LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag- 5 Juni. Tweede Blad. Anno 1912. Buitenlandseh Overzicht PERSOVERZICHT, jfOc 16038a ;Ve dienen ons overzicht weer aan te vangen met een korte beschrijving van de onlusten, die als onmiddellijk gevolg Ta,n den uitslag der verkiezingen zijn uit gebroken. Het uitvoerig telegram in ons nummer heeft doen zien, hoe hoogst ern stig de toestand in Luik is. De onlusten Bchijnen gedempt, heette het aan het slot, maar meer dan schijn was het niet. Het ergste is voorbij, dat zou misschien juister den toestand hebben weergegeven, 't Was gisteren nog rumoerig. Wanneer er dood!en en gewonden zijn gevallen door heb optre den van soldaten of gendarmes dan is de groote massa niet zoo spoedig gekalmeerd. Integendeel, meestal zet dit op tot nog grooter weerbarstigheid. Gisteravond! heeft de Luiksche politie weer geohargeerd. Ze poogde een vierhonderdtal socialisten in de rue Arroy uiteen te drijven, en heeft ook bij die gelegenheid weer gebruik gemaakt van de vuurwapenen. Ten slotte kwam er natuurlijke hulp opdagen het begon te stortregenen. En meer respect dan voor vuurwapenen is er voor een ferme regen bui. In korten tijd was de menigte ver spreid. Een vingerwijzing voor de autori teiten om de politie te vervangen door de brandweer De winkels in de stad zijn gesloten. De burgemeester heeft ter bevordering van de msb tot nader order samenscholingen op den openbaren weg verboden. Bij wijze van protest wondt te Luik zoo wel ftls in vele andere steden gesbaakt. In de kolenmijnen ligt het werk geheel stil. Lanciers hebben in opdracht betoogers uit den omtrek te verhinderen de stad bin nen te trekken. Ze dwingen reeds manifestanten uit Se- raing'. Jupille en Brossoux om' af te zien van lnin voornemens óm de kameraden ia Luik met een bezoek' te vereeren. Pok in Vervieira hebben ernstige onlusten plaats gehad. Do gendarmerie moest (her haaldelijk ohargeeren en zelfs van dej ïovolver gebruik maken Om. zdoh.' tegön 'de menigte, die van allerlei werptuig ge bruik maakte, te verdedigen. Men noemt een cijfer van dertig gewonden. Zeven gen darmen zijn gewond. Zeventien personen zijn in hechtenis genomen. In Vlaanderen is H ook niet rustig ge bleven. Daar hadden verschillende botsin gen met de politie plaats. Bón aantal lie den rukte het hekwerk van de boom-en op de Groentemarkt geplaatst, af en wierp hier mede naar de politie. Er haddein Vele ar restaties plaats. In de VlaaliderenBtraa'ti vernielden een paar honderd betoogers de tuiten van tal van winkels. De bereden gendarmerie ohargeerde' en dreef dé oproer lingen uiteen. De kolenbekkens zijn, zooais to begrijpen Is, brandpunten van de proteststaking. In het centrale bekken van La LouvièPe is de algem'eene staking uitgeroepen en in de Bari- aage staken 2000 mijnwerkers. In eerstge noemde plaats heeft ook het trampersoneel hét bijltje er bij neergelegd. De bevolking verkeert in de grootst mogelijke opgewon denheid Gisteren meldden we nog dat te Charleroi alles rustig bleef, doch die lust behóórt ook al weer tot het verleden. In tal van Katholieke inriohtingen zijn de ruiten ingeslagen. Ook de garde oivique werd mét een regen van projectielen begroet. Een majoor wérd ernstig in den nek getroffen, twee manschappen werden gewond. De arbeid in do glasblazerijen ligt volkomen stal, in 'de metaalfabrieken wordt sleohts gedodlte^'jk gewerkt. In de kolenmijnen hebben leven- eons vele arbeiders gestaakt; er keersoht in 'de omstrek-en van de stad groote opgewon denheid. Dat do linksche partijen ten zéérste teleur gesteld zijn over den uitslag is begrijpelijk, maar deze uitingen zijn tcoh wel wat heel kras. In niet malsoho bewoordingen geven de liberale, bladen hun afkeuring, te ken- nan over hot werken der Katholieken bij deze verkiezingen. Op de middelen, waarvan men zioh be diend heeft aan regeeringszijde, wordt nogal iets afgedongen. Zelfs de autobandie ten hebben bij de verkiezingspropaganda opgeld gedaan. Die bladen spreken er hun voldoening over uit, dat in de Waalsche provincies het liberalisme zoo'n fermen steun kreeg. In de Vlaamsch sprekende provincies was het juist andersom. Een der Duitsohe bladen verneemt uit Eonstantinopel dat de Italiaansche vloot voor de kust van Smyrna kruist. Zou dat een voorteeken zijn dat de Italia an een kansje willen wagen op het vaste land van Klein-Azië. De Turken vermoe den dit, want ze leggen een bijzondere waakzaamheid aan den dag. De ingang van dé haven wordt bewaakt. Van de gepantserde kruisers van Italië zijn er vele onbruikbaar. Ze zijn naar Napels gegaan ter reparatie van het zware geschut. Enkele van die reuzenkanonnen zijn mets meer waard, omdat het mecha niek, nadat tweeduizend schoten uit die monsters waren afgevuurd, geheel ver nield is. Met de pogingen om den vrede te her stellen tusschen de regeeringen van het Apennijnsch schiereiland en den grootsten Balkanstaat wil het maar niet vlotten. Het Engelsche Lagerhuis kwam gisteren Voor 't eerst na de Pinkstervacantie bijeen- Van die gelegenheid maakte de afgevaar digde King gebruik om Sir Edward Grey te vragen of hij in de gelegenheid was mede te deelen of onlangs onderhandelin gen zijn gevoerd met het doel een einde te ^aken aan den Itahaansch-Turkschen oorlog. Sir Edward Grey antwoordde dat offi- mouse besprekingen hebben plaats gehad, met het doel een. aannemelijken grondslag voor een schikking te vinden, maar tot dusver is nog geen definitief bevredigend 'osultaat verkregen. Er wordt nog gestaakt in de Lond-ensohe wVen. De staking dreigt wel te .verloopen, doch aan de andere zijde wacht v e r 8 o h er- ping van den strijd. Belanghebbende partijen hebben gisteren met de regeering geconfereerd. Van het onderhoud, dat de patroons met de autoriteiten hadden, is niets bekend, doch (Ben Tillett heeft iets verteld van de conferentie tusschen de regeering en de vertegenwoordigers der werknemers. Van het bordes van het ministerie van bin- nenlandsche zaken sprak hij de stakers, die in groote menigte wachtten, toe. Hij vertelde dat ze de regeering een ultimatum hadden gesteld. Geëisoht werd dat allen weer aan hot werk zouden kunnen gaan. Ook bleven ze eischen de oprichting van e?n verzoe- ningsraad voor het werk aan de Theemjs, welke uit vertegenwoordigers van de werk gevers en vain de werknemers moet bestaan. De transportarbeiders moeten daarbij de werknemers vertegenwoordigen. Inmiddels weigeren zij het werk ta hervatten, totdat do ontslagen arbeiders weer in dienst geno. men zullen zijn. Het nationale verbond van transportar beiders heeft gisteravond besloten om de nationale staking uit te roepen, zoo niet een algemeens verzoeningsraad, in dier voege als zij dien wenschen, wordt gevormd. 't .Wordt mode om politie-agenten de bewaking der orde in de parlementen op te dragen. Heb Pruisische Huis vain Af gevaardigden heeft school gemaakt. Nu heeft men zich in Hongarije van dit middel bediend. De legerwetten, we wezen er reeds eerder op, verwekten verwoeden tegenstand bij een gedeelte der afgevaardigden. Een reusachtig tumult ontstond bij gelegenheid van de derde stemming ever het ontwerp in de zitting van gisteren. Tisza kon met geen mogelijk heid de vergadering leidön, en hij requireerde zestig politieagenten om 81 leden der oppo sitie uit de zaal te gooien. Dat ging nog zoo gemakkelijk niet. Vooral de jonge Kos suth bood heftig tegenstand. Hij mepte de agenten met z'n vuisten in het géricht en dib droeg zoo da goedkeuring der gehaele oppositie, dat ze door luide toejuichingen daarvan blijk gaven. Toen de 31 geaohte afgevaardigden op de keien waren gezet, kon 't zaakje doorgaan. De legerwetten werden aangenomen, 't Is alleen niet heel duidelijk of de stemming voor of Ha de uit- zetting der oppositie-leden plaats vond. Ten slotte heeft de voorzitter de ritting toch weer .moeten sluiten wegens 't buiten gewone kabaal. De Fransöhe Senaat heeft, na ailoop van de behandeling der interpellatie over de kwestie van het buskruit, bij hand opsteken een motie aangenomen van vertrou wen in de regeeüdng. Als daarmee de oor logsschepen nu maar ontlast worden van hun voorraden slecht kruit. De Fransöhe Kamer is bezig geweest mét het wetsontwerp op de kiesïeohther^ vorming. Breson vroeg intrekking van urgentie van dit voorstel en minister PcriiL. caxé sloot zich hierbij aan. Hij zeide, bin nen' eenige dagen eon wetsvoorstel te zul len indienen, waarvoor hij de verantwoorde, lijkheid kan aanvaarden. Daar dit ontwerp rekening zal houden met de gehoorde ver klaringen, zal hij al het mogelijke doen om! het voor de vacantia nog te doen aanneinien!. Hij verklaarde verder, dat degenen, die de kiesrechthervorming van de baan willen schuiven, moesten beginnen mét het minis terie omver te werpen. De rust onder het personeel van dón Got hard-s poor weg liet te wenschen over en wanneer er geen verbeteringen voor dit personeel komen, wachten nog ernstigs dingen. Voordat deze spoorweg in het be zit kwam van den Zwitserschen Bond, had heb personeel een betere positie, dan dat bij de staatsspoorwegen. Het wil deze betere positie behouden, doch daar dit tot nu toe nog niet gelukt is, werd Zondag een groote demonstratie gehouden te Altdorf, waar aan 2200 man deelnamen. Daar werd open lijk gedreigd met passieven tegenstand. Ten slotte werd besloten een verzoek te richten tot het parlement te Bern, dat heden bij eengekomen is. Bij het internationale ka rakter van deze lijn en het' reusachtige ver keer kan de toestand aanleiding geven tot moeilijkheden. Over do Grondwetsherzieing spra. kende, zegt de „Nieuwe Botterdame sohe Courant" het gelukkig te achten, dat in deze legislatieve periode Grondwets herziening niet aan de orde zal worden ge steld. Want do basis, die de voorstellen der Grondwetscommissie voor zulk een herzie ning aanbieden, is er een, dij sterk naar rechts overhelt. Dat was wel niet veel anders te verwach ten, waar de meerderheid van de oommissie aan -de rechterzijde gekozen was. Maar weinigen zullen toch hebben voorzien, dat haar voor stellen zoo beslist tegen den draad van ons historisch geworden staatsrecht zouden in gaan, als de voornaamste bepalingen doen, die de commissie aan onze Koningin ter over weging heeft aangebodenvcor de Eerste Kamer een nieuwe bevoegdheid, een vermomd recht van amendement, nu „recht van regres" geheeten; voor de macht des Konings een nieuwe formule, waardoor grondwettelijk het is de vraag of de practijk zich naar de formule zou schikken de democratie, welke hier te ljinde geleidelijk tot ontwik keling is gekomen, tot een Duitsch monar chaal stelsel teruggebracht worden zal. Beide nieuwigheden, uitermate geschikt, om den overwegenden invloed, dien de rechtstreeks verkozen volkskamer op ons staatsbeleid heeft, te knotten ten bate van Kroon en Eerste Kamer. De „zilveren koorde", die de kerkgenootschappen aan den Staat bindt, in stee van verbroken, naet nieuwe nestelen ver rijkt. En voor het onderwijs een artikel, dat oen beginsel, juist vierkant tegenoverge steld aan het nu gevestigde, wil invoeren: de bijzondere scbcol als regel voorop, de openbare school slechts als laatste redmiddel, om de jeugd niet van onderwijs versloken te doen blijven, op den achtergrond geplaatst. Men, ziet, dat dit wijrigingsvoorstellen zijn, waartegen heel wat andere, die als wezenlijke verbeteringen kunnen worden beschouwd en zoo zijn er verscheidene bezwaarlijk kunnen opwegen. De algemeene karakteristiek speelt, zégt het blad, niet alleen uit het positieve gedeelte de voorstellen, maar gedeeltelijk ook uit het negatieve: het gedeelte, waarin wordt uit eengezet, dat omtrent een nieuwe redactie van de kiesrecht-artikelen geen meerderheid in de staatscommissie is te .vinden geweest. Omtrent een van de belangrijkste onder deden van de gansche komende herziening, omtrent dat voorn4me onderdeel, dat in de Tffactischo politiek ?van de laatste jaren het hoofdmoment is gefeest, is de. commissie niet tot eenige uitkomst1 kunnen komenDe voor stellen laten de kiesrechtartikelen liggen als maagdelijk terrein. En de Begeering moet maar zelve zien, hoe zij zich uit dit netelig vraagstuk zal redden! Dat de Staatscommissie niet tot een be- vredigender resultaat is kunnen geraken, zal, gegeven de samenstelling van de com missie, waarin alle r ichtingen vertegenwoor digd waren, niemand verbazen. Bedenkelijk lijkt, ons eohter, dat, indien wij het rapport wel begrijpen, er een meerderheid is ge weest, welke een zoogenaamd organisch 3d es- recht aanhangt, zij het dan ook dat de> „strooming" van hun denkbeelden „onmid dellijk in twee beddingen zich deelde", en uit elkaar loopen bleef zondor in één for mule hereenigd te kunnen worden. Er wa ren voorstanders van zuiver principieel ge zinshoofden-kiesrecht zij nemen, voor de toe kenning van kiesrecht, hun uitgangspunt bij het gezin. Anderen beginnen bij het alge meen kiesrecht, dcch komen in de uitwerking bij het gezinshoofd te land: uit hetzelfde gezin zal dan slechts één, het hoofd, zij het een man of een vrouw, het kiesrecht, uit oefenen. Beide stelsels zouden door uitzondé- gen, gedienstigheden van de wettelijke uit- werking, sterk kunnen worden verwaterd- Of en in hoeverre de beide stelsels, in een wet neergelegd, 'tot uiteenloopende resultaten zouden leiden, valt bezwaarlijk te zeggen. (Wellicht zou het verschil niet heel groot zijn. Doch dit alles doet aan het beginsel niet af, hetwelk van de beide systemeln hierop neerkomt, dat in beginsel met het indivi- dueel kiesrecht zal worden gebroken. Het tweede, door ons aangeduide, stelsel moge rich met den n a am algemeen kiesrecht tooien, inderdaad kent ook dat, evenzeer als het eerste, het kiesrecht niet langer toe aan het individu, doch aan een groep: het gezin immers, de meest voorkomende, en meest normale vorm van samenleving als wiens vertegenwoordiger natuurlij kerwijs een individu optreedt. Het onder scheid tusschen de twee systemen is wei nig meer dan schijn: 'het eene kent, posi tief, kiesrecht aan het'gezinshoofd toe, ter wijl het andere, negaitief, het niet-gezins hoofd-zijn in beginsel jmaakfc tot reden van uitsluiting, om slechte het gezinshoofd als kiezer te haaidkaveil. Is er wel veel grooter verschil dan dat het eerste stelsel wat op rechter voor zijn beginsel uitkomt? De „Zutphensclie Courant" kan over het resultaat der commissie kwalijk de loftrompet steken. „Was het, vraagt zij, noodig daértoe zulk een talrijke commissie samen te roepein, om zóó weinig te berei ken? Had het zin, negentien mannen van allerlei politieke richting, wiskundig zuiver sa&m- gegaard naair de partijverhouding in ons parlement, mannen van bekende bekwaam heid altemaal, telkens weer aan hun ge wonen. arboid te onttrekken, om tot zóó pcover resultaat te geraken Kon de minister president, zelf de voorzitter der Staatscom missie, dat niet alleen af? Welken leiddraad bezit nu de minister president bij het opstellen der voorstellen, welke nu toch eerlang van de Begeering ver wacht jnogen worden? Ten opzichte van het Kiesrecht: geen enkelen. Hij moet blijven zoeken en tasten. Zijn commissie, „ingesteld tot onderzoek van de vraag, welke wijzi gingen in 'de Grondwet behooren te worden aangebracht", laat hem, bij het aanduiden van de riohting, waarin een oplossing van het steeds met. klemmender aandrang zioh aandienende kiesrechtvraagstuk moet wor den gezocht, wanhopig in den steek. Zij is ten deze volkomen blanco....- Ziet ge wel, vraagt „Het Vaderland", hoe het blanco-artikel gerehabiliteerd wordt In 1905 heeft men van rechts gelachen, toen men links kwam aandragen met een blanco-artikel 80 lin dien zin, dat de re geling van de voorwaarden, voor het kies recht te stellen, aam den gewonen wetge ver werd overgelaten. Dat was onmacht, dat was ontwijken van de moeilijkheden, dat was eön onzinnige po ging om velen onder één hoed te vangen. En thans? Minister en commissie werpen elkander den bal toe en roepen: „Wij weten, wij kunnen het niet; het probleem is te moei lijk. Alle kops tuide en van de rechterzijde kwamen bijeen, maar er bleok tusschen hen ook in zake kiesrecht één principieels scheids lijn te bestaan, die niet kon worden uitge- wischt." Is dit rapport niet een volledige rehabili tatie van de mannen, die het blanco-artikel hebben uitgedacht? Aan de opmerkingen, welke „Het Volk" ten beste geeft, is het volgende ontleend: De oommissie heeft de voorkeur gegeven aan een stut-.werk, ttat diepe teleurstelling meet wekken bij allen, die er iets van ver wachtten. Wat is het, dat de Grondwetsherziening aan de orde heeft gebracht? Niets dan het kiesrecht. De commissie, in 1906 door het kabinet-De Meester ingesteld, was vrijwel uitsluitend een oommissie, die had na. te gaan hoe het blanco-artikel het best in de Grondwet op te nemen viel, en ook de thans rappor toerende commissie zou er niet zijn, als er geen kiesrechtbewogïug geweest ras. En^jiu ia juist op het stuk yan liet kies- recht heb (rapport blanco. De Grondwets- herzjepingscom missie is er niet in geslaagd een nieuw Mesreohtartikel te ontworpen. Allo voorstellen, dóór verschillende leden gedaan, werden verworpen. Er bleef niots overeind staan. Wel was de afkeuring van het tegen woordig art. 80 algemeen. Sleohts één stem1 ging op voor behoud vau dat artikel. Alle anderen waren van meaning, dat de grond slag van het kiesrecht veranderd moet wor den maar geen der voorstellen, die de ver andering aangaven, vond een meerderheid. Dit onderstelt, dat de meerderheid der commissie in elk geval was tegen algemeen kiesrecht. Wie algemeen kiesrecht wil voor mannen en vrouwen, of zelfs voor mannen alleen, behoeft naar een formule niet lang te zoeken. Ingewikkelde formules komen te pas, waar recht krom gebogen moet warden, en bij het kiesrecht alleen daar, waar men het niet eens kan worden over de grens, waarbuiten de burgers van het kiesrecht verstoken moeten blijven. De „Stichtsohe Courant" spreekt van „een blanco-resultaat." Het algemeen kiesrecht nooh liet gezins hoofden-kiesrecht kon een meerderheid ver werven. Vooral dit laatste as zeer verwon derlijk, waar de commissie in haar groote meerderheid rechts was, immers- 11 leden rechts en 8 van links hadden daarin rite ting. Het blijkt dus, dat er op dit punt tussohen de leden der rechterzijde verdeeld heid heeft bestaan. Een Grondwetsherziening zonder herzie- ning van het Mesreclitartikel is ondenkbaar. De kiesrechtkwestie dringt tot Grondwets herziening en de Begeering kan geen voor stellen, om daartoe te komen, indienen, zan der dat die voorstellen ook het Mesroohte vraagstuk zouden omvatten. „Het Huisgezin" vindt de conclusie van het rapport der Grondwetscommissie weinig bemoedigend. Zelfs wie het wensoht kan nauwelijks aan nemen, dat het algeméén veroordeelde arti kel 80 bij een herziening der Grondwet een werk, dat men in iedere kwarteeuw hoogstens eens onderneemt ongemoeid zou werden gelaten. En er bestaat ernstig gevaar, dat, indien men geen positieve formule voor artikel 80 weet te bedenken, het eind zal zijn een blanco-artikel, waaraan thans, al is het eene de schoonste uitvinding onzer eeuw ge doopt, sleohts één der negentien mannen zijn liefde verpandde. Een blanco-artikel zou weinig minder dan een ramp zijn, daar het de beslissing zou leggen in handen van een tijdelijke kleine meerderheid en binnen korten tijd zou voeren tot allemanskiesrecht. „Do Gelderlander" wijst er op, dat een der gewichtigste kwesties was die vaji het kiesrecht. Maak voor het blad yvas moör urgent de kwestie van tie regeling van het onderwijs, de gelijkberechting van dc bijzon dere school met de openbare. Hier stemt het rapport dor Grondwetscom missie hen tot vreugde en dank, die zooveel jaren den strijd hebben gevoerd voor het bij zender onderwijs, die thans, hopen wij, de kroon zullen zien op hun werk, dat 1jen van overwinning tot overwinning gevoerd heeft. De conclusie brengt ons het einde van den schoolstrijd, zooals wij dat wensohen het bijzonder onderwijs regel, liet openbare aanvulling; aan het bijzonder onderwijs financieel gelijke rechten als aan het open bare. Het einde van den schoolstrijd- Maar er zal nog óm gostrodön moeten worden. Zes van de achttien leden der com missie, allen liberalen, wenschen oen andere lezing; een lering, die iets te gemoot komt aan do eischen van de voorstaaders der bij zondere soh-ool, maar halverwege staan blijft, die het subsidiestelsel voor de bijzondere schoei behoudt, do openbare handhaaft op haar eerste plaats. Dat evenwel noch Büoll, nóch mr. Troal- stra do «desbetreffende nota hebben onder, teekend, geeft hoopt, dat wij ook don laate sten strijd zullen winnen. Onder de öminentste, het minst door par tijgeest beheerschte liberalen erkent men de billijkheid van onze wenschen op onderwijs gebied, en hoe de socialisten zich daartegen over zullen houden, valt na de jongste do- batten over het Bouwwetteke moeilijk meer te zeggen. „Do Maasbode" bevatte ook een arti kel naar aanleiding van het rapport over de Gro nd wetsherz ion ing. Het komt het blad voor, dat zich in recht- sche kringen wel eenige teleurstelling open baren zal, dat niet een al geheeld Christelijke reconstructie der Grondwet is beproefd. Dr. J. Schokking schrijft over de be noeming van prof. Noordtzij in ,De Gerof. Kerk": .Wanneer wij enkel letten op de vaklcen, welke de nieuwbenoemde hoogleeraar tc be handelen heeft, en het straks blijkt, dat dit niet geschiedt naar modern.critischo methode, maar inderdaad op zoodanige wijze, dat eer biediging van de Heilige Schrift als Open baring Gods de stilzwijgende onderstelling is, dan kunnen wij €>r ons sleohts over ver heugen, dat eindelijk ook een man van Ge reformeerd beginsel gelegenheid krijgt op het gebied van Oud.Testamentisohe studie zijn kracht te ontwikkelen. In zooverre wenschen wij onze ingenomen heid met de benoeming uit te spreken. Maar het gaat hier ook om de opleiding tot het ambt, dc Utreohtsche studenten be- hooren bijna allen tot do Hervormds Kerk, en studeeran er met het doel in die Kerk predikant te worden. Bij dezen stand van zakjn nu komt het ons een feitelijke anomalie voor een hoog leeraar te benoemen, die niet sleohts tot een andere Kerk behoort, dan zijn leerlingen, maar bovendien tot een, die juist als Kerk tegenover de Hervormde meest vijandig staat. Wij spreken öpzettelyk van een feitelijke anomalie, formeel ia ër geen bedenking te maken. Formeel onderhóudt de Begeering geen! bond m^er met eenige Kerk, wat do Tlieö- logische faculteit aangaat; maar dat zij daarom bij de benoeming der hoogleeraren ook geheel onverschillig zou mogen zijn om trent hun kerkelijk standpunt bij de wetcn^ schap, dat de studenten met een enkele uitzondering misschien overigens allen! tot een bepaalde Kerk behoorén, lijkt ons( voor het minst betwistbaar. De benoeming lijkt den schrijver dus „öeiiï klap in het aangezicht" van de Herv. Kerk; het mag niet zoo bedoeld zijnheb wordt nochtans zoo gevoeld. Electrische tram Leiden-Noordwyk. Men sohrijft ons uit Noordwijk: Gisteravond vergaderde de feestcommis-. sie, die de in-dienst-stelling van die eleotri* sohe tram op 15 Juni a. s. een feestelijk karakter denkt te geven, in „Hof van Hol-> land," "Vooraf werd aan den eere-voorzitter, den heer L. Graaf van Limburg Stirum Noordwijk, het volgende telegram ge zon-» den: „De Feestcommissie, vergaderd in „Hof van Holland'", wenscht Graaf en Gravin Yan Limburg Stirum Noordwijk van harte geluk, en roept den jonker welkom in heb leven toe. Dorsman, Voorzitter." Het dagelijksoh bestuur der commissie had reeds een conferentie gehouden met de directie van de N- en Z.-Holl. Tram-Mij., en kon goed geformuleerde plannen ter tafel brengen, die dé goedkeuring der ver gadering alleszins konden wegdragen. Wij zullen dus maar in het kort meedee- len, wat er op Zaterdag, 15 Juni a. s. „te doen" zal rijn. De eerste, versierde electrische tram zal kwart over drieën 's namiddags aan de WestemdJerbrug ons dorp binnenkomen, en daar door de feestcommissie, met muziek van „Crescendo," verwelkomd worden. De genoodigden en de leden der commissie, alsmede het muziekkorps, zullen in de tram plaats nemen, waarna deze doorrijdt tot voor het Baadhuis,waar zij naar all ei gedachten officieel zal verwelkomd worden door het gemeentebestuur. De bewoners van de Voorstraat vooral ook de andere bewoners zullen, naar de oommissie ver trouwt, allen de vlag uitsteken, om 't dorp een feestelijk aanzien te geven, als onze „electrische," waarnaar wij zoo lang en zoo vurig verlangd hebben, ons dorp bin nenrijdt. Bij de Westeinderbrug, bij het Baadhuis, en bij' het eindpunt te Noord- wijk-aan-Zee zullen masten met vlaggen, en groen en bloemen worden opgericht. Ongeveer 3.45 zal de feesttram te Noord- wijk-aan-Zee zijn. En te halfzcs ongeveer doet de commissie de laatste stoomtram plechtig uitgeleide, misschien wel meb een grafrede, uit het dorp. Die laatste stoom tram zal op eigenaardige wijze worden uit gedost, maar hoe, dat mogen we niet ver klappen; dat moeten de bewoners van ons dorp maar eens gaan kijken. Zij zal lang zaam rijden, nóg langzamer dan nu reeds het geval is, dus ieder kan haar een af scheidsgroet meegeven. Men moet daarbij niet vergeten, dat we aan oris gemoedelijk stoomtrammetje, dat ons 26 jaar met de „buitenwereld" ver bond, tooh ook plichten van dankbaarheid hebben. „De tram is doodl, leve de tram Dat zij onze uitroep. Des avonds van den löden Juni zal het Lindenplein a giorno verlicht worden, en zal „Crescendo" aldaar een concert geven. Hoewel de nieuwe dienstregeling, die 15 Juni aanvangt, nog wel officieel zal worden bekend gemaakt, zijn we nu reedis in staat, die mee te deelen (behoudens kleine wijzi gingen misschien). Van Leiden: 6.25, 7.05, 8.05 en vervolgens om de 30 minuten tot 10 uren 's avonds; daarna nog om 11.45. Van Noordwijk: 6.17, 7.20, 8.—, 8.45 en vervolgens om de 30 minuten tot 10.15 's avondsdaarna nog om 11 uren. We krijgen dus een drukken dienst, cn we behoeven niet meer to Bijnsburg over te stappen. Het onderzoek naar de „Tltanlc"- ramp. Bij het verhoor van Israay, dat gisteren te Londen werd hervat, waren weinig be langstellenden tegenwoordig, 't Was bijna niet bekend dat deze hoofdgetuige bij het onderzoek, dat naar de ramp van de „Tita nic" wordt ingesteld, dien dag zou worden ondervraagd. Ismay onderging een scherp verhoor en kruisverhoor. Hij moest erkennen, dat de gezagvoerder Smith hem een draadloos telegram had laten zien, waarin tegen de aanwezigheid van ijs in den koers, welken dè „Titanic" volgde, gewaarschuwd wercl. Getuige hield echter vol dat het geenszins noodzakelijk was om langzamer te varen, aangezien de gezagvoerders van de stoom schepen bij helder weer alleszins het recht hebben om met vollen stoom door te varen. Getuige aarzelde nochtans een desbe treffende vraag te beantwoorden, waarop de voorzitter van het Hof hem toevoegde: „Beantwoord de vraag", terwijl de procu reur-generaal nog zei: „Wees openhartig". Ismay antwoordde: „Ik ben openhartig.'' „Neen", zeide de voorzitter. Getuige herhaalde, dat hij tijdens de reis van de „Titanic" nooit de commandobrug beklommen had, zich met het ambt van den kapitein bemoeid of geholpen had, de vaart van de „Titanic" te bepalen. Hij erkende evenwel met den eersten machinist te Queenstown overeengekomen te zijn, dat de „Titanic" haar vaart tegen het einde van de reis zou versnellen. In het kruisverhoor vroeg Scanlan na derhand den getuige, met welk recht hij dit met den eersten machinist overeengekomen was, waarop de voorzitter van het hof tu»- sohen beide kwam.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5