N°. 16070 Vrijdag 13 Juli. A». 1912. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 OentBi per 3 maanden I I J f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd lijn 1.30. Franco per poBt 1,65. PRIJS DER ADYEUTENTIEN I yan i6 regeli ƒ1.06. Iedere regel meer 0,17}. Grootere lettere naar plaateruimte. - Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoaaeeeren wordt/'0.05 berekend. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat 'door hen op heden vergunning is verleend itan de Naamlooze Vennootschap Drukke rij en Uitgevers-vennootschap „Fubura" en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een boek- en courantdrukkerij in het per- ioeel Steenstraat no. 39, Sectie B no. 2621. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretari*. Leiden, 11 Juli 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door ETAANTJE ERADUS, vrouw van J. F. L. HERMANS, wonende te Leiden, een ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alooholhoudenden, ande ren dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het benedenlokaal pr&n het perceel Boerhaavestraat No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 12 Juli 1912. Leiden, 12 JuSi. Yoor het toelatingsexamen der H. B.-8. ivoor jongens alhier bedroeg voor de eerste klasse het aantal candidaten 66, waarvan er toegelaten werden 44 en dus afgewezen 22. Eerlang zal in Den Haag naar ,,De Ned." meldt, een Credietbank verrijzen, die in het bijzonder beoogt Chr. inrichtingen van liefdadigheid, Chr. scholen, enz. bij bouw of herbouw, uitbreiding of verbete- ring, van dë hóödigé gelden te voorzien. Commissarissen zijn bekende mannen van 'christelijk-historische en antirevolutionnairc richting. De ontslagname van den burgemees ter van Voorburg schijnt zeer nabij te zijn zegt Nieuwsblad Vooruit". Bij verschil lende notabelen heeft hij reeds een af scheidsbezoek afgelegd. ,,De Ned." deelt mede, dat de Voor zitter der Tweede Kamer mr. F. graaf van Bylandt naar het buitenland is vertrokken. Men schrijft uit Spankeren aan de „Arnh. Ct.": In het Diaconessenhuis te Arnhem is na een kortstondige ziekte, in den ouderdom van 69 jaar, overleden mr. C. E. Havelaar, wethouder van Rheden, wonende op den huize Kerkwijk alhier. Rheden verliest in hem een uiterst bekwaam man, wiens plaats in den Raad moeilijk zal zijn te vervullen. De overledene, die jaren lang stadsadvocaat van Rotterdam was en wiens adviezen nog 'steeds op zeer hoogen prijs werden gesteld, was o.m. nog steeds commissaris van de RotterdamAmerika-lijn. De overledene ,was ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Uit goede bron word' bericht, dat jhr. Snr. D. E. van Lennep, burgemeester van Heemstede, niet in aanmerking wenscht te komen voor het burgemeesterschap van Haarlem. Gisteren boden de leden van deh Haar- lemschen Gemeenteraad den vertrekkenden burgemeester 'n afscheidsdiner aan in „Ho tel Funckler". Hartelijke woorden van waardeering werden namens den Raad go- teproken door jhr. mr. F. W. van Styrum, t waarvoor de burgemeester in een uifcvoeri- ge rede dankte. De gep. vioe-admiraal Wentholt, die kort- na zijn aftreden als Minister van Ma rine naar het buitenland vertrok, is na een afwezigheid van ruim twee maanden, in Den Haag teruggekeerd. De hertog-regent van Brunswijk is gis termorgen te Apeldoorn aangekomen H ■M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik met gevolg haalden h -m van den trein. Ook e burgemeester van Apeldoorn was op het perron aanwezig. Per auto reed het Vorste lijk eohtpaar met Zijn gast naar het Paleis. De hertog-regent vertrok gisteravond per D-treinl Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem te Watergang (N.-H.) de heer K. F. Proost oancL alhier. Het voorstel van het bondsbestuur k om ter gelegenheid van het tienjarig be staan van den middenstandsbond oen oom missie te benoemen ter voorbereiding van 'een vacantieoord voor den middenstand', werd met groote meerderheid door het congres te Deventer aangenomen, na verdediging door den heer Das (bondsbo- sbuur) van de schriftelijke toelichting. Het is niet de bedoeling, een vacantie oord namens den Middenstand' op te rich ten; dit zou zijn in strijd met de statuten van den bond. Wel kan de middenstands organisatie hier leiding en advies geven. En dat een vacantieoord, zooals het bondsbestuur het zich voorstelt, nuttig kan zijn voor den middenstand, acht spre ker niet aan twijfel onderhevig. Boven dien wees hij er nog op, dat het bondsbe stuur slechts voorstelt een commissie te benoemen, die de uitvoerbaarheid van het plan zal onderzoeken. „VHeeren-Lco" en „Lozenoorcü," beide stichtingen te Ermelo van de Ver eeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen, gevestigd te Utrecht, de eerste voor idiote jongens, de andere voor idiote meisje, zullen een belangrijke uitbreiding ondergaan. De plannen voor uitbreiding van „'s-Heeren- Loo" zijn aan de Regeering toegezonden; toestemming tot den nieuwen bouw wordt dezer dagen verwacht. Het is de bedoe ling, een afdeeling te bouwen voor vol wassen idioten, omdat het zoo moeilijk is, idiote jongens, zoodra zij volwassen zijn, naar huis te zenden of in andere inrioh- tingen geplaatst te krijgen. („N. R. C.") Nu door een vergissing de rechtsche kiezers in Den Haag geen eigen candidaat kunnen stemmen, adviseert het Bondsbe stuur der Anti-Revolutionaire Kiesver- eeniging aldaar hun, zich bij de a.s. ver kiezing van een lid van de Provinciale Staten van stemming te onthouden. —Men meldt uit Heerlen aan de „L. -K": Er bestaat alhier het plan om een ambachtsschool,waaraan verbonden zal worden een inijrischbbl' öp te richten. In het raadhuis vergaderde een daartoe,, samengestelde voorloopige commissie- Dat er bij het bijzonder onderwijs op het oogenblik nog overvloed van beschik bare leerkrachten is, mag wel daaruit blij ken, dat zich voor een tijdelijke vacature van onderwijzer aan de Chr. school te Yarsseveld niet rihh.der dan 75" sollicitan ten hebben aangemeld:' Yoor de bedevaart naar Lourdes die van 31 Juli tot 7 Augustus a. s. wordt gehouden, hebben zich naar men ons me dedeelt, 240 pelgrims, onder wie 16 pries ters, doen inschrijven. („Msb.") De gewone audiëntie van den Minis ter van Justitie zal morgen niet plaats hebben* HILLEGOM. Gistermiddag werd het acht jarig zoontje van. den arbeider W. van H., aan de Noorderlaan, alhier, aan de Weere- steinstraat komende 'van aohter een wagen, door een van Haarlem komende auto, aan gereden. Het kind werd daarop met dezelfde auto vervoerd naar de woning van den, heer J. H. der Weduwen, alwaar bleok, dat liet slechts een paar lichte hoofdwonden had bekomen. Na verbonden té zijn was do chauffeur, dio aan het ongeluk niet de minste sohuld liad, zoo welwillend om den jongen naar do ouderlijke woning over te brengen. LISSE. De kwestie oni den uitgang in de Kapelsteeg fcusschrin. de gemeente en de hoe ren Gebroeders Maltha wordt dagelijks kin derachtiger. Do gemeente heeft weer ijzeren palen met draadversperring gemaakt, en deze weok waren 's nachts do palen weer doorge zaagd. De gemeentepolitie doet ijverig onder zoek. Gisteren heeft men van gemeentewege weer een dikken ijzeren dwarsligger aangebracht. Gymnasiam te Leiden, de deelnemers aan de bijeenkomst 's avonds officieel ontvangen door het gemeentebe stuur op het Stadhuis, waarvan op de groote Pers ter eere van de bezoekers de feestelijke electrische verlichting was ont stoken, wat als altijd weder een treffend effect maakte. Behalve de burgeiheester en al d^ wet houders, waren ook enkele Raadsleden in de Kamer van B. en We.,- waar de ont vangst plaats had, tegenwoordig. De burgemeester heette de heeren van harte namens het gemeentebestuur welkom en heb deed hem genoegeh, dat deze acht ste bijeenkomst in Leiden werd gehouden. Hij wees op het gewicht van het ambt, dat de heeren bëkleeden. Nadat in de l&de en in het begin der 19de eeuw de gemeenten aan het inslapen zijn gegaan, is sedert-j^ag daarop.een ontwaken gevolgd, en overat-is men thans bezig de stedeji en dorpen uit 'te breiden, te verfraaien en meer aan de hygiene te doen beantwoorden. In Amster dam en Rotterdam, wóAr men komt, men ziet overal puinhoopen, waarop nieuwe bouwwerken verrijzen, en spr. vleit zich, dat de heeren op een rondtocht d-oor de stad zullen hebben gezien, dat Leiden ook niet achter blijft. Toch mogen wij niet gering achten wat onze voorgangers uit den ouden tijd met veel geringer hulpmiddelen hebben ge wrocht, waarvan menig gebouw in onze ge meente kan getuigen* Leiden kan op menig monument uit vroegere eeuwen trotsch zijn. Spr. is van meening, dat het aanhouden van den band door de directeu ren en ingenieurs van gemeentewerken on derling ook de gemeente, waarin zij ieder afzonderlijk werken, ten goede koriit, en daarom ook is hij over het welslagen dezer bijeenkomst verheugd en wijdt hij aan deze bijeenkomst een dronk. Op deze warm toegejuichte toespraak werd namens de gasten geantwoord door den heer Van Hasselt, oud-directeur van gemeentewerken te Amsterdam, die er aan herinnerde, dat men elk jaar als het ware pon taan bijeenkwam zonder een officeels vereeniging of bond te vormen. Hij schets te het nufc dezer samenkomsten, waardoor irien elkanders werk leert kennen en van elkander kan loeren. Vriendschapsbanden worden gesloten en daardoor wordt samen werking ook in het vervolg gemakkelijker gemaakt. En hier geldt ook, dat de kleine- gemeenten van de groote en de groote van de kleine kunnen leoren. Dit alles is niet enkel in ons belang, zeide spr., maar ook in het belang der gemeente, waarin wij werkzaam zijn. De vergadering stelt de vriendelijke ont vangst zeer op prijs en spr. heeft allen lof voor deze stad, waar men op zoo energieke wijze het nieuwe van onzen tijd aanpast aan het door de historie en traditie gewijde. En wij allen voelen groote sympathie voor deze stad en buigen diep het hoofd, als wij denken aan de groote mannen, die aan Leiden's hoogeschool werkzaam, den roem van ons land hebben uitgedragen in de we reld. En nu wordt nog hooger gestemd, zei- de spr., als men daarbij aan eigen studen ten jar en terugdenkt. Met een hartelijk woord van dank voo>r deze schitterende ontvangst, besloot de heer Yan Hasselt zijn met warmte uitgesproken antwoord. Hierop werden de verschillende vertrek ken van het Stadhuis bezichtigd, waarna zich de heeren naar den tuin van „Zom.V- zorg" begaven, waar het muziekkorps van het 4de reg. infanterie een uitvoering gaf, die op zichzelf reeds druk bezocht was door de gewone bezoekers. Ter eere van do vreemde gasten speelde de muziek het Wilhelmus, dat door de tal rijke aanwezigen staande werd aangehoord. Rhi'n" geluncht, en vervolgens het in-wer- king zijnd stoomgemaal van het Hoogheem raad Rijnland bezichtigd. Op de terugreis werd in Oegstgeest halt gehouden en daar werden de heeren door dien geneesheer-directeur der gestichten „Endegeest", „Rhyngeest" en Voorgeest'' ontvangen en vervolgens door deze ge stichten rondgeleid. In „Zomerzorg" kwam men ten slotts weder samen en daar werd de goedgeslaag de bijeenkomst ontbonden. Omlegging vnn het Rtyn- en Sehie- kanaal halten Lelden. Uit hot verslag vah den Hoofd-ingenieur van den Provincialen Waterstaat in Zuid- Holland, omtrent den toestand der werken, waarvan do uitvoering of het toezicht aan hem is opgedragen, ontleenen wij omtrent de werken tob omlegging van het Rijn-Schie- kanaal buiten Leiden liet volgende: In het voorjaar van 1911 waren alle be- Sncodigde perceelen door de Provincie ver kregen en kon dus met het graven van het •nieuwe kanaal worden begonnen. De totale oppervlakte der verkregen per ceelen bedraagt 39 H.A., 69 A., 11 c.A-, waarvoor betaald is voor aankoop, met in begrip van waardevermindering, schadeloos stellingen, lasten en afstand van het recht van huur, totaal f IGG^S.Od1^- In deze cijfers zijn tevens begrepen 5 H.A*, 89 A., 30 o.A. terreinen voor grondberging, aangekocht vcor te zamen f 55,174, welke, na yoltooiing van de kanaalwerken beschik baar blijven. In 1911 kwam' een groot deel van de oritgraving van het nieuwe kanaal gereed, waarvan de grond verwerkt is in den nieu wen hoofd verkeersweg langs het kanaal. Gedurende den winter werd zooveel mo gelijk doorgewerkt aan do boord verdediging langs den genoemden weg en aan de fun- deering van de Laminebrug. Omtrent de uit voering dezer werken verdient vermelding de toepassing van electro-motoren voor de bemaling van den fundeeTingsput van do Lammebrug en van den' kanaalput over 750 Mi lengte, alsmede voor het. heien van den daniwand der boordverdedrging. De electri- sche stroom werd verschaft door de Stede lijke Electriciteitsfabrieken te Leiden. Niet alleen de Provincie, maar ook de Maatschappij tot Exploitatio van Staatsspoor wegen is in 1911 met de werken voor het nieuwe kanaal begonnen, n.l. wat betreft de nieuwe overbrugging van het kanaal lip. de lijn LeidenWoerden. Tot zoover het verslag over 1911 van den hoofd-ingenieur. In 1912 is men met het werk al wéér aan zienlijk gevorderd. De werken van het eerste bestek, dat den aanleg van 750 Meter nieuw kanaal van af den Vliet tot nabij den spoorweg Leiden- •Woerden en van de daarbij behooreude kunst werken omvat en sinds Juli 1911 in uitvoe ring is, zijn thans voor ongeveer 3/i voltooid. Het bestek van den bovenbouw der nieuwe beweegbare Lammebrug, waarvan de ondor- bouw tot de kunstwerken van het eerste be stek behoort, werd den 15den Januari '1912 aanbesteed en gegund aan de firma Van Eg- mond Co., te Zoeterwoude. Een gedeelte van de ijzeren oonstructie- deelen voor deze brug is thans op de fa briek aangevoerd en in bewerking. In voorbereiding zijn het bestek voor de dienstwoningen ten behoeve van het brug- personeel voor de nieuwe Lammebrug en voor de te bouwen brug in den Hoogen Rijndijk, alsook het bestek voor de verdere doortrek king van het nieuwe kanaal tot aan den Hoogen Rijndijk. Do werken voor de nieuwe spoorwegbrug over het kanaal in- de lijn Lei den-Woerden, welko onder directie van de Maatschappij tot. Exploitatie van Staatsspoorwegen in uit voering zijn, worden geregeld voortgezet. Het Huis Bergh. Men meldt ons uit Nijmegen: De bezitting ,,Het Huis Bergh", groot ruim 1250 H. A„ waartoe behooren de uit gestrekte bosschen van Montferland en waarin is gelegen dj „Hettenheuvel", Gelderlands hoogste punt, 115 meter boven A. P. is dezer dagen aangekocht door den heer J. H. van Heek, te Enschede. Op dit historische, eenwenoude land goed, eertijds de zetel van het vrije ge slacht der Bannerheeren, later graven Yan den Bergh, sedert ruim een eeuw, ten gevolge van het in 1749 gesloten hu welijk der laatste gravin Van den Bergh met den vorst van HohenzollernSigma ringen, in het bezit van het Vorstelijk Huis Hohenzollern, bevindt zich het door zijn groote imposante hof of slot te 's-Hee- renberg, dagfeekenend, wat de oudste ge deelten betreft* uit de 13de eeuw. De hieronder behoorende prachtige bos schen zijü, voornamelijk door de in de Qaatstte jaren versohenen beschrijvingen van Heymans en Tliysse, nu wel in 'fc geheele land bekend. Het geheel zal door den nieuwen eige naar in stand werden gehouden en als groot landgoed geëxploiteerd blijven. De talrijke natuurmonumenten dezer be zitting, zooals het zware, meer dan hon derd jaren oude hout in het park, op de slotwaüen en den heuvel Montferland, zijn aldus voor ons land behouden en in goede handen terecht. Het gevaar, hetwelk van nabij dreigde, dabde bosschen gesloopt en de grond in perceelen verkocht zou worden, is hier door gelukkig afgewend. („N. 0.") Nod Tooneelvereeniging. „Het Nieuwsbl. v. Ned." bericht, dat de pogingen, dio dc heer Herai. Heyermans doet, om aan de Ned. Tooneelvereeniging zulk een degelijke financieolo basis te verschaffen, dat zij kan blijven voortbestaan, met succes schijnen bekroond te zullen worden. Er is ten minste door een aantal belangstollonden reeds vcor ruim f16,000 geteekond. De zaak zal haar beslag krijgen, wanneer men een kwart-ton bijeen heeft. Men bericht aan de ,,N. R. Ct-": Heden is do acte gepasseerd eonor nieuw* Nederlandsclio Tooneelvereeniging, Do Raad van Beheer bestaat nit de heeren J. Grelin- ger, Brands en Frits. Directeur-regisseur is Hermans Heyermans. „Op reis per Staatsspoor" is ook dit jaar weder verschenen. Het aardige boekske, hor zien door het oentraal-bureau voor Vreem delingenverkeer te 's-Gravenhage, Is ook nu weer een aardige gids voor het ondernemen van reisjes in ons land. Heldere druk en een groot aantal kiekjes tusschen den tekst wekken op tot inkijken cn lezen. Nu ook dit jaar weder de gewone Vacan- tiekaarten van dc Staatsspoor worden uitge geven, zullen deze boekjes dubbel welkom zijn, waar ze ook op duidelijke wijze aan geven de uitvoerige bepalingen, betreffende het gebruik dezer kaarten. De boekjes worden ook thans weder op aanvraag gratis toegezonden door de Neder- landsche Kiosken-Maa tsoliapp ij cn Sec uwen Cos Reisbureau to Rotterdam^ Tentoonstelling Dordrecht en Omstreken. Boerendonk's burgemeester is benoemd. Het is de vroegere opera-zanger Jolmn Schmier, die Zondag zijn glorieuzen intocht als hoofd van de gemeente Boerendonck zal houden. Hetsohilderije n-k a b i n e fc „Steengraoh t". Ten gevolge van het overlijden van jhr. mr. H. A. Steengracht van Duivenvoordo, zaal weldra diens éénige verzameling Neder- landsche Kunst, bevattende in de gansche wereld vermaarde schilderijen worden veis kocht. Zijn wij, Nederlanders, vraagt kol. J. D.. Wagner in „De N. Crt.", niet verplicht die voor ons vaderland te behouden? Volmon dig zal een ieder, die vraag met „ja" moe ten beantwoorden. Gezamenlijk kunnen wij den reeds azenden Amerikaanschen magnaat verslaan. Een paar millioen zal daarvoor noodig zijn. En die moeten de meer gefor tuneerde Nederlanders opbrengen. Bij den Staat moeten we niet aankloppen, daar in een eventueele bijdrage zijnerzijds ook heb geld der minder met aardsche middelen ge- zegenden steekt. Het kabinet-Van Loon, Messcliert van Vol lenhoven. enz. zagen wij reeds in onze le vensdagen geheel of gedeeltelijk naar hot buitenland gaanlaten we ons nu niet lang bedenken en de beurs openen. Door mij wordt voorgesteld de minste gift op f 500 te bepalen. Deze som wordt door mij bijgedra gen, terwijl ik mij bereid verklaar het ver der benoodigde (f 1,999,500) in ontvangst te nemen. Nu geen meer oompetenten dan ik deze beweging op touw zetten, moet ik het wel doen. Gaarne laat ik anders de eer aan een ander over. Men herinnert zich, dat indertijd de Ame- rikaansche predikant en geschiedschrijver Wm. Elliot Griffis hier te lande heeft ver toefd voor de plaatsing van gedenkplaten in Nijkerk, Leiden en elders, ter herinne ring aan personen, die zi in de dagen der Republiek verdienstelijk hadden gemaakt; voor Nieuw-Nederland, of in den tijd van den Vrijheidsoorlog der Amerikanen blijk hadden gegeven van liefde voor de Amen- kaansche zaak. Een dier gedenkplaten was onthuld te Nijkerk, ter herinnering aan Arendt van Curler (16201662). patroon van Renclaerswijk en den stichter van de stad Schenectady, in New-York. In de uitgaven van de „Schenectady, County Historical Society" (IOC'S1912) heeft nu de heer Grif fis een bijdrage gele-» verd over de geschiedenis en de bet-eekenifl Bij het toelatingsexamen voor het Gym nasium zijn geslaagd: Yoor de eerste klasse: M. van Wijik, F. Bey, N. H. Biegman, M. O. Cahen, W. J. W. M. Diepeveen, H. A. A. Driessen, J. G. de Graaff, M. C. L. Grupstra, J. van Gruting, J. L. Harz, G. M. Joustra, M. A. Koops, J. J. van der Lip, F. J. Los, E. T. M. Ovink, W. E. van Panhuys, 0. F. Pels Rijcken, J. van der Scheer, Th. de Sitter, J. J. Yersluys, A. Verwer, E. L. Voorwinden, J. F. Carpentïer Alting en J. de Ruiter Zijlker. Afgewezen werden vier 'candiidaten. Yoor de vierde klasse werd één candidaat^ J. Roorda, gë§xanrineerd, die tferd toege laten. Directeuren, ingenieurs, enz. van gemeentewerken. Na een rijtoer door onze stad, waarbij de vreemdelingen telkens vol lof waren over de typische oude gebouwen, door hen bezichtigd, terwijl ook de nieuwere bouw werken werden geprezen, en na een ge- meensohappelijken maaltijd in een der za len van „In den Vergulden Turk", werden Hedenmorgen werdJen de werkzaamheden weder hervat met een niet voor de Pers toegankelüke bijeenkomst in de kleine con certzaal der Stadszaal. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over het rapport, der Commissie, benoemd om de wenschelijkheid te onderzoeken van nauwere aansluiting tusschen de technisch© gemeente-ambtenaren. Tofc dusverre was die band zeer los, en van een Vereeniging of Bond in officieelen zin, kan nog geen sprake zijn. De vraag werd nu overwogen, of daarin verandering moest komen. was daarover blijkbaar nogal van gevoelen verdeeld. De conclusie der uitvoerige besprekin gen was dlat de oude toestand blijft gehand haafd, zoodat geen bond of vereeniging wordt opgericht. De samenstelling 'der jaarlijkschë lijst van aangeslotenen, die al sedtert jaren door den heer Hofkamp, directeur van ge meentewerken te Leeuwarden werd opge maakt, doch die daarvoor nu bad be dankt werd nu opgedragen aan den heer Brinkman Visser te Zutfen. Na afloop der vergadering werd met extra-trams een uitstapje gemaakt naar Katwijk-aan-Zee. Daar werd in Hotel dn

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1