No. 16052 Vrijdag 21 Juni. A0. 1912. feze fêourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Wonderlyke avonturen. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Vail 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17 J. Grootere letters na&r plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oentscontant; elk tiental woorden meer 10 Cents,-Voor het incaeseeren wordtf 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I 1 l f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn 1 1.30. Tranco per post .11, 1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend eau J. H. C. MEECKEL, en rechtverkrij genden tot het oprichten van een benzine bewaarplaats in het perceel Kort-Rapen- burg No. 7, Seotie F no. 992. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lelden, 20 Juni 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door WILLEM VAN DER WERF, melkverkoo- ner, wonende te Leiden, een verzoekschrift ia ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol-vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den win kei van het perceel Poelgeeststra at 19. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juni 1912. JACHT, De Commissaris der Koningin in de pro- lïinoie Zuid-Holland, Gezien het besluit van G-ed. Staten dd. 110 Juni 1912, No. 75; Gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 1857, Staatsblad No. 87. Brengt ter kennis van belanghebbenden, 'dat bij gemeld besluit door Ged. Sta ften is bepaald: dat de afzonderlijke jachten op water wild voor dit jaar zullen worden geopend I op Zaterdag 27 Juli a. s. en daft I misdien van dat tijdstip af, de uitoefe- j ning der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, litt. d f en h, der jachtwet 18 geoorloofd; wordende tevens herin nerd aan de bepaling van art. 1 van het Reglement op de uitoefening der jacht in - deze provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats heb ben dan op en langs het water, mitsga- 'dors op moerassige landen. Deze kennisgeving zal, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in hét Provinciaal blad en in de Neder- landsche Staal-courant worden geplaatst. De Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. 's-Gravenbagè, 13 Juni 1912. Leiden, 21 Juni. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Krommenie de heer K. F. Proost, cand. alhier, die dadelijk voor dit beroep heeft bedankt. Het is gebleken, dat dr. H. L. Oort, te Utrecht werd geboren 6 Maart 1864, en ds. J. H. W. Bisschop Boele 17 Sept. 1864, zoo- dat dr. Oort ouder is en mitsdien is beroe pen tot pred. bij de Rem, Gem. in Den Haag. Het „H. D." deelt mee, dat van Chr. Hist, zijde pogingen zullen worden gedaan om de benoeming van jhr. mr. D. G. van Lennep tot burgemeester van Haarlem tot stand te brengen. Als ernstig candidaat wordt ook ge noemd mr. H. J. G. van Tienen, oud-bur- gemeerter van Zaandam, oud-lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Gisteren hebben de feestvierende Am- sterdamsche studenten onder leiding' van den senaat van het A. S.-C.. en in gezel schap van vele professoren en reünisten, een boottocht naar Yolendam gemaakt. Een groot aantal volkskinderen waren gisteravond op het Sportterrein aan de Constanbijn-Huygens-straaft de gasten van de Studenten-Afthletiek en Schermver- eeniging „T. H. O. R." De benoeming van een secretaris van Huizen werd gisteren na een geheime zit ting aangehouden. De Raad wenschte zich niet te bepalen tot de personen van de voordracht. Men verwacht binnen enkele dagen de benoeming van een burgemeester en de vorige burgemeester was tevens secretaris. Naar heb „Dbl. van Z.-H. en 's-Gr." verneemt, is heb thans definitief, dab de .voorzitter van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, de heer E. D. Kits van Heyningen, met 1 Januari 1913 den dienst met pensioen zal verlaten. Als zijn opvolger wordt genoemd het lid van den Raad de heer E. H. Stieltjes. Voorts verneemt het blad nog, dat ook de secretaris van den Raad, mr. W. Visse ring, binnenkort ontslag zal aanvragen. Dr. A. W. Bronsveld, predikant bij de Ned.-Herv. Gem., te Utrecht, herdenkt Woensdag 26 Juni den dag, waarop hij vóór 50 jaar aan de Utrechtsche Hoogeschool tot doctor in de theologie promoveerde, magna cum laude. De ftuinpartij van H. M. de Koningin- Moeder te Soestdijk zal plaats hebben op Donderdag 27 Juni e.k. De stafmuziek van het 5de reg. inf. te Amersfoort, directeur de heer G. Bikkers, geeft bij die gelegen heid aldaar een uitvoering. Uit Deventer meldft men, dat Z. K. H. 'Prins Hendrik de Koloniale Landbouw tentoonstelling aldaar op 6 Juli zal openen en tevens dien dag deelnemen aan de offi eieele lunch Op het programma van het twee-daag- sche bezoek van den tijdelijken minister van marine aan de inrichtingen en de vlooft te Nieuwediep, staat ook een tocht onder water op een ondterzeesche boot. In haar jongste jaarverslag zegt de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Gouda o. a., dat de gemeentelijke electri- sche centrale en de ambachtsschool in 1911 reeds hebben bewezen, dat zij in een bepaal de behoefte voorzien en dat het gebruik er van gemaakt de verwachtingen ver heeft overtroffen. De verwachting, dat de spoor wegverbinding naar Schoonhoven nu einde lijk in 1911 tot stand zoude komen, is ech ter met vervuld. Nog stèeds ziet men slechts de ruïnes van hetgeen eens een spoorweghaan was en zal het volgend ver slag vermoedelijk nog niet eens van de vol tooiing der benoodigde - kunstwerken kun nen gewagen. Meer hoopvol is de Kamer gestemd over een betere verbinding met Boskoop. Met voldoening maakt de Kamer melding van de opheffing van een belang rijke belemmering van dé scheepvaart door de in-dienst-stelling van de~ nieuwe spoor wegbrug over de Gouwe. Daarmede is een belangrijke oorzaak van vertraging in de zoo levendige vaart tusschen Amsterdam en Rotterdam uit den weg geruimd. De Kamer spreekt den wensoh uit, dat een los- en laadplaats aan het groote vaarwater nu eindelijk tot stand zal komen. Zij pro testeert tegen, de geringschattende wijze, waarop de Mij. tot Expl. van S.-S. reke ning houdt met de belangen der tusschen- 6tations op de lijn Rotterdam (Maas) naar Amsterdam over Gouda. Het bezwaar der Kamer is natuurlijk niet, dat de Mij. directe treinen AmsterdamRotterdam laat loopen, doch wel, dat zlij de verbinding tusschen Gouda, Woerden, Harmeien e. a. kleinere tusschen gelegen stations met Amsterdam thans zoo onvoldoende heeft gemaakt, dat de toestand vrijwel onhoud baar is. Het marktwezen geeft, blijkens cijfers in het verslag, nog geen reden tot groote te vredenheid. Verschillende rubrieken too- nen een vrij ernstigen achteruitgang aan, al moet daarbij ook rekening gehouden met verschillende omstandigheden. Zoo houdt de mindere aanvoer van kaas (1910: 1,018,133. 1911: 777,103 kilo) ongetwijfeld verband met de groote periode van droogte en het heersohen van mond- en klauwzeer in 1911, waardoor de melkproductie buiten gewoon laag was en bovendien de kaas aan huis hij den boer werdi verkocht. Het Christelijk Nationaal Zendings- feest zal op Woensdag 3 Juli voor den 49sten keer gevierd worden, ditmaal op het prachtige landgoed „Vogelenzang", nau welijks 10 minuten va-n het station der Holl. Spoor. Weinigen, zullen dit schoone terrein kennen. Voor 45 jaar, in 1867, werd hier voor het laatst feest gevierd. Heft was het jaar der Evangelische Alliantie in Amsterdam, waarvan het Zendingsfeest het slotacooord vormde. De vele vreemde lingen uit alle oorden der wereld, daar ge- nood/igd, bewaarden de schoonste herinne ringen aan dien onvergetelijken dag. De Koninklijke Familie keerde heden morgen te 6 u. 50 m. van Dobbin op Het Loo terug. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik wandelden met het Prinr sesje tusschen ben in naar het Paleis, alwaar bij aankomst de Koninklijke stan daard geheschen werd. De burgemeester was ter begroeting aan wezig. Van 1 October a. s. tot 30 September 1913 worden van de veldkurfcillerie gedeta cheerd hij de Rijschool te Amersfoort de luitenants J- Doorman en G. A. v. Hul- stijn, van heft 1ste regiment; J. E. Wilman, van het 2de; S. J, van den Bergh en A. V. M. J. M. Goulmy, van het 3de, en H. Ke- poel Hesselink en J. Alma, van hefc 4de regiment. De 1ste luit. V. E. Wilmar, van het 2de reg. veld-artillerie te Leiden, wordt met October voor een jaar gedetacheerd hij de rij- en hoefsmïdschool te Amersfoort. Blijkens het ons toegezonden jaarver slag van de Coöperatieve Vereeniging ,,De Vereenigde Tuinbouwers", te Amsterdam, telde de vereeniging op 31 December 422 leden. Hiervan woonden er 200 te Aalsmeer. De omzet van fruit en groenften, welke in 1910 f 52,988.99 bedroeg, steeg in 1911 tot f 92,159.17-1. Dit wijst op een vermeer dering van ruim 74 pCt.niettegenstaande de omstandigheden, waaronder in 1911 ge werkt werd, volstrekt niet rooskleurig wa ren, Evenals in 1910, ja, zelfs in nog ster ker mate, leed de aanvoer, gedurende Juni en Juli, door ongekende zomerhitte. Wel was diezelfde hitte oorzaak, dat in de daar op volgende maanden de prijzen der pro ducten zeer bevredigend waren; doch men heeft daarvan niet noemenswaard geprofi teerd. De hooge prijzen konden niet opwe gen, tegen wat naar evenredigheid minder werd toegezonden. Aan bloemen en planten werd) voor f 75,250.75 omgezet, tegenover f 62,083.124 in het jaar 1910. Voor bloemen waren de weersomstandigheden in 1911 al zeer on gunstig. De totaal omzet bedroeg f 167,-109.921, of wel f 52,337.81 meer dan in 1910. Aan com missie werd daarover door de Vereeniging genoten een bedrag van f 12,332.21; wat in procenten uitgedrukt 7.36 pCt. beteekent, Behoudens onvoorziene omstandighe den zullen die examens L. O. en M. O. gymnastiek en schoonschrijven M. 0. voor zoover die in het openbaar worden gehou den, worden afgenomen in het gebouw der R. H.iB.-S. te Utrecht; gymn. L. O. 6, 7, 8, 9 en 10 Aug.M. O. 12,'13, 14, 15, 16 17, 19, 20, 29 en 30 Aug.schoonschrijven M. O. op eiken werkdag van 29 Juli tot en met 30 Aug., uitgez. 30 Juli, 2, 7, 10, 12, 14, 19, 22 en 29 Aug. HAARLEMMERMEER. Doordat in ónze geraéento steeds minder la'nd voor de wei- dor ij gebruikt wordt en 'dienteïigcvodge de veestapel, vooral in den zomer, zooveel mo gelijk wordt beperkt, begint de mJelk zoo schaarsch to worden, dat in de dagelijksche behoefte daaraan niet voldoende meer voor zien kan worden. Te Nicuw.Venncp worden de klanten der melkboeren slechts aan het allernoodigste gehclxen, terwijl een dér mJellc- boeren zich reeds genoodzaakt zag onkelen, zijner klanten te laten glippen bij gebrek aan melk. Als het zoo doorgaat, zitten we spoedig mét de Meer vol boeren en geen melk of weinig en misschienduur In de Beurs te Hoofddorp werd gis teren publiek geveild 6.72.40 H.A. bouw land in 'de onmiddellijke nabijheid van Hoofd dorp gelegen. Het werd geveild in 3 per- ceelen en in oombinatie gekocht door A. C. Borst, te Hoofddorp, voor f 15.635 gulden. SASSENHEIM. De collecte voor den Ge wapenden Dienst heeft opgebracht f 14.15. VOORBURG. Bij 'het onweer sloeg de blik sem in 'den toren van de Protcstantsohe Kérk. Van hot dak werden leien afgerukt. In een ander gedeelte der gemeenlo werden de draden van de telefoon beschadigd. VOORSCHOTEN. Voor den Indischen dienst- is bestemd ter benoeming tot radio- telegrafist eerste klasse bij den radio.telegr. dienst de heer P. Blok, alhier. iVVARMOND. Gisteravond gaf „Do Har monie van (Warmond", onder directie van den heer A. Bielen Jr., uit 's-Gravcnha-gc, haar eerste zonierconcért, op het terrein van het hotel „De Stad Rome". Er was vrij veel publiek opgekomen. ZOETERWOUDE. Do oollecto voor het fonds van den Gewapenden Dienst heeft opgebracht f 32.9972- MII H Bij Kon. besluit is benoemd met ingang van 1 Juli tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. H. Hesse, thans raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem. Geschenken aan Musea. Dooft den heer P. Buitendijk, arts te Lei den, is aan 's Rijks Museum van Natuur lijke Historie weder een aanzienlijke col- leotie dieren ten geschenke gegeven. 's Rijks Ethnog'rafisoh Museum heeft van den lioér G. F. van Wijk, resident van Soo- takarta, oen volledig stel stalen, die de ver schillende stadia van het batikken voorstel len, ten geschenke gekregen. Daar een der gelijk volledig stel voor Vorstenlandsche ba tiks tot nu toe in hot Museum! ontbrak, wordt da&rdooft ia oen leemte voorzien. De Haagsoho Sotiouwburg.gevol. Het bestuur van de vereeniging „Die Haghe" deelt, naar aanleiding van hetgeen in de bladen is geschreven over het be houd van don mooieii Lodewijk XVI-gevcl van deai Schouwburg in hot Voorhout, méde, dat de -Bond tob bescherming dor Schoon- lioid van 's-Gravenhage alle bij hem aan gesloten vcreonigiingen heeft opgeroepen om to beraadslagen over de middelen om dcui gevel te redden en do schoonheid van het Voorhout ongerept te bewaren. De krachtige en algemeene instemming, die liij vond, doeb heb beste hopen voor de actie, die gevoerd zal worden, zoodra mea weten zal welke do plannén van de Schouwburg-commissie wer kelijk zijn. De leiding dier actie is, in overeenstemming met de werkwijze van den Bond, voor dit geval aan „Die Haghe" als de daarvoor het meest aangewezen vereeni ging opgedragen. Men zij dus gerust schrijft hefc bestuur van „Die Haghe": Zoo- dra het tijd is en noodig blijkt., zullen do HagenaaTs, die belangstellen in liet schoon hunner stad, zioli doen liooren of gelegen heid krijgen dit te doen. E. v a n B e e v e ft!, f Men meldt 'ons uit Amsterdam: Met leed wezen zullen 'zeker velen liet overlijdens bericht vernomen. Van don begaafden kunst schilder E. van Beo ver, te Laren. Vele werken werden door hem geprodu ceerd, dié vaak op ten toonstolLingon bewon dering wokkon. De longontsteking, waar aan Van Boeven leed, heeft hom niet meer van het ziekbed doen opstaan cn hem' uit M) „Die echter tot niets dient. Het raadsel is er misschien nog duisterder door ge worden. De Blonde Dame pleegt een moord om den blauwen diamant te stelen, en zij vBteelt hem niet. Zij steelt hem en ontdoet ér zich weer van ten hate van een ander." „Daar kan ik niets aan doen." „Juist, maar niemand zou misschien kunnen..." „Wat bedoelt gel" De graaf aarzelde, maar de gravin nam heb woord en zeide met beslistheid „Er bestaat een man, de eenige na u» die, volgens mij, >n staat zou zijn Lupin te bestrijden en te overwinnen. Mijnheer Ganimardi, zou het u onaangenaam zijn, als iwij de hulp van Sherlock Holmes inrie pen?" Hij trok een scheef gezicht. „Welneen... maar... ik begrijp niet goe»d..." „Luister. Al die geheimzinnigheid ver- Veelt me. Ik wil klaarheid. Mijnheer Ger- bois en mijnheer d'Haufcrec willen hetzelf de, en wij zijn overeengekomen, dat wij ons tot den beroemden Engelschen detective zullen wenden „U hebt gelijk, mevrouw," zeide de in specteur met een oprechtheid^die hem tot ®er strekte; „de oude Ganimard is niet op gewassen tegen Arsène Lupin. Zal Sherlock iHolmes er in slagen? Ik hoop het, want ik koester de hoogste bewondering voor hem. ^wr... het is niet waarschijnlijk." „Niet waarschijnlijk, dat hij slaagt?" „Dat is mijn meening. Ik meen, dat een strijd tusschen Sherlock Holmes en Arsène Lupin al te voren beslist is. De Engelsch- man zal het afleggen." „Mag hij in ieder geval op u rekenen?" „Geheel en al, mevrouw. Ik zeg hem on voorwaardelijk mijn medewerking toe." „Kent ge zijn adres?" „Ja, Parkerstreet No. 219, Londen." Denzelfden avond nog trokken de neer en mevrouw Dé Cr ozon hun aanklacht tegen den consul Bleichen in en een brief werd geschreven aan Sherlock Holmes. Sherlock Holmes opent de vijandelijkheden. „Wat ^erlangen de heeren?" „Het kan me niet schelen," antwoordde Arsène Lupin, als iemand, die weinig be lang stelt in voedingsaangelegenheden. Het kaai me niet schelen, als het maar geen vleesch en geen alcohol is." - De kellner ging met een minachtend ge laat weg. Ik riep: „Hoe, nog altijd vegetariër?" „Meer dan ooit," verzekerde Lupin. „Uit smaak? Uit overtuiging? Uit ge woonte?' „Uit gezondheidsoverwegingen." „En overtreedt ge nooit de voorschrif ten „O, jawel, als ik in de groote wereld verkeer; om geen uitbijter te zijn." Wij zaten samen te dineeren in de nabij heid van het Noorderstation, achter een klein restaurant, waar Arsène Lupin mij verzocht had te komen. Hij heeft er van tijd tot tijd schik in, mij 'a morgeng per telegram voor een samenkomst uit te noo- digen in dén een of anderen uithoek van Parijs. Hij is dan altijd buitengewoon op gewekt, levenslustig, eenvoudig, als eert goedé jongen, en altijd vertelt hij me dan een anekdote, eea herinnering of een avon tuur. Dien avond leek hij me in nog uitbundi ger stemming dan gewoonlijk. Hij lachte en babbelde met merkwaardigen overmoed, en die fijne ironie, welke hem eigen is, een ironie zonder bitterheid, luchtig en opwel lend uit den oogenblikkelijken stand van het gesprek. Heb was een genoegen, hem zoo te zien, en ik kon niet nalaten, hem er mijn. voldoening over te betuigen. „Och ja," riep hij, „er zijn van die da gen, waarop alles me prettig lijkt; dat het leven in mij is als een onuitputtelijke schat. En de hemel weet toch, dat ik niet zuinig leef." „Te overdadig misschien." „De schat is onuitputtelijk, zeg ik uIk kan mij wat veroorloven! Ik kan mijn kracht en mijn jeugd vrij spel geven; er komt dan levendiger, jeugdiger kracht voor in dc plaats. En heusch... mijn leven is zoo mooiIk zou slechts hoeven te willen, niet waar, om vandaag of morgen te worden, weet ik veel: redenaar, fabrikant, politi cus. Nu, ik verzeker u, dab de gedachte daaraan nooit bij mij zou opkomenIk ben Arsène Lupin, en ik blijf Arsène Lupin. En iV zoek tevergeefs in de geschiedenis een leven, dat met heb mijne te vergelijken is, beter besteed en drukker. Napoleon? Mis schien, wel. Maar dan Napoleon aan het eind van zijn keizerlijke loopbaan, tijdéns den veldtocht in Frankrijk, toen Europa hem dreigde te verpletteren en hij zich bij ïederon veldslag afvroeg, of heb de laatste niet was, dien hij leverde." Was het ernst? Schertste hij? De toon van zijn stem was warmer geworden, en hij ging voort: - „Het geheim zit hem in het gevaar! Het onafgebroken bewustzijn van heb gevaar Het in te ademen als de lucht, die men inademt; het rondom zich te voelen loeien, te spieden, naderen. En te midden van den storm kalm blijven, zich niet verroeren Anders ïs men verloren. Er is slechts een sensatie, die daaraan gelijk is: die van den chauffeur op een voortvliegende automo biel. Maar zulk een rit duurt maar eenige uren. en de mijne duurt het heele leven door 1" „Wat een uitbundigheid!" riep ik. „En gij wilt me wijsmaken, dat gij geen bij zonderen prikkel hebt!" Hij glimlachte. „Ja," zeide hij, „gij zijt een goed men- schenkenner. Er is inderdaad iets van dien aard." Hij schonk zich een groot glas frisch wa ter in, dronk het uit en zeide tob mij: „Hebt ge de „Teinps" van vandaag ge lezen?" „Nog niet." Sherlock Holmes moet dezen middag het- Kanaal overgestoken en tegen zes uren hier aangekomen zijn." „DrommeLs! En waarom?" „Een reisje, dat het echtpaar De Cro- zon, de neef van baron d'Hautrec en Ger- bois hem aanbieden. Zij hebben elkaar aan het Nóorderstation ontmoet en van daar zijn zij naar Ganimard gegaan. Op hefc oogenblik zijn zij alle zes aan het beraad slagen." Ik keek hem vragend aan. Hij ging voort: „De Temps" bevat eveneens een inter view met dïen goeden Ganimard, volgens hetwelk een zekere blonde dame, dio inijn vriendin zou zijn, den baron d'Hautrec zou vermoord en ge tracht hebben, mevrouw De Crozon haar beroemden ring te ontstelen.. En natuurlijk beschuldigt hij mij, de aan stichter tot deze misdrijven te zijn." Een lichte siddering ging door mijn lichaam. Was hefc waar? Moest ik gelooven, dat de gewoonte om te stelen, zijn wijze van levensonderhoud, dien man tot moord had geleid? Ik sloeg hein gade. Hij sche?.n zoo kalm, zijn oogen keken zoo vrijmoedig.; Ik beschouwde onderzoekend zijn han den. Zij waren fijn en goedgevormd, on schuldige handen, inderdaad, handen van een kunstenaar. „Ganimard lijdt aan waanvoorstelling gen," mompelde ik. Hij protesteerde: „Welneen, welneen, Ganimard is slim, soms zelfs' geestig." „Geestig!" „Ja zeker. Dit interview bijvoorbeeld is een meesterstuk. In de eerste piaats kon digt hij de aankomst van zijn Engelschen mededinger aan, om mij op mijn hoede te doen zijn en Holmes zijn taak moeilijker te maken. Ten tweede geeft hij precies het punt aan, tot waar hij de zaak heeft ge bracht, opdat Holmes alleen maar het voordéel zal hebben van diens eigen ont>« dekkingen. Dat is slim." „Hoe het zij, nu zit ge met twee tegen standers op den hals, en welke tegensta»* dersl" (Wordt vervolgd. I

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1