Uit de Rechtzaal. Faillissementen. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. Ingezonden. Vragen en Antwoorden. («yttfttxsüing tot het program van de Ver- •tniging, waarin de wensch wordt uitge sproken., dat op eon standplaats ambtena ren van eenzelfde rang en klasse een gelijk salaris moeten ontvangen. Aan het bestuur van de afdeehng Rotterdam is opgedra gen, onverwijld stappen te doen bij het be stuur van de Vereeniging om te komen tot de door de afdeeling noodig geoordeel de verbeteringen.] Vrouwenkiesrecht. Te Utrecht heeft onder leiding van mevr. Van BalenKlaar, vioe-presidente, een buitengewone algemeene vergadering plaat-s gehad van de Vereenjging voor V rov»wenkiesrecht. De voorzitster opende de druk bezochte vergadering met een toespraak, waarin zij opmerkte, dat het aantal afdeelingen, dat zich heeft laten vertegenwoordigen, groo t-er is dan bij vorige vergaderingen. Ook herinnerde spr. aan het rapport van de commissie voor Grondwetsherziening, waar uit blijkt, dat van deze Regeering voor het Vrouwenkiesrecht niets is te verwachten. "Ken krachtige propaganda is nocdig, doch deze moet er zoo op zijn ingericht, dat meer voeling en verstandhouding met de regeeringspartijen wordt verkregen. Mevr. Drucker en tien andere leden vroegen de urgentie voor een motie inzake de door de Tweede Kamer aangenomen Auteurswet, waarin afkeuring uitgesproken wordt over de achterstelling van de vrouw, o»k bij dit wetsontwerp. De urgentie van de motie werd bij acclamatie aangenomen. Na de pauze werd medegedeeld, dat mevr. Drucker c.s. haar motie intrekken. Het bestuur stelde hierop de volgende mo tie voor: De Vereeniging van Vrouwenkiesrecht, en-z., kennis genomen hebbende van de be slissing welke de Tweede Kamer heeft ge nomen inzake de Auteurswet, waar het be treft het eigendomsrecht van de g e h u w- d c artiste op de vruchten van haar arbeid, niet begrijpende, dat zelfs hier, waar uit. den aard der zaak toch geen sprake kan zijn van ongelijkwaardigheid tusschen mannen en vrouwen, eD, waar het geldt den beter beloonden arbeid toch onze ver ouderde, en voor de vrouw zoo vernede rende huwelijkswetgeving 1»} de meerder heid der Kamer meer kracht blijkt te be zitten, dan alle overwegingen van recht en billijkheid overwegende de ergerlijke manier, waar op door de Regeering en door enkele afge vaardigden, is geoordeeld over de wijze, waarop door de vrouw het door haar ver diende loon zou worden besteed, terwijl het is voorgesteld alsof de man zijn geld steeds alleen zou aanwenden ten bate van het gezin: spreekt haar diepe verontwaardiging uit over het feit, dat. deze beslissing is kunnen genomen worden, en wijst met grooben nadruk op dringende noodza kelijkheid van de invoering van Vrouwen kiesrecht, opdat de vrouwen rechtebreeks 1 ir belangen zullen kunnen bepleiten en verdedigen, door middel van het stem biljet." Deze motie werd met op 5 na algemeene stommen aangenomen. Besloten werd de motie ter kennis te bron-gen van de Regeering en de Sta ten- Generaal. Hierna had de bespreking plaats van de vraag, hoe de houding van de Vereeniging zal zijn, nu het rapport van de Staatscom missie tot Grondwetsherziening ongunstig luidt ten opzichte van de invoering van Vrouwenkiesrecht. De voorzitster deelde mede, dab daags na de verschijning van het rapport reeds een manifest vanwege de Vereeniging is uitgegeven. Twee leden van het hoofdbe stuur hadden een onderhoud met de hee- ren Drucker, v. d. Feltz, Oppenheim en Troelstra, die hun krachtige medewerking in uitricht, stelden. Verder werd een adres gezonden aan H. M. de Koningen en af drukken daarvan aan de Staten-Generaal en de pers. Voorts zal het hoofdbestuur voorstellen wet alle kiesvereenïgingen contact te zoe ken en manifesten te verspreiden om het g.roote publiek te bereiken. Ook bij de ten toonstelling ,,De Vrouw", in 1913 te hou den, en bij de verkiezingen in 1913 zal men zoo krachtig mogelijk propaganda maken voor het beginsel van de Vereeniging. Zoo dra d#» voorstellen tot Grondwetsherzie ning bij de Kamer zijn ingekomen, zal bet weutfwheliik zijn groote openbare vergade ringen te beleggen en misschien ook op tochten en betoogingen te houden. Het hoofdbestuur werd gemachtigd in dezen geest werkzu-fim te zijn. Aangenomen werd een voorstel va.n mej H. Verwey-Meinn om het hoofdbestuur uit te noodigen voorbereidingen te treffen voor het houden van een l>etooging voor vrouwenkiesrecht, zoo mogelijk 'net vrou wen van alle richtingen De vergadering verklaarde zïeh voor het houden van een betooging met 461 tegen 129 stemmen. IlitNpi'iiken linsitoiigcrecht to Leidei». Wegens stroopeni werd veroordeeld P. L tot f 5 of 1 maand tuchtschoolD. J. D. tot f 1 of 1 dag, beiden te Leiden. Th. B., te Voorhout, tot f 3 of 2d.; W., v W., te Leiden, tot f 1 of 1 d. Wegens loopen op verboden grond: C. W. en A. O., beiden te Lisse, tot f 2 of 2 d., en f 2 of 1 w. t.J. K, te Rijnsburg, tot. f 2 of 1 <L Wegens een trekdier onbeheerd laten utaan: R. Z., te Noordwijk, tot f 1 of 1 d. Wegens burengerucht: N. J. P. tot f 3 of 3 d. K. V. tot f 3 of 3 d.P. J. tot- f 3 «f 3 dagen. Wegens rijden met rijwiel zonder bcht en een valsohen naam opgeven: G M. tot een boete van f 2 en een van f 5 of 2 maal 2 dagen. Wegens overtreding der IJkwet: W. v. d. W., vrouw van K., tot f 1 of 1 d.C. de J., vrouw van G. S., tot 2 maal f 1 of 2 maal 1 d.J. v. d. L., wed. J. v. d. B tot f 1 of 1 d.; W. S. L. tot- f l of i d. Wegens overtreding der Visscherijwet: J. L. tot f 1 of 1 d.J. N. tot f 1 of l d.» allen te Leiden. P. J. v. P., te Zoeterwoude, tot f 1 of 1 d.J. L. M. tot f 1 of 1 d.A. A. M. tot f 1 of 1 d.A. J. J. M. tot f 1 of 1 d., allen te '6-Gravenhage. P. K-, te Leiden, tot f 2 of 2 d. Wegens overtreding Arbeidswet: B. G- B.te Oegstgqest, tot f 5 of 2 d.S. V. tot f 5 of 2 dagen. Wegens overtreding Spoorwegwet: P. V. tot f 10 of 5 d., beiden te Leiden. R. v. L.vte Scheveningen, tot f 5 of 5 d.; J. v. d. P., te Voorburg, tot f 1 of 1 d. Wegens overtreding Wapenwet: S. C. B., te Noord wijk-aan-Zee, tot f 1 of 1 w. t. Wegens rijden met rijwiel zonder licht: S. W. L., tot f2 of 2 d.; M. de G. tot f 2 of 2 d. Wegens als bestuurder van een motorrij tuig dit zonder toezicht laten staan anders dan met in rust gebr ach ten motor: L. B., te Noordwijk, tot f 2 of 2 dagen. Wegens school verzuim: J. K, wed. J. v. D.te Katwijk aan den Rijn, tot f 2 of 2 dagen; G. V., tot f2 of 2 dagen; L. D. B., tot f 2 of 2 dagen; P. D., tot f 2 of 2 dagen; A. van D. Azn., tot f 2 of 2 dagen; P. S., tot f 2 of 2 dagen, allen te Katwijk- aan-Zee; J. P., tot f 3 of 2 dagen; L. J. V., tot f 2 of 2 dagen; W. S., tot f 2 of 2 dagen; J. K., tot f2 of 2 dagen. Wegens overtreding der Trekhondenwet: W. F. P., tot f 1 of 1 dag; A. M. Ie M., tot f 0.50 of 1 dag, allen te leiden. Wegens te snel varen: F. de J., tie Leeuwarden, tot f 3 of 2 dagen; W. M., te Dordrecht, tot f 3 of 2 dagen; W. K., te Rotterdam, tot f 3 of 2 dagen; C. J. G., te Leiklen, tot f 3 of 2 dagen; A. C. M-, te Amsterdam, tot f 3 of 2 dagen; J. F., te Leiden, tot f 2 of 1 dag. Wegens zonder vergunning stoomen in Rijnlands boezemwater: M. H. de W., te Slooten, tot f 3 of 2 dagen. Wegens zonder vergunning baggeren in Rijnlands boezemwaterJ. v. Z., te War mond, tot f 2 of 2 dagen. Wegens te Leiden op den openbaren weg iemand naschreeuwen: F. G. D. L., tit f 1 of 1 dag. Wegens te Leiden te laat bezoekeTs in een tapperij aanwezig hebben: J. G. H., tot f 1 of 1 dag, beiden te Leiden. Wegens te Noordwijk een rijwiel berij den op een door B. en Ws. aangewezen wan delpad: H. V., te Noordwijk-aan-Zee, tot f 1 of 1 dag Wegens te s&enheim met een motorrij tuig te snel rijden: C. J. v. d K., te 's-Gra venhage, tot f3 of 2 dagen. Wegens rijden in verboden richting: C. v. d. L., tot f 0.50 of 1 w. t Wegens te Leiden op den openbaren weg met een handkar harder dan stapvoets rij den B. J. v. T., tot f 0.50 of 1 w. t,, beiden te Leiden. Wegens te Leiden op een -één-persoons-rij wiel nog een persoon vervoeren: A. H.te Rijnsburg, tot f 1 of 1 dag; P. L. J., te Lei den, tot f 1 of 1 w. t. Wegens te Leiden te laat als bezoekers aanwezig zijn: A J. M, van E.. M. van R., E. J. E^ T., E. Tb. V. en E. M., No. 1, 2, 3 en 5 te Leiden en No. 4 te Roozsndaal, tot f 2 of 1 dag Wegens te Noordwijk zonder vergunning van den burgemeester op den openbaren wog venten: H. V., te Leiden, tot f 0.50 of 1 dag. Wegens te Voorschoten als muzikant zijn bedrijf op straat uitoefenen: L. H. A. N., te 's Gravenhage, tot f 1 of 1 dag. Wegens te Leiden zonder vergunning van B. en Ws. op den openleren weg mu ziek maken: W. G. tot f 1 of 1 dag. Wegens te Leiden een rijwiel berijden door de WateTsteeg: P. Ch. v. vrouw van J. W. J. v. W., tot f 1 of 1 dag. Wegens een rijwiel berijden, door de Ketelboeterssteog: W. F. T.. tot f 1 of 1 d-, allen te Leiden. De kantonrechter ontsloeg van rechtsver volging N. v. L., te Wassenaar, beklaagd van overtreding der Boterwet; H. J. B., J. de G., J. M. R. en C. v. H., beklaagd van te Leiden op den openbaren weg een stof- verspreidend voorwerp uitslaan. Kantongerecht te Beltt. Veroordeeld: W. v. S., te Zegwaard, wegens bij na schouw niet zorgen, dat een kade voldoet aan de regelen van de keur, tot f 2.50 of 1 dag; J. B., te Zioetermeer, wegens lo. een weg op verboden wijze berijden en 2o. een kreu pel dier op den weg als trekdier bezigen, tot tweemaal f 2 of tweemaal 2 dagen C. P. M. D., te Rijswijk, wegens met rij wiel de stoomtram op stopplaats voorbij rijden, tot f 0.50 of 1 dag; S. H., te Zegwaard, wegens een paard op den openbaren wog onbeheerd laten staan, tot f 2 of 2 dagen H. 't K, te Zoeterwoude, A. O. en W. S te Zegwaard, en L. C. L., te Rijswijk, we gens na zonsondergang rijden met rijwiel zonder licht, tot f 1.50 of 1 dag ieder. ,,L o ti 9 i c o". J. K, te Amsterdam, heeft cassatie aan- geteekend tegen het arrest van het gerechts hof te Arnhem, waarbij hij wegens smaad schrift tegen commissarissen van „Lotisi- oo" tot f 300 boete is veroordeeld. H. Zilveld, koopman, te Amsterdam. A. Koghee, te Amsterdam. G J. Abbink, huisschilder, te Groenlo. W. A. Feringa, leerhandelaar te Mussel kanaal (Onstwedde). Bij Kon. besluit is mat ingang van 1 Aug. benoemd tot landmeter der domeinen te Nij megen A. W. B. de Bie, thans landmeter van het kadaster te Dordrecht; is aan M. L. C. Staring, lid, tevens voor zitter, van het ooilege van reg. over hst huis van bewaring te Dordrecht, op verzoek uit die betrekkingen eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging, en zijn benoemd bij ge meld college: tot voorzitter mr. G. J. W- van Tricht, lid van het college, tot lid J. A. Stoop van Zwijndreoht, te Dordrecht; zijn benoemd tot .ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw mr. M. de Pinto, ad vocaat en procureur' te 's-Gravenhage, en mr. J. Addink, advocaat, procureur en kan- tomcchter-plaatsverv. te 's-Gravenhage; is aan mr. J. Addink op verzoek met in gang van 15 Juli eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonreohter.plaatsverv. in het kanton 's-Gravenhage, onder dank betuiging; is aan jhr. mr. G. W. Mollerus op verzoek met ingang van 1 Aug. eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van lid van den voogdijraad to Zutphen, onder dankbetuiging; is aan G. van Orsoy Veeron op verzoek met ingang van 1 Sept. eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van notaris to Arnhem; is voor het tijdvak van 1 September 1912 tot en met 31 Augustus 1913 benoemd tot leeraar aan de R. H. B.-S. te Zierikzea J. Bongortman, te Haarlem; is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Assen mevi-ouw E. C. L. M. A. Brants, geb. jonkvrouw Brantsen is benoemd tot commies bij het Dep. van Justitie mr. H. C. J. Groot, thans adjunert- crtmxnies bij dat Dep. en is aan den benoem den commies mr. Groot voornoemd op ver zoek, met ingang van 1 September, eervol ontslag verleend ziin benoemd bij gemeld departement: tot commies mT. H. J. Schwartz, thans adjunct, commies bij dat departement; tot commies, met ingang van 1 September, mej. mr. L. C. Polano, thans adjunct-commies bij dat De partement; tot ad ju net.commies, met ingang van 1 September, mr. W. H. Drucker te 'e-Gravenhage is de directeur van het postkantoor te Zutphen, F. von Huben, met ingang van 3 Juli, uit 'sRijks dienst ontslagen; is benoomd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau A. W. Keens, hoofd der broe derschool te Soerabaja; is het Kon. besluit van 25 April 1912, waarbij dr. M. L. Feigenbaum werd benoemd en aangesteld tot tijdelijk officier van gezond heid 2de kl. bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Ned.- Indië, op het door hom gedaan verzoek in getrokken is aan den officier van gezondheid 1ste kl. van de zeemacht F. Ben-nik, op verzoek, met. den lsten Augustus wegens langdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst ver leend onder toekenning van pensioen en het bedrag van dat pensioen bepaald op f2310 's jaars; is met 16 Juli bij de Koninklijke Marine- reserve bevorderd tob luitenant ter zee 2de kl. d« adelborst 1ste kl. W. F. van Wijk; is W. van Stee, pastoor te Voorburg, be noemd tot ridder in ds orde van Oranje- N assau is aan jh'r. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden op verzoek, met ingang van 14 Juli. eervol ontslag verleend als burgemees ter der gcmocfnte Haarlem, met dankbetui- fftecr. Journalistiek. Te Amsterdam is op 56-jarigen leeftijd overleden de heer J. Baarslag, journalist, die sedert 1877 deel uitmaakte van de redactie van „Het Nieuws van den Dag." De overledene was zoowel in de journalis tieke kringen als daarbuiten een bekende en geachte persoonlijkheid. Ned. Tooneelvereeniging. De heer Herman Heye-rmans is, naar „Het Nwsbl. v. N." bericht uit Beriiji naar Amsterdam gekomen ten einde to trachten de NederJ. Tooneelvereeniging we der op de been te helpen. Hij hoopt van verschillende zijden genoeg geldelijken steun daartoe te ontvangen en heeft reeds bij verschillende kunstvrienden daartoe aangeklopt. A. Noordewie r-R eddingiu s. Mevrouw A NoordewieriReddingius heeft eèn aanbieding gekregen voor een benoe ming als „Professorin" aan het Conserva torium te Münohen tegen een vorstelijk ho norarium. Zij heeft echter voor deze be noeming bedankt. Tentoonstelling Dordrecht en Oms't reken. De „clou" van de tentoonstelling wordt gevormd door het Brabantsche dorp Boe- rendonck. u.en typisch dorpsgedeelte met een molen in het midd'en, een wonder- molen «alleen toegankelijk voor vnouws- p.rsonen. Naast den molen een vijver en een gracht, waarover een bruggetje. Het pleintje om den molen is omgeven door eenige boerenwoningen die alle weer ge wijd zijn aan 't vermaak; een „raedthuis," waar men voor 25 cents huwelijken sluit en ze voor 50 cents weer ontbindt. Gaan de langs de villa „Kip- en Slootzicht," komt men aan het gebouwtje, waar de poesjenellenkelder vertoond wordt. Hier ontbreken niet de estaminets, waar men zich na van Poesjes genoten te hebben, ^wat kan verpoozen. Ook de os met Noord brabantsche huifkar, waarmee men een ritje over het terrein kan maken, heeft hier zijn tehuis. Voorts is op de tentoonstelling het z. g. Lunapark, waar eeo echte kermis ra saamge b racht Schaepma n-h u 1 d e. „Het Centrum" meldt, dat zich gisteren voor de vierde maal te Rijzenburg een aan tal vrienden en vereerders van wijlen Mgr. dr. Sohaepman vereenigden tot het brengen eener eenvoudige hulde aan zijn nagedach tenis. Evenals vorige jaren werd een krans neergelegd aan den voet van het monument, terwijl ditmaal daarbij een kort woord ge sproken werd door den zeereerw. heer pas toor Geerdink. Pluimveeteelt. Er worden pogingen aangewend, om te ge raken tot de oprichting van een internatio naal verbond van voormannen op 't gebied der pluimvee-teelt. In het voorloopig comité, dat van 1824 dezer zijn eerste bijeenkomst te Londen houdt, hebben zitting genomen vertegenwoordigers uit Australië. België, Britsch-Indië, Canada, Denemarken, Enge land, Duitschland, Nederland, Nieuw Zee land, Noorwegen, Schotland, Zuid Afrika, Vereenigde Staten van Ameriaka en Wales. Ons land wordt in dat comité vertegen woordigd door den heer H. B. Beaufort, pluimvee-consulent te Haarlem. Mijnheer de Redacteur 1 Met zeer veel verbazing las ik Zaterdag avond in Uw blad een ingezonden stukje van een bewoner van den Witten Singel over watervers-pilling door het sproeien, zooals dit tegenwoordig geschiedt. Hieruit blijkt alweer, dat het moeilijk, zoo niet onmoge lijk voor"het Gemeentebestuur is aller wen- sehen te bevredigen. Verleden jaar werd herhaaldelijk geklaagd over het niet vol doende sproeien; het weer werkte tocif'ook mede, .dat het voor de bewoners van den Witten Singel een ware stofplaag was; ra men aan de Singelzijde moesten bijna den geheelen dag gesloten worden gehouden, en zelfs bij die voorzorg drong het stof van den Singel nog overal door. Gebrek aan sproeiwagens was de oorzaak, dat er niet beter gesproeid kon worden. Dit aantal is nu met één vermeerderd, nog veel te weinig in vergelijking met andere plaat sen van ongeveer gelijke groottedaardoor echter is de Witte Singel in betere conditie gekomen wat het sproeien betreft. Met zeer veel genoegen zie ik thans dagelijks den sproeiwagen, waardoor voorkomen wordt, dat de Singel uitdroogt en het stof bij den minsten wind opgejaagd wordt.Gedurende enkele minuten na het sproeien is de Singel nat, maar niet modderig, sooals de inzender schrijft, en voor hem ber/Aat altijd gelegen heid, uitgezonderd enkele meters, van de trottoirs gebruik te maken, waar niet ge sproeid wordt. Uit een gezondheidsoogpunt is de tegenwoordige toestand een groote verbetering en ik maak van deze gelegen heid gebruik dank te betuigen aan het Ge meentebestuur, dat thans met de nog onvol doende middelen zooveel en zoo goed mo gelijk de Singels laat besproeien. Mocht eens een enkele maal gesproeid worden nadat het pas geregend heeft, ooh, zoo erg is dit niet; den bestuurder van den sproeiwagen worden zeker eiken dag orders verstrekt, die niet ieder oogenblik gewij zigd kunnen worden. Ontvang mijn dank, Mijnh :c.' de Redac teur, voor de plaatsing. Ook een bewoner van dm Witten Singel. Leiden, 8 Juli 1912. Mijnheer de Redacteur Mij dunkt, dat het tijd wordt, dat ano- nyme schrijven van al die kindervrienden, X en Y's of hoe v«xe onbekende schrijvers zich ook mogen noemen, eens uiterlijk met een onderteekend stuk te beantwoor den. In de eerste plaats wensch ik deze vraag te stellen: waarom hebben die kin dermenden zich in den loop van den cur sus niet eerst eens met hun klachten tot het hoofd der school gewend, of, in geval zij daar geen gehoor mochten vinden, bij de bevoegde autoriteiten hier ter stede? Dat zou zeker waardiger zijn ge weest dan zijn ergernis te luchten in een anonjrm schrijven, waarover elk fatsoen lijk mensch niet anders kan dan zich erge ren. Het is 'n feit, dat slechte een hoogst enkele maai klachten over huiswerk tot me zijn gekomen, en onmiddellijk zijn de leeraressen en ik bereid geweest aan die bezwaren te gemoet te komen. Bovendien wordt nog al eens hier op school vrijstel ling verleend van het volgen van enkele lessen aan minderbegaafde leerlingen of aan leerlingen wier zwakke gezondheid lijdt c-nder het schoolwerk. Wat wil men dan nog meer? Een middelmatige, gezonde leerling, die haar best doet en niet allee op de eind-re petities laat aankomen, hoeft heusch niet langer te werken dan 1 a 2 uur. Natuurlijk zijn er ook op deze school meisjes, die, hoewel zeer middelmatig van verstand en aanleg uit eerzucht wedijveren willen met de knapste en begaafdste harer mede leerlingen, en dat die veel te lang wer ken, geef ik' onmiddellijk toe. In zulke gevallen staat de school echter machteloos, en zijn het alleen de ouders; die dat huis werk beperken kunnen door te berusten in lagere rapportcijfers, of door hun doch ters desnoods eon klasse nog eens te la ten overdoen; indien zij er met cén of twee uur werken niet kunnen komen. Moge dit schrijven er toe bijdragen, dat men zich v het vervolg met klachten over huiswerk, enz. persoonlijk tot mij wendt. Met beleefden dank voor de mij verleende ruim' en de stellige belofte op geen enkel courantenartikel meer te ant woorden teeken ik mij met de meeste hoogachting Uw. dw. B. C. G. NUMAN, Directrice H. B.-S-Meisjes. Leiden, 8 «Juli 1912. V raag: Een dienstbode zou met 1 Aug. weggaan en wilde vóór dien tijd eenige da gen vaoantie hebben. Door omstandigheden kan zij thans reeds 20 Juli vertrekken. Heeft zij nu recht op loon en kostgeld tot 1 Aug, f Antwoord: Mede uit uw toelichting blijkt ons, dat het antwoord op deze vraag bevestigend ia. Vraag: Daar mijn man overleden is eiï boedelscheiding plaats gehad heeft, en de kinderen van mijn mans eerste huwelijk hun" aandeel van vader en moeder gehad hebben» hebben ze als ik nu kom te overlijden nog1 het recht om van mijn inboel te eischen,- daar ik ook kinderen heb. Of moet ik het lag ten beschrijven bij den notaris en wat rijn' de koeten daarvan? Antwoord: De bedoelde kinderen er ven niet van u, en daar zij hun ouderlijke erfpoïtie gehad hebben, hebben zij met uwj boedel vei'der niets te maken. Vraag: Kaji men jonge wortelen en groo. teboonen drogen? Zoo ja, hoe moet ik dat doen? Antwoord: Beide leenen zich daarvoor moeilijk. Beter doet u ze in te maken. Ge droogde groenten bevallen toch niet bijzon der. De pit gaat met het drogen verloren. Vraag: Ik ben gehuwd, en heb myi, intrek bij mijn schoonmoeder genomen. Daar deze behoeftig ip en geen miiddelen yan bestaan heeft, ben ik nu verplicht voor, haar belastin'g te betalen, wijl zij ze nooit heeft betaald? Antwoord: Voor haar behoeft gij de beu lasting niet te betalen, ba aar indien men haar vanwege do fiscus vervolgt, zult gij wel voor haar in de bree springen moeten. Beschouwt men u misschien ook voor den hoofdbewou ner? Vraag: Waar en hoelang moet men loeu ren om hulpkeurmeester te worden? Kan een hulpkeurmeestcr ook Rijkskeurmoester worden Antwoord: Als men een beetje pienter is katn men na een half jaarlijksche cursus het diploma voor hulpkeurmeester verkrijgen, en voor deze betrekking solliciteeren. Vraag: Waarom mag de eene melkboer, bier per flesch verkoopen en de ander niet, daar ik ook verlof heb voor alcoholvrij© drank Of behoort het bier tot de alcohol houdende dranken? Antwoord: Bier behoort tot alcohol houdende (hoewel niet sterke) dranken. Ala u alleen verlof hebt voor den verkoop van alcoholvrijen drank, mag u geen bier verkoopen. Vraag: Zoudt u mij ook een nette huis- houdschool in Den Haag kunnen noemen, waar een meisje van 17 jaar op kan gaan? Antwoord: Ziehier de inrichtingen van dien aard in Den Haag: Industrieschool voor Meisjes, uitgaande van een Vereeniging (herhaling van het lager onderwijs, nuttige en fraaie handwerken, teekenen, boekhouden, strijken.) De cursus is drie. en vijfjarig. Schoolgeld f 6.25 -b f 1.50 voor leermiddelen per kwar taal. De s-Gravenh. Vakeohool voor Me is jee, le v. d. Bosohstraat 17. Opleid ding tot huishoudster, boekhoudster, kinder^ juffrouw, kamenier en kamenier-linnenmeid. Pension vanaf f 450 per jaar. Huishoudschool Laan van Meer- dervoort. Opleiding tot huishoudkundige en leerares en verschillende andere cursussen. Aanmelding bij de directrices der inrich tingen. Vraag: Als iemand f 10x/2 in de week vast verdient, hoeveel moet hij dan inkom stenbelasting betalen Antwoord: Uw vraag is onvolledig, voor zoover niet vermeld wordt of u gehuwd zijt, en zoo ja, of u kinderen beneden de 16 jaar hebt, waarvoor eau bedrag van f 20 voor ieder kind van het belastbaar inkomen kan worden afgetrokken. If u ongehuwd, dan bedraagt de som van het onbelastbaar inko men slechts f 300. Aangenomen dat ge gehuwd zijt, maar geen kinderaftrek in rekening kunt bren, gen zou uw belastbaar inkomen f150 bedra gen. Daarvoor betaalt ge naar het aangeno men stelsel van degressie 1.5 X f2.98 f4.47. Vraag: In een pas betrokkeii nieuwe woning, geheel nieuw gemeubileerd en ge stoffeerd, vertoonen zich een groot aantal insecten, bijna onzichtbare kleine witte dier tjes (ter groote van stofdeeltjes), die rioh' echter, zooals duidelijk te zien is, voortbe wegen. Alle meubelen, kleeren enz. zijn zorg vuldig afgeborsteld en gelucht, doch den volgenden dag is het weer alles besmet. Wat kan dit zijn en wat zou u ons aanra den er tegen te doen? Kunnen de insecten.' schade aan meubelen of kleeren doen? Antwoord: Vermoede!ijk hebben we hier te doen met crinluis, zooals wij reeds eerder op een dergelijke vraag hebben ge-, antwoord. Dat overigens volkomen onschade lijk goedje ontstond door vochtigheid in het erin der meubelen. Zonnewarmte en droge lucht doet ze verdwijnen en 's winters kachel- warmte. Zet uw meubelen in de zon dan verdrogen de diertjes en worden tot stof. Vraag: Mijn man heeft mij verlaten en nu ben ik al twee jaar van hem af en ik heb kinderen. Nu valt hij mij telkens las tig en ik wil niets met hem te doen heb ben, want hij is altijd slecht voor mij ge weest. Nu wil ik saheiden en ik heb al over het jaar een akte van onvermogen gehaald en bij den advocaat gebracht. Die weet wel overal van af, maar ik hoor er maar n'iete van. Hoe moet ik daarmee aan om door te zetten? Antw oord: Da', gaat zoo gauw niet. Die advocaat zal de zaak wel goed behar tigen, maar gij moet geduld hebben. Ga nog maar eens naar hem toe en vraag hem om wat spoed. Vraag: Kunt u mij ook zeggen, of heti geregeld gebruik van Carlsbadzout een midi del is tegen dik worden, en is dit onschade* lijk voor he*t inwendige? Antwoord: Deze vraag voert ons bp ïnedisch gebied, waarop wij ons liefst niet begeven. We zouden geen geregeld gebruik van Garisbadzout durven-maken, zonder vooTi schrift van den dokter. ri

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6