N®. 16059 Zaterdag SO «Juni, A0. 1912. <§eze <§curant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen. Vierde Blad. Officieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. PRIJS DER ADYERIENXIEN: Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0,17J. 0rootere letters naar >laataruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantelk Wtal woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANX: Voc-r Leiden per week 9 Oentij per 3 maanden I 2 l f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.65. had gehad, heeft de Raad van Veenëndaal met de goscommissie vergaderd, waarop B. en Ws. krachtens de bestaande in structie den directeur der geimeentegae- fabriek aldaar hebben geschorst wegens vermoeden van onregelmatigheden in de overgelegde gasrekening. Kas, boeken en bescheiden zijn ter Secretarie gedeponeerd. Na afloop van de gewone burgerlijke terechtzitting nam gisteren inr. A. tP'. Th. Eyssell, voorzitter van den Hoogen Raad en wien met ingang van 1 Juli a. s. op zijn verzoek eervol ontslag is. verleend, af scheid uit zijn ambt. De laatste zitting werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden, onder wie vele dames, het voltallig personeel van den Hoogen Raad, zijn parket en griffie een groot aantal leden der bane mot haar Raad van Toezicht, eenigo leden der rechterlijke macht, onder wie de voorzit ter van het gerechtshof, den secretaris generaal bij het Departement van Justitie en anderen. Mr. E. W. Gul je als oudste lid van 's Hoogen Raads Kamer voor Burgerlijke Zaken, sprak ;s Raads waardeering nit Voor zjijn aftreden den voorzatter. Proc.-gen. Noyon verzekerde, dat al zou de president zich niet ook tot het parket van den Hoogen Raad gericht hebben, dit toch niet in gebreke gebleven zou zijn een woord van hulde tot hem te spre ken. Namens de balie Bloot haar waarnomen- de deken jhr. mr. E. N. de Brauw zich bij het gesprokene aan met hartelijke woorden van waardeering. In een vergadering van burgemees ters van Haarlem en omliggende gemeen ten is overeenstemming verkregen om trent samenweittdnjg. op het gebied va<ni keuring, van voedingsmiddelen en van bacteriologisch onderzoek. De grondslag van die samenwerking zal zijn, dat Haar lem ter beschikking stelt zijn laborato ria en de ambtenaren aan de betrokken diensten verbonden; de meerdere kosten verbonden aan de uitbreiding van een en ander, zullen worden gedrago door de om liggende gemeente, terwijl voorts elke ge meente de kosten zal betalen van de te ha ren behoeve genomen analysen en verrichte ondo rzoekingen. De overeenkomst met Haarlem zal wor den aangegaan door Schoten, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en Haarlemmermeer, die ieder voor 8/49 zui len bijdragen in de kosten van uitbreiding en door Spaarndam, dat daarin 1/49 zal Voldoen. AARLANDERYEEN. De oollecte voor den Gewapenden Dienst in deze gemeente langs de huizen der ingezetenen gehouden, heeft opgebracht f 30.47!. BODEGRAVEN, De heer J. P. de la Court, te Leiden, is aangesteld al3 tijdelijk onderwijzer aan de openbare school in de Meije. HAARLEMMERMEER. Tot onderwijzer aan een Ohr. school voor U. L. O. te Ylis- singen is benoemd de heer J. Kleinepier, alhier. Op de 2de zittingsdag van dén keurings- raad voor d© Nationale Militie, welke gis teren in het Raadhuis te Hoofddorp werd gehouden, zijn van de 59 jongelieden, die ter Keuring waren opgekomen, 20 imgeschikt verklaard bij de Militie te dienen. HAZERSWOUDE. Een aanrijding had plaats op den Gemeeneweg tusschen een automobiel en een hittekar. Het hitje waa aan zoo iets nog niet gewoon en begon achteruit te loopen, zoodat de auto in het gras en langs de boom-en moest gaan, om niet te verongelukken. De boomen van den hittewagen braken af, een aantal eieren gingen verloren, de arm van de autobestuur der werd gekwetst en de machine zelf was zóó uit haar gewone doen, dat zij deskundige behandeling behoefde. Gelukkig waren geen levens te betreuren. KATWIJK. Ter secretarie alhier had gisteren de aanbesteding plaats van het bouwen van een inriohting voor het fabrï- oeeren van zwavelzure ammoniak. Zeven biljetten waren ingekomen, nl. van: G. Haasnoot f 2350 A. Parlevliët f 2135; Joh. Verloop f 2378; P. van Duivenboden f 2445; Kr. v. d. Plas f 2408; Van dier Bent en Zwanenburg f 2369; wed. K. de Best f 2375. De gunning is nog aangehouden. Het werk moet over acht weken gereed zijn. KATWIJK-AAN-ZEE. Katwijk* Ge mengd Koor heeft een uitnoodaging ontvan gen een uitvoering te komen geven in de muziektent te Katwijk aan den Rijn, en zal aan deze uitnoodiging gevolg geven. Ter afwisseling 2»! het muziekgezelschap te' Katwijk aan den Rijn tusschen de zangnum mers een paar muzieknummers ten gehoor* boen gen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Nu ons fan farekorps niet meer geregeld om de veer tien dagen concert geeft, wensohen wij even te berichten, dat a.s. Maandag bij gunstig weder een uitvoering zal plaats hebben. De groenten- en aardappelen-veilin gen gevön, niettegenstaande zij slechte kor ten tijd worden gehouden, heel wat bedrij vigheid in de Voorstraat. Het aanvoeren der verschillende artikelen en na verkoop de lading in de goederenwagons, om naai Eet buitenland te worden getransporteerd, maakt dat het in den namiddag in de ornge- ving van het Tramstation druk is. Toch geeft ook deze lichtzijde weder een schaduwzijde i te aanschouwen ;nu de goederenwagens de helft der Voorstraat in beslag nemen e« de tram met zijn 20-minuten dienst hot an dere spoor telkens moet berijden, is de path sage meermalen gestremd, vooral wanneer van vele voertuigen tegelijk de aardappelen; moeten worden overgeladen. Blijken de vei lingen levensvatbaarheid te hebben en «J het voervoer dan toenemen, dan moot in de naaste toekomst een betere laadgelegenheid met grooter tram-emplacement worden go- zocht. LEIDSOHENDAM Hier is, na een rede van den heer F. Schiphorst, uit Haarlem, met 22 (alle aanwezigen) leden een R.-H. Tuinderspatroons-v akvereeniging opgericht ais onderaf deeling van den Dioc. R.-K. Middenstandsbond. KOUD E KERKIn de plaats van wijlen den heer K. Vonk is tot kerkvoogd der Ned.nHerv. Gem. gekozen de heer Ph» Qualm. NOORDWIJKERHOUT. De R.-K. Woo- mist-werklieden-vereeniging heeft beslo HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van J. DIETZ, om ver- Cdng tob plaatsing en in-werking-stel- van een machine voor machinale hout bewerking, gedreven door een electromotor Van 6 pk. ïn de timmermans werkplaats in bet perceel Galgewater No. 18, Seotde F No. 1192; Gelet op. de arfct. 6 en 7 der Hinder- tw e t; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met; de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd alsmede dat op Zaterdag 13 Juli aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij ©r de aandacht op vestigen, dat nïefc tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet Overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het' gemeentebestuur of een zijner leden ■ijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. feürgemeester en WethouderB voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester. VAN STRIJENa Secretaris. Leiden, 29 Juni 1912. Leiden, 29 Juni. De Ver eeniging van Onderwijzers en Onderwijzeressen in het arr. Leiden houdt haar 27ste vergadering op 0 Juli' a. s., in „Musis Sacrum','' alhier. Gisteren werd de achtste algemeen e vergadering gehouden van de R.-K. Ge mengde Zangvereeniging „Ar<hi eb Reli gion!/' alhier. De voorzitter, de heer Ohr. W. Driessen, heette allen welkom, dank zeggend voor hun opkomst. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat „Artd" veel genoegen heeft verstrekt bij de groote oratoria, hoewel de uitkomsten tooh bedroevend zijn. De penningmeester braoht verslag uit van den geldelijken toestand, waarna trweö fca»nazienerB werden benoemd Toen kwam de bestuursverkiezing aan de bwie. De heer Driessen werd herbenoemd. Door aftreding van vier besbuurslecEen, waarvan twee zich niet herkiesbaar stel den, verkregen bij eerste stemming de hoeren Walraven 34, Castelein 80, Barin 24, v. d. Plas 19, Van Kleef 14 en Haarmans 18 stemmen. De drie eerstgenoemden wer den dus gekozen en bij de herstemming verkreeg de heer Van Kleef 19 stemmen. Het bestuur werd met deze heeren dus weer voltallig. De mededeelingen bevatten het plan een geestelijk adviseur aan de Vereemging te verbinden, waartoe met 28 tegen 7 stem men werd besloten. Met een aansporing flink de repetitien bij to wonen, werd de vergadering geslo ten. 74) „Ja, inderdaad. Heb gaat me zoo goed, als het maar kan. Dus nog een laatste dienst, Sherlock kunt ge me niet iets te drinken geven?" „Te drinken?" „Ja, ik verga van dorst en de koorts..." „Welzeker, dadelijk." Hij zooht in zijn zakken, haalde een pak je tabak te voorschijn, stak een pijp aan en plotseling, alsof hij heb verzoek van zïjn vriend zelfs niet had gehoord, ging hij heen. „Kan ik mijnheer Destange even spre ken?" De kneoht keek den persoon, voor wïen hij juist de deur had opengemaakt van het hoerenhuis, het prachtige heerenhuis op 'den hoek van de Place Malesherbes en de rue Montehanin onderzoekend aan en böj het zien van dien kleinen, slordig ge- eohoren man met grijze haren, met lange ■zwarte jas van twijfelachtige zindelijkheid, overeenstemmende met de vreemdsoortig heid van een lichaam, dat de natuur bui tengewoon sleoht had bedacht, antwoordde hij met gepaste minachting „Mijnheer Destange is te spreken en niet ,t© spreken. Dab hangt er van af. Mag ik i\w kaartje?" Hij had geen kaartje, maar hij had een aanbevelingsbrief, en de knecht moest dien brief aan mynheer Destange geven, Des tange gaf bevel den man bij zich toe te laten. Onze oud-stadgenoot, de heer G. 'A. H. Sijtsnia, thans te Rotterdam, slaagde voor het examen Spaansche Handelscorrespon dentie. Toezegging van beroep naar de Ned.- Herv. Gem. te Akersloot (N.-H.) is ontvan gen door den heer K. F. Proost, cand. alhier. Beroepen is bij de Geref. Kerk te Rot terdam (vao.-H. A. Mindierman) ds. D. den Boer, te Dordrecht. In de gisternamiddag gehouden zitting van dien gemeenteraad van Gouda werd; aan den op 1 Juli aftredenden secretaris der gemeente, mr. D. N. Brouwer, een pen sioen van f 1800 per jaar verleend. Tot curator over het gymnasium werd benoemd ds. J. W. Berkelbach van der Sprenkel. Op een yerzoek van het gemeentebestuur van Haasbreoht om gunstiger bepalingen te maken voor de levering van electrisohen stroom aan die gemeente, werd afwijzend besoliikt. Besloten werd tot vernieuwing van de boordVoorziening van den Bleekerssïngel en de Houtman sgr acht. De raadsleden Kolijn, Dessing en Broek huizen hebben eenigen tijd geleden een voorstel ingediend tot wijziging van go- meenteblad No. 131, bedoelende een reorga nisatie en verhooging van de loonen van de werklieden in dienst dei* gemeente. Na een toelichting van het vooröbel dfoor dón heer Kolijn, stelde de heer Vergeer voor, het punt van de agenda af te voeren en aan B. en Ws. te verzoeken Op het voorstel zoo spoedig mogelijk te dienen van advies- Een zeer scherpe discussie had daarop plaats. Verschillende leden verklaarden zich voor die - motie, waaraan de heer Van der Ree nog toevoegde, dat het zeer op prijs zou worden gesteld, wanneer B. en Ws. ook oen ernstig onderzoek zouden willen instellen naar de toepassing van art. 1638c en d van het Burg. Wetboek. De motie-Vergeer werd aangenomen met 10 tegen 8 Stemmen. Naar aanleiding van de ingediende voor stellen tot wijziging van de concessie-voor waarden voor de Goudsche waterleiding maatschappij, stelde wethouder Nederhorst voor, een commissie van drie leden te be noemen, om die voorstellen nader te onder zoeken, Dit voorstel werd zonder discussie of stemming aangenomen; tot leden van die commissie werden benoemd) de heeren Ne der horst, Jongenburger en Ysselstijn. Aan het slot van de vergadering sprak de voorzitter in waardeerende woorden de scheidenden secretaris toe, wien hij uit naam van B. en Ws. en de commissie voor die lichtfabrieken, een stoffelijk blijk van waardeering aanbood. In hartelijke woorden braoht de heer Brouwer dank aan allen die hem in zijn 35-jarigen loopbaan te Gouda hadden ge steund. De installatie van den nieuwbenoemden secretaris, den heer J. van Heusden, te Amsterdam, zal Maandag a. s. plaats heb ben. Verschenen is het verslag van de Cen trale Commissie der Nederlandsohe afdee- ling op de Algemeene en Internationale Tentoonstelling te Brussel in 1910. Het is Hij werd dus binnengelaten in een groot, rond vertrek, dat een der vleugels Van het heerenhuis 'besloeg en waarvan de muren met boeken bezet waren, en de architect zei de tot hem: „Is u mijnheer Stickmann?" ,,Ja, mijnheer.' „Mijn secretaris deelt mij mede, dat hij ziek is, en zendt mij u, om den algemeenen •catalogus van de boeken verder a.f te ma ken, waaraan hij ondier mijn leiding be gonnen is, en in het bijzonder den catalo gus der Duifsche boeken. Bent u aan dat soort werk gewoon?" „Ja, mynheer, ik doe bet al sedert lang," antwoorde Stickmann met een sterk Duitschen tongval. Onder die omstandigheden was men het weldra eens, en zonder dralen toog Destan ge met zijn nieuwen secretaris aan den arbeid. Sherlock Hólmes was binnen de vesting. Om aan de waakzaamheid van Lupin te ontsnappen en het huis binnen te komen, dat Lucien Destange met zijn dochter Clo tilda bewoonde, had de beroemde detective een sprong in het duister moeten doen, zijn listen moeten opeenstapelen, onder de meeist verscheiden namen de gunst en het vertrouwen van een aantal personen moe ten winnen; kortom, gedurende twee etma len een uiterst ingewikkeld leven moeten leiden. Hij was het volgende te weten gekomen: Destange, vrij zwak van gezondheid en ver langend naar rust, had zich uit de zaken teruggetrokken, en leefde te midden van de verzameling boeken over bouwkunst, welke hij had bijeengebracht. Hij had' geen een lij rig boekdeel geworden van bijna vijfhonderd bladzijden, met keurige foto's, die een aardige herinnering zijn aan deze tentoonstelling. In de opdracht aan de ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel ©n van Koloniën zegt de oommissie, dat zij heeft getracht het verslag zoo in te richten, dat het bij mogelijke deelneming van Neder land aan volgende tentoonstellingen, als leiddraad bij de voorbereiding zou kunnen dienen. Met bet oog daarop zijn niet slechts de verkregen uitkomsten geboek staafd, doch is ook zooveel mogelijk mel ding gemaakt van hetgeen noodig was om daartoe te geraken; eigen fouten zijn daarbij niet verzwegen. Te Arnhem.wordt ih Musis Sacrum" een groote plantenkeuring gehouden. Het bloemenfeest is een groot suoces en met veel waardeering wordt melding gemaakt van de inzending Gloxinias van D. Baardse Dzn., te Aalsmeer, Tot Zondagavond zeven uren zal de tentoonstelling voortduren. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het bouwen van een zuiverhuis, meter en regulateurlokaal, magazijn en andere werken tot uitbreiding van de gasfabriek der gemeente Woerden, waren 5 biljetten ingekomen. Laagst was ingeschoven door den heer J. C. Fahrenhorst, te Woerden, voor f 11.491. De gunning volgt later. Naar het „Centraal blad v. Israëlie ten" verneemt, bestaat bij het kerkbestuur van de Ned. Iar. Gemeente te Amsterdam liet voornemen, over te gaan tot den. bouw van een synagoge in het stadsgedeelte bui ten de Muiderpoort. Op de aanbeveling voor rector van en leeraar aan het gymnasium te Dordreoht zijn door curatoren gebracht de heeren: 1. dir. A. H. Kan, rector aan het gymna sium ibe Middelburg; 2.,dr. J. G. van Pesch, leeraar aon het gymnasium te Haarlem, en 3. dir. H. D. Verdam, conrector aan het gymnasium te Leeuwaarden. Onder voorzitterschap van mr. H. L. Drucker vergaderde ae Nederlandsohe Ju- ristenvereeniging in het Diergaarde-ge bouw te Rotterdam. De voorzitter, hield eon rede ter opening. Aan het slot der vergadering sprak mr. Druoker een woord van dank tot den Mi nister van Justitie, mr. Regout, voor de te 1 angst©U&njg, gëfcoonid door eijü tegen woordigheid. Na afloop der vergadering maakten de juristen een boottdocht op do Maas. Minister Colijn zal de opening Van de Koloniale Landbouwtentoonstelling te Deventer op 6 Juli bijwonen. De overplaatsing van den officier van gez. 2de kl. dr. D. J. A. van Reekum, van Bergen-op-Zoom naar Leiden, is ingetrok ken. Ds. J. Gro&neSweg, predikant-direc teur van het Diakonessenhuis „Bronovo" te 's-Gravenhage, heeft de benoeming tot directeur van de philanthropisch-christe lijke inrichtingen te Doetinchem aangeno men. Nadat een oommissie van Raadsleden oDder wie de eerste wethouder met den secretaris, 'n onderhoud bij Ged. Staten ander pleizier, dan het zien en het door bladeren der oude, stoffige banden. Wat zijn dochter Clotilde betreft, zij ging voor zonderling door. Evenals haar vader altijd opgesloten, maar in een ander gedeelte van het huis, ging zij nooit uit. ,Da/t alles," zeide hij bij zichzelf, terwijl hij in een register de titels der boeken op schreef, die Destange hem voorzei, „dat alles is nog niet zeker, maar wat een stap vooruit I Het is onmogelijk, dat ik niet de oplossing vind van één van deze spannende vragen, namelijk deze: Is Destange de me dewerker van Arsène Lupin? Blijft hij hem ontmoeten? Bestaan er papieren betreffen de den bouw der drie huizen? Zullen deze papieren mij niet de adressen verschaffen van andere huizen, die op dezelfde wijze zijn ingericht en die Lupin voor zich en zijn bende behouden kan hebben?" Destange, de medeplichtige van Arsène LupinDeze eerwaardige man, officier van het Legioen van Eer, zou samenwerken met een inbreker! De onderstelling waa bijna niet aannemelijk. Trouwens, als men de medeplichtigheid al aannam, hoe ha-d Destange dertig jaar te voren de inbraken van Arsène Lupin kunnen voorzien, die toen nog een zuigeling was I Het kwam er niet op aan De Engelsch- man bleef speuren. Met zijn wonderbaar lijk, eigenaardig instinct rook hij een ge heim, dat rondom hem hing. Dat bleek hem uit kleine dingen, die hij niet nauwkeurig had kunnen omschrijven; maar waarvan hij den indruk onderging, sedert hij in het huis gekomen was. Den morgen van den tweedJen dag had hij nog geen enkele ontdekking van te- lang gedaan. Om twee uren zag hij voor de eerste maal Clotide Destange, di© een boek in de bibliotheek kwam halen. Het was een vrouw van ongeveer dertig jaar, bruin, langzaam in haar bewegingen en ingetogen en wier gelaat de onverschillige uitdrukking bezat van diegenen, die veel op ziohzelf leven. Zij wisselde eenige woor den met Destange en ging weer heen, zon der zelfs naar Holmes te hebben gekeken. De namiddag ging eentonig voorbij'. Om vijf uren deelde Destange mede, dat hij uit ging. Holmes bleef alleen op die oirkelvor- mige galerij, die ter halver hoogte van den muur van het ronde vertrek was aan gebracht. De dag liep ten einde. Ook Hol mes maakte zich gereed, weg te gaan, toen een gekraak hoorbaar werd, en terzelfder tijd kreeg hij den indruk, of er iemand in het vertrek was Er verliepen eenige minu ten. En plotseling begon hij te beven: uit het halfduister kwam een gedaante te voorschijn, vlak bij hem, op de galerij. Was het mogelijk 1 Sedert hoelang hield die onzichtbare persoon hem al gezelschap? En waar kwam hij vandaan? En de man ging de trap af en liep in de richting van een groote, eikenhouten kast. Verborgen achter de stof, die van de leu ning der galerij afhing en op de knieën liggend, keek Holmes toe en zag den man in de papieren snuffelen, waarmee de kast propvol was. Wat zocht hij En plotseling ging de deur open en juf frouw Destange kwam haastig binnen, ter wijl zij zeide, tot iemand, die achter haar kwam: „Dus u gaat heusch niet uit, vader? Dan zal ik licht maken. Wacht evenl" De man sloeg de deuren van de kast weer dicht on verborg rich in de nis van! een breed venster, waarvan hij de gordij nen achter zich dichttrok. Hoe kwam het, dat juffrouw Destange hem niet zag? Hoe kwam het, dat rij hem niet hoorde? Heel kalm draaide zij den knop van het elec- tris-ch licht om en liet haar vader voorbij gaan. Zij gingen bij elkaar zitten. Zij nam een boek, dat zij had meegebracht, en be gon te lezen. „Is uw Beoretaris er niet meer?" vroeg rij na een korte poos. „Neen, dat riet ge toch?" „Is u nog altijd tevreden over hem?" hernam zij, alsof zij niets van de riekte van den eigenlijken secretaris afwist en vail diens vervanging door Stickmann. „Ja, nog altijd... altijd..." Het hoofd van Destange knikte naaf rechts en naar links. Hij viel in slaap. Eenige oogenblikken gingen voorbij. Hot meisje bleef lezen. Toen werd één van de gordijnen voor hét venster voorzichtig opengeslagen en de man sloop langs den muur naar de deur, bij welke manoeuvre hij achter Destange voorbijging en voor Olotiide langs, en wel zoodanige dat Hol mes hem duidelijk kon zien. Het was Arsène Lupin. De Engelschman rilde van vreugde. Zijn' berekeningen waren juist, hij was tot het hart van de geheimzinnige zaak zelf (Door gedrongen, en Lupin bevond zich op dd verwachte plaata. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1