No. 16065. LEIDSGH DAGBLAD, Zaterdag* 6 Juli. Vierde Blad. Anno 1912 Buitenlandseh OYerzieht Tweede Kamer. Ingezonden. (De ontmoeting in de Finse he S-che- t e n is weer afgeloopen, teDrij het gerucht waar is dat ook de Zaterdag nog aan het bezoek is vastgeknoopt. Wat er zooal ho ep roken is, is nog een geheim. Daarom trent is nog niets uitgelekt. Veel tijd is ©r besteed aan het inspeoteeren van troepen en het bezichtigen van oorlogsschepen. Hoewel anders altijd in angst en vreeze voor spionnage vertellen de vorsten elkaar den menig bij zonde rheidje. En de vrien delijkheid laat niets te wensohen over. Gisterochtend gingen de tsaar en de kei zer aan land om het regiment Wyborg te inspecteeren. De keizer heette de troepen in het Russisch dank. De tsaar riep hoezee voor den keizer en de keizer riep hoezee voor den tsaar. Vervolgens lieten de tsaar, 'de keizer en grootvorst Nikolaus zich met bet regiment photographeeren. Om half- één gingen de tsaar, de keizer, de Rijks kanselier en prins Adalbert op de „Stan- 'da-rt" het tweede ontbijt gebruiken. De keizer begaf zich tegen 5 uren met [prins Adalbert aan boord van de ,,Moltke", waar hij kort daarna den tsaar ontving. De tsaar en <Le keizer bezichtigden de „Moltke".langer dan een uur nauwkeurig, geleid door den bevelhebber ridder von Mfl.nn, Tot slot gebruikten de vorsten in de kajuit een maaltijd. De keizer bracht don tsaar naar de Stan dart'terug. En waarover zou dezer dagen gespro ken zijn door de beide monarchen en de hooge regeeringsambtenaren Met eenige «heiligheid) kan worden verwacht dat de Turksoh-Italiaansche oorlog aan de orde ie geweest en van die besprekingen schijnen, 'de Russische bladen vee] te verwachten. Niet aldus de Duitsche per6, die blijft vol houden, dat die oorlog nog in een ongewis iBtadium verkeerd, dat niets er op wijst, idat zijn zonderlinge aard zal worden ge- wïjizigd, en dat Duibscliland zich de vingers niet mag brand'en. Het is een feit, dat er te Berlijn vol strekt geen algemeen verlangen bestaat jöm een eind aan den oorlog te zien ge maakt. Vredes- en humanitaire lichamen Jwi organisaties stellen er geen belang m: 'de oorlog valt buiten de sfeer der Europee- fee he sympathieën. Dit laatste is volkomen juist, want uit gezonderd dat de sluiting van de Darda- nellen eens wat meer de aandacht op dezen fctrijd vestigt, bemerkt men weinig van een oorlog tusschen twee Europeesche rijken. (Verder is er zoo weinig, dat belangrijk ge noeg is, <vm over te worden beraadslaagd, Idat de Berlijn&che bladen reeds beschouwin gen] wijden aan de vraag, of er te Baltisch- port dan niet eens het een en ander tron worden overeengekomen betreffende, de aan ballen der Russische pers, het schieten op ballons, de hangende douane-onderhande- fingen, en andere zaken van niet overwe gend belang. Ir* Oostenrijk is het onderwerp der %rioonopvolgi ng aan de orde. Wan neer de oude grijze keizer komt te sterven, cal hij worden opgevolgd door aartshertog 'Frans Ferdinand. Maar heeft die de troon bestegen dan zal zijn zoon hem naderhand niet kunnen opvolgen. Bij -ijn huwelijk met gravin Chotek heeft hij 'enaangaande de beloften moeten afleggen. Nu heeft de aartshertog, voor eenigen tijd maakten we hiervan reeds melding, zich tot ■den Paus gewend om bemiddelend te wil len optreden. Tegelijkertijd zou hij pogin gen in het werk hebben gesteld om zijn vrouw aan het Hóf een positie te scheppen, waarop zij als de echtgenoote van den aarts hertog recht heeft. Hierin schijnt eenige wij ziging ten goede te rijn gekomen. Ten min ste het blad Gross Oesterreich", dat met de omgeving van den troonopvolger in ver binding staat, meldt, dat bij het hof-diner, dat ter eere van den koning van Montenegro gegeven werd, het oipzien hééft gewekt, dat de vrouw van den troon opvolger Frans Ferdinand tusschen de aartshertogen Peter Ferdinand en Frede-rik een plaats gekregen had. Men maakt daar uit op, dat het den troonopvolger gelukt is, zijn vrouw een positie aan het hof te schep pen, -die met haar rang overeenkomt, en dat de Keizer de beslissing daarover reeds getroffen had, zonder dat het publiek er iets van vernomen heeft. 't. Schijnt dat het nu weer niet in orde is taiet Frankrijk en Duitschland. Natuurlijk is'Marokko weer de appel van twist. De oorzaak is het beslag loggen op Re bezittingen van kaid Gucluli. een maat regel, dio roods protest hoeft uitgelokt van Ren Duitschen vice-consul te Magador. \Wat den algfemJeenen toestand in Ma rokko betreft, ontleenou wij aan een sohrij- yca uit Fez van den 24sten Juni aan de Temps", dat het er toen nog alles behalve rooskleurig voor do Franschen uitzag. tWcl was generaal Lyautey er in betrek- kei ijk korten tijd in geslaagd do betrokkin- gen inet den Sultan to verbeteren en de rust Ito. Fez te herstellen., maar buiten Fez was 't Re rust nog verre van verzekerd. -Do stamtalen ben noorden van de hoofd stad. waren in vollen opstand. Wel. waren zij 1 Roor de Fransche colonnes teruggedreven en jhadden ook enkele stammen., ten gevolge yam de, operaties der colonnes Gouraud en Dalbicz hun onderwerping aangeboden, Jniaar m-en moet daarom niet denkon, dat Rio onderwerping werkelijk gemeend is. QTanneer de onderworpene* een kansje 'zien, om hun slag te slaan, «uilen zij dit taiot laten. Een geluk wordt het daarom 1 idan ook genoemd, dat er groote verdeeld heid hoerscht onder de opgestane stammen. Uit het zuiden kwamen ook weinig ge- trusts tellemdo berichten. De geheelc troepenmacht, waarover ge- betaal Lyautey kam beschikken, telt thans i81 bataljons, 13 esoadrons, en 12 batterijen, niet op volledige sterkte worden gohou- i Ren, zoodat het effectief in het geheel $4,000 mam bedraagt, waarvan dan groot gedeelte voor het begelfeidem van transpor ten len bijzondere diensten moet worden af gezonderd. In het Turkschb leger is 't nog lang niet in orde. De onderhandelingen met de muiters tie Monastir moeten volgens Re berichten mislukt zijn en het oproer neemt steeds grooter afmetingen aan, .Uit ver schillende garnizoenen verdwijnen spoorloos de offioiéten, zoo uit Saloniki, Koelhoek en Kaprine. Naderhand verneemt men dan dat ze bij de muiters zijn aangekomen. Toch heeïecht in öVeenen in ingewijde kringen de opvatting, dat de toestand in Turkije beter wordt. Men houdt het voor mogelijk^ dat de crisis afloopt, zonder dat het Tiirk'- sche kabinet behoeft af te treden. Do oorlog is ook niet 2tonder invloed ge bleven op de stemming in het Italiaamsohe leger. De Italiaamsohe artillerie houdt se dert eenige dagen bij de Tiroolsoho grens oefeningen. Aanhoudend zijn artilleristen naar Tirol gedeserteerd. De com mandant der troepen laat daarom de grens door een lange róeks van posten bewaken, desniettemin is het artilleristen gelukt langs moeilijke wegen naar Tirol te deserteeren. Slechte behandeling en de vrees voor Tri poli was de oorzaak Van hun vluoht Een deserteur verklaarde: „Als de grenzen niet zoo soherp bewaakt werden, zouden niet alleen de manschappen, maai* zelfs die muil ezels deserteeren. Eindelijk verbetert de toestand in Lon den een weinig, 't Is nog niet Veel, wat men verneemt, maar het laatste bericht ia meer geruststellend. Het zegt: „De toestand nopens de staking is aanmerkelijk verbeterd. De onderhandelingen om' het ge schil onverwijld bij te leggen, worden mót kracht voortgezet." Als 't dan toch einde lijk maar eetas uit mag zijn. Minder rooskleurig is 'tin Frank rijk. Ip de eene plaats voor, dé andere na, wordt de staking afgekondigd. Hier is geen verbetering te hopen, want alles stuit af op den onwil des reedeirs. In óen Vergadering van hét centrale co mité vajn Fransche redders is verslag uit gebracht van de gebeurtenissen, die de sta king der ingeschrevenen hebben gekenmerkt. De Vergadering heeft met algemeens stom men, de houding van. het bureau goedge keurd en het bureau opgedragen omi met beslistheid op dejn ingeslagen weg voort te gaan. Het comité vata de Confederation Géné rale du Travail heeft tot de verschillende arbeidersverenigingen in Frankrijk ten op roeping1 gericht, om] aan Re zeeliedenstaking geldel ij ken steun te verleenen. Te Havre wordt weer onophoudelijk ge vochten. Daar zijn gendarmes te paard mjaar steeds bezig stakers to verstrooien. Actie wekt reactie en het gevolg is een hagel bui van steenen naar het paardenvolk. Zelfs zijn er schoten gevallen. Er moeten ook reeds arrestaties plaats hebben gehad. Dat de staking gToote oohade veroorzaakt, laat zich begrijpen. Zitting van gis tern a middag. Muntwet. Bij de verdere behandeling van de Munt wet werd het amendement-Kooien (handha ving van het oude stuivertje) verworpen met 49 tegen 35 stemmen. Het amendement- Van Dedem (om geen nikkelen stuiver van welken vorm ook meer in ons muntstelsel op te nemen) wordt verworpen met 63 tegen 21 stemme el Doordezebeslissingisdustot aanmaak van het vierkante stuivertj ebesloten. Voorts werd behandeld het wetsontwerp tot wijziging der Indische Muntwet, met het amendement-De Meester, dat stre' t om de eventueele verliezen, vallende op de aan- of ontmunting van rijksdaalders, guldens en halve guldens, uitsluitend ten laste te bren gen van Nederland. Het amendement-De Meester, dat strekt om de eventueele verliezen vallende op de aan- of ontmunting van rijksdaalders, gul dens en halve guldens, uitsluitend ten laste te brengen van Nederland, werd, zoowel door den Minister van Koloniën als dioor die van Finan.ci n, bestre den, waarna het verworpen werd mot 45 te gen 37 stemmen en zoowel de wijziging der Nederlandsche als die der Indische muntwet verder zonder hoofdelijke stemming worden aangenomen. Auteurswet, Hierna had de eindstemming plaats over de Auteurswet, die zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Reglement van Orde. Thans kwam aan de -or. het bekende voorstel-Kuyper o.s. tot wijziging van het Reglement van Orde der Kamer, strekken de om een commissie van voorbereiding vrij te laten of zij al dan niet haar verslag, al vorens dit uit te brengen, zal toezenden aan de leden ter kennisneming. Door den heer Nolens e.s. is hierop een amendement ingediend, strekkende om het uitbrengen van het rapport der Com missie in ieder geval te doen plaats hebben vóór het verloop van eenigen termijn voor indiening van amendementen. De heer Van Karnebeek bestrijdt het voorstel-Kuyper, als voortvloeiende uit partijpolitiek met het oog op de verkiezin gen van 1913, terwijl spr. wees op het won derlijke, dat dat voorstel juist komt van een zijde, die beweert op te komen tegen ver drukking van minderheden en voor de rech ten der minderheden. Overigens zal bij Re tegenwoordige wijze de Kamer volle gelegenheid hebben het ver slag degelijk te bestudeeren, terwijl de wij ziging, door dr. Kuyper beoogd, tot een overhaaste behandeling zal leiden. De heer Nolens verdedigt zijn amen dement, als van zeer groot belang voor den goeden gang van zaken. De heer Schaper keurt het goed, om het veralag der Commissie dadelijk te publi- ceeren, zoodat het publiek van den gang van zaken op gelijken voet wordt op de hoogte gehouden als de oommissie van voorberei ding en elke indruk wordt weggenomen, dat de zaken binnenskamers behandeld wor den. De heer Kuyper begreep volkomen den argipaan, die in deze politieke verga dering gerezen is ten aanzien van een voor stel, dat op dit oogenblik door de drie par tijen van de meerderheid rs ingediend. Heel de Kamer toch is politiek. Het komt ar nu maar op aaai te onderscheiden wat goede of slechte politiek ia. En nu vindt spreker het allerminst slechte politiek, om door regle mentswijziging te kunnen komen tot het spoedig geven aan de arbeidende klasse van een behoorlijke ouderdoms-pensioensverze- kering, waarnaar de arbeidende klasse zelf het hardst verlangt. En spreker en de zij nen meenden, dat dit resultaat niet bereikt kon worden zonder de voorgestelde regle mentswij zigingi Spr. neemt het amendement-Nolens over in zijn voorstel. De heer Lohmaü zet uiteen, dat zijn motieven voor de mede-indiening van het voorstel-Kuyper allerminst ontleend waren aan de wensohelijkheid van den voorrang Van eenig wetsontwerp boven eenig ander. Spreker toch wil zich niet llaten jagen om wetsontwerpen tot stand te brengen met het oog op de verkiezingen in 1913. Daarom maakt spreker, persoonlijk al thans, het voorstel tot reglementswijziging geheel los van de groote wetten, welke op dit oogenbliik bij een Oommissie van Voorbereiding in behandeling zijn. Overi gens zet spreker de praotische verdien sten van het voorstel uiteen. Alleen de ondoelmatigheid van het tegenwoordige stelsel bracht hem tot mede-onderteeke- ning van het wijzigingsvoorstel; De heer Van Karnebeek dient bij repliek een amendement in, waarbij Ver plichtend wordt gesteld, dat de Commis sie bij het uitbrengen van baar rapport een termijn stelt voor het indienen van amendementen van minstens veertien da gen. De heer Kuyper bestreed het amen dement, dat met de bedoelingen van het voorstel strijdt. De heer Goeman Borgesius pro testeerde krachtig tegen de zienswijze van dr. Kuyper, dat ter wille van een partij oogmerk, n.l. om de Invaliditeifcs- en Ouderdomfiverzekering meb sipoed tot stand te brengen, zelfe het Reglement Van Orde, dat tot op dat oogenblik uitnemend werkte, mag gewijzigd: worden; te meer, waar dit gezegd wordt door een invloed rijk man ala dr. Kuyper, wiens invloed in den laatsten tijd nog sdhijnt toegeno men en buiten de Kamer decreteert wat door de Kame>r moet gedaan worden. Trouwens, die motiveering van dr. Kuy per wordt ook door den heer Lohman niet gedeeld, blijkens diens rede, zooeven ge houden. Spreker moet daarom het voorstel be titelen als een partij voorstel in den slechten zin, waaraan niemand ter linker zijde zijn stem kan geven. De heer Kuyper kwam er met kracht tegen op da»t de heer Borgesius hem ver weten heeft met open kaart te spelen om trent do bedoelingen met het voorstel. Dat acht spreker nog altijd beter dan het tegen overgehelde, wat den heer Borge sius eigen ia geworden in zijn langdurige parlementaire loopbaan en waardoor hij bewijst een politicus uit de oude doos te zijn. En als men spreker verwijt de slecht ste partij-politiek te voeren, dan stelt spreker er een eer in rond en open ge zegd te hebben waar het om ging. Dat is beter dan valsche schijn en politieke hui chelarij. De heer Troelstra protesteerde or tegen dat de heer Kuyper met zulk een verontwaardiging van zich afwierp de be schuldiging van politieke huichelarij. A-lis één man minder het recht heeft- too on rechtmatig en ongepast op 'te treden, dan is het dr. Kuyper. Bij de a.s. Staats- begrooting zal 9pr. zulks den heer Kuy per wel eens duidelijker maken. De heer Kuyper ging hierop niet in. Hij zette nog eens met klem uiteen, dat, als de Invaliditeitsverzekering niet vóór 1913 tot stand komt, het gevaar zeer groot is ook met het oog op eventueele wisseling van meerderheid dat niets te recht komt van bevrediging van den har te weibsdh Wan onze arbeidersbevolking. Het debat wordt gesloten. Heb amendement-Van Karnebeek wordt met 47 tegen 35 stemmen verworpen. Het voorstel-Kuyper, geamendeerd door den heer Nolens, wordt hierop aangeno men met 40 tegen 34 stemmen. Vergadering van Vrijdagavond. Nadat de heer Aalberse, mede na mens de heeen Passtoors, De Visser, De Geer, Duymaea: van Twist en Van der Voort van Zijp een voorstel Bakkers wet had ingediend, werd zonder stem ming aangenomen het wetsontwerp tot wijziging der Soiepenw et nadat m i- nister Talm a daarbij had beantwoord eenige opmerkingen van den heer Van Hamel omtrent het stelsel van vragen stellen bij het onderzoek van scheeparam- pen. Daarna werden aangenomen de wetsont werpen tot kwijtschelding van de uitstaan de vorderingen der kolonie Suriname we gens verleende voorschotten voor de uit oefening van de bacovencultuur en van de daarop verschenen rente, tot aanvulling en verhooging der landbouw begrooting voor 1912 en verhooging der Indische be grooting voor 1912, wegens kosten der Ne- derlajidsohe deelneming aan de tentoon stelling te Brussel in 1910, alsmede de con clusie van de commissie in zake het adrea van den gepensionneerden overste van heb Indisch leger J. v. d. Linden, strekkende den Minister uit te noodigen, adressant op nieuw door een geneeskundige qpmnussie te doen onderzoeken. Bij de daarop gevolgde algemeen e be schouwingen over de Militair© Pen- aioenw etten, betoogde de heer Ter Laan, dat het hier gaat, om aan officieren, die reeds een dik pensioen hebben, een nog dikker pensioen te geven, en kondigde hij een motie aan tot verhooging van die pen sioenen der onderofficieren, ten einde deze gelijk te maken meb die van burgerlijke ambtenaren. Hij weee op het onbillijke, dat de officieren voor hun pensioen geen' premie behoeven te betalen, en vraagt bij de wijziging der militaire pensioenwetten te bepalen, dat de officieren evenals de overige rijksambtenaren moeten bijdragen voor hun pensioen. Toorts wil hij, dat de pensioenwet voor de onderofficieren eü minderen eer af te gelijk met die voor de officieren wordt gewijzigd. De heer Thomson vroeg den Minister de leeftijdsgrens van 55 jaar, waarop de officieren met pensioen kunnen worden ontslagen, te handhaven, niet tot 50 jaar terug te brengen, en voorbs, om de terug werkende kracht te beperken tot den datum van indiening van het wetsontwerp 24 Nov. 1911. Toorts sprak hij zijn teleurstelling 'er over uit, dat niet te gelijk met deze wet de pensionneering der onderofficieren w;ordt geregeld, al was dit voor hem geen aanlei ding met dé motie-Ter Laan mede te gaan. Maar hij vroeg den Minister te beginnen de pensioenen der onderofficieren te ver- hoogen, niet hun salarissen. Met verwondering nam spreker kennis van de motie-Ter Laan, betreffende het betalen van premie door de officieren, daar toch de Minister van die pensioenen afge trokken heeft het bedrag, dat volgens het voorstel van minister öool aan premie moest worden betaald, terwijl bovendien de officieren reeds 6 pOt. voor hun wedu wen en weezen betalen tot hun 55ste jaar, en daarna 4 pOt. Ten slotte vroeg spr., hoe de Minister denkt over de mogelijkheid, om de kwar tiermeesters en de marechaussees naar de reserve te doen overgaan, en wees hij op de onbillijkheid, dat een officier uit het Indisch leger, die bij de landweer gaat) die nen, in pensionneering bevoorrecht wordt boven zijn collega's uit het Nederlandsoh leger. De heer Duymaer van Twist ver klaarde, door den Minister overtuigd], zich met deze ontwerpen over het geheel wel te kunnen vereenigen. Hij diende met de hee- ren Tan Asch van Wijck en Tan Hoog straten een motie in, verzoekende de Re geering, met bekwamen spoed ter hand te nemen een wijziging van de stam-pensioe nen der onderoffioieren bij land- en zee macht. De heer Terhey, ook ingenomen met deze wetsontwerpen, vertrouwt, dat de Minister nu spoedig zal komen met de ver betering der pensioenen voor de onderoffi cieren. Hij sloot zich aan bij het verzoek van den heer Thomson, om den pensioen leeftijd! op 55 jaar te behouden, dooh hoop te, dat de Minister niet zou ingaan op het denkbeeld van dien heer, om de terugwer kende kracht der regeling te bepoiken. Met d'e motie-Ter Laan kon ook spr. zich niet ve re enigen. Minister C o 1 ij n deelde mede, dat hij ter 'zake van de kwartiermeesters reeds in overleg is getreden, d'at de bevordering van gelijke promotie verhoudingen hem voortdurend bezighoudt en dat hij de kwestie van de marechaussees zal overwe gen. Door terugbrenging van de leeftijds grens van 55 op 60 jaar, zou worden ver kregen, gelijkheid met de zeemacht en -zou de gelegenheid worden geschapen, om on geschikte personen te verwijderen, terwijl men niet te lang als gepasseerd kapitein in denzelfden rang in het leger zou behoe ven te blijven. Intusschen, door intrekking der betrekkelijk voorgestelde bepaling handhaafde de Minister ten slotte toch den 55-jarigen leeftijd. Een herziening van d)e stam-pensioenen, ook voor den onderofficier, wordt reeds aan 's Ministers departement voorbereid. Waar de traktementen op 1 Apnl zijn in gegaan, brengt de samenhang mede, dat ook de pensioenen op dien datum ingaan. De Minister kan daarom geen wijziging brengen in den datum van 1 April. De moties-Ter Laan verklaarde de Mi nister onaannemelijk. Ofschoon overbodig aohtend de motie-Duymaer van Twist, had de Minister daartegen geen bezwaar. Bij repliek verklaarde de heer Ter Laan nog, dat, zoo rijn motie omtrent premiebetaling moohfc worden verworpen, hij bij een volgende gelegenheid een nieu we motie zou indienen, voorstellende de premiebetaling voor alle burgerlijke ambte naren te doen vervallen. Nadat de Kamer in com it/' generaal was geweest tot behandeling der huishoudelijke raming voor 1913, kwam de eerste der twee door den heer Ter Laa.n voorgestelde moties in stemming, waarbij bleek, dat het vereischte aantal leden niét aanwezig was, zoodat de vergadering werd gesloten. Naar men vernam, ligt het in de bedoe ling van den voorzitter, de Kamer tegen Dinsdag halftwee weder bijeen te roepen. S c h' r i f t |e Q: i j k beantwoorde vraag. Op een vraag van den heer Bogaard t, of ó'e Minister van Koloniën bereid is zijn tusschenkomst te verleenen om de be- drijfsrekeningen van het gevangeniswezen in Ned.-Indië over het afgeloopen dienst jaar door een ervaren accountant te doen onderzoeken en te bevorderen, dat het rapport daarover, zoo mogelijk bij de in te dienen stukken van de Indische begroo- titag voor Ida worcfe overgelegd,, heeft de Minister van Koloniën voorloopig ge antwoord, dat hij den Gouverneur-Gene raal van NecL-Incïïë ral verzoeken, een accountants-onderzoek van het Indisoh ge. vangenlsbedrijf over het afgeloopen jaar te doen instellen, d'ooh dat, hoezeer hij daarbij op spoed zal aandringen, het hem niet waarschijnlijk voorkomt, dat het ben trekkelijk rapport reedis bij de stukken) nopens do Indische begrooting Voor 1913 «al kunnen worden overgelegd'. Mijnheer de Redacteur I i i Het is naar aanleiding van een vraag,- de brandweer betreffende, dat ik U be leefd verzoek eenige regelen in Uw. blad; te willen plaatsen. Het ligt volstrekt niet in mijn bed oen ling om erftiek uit te oefenen op het be. leid der Leidsche brandweer, doch ik gei voel mij verplicht dieper op de zaak ia te gaan, omdat de belangen der burgers over het hoofd worden gezien, alleen om' het betrekkelijk kleine voordeel, wat de gemeentekas heeft door het niet onnoo- dig uitrukken der brandweer. Het groo te nadeel, dat belanghebbenden door de tegenwoordige regeling ondervinden,- wordt echter gel. -el over het hoofd ge zien. Het kwaad schuilt echter nog veel dieper. Het personeel der spuiten wordt alle verantwoording ontnomen; de men. schen worden tot machines gemaakt en ten slotte gaat alle sympathie voor de Vrijwillige brandweer verloren. Van bevoegde zijde werd mij verteld,- dat het juist daarom te doen is. Er moet een beroepsbrandweer komen, en daan- om moet de zaak nu zoo slecht mogelijk marcheeren. Als dit waar is, dan is het zeer zeker een fraaie politiek, ik kan het mij .niet best voorstellen, hoewel de feiten er allen schijn van hebben. Baj den brand in de Hoogl. Kerkkoor, steeg kwam de kloino stoomspuit op de Pieterskerkgracht terecht; de spuitgasten beweerden, dat zij in de Diefsteeg moes ten zijn. Mij'dunkt, dat dergelijke vergis, singen toch niet moesten plaats vinden, daar, hiermede zeer veel 'tijd verloren gaat Het is dan ook gebleken, dat de spuit kwam, toen er al eenige huizen in brand stonden. Hopende, dat dit schrijven de aandacht toag trekken van bevoegde autoriteiten en mag leiden tot betere regeling, ver. bljjf ik, U Mijnheer de Redacteur, dann kend voor ae .verleende plaatsruimte,- Uw, Dw., Deiden, 5, Juli 1912. X, Mijnheer de Redacteur 1 i .Vergun mij eenige aanvulling voöï uwi bericht: „De Trant over Warmond'2; ta Uw nummer van 1.1. Woensdag. In hoofdzaak is het bericht wel juist doch niet volledig. Juist is het dal het antwoord der Holt. Spoorweg-Mij. op het verzoek om de tram HaarlemLeiden over Warmond te leggen, weigerend1 was wegens te groote financieele en techni sche bezwaren en dus daarom te War. mond gezocht werd naar een oplossing om daaraan te gemoet te komen. M.u zou inderdaad een trambaan, langs de spoorlijn gelegen, tusschen den Sassen, heimschen straatweg en station Leiden, een goede oplossing zijn, vooral wanneer die trambaan bi] de Seminarielaan een kleine bochi zou maken om bij de jacht, haven weer de spoorlijn te bereiken. Dit laatste zou vooral voor Warmond het meest ideale plan zijn, In zooverre is uw berloht juist, doch onvolledig, omdat uw correspondent ver. zuimdo d]a hem verstrekte gegevens te vermelden, waardoor do voordeelen yan, dit plan beter in het licht treden. lo. Voor Warmond een betere verbin ding over Leiden. Bij de snelle ontwikke ling der watersport hier ter plaatse is een vlugge en veelvuldige verbinding met Leiden een dringende eisch en dit klemt des te meer, omdat steeds minder trei. nen te Warmond stoppen. 2o. Verbinding van Warmond met Sas. senheim, Lisse en de overige dorpen van het bloembollendistrict. 8o. De tramlijn Haarlem—Leiden be. hoeft niet meer op den straatweg del spoorbaan te kruisen. Zoowel voor ae veiligheid als voor den geregelden dienst, Ljjkt mij dit voordel reeds afdoende. 4o. De gevaarlijke bocht bii het Groen ne Kerkje"- wordt uitgeschakeld;. 6o. Personentrein-en uit de riohiing Leiden behoeven te Warmond niet meer te Btoppen. 6o. Hdt personen vervoer Leiden—War mond v.v. zal meer opleveren dan Lei. denOegstgeest V.v.-Oegstgeest toch' heeft reoas met drie trammen verbinding met Leiden. Ruim honderdmaal per dag is er al gelegenheid om uit Oegstgeest naar Leiden te gaan per tram. Een vier. de tram is daar dus in den waren zinj overcompleet m maakt het reeds drukke tramverkeer op het traject Leiden— fjöjstgeest noodeloos drukker. Bovengenoemde voordeelen, M. 'de R.; maken m.i. 'n opname van Warmond'in de tramverbinding Haarlem-Leiden, vol gens de aangegeven route in meer dan een opzicht aanbevelenswaardig. Al 'mochten de kosten van aanleg in' den beginne ook al wat meer zjjn, op den langen duur zulle» do voordeelen grooter blijken te zijn voor de exploita. tie en krijgt Warmond aldus een ver. keersmiddel waaraan Jiet werkelijk be. hoef te heeft Daarom na deze zaak 'nog in zjin begin-stadium verkeert is het m.i, noodig de belangstelling voor dit plan, bij alle belanghebbenden op te wekken. D dankend, M. de R,, .voor de veSS leende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw. Dw.; Warmond, 5 Juli, W.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 13