Hofstede en Bouwterrein N.-Z.-H. T.-M. HERINGA WIITHRICH, Haarlem. Artikelen voor de Luiermand. Wei. P. de Wilde 8 Zonen's Mannfacturenhaiidal, PINTOR. bekwame Electromonteurs. Ontvangen: een groote sorteering THEE- en SPEELTUIN, „Oud-Horluszicht", Van Kwaad totErgar; Steeds ineerïarieven. Ho. 16029, GEVRAAGD s Jongenspakjes en -Blouses. Meisjes-Plooirokjes. Alles in groote verscheidenheid. 7200 so Breesfraat 93.Telef. 1031. te Wageningen. PUBLIEK VERKOOPENs in verschillende hoogten en uitrustingen, van af f70. Dagelijks nieuwe pending. 7036 j20 Filiaal Breestraat 86. Telet. JNo. 216. De DIRECTIE der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg-Mij. geelt hierdoor kennis, dat van af Dinsdagmorgen 6 uren v.m. (28 dezer) op het baanvak Rijnsburg—Noord wij li aan-Zes nu en dan stroom op de bovenleiding Staat en aanraking van deze gevaar kan opleveren. E. R. BEULBNK's Banketbakkerij. Rookt STABSSNBRV&'s Hooigracht 100. Haariemmerstr. 251. Vitte tingel. MAANDAGAVOND MUZIEK. De Tariefvvet beteekent: 724720 Buitenlandseh Overzicht. „Pool's Odol" Tweede Kamer. TM7 18 Dr. DE TRU, echte Kinadrnppels. Origlneele flacon» 50 Cts. Siroop von de Monniken ft. Sangninose by 1 of 6 flac.fl.8V, Haagpoeder teg.n Ma&gkramp, Maagzuur, slechts Spijsvertering, 75 Cts. „SAÜITA8", Steenschnnr 1. 7259 8 Da Notaris J. J. F. VAN RUN, ta Wageningen, itl op Maandagen 8 an 17 Juni 1913. telkens dea namiddaga 1 uur, ln het Koffiehuis ran don lieer Van dss Laao aldaar, by tuxat, hooging en toaalag De HOFSTEDE „Het Groenevrond" bestaande uit ruime Be huizing, groota Schuren, vruchtbare Boomgaarden, Wel- an Bouwlanden, gelegen in da Nude (kleigrond) a/d. Rijksstraatweg en de Ooater-Stoomtram ta Wageningen, op 16 min. van da Stad, benerans een Weide l/d. Nieuwanweg te Wageningen, uitstekend geschikt voor Bouwtsbbbin, ln ds volgende perceelen: 6904 70 1. De Boerenhofstede „Hat Groanewoud" met Boomgaard, groot 6.67.67 H.A. - 8. Boomgaard: 2.73.40 H.A. - 3. Welde: 4.91.66 H.A. 4. Massa 1, 2 en 3: 14.22.63 H.A. 5. Weide, groot 6.88.10 H.A. 8. Bouwland: 3.22.70 H.A. 7. Massa van: 1, 1, 3, 6 en 6 23.33 43 H.A. - 8. Weide: 2.09.50 H.A. - 9. Bouwland: 8.03.70 H.A. 10. Bouwland: 0.64.30 H.A. - 11. Bouwland: 2.03.90 H.A. 18. Welde: 4.60.70 H.A. 13. Generale Massa der geheele Hofstede 40.70.53 H.A. - 14. Weiland: 64.56 Are. - 15. Welland: 64.56 Are. 16. Massa 14 en 15: 1.29.12 H.A. (Bouwterrein). Aanvaarding: de Woning: 1 Mei 1913 en da Landeryen 22 Februari 1913- Betaling der Kooppenningen» 1 November 1912. Nadere inliohtingen en Velllngboekjes met Kaart (h f 0.26) zyn ta bekomen ten kantore van dan Notaris J. J. F. VAN RIJN, te Wageningen. Fongers-Rifwlelen, 7270 40 Carrés, Wellingtons, Halve Maantjes, Bitterkoekjes, Vanlelje Koekjes en -Nootjes, Vanielje Zandsprlts, Wafeltjes, Hernhutters, Amandeletangen, enz. 12 cts. per ons. WeeBpermoppen 14 oti. per ons. Schuimpjes, Schuim- noótjes, Choc. Batons 16 cts per ons. Gebakjea 3 ets. per stuk. Moscoviseh 24 et. Taarten van af 1 Gld. Zachte Nougit 12 cts, per ona. Bekroond te 'a'Hertogenboach met zilveren med. en te Loiden met zilveren mod. en zilveren plaque. Aanbevelend, Telef. 1133. E. B. BECLINK, Lange Mare 6. 7267 20 Onovertroffen 3-Cts,-Sigaar*. Uitsluitend eigen fabrikaat. ALLEEN VERKBIJCBAAK: 7260 20 Bezoek met de a. s. feestdagen den Prachtige lommerrijke Tuin, groote Speelplaats, veel vermakelijkheden. 7274 20 ANTI-TARIEF WET-COMITE. I JVeetr duiken hardnekkig geruchten op, Waarin gesproken wordt van nieuwe bemjid- dj&lingsplannen in don Turksch-Italiaanschen frorlo g. De „Intransigeant" beweert te weten, dat de Euiropeesche kanselarijen zich zeer druk bezig houden met plannen voor een interna tionale oonferentie, om den Ital\aamscli- Turkschen oorlog te beëindigen. Men zoekt naar middelen oni het program der con ferentie te bgperken en nader te bepalen. Turkije .zou nu voor het idee gunsliger gestemd zijn, mits men de teergevoeligheid der natie spaart. De oorlogvoerende par tijen zouden dus voor de oonferentie te vin den zijn. De onzijdige mogendheden zouden ingezien hebben, dat de wereldvrede min der gevaar loopt door het samenroepen van een conferentie, met een wijselijk beperkt programma, dan door een pnbepaald voort duren der Italiaansoh-Turksche vijandelijk heden. De officieuze „Popoio Romano" wijdt een hoofdartikel aan de uitwijzing der Ita lianen uit Turkije. Het blad sahat hun aan tal op 40 a 50,000. Deen enkele daad der Italianen rechtvaardigde dezen maatregel. Frankrijk moest indertijd milliarden scha devergoeding betalen aan Duitschland voor de .uitzetting der Duitsohers; ongelukkiger wijze bezit Turkije geen milliarden, doch Italië zal wel een weg weten te vinden om zioh voor de onkosten, die de Jong-Turken hun bezorgen, en hun gemeeno streken scha deloos te stellen. Aldus het blad. Turkije kan het zich ge zegd houden. Uit Odessa wordt gemeld, dat aldaar offi- eicel is medegedeeld, dat de Russische iegee- ring de eischen der Zwarte-Zee-Scheepvaart maatschappijen en graanexporteurs, om' eehadevergoeding van de Porte voor de schade, geleden door de sluiting der Dar- danellen zal steunen en kracht bij zetten. Uit Hannover wordt gemeld, dat men aldaar in politieke kringen met genoegdoe ning gezien heeft, dat de Keizer, zoodra hij den dood van prins Georg Wilhelm van Cumberland van diens ouders vernomen had, direct zijn beide zoons, de prinsen Hitel Friedrioh en August Wilhelm, als zijn vertegenwoordigers bij den lijkdienst in Nackol aanwees en bevel gaf, dat de Rathe- nower-huzaren, over wie de grootvader |en overgrootvader van den verongelukten prins het commando gevoerd hebben, alsmede oen deputatio van het Neu-Ruppiner infan- tene-regiment, als ©erewacht zouden dienst doen en de lijkstoet zouden begeleiden. Het „Berliner Tageblatt" kan verzekeren, dat de Keizer oen zeer lang en zeer hartelijk telegram van deelneming stuurde, doch dit niet aan den hertog, doch aan de hertogin adresseerde. Het Pruisische Huis van Afgevaardigden heeft niet willen onderdoen voor den Rijks dag. Ook in de Pruisische Tweede Kamer kwam het heden tot een zeer rumoerige slot zitting. De Pruisische minister van landbouw, von ^ohor leaner, had Vrijdag gezegd bij de tWee- dfl lezing van de vestingswet in Polen, dat ër liever voor de kolonisatie in het Oosten geen katholieken genomen werden, omdat deze niet zooveel tegenstand konden bieden uit confessioneel© redenen tegen do Poolscho bevolking. In de zitting van gisteren ^iel de een toums afgevaardigde Marx den minister zeer soherp aan over deze uitlajting. FreiheiT von Schorlemer antwoord.de, bleef bij jzdjn standpunt. Hierop brak een JLawaai los, yeel sterker dan Maandag voor acht dagen. Thans trachtte Centrum en Polen den minister te verhinderen verder te spre ken door foei-geroep, geschreeuw en gesis. Dit tooneel herhaalde zich later, toen de Vrij- conservatievo algevaardigde von Kardorff den minister verdedigde en den heer Marx onderhanden nam. De rust werd eigenlijk en eindelijk hersteld door densociaal- democraat Hoffman, die schreeuwde: „Pas op, de luitenant van politie komtl" De bevolking van Brussel heeft op treffend]© wijze uiting gegeven aan haar, alleszins te begrijpen, verontwaardiging over de verspreiding der vuile lasterpraat jes aangaande het particuliere leven van den jongen vorst van België. Toen het koninklijk echtpaar gistermid dag zou uitrijden voor een officieel bezoek, verzamelde zich zulk een geweldige me nigte voor het paleis, dat bijzondere poli- tie-maatregelen moesten worden genomen. Op het oogenblik, dat de koninklijke rij tuigen het paleis verlieten, steeg een ge weldig gejuich op, het volk verbrak het cordon en drong door tot vlak bij het staatsierijtuig, waarin de koning en de koningin en prins Karei hadden plaats genomen. Er scheen aan het geroep van „leve de koniDg, leve de koningin 1" geen eind te zullen komen; vooral koningin Elizabeth bleek zeetr getroffen en ontroerd dooi} deze spontane uiting van waarachtige sym pathie. Het heeft de Fransche Kamer minder moeite gekost een president te kiezen dan eenigen tijd' geleden den Duitschen Rijksdag. De Kamer heeft Desohanel tot voorzit ter gekozen. Hij kreeg 292 stemmen. Op Etienne werden 208 stemmen uitgebracht. Deschanel zal een elegante en decora tieve voorzitter zijn, en aan het voorzitter schap luister bijzetten. Waarschijnlijk zal hij ook de vergadering goed kunnen In den. In de laatste jaren noemde men De sohanel hoonend een man, die een schitte rende toekomst achter zich heeft. Descha nel heeft door zijn succes van vandaag die woorden gelogenstraft. Heel vlot is het toch niet gegaan. Tot laat in den avond hebben de radicalen Dinsdag vergaderd, om uit te maken wie hun candi- daat voor het voorzitterschap der Fransche Kamer wezen zou. De socialistisch-radicalen, die Delcassé bestrijden, daar deze hun te gematigd is, hadden reeds een stemming ge houden en daarbij was de voorzitter van hun groep, René Renoult met 55 stemmen geko zen. De gematigd-radicalen gingen nu naar Delcassé, om hem te overreden zijn candida- tuur te stellen, doch deze vond het verstan diger, nu er toch reeda een splitsing in de partij gekomen was, daarvan al te zien en om 11 uur liet hij door Havas een commu niqué verspreiden, waaxtnj hij de hem aan geboden candidatuur afwijst, daar hij ge looft, ,,dat de eerste uitwerking er van wezen zou, dat een nieuw element van ver deeldheid in de partij gebracht zou worden." Er bleven nu dus over, voor de gematigd-de mocraten: Etienne en Desohanel, en voor de socdalistisch-radicalenRenoult en Ooohery. Deschanel is vroeger ook al eens Kamer president geweest. Zooals een particulier telegram ons reeds meldde brengt Lord Haldaae weder een bezoek aan Duitsohland, e en volkomen particulier bezoek, zooals de Engelsche bladen zeggen, maar in Duitsch land heeft de aankondiging van Jord Hal- dane's reis tot allerlei geruchten aanlei ding gegeven. Zelfs werd in goedingelichte kringen verzekerd, dat lord Haldaue's be zoek in verband stond met plannen, om hem-tot opvolger van den Duitschen gezant sir William Goschen te benoemen. In officieel© Duitsche kringen wordt echter verklaard, dat omtrent het bezoek van lord Haldane niets bekend is, dat hij niet naar Berlijn zal komen, maar zijn Pinkstervacantie in het Schwarzwald zal doorbrengen. In tegenspraak met de officieuze Lon- densche bewering, dat de reis van den mi nister van oorlog Haldane naar Duitsch land een zuiver particulier karakter draagt, deelt de „Taglïohe Rundschau" mede, dat deze reis verband houdt met een belangrijke politieke opdracht. De kwestie van de weermiddelen zal niet besproken worden, daar zij nog niet rijp geaoht wordt. Doch er zal wel beraadslaagd worden over koloniale aangelegenheden. Ook is het waarschijnlijk, dat over den Turksch- Italiaanschen oorlog geconfereerd wordt, om een internationale conferentie tot stand te brengen, die vermoedelijk in Parijs ver gaderen zal. In Boed a-P est heeft het verbod om kiesrechtbetoogingen te houden tot ernstige ongeregeldheden geleid, die opgewonden, bijna revolutionnaire vor men hebben aangenomen. Het geheele gar nizoen is uitgerukt. De wanordelijkheden duurden gisteren de geheelen dag voort. Eerst had bij het ontruimen van het bin nenplein van het Parlementsgebouw een botsing plaats. Van uit de menigte werd op de agenten geschoten. Een agent werd gedood en een gewond. Ook een kind werd gedood. De meeste winkels zijn gesloten. Het verkeer heeft opgehouden. Bij botsingen in andere straten zijn verscheiden men- schen gewond. De bctoogers steken de wa gens van de electrische trams in brand. Een deputatie, van socialisten heeft den eersten minister verzocht de uitgeschreven volksvergadering toe te laten. De minister verklaarde dat de vergadering in een ge sloten zaal mocht plaats vinden. De depu tatie verklaarde dat dan de wanordelijk heden zouden voortgaan. Daarop ant woordde de minister dat hij de strengste maatregelen zou nemen. In de Kamer heeft Rath gevraagd de zitting te schorsen wegens de ontroering ten gevolge van de straatgevechten. De voorzitter antwoordde dat de Kamer geen comité du salut public" was. Hij verzocht den afgevaardigden de agenda te vervol gen. RECLAMES, 40 Cent per regel. 7276 10 Waarom msn tliaus in Holland aan ds voorkeur geeft? Omdat bet uitmunt in smaak, antiseptische samenstel ling en billijken prijs. Overal verkrijg baar in reformtlacons 0.80 en/'O.öO. Ziekteverzekering. Algemecne beschouwing en. Na de regeling der werkzaamheden zette gisteren de heer Duys zijn redevoering voort met een critiek op 's Ministers hou ding ter zake van de Arbeidsraden. „Arme beestjes, verdronken voordat zij het licht hadden aanschouwd." Immers in het gewij zigd ontwerp zijn die Arbeidsraden ver schrompeld tot wat papier en een hulde aan den liberalen minister Tliorbeoke, gebracht in een zij hot niet gesla-agde poging, hem na te volgen. De regeling noemt de heer D u y s cn- Nederlandsch- materialistisch en bureaucra tisch. Het ontwerp, hoezeer het eenerzijds weer niet' materialistisch genoeg ia, houdt zich wel bezig met de portemonnaie van de zie ken, niet met de ziekte. Het houdt geen re kening met het gezin; immers het geeft geen gezinsverpleging. Het staat ten aan zien van al die punten beneden het ontwerp- Kuyper. Dit ontwerp geeft een cadeau aan de rij ken doordat het hen te weinig laat betalen. De kapitalistische maatschappij, welke de lusten heeft van den arbeid, moet ook de lasten dragen. Of men het geld nu van de werkgevers of uit de belastingen haalt, is niet anders dan kwestie van utiliteit. Het hier gehuldigde stelsel is een norma liseering, regularisatie en bestendiging van de ellende. De redenaar verklaart, dat hij en zijn partijgenooten bij de behandeling van ue artikelen al het mogelijke zullen beproeven, of zij nog van het wetsontwerp iets goeds kunnen terecht brengen. Zij zullen daarbij opbouwend te werk gaan en hopen, dat de amendementen, die zij zeiven hebben inge diend, een serieuze behandeling mogen on dervinden. Een groot deel er van stelt pre- cies dezelfde eisohen als de christelijke ar beiders. De anti-revolutionairen verzuimden dit jegens hun eigen -arbeiders. De heer De Kanter critiseert de wijze, waarop de Minister de particuliere ziekenkassen behandelt. Spreker houdt zich overtuigd, dat het stelsel van verplicht» verzekering volstrekt niet uitsluit, dat ook de particuliere ziekenkassen door de wet kunnen worden bevorderd en tot meerderen bloei kunnen worden gebracht. Voor dit denkbeeld doet spreker een beroep op de ge. heele Kamer, aangezien bij het stelsel va* den Minister niets terecht zal komen van deze particuliere kassen. De Minister moest bedenken, dat in een gezonde ontwikkeling ▼an dezo kassen een groot sociaal belang gelegen is. De heer Van Idsinga betuigt in weerwil van zijn bezwaren tegen het ont werp, zijn waardeering aan den Min t,er voor zijn ernstigen arbeid en zijn meester schap over de kleinste bijzonderheden, en aan de commissie van voorbereiding voor haar voortvarendheid, we'ke in geen onkel opzicht aan de quaiiteit van den arbeid echaadde. Evenwel: de redenaar staat ten aanzien van de zaak nog steeds op het standpunty dat hij reeds 25 jaar geleden innam, en boo gaarne hij ook'met den Minister en diens- geestverwanten zou zijn meegegaan, het is hem niet mogelijk. Hij kan nooit met een socialistisch stelsel a la Lloyd George meegaan. In elk geval zou de geneeskundige behandeling op den voorgrond moeten staan, zoo niet uitslui tend moeten zijn verzekerd. Veel meer dan de Minister heeft hij ver trouwen in zedelijke kracht en godsdienst niet bij één klasse, maar bij alle klassen va de maatschappij. Hij heeft hetzelfde beginselbezwaar tegen deze regeling, als hij indertijo had tegen d« Bakkersraden. Hij verwijst naar hetgeen hij heeft gezegd bij die gelegenheid. Het eenigc, waartoe men in de maat schappij mag worden gedwongen, is tot eer biediging van de rechtsorde, maar die moet voor allen écn en dezelfde zijn. De rechtsge meenschap voor allen is de eenige waarheid die in de leuze van gelijkheid schuilt. Zij, evenwel, die meenen, dat de wetten niet worden gemaakt in het belang van a.1 len, maar van een klasse van belanghebben den bij de wet, komen tot wetten als de Bak kerswet en dergelijken. Men loopt daarbij echter gevaar telkens belangen van andere groepen uit het oog te verliezen, zooals bij de Bakkerswet de be langen van de consumenten. Maatschappij en gemeenschap worden hiej verward. De gemeenschap is een eenheid, "die historisch is geworden en behoefte heeft aan een organisch verband; de maatschap pij is een complex zonder verband. Van de verkeerde opvatting van den Mi nister daaromtrent is zijn ontwerp een uit vloeisel. Het is zelfs een inbreuk op de democrati sche begrippen omtrent de gemeenschap. Hij zal tegen de Radenwet stemmen. Hedenochtend voortzetting.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 5