No. 16058, LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag- 28 Juni. - Tweede Blad. Anno 1912 Buitenlandseh Overzieht. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. f y.oor de voorstelling, conventie Bedoelen we, to Baltimore, bestaat groot© belangstel ling. Bij do opening van de zitting van giste- {ren bood de vergaderzaal van de conventie gén zeer levendig schouwspel. De [galerijen waren propvol; Overal stonden de politie-agenten op 10 pas afstand van elkan der opgesteld. Onder het publiek zag 'men mevrouw Taft, (ên een groots aan tal personen van aanzien in ide sociale en diplomatieke wereld, die van. [Washington waren overgekomen. In. verband da&rmiee dat -in de/aaal de tejS ÏKiratuur van een smeltoven hoersahte, ver. Schenen 'verscheiden gedelegeerden en bezoe kers met hun jaiS uit, in oen on vormelijke, *5.aar nette kleeding. Er waren wel meer dan duizend bezoekers ilio geen biljet hadden. Een groote menigte had namelijk do por- ]iers onderste boven geloopen. Zoo vonden yelen, die van kaarten waren voorzien, hun plaatsen bezet. Dit gaf aan eliding tot he- lyige standjes en de politie was niet in staat ide orde te handhaven. Zoo sohoen het edrst er geen sprake was van een ordelijk ver loop der werkzaamheden. Aan (de orde was de stemming over de [betwiste zetels voor Zuid-Dakota. Na da stemming bleek ,dat de volgelingen van [Wilson, zeer in aantal walren gestegen. Wil don, de gouverneur van New.Jersey, en Olarke, de voorzitter van het Huis van Af- ige vaardigden, worden thans als de eenigate pandidaten beschouwd voor de candidatuur ider democraten. Niettegenstaande eohter de [toeneming van hot stemmen cijfer der volge lingen van Wilson, is diens candidatuur {niet verzekerd. Do meerderheid, die vereisoht [wordt vooir de candidatuur voor het presi- Identschap, twee derde, heeft hij niet, want föp 't oogenblik becijfert men den stand als tvolgt639 voor Wilson en 437 voor Clarke. Do muiterij der Turksohe solda den neemt steeds groot-er afmetingen aan. De „Lok. Anz." weet daarover vele bijzonder heden moe te doelen. De Albaneesohe op standelingen hebben den wali en den stede- lijken commandant van Monastir gevangen genomen. De militaire opstand, waarvan Mo- pas tir, Perlepo en Dobro de middelpunten. zijn, neemt een onrustwekk-enden omvang aan. ïn Monastir muiten o'p dit oogenblik treeds 12 bataljons. Daarvan hebben zich er 4 met 1de opstandelingen verbonden. Een bekend Staatsman verklaarde, dat de opstand in Al banië onrustbarend veel lijkt op den opstand, [waardoor Abdul Hamad tot het verleenen JTan een constitutie god wou gen werd. De re volutie schijnt het sohoppen van een nieuw fvrijhoid&Legar ten doel to hebben. Men vreest, 'dat de beweging op Kans tan ti/nopel en de Dardanelles, zal overslaan, waar d© verhou ding- tussohen manschappen en officieren fipeor gespantnen'is. De minister van binnenlandsclie .zaken be- jgaf zLoh met verschillende andeire ministers paar Said pasja. Hij deelde, hem: mede, dat Ide militaire opstand gevaarlijke vormen aan- tnam en da.t, evenals vier jaar geleden, vele (officieren zich in de bergen teruggetrokken [hebben. Said pasja aeide kalm dat, zoodra Ambtelijk bewezen is, dat er ontevredenheid [hoerscht over de tegenwoordige rogeoring, hij [het als zijn plicht beschouwt, zioh terug jte trekken, daar men bij den buitenlandsohcn (oorlog nog niet een binnenlandsche oneenig- (hedd hebben kan. Hij diende daarom als eerste [mi ii is ter zijn ontslag in. Said pasja bleef op (Zijn stuk staan, ofschoon de minister van ibinn-enlanrisoh© zaken verklaarde, dat de 'grootvizier gemeene zaak maakte met de Opstandelingen, als hij thans aftrad in plaats Van tegen hen op te treden. De ministers hielden daarop een buitengewone ver gade- ring zonder Said pasja, (lie 7 uur duurde. Er werd besloten mot Hilmi en Hakki te ion der handelen over het grootvizierschap. Op de Porte komen onophoudelijk nieuwe berichten binnen over uitbreiding van den opstand. De deserteurs van Monastir eisohen dat Ide ministère aftreden, behalve die van bin nenlandsche zaken, en dat het Jong-Turk- techc comité wordt ontbonden of van de voor hen ongewensohte elementen wordt gezui verd. Het oomité moet geneigd zijn het mi nisterie 'gedeeltelijk Op té offeren, m[a,ar de Kamér niet. In de staking in Frankrijk is geen veran dering gekolnen. Het blijft er bij het oude. Te Mareeille liggen thans zestig schepen in de haven, die geen bemanning hebben. Do regeering heeft pogingen gedaan om! de zaak te doen eindigen. Het resultaat is eohter nihil, want de reeders willen niets weten van een soheidsgexecht, Eigen lijk is 't zoo dotm.' nog niet, want do re geering stount hen immers met het plaatsen van marine-matrozen op de schepen. Dom om dan 6poodig toe te geven. De inscrits mari times hebben het scheids gerecht aanvaard en evenzoo de „Messageries Mari times". De regeering Stelt a ah partijen voor om! nu alvast met deze twee Organi saties te gaan onderhandelen, doch hét (re sultaat van dit voorstel is nog onbekend. In 'de Kamer is een interpellatie over de kwestie gehouden; ten slotte werd ver trouwen in de (regeering uitgesproken. Met den graanvoorraad is 'fc niet bepaald gunstig gesteld. In da ministerraad is daar om reeds ter "sprake gekomen den invoer van graan en meel. Met de rust der groote mogendheden is 't al sinds lang gedaan. Niet dat er op het oogenblik een oorlog dreigt, maar geregeld zijn de militaire autoriteiten behept met spi- onnagekoort9. Vreemdelingen en land- genootön worden eigenlijk altijd als spion nen "beschouwd. Onze oostelijke nabuur, heeft een groote reputatie op dit punt. Daar zijn nu oen drietal mannetjes uit 'b eigen land onder handen genomen. De een0» een gewezen politie-agent uit Wilhelmshavén kreeg 6 jaar tuchthuis, een tweede, ook een ex-politie agent is van vervolging ontslagen, omdat hij krankzinnig is, Imaar een derde, oen seiner eerste klas uit voornoemde stad, die beschul digd werd aan Engeland gedeelten uit het seinboek te hebben verraden, is er 't slechtst afgekomen. Hij werd veroordeeld tot zes jaren tucht huisstraf, eerverlies voor 'den tijd van. tien jaren, verwijdering uit da marine en zal bovendien, nadat hij de gevangenis heeft verlaten, onder politietoezicht geplaatst wor den. Hij kan 't er mee doen. Het geval met den Rus wordt door de Duitscho autoriteiten minder onschuldig voor gesteld. 't Heet dat de arrestatie niet op losse gronden is geschied, maar er wel degelijk bewijzen voorhanden zijn. Intussöhan ds men er in St.-Pebersburg slecht over te spreken. De algemeeno beschouwingen 'in den Ita lian nsohen. Senaat over do kiesrecht- hervorming 'zijn gesloten. Giolitti deed de noodzakelijkheid uitkomen de landarbeiders, door him liet stemrecht te verschaffen deel te laten nemen aan de re geering van het land. De toekomst van de natie, zei de hij, 'zal voortaan berusten bij de volksklasse en deze moet men overtuigen, dat zij heb, !meest belang hebben bij den gang van zaken. De minister hoopte, dat een Breed© schaar van arbeidcrsafgevaajrdi'gden tin de Kalmer 'zou komen. Ten slotte ver klaarde hij zioh voor hét oogenblik tegen Vrouwenkiesrecht. Do Senaat nam daarop het ontwerp mot 135 tegen 19 stemmen aan en ging pver tot de stuksgewijze behandeling der artikelen. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden. V.. Drukke rij en. Ofschoon het moeilijk is in het algemeen daaromtrent gegevens te verkrijgen, kan men aannemen, dab de hier ter stede gevestigde drukkerijen ruim schoots van werk zijn voorzien. De heeren Dros enGebr. Tiele- m a n deelen med'e De gang van zaken in onze zeep- en glycerine-industrie was gedu rende 1911 tamelijk bevredigend. De hooge olieprijzen daalden in den .loop van het jaar, maar zijn nog niet op het normale niveau gekomen. De zachte zeep werd evenals vorige jar.en in het binnenland en in de Nederlandsche koloniën geplaatst, terwijl de ruwe glycerine weder bot hoogen prijs in Nederland werd verkooht. De nieuwe fabriek aan den Heerenweg, in de gemeente Zoeterwoude, kon door te late levering van een machinefabriek in 1911 niet meer in werking worden gezet en is eerst thans in gebruik genomen. Het ïs te betreuren, dat aan Lamm ©schans een vaste br ug over dien Vliet wordt gemaakt, naar wij vernemen alleen ten behoeve van de nog sporadisch voorko mende trekschuiten, en men niet geneigd is in plaats van deze brug een overzetpont te nemen, zooals een paar honderd meter verder ook gebruikt wordt. De grootere schepen zullen dus mettertijd niet van uit het nieuwe kanaal naar de fabriek kunnen komen.. Distilleerderij en ha n-d el in gedistilleerd. Heb is te betreuren, dat de Leddsohe distillateurs nog niet ge slaagd zijm in hun pogingen in den vreemde afzetgebied te veroveren; de resultaten der zaken bleven ongeveer dézelfdé als in 1910. Moutfabrioage voor Brou wer ij. De buitengewone hitte in de 2de helft van den zomer van 1911 veroorzaakte een aanzienlijke vraag naai* mout, zoadat nog aanwezige voorraden geheel tot zeer Ioonende prij-zen konden worden opge ruimd. Brouwe rij-i n d u s t r i e. Ten ge volge van het zachte winterweer, den schoonen Meimaand en de buitengewone hitte in Juli, Augustus en September is het biergebruik in 1911 zeer groot geweest. Wel is waar moesten de brouwerijen zioh groote offers getroosten voor aanschaffing van nieuwe vaten, extra-loonen en van Juli af hoogere moutprijzen, maar toch zullen die brouwerijen, welke met 1 October haar balansen afsloten,zooals dit in som mige brouwerijen te doen gebruikelijk is, op een zeer gunstig jaar kunnen terugzien. Wreed werd echter de goede stemming in de latere maanden van het jaar gestoord, toen bleek dat zoowel de prijzen van gerst en bijgevolg ook van mout, alsmede die van hop ontzaglijk veel hooger inzetten. Vooralsnog zijn de vooruitzichten voor de hrouw-indusfcrie in 1912 droevig te noe men. Zoubindustrie en Leïdsohe Zoutkeet. Door de Leideche Zoutkeet werden afgeleverd 3,952,112^ Kilogram ge raffineerd' zout, tegen 4,149,287^ K.G. in 1910. De resultaten waren vrij bevredi gend. Handel in Mag nesiet-erts. 1911 ging met zeer groote moeilijkheden gepaard, vooral om aan het benoodigd kwantum ruwe magnesiet te komen en wel ten deele als gevolg van den oorlog tus- schen Italië en Turkije, ten deele van de cholera-epidemie in den Levant. Liepen dé zeevrachten gestadig op, daar tegenover was door de algemeen© sohaarschte een prijsstijging te constatee- ren, diede eindresultaten alleszins gunstig en bevredigend maakte, waardoor met groote voldoening op het afgeloopen jaar, wat die resultaten betreft, kan. worden teruggezien. Graanbeurs. Gedurende 1911 be droeg het aantal geabonneerden 116, terwijl de Beurs bovendien nog werd bezocht door 7134 personen. Het grootste aantal bezoe kers op één dag, behalve de geabonneer den, bedroeg 153; het kleinste aanbal 97. Van de uitstal tafels waren er 46 verhuurd. Het aantal aangeslotenen bij telefoon en telegraaf bedroeg 32. Bij Kon. besluit i3 met ingang van 1 Juli benoemd tot referendaris bij de Algemeene Rekenkamer M Sterkenburg, thans hoofd commies; zijn met ingang van 1 Juli bij het Dep. van Fin. bevorderd tot hoofdcommies W. F.. J. Houtkamp en M. L. Eybergen, bieden thans oomnmes; tot adjunct-oominies W. F. Reeser, thans eerste klerk; is benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, tot reserve-kapiteln-kwartier- meester in het 2de landweerdistrict, de re- serve-eerste-luitenant-kwartiermeester F. Dekker, van dat distriot; is met ingang van 1 Juli, P. H. A. Mid- delraad, thans tijdelijk machinist-electri- cien bij de rijks-electriciteitswerken van het kanaal van Gent naar Terneuszen te Ter- neuzen, benoemd tot opziohter-electricaen bij den rijkseleotriciteitswerken te IJmui- "den; zijn met ingang van l Juli ter algemeene landsdrukkerij benoemd tot adjunct-oom mies J. B. van der Veen, te Amsterdam, en D. W. Ihnken, thans eerste klerk bij g3- noemde drukkerij is met ingang van 1 Sept. a. s. aan jhr. C. J. de Jong van Beek en Donk, te Zwolle, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdingenieur-directeur van den rijkswa terstaat lste kl-met dankbetuiging voor de door hem aan dén lande bewezen dien sten; met ingang van 1 October a. s. aan P. H. Kemper, te 'e-Gravenhage, op ver zoek eervol ontslag verleend als hoofdin specteur-generaal van den Rijkswaterstaat met dankzegging voor de door hem gedu rende een reeks van jaren aan den lande bewezen gewiohtige diensben; en zijn met ingang van dienzelfden datum benoemd: tot hoofdinspecteur-generaal van den rijks waterstaat E. R. van Nes van Meerkerk, thans inspecteur-generaal van den Rijks- w'aterstaat; tot- inspecteur-generaai van den Rijkswaterstaat J. 0. Ramaer, thans hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat lste kl. Voorts zijn meb ingang van gemelden da tum bevorderd: tot hoofdingenieur-direc teur van dien Rijkswaterstaat lste kl. M. Caiand en H. Wortman beiden thans hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat 2de kl.; tot hoofdingenieur-direo- teur van den Rijkswaterstaat 2de kl. H. van Oordt en G. Rooseboom, beiden thans ingenieur van den Rijkswaterstaat lste kl. tob ingenieur van dien Rijkswaterstaat lste kl. A. Th. de Groeft en W. G. 0. Gelinck, beiden thans ingenieur van den Rijkswa terstaat 2de kl.; tot ingenieur van den Rijkswaterstaat 2de kl. J. J. Canter Cre- mers, thans ingenieur van den Rijkswater staat 3de kl., tot ingenieur van den Rijks waterstaat 3dé kl.jhr. A G. Beeloerte van Blokland thans adjunct-ingenieur van den Rijkswaterstaat; is toegekend, bij bevordering de eero- m^daille der orde van Oranj©-Nassau, met de gekruiste zwaarden, in zilver aan den sergeant-majoor-titulair P. Gehrels, van het 8ste reg. inf., gedetacheerd bi) de cadettenschool. Een derde rijksvischafslaggebouw te IJmniden. De Vereeniging van Reeders van Vls- E-chersvaartuigen te IJmuiden heeft zich met een adres tot den Minister van Water staat gewend, waarin adressanten opnieuw en ditmaal gezamenlijk verzoeken aandacht te willen schenken aan de meer en meer noodzakelijk blijkende behoefte van een der de Rijksvischafslaggebouwten minste even groot als elk der beide bestaande gebouwen, aan de noordzijde van de Rijksvisschersha- ven te IJmuiden, alsmede, in verband met de exploitatie van den Rij ksvisohaf slag fa het algemeen, aan de urgente uitbreiding van het stationsempiacement Het aantal IJmuider stoomtrawlers is we derom met een twintigtal uitgebreid, ten gevolge waarvan de geschetste moeilijkhe den nog grooter zullen worden, terwijl ver schillende gegevens ©r op wijzen, dat een verdere uitbreiding der vloot te wachten is. De Vereeniging spreekt, thans opnieuw aan den vooravond van een winterseizoen met te weinig los-, afslag en expeditie- ruimte staande, het eerbiedig vertrouwen uit, dat do Minister aanleiding moge vinden zoodanige maatregelen te nemen, als noo- dig zijn om het hierboven omschreven derde Rijksidsoliafslaegebouw, alsmede het nieu we Btafcionsemplacement, vóór den winter van 1913 gereed te doen komen. Brief anfoniaat. De Zwitsereoho correspondent van do ,,N. R. Ot." schrijft „Dezter dagen deed ik in Bazel eeli merk waardige ontdekking, die (als ilc' mij niet vergis) ook voor Holland nog nieuw is. He méést na langdradige besprekingen, dié bijna don heelen dag in beslag genómjon; hadden, de uitkomst mijner bemoeiingen pör aangeteekénd en brief nog aan derden mee- deelen. Toen ik echter mét mijn brief klaar was, sloeg het precies acht uur, en ik was dus voor het postkantoor te laat. Stel u echter mijn blijdschap voor, toon de hotelhouder mij vertelde, dat er in het hoofdpostkantoor, in de groote hal, die tot laat in dejn nacht voor het publiek geopend blijft, een automaat is opgesteld, die de brie ven voor het binnenland op een heel een voudige manier „aanteekent." Het toes bel was snol gevonden. Men opent aan de voorzijde een klein deurtje en steekt zijn brief in een spleetvoTmiga opening. Dan sluit men heb deurtjo weer, en werpt een 10-oentime-stuk in een gleufje. Een kleine slinger ter zijde van den automaat wordt tweemaal omgedraaid, en de manipulatie is klaar. In een kleinen koperen beker aan de voorzijde van den automaat komt het regu gegleden, keurig afgestempeld met datum en contrólenummér, plaats en tijd van afgifte. Do gedeponeerde btrief, op dezelfde wijze af gestempeld, valt in de brievenbus, die ge regeld geledigd wordt. Natuurlijk bewijzen dergelijke automaten niet alleen na pesttijd goede diensten. Mij dunkt, dat zij ook in den loop van den dag Veel kunnen bijdragen om' het lastige drirn- gen en hét tijdroovende waahten voor de loket tan zeer te verminderen." Naar aanleiding hiervan markt een lezer Van de ,„N. Ot." op, dab zoo'n automaat ook óp het Haagsohe postkantoor in werking is geweest. Daar voldeed het toestel echter niet op den duur. 1913. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Vereenigingen van den Handeldrij- venden en van den Industrieelen Midden stand heeft zich tot den Minister van Bin nenlandsche Zaken gewend! met verzoek van Rijkswege door tot een bedrag van f75,000 deel te nemen in het waarborg fonds, de tot-stand-koming te verzekeren van dé Nationale Kunsttentoonstelling in 1913 te 'oGravenhage, bot het houden waarvan eenigie heeren het initiatief heb ben genomen- Het hoofdbestuur wijst er op, dat de al of "niet uitvoering' van het plan van grooten invloed zal zijn op het vreemde- lingenbezoök h. fc. I. bij gelegenheid van dé opening van het Vredespaleis; dat ter zelfder tijd en in hetzelfde gebouw bij eenbrengen van een keurverzameling van de Hollandsohe kunstnijverheid uit de laatste 50 jaren van groot belang zal zijn voor aé ontwikkeling van dien nationalen tak van welvaart en dat het aan geen twij fel onderhevig is, dat een groot vreemdé- iingenbezoek niet anders dan een gunBti- gen invloed zal kunnen hebben op a!e wel vaart van de geheel© bevolking van ons land. Waar, als de Regeering 76,000 geeft, het waarborgfonds, groot f 125,000 verder door particulieren zal woróén volteekend; waar B. en Wé. van 'e-Gravenhage zeer belangrijken eteun hebben toegezegd en waar eindelijk u© entréegelden ten bate van het waarborgfonds zullen komen, zoo dat een ó'eel van dit fonds weer in 'e Rijks kas zal terugvloeien verzoekt het hoofd bestuur dringend de plannen van het uit voerend comité der tentoonstelling van Regeeriugswege te steunen. Bakkersnaclitarbetd. De olassicale vergadering der Ned,-Herv. Kerk te Zwolle heeft met 26 tegen 12 stemmen de volgende motie aangenomen: ,,De olassicale vergadering van Zwolle, het betreurende, dat het der overheid niet is mogen gelukken den gedwongen nacht arbeid der bakkers af te schaffen, spreekt den wensch uit, dat het haar alsnog moge gegeven zijn maatregelen te treffen, waar door aan dien gedwongen nachtarbeid een eind zal worden gemaakj), en besluit dit haar gevoelen ter kennis van de Tweede Kamer te brengen." 72) Den geheelen namiddag bracht de En- gelschman met rooken en slapen door. Eerst den volgenden dag ging hij weer aan het werk. „Wilson, ik ben klaar; thans gaan wij er op los." „Laten wij er op losgaan!" riep Wilson, .Vol krijgshartig vuur. „Ik snak er naar." Holmes had clri© langdurige samenspre- kingen, eerst met mr, Det-inan, wiens wo ning hij tot in de minste bijzonderheden bestudeerde; met Suzanne Gerbois, wie hij telegrafisch had verzocht over te ko men en die hij met betrekking tot de Blon de Dame ondervroeg; ten slotte met zuster August©, die sedert den moord op baron d'Hautrec in haar gestioht verbleef. Bij iedier bezoek wachtte Wilson buiten en telkens vroeg hij „Tevreden V' „Zeer tevreden." „Ik was er zeker van. Wij zijn op den goeden weg." Zij liepen veel. Zij bezochten de twee £crceelen aan weerszijden vaji den huize d'Hautrec in de avenue Henri-Martin daarna gingen zij naar do rue OLapeyron, en terwijl hij den gevel van het huis No. 25 bekeek, ging Holmes voort: „Blijkbaar bestaan er geheime verbin dingen tussohen al deze huizen. Maar wat ik niet begrijp..." In zijn binnenste, voor de eerste maal, ftrwijfolde Wilson aan de almacht van zijn genialen medewerker. Waarom sprak hij zooveel en handelde hij zoo weinig? „Waarom?" riep Holmes, terwijl hij al dus antwoordde op de geheime gedachten van Wilson; „ornaat men met dien ver- wenschten Lupin in de lucht schermt, op goed geluk af, en omdat men, in plaats van de waarheid te kunnen afleiden uit fei ten, men ze uit zijn eigen hersens moet halen, om vervolgens te zien, of zij wel in overeenstemming is met de gebeurtenis sen." „En de geheime verbindingswegen dan?" „Wat dan nog? Zelfs al kende ik ze, al kende ik dien, die Lupin in staat gesteld heeft bij zijn advocaat binnen te komen, of dien, langs welken de Blonde Dame ge gaan is na den moord op baron d'Hautrec, zou ik er dan nog iets door opschieten? Zou mij dat wapenen geven voor den aan val?' „Laten wij toch maar aanvallen!" riep Wilson. Hij had nauwelijks uitgesproken, of hij 6prong met een kreet achteruit. Er was iets voor hun voeten gevallen, een half meb zand gevulde zak, die hen ernstig had kunnen kwetsen. Holmes hief het hoofdi op, boven hen waren werklieden aan het werk op een stelling, die was bevestigd aan het balkon der vijfde verdieping. „Nu, wij mogen van geluk spreken," riep hij, „een stap verder en wij hadden den zak van die onhandige kerels op het hoofd gekregen. Men zou heusch gaan geloo- ven..." Hij hieid plotseling op, snelde het huis binnen; holde de vijf verdiepingen op, klop te aan, drong de woning binnen tot grooten schrik van een kamerdienaar en liep naar het balkon. Er was niemand. „Waar zijn de werklieden, die zooeven hier waren?" vroeg hij den kamerdienaar. „Zij zijn zooeven heengegaan." „Langs welken weg?" „Langs de dfienstbodentrap." Holmes boog zich over de leuning. Hij zag twee mannen met rijwielen aan de hand, uit het huis komen. Zij sprongen er op en verdwenen. „Werkten zij al lang op deze stelling?" „Sedert vanmorgen pas. Het waren nieuwe." Holmes ging weer naar Wilson. Zij gingen terneergeslagen naar huis en deze tweede dag eindigde in somber zwij gen. Den volgenden dag wérd hetzelfde pro gramma afgespeeld. Zij gingen op dezelfde bank in de avenue Honri-Martin zitten en tot groote ergernis vo,n Wilson, die zich volstrekt niet amuseerde, volgde weer een eindeloos posten voor de drie huizen. „Waar waant ge tooh op, Holmee? Tot Lupin uit die huizen komt?" „Neen." „Tot de Blonde Dame verschijnt?" „Neen." „Waarop dan?" „Dat er een kleinigheid zal gebeuren, een heel kleine kleinigheid, dié mij tot uitgangspunt kan dienen." „En als die niet gebeurt?" „Dan zal er iets in mij ontstaan, een vonk, die het vuur in het kruit zal steken." Een enkele gebeurtenis verbrak de een tonigheid van dezen morgen, maar op uiterst onaangename manier. Het paard van een heer, die het rijpad volgde tussohen de twee keiwegen van de laan, maakte een zijsprong en stootte tegen de bank, waarop zij zaten, zoodat het paard den schouder van Holmee even raakte. „Ho, hol" grinnikte deze, „een beetje verder en mijn schouder zou verbrijzeld zijn." De heer had het te kwaad met zijn paard. De Engelsohman haalde zijn revol ver te voorschijn en mikte. Maar Wilson greep hem haastig bij d!en arm. „Gij zij't gek, Sherlock I Zeg... wilt gij dien heer doodschieten?" „Laat me tooh los, Wilson, laat me los!" Een worsteling ontstond, gedurende wel ke de heer zijn paard in bedwang kreeg en het de sporen gaf. „Nu kunt ge schietenriep Wilson zege vierend, toen de ruiter zich op eenigsen afstand bevond'. „Maar driedubbele stommerik, begrijpt ge dan niet, dat het een medeplichtige was van Arsène Lupin?" Holmes beefde van woede. Wilson sta melde, geheel van streek „Wat zegt ge? Die heer?" „Is een medeplichtige van Lupin, even ais de werklieden, die ons dén zak naar het hoofd hebben gegooid." „Is dat wel aannemelijk?" „Aannemelijk of niet, er was een mid del, om zekerheid te krijgen." „Dien heer te dooden?' „Neen, door heel eenvoudig zijn paard neer te schieten. Zonder uw optreden zou ik een van de medeplichtigen van Lupin te pakken hebben. Ziet ge nu uw dwaas heid in?" De namiddag was even vervelend. Zij richtten thans het woord niet tot elkaar.. Om vijf uren, terwijl zij op- en neerliepen in de rue Clapeyron, waarbij zij zorg droe gen zioh van de huizen verwijderd te hou den, liepen drie jonge werklieden, die ge armd liepen te zingen, tegen hen aan en wilden hun weg vervolgen, zonder elkaar los te laten. Holmes, die uit zijn humeur was, verzette er zich tegen. Er ontstond een korte botsing. Holmes zette zich in postuur om te boksen, gaf er één een stomp in dé borst, een andér een stomp in het gelaat en rukte de jongelieden van elkaar, die, zonder iets te zeggen, hun weg voort- zeitten. „Ha!" riep hij, „dat doet me goed. Ik had juist zin... een goede lichaamsbewe ging..." Maar toen zag hij Wilson tegen een muur geleundl staan en zeide tot hem: „Kom, wat is er, oude jongen? Wat riet ge bleek De oude jongen wees naar zijn arm, die er onbeweeglijk bij hing, en stamelde: „Ik weet niet wat mij soheelt... mijn arm doet zoo'n pijn..." „Pijn in uw arm? Heusch?" „Ja, ja, in mijn rechterarm." In weerwil van alle pogingen, slaagde hij er niet in den arm te bewegen. Sherlock betastte hem, eerst zachtjes, toen stevi ger, „om den juisten graad van pijn te be palen," naar hij zeide. De juiste graad van pijn was zoo hoog, dat hij zeer ongerust een naburige apotheek binnenging, waar Wilson de behoefte gevoelde in zwijm te vallen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5