flo, 16037 Dinsdag 4 Juni. A0. 1912. Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH PRIJS DER ADVEBTENTIENs Vm 16 regels /1.05. Iedere regel meer 0.17j. Orootere lettere naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oentaoontantjelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het Inoasseeren wordt/'0.06 berekend, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente per 3 maanden J J J f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn J l 1.30. Franco per post 2 2» 1-65. ttevolkingsagent. Burgemeester en Wethouders van Lei den, brengen ter algemeene kennis, dat Bevoiking8agentin de 2de fdeeling, N. Sohelïmger, zich vanaf Donderdag 6 Juni a. s, tot nadere aankon diging vestigt in het perceel Sophia- t r a a t 4 (nabij den Maresingel). Tevens wordt in herinnering gebracht, dat de üevolkingsagenten voor belangheb benden te spreken zijn op iederen werkdag, des voormiddags van a o h t tot t i e n uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN 8TRIJEN, Secretaris. Leiden, 4 Juni 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma TIELEMAN en DROS en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de fabrieken van verduurzaamde levensmidde len aan de Middelste- en d? Uiterstegracht door verbouwing van het perceel Middelste- gracht No. 48, Sectie I No. 2495. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Lelden, 3 Juni 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan C. DIRKSE en rechtverkrijgen den tot het plaatsen van een kast voor het drogen van sigaren op den zolder van het perceel Lange Scheistraat No. 2, Sectie B No. 1851. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 3 Juni 1912. Leaden, 4 Juni. Geslaagd is voor stenographie de jon geheer W. G. van Katwijk, alhier, leerling der Ohr. School voor M. U. L. O. in het Noordeinde. Bij Kon. besluit is goedgekeurd de N. V. „Cahens Kleedingmaatschappij," te Rotterdam. Doel: fabricage van en handel in kleedïngstukken. Duur 50 jaren. Kapi taal f 240,000, verdeeld in 53 preferente aandeelen van f 1000 en 187 gewone aan- deelen van f .1000. Directeur de beer H. Wolf Cahen. Commissarissen de heeren O. Cahen, M. de Heer en R. van Dam. - Beroepen ia bij de Geref. Kerk te Bo degraven de. G. H. A. v. d. Vegte, te Urlu Tob onderwijzer aan de Chr. school aan den A al smeerde rw eg (Haarlemmer meer) is benoemd de heer L. G. van Wi$- ligenburg, te 'a-Gravenhage. H. M. de Koningin-Moeder zal Vrij dagnamiddag te half vier het nieuwe kin- de rsanatorium openen van de vereeniging „Amsterdamsch Kindersanatorium," te Blaricum, bij Hoog-Laren. De kapitein van den generalen stof Th. F. J. Muller Massis, leeraar aan de hoogere krijgsschool te 's-Gravenhage, ia, naar ,,Het Yad." meldt, benoemd tot offi cier in de Leopoldsorde van België. Na een langdurig ziekbed is te Voor burg overleden dr. C. F. J. Blooker, oud lid van de Tweede Kamer oud-wethouder van Amsterdam, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Omtrent liet plotseling overlijden te Laren van het lid der Eerste Kamer mr. H. J. Kist wordt aan het „Hbld" nader gemeld De overledene, Gaö reeds verscheidene jaren een villa op den mooien Brink van het Gooisohe dorp bewoonde, was weder om op zijn dagelijksche wandeling, toen hij in de z. g. Pijlsteeg zich niet goed voelde woTdsn. Hij vroeg aan een klein meisje een rijtuig te gaan halen en wan delde door tot hij blijkbaar niet verder kon en zich bij een boschje nederzette of liever neer schijnt te zijn gevallen. Daar vonden hem twee heeren, die hem opricht ten en hem nog loopende konden wegbren gen tot bij de woning van den heer Die- venbach. Deze bracht een stoel buiten, waarin de heer East werd nedergezet. Eenige oogenblikken later blies hij echter den laatste n adem uit en kon dr. Lommei, die gehaald was, helaas niet anders doen dan den dood door hartverlamming con- stateeren. Per rijtuig werd het lijk naar zijn woning vervoerd en werdén door vrienden van den overledene de familie leden telegrafisch gewaarschuwd (do heer Kist woonde sedert den dood van zijn echtgenoote alleen met twee dienstboden.) Op 65-jarigen leeftijd is overleden de heer G. van West, directeur van het post kantoor te Arnhem. De Bond van R.-K. post- en tele- graafbeambten St.-Petrus" heeft te Arnhem vergaderd. Een optooht met banieren door de stad bleef achterwege als rouwbebooning bij het overlijden van den directeur van het post kantoor te Arnhem. In de feestvérgade- ring werd het woord gevoerd door pastoor Bult en den heer Bruna, redacteur van ,.Heb Centrum". Het ledental van 31 Maart 1911 tot he den is van 813 tot 1000 gestegen. De Bond telt 39 afdeelingen. Uit het pensioen- en overlijdensfonds hadden 10 uitkeeringen plaats tot een totaal bedrag van f 875'. Aan het bericht van ,,De N. Crt." dat Minister Heemskerk aal optreden als voorzitter der Indische Defensie-com missie, kan ,,De Standaard" toevoegen, dat de Ministers van Marine en van Kolo niën als onder-voorzitters zullen fungee- reD. Wijlen mr. M. C. C. Bijleveld van Se- pooskerke te Zeitft, heeft n&ar „De Stand." meldt, aan de diaconie der Ned.-Herv. Gem. aldlaar gelegateerd f 5000. De inspecteur van politie te Tilburg, de heer Beltgen», heeft^ volgens die ,,N. T. Ct.", een aanstelling ontvangen tot com missaris van politie lste klasse voor Ned.- Indië. Door den Raad van Arnhem is tot tijdelijk ingenieur aan de eleobrische cen trale benoemd de heer F. M. Blankert, te Hengelo. Te Utrecht werd op initiatief van den Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius", een vergadering geuoucien ter oprichting van een Verbond van Neutrale Vakvereenigingen In zijn peningsrede sprak de voorzit ter, de heer R. Winkedi, uit Den Haag, er zijn teleurstelling over uit, dat niet meer bonden vertegenwoordigd waren. Hij zlettel uiteen, dat met .ihet Vei-bond' ge ijverd kan worden -voor sociale wetgeving door ieder, die zich niet thuis gevoelt in het Chr. "Verbond en het N. V. V. Het Verbond wil geen strijd voeren tegen het kapitalisme, doch a deen de nadeelige ge volgen er van voor de werknemers zoo veel mogelijk wegnemen. Ook tegenover onze tegenstanders hebben we ons te ver weren. Aan het eigenaardige Hollaodsohe karakter „het de kat uit den boom kijken" schreef spr. het toe, dat de vergadering niet beter bezocht was. Na eenige besprekingen werd besloten tot stichting van het Vakverbond en om den zetel van het Verbond te Utrecht te vestigen. Art. 2 werd aldus vastgesteld: Het Ver bond heeft ten doel het bevorderen van de belangen der Nederlandsche vakorganisa tie, met vermijding van alle Vraagstukken op het gebied van godsdienst en partij politiek. -Aan het Voo rloopig bestuur werd opge dragen een beginselprogram samen te stellen waarvoor hij verschillende punten ter overweging aanbeval. Na afloop der vergadering werden de functies in het voorloopig bestuur als volgt verdeeld, de heeren: R. Winkel, uit Den Haag, voorzitter J. Storm uit Am sterdam, penningmeester, Jac. Bakker nit Rotterdam, secretaris, H. J. Kerkhoff uit Leiden en W. Tieman uit Rotterdam, leden. Te Haarlem is, 77 jaar oud, over leden de heer J. Craandijk, em.-pred. der Doopsgezinde Gem. Van den heer A. Ie Gra-s, proponent te Driebergen, die eerst de toezegging van beroep bij de Luth. Gem. te Oulemborg had aangenomen, is bij den Kerkeraad, om redenen, die nog niet voor publiciteit geschikt zijn, doch later in een vergadering van de stemgerechtigde leden der Gem. zullen worden meegedeeld, een verzoek in gekomen, om van zijn gegéven belofte, te worden ontheven. De Kerkeraad heeft besloten, aan dit verzoek te voldoen, er niet aan twijfelend, dat de Gem. later dit besluit volkomen zal goedkeuren. Omtrent den te Utrecht op reis plot seling gestorven ds. G. Vlug, pred. der Ge- ref. Kera te Oldebroek, zegt „De Std." o.m. Met innige deelneming zal deze droeve tij ding alóm vernomen worden. De dood heeft hier plotseling afgesneden een leven, dat welbesteed was in den dienst der Geref. Kerken. Met eere werd zijn naam in die Kerken genoemd, en vooral zal nimmer ver goten worden wat ds. Vlug in die dagen van '86 deed, toe de reformatie ter hand geno men werd. Z.Eerw. stond in dien tijd te Leiderdorp. Velen herinneren zich nog wel hoe ook deze plaats een brandpunt van strijd was, en van dien strijd was ds. Vlug. de ziel. In plaats van mej. A. M. Emous, is tot onderwijzeres aan de Herv. Chr. school ce Ter-Aar benoemd mej R. den Beujom de Haas, van Lopik. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe Parochie opgericht te Nieuwerkerk a/d. IJsel, onder den titel van Parochie van den H. Jozef, en heeft tot eer sten pastoor dier Parochie benoemd Jen weleerw. heer J. C. van der Loos, kapelaan te Moordrecht. Ook is daar de eerste s':cen gelegd voor een Geref. kerkgebouw. Z. H. de Paus heeft, naar ,,Het Huis gezin" meldt, het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice verleend aan mej. Justine van Iterson en mevrouw H. van Ryckevorsel Westerwoudt, beiden te Vught. HAARLEMMERMEER. Zoodra de trein rijdt, dus met Augustus, zal de postwagen, die gedurende zoo'n lange reeks van jaren de postzendingen van Haarlem naar Hoofd dorp en omgekeerd, overbracht, ophouden dezen dienst te doen. Alle postzendingen zul len per spoor verzonden worden; evenwol zal het gedeelte van den dienst Haarlem Heemstede blijven bestaan. KATWIJK AAN ZEE. Heden zijn vijf en dertig vaartuigen der Katwijksche v:s- Bcher3vloot ter haringvangst uit IJmuiden uitgezeild. Sommige dier vaartuigen zijn bij Tna geheel bemand met Urkers. OEGSTGEEST. In den afgoloopen nacht hebben dieven zich door middel van een valschen sleutel toegang weten te verschaf fen tot het catechiseerlokaal ten huize van ds. R., alhier. Twee fietsen worden ver mist: een dames- en oen heeren-rijwiel. Een derde heeft roen laten staan. Van do da ders geen spoor. VOORHOUT. Door de afd. van het H. B.- alhier, werd gisteravond in „Boerhave" vergaderd. De hoer W. van dor Laan opende als voorzitter de vergadering, waarbij hij er zijn genoegen over uitsprak, dat het leden tal der afdeeling nog steeds toeneemt on wederom twee nieuwe leden, de heeren M. v. d. Nouweland en C. de Groot, waren, voor te stellen. Tot afgevaardigden naar do vergadering van het Hoofdbestuur voor prijsraming to Haarlem, werden gekozen: voor do hyacin ten, do heer Th. C. Mens, terwijl de voor zitter er toch kwam als lid van het Hoofd bestuur, en voor do tulpen en bijgoed de heer J. van Steyn Dzn., die, bij ontstente nis zal vervangen worden door den heer Th. van Werkhoven. Door den voorzitter werd hierop het ge voelen gevraagd der aanwezigen over den stand van het gewas wat betreft de hyacin-. ten. De algemeene meening is, dat de onder deze gemeente geteelde hyacinten tamelijk goed zijn. Het gewas der dikke bollen, uitgenomen „Geertrudo", kon al3 goed opgegeven wori den, van Geertrudo" matig, en van det jonge bollen goed. Bij de prijsraming der hyacinten werdten verschillende soorten eenigszins verhoogd, enkele verlaagd. Hetzelfde had pi»ats bij de prijsraming der tulpen. Het gewas der tulpen was hier, niette genstaande het Westland en Rijnsburg over minder dan middelmatig klagen, goed te noe men. Na de raming las de voorzitter het con tract voor, door de leden te teekenen, voor het „Waarborgfonds", dat dienen zal tot het opkoopen van niet te verhandelen hy;v- cintënbollen. Tevens werd gelegenheid ge geven aan de aanwezigen tot teekenen op dit contract, waarvan "veel gebruik werd ge-> maakt. Op de aanwezige monsters bollenzakken, werden voor coöperatieven aankoop 600 stuks besteld. Bij de rondvraag werd bepaald, dat in het handelsseizoen do leden des Zaterdags avonds weder bijeen zullen komen, om do zaken te bespreken, terwijl dan in een dier bijeenkomsten gelijktijdig het oogstverslag; kan worden opgemaakt. Van een opmerking van een der leden, ora niet-leden ook niet de vastgestelde prijs lijst te geven, wat hun dan allicht tot lid- worden der afd. noopt, za-1 nota genomen worden. ZEGWAARD. Gistermiddag is alhier in verzekerde bewaring gesteld de werkman Van B., die den vorigen nacht te Pijnacker werd aangehouden. Hij was in het beiifl van een konijn, dat hij bij den landbouwer Van Schaik had gestolen. Wegens een vroegere veroordeeling ge signaleerd in het Pol tieblad van 1911, is hij naar Den Haag overgebracht. ZOETERMEER. Bij het verrichten van werkzaamheden aan de in aanbouw :djndo woning van Rijneveen aan den Voorweg al hier werd de werkman J. Hendriks door een. paal van een omvallende heistelling getroffen. Bewusteloos werd hij naar huis vervoerd. De begrooting van den Driemanspol der onder Zoetermeer en Stompwijk over 1911 werd vastgesteld op f 10,054.18$. De commissie voor de lands drukkerij. De commissie, die 20 Januari 1910 door den Minister van Binnenlandsche Zaken werd ingesteld, om licht te verspreiden over de vraag „of het technisch beheer der Alge meene Landsdrukkerij met gepaste zuin:g- heid wordt gevoerd", is met haar arbeid gereed gekomen. Haar verslag is gisteren den Minister aangeboden. Het bevat 164 folio-bladzijden druks en is in 19 hoofdstukken verdeeld. In het laat ste geeft de commissie haar bevinding te kennen in dertig èonclusien. 60) „Zet de ladder tegen de boekenkast, links van het woord Thibermesnil..." Devanne zette de ladder neer en de En gelschman ging voort.* „Meer naar links... naar rechts... halt!" „Klim op... Mooi... Alle letters van dat woord zijn en relief, nietwaar?" „Ja. Bekijk de letter Hl Kk-n zij in de een of andere richting gedraaid worden?" Devanne greep de letter H vast e»n riep: „Ja, zij draait, naar rechts! Over een. kwartcirkel. Wie heeft u gezegd..." Zonder te antwoorden, hernam Sherlock Holmes „Kunt gij, van waar gij zijt, de letter R bereiken? Ja... Trek ze verscheidene malen been en weer op de wijze van een grendel, die heen en weer bewogen wordt." Devanne trok de letter R heen en weer. Tot zijn groote verbazing had inwendig een verschuiving plaats. „Uitstekend," zeide Sherlock Holmes. Nu behoeft ge nog slechts de ladder naar bet andere eind te brengen, dat wil zeg gen aan het eind van het woord Thibermes- Goed zoo. En thans, als ik me niet ver gist heb, als de zaken marcheeren, zooals zij moeten, moet de letter L openvallen Ms een loket. Met eenige plechtigheid pakte Devanne de letter L beet. De letter L ging open, Dxa&r Devanne tuimelde van zijn ladder, want het heele stuk van de boekenkast, tossohen de eerste en de laatste letter van het woord, draaide om zichzelf en deed de opening van de onderaard'sche gang zicht baar worden. Sherlock Holmes zeide flegmatiek: „Hebt ge u niet bezeerd?" „Neen, neen," zeide Devanne, terwijl hij opstond, niet bezeerd. Maar ik sta ver bijsterd. Die letters, die bewegen... Die onderaardsche gang..." „Nu? Is dat alles niet precies in over eenstemming met het citaat van Sully?" „In hoeverre?" „WelDe H draait, de R beeft en de L gaat open. En wat het citaat van Lode- wijk XVI betreft, de Koning was een goed smid en een handig slotenmaker. Van de zijde van den heer van Thibermesnil was het dus een daad van hoofschheid aan zijn Vorst, dit meesterstuk van mechaniek te laten zien. Ter herinnering schreef de Ko ning op 2 6 12, dat wil zeggen H. R. L., de tweede, de zesde en de twaalfde let ter van het woord." „Ha! Nu begin ik het to begrijpen. Maar, ik zie wel in, hoe men deze taal ver laten kan, maar ik kan niet verklaren, hoe Lupin er binnen is kunnen komen. Want, bedenk wel, hij kwam van buiten." Sherlock Holmes stak de lantaarn aan, en deed eenige stappen in de onderaard sche gang. „Kijk, het geheele mechanisme is hier te zien als de veeren van een horloge, en alle letters vindt men er omgekeerd terug. Lu- pin heeft ze dus slechts hoeven te laten werken aan deze zijde van het paneel." „Het bewijs?" „Het bewijs? Ziet gij die olievlek? Lupin had zelfs voorzien, dat het raderwerk in smering met vet Doodi# kon hebben, zeide Sherlock Holmes niet zonder bewondering. „Maar dan kende hij ook den anderen uitgang?" „Evengoed als ik hem ken. Volg mij." „In de onderaardsche gang?" „Zijt ge bang?" „Neen, maar zijt ge er zeker van, dat ge er den weg weet?" „Met mijn oogen dicht." Zij gingen eerst twaalf treden af, toen weer twaalf andere en ten slotte nog twee maal twaalf andere. Vervolgens gingen zij een lange gang in, waarvan het baksteenon gewelf de sporen van herhaaldelijke repa raties droeg, en hier on daar lekte. De grond was vochtig. „Wij loopen onder den vijver door/' merkte Devanne op, die volstrekt niet op zijn gemak was. De gang kwam uit aan een trap van twaalf treden, die zij met moeite bestegen, en zij kwamen uit in een kleine, in de rots uitgehouwen holte. De weg ging niet ver der. „Sakkerloot," mompelde Sherlock Hol mes, „niets dian kale muren. Dat wordt lastig." „Als we eens omkeerden,' fluisterde Devanne, ,want ik zie volstrekt de noodza kelijk niet in, dat we er méér van moeten weten. Ik ben voldoende ingelicht." Maar de Engelschman, die toevallig naar boven had gekeken, slaakte een zucht van verlichtingboven hen was hetzelfde mecha nisme aangebracht als aan den ingang. Hij had de drie letters slechts te laten werken. Een granietblok kwam in beweging. Het was de grafsteen van hertog Rollon, waar op in relief het woord „Thibermesnil" aan- jjebracht was. En zij bevonden zich in de kleine, bouwvallige kapel, die de Engelsch man had aangeduid. „En men gaat naar God," „dat wil zeg gen naar de kapel," zeide hij, terwijl hij het slot van het citaat te berde bracht. „Hoe is het mogelijk 1" riep Devanne, die versteld stond van de scherpzinnigheid van Sherlock Holmés. Hoe is het mogelijk, dat die eenvoudige aanwijzing u voldoend1© is geweest!" „Bah!" zei de Engelschman, „zij was zelfs overbodig. In het exemplaar van de Nationale Bibliotheek eindigt, de lijn links, zooals gij weet, in een cirkel, en rechts dit weet gij niet in een kruisje, dat zóó is uitgewischt, dat het alleen onder een vergrootglas is te zien. Dit kruisje duidt blijkbaar de kapel aan, waar wij nu zijn." Devanne kon zijn ooren niet gelooven. „Het is ongehoord, wonderbaarlijk en toch kinderachtig-eenvoudig 1 Waarom zou nooit- iemand het geheim doorgrond heb ben?" „Omdat nooit iemand de drie of vier noodzakelijke gegevens bijeen gehad heeft, dat wil zeggen de beide boeken en de cita ten. Niemand, behalve Arscne Lupin en ik." „Maar ik toch ook," merkte Devanne op, „en de abt Gélis. Wij beiden wisten er evenveel van als gij en toch..." Holmes glimlachte. „Mijnheer Devanne, iedereen bezit niet het vermogen, raadsels op te lossen." „Maar ik zoek nu al tien jaar. En u. in tien minuten.. „Och, d:e gewoonte Zij gingen de kapel uit en de Engelsch man riep: „Kijk, daar staat een automobiel t-e wachten t" „Ja, dat is de mijne." „De uwe? En ik dacht, dat de chauffeur nog niet terug was?" „Ja, wat beteekent dat?" Zij liepen naar de auto en Devanne vroeg den chauffeur: „Edouard, wie heeft u gezegd, dat u hier moest voorkomen?" „Mijnheer Velmont." „Mijnheer Velmont? Hebt ge hem dan ontmoet?" „Bij het station,en hij heeft me gezegd, dat ik naar de kapel moest gaan." „Waarom?" „Om er op u en uw vriend te wachten." Devanne en Holmes keken elkander aan. Devanne zeide: „Hij heeft begrepen, dat het raadsel speelgoed voor u zou zijn. De hulde e kie-sch." Eén glimlach van tevredenheid plooide de dunne lippen van den detective. De hulde beviel hem. Hij zeide hoofdschud dend „Het is een kerel. Ik dacht het trouwens dadelijk, toen ik hem zag." „Hebt u hem dan gezien?" „Wij zijn straks langs elkaar gekomen." „En wist gij, dat het Horace Velmont, ik wil zeggen Arsëne Lupin was?" „Neen, maar ik heb het dadelijk ver moed... aan een zekere ironie zijnerzijds." „En gij hebt hem laten ontsnappen? „Welja. Toch was het mij gemakkelijk geweest... vijf gendarmen kwamen juist voorbij." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1