N», 16067 XMmsclao' O .Juli. A°. 1912. I§eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Gemengd Nieuws. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05, Iedere regel meer ƒ0,171. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine adyertentiën van 30 woorden 40 Oents contant j elk tiental woorden meer 10 Oenta.-Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden i J f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 11, 1.30. Franco per post 1.65. Direct© Belastingen. De Burgemeester van Leiden bréngt ter algemeene kennis, dat aan den Ontvan ger der Directe belastingen aldaar zijn ter hand gesteld de kohieren ^ier Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten Nos. 25 en 26 van den dienst 1911/12, executoir verklaard den 5den Juli jL en herinnert den belanghebbenden aan hun verpliohtingen om den aanslag op den bij de Wet bepaal den voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELA AU. Leiden, 9 Juli 1912. Leiden, 9 Juiii. Geslaagd is voor het admissie-examen van het Geref. gymnasium te Amsterdam P. v. d. Marei, leerling van den heer M. van Wijk, hoofd der Chr. School aan den Heerensingel, alhier. De assistent-apotheker M. Zeelenberg, van het garnizoen alhier, wordt van 5 Aug. tot 3 Sept. gedetacheerd bij het mil. hospi taal te Bergen-op-Zoom. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Hillegom ds. G. Verdoes Kleyn, te Wage- ningen. Tot gemeente-opzichter te Apeldoorn is in plaats van den als zoodanig eervol ontslagen heer G. W. v. d. Beid benoemd de heer J. H. Klostere, bouwkundige te Oegstgeest De afgevaardigden ter algemeéne ver gadering in Den Haag van de Ned. Maat schappij tot bevordering der Geneeskunst begaven zich gisternamiddag naar Voor burg, waar prof. B. J. Houwer bij de ont hulling van den gedenksteen op het graf van Hendrik van Deventer een rede hield. Gistermiddag werd op Het Loo éen tumfeest gehouden. Tegenwoordig wareD vele militaire en burgerlijke autoriteiten en dames, in schitterende toiletten. In de ip'aleisliaan stond' een lange file rijtui gen en automobielen. In den tuin was een buffet opgericht. H. M. en Prins Hendrik bewogc zich eenigen tijd tus- schen de gasten. De Minister van Binnenlandsche Za ken verlaat in het laatst van deze maand voor ongeveer een maand met buitenland- sche vacantie Den Haag. De Minister van Oorlog, Minister van Marine ad interim, gaat begin Augustus met vacantie. Op 80-jarigien leeftijd is in Den Haag overleden de heer J. van der Vegt, oud- hoofdingenieur van den Provincialen Wa terstaat in Zuid-Holland, ridder in de orde Van den Ned. Leeuw. Morgen zal zijn stoffelijk overschot op Oud-Eik-en-Duinen worden ter aarde be steld. De hoofdcommies aan 's lands drukke rij, in Den Haag, de heer R. J. van Beek, is, nadat de heer Kleyn, hoofdcorrector met den titel van directeur der „Nederlandsche Staatscourant", ingevolge het hem op zijn verzoek verleend eervol ontslag, met 1 Juli 's Rijks dienst had verlaten, a-angewezen als chef van de afd. „Staatsoourant", waar bij bij tot dusver als corrector werkza3am was. De benoeming van mr, M. de Pinto, advocaat en procureur in Den Haag, tot ridder in de orde van den NederL Leeuw, valt samen met het feit, dat het Bureau van Consultatie te dier stede, waarvan de heer De Pinto thans voorzitter is, gisteren vóór honderd jaar zijn eerste vergadering hield. De heer De Pinto bood ten zijnent aan leden en oud-leden van dat Bureau een maaltijd aan, waarbij hartelijke woorden werden gesproken in verband met genoem den gedenkdag. De kerkeraad der NecL-Herv. Gem. te Heerlen is voornemens één of meer scholen met den Bijbel te bouwen, om aan de vele stemmen uit de Gemeente gehoor te geven. De heer J. F. Goddijn, te Gouda, is te Rotterdam geslaagd voor de teekenakte Ma. Op 43-jarigen leeftijd is dr. Wagner, rector van het gymnasium te Speek, plot seling overleden. Te Baarn is op 80-jarigen leeftijd overleden mr. W. Bunk, die geruimen tijd te Amsterdam het ambt vervulde van hoofdcommies van den Burgerlijken Stand. Het was Zondag vijftig jaren geleden, dat de congregatie van de Fraters zich te 's-Hertogenbosch vestigde. Bij dit gouden jubileum zijn de Fraters hartelijk gehuldigd. Namens een feestcommissie uit de burgerij heeft mr. P. H. Loeff aan de jubilarissen f 11,700 aangeboden, De zesde Zendingsdag van den Geref. Zendingsbond wordt 1 Aug. a.s. gehoiideu in het Rijsenburgsche bosch, bij - bet station Driebergen. De gewone audiënties van de Ministers van BuitenL Zaken en van Landbouw, enz. zullen 12 en 10 dezer niet plaats hebben. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nog nooit heeft ecü uitvoering in 'de muziektent op de Turfmarkt zooveel belangstelling onder vonden, als die van gisteravond. Het was er zóó vol, dat de tram meermalen met moeite de baan tussclion de dichte ménschenm&stea kon volgen. De „Katwijksche Harmonie" van Katwijk aan den Rijn en „Katwijk's Ge mengd .Koor" van Katwijk.aan-Zee, gaven een uitvoering en het was te voorzien, dat bij een zachten, stillen zomeravond vele dor pelingen en niet minder ingezetenen van Katwijk-aan-Zee van hun belaoigs tel ling zou den blijk geven. Nu was het echter allesbehalve stil en" zacht, t was zelfs 'een koele, dikwijls ste vige wind, en toch', ontzaglijk gToot was het getal der toehoorders en toehoorder essen. Dat de zangvereoniging, onder haar direc teur, den heer H. P. F. Laterveer, het pro gramma goed zou afwerken, was te verwach ten, maar wat ook verwacht werd is, dat het koor te klein en de wind te sterk was, om veel van het schoone effect verloren te doen gaan. Mogelijk dat ook de inrichting der tent het hare er toe heeft bijgedragen. Men moest nu beslist op niet te verren af stand van ide uitvoerende Vereeniging heb ben plaats genomen om den zang behoorlijk te kuntien volgen, wat jammer was, daar na- natuurlijk dit voorrecht piet ieder was ge- geschonken en vélen zich met een meer ver wijderde plaats moesten tevreden stellen. Natuurlijk waren de leden der „Harmonie" ook nu weder in hun kracht en werkten ook zij kranig mede tot het welslagen van den avond. Mocht een dergelijke avond worden her haald, dan is liet èn voor den zang en voor do muziek te hopen, dat de natuur alsdan milder moge zijn. Kunnen de beide zangvereenigingen van Katwijk aan den Rijn de ingezetenen ook niet eens mot izoo'n uitvoering verrassen? LIS SE. Gistermiddag had onze gemeente de eer bezoek te «ontvangen van een beren leider met drie beren. Zooals te begrijpen is, bracht dit ongewone bezoek heel veel consternatie teweeg onder de jeugd, die een dergelijk schouwspel nooit had gezien,* want de tijd der berenleiders dateert meer uit de jeugd van. menschen.op middelbaren leef tijd. WASSENAAR. De collecte voor het Fonds van den Gewapenden Dienst bracht op f 53.88. Blfstedentocht in Znid- en Noord-Holland. Elfstedentocht op Zondag 11 Augustus 1912. Het Bestuur der Rotterdamscho Ren ners-Club „De Pedaalridders" heeft naak aan leiding, der geringe deelname van uit de Pro vinciën Zuid-Holland en Utrecht aan den „Elfstedentocht" in Friesland 1.1. 2en Pink sterdag gehóuden, het initiatief genomen, een dergelijken tocht te organiseeren, dooir de provinciën Zuid-Hólland, Noord-Holland cn Utrecht, welke pok elfsteden zal bevatten, "met ongeveer denzelfden; te rijden afstand, als den bekenden Elfstedentocht in Friesland. De tocht gaat van pitRotterdam, over Schiedam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Amsterdam, Utrecht, -PTanen, Schoonhoven, Gouda naar Rotterdam; afstand plm. 195 K.M. He'fc secretariaat van „Da Pedaalrid- dórs" is Joh. E. Goetzea. GoudsohcTijweg 54a, Rotterdam. Winkelsluiting. Op voorstel van het bestuur is in een gis teren te Rotterdam gehouden vergadering besloten, namens de afdeeling Rotterdam van de Nederlandsehe Vereeniging van Sigarenwinkeliers een request aan den Gemeenteraad van Rotterdam te zenden, waarin te kennen wordt gegeven, dat, naar haar oordeel, de verplichte winkelsluiting als verkorting van de persoonlijke vrijheid afkeuring verdient; dat zij evenwel erkent, dat het algemeen belang den wetgever tot ingrijpen kan noodzaken, en waarin wordt verzocht een eventueel ontwerp-verorde- ning op verplichte winkelsluiting niet aan te nemen, c. q. deze ook van toepassing te verklaren voor die inrichtingen, waar naast dranken, winkelwaren voor gebruik ter plaatse worden verkrijgbaar gesteld. Bij stemming verklaarden zich 163 tegen een bij de wet voorgeschreven sluiting om 9 uren, en 6 voor. Er waren 28 voor de ver plichte sluiting, indien zou worden voorge schreven, dat een ieder, düe winkelwaren ten verkoop heeft, ook gedwongen werd om 9 uren te sluiten. Gisteren hield de Leidsche boot- vereeniging „Eensgezindheid" weer een tocht. Deze ving om zes uren aan onder muziek. De reis ging naar Haarlem. Zij werd ook meegemaakt door den oud-voorzitter, den heer Hillenaar, voor dit doel uit Duitschland overgekomen. Hem werd door den voorzitter, de heer J. J. Houps, een hartelijk welkom; toegeroepen en dank gezegd voor het aanne men der uitnoodiging. Tevens sprak do voor zitter bij het aanvaarden der reis over de wateren, de leden en genoodigden toe en 9prak den wens oh uit, dat allen zouden medewer ken tot handhaving der orde. 's Morgens om tien uren arriveerde de boot te Haarlem, waar in optocht, met do muziek, werd gemarcheerd naar den theetuin van den heer JV-. J. Bakker, waar men een uur bijeen bleef. Daarna was ieder vrij, om op eigen ge legenheid den dag verder in en om Haarlem door te brengen. Het vertrek had om zeven uren plaats en te ongeveer halfelf bij Bcngaalscho verlich ting en een reusachtige belangstelling arri veerde men hier voldaan. Eenige heeren hebben in den afgeloopen nacht op de Hoogewoerd, alhier, waar zy met een auto gearriveerd waren, om een vriend te bezoeken, een ruit van een woning ingeslagen. De vriend woondo aan dat adres niet; de heeren hadden zich ver gist. Ook by bewoners op den Witten Singel werd een bezoek gebracht; daar werd een ruit van de serre stukgeslagen, wederom niet aan het juiste adres: men moet naastaan wezen. Den bewoners van beide panden werd too- zegging gedaan, dat de schade zou worden vergoed. Op het politi o-bureel, alhier, is een valscho ryksdaalder gedeponeerd. Inden nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Amsterdam weder inbrekers aan het werk geweest. Zij hebben cften nacht een bezoek .gebracht aan de Kon. Ned. Glasfabriek J. J. B. J. Bouvy, Kei zersgracht, bij de Leidschegraoht, en aan het er naast gelegen kantoor en magazijn van de firma Krom en Go., fabrikanten van „Kabouter"-nacht- en theelichten. Zondagavond omstreeks acht uren bracht de heer Krom een bezoek aan zijn zaak. Toen hij de binnendeur, die toegang geeft tot bet kantoor, opende, viel er plotseling een glasruit om, die aan dó achterzijde tegen die deur geplaatst was. Deze glasruit bleek heel netjes uit de glazen afscheiding tusschen kantoor en magazijn gesneden te zijn. In het kantoor lag alles overhoop. De inbrekers zijn vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel aan de Keizersgracht binnengekomen en hebben, gelijk aan de sporen van een beitel of ander werktuig te zien was, eerst nog tevergeefs hun krach ten beproefd op de binnendeur. Om van buiten af niet gezien te worden (het kan- toorraam ziet op de Keizersgracht tut), hadden de dieven de gordijnen dichtgescho ven. Alles was nagesnuffeld, doch de heer Krom kon oonstateeren, dat er niets ver mist werd; hij heeft dó gewoonte des avonds alle geldswaarden mee naar huis te nemen. Op den grond lagen overal afgebrande lucifers en eveneens afgebrande pitten van de „Kabouters-lichtjes. Daarmede hebbeu de inbrekers zich bijgelicht. Het spoor der lucifers en pitten leidde door de werplaata naar het erf achter de fabriek en hield daar plotseling op. Dit erf is slechts door een lage schutting van dó glasfabriek der firma Bouvy gescheiden. Langs dezen weg hebben de dieven zich vermoedelijk tot het kantoor der glasfabriek toegang weten te verschaffen. De brandkast, welke op dit kantoor staat, werd geforceerd, terwijl een lessenaar opengebroken werd. Hier werd een bedrag van f 20 buitgemaakt en een aantal postzegels gestolen, terwijl een twaalftal glassnijders eveneens weggeno men werden. Op het kantoor der firma vond men eveneens afgebrande pitten van de „Kabouter"-lichtjes, verder afgebrande lucifers van dezelfde kleur als die, bij de firma Krom gevonden werden, een eindje kaars en een leeg lucifersdoosje. Aan de „moeten" op de meubelen was voorts te zien, dlat hier dezelfde werktuigen gebruikt waren als bij de inbraak in de fabriek der firma Krom. („Hbld.') J1. Zondagmorgen was de werkman P. de Haan, te Bovenkarspel (N.-H.) naar een wielerwedstrijd te Ven huizen gegaan, en keerde niet terug. Toen. men Maandagmorgen op onderzoek uit ging, vond men den man dood op het erf van den heer Rol, te Venhuizen. De politie stelt een ijverig onderzoek in. Men meldt ons uitOsa: Door het op-hol-slaan van het paard geraakte te Lith a./d. Maas de 24-jarige Van Waarden burg zoodanig onder de wielen djer kar, dat hem de borst werd ingedrukt eu hij natuur lijk dood was. Op de internationale hon- dententoonstelling te Nijmegen zijn o.a. be kroond met een eersten prijs voor langh. Schotsche herdershonden, teven, Ayreshdre Radiance, de heer T. H. van Hattum, te Wassenaar met een eere-prijs als inzender, die met zijn inzending de meeste prijzen be haalde dezelfdemet 'n bestuursprijs voor Holl. herdershonden Juliana J. A. Osinga, veldwachter te Gouda. Agenten van den Vree mdelin- gendicnst. te Rotterdam, hebben in een lo gement aan den Göudschesingel Z.Z. aldaar aangehouden den 24-jarigen boekhouder en incasseerder O. D., die zich in 1910 ten na- deele van de firma B., te Hamburg, aan verduistering van 10,000 mark heeft schul dig gemaakt. Hij is naar het huis van be waring overgebracht. Zijn uitlevering zal worden aangevraagd. Een agent van politie, die Zondagavond in de Weenastraat te Rotter dam een man wilde arresteeren, die een in die straat woonachtig koffiehuishouder had bedreigd tegen het leven, werd daarbij ge hinderd door den rijwielhersteller L. J. M., uit Gouda, die hem een hevigen slag in het gelaat toebracht. De eerste man ontkwam, maar de Gouwenaar is aany>houden. De agent werd licht gewond. De Amsterdamsche brand weer werd gisteravond omstreeks acht uren gealarmeerd, omdat de electrische tram naar Haarlem in brand stond. IVJen was inmiddels het vuur, dat in het onderstel van wagen 27 was ontstaan, met behulp van eenige emmers zand meester geworden. In verband met het conflict aan de Alkmaarsche IJzer- en Metaal- 82) „Acht zij zich wel in gevaar?" dacht de Engelschman. „Neen immers, want Lupin beschermt haar. Met Lupin kan haar niets overkomen, Lupin is almachtig. Lupin is onfeilbaar." „Juffrouw, ik heb gesproken van vijf minuten; wij hebben er dertig verpraat." „Wilt ge mij toestaan, mijnheer, naar mijn kamer te gaan, om er het noodige bij een te pakken?" „Als gij het verlangt, juffouw, zal ik op u wachten in de rue Montchanin. Ik ben een boezemvriend van den congierge Jean- niot." ,,0, weet u. zeide zij, zichtbaar ver schrikt. „Ik weet heel wat dingen." „Goed. Dan zal ik schellen." Haar hoed en haar mantel werden haar gebracht en Holmes zeide tot haar: „Gij moet den heer Destange.een reden opgeven, die uw heengaan verklaart, en desnoods moet die reden uw afwezigheid gedurende eenige dagen verklaren." „Dat is niet noodig. Ik zal spoedig hier terug zijn." Weer keken zij elkaar uitdagend aan, ironisch en glimlachend. „Wat zijt ge zeker van hemzeide Hol mes. „Beslist zeker.' i,Alles, wat hij doet, is goed, nietwaar? _&Hes, watjiij wil, gebeurt. En gij keurt alles goed en zijt voor hem tot alles be reid." „Ik heb hem lief," zeide zij eenvoudig. „En meent gij, dat hij u redden zal?" Zij haalde de schouders op en ging naar haar vader, dien zij waarschuwde „Ik beroof u van Stiokmann. Wij gaan naar dc Nationale Bibliotheek." „Komt ge koffie drinken?" „Misschien... neen, waarschijnlijk niet., maar maak u niet ongerust." En zij zeide flink tot Holmes: „Ik volg u, miinheer." „Zonder bijgedachteV' „Met gesloten oogen." „Als gij tracht te ontvluchten, roep ik, schreeuw ik. Dan word gij gearresteerd en dat beteekent de gevangenis. Vergeet niet, dat er tegen de Blonde Dame een bevel tot inhechtenisneming ia uitgevaardigd." „Ik zweer u op mijn eer, dat ik geen po ging zal doen, om te vluchten." >»Ik geloof u. Laten wij gaan." Samen, zooals hij voorspeld had, verlie ten zij het huis. Op het plein stond, thans in tegengestel de richting, dte automobiel te wachten. Men zag den rug van den chauffeur en zijn pet, die den kraag van zijn pels bijna raakte. Toen hij naderde, hoorde Holmes den mo tor brommen. Hij opende het portier, ver zocht Clotilde in te stappen en ging naast haar zitten. De automobiel zette zich snel in bewe ging, bereikte de buitenboulevards, de avenue Hoche, de avenue de la Grande- Armée. Sherlock zat- in gepeins verdiept. „Ganimard is thuis. Ik Iaat het meisje onder zun hoede. Zal ik hem zeggen wie zij is? Neen, hij zou haar regelrecht naar het Huis van Bewaring brengen, wat alles in de war zou sturen. Ben ik van haar af, dan raadpleeg ik de lijst van het dos sier M. B. en ga op jacht. En vannacht of uiterlijk morgenochtend ga ik Ganimard opzoeken, zooals afgesproken is, en ik lever hem Arsène Lupin en zijn bende over." Hij wreef zich in de handen, blij, dat hij eindelijk het doel in zijn bereik voelde, cn zag, dat geen enkele ernstige, hinderpaal er hem van scheidde. En terwijl hij toegaf aan een behoefte tot mededeelzaamheid, die met zijn aard in tegenstelling was riep hij: „Neem mij niet kwalijk, juffrouw, als ik zooveel tevredenheid toon. De strijd is moeilijk geweest en het succes is me dus bijzonder aangenaam." „Een wèlverdiend succes, mijnheer, en waarop gij het recht hebt, u te verheugen." „Ik dank u. Maar wat gaan wij een vreemden wegHeeft de chauffeur mij mis schien niet goed verstaan?" Op dat oogenblik reed men Parijs uit langs dón weg naar Neuilly. Wat drommel, de rue Pergolèee lag toch niet buiten de stad I Holmes liet het raampje zakken. „Zeg eens, chauffeur, gij vergist u. Naar de rue Pergolèse." De man antwoordde niet. Holmes her haalde op luider toon: „Ik zeg u, naar de rue Pergolèse te rij1- den." De man antwoordde weer niet. „Zeg vriend, zijt ge doof? Of doet ge het met opzet? We hebben hier niets te maken. Naar de rue Pergolèse. Ik beveel u, om t.e keeren en heel gauw ook." Altijd hetzelfde zwijgen. De Engelschman beefde van drift. Hij keek Clotilde aan: een bijna onmerkbare glimlach plooide de lippen van het meisje. „Waarom lacht go?'' snauwde hij.. Wat er nu gebeurt, heeft niets te maken... Dat verandert niets in den staat van zaken." „Volstrekt niets," beaamde zij. Plotseling bracht een gedachte hem van streek Terwijl hij halverwege opstond, bekeek hij nauwkeurig den man, die op de voorbank zat. Diens schouders waren smal ler, zijn houding was losser. Koud zweet brak hem uit, zijn vuisten balden zich, ter wijl de vreeselijke overtuiging zich aan hem opdrongdie man is Arsène Lupin I „Welnu, mijnheer Holmes, wat dunkt u van dit wandelritje?" „Heerlijk, waarde lieer, inderdaad1 heer lijk," antwoordde Holmes. Nooit misschien had hij zulk een vreese lijke krachtsinspanning van zijn wil moeten vergen, als om deze woorden te uiten zon der een trilling in zijn stem, die zijn aan doening had kunnen verraden. Maar dade lijk als een soort geweldige reactie, door brak een golf van woede en haat de dijken, vernielde zijn zelfbeheersching en terwijl hij met een plotselinge beweging rijn revol ver trok, richtte hij die op juffrouw Des- tange. „Houd, oogenblikkelijk stil, Lupin, of ik schiet op deze dame." „Ik raad u aan, op de wang te mikken, als gij den slaap wilt raken," antwoordde Lupin, zonder het hoofd om te wenden. Clotilde zeide: „Rijd niet te hard, Maxime, dó steeneu zijn glad en ik ben heel schrikachtig." Zij glimlachte voortdurend, met de oogen naar voren gericht, waar de weg voor den automobiel opdoemde. „Laat hij stilhoudenLaat hij toch stil houdenzeide Holmes, die dol was van woede, tot haar. „Gij ziet toch wel, dat ik tot alles in staat ben!" De loop van de revolver raakte de haar lokken van het meisje. Zij mompelde: „Die Maxime is toch zoo onvoorzichtig! Als hij zoo door blijft rijden, moeten we zeker slippen." Holmes stak het wapen weer in zijn zak en greep dón knop van het portier, voor nemens, uit den auto to springen, in weer wil van de onbezonnenheid van zulk een daad. Clotilde zeide tot hem: „Pas op, mijnheer, er is nog een auto mobiel achter ons." Hij bukte zich uit het portier. Inderdaad volgde hun een zeer groote, bloedkleurige auto met vier, in dierenvellen gehulde mannen er in. „Zoo," dach hij', „ik word goed bewaakt; Iaat ik geduld hebben." Hij kruiste de armen op zijn borst met de trotsche onderwerping van hen, die berusten en wachten, als het noodlot zich tegen hen keert. En terwijl men de Seine overreed, Suresnes, Rueil en Chaton door vloog, dacht hij, onbeweeglijk, gelaten en zonder bitterheid, er nog alleen maar over, door welk wonder Arsène Lupin in de plaats van den chauffeur was gekomen. (Wordi vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1