Vrijdag 31 Mei* feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. (|o, f6033 A°. 1912. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootera letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 weerden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasaeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 7 J f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per poet 1.65. MINDER WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij <'eze ter algemeene kennis, (lab door hen op heden vergunning is ver leend aan de N. "V. Stoom-wasch- en strijk- inrichting „De Valk" en rechtverkrijgen den tot het uitbreiden van de stoomwasch- jnrichting in het perceel Aloëlaan no. 2, Sectie L Nos. 690, 691 en 692. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Seoretaris. Leiden, 30 Mei 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, 'dab door hen op heden vergunning is ver leend aan J. W. VAN DER STEEN en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen van chirurgisch-orthopaedische instrumenten m heb perceel Pieterskerkchoorsteeg no. 19, Sectie G No. 1396. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Mei 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma JAN ZUURDEEG en ZOON en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de wollen dekenfabriek in de perceelen Oude Singel Nos. 174132, Sec tie B No. 2817. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Mei 1912. Leiden, 3fl Mei. In de algemeene vergadering van aan deelhouders van de Tweede Leidsche Maat schappij van Grondbezit is, op zijn verzoek, aan den directeur, den heer J. N. Boter- roans, ontslag verleend. In zijn plaats werd tob directeur benoemd de heer Jan Boter- toans, alhier. De assistent-apotheker de heer M. Zeelenberg, van de militaire apotheek te Leiden, wordt 5 Aug. gedetacheerd bij het hospitaal tie Bergen-op-Zooan. Iq de mededeelingcn in ons vorig num mer omtrent de vergadering van de afd. Lelden van den Volksbond tegen Drank misbruik staat vermeld, dat ouderskaart-en Korden uitgereikt door welwillende mede werking van de hoofden der scholen, de heeren Caljé en Zeelenberg. Ons wordt medegedeeld-, dat ook mej. C. B. Renaud, hoofd der meisjesschool 2de klasse, zich daartoe bereid verklaarde. De uitslag van de gisteren plaats ge had hebbende verkiezing voor een lid van den Haagschen gemeenteraad is: Uitge bracht 5110 geldige stemmen, waarvan op de heeren L. M. Barnet Lyon, Lib., 1974 st., J. O. de Bruine, S.-D. A.-P., 394 st., J. F. Heemskerk, A.-R., 1363 st. en mr. L. N. Roodenburg, V.-D., 1379 st., zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren Barnet Lyon en Roodenburg. Onder voorzitterschap Van het Twee de Kamerlid dr. J. Th. de Visser is te Utrecht de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging voor Christelijk Volkson derwijs. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal scholen is gestegen van 179 tot 185, met ongeveer 700 leerkrachten, en 33,000 leerlingen. De Oranje-collecte bracht f 733.35' op, d. i. ruim 130 meer dan het vorige jaar. Uit het financieel verslag over 1911 bleek, dat de ontvangsten bedroegen f22,833.27 "en de iiitgaven f22,656.39, zoodat er een batig saldo is van f 176.88. De rekeningen der kweekscholen te Am sterdam en Zwolle sloten in ontvangsten en uitgaven tot bedragen van f 16,451.3ö£ en f9192.55*. Aan H. M. de Koningin en aan mevr. Koole werden telegrammen gezonden. Aan de eerste een van hulde, aan de laatste een van deelneming met het overlijden van haar echtgenoot, oud-penningm. der Vereeniging. De heer P. Oosterlee, uit Nijmegen, leidde in het onderwerpIn welke rich ting moet de oplossing van den school strijd wore en gezocht? Er volgde discussie. De Ned. Vereeniging tot bescherming van Vogels heeft te Utrecht haar jaarlijk- 6che algemeene vergadering gehouden. De periodiek aftredende bestuursleden, o. w. jhr. Van Panhuys, te Noordwijk, werden herkozen. De Ned. Hotelhoudersbond heeft zijn jaarlijksche algemeene vergadering fcc Nij megen gehouden. De ontvangsten van den Bond bedroegei f 7193, de uitgaven f 7021. Het bondsorgaan „De Hotelhouder", met welks uitgifte se dert Mei 1911 de bondsredacteur is belast, gaf een winst van f 1572. Met het leerling stelsel ging het langzaam vooruit. Van 30 jongelieden werd bericht ontvangen, dat zij geslaagd waren; slechts 10 hunner verbon den zich contractueel, van wie 2 reeds spoe dig de overeenkomst verbraken. Dit het verslag van het bondsbureau bleek, dat 2207 personen werden ingeschreven: 1739 mnl. en 468 vrouwelijke. Er kwamen 1140 aanvragen in van patroons en wel 853 om manl. en 287 om vrouwel. personeel, waarvoor het bureau naar 3477 personen verwees. Bedankt is voor liet beroep naar d'e Uiir. Gcref. Kerk te Rotterdam door ds. P. de Groot, to Noordeloos. Het nieuwe paviljoen van het volks- sanatorium voor borstlijders te Hellen- doorn is gisteren geopend', in tegenwoor digheid van mr. Heemskerk. Mr. G. Jan- nink, uit Den Haag hield de openingsrede; daarna sprak de Minister. De heer Jeu ken, uit Amsterdam, bood namens oud-pa tiënten een gramofoon aan. Heden boden d'e patiënten dr. B. H. Vos, geneesheer- dir., een foto van prof. Koch aan. Het nieuwe paviljoen biedt aanvanke lijk ruimte voor 43. patiënten; later zal er nog gelegenheid zijn om er een grooter aantal" op te nemen en het aantal bedden op 70 te brengen. Dan zal d'ifc sanatorium tot do grootste sanatoria in ons land be- hooren en 160 en 170 patiënten kunnen herbergen. Het gebouw is in steen en ijzer brandvrij opgetrokken en overal van centrale ver warming en elecbrisdhe verlichting voor zien. Het sanatorium is ontworpen door den heer Jan Vixseboxse, architect te Ambt- Altnelo, die tevens do zorg van de uit voering van het werk op zich heeft geno men. Het heeft ongeveer f 1<X},000 ge kost. Na het houden van een lezing door den heer H. K. Versteeg, reserve-luite nant der grenadiers, te Leiden, werd to Enschede een af deeling opgericht van de Kon. Ned. Weerbaarheidsvereeniging. De Ned. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn heeft to Nij megen zijn 28ste jaarlijksche vergadering gehouden. Medegedeeld werd, dat do Bond 3500 leden telt, dat op geldelijken steun van het Rijk kan worden gerekend, en het stationwerk met kracht wordt voortgezet. De rekening van de penning- meesteren had een overschot van f 344. Naar ,,De Rott." verneemt, heeft dr. Kuyper thans definitief besloten gehoor to géven aan de desbetreffende uitnoodi- ging, om in het centrum van het kies district Ommen, dat hem naar de Tweede Kamer afvaardigt, n.L te Vroomshoop, een politieke redevoering te houden. Naar do „St. Ct." - verneemt, is in de jaarlijksche vergadering van d'e com manderij Nederland der Johanniter-orde besloten, aan de centrale vereeniging van Diakonessenhuizen in Nederland een jaar- lijksch subsidie te verleenen van f 3 per bed, tot een maximum van 350 bedden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Begun stigd door zeer schoon weder gaf ons Fanfare Katwijk" gisteravond een con cert in zijn tent op de Turfmarkt. Zeer velen hadden zich opgemaakt, ook uit om liggende dorpen, om naar de werkelijk goede uitvoering te luisteren. Men heeft kunnen opmerken, dat in den afgeloopen winter, ook onder den nieuwen directeur, niet is stilgezeten; op het programma ston den geen „oude bekenden", het was blijk baar alles studie van den laatsten tijd, en meer dan één nummer was de onverdeelde aandacht overwaard Niettegenstaande dan ook veel publiek aanwezig was, heerschte er tijdens de uit voering een stilte, die het luisteren zeer wel mogelijk maakte. Moge dit profetie zijn van het geheele seizoen 1 KATWIJK-AAN-ZEE. De Uitwatering, die deze week verzand was aan de mon ding,, is gisteren weer op diepte gebracht. Daartoe heeft men tijdens hoog water de kolk tusschen de buiten- en de binnenslui- zen vol zeewater laten loopen, en dit bij laag water laten wegloopen, waarbij de machine nog een handje heeft geholpen. Door den sterken stroom, die hierdoor ontstond, is het overtollige zand meege voerd, zoodat 's middags de garnalenvds- schers weer konden uitzeilen. De uitslag der in ,,De Zwaan" gehou den verkooping van huizen en bouwterrein is als volgt: Het huis, bewoond door den heer W. B. Hofman, gekocht voor f 3100 door A. Kruyt; 't huis, bewoond door den heer H. Verloop Dz., voor f 2590, gekocht door A. Kruyt; een perceel bouwterrein, groot 435 c.A., voor f 1900, gekocht door L. van Duy venboden, een timmerwinkel met perceeltje grond, samen 62 c.A. groot, voor f 420, gekocht door M. v. d. Bent, (alles staande of gelegen in Duinoord)het pakhuis van de voormalige reederij „De Noordzeevisscher" met een perceel grond aan den Sluisweg, voor f 2550, gekocht door H. de Boer. Te Hallum, op Ameland, waar hij we gens ongesteldheid vertoefde, is op 64-jari- gen leeftijd overleden de heer J. Stender, in leven eerste machinist op het stoomge maal van Rijnland alhier. Van 1 Nov. 1SS0 af was de heer Stender werkzaam op een der stoomgemalen van Rijnland, de laatste dertien jaren als eerste machinist. Het Hoogheemraadschap verliest in hem een zeer gewaardeerde kracht. DE KAAG. Door mej. Smitskamp, de leid ster van den naaikrans alhier, is den meisjes van dezen eein tweedaagsch uitstapje naar Den Haag en Soheveningen bereid. Het was een afscheidsfeestelijkheid, want mej. S. gaat van hier weg. KOUDEKERK. De vereeniging „Verbete ring van Ziekenveirpleging in liet Huisge zin" hield haar jaarvergadering in café Van Egmond. Nadat de notulen waren gelezen cn goedgekeurd, deelde de Voorzitter naar aanleiding dier motulen mede, dat dezen winter een cursus zal worden gehouden in liet leggen yap eerste verbanden cn de eerste hulp tob redding van drenkelingen. Uit het jaarverslag blijkt, dat er thans 88 leden zijn, dat het materiaal behalve do ligtenten 34 maal is gebruikt miet een totaal van 2704 verpleegdagen. Uit de rekening blij let, dat; met liet 6aldo van het vorig jaar. de ontvangsten bedragen f314.22 en do uiteraven f 55.86V0, zoodat het batig sal do f 258,35V2 bedraagt. De rekening wordt goedgekeurd cn den penningmeester dank gezegd voor zijn gehouden beheer. De hee ren Blonk, Zuidwijk en Van Diriel wor den als bestuursleden heTkozetn. Vervolgens deelt dr. Baar mede, dat hij zich in verbinding li'eeft gesteld met de Maatschappij „Oxygonium", te Schiedam1, aangaande het toestel Pul motor, dat gebruikt wordt bij gasveTstikking en verdrinking. Volgens prospectus werkt dit toestel zoo nauwkeurig, dat, als er nog ©enig levenstre ken aanwezig is, dit onmiddellijk wordt aangegeven, terwijl het toestel zich bij de kunstmatige ademhaling zelf regelt. De kos ten bedragen evenwel f 275, terwijl een zuur stofkoffer f75 kost. Het- bestuur wordt gemachtigd onderzoek naar beide toestellen in te stellen. Blijkt, dat de zuurstof koffer ook aan het doel be antwoordt, dan kan het bestuur er een aan schaffen, terwijl anders zoo ïioodig een alg. vergadering zal worden belegd om over den *7) Nu voelde hij zich meer op zijn gemak tegenover miss Nelly en deed een stap tiaar haar toe, met het doel, haar toe te spreken. Maar zij maakte een ach ter waar t> Bche beweging, stondl vervolgens haastig op, als door schrik bevangen, en snelde tiaar de zaal. De portière viel achter haar tieer. Hij haalde haar in. Zij stond daar ontsteld, bevend en haar oogen keken ver schrikt in het groote, leeggehaalde vertrek. Dadelijk zeidie hij tob haar: nMorgen, om drie uren, zal alles weer óp zijn plaats teruggebracht zijn... de meu belen..." Zij antwoordde niet. Hij herhaalde: 1.Morgen om dri'é uren, ik verzeker het Niets ter wereld zal mij beletten, mijn belofte na te komen. Morgen, om drie uren." Een lange, drukkende stilte ontstond. Hij durfde zo niet verbreken en de aan doening van het meisje veroorzaakte hem e6d. Zachtjes, zonder een woord te zeg- 5®ti, verwijderde hij zich van haar. En hij dacht: «Laat zij heengaan. Zij moet zich vrij voelen, heen te gaan! Zij moet niet bang voor mij zijn." Maar plotseling sidderde zij en stamelde-. mLuister... stappen... ik hoor loopen..." Lij keek Laar verwonderd aan. Zij scheen ar*gstig als bij de nadering van 9en gevaar, nik hoor niets," zeide hij, „en zelfs..." „Neen, gij moot vluchten... spoedig... vlucht..." „Vluchten... Waarom?" „Het moet... Het moot... O, blijf nietl" Zij snelde naar den ingang der galerij en luisterde. Neen, er was niemand'! Misschien kwam het geluid van buiten? Zij wachtte een oogenblik; toen, gerustgesteld, keerde zij zich om. Arsëne Lupin was verdwenen. Op hetzelfde oogenblik, waarop Devanne de plundering van zijn kasteel bemerkte, zeide hij tot zichzelf „Velmont heeft het gedaan, en Velmont is niemand anders dan Arsëne Lupin." Alles was op die wijze te verklaren en niets wa3 op een andere ma nier te vorklaren. Die gedachte kwam trouwens maar even bij hem op, zoo onwaarschijnlijk was het, dat Velmont Velmont niet zou zijn; dat wil zeggen de bekende schilder, de clubge noot van zijn neef d'Estevan. En toen de brigadier, der gendarmerie, die dadelijk gewaarschuwd was, zich aanmeldde, dacht Devanne er zelfs niet aan, hem van die dwaze onderstelling mededeeling te doen. Den goheelen morgen was het op Thi- bermesnil een onbeschrijflijke drukte. De gendarmen, de veldwachter, de commissa ris van politie van Dieppe, de bewoners van het dorp, allen bewogen zich door de gangen, in het park of rond liet kasteel. De nadering der troepen, die op manoeu vres waren, en het geweervur droegen er toe bij om heb tooneel schilderachtig te maken. Het eerste onderzoek leverde niets op. Daar de vensters niet gebroken en de deu ren niet geforceerd waren, had de verhui zing zonder twijfel plaats gehad door den geheimen uitgang. Maar op het tapijt was geen spoor van voetstappen merk baar; op de muren vertoonde zich geen krasje. Er was een onverwacht verschijnsel, dat op de fantasie van Arsène Lupin wees: de beroemdeKroniek uit de 16de eeuw stond weer op haar oude plaats en er naast stond een dergelijk boek, dat geen ander was dan het uit de Nationale Biblio theek gestolen exemplaar. Om elf uren kwamen de o' icieren. De vanne ontving hen opgewekt. Hoe onaan genaam het verlies van zooveel kunstrijk dommen hem ook stemde, zijn vermogen veroorloofde hem, het zonder wanhoop te dragen. Het echtpaar d'An drol en miss Nelly kwamen naar beneden. Nadat zij waren voorgesteld, bemerkte men, dat er een gast ontbrak: Horace Velmont. Zou hij niet komen? Zijn afwezigheid zou de achterdocht van Devanne hebben gewekt, maar precies om twaalf uren kwam hij binnen. Devanne •liep „Gelukkig, dat gij er zijtl" „Ben ik niet op tijd?" „Ja, maar gij hadt te laat kunnen zijn, na zulk een veelbewogen nacht! Want gij' weet het nieuws zeker al?" „Welk nieuws?" „Gij hebt in het kasteel ingebroken." „Kom!" „Zooals ik u zeg. Maar bied eerst miss Underdown uw arm aan en laten wij aan tafel gaan. Juffrouw, sta mij toe..." Hij hield op, getroffen door de verwar ring van het meisje. Toen, terwijl Hem plotseling iets te binnen schoot, riep hij: „Dat is waar ook. Gij hebt met Arsène Lupin gereisd, vroeger... vóór zijn arres tatie... De gelijkenis verbaast u, niet waar?" Zij antwoordde niet. Voor haar stond glimlachend Velmont. Hij boog zich. Zij gaf hem een arm. Hij bracht haar naar haar plaats en ging tegenover haar zitten. Gedurende de lunch word uitsluitend over Arsène Lupin gesproken, over de weggehaalde meubelen, over de onderaard- sche gang, over Sherlock Holmes. Pas bij het eind van den maatijd, toen men over andere dingen begon te spreken, mengde Velmont zich in het gesprek. Hij was beur telings grappig en ernstig, welsprekend en geestig. En alles, wat hij zei, scheen hij alleen te zeggen, om de belangstelling van het meisje te wekken. Zij was in gedachten verdiept en scheen hem niet te hooren. De koffie werd opgediend op het terras voor het voorplein en den tuin naast den hoofdingang. Middenop het grasperk be gon de regimentsmuziek te spelen, en de boeren en de soldaten verspreidden zich in grooten getale door de lanen van heb park. Inmiddels herinnerde Nelly zich de be lofte van Arsène Lupin „Om drie uren zal alles terug zijn; ik beloof het." Om drie uren 1 En de wijzers van de groote klok in den gevel van den rechter vleugel van het kasteel stonden op tien mi nuten over halfdrie. Zij keek er onwille keurig telkens naar. En zij keek ook naar Velmont, die rustig in een schommelstoel zat te schommelen. Tien minuten voor drieën... vijf minuten voor drieën... een soort ongeduld; gemengd met angst-, bekroop hot meisje. Was het Pul mot or te onderhandelen. Na nog enkele besprekingen aangaande den te houden cur sus, wordt de vergadering, dio door slechts 12 leden was bezocht, door den Voorzitter gesloten. Bij ondorshands-che aanbesteding is het timmerwerk voor den bouw van een woon- en winkelhuis met koetshuis, enz., vcor re>- kening van den hoer G. v. d. Bijl Azn. opu gedragen aan H. van Driel. NOORDWIJKERHOUT. Verschillende af. deelingcn infanterie en cavalerie hielden he- den in de duinen groote leger oefeningen. Bij den landbouwer Hogervorst was de pToviand-wagen gestald cn daar werd het middagmaal gebruikt. Ook werd een bezoek gebracht aan het observatie-punt op „De Blink", een der hoog ste duinen uit den omtrok. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de heer Oostdam, oudste wethouder, langza merhand van zijn ernstige ziekte herstelt on zachtjes aan in beterschap toeneemt. ZOETERWOUDE. Benoemd is tot secre taris-penningmeester van den Room- en Meer- burgorpolder, alhier, in plaats van wijlen den heer Smit, de heer G. A. Slootweg, te Leiden, klerk ter griffie van de rechtbank to 's-Gravenhago. Er waren 25 gegadigden voor deze betrekking, waaraan is verbonden een salaris van zestien gulden per jaar. Het 25-jat*ig bestaan vai Hopitaü Wallon, Morgen zal onze oudste Ziekenverple- gingsinriohting den dag herdenken, waar op de eerste patiënten ter verpleging wer den opgenomen. Waar deze inrichting niet alleen in Leiden, maar over het ge heele land bekendJ is, en in den loop der kwart-eeuw haar patiënten uit alle deelen des lands ontving, meenen wij goed te doen aan den vooravond van dit jubileum het ontstaan en de geschiedenis van de in richting nog eens in herinnering te bren gen. In de voorjaarsvergadering van Diake nen der Waalsche Gemeente te Leiden was reeds meermalen de vraag ter tafel gekomen of het opnieuw kapitaliseeren van het overschot dér rekening wel de juiste weg was, om daarvan het meeste nut te trekken. De financiën hadden deze verster king niet noodig; doch wat dan te doen? Daar opperde een der leden van dab ooilege het denkbeeld of wellicht d'e stich ting van een bescheiden ziekenhuis niet op den weg der Diaconie zou liggen. Het was toch van algemeene bekendheid, dat in het ziekenhuis der Universiteit geen betalende klasse-patiënten meer werden opgenomen, daar hetgeen deze inbrachten, verre bene den kostenprijs was. Zooals het meer gaat met goede denk beelden, wilde meer dan éép zich het vader schap toeëigenen, doch wat hiervan ook ■zij, en wie ook het eerst op de uitnemende gedachte kwam, dit blijve hier in het mid den, het denkbeeld nam vastere vormen aan. De hoogere kerkelijke autoriteiten werden gepolst en juiohten het plan onver deeld toe, met uitzondering wellicht van één (wijlen prof. Simon Thomas), die meende, dat het kapitaal, waarmede men dacht een - zelfs zeer bescheiden inrich ting in het leven te roepen, veel grooter behoorde te zijn dan aanvankelijk daar-» aan te nemen, dat het wonder zou gebeu ren en dat heb op het bepaalde uur zou ge beuren, terwijl het kasteel, het voorplein, de geheele omgeving vol menschen waren en op ditzelfde oogenblik de procureur der Republiek en de rechter van instructie aan hun onderzoek bezig waren? En tocli... toch had Arsène Lupin met zoo groote plechtigheid beloofdHet zal gebeuren, zooals hij gezegd heeft, dachb tzij, onder den indruk van wat er in dien man aan geestkracht, overmacht en zeker heid was. En het leek haar geen wonder meer, maar een natuurlijke gebeurtenis, die door den drang der omstandigheden moest plaats hebben. Een oogenblik kruisten hun blikken elkander. Zij bloosde en wendde heb hoofd af. Drie uren... De eerste slag weerklonk, de tweede, de derde... Pprace Velmont haalde zijn horloge ,te voorschijn, hief de oogen op, naar de kasteelklok en stak zijn horloge weer in ^ijn zak. Eenige oogen- blikken verliepen. Toen maakte de menigte om het grasperk plaats, om doortocht te verleenen aan twee voertuigen, die het hek van het park doorgereden en ieder met twee paarden bespannen waren. Het war ren van die fouragewagens, die de regimen ten op manoeuvre vergezellen en de offi- ciers-cantine vervoeren. Zij hielden voor het bordes stil. Een fourier sprong van één der wagens en vroeg naar den heer Devanne. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1