiddag is alhier overleden jonk vrouw Wilhelrnina Elisabeth van Bronk- liorst, de laatste afstammeling van het adellijk geslacht dor Bronkhorsten, in de Geldersche geschiedenis, vooral bekend wegens den langdurigen strijd met de Heeckerens. Do overledene is 1 Mei 1820 te Door nik (België) geboren en was de oudste in gezetene onzer gemeente. Om haar een voud en weldadigheid werd ze algemeen geacht. In een ingezonden stuk An dat blad wordt deze mededeeling onjuist genoemd. Volgens Nederlands Adelboek waren op 1 Januari 1912 in leven: 1. Jkvr. Willemina Elisabeth van Brink horst geb. Doornik 1 Mei 1820 (Doetinchem). 2. Jkvr. Sophia Frédérique Mathilde van Bronkhorst, geb. 's-Gravenhage, 21 Juni 1841, gehuwd met A. baron Schimmelp^-n- ninck van der Oye, oud-commissaris der Kon. in Utrecht, ('s-Gravenhage). 3. Jkvr. Suzanna Elisabeth Christin^ v. Bronkhorst, geb. 's-Gravenhage, 15 Aug. 1844 gehuwd met Jhr. H. F. M. E. Pand- berg van Leuvenum, (Apeldoorn). Nederlandschc VereeMigisag van Octrooi bezorger». Onder dezen naam is Zaterdag een vtr- eeniging gesticht, van bij den Octrooi raad te 's-Gravenhage ingeschreven octrooibe- zorgers en van advocaten. De leden van deze vereeniging steil ui zich tot taak. de ontwikkeling van het octrooi- wezei te bevorderen en de hun toevertrouw de be.angen in technisch en juridisch opzur.fc op een wetenschappelijk peil te brengen. Tot de vereeniging zijn tot op heden r!e volgonde octrooibezorgers toegetreden: Taco H. de Beer, te Amsterdam; mr. J. A. Biishner te Utrecht; mr. Is. Cassutto, te 's-Gravenhage; J. M. H. Dolk, te 's Gra^ venhage; J. H. Hulshoff, te Amsterdam; Wilhelm Pataky, te 's-GravenhageC. O. van der Valk, te 's-Gravenhage; A. J. L., Willekens, te 's-Gravenhage. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren Taoo H. de Beer, voorzitter; mr. Is. Cassutto, secretaris; A. J. Wille-kene, penningmeester.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5