N®. 16062 Woensdag 3 Juli. A0. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon' en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Biaden. Eerste Blad. Davos. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wonderlü&e avonturen. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 16 regels /"1.05. Ieiere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën van 30 woorden 40 Oents contant i elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor hot inoaeseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por week 9 Cents j per 3 maanden .1 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zyn 1.30. Franco per post I 1.65. (Wij ontvingen heden voor den Sanatorium- Louw te Davos van H. P. F. te S. een postwissel vanf 20. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat het ko hier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1912, is goedgekeurd, en ingevolge Art. 264 der Gemeentewet, ter lezing is ne- dergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeeeter. VAN STRIJEN» Secretaris. Leiden, 3 Juli 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door JACOBUS MEIJER, logementhouder, wo nende te Leiden, een verzoekschrift is in gediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol-vrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop, in de twee Benedenlokalen van het perceel Brande- wijnsteeg 10/12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Looo-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juli 1912. Leiden, 3 JuSi. Het ons toegezonden en. gisteren opge nomen bericht, dat ds. .W. Rriët, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, voornemens 'zou zijn in 3ept. a.s. emeritaat aan te vra gen, moeten wij thans beslist tegenspreken. Voor het esam'en voor apothekers assistent jis in Den Haag geslaagd mej. A. J. Steenhauer, van hier. De heer G. van Putten, alhier, voor zitter van den Bond van Gem.-Politie-Be- ambten in Nederland, tevens president van de Leidsch© Pol.-Vereeniging, is op het Congres van den Nationalen Bond dor On- derhoorigo Politiebeambten van België, te Brugge, benoem-d tot eenelid van dien Bond. De daaraan verbonden eeretoekenen werden hem overhandigd. Bedoelde Bond hield zijn Congres te Brugge op 30 Juni en 1 Juli j.l., tot het bijwonen waarvan hij was uit- genoodigd, ten einde aldaar een lezing te houden over de inrichting der Nederlandsche politie en de pensionneering der politie-be- ambtcn. De verbouwing van het perceel Bree- fetraat 152, alhier, waarin de winkel van de firma Keulemans thans Nieuw1© Rijn zal gevestigd worden, is opgedragen aan den heer P. J. Verhoog, aannemer, alhier. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft bepaald, dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examlineercn van hein, die een akte van bekwaamheid wen- schen te verkrijgen tot het geven van mid delbaar onderwijs in zeevaartkunde en wis- en natuurkundige wetenschappen, "voor 1912 zitting zal houden te 's-Gravenhageen aan de commissie, tevens opgedragen het exami neeren van hen, die in 1912 de akte van bekwaamheid wenschen te verwerven tot het geven van lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 86 der wet tot regeling! van het lager onderwijsalsmede o. a, be noemd: tot lid en ondervoorzitter dr. P. Zeeman Gz., hoogleeraar 'aan de Rijksuni versiteit te Leddenitot leden dr. J. Cv Kluyver, dr. F. A- H. Schreinemakers en dr. G. C. J. Vosmaer, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Naar het „Hbl." verneemt, is door stu deerenden in do Engelsche taal en letter kunde te Amsterdam (hun aantal aan de Amsterdamsche universiteit bedraagt meer dan 60) aan de faculteit der letteren meb aandrang verzocht, het daarheen te willen leiden, dat zoo spoedig mogelijk een hoog leeraar in de Engelsche taal en letteren worde benoemd. Bij de herstemming in district Amster dam VIII voor een lid van den gemeen teraad (vacature-Ketelaar) werden uitge bracht 3071 stemmen. Hiervan verkreeg nir. G. T. J. de Jongli, vrijz.-dem., 1915 stemmen en de heer J. W. Smit, r.-k., 1156 stemmen. Gekozen is dus mr. G. T. J. de Jongh. Door Z. K. H. Prins Hendrik werd gistermiddag het Zomerhuis der Amsterdam sche Jongemannen-Verecniging te Doorn of ficieel geopend, in tegenwoordigheid van tal van gonoodigden. De Prins arriveerde om drie uren per auto van Soeetdijk, met zijn adjudant, toegejuicht door het publiek. Aan den ingang werd Z. K. H. ontvangen door de heeren dr. J. H. Gunning Wzn. en ds. C. L. Laan, voorzitter van den raad) van commissarissen en van de directie, en door den burgemeester van Doorn. In een op hst terrein aanwezige linnen. tent werd Z. IC. H. vervolgens oen woord van welkom toegesproken, door ds. Laan, waarna dr. Gunning op uitvoerige wijze het doel en het streven der A. J. M. V. uiteen zette, om dan weder het woord te geven aan ds. Laan, die de wording van het Zo merhuis s cl iets te, en Prins Hendrik verzocht het te willen openen. Z. K. H. verklaarde het Zomerhuis te zijn geopend. Hierna werd Z. K. H. door den heer C. Pruyser, een der leden van de directie, door het landhuis rondgeleid. Vervolgons wercï den Prins en den overigen genoodigden een thee aangeboden. Omstreeks halfvijf vertrok Z. K. H- weder per auto naar Soestdijk. Des avonds had een diner plaats van be stuur en genoodigden. De vergadering van a£gevaardigd°n van de Waalsche Gemeenten, te Delft ge houden, "heeft een telegram van hulde ge zonden aan H. M. de Koningin, waarin zij haar groote dankbaarheid uitspreekt .wer ,,de edele en ontroerende woorden, door H. M. uitgesproken bij het standbeeld van de Coligny." Met trots en erkentelijkheid hebben zij de moedige getuigenis begroet, die H. M. heeft afgelegd van het Christelijk geloof en van de herinneringen, die de Waalsche Ker ken binden aan de roemrijke grondslagen van de natie. In het hierop ontvangen antwoord dankt de Koningin de vergadering voor haar te legram en verklaart Zij er trotsch op te zijn, van het Christelijk geloof te hebben kunnen getuigen aan den voet van het standbeeld van de Coligny. In het militair hospitaal te Amster dam had een eigenaardige plechtigheid plaats. Zij betrof de in-dienst-stelling van 3 ge diplomeerde pleegzusters, die voortaan haar diensten bij de ziekenverpleging der militairen in het militair hospitaal te Am sterdam zullen verleenen, dank zij een be slissing, door den Minister van Oorlog ge nomen, speciaal in verband met het spoe dig in gebruik stellen van de op modernen voet ingerichte operatie-af dee ling, onder leiding van den chirurg dr. L. van den Steen van Ommeren. Met een kort woord van den chef van het militair hospitaal, den kolonel A. van de Moer, welkom geheeten, wees deze hoofd officier meer in het bijzonder op de eigen aardige functie van de verpleegsters bij cie^ militairen hospitaaldienst. Voorts stelde de kolonel de verpleegsters aan de militaire artsen en aan het overige personeel voor. („Tel.") Het bestuur van den Algemeenen Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland heeft, naar ,,De Tijd" meldt, besloten aan een oommissie de vraag voor te leggen, hoe te komen tot gelijke behandeling, vanwege de overheid, van het openbaar en het bij zonder lager onderwijs, dok in verban met de a.s. Grondwetsherziening. Bij de installatie van het nieuwe be stuur der afeü. „Roode Kruis," te Kam pen op 5 Juli a. s. zal Prins Hendrik te genwoordig zijn. De Raad van Maastricht heeft een ont- werp-verordening op de winkelsluiting be handeld. Aangenomen werd de bepaling, dat op werkdagen de winkels 's avonds te 9 uren moeten worden gesloten, behalve e Zaterdags en dagen, voorafgaande aan feestdagen, en van 22 November tot 6 Dec. wanneer zij te 11 uren moeten worden ge sloten. Zij mogen des morgens te 5 uren worden geopend. Wat de sluiting op Zondag betreft, B en Ws. hadden eerst voorgesteld, dat des Zondags de winkels open zouden mogen zijn van des morgens acht tot des namid dags vier uren; later hadden zij overeen komstig een rapport van een oommissie, voorgesteld van 's morgens acht tot 's avonds acht uren. Dit voorstel werd verworpen en even eens een voorstel om de winkels op Zon dagavond te zeven- uren te doen sluiten. Zo zullen nu ook des Zondags tot negen uren geopend mogen blijven. Over een voorstel van den heer Natzger, dat de winkels op Zondagmorgen nietr om vijf uren, maar om halfzeven zullen ge opend mogen worden, staakten de stem men. Hierover wordt dus in een volgende ver gadering opnieuw gestemd, en dan heeft ook de eindstemming over de geheele ver ordening plaats. De Minister van Buitenlandsohe Zaken gaat eenige weken met verlof. Tot hoofd der Chr. School te Woerden is benoemd de heer J. Bolwijn, te Mout- foort. De afd. Rotterdam van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers verzocht burgemeester en wethouders dier gemeen te medewerking Voor het organiseeren van een kinderfeest, om n.I. die kinderen, die anders in de vacantie de stad niet kunnen verlaten een genoeglijken dag te bereiden. Burg. en Ws. hebben besloten op dit ver zoek afwijzend te beschikken omdat „de sehooloverheid niet door de school de kinderen in aanraking mag brengen met vereenigingen, omtrent wier streven bij de burgerij verschil van meening be staat." BODEGRAVEN. Bij de publieke veiling door notaris Krüsemann van een winkelhuis in de Kerkstraat, alhier, is dit perceel ge kocht voor f 4100 door .W. v. d- Poll, C. Zaal en N. Griffioen. HAARLEMMERMEER. Op de monste ring van 4- tot 10-jarige paarden, gisteren door Gebr. Herz., te Nieuw-Vennep, gehou den, werden aangevoerd 10 stuks, waarvan ten uitvoer naar Duitsohland werden aan gekocht 3 stuks, voor prijzen van f 450 tot f600. Terwijl men bij den landbouwer A. aan de Hoofdvaart bij Nieuw-Vennep op het land aan het werk was met de maaimachine, sprong plotseling de hond van A. voor dat- werktuig. Vóór men stoppen kon, werden de pooten van het dier door de messen ge grepen, waardoor een daarvan geheel werd afgesneden en twee anderen vree-selijk ver minkt. Het arme die^ werd onmiddellijk af gemaakt en zoodoende uit zijn vreeselijk lij den verlost. KATWIJK.AAN-ZEE. Meermalen gebeurt het, dat op het rangeerterrein nabij de voor malige remise alhier, z.g. lorries onbeheerd blijven staan, zonder in de loodsen te worden opgeborgen. Spoedig zijn er dan kinderen nit de omgeving bij, om met de wagens te spelen, door ze eerst een tijdje voort te duwen en er dan onder het rijden op te springen. Dat dit een gevaarlijk spelletje is, spreekt vanzelf, want hoe licht kan een kind er onder geraken't Zou dan ook o.i. aanbeveling verdienen, rijtuigen, die niet ge bruikt worden, degelijk achter slot en grendel op te bergen. VOORSCHOTEN. Bij de alhier gehouden aanbesteding van een bloembollenschuur voor den heer P. Hooymans, architect de heer Heesterman, te Hazerswoude, was in geschreven door de heeren A. de Graaff, voor f 4462; H. Kade, voor f 4500, en D. P. ÏJperlaan, voor f4186. De begrooting was f 3600. Het werk is niet gegund. VALKENBURG. Als een bijzonderheid zij even vermeld, dat 19 Juli 1899 van hier een prentbriefkaart werd verzonden naar Londen, welke gisteren, dus na 12 jaar en 348 dagen als onbestelbaar terugkwam. Zoo wel in '99 als nu in '12 was ze gestempeld: 124 N(amidd.). .Wie dit least, zal gaarne toestemmen, dat deze zwerveling© niet petf keerenden post is teruggevoerd. WOUBRUGGE. In de vergadering van inj gelanden van dan Oudendijkschen-polder zijn de plannen besproken om de polderbemaling! door electriciteit te doen geschieden. Een deel der ingelanden was er voor en' een deel er tegen, zoodat nog geen beslis sing kon worden genomen. Het bestuur zal bij verschillende bemalingen door electrici teit een nader onderzoek instellen. Na dat onderzoek zal men zoo spoedig mogelijk een besluit nemen. Bij Kon. besluit is benoemd tot plaats vervangend griffier bij den raad van be- roep (O.) te Rotterdam mr. J. W. van Zanten, advocaat en procureur aldaar; is benoemd kantonrechter-plaatsver- vanger met ingaèrg van 15 Juli, in het kan ton Gouda mr. E. M. B. Kortenoever, a<4 vocaat en procureur te Gouda is benoemd tot notaris binnen het arron dissement Middelburg, ter standplaats Hulst, mr. A. H. Lijdsman, candidaat- notaris, advocaat en procureur te Breda; is benoemd bij het wapen der infanterie, bij het 3de reg. tot majoor de kapitein H. Berenschot, van het 8ste reg. is toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan J. van Oudheusden, meesterknecht bij de firma gebr. Mathijsen, groothandel ia manufacturen te Tilburg; zijn benoemd met ingang van ll Juli bij het wapen der artillerie, bij den staf tot majoor toegevoegd aan den inspecteur der vesting-artillerie, de kapitein J. P. Smeets„ van het 2de reg. vesting-artillerie, met af wijking in zooverre van de bestaande orga nisatie; tot majoor-magazijnmeester, dei kapitein-magazijnmeester A. van Toornen-, burgh, van dien staf te Delft bij het lstei reg. vesting-artillerie tot majoor, de ka pitein W. O. baron Röell, van het korps; bij het 2de reg. vesting-artillerie, tot ma joor, de kapitein O. H. Carbin, van het korps; bij het wapen der genie, bij den staf; tot majoor, de kapiteins jhr. Jvan Heemskérck van Beest, C. C. Petri en J. L. H. van Hoik, allen van dien staf, eerstgenoemde werkzaam bij het Dep. van! Oorlog, dte in de tweede plaats genoemde toegevoegd aan den inspeoteur van het wapen; De invoer van bevroren vleesch. Tot dusver is de invoer van bevroren vleesch uit Argentinië te Amsterdam af ge* stuit op bezwaren van liet gemeentebestuur dat het vleesch, zonder bijvoeging van de ingewanden, niet te keuren was. Nu is weer ongeveer 12,000 kilogram bevroren runrft vleesch via Londen uit Argentinië hier aan-» gevoerd, thans met bijvoeging van de inge-t wanden. Het vleesch, voor binnenlandsché consumptie bestemd, is in het koelhuis van Vriesseveem opgeslagen. De directeur van het abattoir heeft in het koelhuis een on derzoek naar den toestand van het vleescK ingesteld. De uitslag daarvan is nog niet bekend. („Hbl.") 77) Onder hen herkende Holmes den 1 r in de gsleede jas en meende hij ook den oberkellner uit het restaurant te herken nen. Wat de Blonde Dame betreft, zij zat, met den rug naar hem toegekeerd, in een armstoel. „Men houdt krijgsraad," dacht hij. „De gebeurtenissen van dezen avond hebben hen verontrust en zij gevoelen behoefte van gedachten te wisselen Ha, als ik hen eens allen met één slag kon pakken..." Toen een der medeplichtigen zich be woog, sprong hij op den grond en verborg zich weer in de schaduw. De heer in de ge- kleede jas en de oberkellner verlieten het huis. Onmiddellijk kwam er licht op de eerste verdieping en de blinden werden ge sloten. Toen was heb boven en beneden donker. „Zij en hij zijn in de benedenverdieping gebleven," zeide Sherlock bij zichzelf. ,,De twee medeplichtigen wonen op de eerste verdieping." Hij bleef een gedeelte van den nacht wachten, daar hij vreesde, dat Arsène Lu- pin tijdens zijn afwezigheid zou heengaan. Om vier uren bemerkte hij aan het eind van de straat twee politie-agenten. Hij ging naar hen toe, vertelde hun, wat er aan de hand was, en vertrouwde hun de bewaking van het huis toe. Toen begaf hij zioh naar de woning van Ganimard in de rue Pergolèse en liet hem wekken.. „Ik heb hem nog te pakken." „Arsène Lijpini" „Ja." „Als gij hem net zoo goed te pakken hebt als straks, kan ik evengoed weer naar bed gaan. Enfin, laten we naar het politie bureau gaan." Zij liepen naar de rue Mesnil en van daar naar de woning van den commissaris Decointre. En vervolgens, vergezeld van een zestal agenten, keerden zij terug naar de rue Chalgrin. „Is er nieuws1?" vroeg Holmes aan de twee agenten, die op wacht stonden. „Neen." De dag begon den hemel wit te maken, toen, nadat hij zijn maatregelen genomen had, de commissaris aanbelde en zich naar de loge van den concierge begaf. Opge schrikt door dezen inval, over al haar leden bevend, antwoordde deze vrouw, dat de benedenverdieping niet bewoond was. „Wat, niet bewoondriep Ganimard. „Weineen, zij is in huur bij de heeren Leroux van de eerste verdieping. Zij heb ben het benedenhuis laten meubileeren voor bloedverwanten van het platteland." „Een heer en een dame?" „Ja." „Zijn die gisteravond met hen thuisge komen?" „Misschien wel... terwijl ik sliep... Maar ik geloof het toch niet, want hier is de sleutel... zij hebben er niet om gevraagd1...'' Met dezen sleutel opende de commissaris de deur, die zich aan den anderen kant van de vestibule bevond. De benedenverdieping bevatte slechts twee vertrekken: zij waren ledig. „Onmogelijk!" brulde Holmes, „ik heb hen gezien, haar en hem." De commissaris grinnikte: „Daar twijfel ik niet aan, maar zij zijn er niet meer!" „Laten wij naar de eerste verdieping gaan. Daar moeten zij zijn." „De eerste verdieping -ftordt bewoond door de heeren Leroux." „Wij zullen de heeren Leroux onder vragen." Zij klommen allen de trap op en de com missaris klopte aan. Bij het tweede geklop kwam een persoon, die niemand' anders was dan een der handlangers, in zijn hemds mouwen en met woedend gelaat te voor schijn „Wel, wat is er? Is dat een lawaaiIs dat een manier van doen om de menschen wakker..." Maar verlegen hield hij op: „De Hemel sta me bijDroom ik niet? Het is mijnheer DecointreEn u ook, mijnheer Ganimard!! Wat is er van uw dienst?" Een geweldig gelach barstte los. Gani mard proestte het uit en kreeg het zoo be nauwd, dat hij vuurrood werd en in tweeën boog. „Zijt gij het Leroux?" stotterde hij. O, die is goed! Leroux de medeplichtige van Arsène LupinO, ik sterfEn is uw broer-te spreken, Leroux?" „Edmond, zijt ge daar? Het is mijnheer Ganimard, die ons een bezoek komt bren gen." Een andere man kwam aangeloopen, op wiens verschijnen Ganimard het nog be nauwder kreeg van het lachen. „Hoe is het mogelijk I 't Is bijna niet te gelooven Ja,vrienden, het ziet er leelijk voor u uit! Wie zou dat ooit gedacht heb ben Gelukkig, dat de oude Ganimard) op zijn hoede is en vrienden heeft meege bracht, om hem te helpen... vrienden, die van verre komen 1" En terwijl hij zioh tob Holmes wendde, stelde hij voor: „Victor Leroux, inspecteur van de Vei ligheidspolitie, een van de goeden onder de besten van do IJzeren Brigade. Edmond Leroux, hoofdambtenaar bij den metings- dienst." Ren ontvoering. Sherlock Holmes verroerde zich niet. Protesteeren? Deze twee mannen beschul digen? Het was nutteloos. Tenzij bewijzen, die hij niet bezat en waarvoor hij geen tijd wilde verliezen met zoeken, zou niemand hem gelooven. Met gebalde vuisten dacht hij er niet- aan tegenover Ganimard, die zegevierend keek, zijn woede en zijn teleurstelling te verraden. Hij groette beleefd de gebroe ders Leroux, steunpilaren der maatschap pij, en ging heen. In de vestibule deed hij een stap opzij naar een lage deur, die den toegang tot den kelder aanwees, en raapte een steentje van roode kleur op, het was een granaat. Toen hij buiten kwam en zich omkeerde, las hij bij het huisnummer, 40, deze in scriptie „Lucien Desbange, architect, 1877." Dezelfde inscriptie stond op het pand nummer 42. „Altijd weer die dubbele uitgang," dacht hi}. „De nummers 40 en 42 staan met elkaar in verbinding. Waarom heb ik daaraan niet gedacht? Ik had vanacht bij de twee agen ten moeten blijven.'' Hij zeide tot deze mannen „Gedurende mijn afwezigheid zijn twee personen door deze deur weggegaan, niet waar?" En hij wees op de deur van 't belenden de huis. „Ja-, een heer en een dame." Hij nam den hoofdinspecteur bij den arm, trok hem mee en zeide „Mijnheer Ganimardi, gij hebt te harto- lijk gelachen, dan dat gij mij te zeer den kleinen overlast zoudt ten kwade duiden, dien ik u veroorzaakt heb." „O, ik neem het u volstrekt niet kwa lijk „Nietwaar? Maar de beste grappen mo gen niet te lang duren, en ik acht het tijd* d!at er een eind aan komt." „Dat ben ik met u eens." „Het is thans de zevende dag. Over drie dagen moet ik noodzakelijk te Londen; zijn." „Zoo, zoo!" „En ik zal er zijn, mijnheer, en ik ver zoek u, u gereed te houden in den nachU van Dinsdag op Woensdag." „Voor een expeditie van dezelfde soort?"- vroeg Ganimard spottend. „Ja, mijnheer, van dezelfde soort." „En hoe zal die afloopen?" „Met de gevangenneming van Lupin. Denkt ge dat?" „Ik zweer het u bij aJju eer, mijnheer l'ê (Wordt vervolgd. J

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1