N°. 16073 Dinsdag 16 Juli A0. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 tegels f 1.0 5. Iedere regel meer ƒ0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURAMTt Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 1,10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 2 2, 1.30. Franco per post 1.65. IiIffI>ERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma B. TL VAN DAM en Oo. en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de vcllenblooterij in het peroeel Langegracht No. 31, Sectie B No. 2685. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 Juli 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leidon; Gezien het adres van de firma P. CLOS en LEEMBRUGGEN, om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van wollen ga rens aan de Langegracht no. 5, Sectie B no. 2815, door bijplaatsing van een stoommachi ne van 175 p.k. met daar aangekoppelde dynamo Gelet op de artt. 0 en 7 der Hinder- w e t; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met) de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag 30 Juli aanst. 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden rijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 16 Juli 1912. Leiden, 86 Ju 2d. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente hebben met ingang van 1 Januari 1913 bevorderd: tot hoofdcommies ter ge meente-secretarie de heeren J. A. van der Valk Bonman en A. J. J. S. de Rochemont, Beiden thans commies 1ste klassetot com mies 2de klasse, do heer A. A. Wijnnobel, thans adjunct-commies en tot klerk de heer G. Delfos, thans tijdelijk werkzaam. Aan de N. V. Leidsche Tapijt- en Mat- tenfabriek, Heerensingol, werd door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg-Maatschap pij, de levering opgedragen der benoodigde oooosvloermatten, dienstjaar 19121913. In de laatstgehouden ledenvergadering van 'de af deeling Leiden van den Nederland- soheii Bond van Arbeiders in het Handels- en Transportbedrijf te Land, waarbij aange sloten de vakgToep houtdragers, is do vol gende niotie aangenomen: Do ledenvergadering, enz.*, gehoord de uiteenzetting van het Hoofd en Afdeelingsbestuur in zake de pogingen door bovengenoemde besturen aangewend tot lotsverbetering van het personeel der firma Gebrs. v. Hoeken; gezien de houding van .bovengenoemde firma, welke op do meest treurige manier haar personeel behandelt en uitbuit; 'gezien ook den voortdurenden onwil van bovengenoemde firma om den ellendigen toe stand «enigszins te verbeteren, .ook tevens den onwil om met 't Hoofdbestuur to onder handelen; spreekt haar scherpe afkeuring uit tegen genoemde firma, en besluit de actie met alle geoorloofde middelen te zullen door zetten en déze motie te publiceercn in de pers en gaat over tot de orde van den dag. Aangenomen is het beroep naar de Doopsgez. Gem. alhier door ds. J. Wuite, te Drachten. Ds. P. J. Wautera, precL bij de Ned.- Herv. Gem. te Langer- en Korter-Aar, heeft tegen 1 Oct. emeritaat aangevraagd. Ds. J. J. van Ingen hoopt Zondag 8 Sept. afscheid te nemen van de NecL-Herv. Gem. te Woubrugge, om daarna op Zondag 15 Sept. intrede te doen te Harderwijk, na bevestigd te zijn door zijn broeder da A. J. W. van Ingen, van Klundert. Tot onderwijzeres aan een op. lag. school in Den Haag is benoemd mej. A. H. C. van Doorn, te Wassenaar. De „St.-Crtbevat de koninklijk goed gekeurde statuten der electriciteitsinaat- schappij „Wassenaar", te Wassenaar. Doel: het oprichten en exploifceeren van licht en krachtfabrieken, in het bijzonder van electrisohe eentrales enzoovoort in den pieest uitgebreiden zin van het woord; het leveren van licht, kracht en water aan derden; hét exploi toeren van middelen van vervoer; het handel drijven in alle onderdoe len, benoodigd bij electrische kracht- en licht-installaties, benevens het mlaken, véran deren en onderhouden dezer installaties; het uitoefenen van bedrijven en waarnemen van agenturen in verband niet a, b, en c-t de verlichting van openbare wegen in de Par ken „Groot-Haesebrcek", „OucLWassenaar" en andere wogen, door de algemeene verga- dering aan té wjjzen- Duur: tot 31 December 1962. Kapitaal: f 500,000, verdeeld in 500 aandeelen van f1000, waarvan 170 geplaatst. Inbreng ter volstorting van 120 aandeelen, waarvoor is deelgenomen door de Exploitatie-Maatschappij Park „Groot-IIaesebroek"haar electrische centrale en bedrijf met kabelnet, transforma toren, een peroeel grond en alle rechten} tegen derden op bijdragen in de verlich ting der openbare wegen, door genoemde Mij. verkregen en nog te verkrijgen. Op de overige aandeelen is 25 pCt- gestort. De vennootschap wordt bestuurd door een directie, bestaande uit één of rneer leden onder toezicht van ten minste 3 commissa rissen. Voor de eerste maal zijn benoemd tot directeur de heer P. L. Huibers, te Was senaar, en tot commissarissen' de hoeren G. A. Kessler, te Londen; dr. W. W. van der Meulen, te 's.Gravenhago; J. A. van der Star, te 's-Gravenhagemr. A. G. N. Swart, te Wassenaar; G. J. van de Well, te 's-Gra venhage; J. Th. Wouters, te Wassenaar. Gisteravond om' 9 uur werd den afge treden burgemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, door de muziekvereeniging „Harmonie" een serenade gebracht. Dank zij het heerlijke weer waren honderden voor des burgemeesters woning in het Kenaupark bijeen. Jhr. Boreel dankte allerhartelijkst voor de hem' gebrachte hulde- Jhr. mr. Boreel van Hogelanden heeft naar het „Haarl. Dgbl." mteedeelü, 4000 gld. ge schonken aan de algeméene armen dezer ge meente. Dit blad verneemt ook van mr. s' Ja cob, dat hem het ambt van burger meester van Haarlem niet aangeboden is. Burg. en Woth. van Den Haag stelden den Raad voor voor de nationale rondvluoht f 600 subsidie te verleen en. De heer Wisse ling en eonige andere Raadsleden wilden echter liet volle gevraagde bedrag, f 1225, geven. Het amendement van de heeren Wesseling, Deen, Maokay, Van Sandick en .Warnet© werd verworpen met 26 tegen 11 stemmen. Het voorstel van B. en Ws- werd aange nomen met 30 tegen, 7 stommen- Ih de 21ste jaarvergadering van de Vetr- oeniging van Nederlandsche Tandartsen, te Utrecht gehouden, heeft de heer Bosch, uit Leiden, een lezing gehouden over het ge bruik van watten en het drooghouden van het operatie veld. De z.g. militaire' postwissels voor mi litairen beneden den rang van offiaier, zul len buiten gebruik gesteld worden. Z. M. de Koning van Roemenië heeft den heer Joh. Willemse Jr., accountant te Amsterdam, in zijn kwaliteit van expert- oomptable, benoemd tot ridder in de Orde van de Kroon van Roemenië. Uit Delft wordt aan „Het Volk" me degedeeld, dat in een Zondag gehouden vergadering van do afd. Delft van de Glas- en Aardewerksvereeniging besloten is om aan de directie van de glasfabriek aldaar mede te deelen, dat de glasblazers de afschaffing van den nachtarbeid eischen, dat zij niet langer voor de ge broken flesschen schade willen lijden en bovendien nog eens 6 pCt. van hun loon betalen voor breuk; en dat zij een betere regeling willen voor het betalen van de aanvaDgers. Geeft de directie vóór Zon dag 21 Juli geen bevredigend antwoord, dan zal een nieuwe vergadering op dien dag de directie het bericht sturen, dat er geen nachtwerk meer zal worden ver richt. Dit besluit werd genomen met al gemeene stemmen o-p twee na. Te Hilversum is in den ouderdom van 70 jaar overieuen de heer J. M van Bosse, oud-directeur van de Nederland, sche Bank. De heer Van Bosse was een der meest bekende assuradeuren van onze stad. Eenigen tijd was hij ook lid van den ge meenteraad, totdat hij in 1890 benoemd werd tot directeur van de Nederlandsche Bank. Deze functie bekleedde de heer Van Bosse met grooten ijver en scherp zinnigheid tot 1909. Daarna nam hij nog eenige commissa riaten waar. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandsdhen Leeuw. (Hbl.) Nu de proef met het automatisch ont steken en blusschen der straatlantaarns in de gemeente Zaandam heeft voldaan, stellen B. en Ws. op voorstel van de gas- oommis9ie, op grond van de kostenbespa ring, die daardoor verkregen wordt, aan dtn Raad voor, tot geheele invoering daarvan te besluiten en daarvoor een krediet te verleenen van f 12.000 De lantaarnopstekers, die nu overbodig wor den, stellen B. en Ws. voor door toelagen schadeloos t© stellen., H. M. de Koningin-Moeder zal het zangersfeest van den Bond van Christe lijke Zangvereenigingen in Nederland, dat 24 dezer te Soestdijk wordt gehouden, met een bezoek vereeren. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens den eersten dag het politiehonden-con cours bij te wonen, dat van 23 tot 25 Au gustus vanwege de Kon. Ned. Politiehond- vereeniging t© Nijmegen wordt gehouden. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, baron Sweerts, biedt heden den leden van de Staten een gastmaal aan in het provinciaal gouvernements gebouw. De heer G. Hoogendoorn heeft ont slag genomen als wethouder en lid van den raad der gemeente Zevenhuizen. Om tegemoet te komen aan de blij vende toeneming der uitgaven ten be hoeve Tan de gemeente, hebben B. en W. der gemeente Leeuwarden den raad voor gesteld heb maximum van den hoof de- lijken omslag van 300,000 gld- te brengen op 350,000 gld. De gewone audiënties van den minister van buiten! zaken en van den minister van oorlog, ad interim minister van ma rine, zullen op Vrijdag 19 dezer niet plaats hebben.. HAARLEMMERMEER. Een vierjarig dochtertje van L. D., te N.-Vcnnep, geraakte ol spelende van een z-gn. stoop in de Hoofd vaart te water. Gelukkig werd het onge val door zekeren O. D. opgemerkt, die zich onmiddellijk te water begaf en de kleine, die al heel wat water had binnengekregen, nog juist bijtijds redde. Dat de Ringvaart nog respectable water bewoners herbergt, moge hieruit blijken, dat iemand van den Ringdijk bij den Bennebroe- kerweg een karper wist te verschalken van 14 pond. Wol een buitenkansje en voor een hengelaar om' te watertanden. De kinderen der hoogste klassen dor openbare school te Nieuw.Vennep zullen een uitstapje per spoor maken naar Amsterdam én een bezoek brengen aan den Dierentuin- Daar de meeste der kinderen nog nooit met den trein gereden hebben, zal het een heer lijke gelegenheid zijn mét dit nieuwe ver voermiddel kennis te maken- Tot lid van do Gczondheidscomlmissio voor .deze geméefnte is door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland herbenoemd de beer J. II. van Dorsten, arts te Nieuw- .Vennop. NaOr wij vernemen zal op den avond van de feestelijke opening der spoorlijnen, het Gemeentehuis te Hoofddorp door illuminatie schitterend verlicht worden. LISSE. Voor den bouw van vier school lokalen aan het St.-Agatha-gesticht werd in geschreven voor het timmerwerk door J. A. Beugelsdijk voor f 7770J. P. Suykerlond f7895; H. Hum in 't Veld f7140; G. Rans. dorp Zonen, f 7168J- J. Barnhoorn, f 6944. MetselwerkS. F. Barnhoorn f 9350 J. Witzeriburg 9400; G. Ransiorp en Zonen f 9724. In massa, G. Ransdorp Zonen vooitf f 16,867. Het werk is opgedragen aaij de heeren,' J. J. Barnhoorn en S. F. Barnhoorn. De inschrijvers zijn allen alhier woonachtige NOORDWIJKERHOUT. Vier bloemisten;! alhier, verblijdden mej. de wed. V. met een grooto hoeveelheid bloembollen. De opbrengst er van zal worden overgemaakt aan haan zoon, missionnaris in Voor-Indië, ton bate van diens missie-werk. Onze dorpsgenoot, de heer H. V. L., begint ook buiten het dorp zokero vermaard heid te verkrijgen. Hij werd n.l. uitgenoo- digd deze week te Amsterdam te komen zingen en voordragen door drie verschil lende firma's, fabrikanten van spreekmachi nes en gramophones. OEGSTGEEST. Van lieverlede begint hier woningnood te heersohen, Bovenal voor dé arbeidende klasse wordt het moeilijk oen ge schikte woning te bekomen, zoodat voorge nomen huwelijken om die reden soms moeten', worden uitgesteld. Een geschikte gelegen^ heid dus voor bouwondernemers om hiér za-t ken te doen. WARMOND. Do mjelkslijtér M. V. alhieïj had gistermorgein een leelijk schadepostjö. Hij zou een kan mét 40 liters gekookte melk naar het Seminarie brengen. Zooals gewoon lijk was hij wat erg gehaast en hield zeker geen rekening met den slechten toestand van. dat gedeelte weg, waar hij langs moest, zoo dat hij op een. gegeven oogenblik met zijn karretje, waar de melkkan opstond, in Oen i gat van den straatweg terecht kwam, zoodat het voertuig omsloeg en dageheele i voor raad melk verloren ging, zoomede een aan.; tal eieren, die hij bij zich had- Het wordt toch Tijd dat de vernieuwing van den straatweg tot een eind komt, want zooals de toestand nu, is, gebeuren er nog meer ongelukken, De tnilioicn dezer gemeente van de lich ting 191,0, C. M. van Stijn, die ingelijfd was bij het 4de rog. huzaren te Zutphen, is wegens liahaamjsgébtreken, in en door den diénst ontstaan, voor verderen dienst af ge. keurd, in afwachting van toekenning van pensioen, St.-JRadboiidsticlitiiig. Dezer dagen is aan de St.-RadboudsticK- ting bij Kon. besluit vergunning verleend, t© Utrecht een leerstoel te vestigen in de vergelijkende klassieke taalkunde en in de cultuur-geschiedénis van de Chistelijke oud heid. Het bestuur van die Stichting heeft daarop dr. Jos. Schrijnen, te Roermond, bot bijzonder hoogleeraar benoemd, om dien zetel te bezetten. De Koningin heeft nu, naar men aan de „N. R. Cmede-» deelt, deze benoeming bekrachtigd. Verdediging van Nederl.-Indië. De nog uit Indiö verwachte leden van dé Staatscomimissae voor de verdediging van, Nederlandsoh-Indië zijn gisteren hier te landé aangekomen. De installatie van d© commissi© heeft morgén plaats in de Trèves-zaal in,' Den Haag. De gewone zittingen van de oom. missie zullen gehouden worden in het ge-: bouw aan den Korten Vijverberg aldaar, waarin tob vóór eenigen tijd gevestigd waren, de bureolen van den Industrieelen Eigendom.; 88) „Ik arresteer u." „Vindt ge dat zoo vreemd? In naam der wet arresteert Ganimard, hoofdinspecter, den slechten Lupin. Historisch oogenblik, waarvan gij al de belangrijkheid zult be grijpen. En het is de tweede maal, dat eeu dergelijk feit plaats heeft. Bravo, Gani mard, gij zult het ver brengen." En hij stak zijn handen naar de boeien uit... Het was een gebeurtenis, die met eenige plechtigheid werd voltrokken. In weerwil van hun gewone drift en hun wrok tegen Lupin, gingen de agenten voorzichtig te werkverbaasd, dat het hun gegeven was, den ongrijpbare aan te raken. „Arme Lupin," zuchtte de genfcleman- ïnbrekor, „wat zouden uw adellijke vrien den van den faubourg Saint-Germain wel zoggen, als zij u zoo vernederd zagen Hij deed de polsen met langzaam sterker wordende inspanning van al zijn spieren van elkaar. De aderen op zijn voorhoofd swollen op. De schakels van de boeien dron gen in zijn hand. „Hup I" riep hij. De ketting sprong aan stukken. „Een andere, vrienden, deze deugt niet!" Men deed hem twee boeien aan. Goed keurend riep hij „Goed zool Men kan nooit te veel voor tor gen nemen Vervolgens telde hij de agenten en ging Toori: „Met zijn hoevelen zijt gij, vrienden? Met zijn vijf-en-twintigen Dertigen? Dat is veel... Er is niets tegen uit te richten. O, als gij maar met zijn vijftienen waart 1" Hij deed als een groot tooneelspeler, ge makkelijk en gedurfd. Holmes keek naar hem, zooals men naar een mooi schouwspel kijkt, waarvan men alle schoonheden en alle bijzonderheden weet te waardeeren. Eii hij kreeg werkelijk den indlruk, dat de strijd gelijk was tussehen die dertig man nen eenerzijds, die toegerust waren met de geweldige hulpmiddelen der justitie, en anderzijds dien eenen, zonder wapenen en geboeid. De twee partijen wogen tegen elkaar op. „Ziezoo, meester," zeide Lupin tot hem, „dit is nu uw werk. Dank zij u, zal Lupin op het vochtige stroo der gevangenis ver welken. Beken, dat uw geweten niet heele- maal gerust is en dat de wroeging er aan knaagt." Onwillekeurig haalde dé Engelschman de sohouders op, alsof hij zeggen wilde: „Het had alleen van u afgehangen! „Nooit! Nooit!" riep Lupin uit. „U den blauwen diamant overgeven? O, neen, hij heeft me al veel te veel moeite gekost. Ik houd hem. Bij gelegenheid van het eerste bezoek, dat ik de eer zal hebben u te Lon den te brengen, de volgende maand al zal ik er u de redenen van vertellen... Maar zijt ge de volgende maand te Lon den? Geeft gij de voorkeur aan Weenen? SintiPetersburg Hij hield verschrikt op. Plotseling had gesohel weerklonken van het telefoontoe stel aan den muur, dat nog niet was weggenomen. De telefoonWie zou er in den val loo- pen, door een afschuwelijk toeval opgezet! Arsène Lupin maakte een woedend gebaar tegen het toestel, alsof hij het had willen verbrijzelen en zoodoende de stem verstik ken, die hem verlangde te spreken. Maar Ganimard had! den hoorn al afgehaakt en boog zich voorover. „Hallo! hallo!... Nummer 64,873... ja dat is hier." Haastig, gebiedend duwde Holmes hem opzij, ontnam hem den hoorn en legde op de microfoon zijn zakdoek, om den klank zijner stem minder duidelijk te doen wor den. Op dat oogenblik keek hij naar Lupin. En de blik, dien zij wisselden, bewees hun, dat beiden dezelfde gedachte hadden en dat beiden tot de uiterste consequenties deze mogelijke, waarschijnlijke, bijna zeke re onderstelling overzagen: dat het ie Blonde Dame was, die telefoneerde. Zij meende te telefoneeren met Félix Davey, of liever met Maxime Bermond, en aan Holmes ging zij haar vertrouwelijke mede- deelingen doen. En de Engelsohmain riep: „Hallo!... hallo!..." Stilte. Toen ging Holmes voort: „Ja, ik ben het, Maxime." Dadelijk teekende het drama zich met tragische juistheid af. Lupin,de ontembare, grappenmakende Lupin, dacht er zelfs niet meer aan, zijn angst te verbergen cn met bleek gelaat deed hij zijn best te ver staan, te raden. En Holmes ging in ant woord op de geheimzinnige stem voort: „Hallo!... Hallo!... Ja zeker, alles i's &f- geloopen, en ik maakte me juist gereed, naar u toe te komen, zooals afgesproken was... Waar?... Wel, waar ge nu zijt. Denkt g6 ook niet, dat dóar..." Hij aarzelde, zocht naar woorden en zweeg ten slotte. Het was duidelijk, dat hij het meisje trachtte uit te hooren, zon der zichzelf te veel bloot te geven, en dat hij volstrekt niet wist, waar zij zich bevond. Bovendien scheen de aanwezigheid van Ganimard hem te hinderen. O, kon door het een of ander wonder dit gesprek maar afgebroken worden Maar Holmes vervolgde: „Hallo!... Hallo!... Verstaat gij mij niet?... Ik ook niet... heel slecht... ik kan ternauwernood onderscheiden... Verstaat ge me nu?... Nu, bij nader inzien... is het beter, dat gij weer naar huis gaat... Welk gevaar? Niet het minst... En hij is in Enge land l Ik heb een telegram ontvangen uit Southampton, waarin mij ziin aankomst bevestigd wordt. Wat een ironieHolmes legde met merk bare zelfgenoegzaamheid den nadruk op de laatste woorden. En hij voegde er bij „Verlies dus geen tijd, ik kom dadelijk bij u." Hij hing cDen hoorn weer aan den haak. „Mijnheer Ganimard, ik heb drie van uw mannen noodig.' „Het is voor de Blonde Dame, niet waar?" „Ja." „Weet gij, wie zij is, 'en waar zij is?" „Ja." „Ho, ho! Een prettige vangst! De dag is goed, Folenfant, neem twee mannen en ga met mijnheer mee." De Engelschman ging heen, gevolgd door de drie agented. Het was gedaan. Ook dé Blonde Dame zou Holmes in handen vallen. Dank zij diens bewonderenswaardig volhardingsver-i mogen, dank zij een gelukkigen samenloop van omstandigheden, eindigde de strijd voor hem met den zege, voor Lupin met een onherstelbare nederlaag. „Mijnheer Holmes 1" De Engelschman bleef staan.. „Mijnheer Lupin?" Lupin scheen diep geschokt door den laatsten slag. Rimpels groefden in zijn voorhoofd. Hij was moe en terneergesla gen. Hij hief zich eohfcer op met een op leving van geestkracht. En weer opgewekt, achteloos, riep hij „Gij zult moeten toestemmen, dat het lot voortdurend tegen mij is. Zooeven be let het mij, door dezen schoorsteen te ont komen ditmaal bedient het zich van de telefoon, om u de Blonde Dame aan té bieden. Ik buig voor zijn bevelen." „Dat wil zeggen?" „Dat wil zeggen, dat ik bereid ben, de onderhandelingen te heropenen." Holmes nam den hoofdinspecteur ter zij-, dé en vroeg op een toon, die trouwens geen' weigering toeliet, verlof, eenige woorden] met Lupin te mogen wisselen. Daarna ging hij naar laatstgenoemde terug. Het laats té gesprek 1 Het begon op drogen, zenuwachtigeri toon: „Wat verlangt ge?" „De vrijheid van juffrouw Destange,'* „Gij weet den prijs?"- „Ja.'* (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1