Uo. 1©0€7. LEIDSOH DAGBLAD, Zaterdag 15 Juni. Vierde Blad. Anno 1912. Buitenlandseh Overzicht. Brieven yan een Leidenaar. Tramfeest te Noor tl wijk. De Fransche Kamer heeft gisteren ge- I geten van een voor diplomaten heerlijken schotel. Het ging over de buitenlandsche politiek en over de Marokko-kwesties. De afgevaardigde Meunier heeft verteld dat hij niet heel gerust is ten opzichte van den tegenwoordigen toestand. Hij wil wel eens weten hoe de minister bij den staat der oorlogsuitrustingen den vrede denkt te handhaven. Maar een middel is er z. i. om in Europa de kalmte te behouden, en dab is om maar spoedig de derde vredesconferentie te 's-Graven- hage bijeen te roepen. Beperking van bewa pening, daarnaar moeten wij streven, oor deelt ^de heer Meunier. Poincaré, de minister-president, geeft daarop een beknopt overzicht van de be trekkingen tot het buitenland. Volgens die beweringen is het schitterend. Het heeft wel even gehaperd, n-l toen Italië grapjes ging uithalen met de ,,Manouba" en de „Carthage". Maar en met Italië en met Turkije, de beide landen, dis voor den Europeeschcn vrede een groot gevaar heb ben opgeleverd en te dien opzichte nog niet. gevaarloos zijn, leeft men in de groot ste harmonie. Met Spanje, vertelde minis ter Poincaré, zullen de onderhandelingen betreffende Marokko wel spoedig beëin digd zijn en de. betrekkingen met Dui'tsch- land zijn correct. Als dat ruzietjes wil ma ken over Marokko, dan moet die kwestie worden onderworpen aan arbitrage. De betrekkingen met Rusland en Enge land zijn nooit beter geweest. Wat betreft het denkbeeld van een Fransch-Engelsck Verhond, zegt- de minister, dat voor de entente cordiale heb niet bestaan van schriftelijke verplichtingen pleit; De meer derheid van de volken der beide landen \an de Triple-entente draagt er toe bij den vrede in Europa te handhaven, zonder iemand moeilijkheden in den weg te leggen. De afgevaardigde Dusmenil interpelleerde over de slachting te Fez en -den al gemeen en opstand der stammen. De spreker we.nschte er de regeering geluk mede dat zij had afgezien van de gevaarlijke expedi tie naar Taza en deze voor geruimen tijd had uitgesteld. Poincaré zeide, clat aan generaal Lyautey heb onderzoek van deze quaestie overgelaten was. Er zal echter geen beslissing worden genomen, zonder dat de regeering er in ge kend wordt. Er i-s op liet oogenblik ge?n sprake van een opmarsch naar Taza. Dusmenil ging daarop voort met een kri- tiek op den staf te Casablanca en las een brief voor van een in Marokko gedetaoheer- •:ien officier, waarin "j'ordfc gezegd, dat de I chefs zich niets aantrekken van de ellen :1e van de soldaten en zich.zelf koesteren m een hoek van den haard. Die mededcelmg gaf tot luid protest aanleiding. Er ontstond hevige beroering en groot rumoer, er werd geslagen met de deksels d*r lessenaars, het meerende-el van de Ka merleden stond overeind. De president trachtte dc rust te herstellen. Dusmenil gaf I daarna een statistiek van de in Marokko ce- I sneuvelden op. Van 1 Januari tot 0 Mei werden 105 man gedood en 129 gewond. Hij bracht liulde aan de geneeskundigen dienst, die met de gebrekkige middelen, waarover cj kon beschikken, haast het onmogeh.iko had gedaan. Dusmenil verklaarde verder i van mecnin.g te zijn, dat er een ernstige i revisie moet worden gehouden van de in- en vorkoopen in Marokko en hij eindigde rijn *v?de met de verklaring, dat Frankrijk in I Marokko een geduldige, wijze en weldad'ge politiek mopt voeren. In Duitschland mogen ze eens Labbelcn over de invoering van een belasting op het be z i t. Bassermanti en Erzbcrgcr braken in den Rijksdag bij d i behandeling van de d ekk i n g s v-oor stel I e n voor de Dge^vet een lans voor het instellen dezer belasting. Voor 30 April 1913 wenschten ze d:enaau- gaande voorstellen bij den Rijksdag te zien ingediend. De Bondsraad heeft besloten dat dit. plannetie maar ten uitvoer mo°t worden gebracht. Maar tegelijk was de Bondsr Dad er niet voor, dat de in 1309 verworpen suc cessiebelasting zoo tijdig zon worden inge diend, dat ze 1 April 1913 in werking zcu kunnen treden. Het tweede besluit is een onmiddellijk gevolg van liet eerste, want de successiebe lasting zal zeer zeker in de eerstgenoemde worden opgenomen. In haar soort is het toch ook een belasting op het- bezit. Om trent den geest der nieuwe wet bestaa-n bij de regeering nog geen plannen. Maar dat deze zaak gelijktijdig zal worden be handeld, mag met eenige zekerheid worden verwacht. In den Rijksdag heeft indertijd de minister van financiën, Kiihn verklaard: „Onder belasting op het bezit versta- ik een belasting op het vermogen of op de suoces- «ie, in de verschillende vormen en verbin dingen. Alle afzonderlijke belastingen op te tellen of te noemen, die daartoe behoo- ï^n, is niet gemakkelijk, maar dit wil ik wel zeggen, dat naar mijn meening de succes siebelasting ze-ker tot de belastingen op liet bezit behóórt. De Turken zullen nu den oorlog i n hun Portem onnaie voelen. Onze tele grammen vermeldden reeds de verschillen de helastingverhoogingen, die als gevolg van den oorlog moeben worden ingevoerd, l'ib de nadere berichten blijkt, dat de jaar- üjkschc opbrengst der belastingverhoogin- op 1.700.000 tot 1.900.000 Turksche pon- uon geschat wordt-. De verhoogingen worden voorgesteld voor den duur van drie jaar °n zullen aan het eind der volgende week i j hot parlement ingediend worden. Wor den zij goedgekeurd, dan zal de minister van Financiën met eenige banken over een lecning van 5 milliocn pond 7 pCfc schat- kiütliiljctten onderhandelen, welke in drie JJUïr tijds uit bovengenoemde extra-inkom- 6tcn afgelost zal worden, lu clo laatste dagen worden in Turkije_ weer wat Italianen het land uitge zet. Te Saloniki heeft de politie een hon derdtal Italianen, die geen verlof kregen voor een langer verblijf in Turkije, uitge zet. Heb generaal-consulaat van Duitschland ïn den Balkan heeft voor 5000 Italianen 1987 passen uitgereikt en reeds zijn 3000 hunner vertrokken. Van het krijgsterrein is geen nieuws te vermelden. Als men eens wil weten, wat het wil zeg gen, dat er obstructie wordt ge- voer d, dan dienen we even een kijkje te nemen in de Oostenrijksche Kamer. Daar ?s men ook slecht te spreken over de lege- vet en vooral de Roethenen hebben er weinig mee op. Ze besloten daarom eens een beetje obstructie te voeren. Nu, ze verstaan de kunst. De afgevaardigde Baczyos^i had al 12 uur achter elkaar gesproken, toen hij nog niet van plan bleek te zijn om zijn mond te houden. Hij volgt de beslissing zijner po litieke vrienden om buitengewoon lange re devoeringen te houden. Hij maakt het zich zoo gemakkelijk mogelijk en laat zi^h voort durend door een paar menschen, die in de zaal zitten, in de rede vallen, zoodat er nu en dan geheele dialogen tusschen Uen ge houden worden. Hij houdt zijn redevoering gedeeltelijk in het Roetheensch, gedeeltelijk in het Duitsch. De leden van het presidium lossen elkaar om de twee uur af; zoo ock de secretarissen. Buitdh hen is bijna nier mand in de zaal. Een gedeelte der .afge vaardigden heèft het parlement reeds ver laten, terwijl een ander gedeelte zich in het restaurant van het parlementsgebouw te sla pen heeft gelegd, want niettegenstai.ide de nacht viel bleven de Roethenen doorbabbe len. Of ze haast zullen eindigen, weet r;e- mand; hun plannen zijn te dien. opzichte geheim. En nu hebben we nog een aardig nieuwtje tot slot. Het is Zuid Amerikaansch, nog iets heel anders dus dan wanneer we alleen spreken van een Amerikaansch bericht. Ilct heeft namelijk slechts weinig gescheeld of Mexico had een president gekregen, die niet lezen en niet schrijven k a n. Toen namelijk generaal Oroczo, de opperbevelhebber der revolutionnairen, in den beslissenden strijd bij Rellano had ge zegevierd, stond hem de weg naar het pre sidentschap open, niettegenstaande hij een analphabeet is. Oroczo was, vóór hij zich op het oorlogspad tegen Madero begaf, cow boy; hij heeft een groot.en natuurlijken aan leg en zou zich waarschijnlijk de moeilijke kunst van het abo spoedig eigen gemaakt hebben. Nu zou hij niet de eerste analpha beet geweest zijn, die een hoog ambt be kleedde, ten minste niet in Amerika. De Amerikaansche president Andrew Johnson was nog op mannelijken leeftijd niet in staat- fce lezen en te schrijven, eerst zijn vrouw heeft beun hierin onderwezen en dank zij zijn leergierigheid wist hij zich' spoedig een algemeene kennis te; verwerven. CCCCIV. Een huismoeder, zooals ik eiken arbei der, kleinen ambtenaar en burgerman er een toewenscb, die nl. een dubbeltje, zoo als men wel eens zegt, tweemaal omkeert, voor ze het éénmaal uitgeeft, kwam mij aan boord met de vraag hoe of het toch kwam, dat die groenten zoo duur bleven. Verleden jaar, zoo zei ze, was er schaarschte aan groente, ten gevolge der felle droogte, en daaraan was niets te doen, maar nu groeit alles even voordeelig en toch blijven de groenten aldoor prijzig. Ik beloofde haar er eens een onderzoek naar in te stel len, en het resultaat er van mede te dee- len. Ik hel) dit gedaan en daar ik durf aan nemen, dat er nog verscheidene huismoe ders en misschien ook wel huisvaders zullen zijn even economische aangelegd als zij, die mij de vraag deed, en die er dus ook wel belang in ziillen stellen, wil ik er eens een Brief aan wijden. Het idee, speciaal voor de Leidsche huis moeders te schrijven, en door haar met be langstelling te zullen worden gelezen, trok mij reeels bij voorbaat aan Doch ook om andere reden ben ik blij .aan de opdracht van die eene huismoeder gevolg te hebben gegeven. Ik ben n.J. mijn leermeester prentte mij in mijn jeugd al in, dat men een zaak van den wortel af moet onderzoeken naar de Leidsche groentenmarkt gegaan, en heb daar mijn oogen en ooren eens den kost gegeven. En nu zou ik ieder, die dit nog niet eens deed, ook zonder dat hij voor een of meer zuinige huismoeders een on derzoek naar de prijzen wil instellen, raden op een drukken marktdag ééns naar Apothekersdijk of Boommarkt te wandelen. Er heerscht daar dan op en om het water zoo'n gezellige bedrijvigheid, dat men er door wordt getroffen. Schuiten, volgeladen met frissche groenten, waarbij natuurlijk "het groen predomineert, maar de rose peen en de witte bloemkool voor kleurschakeering zorgen, varen af en aan haar het veili*ig3 lokaal &an de Boommarkt, om er te worden geveili of na de veiling weer te worden weg gevoerd anderen worden gemeerd aan den Apothekersdijk om er de vrije marktbezoe kers uit te bedienen En daarop en om heen warmoeziers en tuinders, stevige kerels met verweerde gezichten en zware werkhanden want die groenten zijn de vruchten van hun noesten arbeid. Door een intensieve cultuur en bijna dag en nacht werken, weten zij een betrekkelijk klein stukje grond veel en vroeg de malsche groenten te ontwoekeren. En daarbij een heel andere type van men schen, de venters, die straks in karren of manden deze groenten langs de huizen trachten te verkoopen, de kleinere kooplui vooral, de grootere zullen we aanstonds aan treffen in de veilingsloods. Tusschun. deze venters ah een vreemde eend in de bijt, een enkele vrouw, die zelf haar groenten koopt in de hoop, daardoor wat goedkooper terecht te kunnen. Er heerscht tusschen de warmoeziers en de groentenventers echter een goede harmo nie; het bestuur van de Leidsche tuinders- Pa troons-vereeniging publiceert bijv. niet haar markt, omdat ze vreest daardoor aan leiding te geven tot conflicten tusschen de ze kooplui en de huismoeders, die als zij de veilingsprijzen lazen wel eens vreemd zou den opkijken, dat ^ij zooveel meer moeten behalen. Want -vooral om dezen tijd zijn de prijzen aan de markt dikwijls veel lager dan wat de burgerij betalen moet. Zoo zag ik in het veilingslokaal Vrijdag de sla ver koopen voor 35 k 40 ets. de 100 kroppen, om slechts een voorbeeld te noemen. Daarmede zijn gansch niet evenredig de prijzen, die bedongen en verkregen worden van de bur gerij. En toch is het bedrijf van groentenboer nog geen geldwinning. Men verdient er het dagelijksch brood meer, meer al niet. Men moet er ook rekening mee houden, dat de koopman de risioo heeft met een en. ander te blijven zitten, diat dan in achter buurten voor een schijntje weg moet of op den mesthoop terecht komt. Ik wil niet zeg gen, dat op dit oogenblik de prijzen der groenten, zooals die gevraagd en verkregen worden, van particulieren niet wat min der konden, zonder dat er voor d'en tus- schenhandel nog niet een behoorlijk week loon op overschoot, maar de eigenlijke oor- 'zaak, dat de groenten niet, zooals vroeger, om dezen tijd van 't jaar voor een lageren prijs van dé hand gaan, ligt elders. Die moeten we zoeken in het veilingsge bouw, waar ik gisteren obk nog eens van een en ander kennis nain. Vroeger zaten de groententeelders in dezen tijd als de natuur hun meo was, met hun groenten opgescheept, en zij werden er voor <?en appel en een ei door de inmakerijen afge holpen. Toen at de burgerij in den zomer goedkoope groenten. Maar ook voor deze categorie van menschen klonk niet te ver geefs het wachtwoord: ..Vereenigt u! In onze stad is men daar niet het eerst toe besloten. In andere streken is men daarin voorgegaan. Gezamenlijk overwoog men wat er aaii te doen wa3 om zijn produoten tegen behoor lijken prijs van de hand te zetten. Men moest ze brengen daar, waar er behoefte aan was, d.i. in de groote steden en voor al... in het buitenland. Ieder voor zich kon dat niet doen, ver- eenigd ging dat heter. Zoo kwamen er de organisaties van groentenkweekers, en straks de veilingen, waar de kooplieden, die voor exporthande! zorgen, en de Hol- landsche groenten vonden een afzetgebied in binnen- en buitenland. In Leiden en omstreken kwam nu ook een organisatie tot stancl. Bij het ge meentebestuur werd aangeklopt voor een veilingslokaal, dat daartoe besloot, maar het scheen hier nog maar niet te willen. De vreemde kooplieden kwamen er niet. En als men het van de Leidsche venters alleen moest hebben, och, dan kan men even goed op de vrije markt terecht. Doch de aanhouder wint. Er is een ken tering gekomen. Verleden jaar kwamen er al enkele vreemde kooplieden, die exporthandel drijven, en dat getal is dit jaar wedter vergroot. En zij koopen de groenten uit de Rijnstreek, die van goede kwaliteit zijn, wat graag. En zoo komt het nu, dat, terwijl de groenten er in grooten overvloed zijn, de prijzen betrekkelijk hoog blijven. Zoo heb ben wij nu reeds twee veilingen op één dag, de groote, waarop de vreemde kooplui ko men, en de kleine, dio later gehouden wordt en waarop de venters vooral hun inkoopen doen. En dat de veilingen vooruitgaan, blijkt uit de vergelijkende cijfer^ van de verschil lende jaren. In 1911 werden op 24, 28, 30 Mei en 3 Juni resp. geveild voor f 337, f 799, f 777 en f 1028. Dit jaar waren deze bedragen f 1862, f 1426, f 2283 en f 1948. Gaat dit zco door en er -is geen enkele reden, dat het dat niet zal gaan dan zal men in 1912 voor meer dan f 100,000 veilen. Verleden jaar was dit bedrag ruim f 50,000. De veiling staat onder leiding van de Leidsche Tuinders-Pa- troons-vereeniging en de tuinders in den omtrek doen verstandig zich daarbij aan te sluiten, hoewel ook niet-leden er hun groen ten kunnen veilen. Zoo gaan onze Leidsche groenten tegenwoordig eiken dag naar de groote Hollandsohe steden en naar het bui tenland vooral naar Duitschland. Men zal om de veiling nog meer aantrekkingskracht te geven een intercommunale telefoonverbin ding moeten hebben en een automatischen af slager. Misschien dat de gemeente, wanneer de za ken zoo gaan en er zelfs bij een lage heffing van een 4 pCt. nog een zoet winstje voor de gemeente overschiet daartoe besluiten, me dunkt waar deze veiling voor de tuinders zoo voordeelig blijkt, daar zullen ze tegen een beetje kosten maken zelf ook niet op zien als dat in het belang is van hun zaken. Hier heeft men nu echter de verklaring van het verschijnsel: dure groenten ook zelfs in de<n ove-rvloedigcn tijd. Moeten wij daarove:. nu treuren en zeg gen: waarom heeft de gemeente voor deze menschen door het stichten van een veilings loods daartoe ook de gelegenheid geopend? Laat mij daarop antwoorden, dat er dan toch even goed geveild zou geworden zijn, misschien alleen dan.... buiten Leiden, en onze gemeente vxm de directe en indirecte voordeelen er van moeten missen. Maar bo vendien, het is de taak van het gemeente bestuur ook om er toe mede te werken, dat dit bedrijf gaat floreeren. Er liggen om Leiden heen heel wat war- moezerijen. Als het dezen menschen goed gaat, werkt dit ook mede tot de algemeene welvaart, en die te bevorderen dat is vooral de taak van het gemeentebestuur. Als het den warmoeziers goed gaat, wordt het- bedrijf intensiever beoefend, de loonen verhoogd en de koopkracht van een zekere klasse van menschen grooter, wat de ne ringdoenden weder ten goedlc komt. Zoo moeten we ook dit verschijnsel weder als een vooruitgang begroeten, al is het voor de huismoeders ook niet aangenaam, dat ze, juist in den tijd dat de groente zoo welig groeit," er een hoogen prijs voor moot betalen. Men schrijft ons uit Nocrdwijk: Gisteren werd alhier de in-dienst-s tolling der electrisohe verbinding por tram op echt feestelijke wijze gevierd. De hiertoe gevorm de feestcommissie had zich te écn uur aan een lunch vereenigd in „Het Hof van Hol land." Toen het uur gekomen was, dat do tram met genoodigden zou arrivecren. word oen groot aantal liederen, die voor dit doel spe ciaal waren vervaardigd, door eenige jonge dames onder het publiek uitgereikt, zoodat de vTij talrijke menigte, die was opgekomen om' van dezo feestelijke in-dienst-stelling ge tuige te zijn, in staat was bij het liooren der muziek, het feest- on welkomst-lied mede te zingen. Te ongeveer 3.15 vertrok de tram. waarin gezeten waren de leden der feestcomm issie en de leden van dc'Harmonic vCrescendo"A naar het einde van het dorp, "het West-Einde. Spoedig daarna arriveerde de tram, waarin gezeten waren do loden dor Directie dor N.-Z.-H. T.-Mij., van de Dagclijksohc Be sturen der gemeenten Leiden, Oe-gst geest, Rijns burg, Katwijk en Noord wijk, cn meer genoodigden, waaronder onze Ambachtsheer Graaf Van Limburg Siirum Noordwijk. Van de Directie der N..Z.-H. T.-Mij. waren te genwoordig de heeren nvr. v. d. Wijck, voor zitter, do heer Bur gors dijk, gedelegeerd lid van hot bestuur, de heer Doyer, electiro- teohniseh ingenieur, eu anderen. De Voorzitter der feestcommissie, de hoer Dorsman, hield aan het begin van het dorp een toespraak, waarin hij zei, dat het hem een ccr was allen, namens de feestcommis sie, op dozen zoo gowichtigen dag, nu de eerste officieole proefrit van de elecürisclii tram plaats had, to mogen begroeten. De Verecniging voor Vreemdelingenverkeer heeft gemeend, zet hij, het initiatief te moe ten nemen en de inwoners van Noordwijk op te wekken uiting aan hun feestvreugde te geven. Noordwijk is dan ook in feestdos, omdat. het. ten volle beseft het groot belang, dat onze gemeente heeft bij goede middelen van vervoer. Maar vóór alles wenschen wij" een woord van hulde te brengen aan de Directie van de N.-Z.-H. Trammaatschappij, die met meer dan bekwamen spoed, toen eindelijk, alle hinderpalen uit den weg geruimd waren, de electrisohe baan heeft doen gereed ko men. en nog voor het eigenlijke badseizoen de lijn in exploitatie bracht. Jarenlang heeft Noord wijk reikhalzend uit-, gezien naar betere ver koers middelen. De schcinmelende stoomtram heeft, het kan niet ontkend worden, de gemeente Noordwijk reeds uit haar isolement- verlost eu krachtig me degewerkt om Noordwijk te maken tot wat het nu is, een badplaats van beteekenis, waar iaarlijks duizenden vreemdeldiiycn ver toeven een aantal, dat elk jaar nog belang rijk stijgt. Maar onze tijd stelt andere eisohon aan het verkeer en daarom gelooven wij, dat, nu wij langs lijnen van gcleidelijkluedd, in rijtuigen, die aan comfort niets te wenschen overlaten, door eleotrische drijfkracht voort bewogen Noordwijk elk halfuur kunnen be reiken, Noordwijk nog meer in bloei en wel vaart zal toenemen. Bovendien zijn wij door de olectrische tram een belangrijke sohrede vooruit om te geraken tot een betere eu snellere verbinding met dc bloembollenstreek, waaTaan een belangrijke tak van nijverheid, als de bloembollencultuur, zoo dringend be hoefte heeft. Alles te zamen genomen, ineenen wij niet recht te mogen spreken van een dag van beteekeni3 voor Noordwijk en zijn ei' redenen te over voor de inwoners van Noordwijk oni feest te vieren, want wij zijn er zeker van, dat de electiische tramverbinding voor Noordwijk zal blijk°en te zijn een machtigen factor tot vooruitgang op elk gebied. Mr., van der Wijck antwoordde hioroip namens de Directie cn betuigde zijn har te- lij ken dank voor de out vangst, hier bereid. De verrassing is werkelijk groot. Voordat wij zijn overgegaan tot verbouwing van deze lijn hebben wij zeer vele systemen van ver voer overwogen, dooh zijn ton slotto tot de overtuiging gekomen, dat de electrisohe ver binding de beste zou zijn. Do woorden, die door den Voorzitter van het Feestcomité zijn gesproken, stellen ons volkomen genist, dat onze keuze een goede is geweest, en ik hoop en vertrouw, zei hij, dat deze ombou- wing zal strekken tob bloei van Noordwijk. Hierop werden allen per tram vervoerd tot het. Raadhuis, alwaar de Directie en ge noodigden uitstapten en ontvangen werden door den Gemeenteraad. (Do feestcommissie reed door naar „Het Huis ter Duin".1 Een maal verzameld in het Raadhuis hield de burgemeester een rede. Deze dag, zei hij, brengt ons een ver nieuwing van vriendschapsbanden. Sedert dertig jaren heeft deze band bestaan tus schen de Tramweg-Mij. eu Noordwijk. De per sonen zijn veranderd, dooh de Maatschappij niet. De jaren zijn echter in vele opzichten, onveranderd gebleven, doch de dag van heden doet zien dat het oude voorbij is en veel nieuw is geworden. De oude tram. die in deze jaren Noordwijk heeft verlost uit haar isolement, zal verdwijnen, terwijl het nieuwe, moderne vervoermiddel buiten op ons wacht. Dit zal ons een gemakkelijke en verdienstelijke verbinding geven met do hoofdsteden des lands, en zoodoende den, bloei der gemeente ten zeerste helpen be vorderen. Hij vroeg de aandacht voor de groote ver anderingen, die hier in de laatste jaren hebben plaats gehad, hoe dc gemeente is vooruit gegaan, hetgeen voor het grootste gedeelte is te danken aan de train. Daarom bracht hij hulde aan de Direotie voor heb scheppen van deze nieuwe toekomst voor Noordwijk. Tevens verzocht hij den eere-voorzittcT van de feestcommissie den dank van het ge meentebestuur te willen overbrengen aan de leden, voor al hetgeen door hen is gedaau} om dezen dag luister bij te zetten. Nadat de eerewijn was geschonken ant woordde mr. Van der .Wijck, die o. m. uit sprak den wensch, dat van deze nieuwe verbinding een druk gebruik zal worden gemaakt. „Wij waren hierheen gekomen met een zekere vrees. Wij hadden vernomen, dat hier, evenals elders, een categorie van ingeze tenen was, die de nieuwe verbinding liever niet hadden gezien. Moge. do toekomst, be wijzen, dat deze personen ock overtuigd zul len zijn van liet groote nut, dat zij ook aan de andere fractie zal brengen eu dat ook zij hierin mogen deelen." Hierna werden do tramrijtuigen wederom bestegen eu ging men naar Noordwijk-nan- Zee alwaar in „Huis ter Duin" door de Di rectie der N.-Z.-H. T-Mij. de afternoon tea werd aangeboden. Ter gelegenheid hiervan hield do lieer Roessingh van Iterson nog een kleine speech. Nadat men nog eenigen tijd gezellig had zitten keuvelen, was de tijd lot vertrek aan gebroken en werden allen wederom in tram- rijtuigen vervoerd naar Noordwijk. alwaar men voor „Het Hof van Holland" van elkan der scheidde. Te ongeveer halfzeven werd de oude trant uitgeleide gedaan naar het „West-Einde". Dezo was voorzien van een beschildering' (op doek), weergevende de verschillende on aangename gewaarwordingen, die vooral door dames werden opgedaan, toen de oude tram nog haar groot aantal, bochtenmoest maken. Ook was er op weergegeven hoe do tot.-stand-koming was opgehouden door do weigering van den heer Paide vliet eu meer dergelijke passages. Daar de werkdag was geëindigd, bewoog zich op de Voorstraat oen groote menigte, die, bij hot hooren der vroolijke muziek, in feestvreugde geraakte, cn de stoomtram mot vele hoera's vaarwel zeide! Des avonds .werd door „Crescendo" oen concert gegeven op liet Lindenplein, het welk schitterend was verlicht. Dezo verlich ting, alsmede het opstellen van een tweetal core bogen te Noordwijk en een tweetal te Noordwijk-aan-Zee, waren mede bewijzen, hoc do commissie zich van haar taak hoeft gekweten. Oranje-Vereeniging ts Oegstgeest. Gisteravond werd de aangekondigde algemeene leden-vergadering dezer ver- eeniging gehouden in café Kor lek aas. Slechts dertien leden waren aanwezig, toen dc waarnemende voorzitter, de heer G. Lubbe Jr., de bijeenkomst opende met een woord van welkom. De secre taris, de hoer Six, las daarop de nolulen der vorige jaarvergadering, die werden goedgekeurd, alsmede het jaarverslag over 1911, waarin geen blijde tonen wer den vernomen. Van bijzondere sympa thie, die ondervonden werd, getuigde het niet; integendeel, van achteruitgang moest worden gewaagd. Immers, het le dental 'liep met. 72 terug, zoodat liet thans bedraagt 299. Het feest op 31 Aug. 1911 was uitmuntend geslaagd, terwijl veel dank werd gebracht aan de bereid willige jongedames, die bil het kinder feest hadden meegewerkt, alsook aan het gemeentebestuur voor verleenden finan- cieelen steun. Het eindigde met do op wekking, dat menig nieuw lid zich zal aanmelden, opdat de gedunde gelederen weder worden aangevuld. Elk bestuurs lid zal zulken gaarne tot zich zien ko men. De secretaris had van de zijde des voorzitters veel dank in ontvangst te nemen. Daarop was de penningmeester, de heer J. C. Kruyt, aan 't woord. De re kening over 1Ö11 wees aan, dat was ontvangen f 447.23, waaronder f 150 als subsidie van de "burgerlijke gemeente, en f 295 van 302 leden. Uitgegeven was f 461.26. Het kinderfeest had gekost f 190; versiering f 75; muziek f30; druk werk en advertentiën f 64. Het weige ren van 56 leden, om de contributie to voldoen, was oorzaak, dat f 47.50 min der was ontvangen dan men mocht ver wachten. Dientengevolge sloot de reke ning met een nadeelig slot van f 4.03. De neeren De Boer en Van der Kraam vergeleken deze cijfers met de Ijcwijs- stukken en laatstgenoemde verklaarde, later, dat een en ander in volkomen orde was bevonden. De penningmeester werd dan ook onder dankzegging ge. üéchargeerd. Alsnu was aan do orde de benoeming van een bestuurslid, wijl de heer Schlat- mann periodiek moest aftreden, doch herkiesbaar was. De heer S. zegt, dat hij liever niet wenscht te worden her benoemd, omdat hij steeds in het bui-! tenland vertoeft, wanneer de feestvie ring op 31 Augustus plaats heeft. Zoo' kan hij nooit aan de werkzaamheden van dien dag deelnemen, wat hij per soonlijk zeer onaangenaam vindt. Do vergadering antwoordt hierop door dén heer S; te herbenoemen met 11 stemmen, tegen 1, uitgebracht op den heer Van den Burg, en één stem blanco.; De heer S. neemt de herbenoeming aan, nu uitkomt, dat zijn bezwaar voor de vergadering geen bezwaar blijkt te zijn. Thans is het hoofdnummer der agenda aan de orde: De feestviering op 31 Aug. a.s. De waarnemende voorzilter, weldra als zoodanig afgelost door den heer D, Timmermans, die thans ter vergadering komt, vraagt, of iemand ook een nieuw, idee heeft voor het feest van dien dag, ot eenige verandering wil in de wijze, waarop dit tot nu toe is ge\ ierd. De heer Groot adviseert om het spel „blaas-: trappen" voor het vervolg te schrappen^

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 13