FEUILLETON. Het Kasteel op de Hots. Een goedkoop Portret. dan ook den naam van luipaard doelende op zijn gluipenden aard. Mijn vrienden nu, woonden in een zeer afgelegen district, vaar ook heel vat kin deren varen, die echter maar weinig aflei ding hadden omdat er daar nog niet zooveel voor bet jonge volkje gedaan wordt, gelijk te begrijpen valt. Mevrouw Hunters, zoo heette mijn vriendin, besloot dus, de kinde ren uit haar omgeving op een pic-nic in het boach te nooden en dat wan me na een vreug de I Tol ongeduld werd de heerlijke dag aft gewacht en al vroeg in den ochtend trok heel het gezelschap uit. Op een open plekje in het boech werd een hagel-witte servet over het gras uitgespreid, en daarop de heerlijk heden uitgestald, die voor deze speciale feestelijke gelegenheid bestemd waren. Het was een gepraat en gejoel en gelach van belang toen ze opeens de dorre bladeren en tokken hoorde kraken en ritselen en..« een reusachtige luipaard voorbij sprong. Dat was een verandering van tooneel op eens: de gezichten die eerst nog zoo vroo- lijk stonden, waren nu pijnlijk vertrokken van angst, maar gelukkig was de heer Hun ters ook van do partij en die had een go- weer hij zich. daar men in die streken ook wel altijd bedacht moet zijn op een moge lijken overvaL Toch kon hij alleen nog niet genoeg uit richten en ging dus zoo gauw mogelijk terug naar zijn woning, die gelukkig niet ver af was, om een knecht en de jachthonden te halen Met behulp van deze dieren was nij het beest gauw op het spoor: de luipaard lag tusscken het kreupelhout verscholen •n.... de heer Hunters had het geluk, behal ve dat hij zijn schot natuurlijk goed richt te dat hij den geduchten tegenstander midden in het voorhoofd trof! Je begrijpt, hoe dankbaar allen hem waren. Het beest werd gestroopt en het vel heb ik later ca deau gekregen", eindigde mijn vriendelijke gastvrouw, omdat ik eens in de gelegen heid was de familie Hunters een vrienden dienst te bewijzen, die ae mij niet anders konden beloonen, naar ze getuigde, door mij 'dat waardevolle vel ala aandenken te schen ken. Zoo heb ik ook eens gehoord, van de ont moeting tussohen een gorilla en een luip aard; maar die liep minder goed afl De gorilla nu, is een geduchte tegenstan der; zijn uiterlijk is in hooge mate schrik wekkend en het beest bezit een kracht, <raar je versteW van staat 1 Meermalen heeft zich bijvoorbeeld het feit voorgedaan, dat een ne ger den gorilla bijvoorbeeld met den kolf van zijn geweer trachtte te treffen. Maar 13' En op eens deed een vreeselijk geluid achter ons, ons allen van schrik op sprin gen. De oude heks lachte nu niet alleen, maar ze gaf een schreeuw en deed zóó vreemd, dat het er veel van had alsof ze gek werd. Uit alle hoeken en gaten herhaalde de echo het vreemde geluid en het laatste voorval was buitengewoon griezelig en angstwekkend om aan te hoo- ren. Ik keek eens even, hoe de donkere dame dit opnam, daar wij het niet in het hoofd zouo!en hebben gekregen, haar ook maar met de meest bescheiden vraag in de rede te vallen. Maar rij scheen er heel niet op te letten. Zij hield de oude alleen in het oog, of ze dit toch wel nuttig en noodig oordeelde. Toen de heks klaar was met schreeuwen begon zij te dansen: in het eerst langzaam en plechtig als een menuet, dóch al woes ter en wilder, tot ze ten laatste als het ware voortdurend! tegen de wanden van het hol opvloog, daarbij steeds gillende en schreeuwende en met de armen zwaaien de I "Verbeeldt je, d'at zij met een vuurwa pen aan den gang ging, die daar overal tegen den mui- r aanhingen Wij zelve voordat hij die beweging dan nog ten uit voer had gebracht, viel in don regel den arm van den aap op hun arm, en arm en geweer rolden verbrijzeld en verwrongen op den grond! Maar nu van de bewuste ontmoeting. Toen gorilla en luipaard elkaar zagen, bleven bei den verrast staan; en terwijl de vlekrok ineen kroop, om den aap naar de keel te tpringen, hief deze eensklaps zijn schrik wekkend gebrul aan. De luipaard aarzelde een oogenblib; ver volgens schoot hij met één sprong toe, maar de gorilla ving hem op en wierp hem wel twintig schreden verden op den grond, ter wijl de staart van den luipaard in handen bleef van den overwinnaar. Eenige daken later werd de gorilla in zijn slaap overvallen en gevierendeeld door een troep luipaarden, waarvan de aanvoer der den staart miste 1" Trouwe vriendschap. Een oude dame bezat een kat en een ka narievogel, die de intiemste vrienden warea, dol op elkaar's gezelschap gesteld en ✓•an ook nooit langen tijd van elkaar geschei den. De kanarievogel vloog dan ook altijd vrij door de kamer rond en ging dikwijls uitrusten op den rug van poes! Je kunt je dus voorstellen, de verwonde ring der meesteres, toen op een goeden keer Miesje met een luiden schreeuw op ons geeljasje afvloog, hem in den bek pakte t n er den schoorsteen mee invloog! Wat ,,de .vrouw" ook deed, poes swun niet terug met zijn levenden last; of zij al riep met vleiende stem, of zij een lekker stukje gebraden vleesch in den schoorsteen stak... niets, nieta hielp Een paar minuten later zag de dame tot haar niet geringe verbazing dat een vreemde kat de deur binnensloop, zeker met geen beste bedoelingen naar haar hou ding te oordeelen, maar natuurlijk werd ze dan ook in minder dan geen tijd verjaagd. Niet zoo dra was dit geschied, of poes Mies kwam weer afgezakt met den kanarie vogel heelhuids in den bek: hij was dus blijkbaar slechte gevlucht, terwijl het ge vaar dreigde voor zijn gevederd kameraadje. Je begrijpt, dat na dit blijk van trouw, de dame nog eens zoo zeer gesteld was op haar viervoetigen makker. Pietje had niets geen leed ondervonden van de vlucht en scheen ook in het minst niet van streek of ge schrikt zoozeer scheen zij te vertrouwen op haar van nature toch doodsvijand. trokken ons ook maar zjoo ver mogelijk tegen den wand' der hut terug, ter wijl de donkere dame sprakeloos en roerloos bij bleef zitten, met de oogen Btrak op de oude gericht, of zij het eigen lijk was, die de heks deed dansen. Ik ge loof ook waarlijk, dat dit het geval was, onder de betooverdende werking harer donkere oogen. Toen vloog de oude op het onverwachts op het pistool af, rukte het van den muur en begon er mee te zwaaien dat het zoo'n aard had! Als het nu geladen was, dan moest er wel een ongeluk mee volgen. In spijt Van mijn vrees voor haar, vloog ik op haar af en greep het geweer beet, midden in den loop, in de hoop het haar uit de handen te trekken. Maar opeens hoorden wij een vreeselijken knal en voel de ik een geweldigen schok. Onmiddellijk hiexop klonk er een door dringend gegil en in de duisternis van het holi, kon ik niet goed onderscheiden, wat er eigenlijk gebeurd was; wèl begreep ik, dat er iemand getroffen moest zijn. Ik rukte het ding met geweld uit haar handen en wierp het in den afgrond. Toen ging ik weder even binnen kijken. HOOFDSTUK XV. Nu eindelijk: Het Geheim. De andere stonden verschrikt tegen den muur aan. Allen, behalve Maes die Een rijk Joodsch bankier wensohte zich geportretteerd te zien door een bekend Fransch schilder. Hij begreep zeer goed, dat dit portret steeds in waarde zou stijgen en beschouwde het dus van zijn handelsstand-' punt alweer alls een zaakje waar gefd aan te verdienen viel. De schilder be-, greep dit :eer goed en zou dan ook ma&r niet zoo goedkoop zijn met zijn werk. „Wenschfc U ten voeten uit geportret teerd!?" vroeg hij den rijken koopman „dan is het vijf duizend gulden." Deze stond verbluft, vijf duizend gulden 1 Nu dat kon hij toch niet over zijn hart Ver krijgen. Na verloop van een week stond hij echter weer op het atelier. „Wel mijnheer, hebt U er nog eens over nagedacht," begon de koopman. „Ik er over nagedacht," riep de schil der beleedigd, „maar mijnheer! ik heb U toch hl.h prijs eenmaal gezegd, daar wijk ik niet van af. Het is geen zaakje van afdingen. Nog kon de koopman niet besluiten; maar een week later kwam hij weer terug en had de brutaliteit om den schilder nog doodkalm te zeggen: „Nu mijnheer, ik zal er dan nu toch maar toe overgaan, ik bied U vijf honderd gulden, (dus een tiende „Waarvoor mijnheer, als ik vragen mag," begon de schilder, „Wel, voor mijn portret f' „O, dat behoelt niet meer. Toen ik bi greep, dat U de door mij gestelde som absoluut niet betalen kon, heb ik U toch maar geschilderd! „Zoo, zoo? ixu, dan zou ik graag dat portret eens zien. Dat staat U vrij mijn heer, het is net weggehaald van mijn atelier en Daar de tentoonstelling ge bracht." De koopman nu op een drafje naar Versailles, waar de schilderijen-erpo6itie gehouden werd endaar zag hij op een groot doek, voorstellende een druk marktplein, riohzelve bij e»n appelkar retje zitten. De gelijkenis was treffend, zoodat iedereen hem herkennen zou! Hij bood nu duizend gulden aan den schilder als die zijn portret wilde uitwis- schen, maar daar bedankte de artist voor, en het portret was nu wel goedkoop, maar zich op deze manier vereeuwigI te zien be viel den koopman toch niet precies. plat op den grond lag en erbarmelijk huik de. Ik boog mij over haar heen en droe vig snikbe zij: „O! mijn arm, mijn arm!" Voorzichtig hielp ik haar op, terwijl de anderen nu ook naderbij traden met ge zichten bleek van den schrik. Er sijpelde bloed door haar mouw: de kogel was waarschijnlijk recht door haar arm gegaan. De oude vrouw lag in zwijm op den vloer, maar het was ons niet de moeite ~vaard, verder met een enkelen blik naa? haar om te kijken. Woedend keerde ik mij nu tot de donkere dame. Ze zat nog altijd kalm op haar plaats met de kin in haar hand, of er niets, letterlijk nieta gebeurd was en toen werd ik toch ineens zoo drif tig op haar, dat ik in de grootste woede nep: „Ziet U dat nu niet? dat mijn zusje daar gewond ligt? En dat is alleen uw werk 1" „Och, de kogel is recht aan door het vleesch gegaan, ze heeft het been in het minst niet geraakt en een dergelijke won de geneest heel gauw weer, vooral bij een gezond kind 1" En het was nu, dat ik dit zelve onder vond, anders had ik maj een dergelijke harteloosheid nieit kunnen voorstellen! „No-u, dan moeten wij het maar zonder haar hulp stellen," zei Dien, op t' oogen- blik nog te zeer onder den indruk van het bloeden, dan dat rij in staat was, haar

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 12