No. 16063 Donderdag 4 Juli. A0. 1912. feze ijCourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offïeieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, ©nz. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Yan 16 regels ƒ1,06, Iedere regel meer ƒ0.175. örootere letters naar plaatBrnimte. Kleine advertentiën Yan 30 woorden 40 Oents contant elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasseeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 8 Oents; per 3 maanden I 2 l f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. Arbeidsbeurs. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat gedu rende het 2de kwartaal 1912 bij het bestuur Üer Arbeidsbeurs zijn ingekomen 45 aan vragen van patroons en 170 van werklieden en dat door bemiddeling dier Beurs zijn geplaatst 38 werklieden, verdeeld als volgt: Kellners 1 Loopknechten 2 Meubelmaker» 1 Opperlieden 1 T i mmerlieden 5 Werklieden zonder vakkennis 15 Werksters 13 Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Eeiden, 4 Juli 1Ö12. UINDEttWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gozien het adres van L. H. BECHERER, fcm vergunning tot oprichting van een boek drukkerij in het perceel Steen schuur No. 0, Öectie G no. 297, gedreven door 7 elec- ■fcromotoren, waarvan 1 van 1%, 3 van l. 1 van en 2 van pk. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dab genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; nlfimede dat op Donderdag 18 Juli a. s voormiddags te elf uren, op het Raad- buis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet bot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hïndêrwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden ffljn versohenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester- VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Juli 1912. Leöden, 4 Juli. Even voordat de troep vanmorgen van hier naar de Harskamp vertrok tot het hou den van schietoefeningen, had er eeu mili taire plechtigheid plaats. Onder de tonen van het oude Wilh dmus fiverd den eergeant-majoor-administrateur O. J. Kempenaar, van het vierde bataljon vier de reg. infanterie de medaille voor 24-jari- gen trouwen dienst op de borat gespeld. Hierna sprak de bataljonscommandant ma joor W. L. Overduin den gedecoreerde toe. Toen de gelegenheid werd opengesteld om hem, wiens borst thans het zilveren eerc- metaal siert, geluk te wenschen, kwamen van alle kanten officieren, collega's en min deren toestroomen, om den zoo geachten eD Beminden sergeant-majoor de hand te druk ken. De ,,Sts.-Ort." bevat de statuten van het Verenigingsgebouw der Leidsche Chris ten-Studenten, tevens Studentenhuis, te [Leiden. Zaterdag a.s. herdenkt de heer K. iFercken, boekhandelaar, uitgever en anti quaar, Hoogewoerd 89, alhier, dat zijn zaak fcen eeuw bestaat. Te Baarn is overleden de gepension- neerde kapitein-ter-zée-titulair J. J. Boe len, oud-directeur der Kweekschool voor Zeevaart alhier. De Haagsche correspondent van ,,De Stand." sohrijft: Naar ik verneem, bestaat fcdj het gemeentebestuur van Den Haag h-it voornemen, het volgend jaar te doen ver schijnen niet één kiezerslijst slechts voor de jgeheele stad, maar drie kiezerslijsten, vioor ieder der drie districten, waarin de tfad verdeeld is, één. Natuurlijk verschijnt ook 'de oude kiezerslijst weer, daar déze door de Kieswet wordt geëischt. Te Rotterdam is gehouden de jaarlijk- fcohe alg. vergadering van den Ned. Bond tvan Boekbinderspatroons, onder voorzitter schap van den heer F. L. van der Bom. De ze -deelde o.m. mede, dat de ontworpen loonregeling is goedgekeurd in Amsterdam, -Rotterdam en Delft. Den Haag waoht nog met teekenen op de drukkers, in Leiden is de loonregeling nog in bespreking. De com missie tot regeling voor die plaatsen, waar nog geen af deeling gevestigd zijn, werd met een lid aangevuld. De Synode der Chr. -Geref. Kerk zal dit jaar gehouden worden Dinsdag 23 Juli en volgende dagen te Utrecht. Maandag avond 22 Juli zal het biduur worden geleid door ds. Janssen, van Leiden, voorzitter der laatste Synode. In de Ned.-Herv. Gem. te Bergen-op- Zoom wordt een kerkelijk zangkoor opge richt onder directie van den kapelmeester van het derde reg. inf. Van der Glas, al daar, om bij kerkelijke feesten in de gods dienstoefening op te treden. De Raad' van Amsterdam heeft zon der debat aangenomen het voorstel van B. en Ws. ora mevr. H. E. de Boer-Lod- der, onderwijzeres aan een openbare school voor gewoon lager onderwijs met ingang op 1 dezer, ontslag te verleenen als zoodanig, onder bepaling, dat dit ont slag is eervol. De Raad heeft in een geheime vergade ring, die van twee uur tot kwartier voor vijven auurde, de discussie over het water leidingrapport ten einde gebracht. De Raad vereenigde zich met de beide con clusies van het rapport; wenschte daar door uitdrukkelijk te doen uitkomen, dat voor de beschuldiging tegen den directeur der waterleidingen geen grondel aanwe zig waren. Deze beslissing zal deu heer Pennink worden medegedeeld. De Part. Synode van Friesland ■heeft, naar ,,De Stand." meldt, bij de Generale Synode der Geref. Kerken een voorstel ingediend, waarin zij haar ver trouwen uitspreek^ dat de benoeming van een vijfden hoogl. aan de Theologi sche School te Kampen gepaard zal gaan met een eenigszins beduidende verhooging van de salarissen van de reeds dienende hoogleeraren. Begunstigd door heerlijk weer had gisteren op het uitgestrekt buiten ,,Vo- gelensang" Aan jhr. L. Boreel, te Voge lenzang, bij Haarlem, het Chr. Zendings- feest plaats. Het bezoek was zeer druk en de maatregelen van orde waren zoo goed genomen, dat alles naar behooren van stapel liep. Als naar gewoonte waren op verscheidene punten spreekgestoelten opgericht-, van waar het woord tot de me nigte werd gericht Professor M. Noor.dltzij heeft, naar heb ,,Hdbl." meldt, een verzoek inge diend, om eervol ontslag als hoogleeraar aan de Theolog. School te Kampen. Het curatorium zal dit verzoek tor Synode brengen en steunen. Het lectoraat Aran dr. A. Noordbzij wordt bij diens vertrek niet hersteld. In plaats daarvan zal der Synode voorgesteld worden een nieuwen hoog leeraar te benoemen. Heb curatorium zal den l5den dezer te VGravenhoge vergade ren, om tot het opmaken van een voor dracht voor de twee leerstoelen te komen. Den, 7den Juli a. s. zal het 65 jaar ge leden zijn, dat de gep. luit.-generaal C. H. F. graaf Du Monceau, adjudant-generaal, chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, tot officier werd benoemd. H. M. de Koningin wordt eerst tegen het einde van deze maand op Soest dijk ver wacht, ten einde eenige dagen bij H. M. de Koningin-Moeder door te brengen. De heer H. Couvert, leeraar aan de H. B.-S. te Enkhuizen, is benoemd tot leeraar aan de Middelbare Koloniale Land bouwschool, die 1 Sept. te Deventer wordt geopend. Mevrouw de douairière Van Lijnden van Oattenbroek, te Utrecht overleden, heeft aan de Weesïnriohting Neerbosch f 1000 gelegateerd. De vergadering van den Haarlem- schen Raad werd gisteren voor het laatst door den tegenwoordigen burgemeester geleid. Zonder bespreking werd goedgekeurd heb voorstel van B. en Ws. tot het aan gaan van 'n overeenkomst met de gemeen ten Schoten, Velsen, Bloemendaal, Zand- voorb, Heemstede, Haarlemmermeer en Spaarndam, die daardoor het recht ver krijgen om onderzoekingen te doen ver richten bij het gemeentelijk laboratorium voor Pathologische bacteriologie en den gemeentelijken keuringsdienst van voe dingsmiddelen. De voorzitter betuigde den Raad zijn dank voor dit besluit. Goedgekeurd werden de plannen voor dén bouw van een H.B.-S. met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handels school, waarvan de kosten geraamd zijn op f 245,000. Aan het einde der vergadering hield de voorzitter een rede tot afscheid. Dat viel hem, na 19 jaren als hoofd der gemeente te zijn werkzaam geweest, niet gemakke lijk, doch hij ging heen, eensdeels om particuliere redenen, anderdeels omdat hij de overtuiging had, dat het voor de gemeente nuttig kon zijn iemand aan het hoofd te krijgen, die een nieuweren, fris scheren blik op de zaken kan hebben. Spreker dankte de leden van den Raad voor den verleenden steun, al ontveinsde hij zich niet, dat ér oogenblikken zijn ge weest, dat de Raad niet tevreden was met de leiding der zaken. Dank werd verder gebracht aan de wet houders, den secretaris, de ambtenaren ter Secretarie. De voorzitter sprak ten slotte zijn beste wenschen uit voor de ge meente en de Raadsleden. Daarop bracht jhr. mr. F. W. van Sty- rum namens den Raad en de heer Joh de Breuk namens de wethouders den bur gemeester dank voor hetgeen jhr. Boreel van Hogelanden voor de gemeenten had tot stand gebracht. Nadat de voorzitter voor de tot- hem gerichte woorden had bedankt Averd de vergadering gesloten. Gisteren hield de aïd. Bussem en omgeving A-an het Nede JandscaV: Roede Kruis''' een oefening ijte water, welke werd bijgewoond door Arerschillende auto riteiten en Z. K. H. den Prins. ALPHEN. Benoemd is tot plaatsvervan gend voorzitter der plaatselijko commissie voor de Ongevallenverzekering alhier de hecir |W. L. ten Harmen van der Beek, burge meester van Oudshöorn. HAARLEMMERMEER. Door de poli tie is proces-verbaal opgemaakt tegen den zeventienjarigen G. B., wonende aan den IJ weg alhier, die bij den mnnufacturier van G., aan de Lijnden, goederen had ge haald ten name van den landbouwer O., wetende dat deze een klant van v. G. was. De goederen werden clan ook zonder eenig bezwaar medegegeven; maar een paar da gen daarna kwam het bedrog reeds uit. Daar bedoeld jongmensch meermalen soortgelijke daden heeft gepleegd, zal een flinke straf wel goed voor hem zijn. V.wonende aan den Ringdijk bij Halfweg, kroeg oneenigheid .met zijn buur man De J. Hij maakte zich zoo kwaad, dat hij een bijl nam en daarmede het ge heel® raam van De J.'b .woning vernielde, zoodat de stukken in het rond vlogen. Proces-verbaal werd opgemaakt. KATWIJK-AAN-ZEE. De uitvoering van Katwijks Gemengd Koor in de muziektent te Katwijk aan den Rijn, welke hedenavond zou plaats hebben, is uitgesteld tot Maan dag a.s. NOORD WIJK. Gisteren is het nieuwge bouwde poli tie-bureau in gebruik genomen, 't Is gebouA\Td door den lieer C. G. J- Al kemade, alhier, naar teekeningen en onder toezicht \ran den gemeente-bouwkundige, deu lieer A. J. Overmeer. Zoowel do een als de ander heeft eer van zijn werk. De heer Overmeer heeft oen practösch, eenvoudig en toch sierlijk ontwierp gemaakt, en de héér Alkemado heeft het ontwerp goed tot zijn recht laten komen. Beneden. is oen ruime vestibule, een brcodc 'gang en een. uachtgelegenheid voor getui gen, enz. Rechts van den ingang bevindt zich het bureau van den inspecteur, smaak vol, doch zeer eenvoudig gemeubileerd. Aan het einilc van de gang is een kamer voor ide veldwachters, en links boA'inden zich eenige cellen, waaronder een paar, die groot-er on gerieflijker zijn ingericht, voor personen, die men om de een of andere reden niet in een gewone oei kan bewaren". In do gang is ook de nieuwe brancard! voor het vervoer ,van zieken en gewonden,, geleverd door de firma Oostwoud, te Fra- noker. Wij zouden het gemeentebestuur aan raden. op het onderstel nog een tweede hak te laten maken, tals we liet voor de dui delijkheid zoo noemen tin ogen, om dooden: drenkelingen, verongelukten, te kunnen ver voeren, want dat gaat met de branoardj toch moeilijk. De bovenverdieping bevat ruime vertrék ken, waar de naaischool gehuisvest is en waar des winters de teekénlessen worden, gegeven van hert departement Noordwij k van do Manisch, v. Nij Airhead- Boven doet het gebouw dus woer andere diensten dan beneden, 't Is een practisch gebouw, waaraan reeds lang behoefte be stond iu oen gemeente als Noord wijk. 't Is nu alleen nog maar jammer, dat het politie korps nog niet talrijk genoeg is, om ook des nachts politie te hebben op het bureau. Maar dat zal ook wel komen, vertrouwen we. Nu alvast een eere-saluut aan. het gemeente bestuur voor het nieuwe politiebureau. RIJNSBURG. Toen wij voor eenigen tijd schreven over den woningnood alhier, vooral in verband met de vele beambten der N. Z. H. T. M., die zich hier moeten vestigen, konden wij niet veronderstellen, dat hierin zoo spoedig zou worden voor zien. Naar wij vernemen, zullen door den heer Yan D. ongeveer zestien nette burgemvo- ningen worden gezet langs den Valken - burgerweg. Reeds nu doen zioh zooveel liefhebbers voor de nog te bouwen wonin gen op, dat men zou zeggen, ctat het ge tal zestien niet te groot zal zijn. De veilingen van vroege aardappelen marchoeren dit seizoen uitstekend. Do prijzen, ofschoon niet zoo hoog meer als de vorige week, zijn nog vrij goed. De aardappelrooi is dan ook in vollen gang. Daarbij komen de drukte van den hooi bouw en het rooien der bloembollen: er zijn thans handen te kort. RIJNZATERWOUDE. Ds. G. Th. Smit, pred. der Ned.-Herv. Gem. te Poederooien, neemt 25 Aug afscheid van zijn gemeente en doet 1 Sept. zijn intrede alhier. Als be vestiger hoopt op te treden ds. C. Heems kerk, uit Dordrecht. VOORSCHOTEN. Door den heer C. O. do Vroomen, houwku'ndige alhier, is aan besteed het bouwen van twee burgerwoon- huizen voor rekening van den lieer P. Goe- mans, te Voorschoten. InsohrijA-erS waren do hoeren J. ZAVaa'n voor f 8C>60J. de Graaf £8017; D. P. Yperlaan f8000; IL J. Ka-dée f7915, allen te Voorschoten. Het werk is aan den laags tori inschrij ver gegund. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arr. Rotterdam, standplaats Rotterdam, J. A. Molenaar, candidaat-no- taris aldaar; is met ingang van 16 September benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Geldermalsen J. A. van Dam, thans commies der telegrafie 1ste kl. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr. J. L. Hoorweg leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Utrecht; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau, A. den Hoed, voorzitter van de Ned. Maat schappij ter bevordering van de vlasindus- tria, te Rotterdam; zijn benoemd tot leeraren aan de Bijles H. B.-S. te Veendarn, met ingang van 1 Sept., E. G. Hartlief en J. C. Appeldoorn, than9 tijdelijk leeraren aan die school; met ingang van 1 September benoemd tob leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Alle rnaar, L. A. Wouters, thans leeraar aan de H. B.-S. te Zaltbommel is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Utrecht dr. D. J. Janssen, tijdelijk leeraar aan die school is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B.-S. te Zieriksee A. Verhage, tijdelijk leeraar aan die school; idem aan de Rijks H. B.-S. te Middelburg dr. H. A. W. van der Vecht, tijdelijk leera-ar aan die school; idem aan de Rijks H. B.-S. te Middelburg M. van Breen, tijdelijk leeraar aan die school; is met ingang van 27 juni herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Wisch J. O. A. M. van Kluijve, burgemeester en se cretaris van Dinxperlo; herbenoemd tot plaatsvervangend voor zitter dier commissie S. H. Wanrooy, deur waarder bij het kantongerecht te Terborg, gem. Wisch; is met ingang van 1 Juli aan K. F. Ko ning, op verzoek, wegens gezondheidsrede nen, eervol ontslag verleend uit zijn betrek- Icing van lid van het bestuur der Rijks\rer- zekeringsbank, onder dankbetuiging is met ingang van 16 Aug. de luit. ter zee 1st© kl. H. E. baron van Asbeck, eervol ontheven van zijn betrekking als Hr. Ms. tijdelijk adjudant; de kap.-luitenant ter zee jhr. C. Hooft Graafland, eenrol ontheven van zijn betrekking als adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg en benoemd tot Hr. M3. adjudant in gewonen dienst; de betrekking van adjudant van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, tij delijk opgedragen aan den luitenant ter zee lste kl. W. O. Bijl de Vroe. De Valkenburgsohe Cata comben. Te Valkenburg, in Limburg, had de of fïeieele opening plaats van het tweede en laatste gedeelte \ran de reproductie van de Romeinsche Catacomben. Voor deze plechtigheid hadden zich ver schillende autoriteiten uit Rome, als baron Kanzier, secretaris der archae logische com missie, graaf Ceocopieri Maruffi, comman dant van de Pauselijke lijfwacht, de heer Marcel de Jongh, directeur der electrici- teitsfabrieken te Rome, verder de leden van de oommissie voor de Catacomben, autoriteiten uit den omtrek, enz, op het bekende rotspark vóór den ingang der Ca takomben vereenigd. Daar voerden het woord de heer Jan Diepen, de ontwerpen van het denkbeeld; prof. Pijper, uit Leiden, dr. Üuijpers, uit Roermond, en graaf Ceocopieri. Daarna begaf men zich door de Catacom ben naar den ingang der FlaviersCata comben, waar de offïeieele opening plaats had door baron Kanzier. Gedenkteeken Valuanu». De commissie voor het gedenkteeken van Joannes Anastasiu» Veluanus, te Garderen, heeft de onthulling van dit monument, ver-i voardigd door den beeldhouwer August Falise, bopaald op Dinsdag 30 dezer. Prof. dr. F. Pijper, van Leiden, zal de feestrede houden. Penningkabinet. De Minister van Birmenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Ko ninklijk Penniugkabinet, te 's-Gravenhage, van 8 dezer tot en met 12 dezer voor het pu-. bliek zal gesloten zijn. („St.-Ct.") B o n d v a n C li r. Zangver- e enigingen. De Bond van Christelijke Zangvereenigin- gen in Nederland zal op 24 Juli in de bos-, sohen van het domein Soestdijk, welwillend door H. M. de Koningin-Moeder afgestaan een zangersfeest geven, onder leiding van den heer J. A. de ZAvaan, te 's-Gravenbage., J e f Donyn. Te Meclielen is Jef Denyn, die 1 Juli zijn 25-jarig feest als klokkenist vierde, met veel geestdrift gehuldigd. Heel Mechelen vlagde en zijn huis was vol bloemen. De bur gemeester sprak hem toe en las hem een telegram van den Koning voor en een van den Minister van Schoone Kunsten, die hem zijii benoeming tot ridder in de Leopolds orde meldde. Onder de geschenken, Avelke hem werden vereerd, was de Jef-Denyn-klok, voor hem gegoten en met zijn beeltenis versierd, die de stad in den beiaard zal doen hangen. Een Pork-bank in de Ardennen. Dat er in liet buitenland en nog wel in 'een; streek als de Belgische Ardennen, waar over het algemeen do voorliefde voor de stanige- nooten -der Vlamingen niet groot is, vcor een nog lev enden Hollander uit VrijAvillige bijdragen, gesteund door de gemeentekas, ecu eerebank w.otrdb geplaatst, is zeker wél een eenig en daardoor merkwaardig Arersohijnsel. Men lca.n ei- bij voorbaat zeker vau zijn, dat de verdiensten van zulk een landgenoot in het oog van eon groep A'reemdelingen wel ZeeJr groot moeten zijn, willen zij op zulk een wijze worden gewaardeerd en gehuldigd. Bedoelde bank zal 2 Augustus worden' onthuld te LarocJhe, het schoone stadje aaïn de OuTthe, Avaair duizenden en duizenden Ne derlanders eein gedeelte A'an hun zomer hebb ben doorgebracht. En de man, wien het geldt, is de bij die allen zeer zeker ook bij name uitstekend bek einde ds. M. A. Perk, do schrij ver van het veel verbreide boekje ,.In de Belgische Ardennen," waarvan do opdracht aan de nagedachtenis van zijn zoon Jacqued Perk, on zoo velen een weemoedigen indruk zal hebben gemaakt. De bank zal tot opschrift dragen: ,,A Maw rio Adrien Perk, auteur de „In de Belgische. Ardennen," Hommage de reconnaissance." („Noerlandia.") Mond- en klauwzeer in Engeland. De Londensche correspondent van do ,,N.; R. Ct." seint het volgendo: Do groote uitbreiding, die het mond- en, klauwzeer in Noord-En geland heeft geno-: men, heeft dén minis Ier van landbouw ér, toe gebracht, krachtige maatregelen te lie- ramfcn ter. bestrijding van de ziekte. Oj> de landbouwtentoonstelling te Doncastar, die' deaen Dinsdag geopend Avordt, mag in het geheel geen vee worden geëxposeerd. D|c| reeds te Don caster aangekomen runderen,) schepen en varkens moeten worden terugge zonden, terwijl het zelfs nog niet vaststaat of de tentoonstelling Avel zal worden gk* opend. Mede heeft de minister verboden, dab Ierscli vee naar Engeland wordt uitgevoerd', Welk verbod hievige protesten heeft uitgc= lokt van den kant van den Ierschen vee handel. Reeds ia besloten, dat de yolgonde Veemarkten gesloten zullen blijvenLiver pool, Salford, Morpeth, Newcastle, Gel es head en Carlisle* terwijl de onverwijlde sluiting van andere veemarkten A-orwacht Avordt. Eon en ander heeft overal in den lande e(en kleine stijging der vleesohprijzen ver oorzaakt, vooral in Liverpool, waar de vleeschprijzen twee stuivers per pond zijn gestegen. De Icrsche runderen, die Maandag te Deph ford werden aangevoerd waren, de laatste, dié nog worden ontscheept. Zij moesten ech ter onmiddellijk worden geveild cn geslacht. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in don morgen van 4 Juli. Medegedeeld door het Kon. Nod. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 771.0 te Horta; laagste 759.3 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 5 Juni: Zwakke tot matigen meest noorcloostelij- ken wind. Gedeeltelijk bewolkte lucht.; Waarschijnlijk droog weer. Iets warmer. &atwJjk-a8n-Zee. Aangekomen: „De vijf Gebroeders", Piete: van Dulvenbod» Jz. Jr., met 26 last, zflnJo d» vangst van 16 schepen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1