do, 16043 Dinsdag; 11 Juni. A°. 1912. @eze iQourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. Uit de „Staatscourant". r PRIJS ]>ER ADYERTENTIEN: V«b 16 regels ƒ1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar Ïiatsruirato. Kleine adTertentiën Tan 30 woorden 40 Cents oontantelk mtal woorden meer 10 Cents.-Voor het inoaseeeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Yoer Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I 2 i f 1.10. Bniten Leiden, per loopsr en waar agenten gerestigd zijn 1.30. Franco per post 1.05. HlVDKItWi.T. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeen© kennis, I flat door hen op heden vergunning is ver- I bend aan J. DE BRUIN, en rechtverkrij genden tot uitbreiding van de smederij in het perceel Nieuwsbraat No. 47, Seoti© I No. £147. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 Juni 19i2. ÜÜXDEinVET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van L. J. CASTELEIN, om vergunning tot uitbreiding van de broodbakkerij in het perce2l Lage Rijndijk No. 9, Sectie K no. 1245, door plaatsing en in-werking-steiling van een electromotor van •l| p.k. tot het in beweging brengen van een leegkn eedmachine Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag 25 Juni a.s. 's voor middags te elf uren op het Raadhuis gele genheid zal worden gegeven om bezwaren te gen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een zijner leden zijn verschenen, ten ©inde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Juni 1912. IIINDEUWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het adres van W. F. VAN DER HEIJDEN, om vergunning tot uitbreiding van de koek- en banketbakkerij in het per- oeel Nieuwe Rijn No. 43, Sectie I no. 1802, dpor plaatsing en in werking stelling van een electromotor van 1 p.k. tot het in bewe ging brengen van een amandelmachine; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Dinsdag 25 Juni a. s. 's voormiidags te elf uren^ op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven Om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn tij, die niet overeenkomstig art-. 7 der Hin derwet -voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mondeling toe tj lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Weth. Loco-Burgemeeater. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Juni 1912. LeSden, SI Juni. Het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen heeft te Amsterdam zijn tweejaar lijks congres gehouden. De voorzitter, de heer Oudegeest, con stateerde, dat hij deze zesde algemeen© vergadering" kan openen met een gepast gevoel van vreugde over het bereikte. Wat er nog moge ontbreken aan de kracht en den omvang van het N. V. V., het aantal organisaties is in de laatste 2 jaren van 27 tot 32 gestegen, het aantal aangesloten afd. van 635 tot 618, het ledental per afdeeling 'gemiddeld van 75 tot 84. Het gezamenlijk ledental is in de laatste twee jaren gestegen van 40,628 tot 52,235; gedurende de eerste kwartalen van het loopendo jaar zijn er nog een paar duizend bijgekomen, zoodat het a-ntal le den van het N. V. V. thans de 55,000 heeft overschreden, en ruim 30 pCfc. van de georganiseerde arbeiders in Nederland omvat. Maar niet alleen in de breedte, ook in do diepte is het N. V. V. gojooéid Ondanks de groove bedragen, besteed voor uitkeeringen, bevond zich aan het einde van dit tweejarig tijdvak in de kas sen der aangesloten organisaties (waarbij a'e A. N. D.-B. niet meeteelt) gezamenlijk f 93,000. Dit is nog wel niet veel (f 2 per hoofd), maar het totaal bedrag is toöh met f 33,000 gestegen. De heer Kupers (namens kleermakers) spreekt de wenschelijkheid uit, dat het N. V. V. stelling neme tegenover de ge meentebesturen. (spr. noemde speciaal dat van Leiden), die moeilijkheden in den weg loggen aan de zaak der werkèloo- zonverzekering. Aangenomen het voorstel van het hoofd bestuur, om het salaris van den voorzitter en' den secretaris te bepalen op f 1750 met jaarlijksche verhoogingen tot f 2000. De kapitein-magazijnmeester van de artillerie N. C. K. Lasonder en J. van Gruting,, resp. te Woerden en te Naarden, worden tegen November benoemd tot ma joor-magazijnmeester. Aan ,,De Ned." wordt gemeld, dat het Rotterdamsche Raadslid, de heer Yan der Pols, die de motie inzake Zondagsver bod voor voetbal en muziek indiende, sedert Zaterdag op al zijn gangen wordt vergezeld door een of twee rechercheurs. Ook voor zijn deur is een agent geposteerd. De hoer v. d. P. ontving al vier dreigbrie ven; zijn zoon wordt herhaaldelijk opge beld door anonymi, die hem hoonen om het streven van zijn vader. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Obdam, den weleerw. heer J. M. Eg, en tot pastoor te Schoten, H. Bavo, den weleerw. heer H. Pieterse, die kapelaan was te Ylissin- gen. Op Zondag 23 Juni a.s. zal in 't Mast- bosch bij Breda door de Yrijz.-godsdien- etigen een openlucht-bijeenkomst worden gehouden. De liederen, die gezongen zullen wor den, worden begeleid door het staf muziek korps van het 3de reg. inf. te Bergen-Op- Zoom. Bedankt is voor het beroep naar de Ohr. Geref. Kerk te Woerden door ds. J. W. Polman, te Hoogeveen. —De kapitein ter zee Naudin ten Cate, die uit ed.-Inöïë teruggeroepen is om deel uit te maken van de Staate-oommissie voor de verdediging, wordt met 1 Juli a.s. bevorderd tot schout-bij-nacht. (,,Hbld."> In tegenwoordigheid van een groot aantal Duitschers en hun dames, leden van de Duiteohe kolonie te Amsterdam, den burgemeester van Bergen, mevr. Yan ReenenVölter en b-langste 1 lenden, is te Bergen de eerste steen gelegd van het koloniehuis van a'e Deutsche HüLfsverein, door jongejuffrouw Elf ride Steinler, dooh- tertje van den voorzitter. Dit koloniehuis zal opgetrokken worden in de nabijheid van het koloniehuis van het AmstercLam- eche Burgerweeshuis en dat van ,,Jong Nederland." Zooals men weet, hoopt de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier, 15 Augustus rijn 4/J-tf'aitig priesterfeest te. vieren. Het Diocesaan-Comité voor de Katholieke Sociale Actie heeft naar aan leiding van dit jubileum een oproeping gedaan om giften in te zamelen voor het Fonds tot oprichting en steun van nieuwe parochiekerken in het bisdom Haarlem. H. M. de Koningin-Moeder zal te gen het einde ö'ezer maand een tuinfeest geven te Soestdijk. De Raad van Sloten he erft melat het ,,Hbl." dezer dagen verworpen een voorstel, om met Amsterdam een over eenkomst te sluiten inzake de invoering van een vleeschkeuring,door Amsterdam- sche keurmeesters t© verrichten. Naar men zich herinnert had het ge meentebestuur van Amsterdam het denk beeld geopperd eenier gefmeensdhappeJij- ke leeuken met de omliggende gemeenten, met name' Diemen, Baiiksloofe, Nieuwen- dam en Sloten, ten einö'e aan den invoer van bedorven vleesch in Amsterdam paal fen perk te kunnen stellen. De Raad van Diemen verwierp het denkbeeld; ó'aaren tegen gingen de gemeenteraden van Buik sloot en Nieuwcndam er aocoord mede. Sloten heeft zich dus nu aan de zijde van Diemen geschaard Naar het „Hbl." verneemt, kan thans binnenkort een voordracht van B. en Ws. van Amsterdam verwacht, worden, waarbij wordt voorgesteld een overeenkomst in zake de keuring van vleesch aan t© gaan met Buiksloot en Nieuwendam. Al wordt hierdoor niet bereikt wat men zich oor spronkelijk had voorgesteld, toch zal door een dergelijke overeenkomst Amsterdam in elk geval zoo goed mogelijk beveiligd zijn tegen den invoer van bedorven vleesch uit Noord-Holland henoorden het IJ. De Groothertog van Mecklenburg- Sohwerin is bij H. M. de Koningin en Z. K. H. ."en 'Prins op het kasteel Dob bin op bezoek geweest en heeft daar liet noenmaal gebruikt. Bij besluit van den Minister van Ko loniën, is de heer M P. W. van der Veen, te Rijswijk, gesteld ter beschikking van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsoh-Indië, om te worden benoemd tot adepirant-ingenieur bij den waterstaat en 'e lands B. O. W. daar te lande. - De lste luit. L. Timmer, gedetacheerd geweest bij het O.-I. leger, en hier te lande met ingang van 13 dezer ingedeeld bij het 4de reg. infanterie, komt te Gouda in garnizoen. De Minister van Waterstaat heeft aan het gemeentebestuur van Arnhem te kennen gegeven, dat hij een vaste brug over den Rijn, bij voorkeur in het Westen der stad, wenschelijk acht met het oog op het verkeer. In verband met de plaatsina; Tan verscheidene inrichtingen, in heo oosten der stad heeft men vrij algemeen liever een brug aan die zijde. Uit hot uittreksel, dat ,,De Stand." geeft van het 32ste jaarverslag van de „Yereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. grondslag," blijkt o. a. het vol gende Het aantal leden is een weinig vooruit gaande: er zijn thans 396 (vorig jaar 391). Het aantal begunstigers daarentegen gaat achteruit. Thans zijn er 11,221 (vorig jaar 11,271). Ook de contributiën verminderen dit jaar. Het nadeelig saldo op de reke ning bedraagt f 2510.20. Het fonds voor de medische faculteit heeft een batig saldo van f 28,878.23i. Yoor het nieuwe gebouw van de Ver- eeniging is thans een bouwkapitaal van f 36,266,17^ hijeen. De naamlij'st van cJe stud nten geeft aan, dat ingeschreven waren voor de cür- sus 1911/1012: in de godgeleerdheid 74 studenten (vorige cursus 78)rechten 18 (vorige cursus 45)letteren 20 (vorige cursus 19)geneeskunde evenals verleden jaar 5 studenten, totaal 147 studenten (vorige cursus 147). Aan de universiteit hadden plaats 9 promotion5 In de godgeleerdheid en 4 in de rechtswetenschap. De audiënties van de Ministers van Waterstaat, van Koloniën en van Oorlog ad interim Minister van Marine, zullen a. s. Yrijdag niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. De Raad komt bijoen op Donderdag 13 Juni, des morgeus te elf uren. De agenda vermeldt o. m.Benoeming van oen onderwijzer aan school No. 10 hij Slo ten. Vootrdracht: 1. G. H- v. Hul, te Airn- hem; 2. J. F. Hunsche, te Amsterdam; 3. D. P. Mastbergon, te Haarlemmermeer. KOUDEKERK. De heer E. Rollema heeft de benoeming tot ouderling der Ned.-Herv. Kerk aangenomen, zoodat de Kerkeiraadj thans weder voltallig is. NOORDWIJKERHOUT. Door do afd. Noordwijkerhout van het H. B-G. is een prijsraming opgemaakt vain verschillende hol lensoorten. Het oordeel over het te veld staande gewas is nog al uiteenloopend. Do hier geteelde hyacinten zijn tamelijk goed, En hij voegde er op denzelfden angstigen toon bij: ,,Hij zal toch mijn dochter wel meebren gen, nietwaar ,,Ik hoop het." „Maar... hebt gij hem gesproken?" ,,Ik? Weineen I Hij heeft me alleen per brief verzocht, u beiden te ontvangen, mijn bedienden vóór drie uren weg te zendon en niemand in mijn woning toe te laten tus- schen uw komst en zijn heengaan. Als ik aan dat verzoek niet kon voldoen, vroeg hij mij; hem daarvan met een enkel woord te verwittigen -in de ,,Echo de France." Maar ik ben veel te blij, dat ik Arsène Lupin een dienst kan bewijzen en ik stem in alles toe." Gerbois zuchtte: ,,Ach, hoe zal dat afloopen?" Hij haalde de bankbiljetten uit zijn zak, legde zo op de tafel uit en maakte er twee gelijke pakjes van. Zij bleven zwijgen. Yan tijd tot tijd spitste Gerbois de ooren. Was er niet gescheld? Met het wachten nam zijn angst toe, en •ook mr. Detinan scheen niet op zijn gemak. Eens zelfs verloor de advocaat zijn koel bloedigheid. Hij stond driftig op en zeide: ,.Wij zullen hem niet zien 1 't Zou im kers dwaasheid zijnerzijds zijn I Dat hij Tertrouwen in ons Btelt, best! Wij zijn fats oenlijke mensohen, die niet in staat zijn» hem te verraden. Maar het gevaar schuilt Met alleen hier.'1 En Gerbois, ter neer geslagen, met beide handen op de bankbiljetten, stamelde: „Laat hij toch komen! Laat hij toch ko men Ik zou dit allemaal willen geven, om Suzanne terug te hebben." De deur ging open. ,,De helft is voldoende, mijnheer Ger bois." Er stond iemand op den drempel, een jonge, elegant gekleede man, in wien Ger bois dadelijk dengene herkende, die hem bij den uitdragerswinkel te Versailles had aangesproken. Hij snelde naar hem toe. „En Suzanne? Waar is mijn dochter?" Arsëne Lupin sloot zorgvuldig de deur en terwijl hij zoo rustig mogelijk zijn hand schoenen uittrok, zeide hij tot den advo caat: „Waarde heer, ik kan u niet genoeg dan ken voor de vriendelijkheid, waarmee gij er in hebt toegestemd, mijn belangen te verdedigen. Ik zal het niet vergeten." Mr. Detinan mompelde: „Maar gij hebt niet gescheld. Ik heb de deur niet hooren... „►Schellen en deuren zijn dingen, die hun werk moeten doen, zonder dat men ze ooit hoort. Maar hier ben ik, dat is de hoofdzaak." „Mijn dochter! Suzanne! Wat hebt ge met haar ged'aan?" herhaalde de leeraar. „Mijn hemel, mijnheer," zeide Lupin, „wat hebt ge een haast! Kom, wees gerust, nog een oogenblik en uw dochter zal in uw armen zijn." Hij liep een oogenblik heen en weer en zeide toen op den toon van een groeten hans, die complimentjes uitdeelt: „Mijnheer Gerbois, ik wensch u geluk met de handigheid, waarmee ge straks te werk zijb gegaan. Als de automobiel niet dat defect had gekregen, hadden we elkaar heel eenvoudig op de Plaoe de l'Etoile ont moet en we zouden mijnheer Detinan dien last van dit bezoek bespaard hebben. Maar het stond zeker zoo geschreven 1" Hij bemerkte de twee pakjes bankbiljet ten en riep: „Ha, mooi zoo! Daar is het millioenl Laten wij geen tijd verspillen. U permit teert?" „Maar/' merkte mr. Detinan op, terwijl hij voor de tafel ging staan, juffrouw Ger bois is nog niet hier." „Wat zou dat?" »Wel, haar aanwezigheid is toch onmis baar." „Ik begrijp het! Ik begrijp het! Arsène Lupin boezemt slechts een betrekkelijk ver trouwen in. Hij palmt het half millioen in en geeft de gijzelaarster niet terug. O, mijnheer Detinan, men miskent mij 1 Omdat het lot mij aangewezen heeft op daden van een eenigszins... bijzonderen aard, ver denkt meo mijn goede trouw. Verdenkt men mij, die de nauwgezetheid en de kieschheid in persoon ben. Trouwens, als u bang is, doe dan uw venster open en roep de politie. Er zijn wel een dozijn agenten in de straat." „Denkt ge?" Arsène Lupin lichtte het gordijn op. „Ik geloof niet, dat mijnheer Gerbois in staat geweest zal zijn, Ganimard het spoor bijster te maken. Wat zeg ik n? Daar staat hij, mijn brave vriend!" „Hoe is het mogelijk!" riep de leeraar; maar ik zweer u..." ,,Dat ge mij niet verraden hebt? Ik twij fel er niet aan, maar de snaken zijn han dig! Kijk, daar zie ik Folenfant en Gréau- meEn Dieuzy I Allemaal goede vrienden van me 1" Mr. Detinan keek hem met verbazing aan. Wat een kalmteHij lachte blij, alsof hij zich met het een of ander spel ver maakte en geen gevaar hem bedreigde. Meer nog dan het zien der agenten stelde deze zorgeloosheid den advocaat gerust. Hij verwijderde zich van de tafel, waarop de bankbiljetten lagen. „Arsène Lupin nam de pakjes één voor één op, telde uit ieder vijf en twintig bank biljetten neer, en terwijl hij mr. Detinan de aldus verkregen vijftig biljetten toe stak, zeide hij „Het aandeel van mijnheer Gerbois in uw honorarium, mijnheer, en dat van Ar sène Lupin. Wij zijn u dat wel schuldig." „U is me niets schuldig," antwoordde mr. Detinan. „Hoe nu? En al de overlast, dien we u aandoen?" „En het genoegen dan, dat ik er in heb, mij dien overlast te bezorgen 1" „Dat wil zeggen, mijnheer, dat u niets wilt aannemen van Arsène Lupin. Dat komt er van," zuchtte hij, „als men een slechten naam heeft!" Hij gaf de vijftig bankbiljetten van dui zend francs aan den leeraar. „Sta mij toe, mijnheer," ging hij voort, u dit ter hand te stellen als een herinnering aan onze aangename ontmoeting: het zal mijn huwelijksgeschenk aan juffrouw Ger bois zijn." Gerbois nam de biljetten haastig aan, maar wierp tegen „Mijn dochter trouwt nog niet." „Zij trouwt niet, als gij haar uw toestem- en de tulpen zijn boven het middelmatige. Over het algemeen kan men hier zoer vreden zijn- Van het aantal jongeliedon, dat zich! had aangegeyetn voor de nationale militie werden er uit dc2je gemeente zes afgekeurd wegens lichaamsgebreken. OEGSTGEEST. Door bewoners van lieti „Wilhelmina-park" is, of zal binnenkort een adres worden gezetnden aan den Raad dezer gemeente, waarin op verschillende gronden' gevraagd wordt betaro verlichting vain dat Park gediirende de zomermaanden. Het adres telt 32 handtookeiningen, zcodat 'do deels neming zoo goed als algemeen is. WARMOND. Donderdagmorgen te lialftj elf vergadert de Raad. ZEGWAARD-ZOETERMEER. Begin Juli zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de Ge ref. Kerk te Zegwaard-Zoetermeer onder den naam van Ohr.-Geref. Kerk door de ver kiezing van ambtsdragers geïnstitueerd werd. Het ligt in de bedoeling van den Kerkeraad deze gebeurtenis te herdenken en daarbij de gedachtenisrede te dioen uit sproken door den heer P. Koster, leerend ouderling te Apipelsoha, vroeger alhier. Bij Kon, besluit is met ingang van 1 Juli benoemd tot assistente bij het Nederl. Mu seum voor Geschiedenis en Kunst te Am sterdam, mej. Elisabeth Neurdenburg, doctor in de Nederlands-ck© letterkunde te s-Gravenhage; is het Kon. besluit van 26 Maart, houden de benoeming van dr. M. Schoengen te Zwolle, tot rijksarchivaris te 's-Hertogen- bosch, en van mr. C. C. D. Ebell, te 's-Hertogenbosch, tot rijksarchivaris te Zwolle, - ingetrokken. liet Jlliuisterie. Bij het bericht van „Het Nieuwsblad voor. Nederland" omtrent de houding van het' Kabinet tegenover de Ziektewet en de gelijke vorming van een zaken-ministerie, gisteren ook door ons medegedeeld, teekent „De Nederlander" het volgende aan: Tot dergelijke berichten geeft de politieke toestand van heb oogenblik wellicht ecnige aanleiding. Men zal er nog wel meer ver zinnen. Kwartierarrest miliciens-verlof gangers. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat miliciens-verlofgangers, wien door den militie-commissaris bij gelegenheid van do inspoctie kwartierarrest is opgelegd, daarvoor in werkelijketu dienst moeten komen bij voorkeur in de naastbijgelegen kazerne van het wapen, waartoe de ver lofganger belhoorb.. In gevallen, waa-rin dit laatste niet van toepassing is, bijv., indien het iemand betreft, die tot d« hospitaalsoldaten behoort wijst de mi- litie-comqiissaris de kazerne, aan, die hem daarvoor het meest raadzaam voorkomt* ming weigert. Maar zij brandt van verlan gen, om te trouwen." „Wat weet u daarvan?" „Ik weet, dat jonge meisjes dikwijls droomen hebben zonder machtiging van haar vaders. Gelukkig zijn er goede gees ten, die Arsène Lupin heeten, en die m de laden van schrijf bureaux het geheim dier bekoorlijke zielen ontdekken." „Hebt ge er niets anders in gevonden?" vroeg mr. Detinan. „Ik moet bekennen,- dat ik zeer gaarne zou weten, waarom u zooveel moeite voor het schrijfbureau ge daan hebt." „Om geschiedkundige redenen, waarde heer. Hoewel het, in strijd met de mee ning van mijnheer Gerbois, geen anderen schab bevatte dan heb lot, en dat wist ik niet zocht ik er sedert geruimen tijd naar. Dit mahoniehouten schrijfbureau draagt op een der laden het opschrift: „Aan Napoleon I, Keizer der Franschen, opgedragen door rijn trouwen dienaar Man- cion." En daarboven staat met een mes, door Napolein eigenhandig ingesneden: „Aan Mario". Ik wenschte heel eenvoudig dit schrijf bureau als een aanvulling van mijn ver zameling historische meubelen." De leeraar zuohtte: „O, als ik dab bij den uitdrager gewe ten had, zou ik het u graag hebben a£g©« staan." Arsène Lupin zeide lachend: „En dan eoudt ge het buitenkansje ge had hebben, voor u alleen het nummer 514® serie 23, te hebben behouden. (Wordt vervoigdji

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1