De Blouses zonder boord W. VAS UOSSH DU CHATTEL, De Lanêoiiïïbank Gemeub. Kamers gevr. V De Leidsche Begrafenis-Onderneming. H. VAN DER ZEEUW, XiEIDSCK DAGBLAD, Donderdag* 30 Mei. Tweede Blad, Anno 1912 Li li (CJ.VAN Ifou TEJuleoN yaKg. if 1.70 *AKg. f0.87'A ysKg". yfO.45 -/foKg. fO.22/4 \lMrttouiBfi CJ-VANHMÏHSIOW Voor een ieder Opgericht 1 Juli 1876 door wijlen J. GOEDELJEE Sr. Directeur: Kantoor: J. DIRKSE Jzn. HOOIGRACHT 33. Onderlinge Levensverzekering-Maatschappij „'s-Grayenhage". maken het dragen van Broches dezen zomer overbodig. Brochettes, Chique-Spelden en Colliers zijn hiervoor de plaats* vervangers. In deze artikelen is thans het nieuwste geëtaleerd bij JUWELIER, Breestraat 95. 7537 Filiaal Nieuwe Rijn 55. A.J. DEN HOLLANDER, Buitenlandsch Overzicht Tweede Kamer. ^WiainsiwM» unMEND in debekendeRONDE bossen M08Bmerk-o<DE ADELAAR" is tOWUMijKtFjlBfUIl* VlO* «uiAMïltStpH tegen 1 Ansmtai door Be huwde Heden, zonder kinderen. Br. Bur. v. d. BI. Ho 7608. 9 ia een blik leverpastei van 25 cent van Anton Hunink, Deventer, het blik pastei. Voor allen, omdat ee zoo heerlik tn pikant ie. Voor velen, omdat ee tevens eoo goedkoop is. Anton Hunink, Deventer, Hofleverancier. 7618 16 9 Agent dep Eerste Holl. Levensverzekering-Bank. ZONNEVELDSTRAAT 8. Belast zich met het altroeren van begrafenissen en beveelt zich beleefd aan. 2117 ie TELEPOON453. 2754 18 ALGEMEENE VERGADERING van deelnemers en aan deelhouders óp Oinsdag 18 Juni a. s., des middags te twee uur in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis, Gpoenmapkt te 's-Gravenhage, ter vaststelling van het verslag, Balans, Winst- en Verliesrekening. 7201 20 Alltn, die iets te top deren hebben van willen l>s. J. J. VAN DER LIP, wordt verzocht daarvan vóór 8 Juni e. k. opgave te doen aan Mr. J. C. VAN DER LIP, N. Mare 21. 7450 6 TE UTRECHT. Verleent oj» zeer billijke voorwaarden, ouder borg stelling enz., Credieten aan Landbouwers en liidastrlëelen. Agent voor f.elden en On straffen: de Heer 1711 15 Plantsoen 51. LEIDEN. Telef. 1195. Er is geen oorlogsnieuws heden lölfs niet eenige aanwijzing om den gang van laken in de komende dagen te kunnen be vroeden. Italië heeft verscheiden eilanden ia de Aege'ische Zee bezet en komt hoe lan ger hoe dichter bij de Dardanelles En daar Eoet het oppassen. De volkenrechtelijke re geling van den toestand der Dardaneli-n maakt de positie van Turkije, juist nu de leeëngte zoo in al haar belangrijkheid voor den internationalen handel naar voren komt, Dog al sterk. Het zou ons dan ook niet be vreemden als na de laatste Turksohe dreige menten om opnieuw de zeeëngte te sluiten, de mogendheden aan Italië den wenk heb ben gegeven, dit vóór alles te voorkomen en dus niet al te dicht te naderen. Trouwens het thans reeds verkregen eilandenbezit is iraarde vol genoeg. Het bericht dat Italië een reuzenluchtschip ïou bouwen om de forten aan de Dardanel- len uit de lucht te vernietigen lijkt ons dan ook een aardige fantasie, meer niet. Zoo is dan na de verscherping der laat- Bbe dagen thans een korte verade ming ingetreden en zullen de mogendhe den wel al hun best doen om hun bemidde lingsvoorstellen beleefd maar dringend naar ▼oren te brengen. Zooa-ls nu de toestand is, ziet niemand wat er van worden kan en voor dit onbe kende koestert men terecht eeïi groote ▼rees. Het Europeesch evenwicht laat geen groote schokken toe. Daarvoor is het te delicaat, te nauw-luisterend. Bij d?e sluiting der Duitscho Rijks- dagzitting werd, als gewoonlijk, het laatste woord gewijd aan den Keizer, en de fitting opgeheven met een „Hoera", ▼oor den heersoher. De sociaal-democraten verlaten gewoonlijk voor dien tijd de zaal, om geen aanstoot te geven voor demonstra tief zitten-blijven bij deae huldebetooning. Verleden wéék heeft een der sociaal democratische Rijksdagleden, dr. Lands berg uit Maagdenburg, niet de zaal verla ten toen het sluitingsuur naderde, integen deel met de andere Rijksdagleden meege daan aan het „Kaieerhoch". De „Vorwarts" schrijft naar aanleiding daarvan: „Aan het slot van de jongste Rijksdag- fitting is een voorval voorgekomen, dat de partijgenooten zeer pijnlijk moet aandoen. Toen de president het gebruikelijke ,,Kai- florhoch" uitbracht, hadden onze partijge- aooten de zaal verlaten, om hun princi pieel© positie tegen de monarchie uit te drukken. Een uitzondering maakte echter dr. Landsberg uit Maagdenburg. Hij bleef la de zaai en stond, evenals de burgerlijke afgevaardigden, op. Wij achten die demon stratie tegen de partij te meer af te keu ren, te minder te verontschuldigen, daar de voorafgaande debatten over heb per- soorüijk regiment het te dringender nood zakelijk maakten onze principieel© republi- keinsche meening uit te drukken." Het geval met dr. Landsberg, dat ook IQ de ,,Leipziger Volksztg." wordt afge keurd, za] op den aantaanden socialisti sche n partijdag zeker wel aanleiding geven tot een heftige bespreking. Bat de verhouding tusschen Enge land en Duitschland nog niet zoo ls> als de voormannen wel wenschen, blijkt uit het besluit van den gemeenteraad van Potsdam, om een crediet te weigeren voor de ontvangst van het Royal Institute Public Health. Dit besluit van de meer derheid in den Potsdamsehen Raad heeft enkelen jingobladen aanleiding gegeven tot e&n zeer sensationeele inkleeding van het hierop betrekking hebbende bericht. Zij hebben er de bijzondere aandacht op laten vallen. De lord-mayor van Londen, sir T. Vezey wonn: komt nu in een uitvoerig schrijven aan de pers tegen deze methoden om sen satie te wekken op, welke voor de verhou ding tusschen Engeland en Duitschland van zoo slechten invloed kunnen zijn. Hij wijst op de hartelijke en vriendelijke ont vangst, dié het Royal Institute in Duitsch land ontving en protesteert met kracht er tegen dat men de houding van eenige wel licht verkeerd ingelichte Potsdamsche raadsleden als teekenend voor de Duitsche opvattingen wil doen voorkomen. Het schijnt tusschen den Duitsehen Kei zer en zijn Rijkskanselier nog altijd best te gaan. Naar de B raunschweigi'sche Landes- zeitung" mededeelt, heeft de Keizer aan Bethmann Holweg te gelijk m*t het eere- kruis, dat hij hem de vorige week vèrleend heeft, een eigenhandigen brief gezondën, waarin -hij .hem zijn -dank uitspreekt voor het aannemen van de niéuwe militaire wét ten, en waarin hij dén kanselier tegelijker tijd zijn onverminderd vertrouwen te ken nen geeft. Frankrijk zit niet zonder zorgen. De voornaamste betreft wel Marokko. Wanneer de versterkingen welke gene raal Lyautey heeft aangevraagd, in Marok ko zijn aangekomen, zal de resident-gene raal beschikken over een macht van 47.000 man. Dezer dagen vertrekken twee bataljons koloniale infanterie, een bataljon tirail leurs, twee eskadrons spahi's en twee berg- batterijen. Het is ongetwijfeld noodig dat Frankrijk eens even krachtig optreedt om aan den thans bestaanden onhoudbar en, toestand een einde te maken. De berichten uit Spaan- sohe bron, waarvan gisteren de telegrammen gewag maakten, volgens welke de Marok- kaansche hoofdstad vrijwel zou zijn uitge moord, zijn tastbaar onwaar. Echter, dat dergelijke overdreven berichten den weg naar Europa vinden, bewijst wel, dat onder de Marokkaan sche stammen de algemeene indruk heerscht, dat thabs de gelegenheid schoon is, de gehate Christenen uit het land te jagen. Het is geen plaatselijke opstand meer, doch een beweging door het geheele land, waaraan Frankrijk slechts een einde zal kunnen maken, door krachtig en snel toeslaan. Volgens een officieuze mededte- Iing aan de bladen schijnt Moulay Haf id van zijn uitstapje naar Rabat te moeten af zien: goedschiks of kwaadschiks zal hij in zijn hoofdstad moetèn blijven generaal Lyautey kan geen mannetje missen voor de verdediging van Fez, terwijl de Sultan toch een flink eskorte zou moeten meekrij gen. Bovendien, in de gegeven omstandigheden moet de Sheriffijnscho keizer in zijn hoofd stad blijven; nog is hij de heerscher, zij het ook in naam, en niet Frankrijk's vertegen woordiger. Binnenlands tobt Frankrijk min of meer over zijn bevolkingsafname. De laatste statistieken wijzen weer een opmer kelijke vermindering aan. De denkbeelden ook vroeger reeds aan de hand gedaan om premies te stellen op groote gezinnen, wor den weer gretig verspreid. Vooral nu het leger weer het troetelkind begint te wor den, zal een normaal geboortecijfer zeer-te stade komen. Over de vraag of de entente tussch«jn F r a n k r ij k-E n g e 1 a n d in een bondge nootschap behoort te worden omgezet, ver luidt heden niets. Vermoedelijk is het opwer pen dezer vraag een proefballon geweest, die echter zijn uitwerking gemist heeft. De internationale verhoudingen luisteren zoo nauw, dat ook maar een kleine wijzigmg in den toestand groote gevolgen kan hebben En in de tegenwoordig vrij drukkende poli tieke atmosfeer is de rijd voor een dergelijke verzetting der bakens niet gelukkig gekozen. De toestand in de Londen sche haven is zeer ernstig. Het rapport van Sir Edwardi Clarke, met bekwamen spoed opgemaakt, is Maan dag reeds bij de regeering ingekomen, en onmiddellijk in bespreking genomen. Het resultaat dier besprekingen werd Maan dagavond reeds aan de betrokken partijen en de pers medegedeeld. Volgens dit communiqué waren er zeven speciale punten van geschil Ten aanzien van twee daarvan, beide over de aanne ming van niet bij de trade-union aangeslo tenen, had Clarke de arbeiders in het on gelijk gesteld. Wat de vijf andere grieven betreft, had Sir Edward Clarke zich echter aan de zijde der arbeiders geschaard'. De regeering stelde nu voor, dat beide partijen zioh bereid zou dén verklaren zich te gedragen overeenkomstig <jl© bepalingen van de overeenkomst, geslotèn in Augus tus 1911, dat het werk dadelijk hervat zoude worden en dat de vertegenwoordi gers van alle partijen Maandag zouden bij eenkomen op het ministerie van handel, waar, onder voorzitterschap van Sir Geor ge Asquith, een conferentie zou worden gehouden ter bijlegging van het geschil dat zulk groot nadteel berokkent aan den handel en zoo'n ernstig ongerief aan het publiek. De „Daily Mail" verklaart gegronde hoop te koesteren, dat Vrijdag a. s. een schikking zal worden getroffen, waardoor een einde zal komen aan het geschil. Intusschen hebben dé vertegenwoordigers der reeders verklaard geendeelte zul len nemen aan de conferentie en ia alles weder op losse schroeven gesteld, tenzij de regeering de weigerachtige directies nog weet te overreden om op haar voornemen terug te komen. In een openluchtvergadoring, die op den Towerheuvel werd gehouden, volgens een schatting door 40,000 arbeiders, heeft Gos ling gezegd, dat Sir Edward Clarke had uitgemaakt, dat de arbeiders het recht niet hadden te weigeren samen met niet- aangeslotenen te werken, maar dat zij dat evenwel zouden doen. Eenige honderden niet-aangesloten arbei ders zijn bezig vleesch te lossen en bren gen het zonder te worden gehinderd naar Smithfield. Tillett heeft verklaard, dat het interna tionale comité van transport-arbeiders, dat vandaag in Berlijn vergadert, di e inter nationale staking van transpórt- arbeiders zal uitroepen zoodra Lon den het wenscht. De parlementaire toestand in Hongarije blijft zeer onrustig. Gisternacht ontplofte een dynamietpa- troón in een der trappen van het parle ment. Enkole ruiten zijn-gebroken. De schade is onbete ekenend. Men veronder stelt dat de patroon daar is gelegd tijdens de onlusten van de vorige week. In verband hiermee werd de zitting van het Hongaar sche Huis den volgenden dag onder buitengewone omstandigheden ge opend. Voor het Parlementsgebouw waren reed's vóór 9 uren een groot aantal politie agenten opgesteld, die alle zijstraten afge zet hadden en alleen wandelaars, die voor zien waren van eon legitimatie, doorlieten. Naar aanleiding van den Maandag ge- pleegden dynamietaanslag, werd in op dracht van president Tisza door dertig' agenten het geheele gebouw afgezochfr naar ontplofbare stoffen. Na een onder zoek, dat een halfuur duurde en geen re sultaten had, verklaarde de president de zitting voor geopend. Ziekteverzekering. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, maar hier nog eens herhaald moet worden tot recht begrip van hetgeen volgen gaat-, beperkte minister T a 1 m a zioh gisterna middag bij zijn voortgezette rede tot weer legging van vier groepen van bezwaren, tegen de ontwerpen ingebracht: 10. tegen de werkwijze van den Minister; 2o. tegen den rechtsgrond!, waarop de ontwerpen zijn gebouwd; 3o. tegen do organisatie en 4o. tegen.de gevolgen voor de werking van de bestaande Ongevallenwet. Niet nd,, doch vóór het ontwerpen van de Ziektewet is een onderhoek ingesteld naar de werking der particuliere kassen en later is dit onderzoek aangevuld. De breed© opzofc van de regeling i3 een gevolg van de materie zelve. Maar onver wachts kwam de klacht, dab de Kamer méér ontwerpen voor zich had moeten heb ben, want vroeger klaagde de Kamer steeds, dat zij te veel te overzien kreeg. Ook de uitvoerigheid der regeling is een gevolg der materie, maar uit die uitvoerig heid mag men niet argumenteeren, dat de materie zelve verkeerd is aangevat. De Minister komt tot de bezwaren tegen den rechtsgrond en erkent, dat er een rechtvaardigingsgrond voor de regeling moet zijn. Er is door de Regeering dan ook een rechtsgrond aangegeven doch deze is door versohillende sprekers niet als juist erkend. De Regeering is alleen verant woordelijk voor haar rechtsgrond, niet voor do rechtsgronden van anderen. Wel nu, de Regeering stelt zioh op het stand punt dat de overheid, waar mogelijk, moet zorgen, dat de maatschappelijke verhou dingen, die zij beschermt, geen gevolgen hebben, die heb rechtsbesef ondermijnen. Treedt de overheid niet op, aldus was de gedachtengang van de Regeering, dan zul len dé gevolgen inderdaad heb rechtsleven ondermijnen. En tevens zal daardoor ook het bestaan van den Staat worden onder mijnd. Motief van de Regeering was niet, dat tegen de sociaal-democratie moet wor den gestreden. Daartegen baten geen wet ten en geen uitwendige maatregelen. Al leen de overtuiging bij het volk, dat het in het tegenwoordig rechtsleven bescher ming vindt voor zijn levensbelangen, kanT de sociaal-democratie terugdringen. En wat nu den strijd met het rechtsbe sef aangaat, deze bestaat hierin, dat de arbeider, dié zijn leven lang gewerkt heeft en niet meer kan, is aangewezen op onder stand van der don. Daarom is het noodzakelijk, niet, dat er een hooger loon komt, doch in de eerste plaats een andere loonregeling. De loon- theorie van den heer Lohman wordt weer sproken door de practijk, door de feiten. De hoofdzaak voor den Minister is, dat zijn rechtsgrond alleen slaat op de verplichte verzekering van arbeiders. Ten onrechte noemde men deze regeling een straf op den ondernemingsgeest. Want aan elke on derneming is risico verbonden. Het eenige, waarvoor de overheid heeft te zorgen, is, ctat de kleine ondernemers, die meestal uit den arbeidersstand' voortkomen, niet in de verzekering worden belemmerd. En dat geldt vooral voor de Ouderdoms- en Invali diteitsverzekering. De Minister houdt vol, dat het loon is het arbeidersinkomen, waaruit volgt, dat de arbeider dit loon ook moet hebben in tijden van ziekte. Nu. wil men o. a. de heer Treub den kring der verzekerden uit breiden. Maar dan zou men feitelijk komen tot een algemeen armenfonds, waartoe allen, in den vorm eener retributie, bijdra gen. De Minister meent, dat men in dit stelsel de Staatsbemoeiing veel sterker zou gevoelen dan in de thans voorgestelde regeling. Men toont groote bewondering voor de Engelsche Ziektewet, maar deze draagt de uitkeering bij ziekte en de geneeskundige behandeling op aan geheel verschillende organisaties. De Minister erkent intus schen, dat in de boekomst de geneeskundi ge behandeling moet wordèn geregeld en piet slechte voor de arbeiders. Met den heer Treub is de Minister het niet eens, dat de Staat een deel der kosten der Ziekteverzekering moet dragen. Men moet immers geen deel van de maatschap pelijke taak op den Staat overdragen! In 's Ministers stelsel is de uitkeering een deel van het loon. Regeling der werkzaamheden. De Voorzitter stelt voor Dinsdag 4 Juni om elf uren verschillende wetscntwoc- pen in de afdeelingen te onderzoeken ca dien dag om halftwee te vergaderen^ Aldus wordt besloten. De beraadslaging over de Ziekteverzeke ring wordt voortgezet. De Minister betoogt, dat artikel 357 van de Invaliditeitswet ook voorkwam in de ontwerpen-Kiiyper en Veegens. De heer Patijn had dus geen reden er.zoó schamper over té spreken, als. hij deed. Do Staat zal overeenkomstig het artikel 357 aan de Invaliditeitskas geven in totaal 223 millioen. De Staat doet dit ter aanvulling van een tekort, dat ontstaat, omdat in de verzekering worden opgenomen degenen, niet als de andere verzekerden normaal pre mie hebben betaald. Handelde men niet al dus en eischte men hoogere premie van de normaal verzekerden, dan zou men tot en- gewenschte gevolgen komen. Of de werkge vers zouden alleen j'onge arbeiders *.n dienst nemen, óf de uitkeering zou geringer moe ten worden. Daarom moet de Staat 223 mil lioen geven, om de verzekering mogelijk te maken. Doet men dit niet, dan maa'ct- men de -verzekering impopulair. De Minister komt tot het bezwaar, dat door den aanvaarden rechtsgrond de vrije gesubsidieerde verzekering wordt terugge drongen. Door de voorstanders dier verze kering is de Minister niet overtuigd. De wetgeving voor de vrije verzekering is zeker eenvoudiger, doch de verzekering zelve is veel omslachtiger en ingewikkelder; getuige Belgic. En op de verzekering komt het'aan. De vrije gesubsidieerde verzekering helpt de sterksten het eerst en het best; de klei nen en zwakken raken er bij in het gedrang. De verdediging van de vrije gesubsidieerde verzekering heeft de Minister verbaasd van den heer Tyderaan, die hier bij elke begroo ting opkomt teken subsidieering van vrije confessioneele vereenigingen. Hier te lande verdient de vrije verzekering niet de voor keur. Reeds thans zijn tien duizenden ver plicht verzekerd, krachtens de bepalingei van hun arbeidscontract. Het ontwerp zal die verplichting nu algemeen maken. Zal nu bij dien dwang, in het bijzonder de rente- jacht ontstaan'! Zal bij dien dwang controle onmogelijk zijn? Het is beweerd, niet bewe zen. En de euvelen die geschetst zip, zijn dan ook niet inherent aan dwang of vrij heid, maar aan elke verzekering op ricb- zelve. Door den heer Kuyper is het een nadeel genoemd voor de opvoeding der arbeiders, dat in casu geen verplichte, doch een wet telijke verzekering wordt ingevoerd. De Mi nister geeft dit toe, doch hij achtte een -ege- ling noodzakelijk, waarbij noch werkgever noch arbeiders geldelijk voordeel konden hebben van verzwijging. De Minister komt thans tot de bezwaren tegen de organisatie. Dq heer Patijn wilde een afzonderlijk ouderdomsvoorziening voor allen. Doch dat vordert één leeftijd voor al len en wel een hoogen leeftijd, zoodat men tegenover de arbeiders zeer onbillijk zou worden. Wat do organisatie der Ziekteverzekering betreft, verklaarde de Minister in ver hand met de klacht, dat niet voldoends ruimte is ^gelaten aan het particulier initia tief. dat hij ernstig zal overwegen of het mogelijk is aan dat bezwaar te gemoet te komen, zonder dat de zaak of de opzet van het ontwerp er door geschaad kunnen wor den, niettegenstaande hij van oordeel is, dat

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5