fjot 16045 Donderdag 13 Juni. A0. 1912. rUIJS DER ADVERTENTIEN: <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zfin- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Dienstregeling. Offieieele Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. IDSCH DAGBLAD Van 1—6 regels /1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere lettere naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 -woorden 40 Gents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het Inoaeseeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden .lil;/ 1.10. Bruten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1.66. Met dit nummer van ons blad wordt ver aden de nieuwe dienstregeling der Noord-Zuid-Hollandsche Tramwegmaat- fcapjpij, aanvangende 15 Juni. Zij kan in. boekjes over de oude dienstregeling heen geplakt worden. Collecte voor liet Fonds tot aim- oediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de circulaire van den Commis saris der Koningin in deze provincie d.d. 86 Januari 1912. Brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag, Dinsdag en Woendag, 17,. 18 en 19 Juni aanstaande door de Distriets-Com missie tot aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Neder landen langs de huizen de gewone jaar- lijksche collecte, ingesteld bij Z. M. dispo sitie van 16 November 1820 No. 81, zal wor den gehouden Bevelen deze colleote, die strekt tot in standhouding van 'fc fonds tot ondersteuning van personen, die in hun strijd voor heb va derland verminkt of invalide zijn geworden, dringend in de liefdadigheid der ingezete nen aan. Burgemeester en Wethouder^ voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Juni 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 12 der Drankwet; Brengen ter algemeeno kennis dat. door de GRAUW, hotelhouder, wonende te Leiden, een verzoekschrift bij de Gedepu teerde Staten dezer provincie is ingediend, om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein, alleen aan logeer gasten, voor gebruik ter plaatse van ver in negen lokalen van het perceel Stationsweg 18. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. looo-Burgemeester. YAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 13 Juni 1912. Leiden, f3 Juni». Commissarissen der Maatschappij voor Toonkunst alhier zijn er in geslaagd, met iogang van l September a.s. aan de Mu ziekschool der Maatschappij als leeraar Joor piano- en orgelspel te verbinden, den keer J. R. Gravelotte, te 's-Gravenhage, organist der Luthersche Kerk aldaar. Waar deze pianist-organist in Den Haag •en goeden naam heeft als paedagoog, ter wijl hij sedert 1899 met suooes de moeilijke taak vervult van aocompagnateur der vio listen van de Kurhaus-conoerten te Soheve- ningen, vertrouwen oommissarissen, dat de benoeming van deze leerkracht zal bijdra gee tot nog meerderen bloei der Muziek school. Te Haarlem zijn als onderwijzeres go- slaagd a'e dames M. E. Slors en W. G. E. F. Smeets, van Leiden. Dr. F. J. Los, te Koudekerk, komt voor op he^ zestal voor predikant bij de Ned.-Herv. Gem. te Arnhem. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Sijbekarspel de heer K. F. Proost, oand. te Leiden, en bij de Geref. Kerk te IJlst ds. R. M. Westerink, te Voorburg. In de vergadering van den Bond van Fabrikanten van en handelaren in gouden en zilveren werken te 's-Gravenhage bleek uit het jaarverslag, dat het aantal leden na genoeg stationnair is gebleven en 248 be draagt. De ontvangsten hadden f 656.60 be dragen, de uitgaven f 279.66. Er is thans een saldo van f 774.65 in kas. Op een op merking uit de vergadering, dat heb saldo zeer groot was, antwoordde de voorzitter, dat er plannen aanhangig waren, waarvoor veel geld nooclig zal zijn, zoodat niet ge vreesd behoefde te worden voor het vormen van een spaarpot. Aan de orde kwam een voorstel van de heeren W. van Rossurn du Chattel o. s., om op grond van de overweging dat tot op heden nog geen goede oplossing is gevon den om de verschillende vakgroepen aan elkaar te verbinden, een oommissie ad hoo te benoemen, betaande uit vijf leden, om te bestudeeren op welke wijze de verschil lende vakvereenigingen tot één goede or ganisatie kunnen worden gebracht, om, na verkregen resultaat, binnen door het be stuur vast te stellen tijd, daarvan rapport uit te brengen. Na een mondelinge toelichting door den heer Du Chattel, beval de voorzitter het voorstel, namens het bestuur aan, waarna de vergadering met algemeene stemmen tot het instellen van het onderzoek be sloot. Tot lid van de oommissie werd o.a. be noemd de heer J. P. Driessen. In behandeling kwam heb rapport van do commissie inzake inbraakverzekering, dat tot onderlinge verzekering ontraadde en aandrong op het sluiten van een over eenkomst bij een groote Maatschappij. Na uitvoerig debat werd do oommtssie permanent verklaard om nadere voorstel len te doen en het recht gegeven, zich die leden uit het bestuur te assumeeren, die zij daarvoor geschikt acht. Een orediet van 200 gulden werd voor reis- en verblijf kosten van de leden uitgetrokken. Ten einde het beroepen van een predi kant overeenkomstig den wensoh van de leden van de Gemeente te doen plaats vin den, hebben eenige leden van de Rem. Gem. in Den Haag het voornemen, het be stuur der Gemeente te verzoeken, het te genwoordig reglement zoodanig te wijzigen, dat de keiizo van een predikant, in den ruimsten zin aan de gemeenteleden worde overgelaten. Daar het hun echter voorkomt, dat het reglement ook op andere punten wijziging behoeft, zouden zij daartoe het liefst door het bestuur een algemeene leden-vergade ring zien belegd- Gedep. Staten hebben de jaarwedde van den burgemeester en den secretaris van Rijswijk bepaald op f 1500, gerekend van 1 Januari j.L, met verhoogingen van f 100 na 6- en 12-jarigon dienst. Te Rijswijk is gisteren het eerste Zuid-Hollanló'sahe zenidingsfeest gehouden op de buitenplaats van mevrouw Hooft Graafland. Het feest is uitstekend ge- sliaagd.; Er waren ongeveer 3000 bezoe kers. In de zitting van den Raad van Delft werd Voor kenuri/ggoving aangeno men een adres van 627 ingezetenen, ver- Eoekena'e het voorstel Fifefchero. s. om van Schiedam geen drinkwater te be trekken aan te nemen. De Raad benoemde tot tijdelijk inge nieur bij het gemeentelijk eleotricdteits- bedrijf den heer G. 01 thuis, te 's-Graven hage. De Raad behandelde ook het voorstel van B. en Ws., om aan den leeraar in de Nederl. taal en letterkunde den heer M. Steenhui sen met 1 September onge vraagd eervol ontslag te verleenen, met toekenning an een wachtgeld' van f 1000 '8 jaara voor den tijd van twee jaar. Ingekomen was een adres van den heer Steenhidsen, waari deze zegt verbaasd te zijn» d 1 B. en Ws. zooveel waarde hechten aan een rapport van den inspec teur dr. J. Campert, terwijl indertijd ge bleken is, dat rijn advies te gelijk een leugen en waarheid' bevatte, waarmede B. en Ws. bij de benoeming van adres sant het eens waren, In dit adres be schuldigt adressant den directeur van de H. B.-S., dat deze zijn belangen heeft be nadeeld en met twee maten meet, omdat liij een jongen, die zich jegens een leeraar hoogst ongepast had uitgelaten, voorgoed van de school verwijderde, en een andere leerling, die hetzelfde gedaan had? op school deed blijven. Adr. zegt verder, dat het den directeur ontbreekt aan paedago- gisoh inzicht, enz. cdz., waarom hij den Raad verzoekt, gelet op de resultaten van zijn onderwijs bij de eindexamens, welke beter zdjn dan die van het onderwijs van den directeur, geen hali werk te ver richten,' maar recht te doen zonder aan zien des persoona. De heeren Van Aggelen o. s. vroegen, niot over het ontslag maar over de zaken, daarmee in verband staande, een geheime vergadering aan. De Raad verleende het ontslag met al gemeene stemmen. Na heropening van de besloten zitting nam de Raad met alg. stemmen aan een voorstel-Yan Aggelen om B. en W. uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar toestand en mogelijken misstand aan de H. B.-S. en den Raad te dienen van rapport. De Buitensociëteit te Arnhem is door do gemeente gekocht voor f 48,597. De Ra-d van Amsterdam heeft dr. Gustave Oohen, te Parijs, benoemd tot gewoon hoogleeraar in de Fransdhe taal en letterkunde aan de Gemeentelijke Universiteit, aldaar. De Raad heeft een telegram gezonden aan den Parijschen Raad met dankbe tuiging voor de hoffelijkheid jegens Am sterdams afgevaardigden. Aan ,,Hefc Yad." wordt medege deeld, dat het legerbestuur voornemens is, proeven te doen nemen met bevrcri ren buitenlandsch vleesoh. Aan den matroos van het stoomschip „Noordwijk" A. J. Vliet is de bronzen eerepenning voor mensohlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift toege kend wegens de door hem met levensge vaar verrichte redding van een drenke ling uit de Adour, bij Boucau (Frankrijk) op 10 Deo: 1911. De correspondent te Batavia van hot „Hbld." seint, dataldaar mr. G. Visse ring, de president der Javaeche Bank, als ernstig candidaat wordt genoemd voor het presidentschap der Nederlandsohe Bank. Men schrijft ons uit IJmuident Heden ontvangt IJmuiden bezoek van de gedele geerden der Internationale besturen van Spoorwegmaatschappijen, die tijdelijk te Amsterdam vertoeven ter regeling van het internationaal verkeer van doorgaande wagens. Het gezelschap bestaat uit een 240-tal dames en heeren uit alle landen van Europa, en zal den tocht naar hier doen per extra-boot, aangeboden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Doei van het bezoek is bezichtiging van dJe haven- en sluiswerken, het seinwezen voor uit>- en ingaande stoomschepen, de via- schershaven, de Rijksvischhallen, enz. Per extra-trein zal het gezelschap de terug reis naar Amsterdam maken. Tot kapitein bij het vierde reg. inf. is benoemd de eerste-luit. bij het tiende reg. inf. F. H. W. de Quart el. In de provincie Groningen is opge richt een provinc. vrijzinnig-democratische bond, die zich ten doel stelt door alle ge oorloofde middelen van voorlichting en samenwerking, de vespreiding en de toe passing te bevorderen van vrijzinnig-demo cratische beginselen in die provincie. De Raad van Leeuwarden heeft den heor Cesar Sidoli, eigenaar van den Ko ninklijken Romednschen oircus, tijdelijk te Straatsburg, voor de plaatsing van zijn oirous, gedurende 6 k 10 dagen tusaohon half Augustus en half October 1913, een plaats op het Wilhe'minaplein in gebruik afgestaan, tegen betaling van f 1550, met inbegrip van het verschuldigde marktgeld. Afgewezen is het ver-zoek van de plaat selijke commissie van de Ned. Tent-zen ding, om tegen vergoeding van f 50 ge durende drie weken een gedeelte van het Wilhelminapieinl, groot ongetveer 2000 vierk. M. te mogen gebruiken, om in een daar te stellen tent het Evangelie te doen prediken. HAARLEMMERMEER, Op de voor dracht, ter benoeming van een onderwij zer aan de openbare school te Nieuw-Ven nep komen voor de heeren A. Roozen- daal. te Berkhout, D. P. Mastbergen, te Haarlemmermeer, en J. J. A. Wisse, te Haarlem. KATWIJK AAN ZEE. Het telegrafisch berioht over de haringvangst voor Lerwick luidde gisteren gunstig. Niet alleen waren de vangsten niet on belangrijk, doch ook de kwaliteit was goed. Van de Katwijksche vloot heeft men van geen enkel vaartuig nog eenig berioht ver-, nomen. WASSENAAR. Bij dc veiling van hui zen, welke gisteravond plaats had ten over staan van notaris C. Munnich. werden koo- pers van 2 huizen in de Berkheist-raat Jhr. J. Hooft Graafland, voor f 2700 3 huizen in de Gang A. L. Visser, voor f 1780; 3 huizen in de Langstraat H. v. d. Helm, voor f 3000. Bij Kon. besluit zijn met den ïsten Juli 1912 bevorderd: tot schout-bij-nac'nb de ka pitein t. z. W. Naudin ten Gatetot kap. t. z., ds kap.-luit. ter zee R. J. Castendijk; tot kapitein-luitenant ter zee de luitenant ter zee 1ste kl. A. J. Breda Kleynenberg en tot luitenant ter zee 1ste kl. de luitenant ter zee 2de kl. J. 0. P. Eeftinck Sohattenkerk, en is bij de koninklijke marine-reserve met ingang van 16 Juli bevorderd tot luit. ter zee 2de kl. de adelborst 1ste kl. H. M. Kluyskens; is de Oostindisohe ambtenaar met verlof dr. E. Bonebakker, laatstelijk directeur van de H. B.-S. te Semarang, op verzoek, we gens fysieke ongeschiktheid met ingang van 1 Juli, eervol uit 's lands dienst ontslagen onder toekenning van pensioen en is do Oost-indische ambtenaar met verlof P. W. Stort, gewezen adjunct-houtvester 2de kl.. bij het boschwezen op Java en Madoera, op zijn verzpek, wegens fysieke ongeschiktheid, gerekend van en met 1 April eervol uit 's lands dienst ontslagen onder toekenning van pensioen; is met ingang van 4 Juni 1912 benoemd tot juridisch ambtenaor bij den ootnooiraad mej. mr. J. F. Lyoklama a Nijeholt te 's-Graven- hage; is de Oostindischeambtenaar- met verlof S. Blok, laatstelijk ingenieur, chef der triaagulatiebrigado van den topografischen difenst in Ned.-Indië, op verzoek, wegens fysieke ongeschiktheid, met ingang van 1 Juni, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder toekenning van pensioen; zijn met ingang van 1 Juli benoemd tot kassier bij het Bureau vo< r den Industriee- len Eigendom J. Slavekoorde, adjunot-com- mies bij de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam, en tot administratief ambtenaar bij genoemd bureau de heer G. L. Prinsen, ambi- teriaar ter griffie van de arr.-reohtbank to Heerenveen; is met ingang van 7 Juni bij den pensioen raad voor burgerlijke ambtenaren en bij den militairen pensioenraad bevorderd tot com mies H. C. Verbeek, thans adjunot-commies.i is: lo. aan dr. H. C. Redeke destijds as sistent van den wetenschappelijken adviseur voor visschcrijzaken en tijdelijk directeur van het voormalig Rijksinstituut voor het onderzoek ter zee de titel verleend van adjunct-adviseur in risscherij-zaken met be paling, dat hij verbonden is aan den dienst van het Rijksinstituut voor visscherij-onder- zoek; 2o. dat de nagenoemde tijdelijke ambtenaren van het voormalig Rijksinsti tuut voor het onderzoek der zee, hun dienst in tijdelijke betrekking bij het Rijksinsti- (9) „We hebben hem te pakken. Het huis is omsingeld." Mr. Detinan merkte op: „En de dienstbodentrap 1" „Die komt op de binnenplaats uit en die heeft maar één uitgang, de straatdeur tien mannen bewaken ze." „Maar hij is niet door de straatdeur binnengekomen. Hij zal er ook niet door beengaan." „Waar doorheen dan?" antwoordde Ganimard. „Door de lucht?" "ri-" Hij sloeg een gordijn opzij. Een--lange gang werd zichtbaar, die naar dc - keuken leidde. Ganimard snelde ze door en kwam- tot de ontdekking, dat de deur uier: dienst bodentrap dubbel op slot was. Uit het venster riep hij een der agenten toe: „Hebt gij iemand gezien?" „Niemand „Dan," riep hij, „zijn ze hier nog... ver borgen in één der kamersHet is onmoge lijk, dat zij ontsnapt zouden zijn. Ha, Lu- pintje, gij hebt den draak met me gesto ken, maar ditmaal neem ik revanche l" Om zeven uren 's avonds kwam Dudouis, de ohef van de veiligheidspolitie, die ver baasd was, dat hij nog geen bericht had ge- Lad, in de rue Clapeyron. Hij nam de ^nten, die 't huis bewaakten, in verhoor, ®n ging vervolgens naar boven, naar mr. Detinan, die hem in zijn kamer braoht. Daar zag hij een man, of liever twee bee- nen, die op het tapijt spartelden, terwijl de romp, waarbij zij behoorden, in den schoorsteen zat. „Ohél... Ohéloeide een doffe stem. En een verre stem, die heel van boven kwam antwoordde: „Ohé!... Ohél..." Dudouis riep lachend: „Zeg, Ganimard, studeert ge voor schoorsteenveger V* De inspecteur kwam uit den schoorsteen te voorschijn. Met zijn zwart gelaat, zijn met roet bedekte kleederen en zijn van koorts glimmende oogen was hy- onherken baar Ik zoek hèm," bromde hij. „Wien?" „Arsène Lupin. Arsène Lupin en zijn vriendin." „Zoo, zoo! Maar verbeeldt ge u, dat zij zich in de schoorsteenpijp verborgen hou den?" Ganimard stond op, legde vijf kolen- kleurige vingers op de mouw van zijn chef en zeide dof, maar woedend: „Waar moeten zij dan zijn, chef? Zij moeten toch ergens zijn Het zijn menachen als gij en ik, van vleesch en van been. Der gelijke wezens verdwijnen niet als rook „Neen, maar verdwijnen doen ze toch „Maar waarheen? Waarheen? Het huis is omsingeldEr zitten agenten op het dak I" „En het aangrenzende huis?" „Daar heeft dit geen verbinding mee." „En op de andere verdiepingen?" „Ik ken alle bewoners. Zij hebben nie mand gezien en niemand gehoord." „Weet ge zeker, dat g© hen allen kent?" „Allen. De ooncierge staat voor hen in. Ik heb trouwens, voor alle zekerheid, op iedere verdieping een man op post gezet." „Dan moeten we hen ook te pakken krijgen." „Dat zeg ik ook, ohef, dat zeg ik ook. Twee zijn... het is onmogelijk, dab zij met hier zijn... Wees gerust., ohef, als het van avond niet is, krijg ik hen morgen te pak ken. Ik blijf hier élapenl Ik blijf vannacht hier 1" Inderdaad bleef hij er dien nacht en den volgenden dag ook, en den daaropvolgen- den eveneens. En toen drie heele dagen en drie heele nachten voorbijgegaan waren, had hij niet alleen den ongrijpbaren Lupin en diens minder ongrijpbare gezellin niet ontdekt, maar hij had zelfs niet het geringste spoor gevonden, dat hem in staat kon stellen, iets te beginnen. En daarom wijzigde zijn meening van het eerste oogenblik zich niet. „Als er geen sporen van hun vlucht be staan, moeten zij nog hier zijn!" Misschien was hij innerlijk minder vast overtuigd. Maar dab wilde hij zichzelf niet bekennen. Neen, duizendmaal neen, een man en een vrouw verdwijnen zoo maar niet als de booze geesten in een kinder sprookje. En zonder den moed op te geven, zette hij zijn nasporingen voort, alsof hij nog altijd hoopte, hen ergens in een ver geten schuilhoek van het huis te zullen vinden. Do blauwe diamant. Op den avond van 27 Maart zat in het kleine heerenhuis in de avenue Henri- Martin No. 134, dat zijn broeder hem een halfjaar te voren had vermaakt, de oude generaal baron d'Hautreo, gezant te Ber lijn onder heb tweede keizerrijk, in een ge- makkelijken armstoel te 6lapen, terwijl zijn gezelschapsjuffrouw hem ieta voorlas en de liefdezuster Auguste zijn bed gereed maakte. Om ©lf uren waarschuwde de liefdezus ter, die bij uitzondering, dien avond in haar gesticht terug moest zijn, om den nacht bij een zieke door te brengen, de gezelschaps juffrouw. „Juffrouw Antoinette, ik ben klaar met mijn werk en ik ga heen." „Goed zuster." „Vergeet vooral niet, dab de keukenmeid met vaoanbie is en dlat gij alleen in huis zijt meb den knecht." „Maak u niet ongerust voor den baron; ik slaap in de kamer naast hem, zooals af gesproken is, en laat mijn deur open." De liefdezuster ging heen. Na eenige oogenblikken kwam Charles, de knecht vra gen, of er nog iets gedaan moest worden. De baron was inmiddels wakker geworden; hij antwoordde zelf. „Hetzelfd© van alle avonden, Oharles: onderzoeken, of de electrische schel in uw kamer goed werkt en bij den eersten roep naar beneden komen en naar den dokter loopen." „Mijnheer vertrouwt zich 's nachts nog altijd niet?" „Het gaat nog altijd niet te best. Kom, juffrouw Antainette, waar waren we met lezen gebleven?" „Gaat u dan nog niet naar bed?" „Weineen, weineen; ik ga heel laat naar bed. Maar ik heb trouwens niemand noo- dig." Twintig minuten later dutte de grijsaard opnieuw in en Antoinette ging op haar teenon weg. Op hetzelfde oogenblik sloot Charles, als naar gewoonte, zorgvuldig de blinden op de benedenverdieping. In de keuken deed hij den grendel op de deur, die op den tuin uitkwam, en in de vestibule haakte hij: een. veiligheidsketting aan de beide vleugels van de straatdeur. Vervolgens ging hij naar zijn kamertje op de derde verdieping, legde zich te bed en viel in slaap. Een uur ongeveer was verstreken, toen hij plotseling uit zijn bed sprong: de elec trische schel trilde. Het duurde lang, zeven of acht seconden misschien, en onafgebro ken. „Zoo," zeide Charles bij zichzelf, „een nieuwe kuur van den baron." Hij schoot zijn kleederen aan, liep haas tig de trap af, bleef voor de deur staan, en klopte. Geen antwoord. Hij trad binnen. „Hé," mompelde hij, ngeen licht. Waar-» om hebben zij het licht uitgedraaid?" En zachtjes riep hij1: „Juffrouw?" Weer geen antwoord. „Is u daar, jufrouw? Wat is er? Is mijnt heer de baron erger 1" Dezelfde stilte bleef om hem heerschen,- een zware stilte, die hem ten slotte ang-» stig maakte. Hij' deed twee stappen voort uit. (Wordt vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1