LID TOL Jr., Karpetten. Fotografie „ELITE Zodiac. Architect te Lisse. Keulen-Werkmeisje, DAG-DIENSTBODE, NATIONALE BANK Leger des Seils H. PIERROT, Ingezonden. Vragen en Antwoorden. Gemengd Nieuws. TE BUUR GEVRAAÖD, Naamlooze Vennootschap DE BEER'S EFFECTEN- en WISSELKANTOOR, bet prima Ancre Remontoir Sanitas Pillen, J. A. KOHSCHULTfi. EEN NETTE JUFFROUW, H Bakkerij- Tentoonstelling CONÖBÜT P. B03NEKA1P en J. WA3MSNHÖ7EN Spuistraat 12a. Deu Haag". Tel- 6893. Atelier voor moderne Fotografie. onveranderlijke Platina-Bromide Vergrootingen, 05ST ZIE DE ETALAGE. "W® Gemeenteraad van Ter-Aar. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen is de begrooting Gezondneids-' ©ommissie 1913; verder een verzoek van de Directie van de Holl. Elcctr. Spoorweg-Maat- schappij om bericht of genoegen kan wor den genomen dat de exploitatie aan de IILJ.- S.-M. wordt opgedragen. Wordt algemeen goedgekeurd. Vervolgens wordt gelezen een schrijven van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, om te mogen vernemen of in deze gemeente behoefte geveeld wordt, om de aan to leggen zijlijn tevens te doen die nen voor personenvervoer en zoo ja, of als dan het eindpunt van vervoer niet beter gelegen wordt geacht bij oen punt dichter bij den Aardam en hoever de Raad in be ginsel bereid zou zijn bij te dragen in de kosten van liet inrichten van bovenbedoeld eindpunt. De Voorzitter bespreekt de wen- sclK-lijkhcil, dat ook tevens personenvervoer in het belang der gemeen to nocdig kan geacht worden en meent, dat het Papenveer het meest \olangrijke punt der gemeente is cn de voorkeur heeft qp den Aardam. Er bestaat ook z. i. meer kans van slagen, in dien wordt vastgehouden aan het oorspron- lreliike plan. Do hoer Visser is ook van moe- :ning, dat het Papenveer het aangewezen punt meet zijn, indien do doortrek naar Woubrugge vervalt. Do heer Van Vliet kan ook medegaan in het belang en ter bevordering van den handel hiertoe mede te werken. Tn hoeverre de gemeente bereid zou zijn bij te dragen in de kosten van de inrichting van het eindpunt stelt de Voorzitter voor, in beginsel tot het verleenen van een bij drage to besluiten en nader over het be drag to spreken, indien men meer bekend is met dc kosten daarvan. De Raad stemdo algemeen in met het gevoelen dat Papenveer als aansluitingspunt de gowenschto plaats is en is bereid ge vonden tot het ver 1 oenen van een bijdrage in do bovenbedoelde kosten. Vervolgens is goedgekeurd de Tekening der gezondheidscommissie 1911 tot een be drag in ontvangst van f 2038.141/o, in "uit gaaf f 1939.901/,, batig saldo f 98.2-1. Vervolgens wordt -besloten lo. adhaesie to betuigen aan een verzoek van het ge meentebestuur van Zevenhoven tot den Mi nister van Waterstaat, om geen uitstel meer to geven voor het in exploitatie brengen van verschillende lijnen der HolL JSlectr. Spoorweg-Maatschappij en vervolgens maat regelen te treffen, dat het werk meb meer spoed worde voortgezet; 2o. aan den tele- phoonhouder J. Mank met ingang van 1 Juli 1912 een verhooging toe te kennen van f 25 en zijn jaarwedde te brongen op f200 en zulks overeenkomstig d-e weiisch van den Directeur-Generaal. Vervolgens wordt ge lezen een schrijven van H. G. Vis te Ter- Aar, verzoekende een uitsluitend recht te mogen verkrijgen tot het leveren van elec- trischen stroom voor verlichting van Kor te raar en toestemming tot het plaatsen van palen langs den Korteraarsohen weg. Met het oog op den korten tijd dat dit verzoek schrift is ingekomen, waardoor de gelegen- hei d is ontnomen, met voorstellen ter tafel to komen, acht do Voorzitter hot gewensclvt het verzoekschrift nader te behandelen etn voor advies tc ronvoyeeren naar B. en Ws. Hiertoe wordt besloten. Vervolgens wordt vastgesteld een staat van af- en overschrijving op de begroo ting 1911. Hierna wordt aangeboden het gemeente verslag over het dienstjaar 1911, dat bij de Raadsleden zal circulecren. Een voorstel van het dagelijksoh bestuur om de jaarwedde vau den gemeente-veld wach ter met f 100 ie verhoogen en te brengen op f 550 en zulks meer in overeenstemming met jaarwedden van titularissen in omlig gende gemeenten, wordt, met algemeene stem men aangenomen on zulks te rekenen in gaande 1 Januari 1912 terwijl ook besloten is een gelijk bedrag als jaarwedde toe tc kennen aan een tweeden te benoemen gemeen teveldwachter. Voorts wordt op daartoe gedaan voorstel van den Voorzitter aan de tijdelijke on derwijzeres werkzaam aan de openbare school een bclooning toegekend van f 59 per maand. De heer Van der Hoorn wees op don min der gewcnschten toestand van het gedeelte weg voor het gesticht te Langeraar en achtte verbetering door tusschenkomst der gemeen te noodzakelijk. Daarna wer:l de vergadering gesloten. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoek ik u onderstaande rege len te plaatsen. Naar aanleiding van bet in art. 8i der Mil tieweb bedoelde, de geldelijke vergoe ding voor hen, die opgeroepen worden om onder cte wapenen te komen, le voorzien, dat in dientengevolge van het verblijf in werkelijken dienst van een i: gelijfde bij de mili ie (voldoende middelen) tot levenson derhoud onübreken of zouden komen te nt- breken. Nu, Mijnheer de Redacteur, er ontbreekt nog heel veel, bijvoorbeeld ik fcpn voor der tien dagen onder de wapenen geroepen, en ik heb of liever wij, Lei denaars, van deze li Jiting hebben van wergoid ng nog mets gehoord. Ik schrijf wij, Leidenaars, omdat al de anderen uit velschillende plaatsen zelfs dorp n, het al hebben ontvangen, re den omdat men daar overtuigd was, dat tijdens do opkomst de nood heb hoogst is, hier komt nog bij, dat wij drie en een halve week voor de opkomst pas bericht hebnsn. ontvangen en in datzelfde bericht staat uit drukkelijk geschreven, dat men minstens zes weken van te voren een verzoekschrift aan het Departement- van Uoilog moet stu ren. Nu vraag ik: hoc is het mogelijk, dat als men, 10 April 1912 er mede in kennis wordt gesteld of men dan 22 Maart 1912 een ver zoek schr t in kan dienen Ook wordt het in dien korten tijd onmoge lijk gemaakt om van het toch al karig week geld iets af te schrapen, reden waarom man ook weer direct naar de vergoeding zit ut* te kijken. lederen dag zitten dan ook de moed^re maar te wachten en worden dus zoodoende aan een h-ongerkuur onderworpen, waar in meedeelen hun kinderen. Ik schaam mij dus niet om hun, die hier de oorzaak van zijn, te verwijten, dat zij veie vrouwen en kindo ren in ontbering hebben gebracht, wat mijns inziens voorkomen had .Kunnen wonden. Ik hoop, nu door dit schrijven het weer eens bij de heer en in de hoofden te i. ron gen, dat wij zoo spoedig mogelijk verwach ten, dat de gebrachte zorg weer eenigszins wordt verkleind. De Redactie dankend voor de plaatsruim te, blijf ik in afwachting, Uw Abonné, H. B1EKAAR. Leiden, 16 Mei 1912. V raag: Sinds geruimen tijd zit er tus- schen de gangen van het nieuwe Museum, in de Raamsteag bij de Doezastraat een poes ingemetseld, geheel vermagerd ver toont het dier zich achter een ijzeren roos ter. In den laatsten tijd ontvangt het voed sel van buren en leerlingen van het Gym nasium. Wal zou daar aan te doen zijn die poos uit haar gevangenis te verlossen? Antwoord: De directeur zal den op zichter over de gebouwen moeten waarschu wen en wanneer bij kans ziet het dier te verlossen uit zijn gevangenis, zal dit zeker wel gebeuren. De aandacht is er ten minste nu op gevestigd. Vraag: Kunt u mij ook zeggen of ear van uit Amsterdam een trein doorrijdt naar Oberhausen (Duitscliland) Zoo ja, hoe. laat vertrekt deze en is er nog verschil tussdien zon- en werkdagen? Antwoord: Ja. Alle dagen. Vertrek Amsterdam 6.45; 9.01; 12.23; 4.35 en 7.51; Aankomst Oberhauson 10.50; 1.26; 4.47; 9.05 en 12,06. Vraag: Do trekking van Gongoio ten werd altijd in uw blad geplaatst. Is dat al geschied en door mij over 't hoofd gezien of gebeurt dit niet meer? Antwoord: Al hebben wij een goed geheugen, wij weten heusoh niot of wij die trekking hebben vermeld. Wij vermoeden echter van wel. Het zij hier echter meteen gezegdwij nomen slechts de o. i. meest be langrijke trekkingen op, want voor velen zijn die cijfers een vervelende, ja eigenlijk geen lectuur. Daarenboven effectenhandelaars zijn zulke vriendelijke en behulpzame men- schen; één hunner zal u stellig op de hoogte willen brengen omtrent de Conga-laten.- Vraag: Als ik met Augustus mijn dienst opzeg en met November ga trouwen, heb ik dan het recht om mijn kermisgeld van mevrouw aan te nomen? Antwoord: Neen. Vraag: Ik ben van de liohting 1906 4de reg. infanterie, moet mot September voor de 2de maal opkomen. Nu zou ik door bij zondere omstandigheden graag willen weten of dat dan voor het laatst is? Antwoord: Neen, vermoedelijk niet; zelfs wordt vermeend, dat de lichting 1906 het volgend jaar, maar dan voor 't laatst, weer moot opkomen. Vraag: Een jonge lijster, welke meer malen bij ons in huis is komen loopen, heb ik uit vrees, dat het dier door katten zal opgegeten worden, in een kooi buiten gezet; de ouders komen hem trouw voeden. Nu zou ik gaarne van u willen weten of het waar is, dat do ouders het jong toch vergeven) of dooden Kan men dit voorkomen En waar bestaat dit vergif uit? Antwoord: Dat zijn fabeltjes en niets meer. De ouden verzorgen hun jongen in de kooi even trouw als in het nest, aLs zij die maar bereiken kunnen. Uit dankbaar heid voor die goede zorg, moet ge als uw jonge lijster goed vliegen kan, hem maar vrjj laten. Vraag: Kan wandgedierte in het begin van zijn verschijnen door mijzelf verdelgd woiclcn? Ik woon drie jaar in dit huis en heb nooit iets bemerkt. Het huis wordt be hoorlijk onderhouden. Antwoord: Met ecnig geduld en vol harding wel. U begint met de beestjes, die u ziet, to verwijderen en verder de plaats, waar u ze vindt, met gewone witkalk, waarin een weinig zoutzuur, te bewerken en deze bewerking* zoolang herhalen, tot zij ver dwenen zijn. Vraag: Op welke wijzo kan men inkt vlekken uit een nieuw nog niet go wasschen bont jurkje verwijderen? Antwoord: Inktvlekken worden het best verwijderd met 'n min of meer sterke op lossing van zuringzout in water, doch voor gekleurde artikelen is het beter de vlek met een heete oplossing van klaverzout te bevochtigen en dan met fijn zinkpoeder te bestrooien en in wrijven. Als de vlek niet te oud is, zal n het met oen blanken sleutel ook wel kunnen doen. Op de jaarlijksche keuring van politiehonden te Duindigt verkreeg het certificaat A en B als justitie- en politie hond Caesar", van den heer M. Gooi, in specteur van politie te Noordwijk. Met nog twee honden is dit de eerste in Zuid-Hol land, die volgens het nieuwe keuringsregle ment met toepassing van het koude spoor het diploma behaalde. Uit den Vliet nabij de ïïoorn- brug, is opgehaald het lijk van een zwer ver, die hoogstwaarschijnlijk ten gevolge van verregaande dronkenschap aldaar te water was geraakt. Nog pas uit de gevan genis ontslagen, was hij met een zijner iot- genooten uit Den Haag naar Rijswijk ge komen en heeft na eenig© dagen zwervens den dood gevonden. De politie tracht nu de familie op te spo ren. Nadar wordt gemeld, dat bei Ejk is her kend sh dat van O. J. N.g 40-jarig tffcoker, zonder bekende woonplaats. De afd. Amsterdam ran den Nedtert Koksbond heeft besloten tot 't hou* den van een nationale tentoonstelling en eon vakwedstrijd voor kookkunst, patisse rie,, enz., van 28 October tot en met 1 No. vember. Hei confliot 'aan de stoomza gerij „De ladder Jacobs" der firma Wed. S. Kamphuys eft Zn., te Zaandam, is nog niet bijgelegd. Van 'de ontslagen arbeiders meldde zich Dinsdagavond niemand aan. iWel ech ter versoheen het bondsbestuur met het doel te onderhandelen. Dit) werd te verstaan ge geven, dat'Jet zich had te wenden tot den Patroonsbond, die de zaak in handen heeft. Deze traoht zooveel mogelijk verzoenend op te treden, joodat de mogelijkheid van een vergelijk niet in "uitgesloten. Men deelt aan de „N. Gr. Ct." mede, dat er öp het graf van P. Miljoen, die ecnige weken geleden te Groningen zijn kind doodde en daarna zelfmoord ploegde, schennis is gepleegd, waarbij alles er op wijst, Jat er opzet in het spel is. Zaterdagmiddag reeds had men opge merkt, dat in de rouwlinten der kransen de schaar gezet was. De stukken lint, uit elkaar geplozen en gesneden, lagen bij het graf. Ook gistermiddag hebben familieleden van - Miljoen weer verscheurde stukken lint ge vonden. Opmerkelijk was het ook, dat frds- sche bloemen reeds Zaterdagmiddag in staat van verdorring Varen. De familie "Miljoen beeft deze zaak in handen van de politie gesteld, die een ern stig onderzoek in dezen zal instellen. Gisternamiddag om vijf uren brak brand hit in de stoomzagerij der firma J. Tulp en Zonen, te Éde. Het geheel machinegebouw en oen partij hout verbrandde. De groote hout.loodsen bleven gespaard, dank zij het krachtig op. treden van de Edeseho brandweer en die der militairen. Do 6ohad© is aanzienlijk. AHea is verzekerd op Beurs pol is. Oorzaak onbe kend. Men meldt aan „De Tel." uit Drachten Maandagmorgen schrikte het paard, ge spannen voor den boerenwagen van den landbouwer Y., alhier, zoodanig voor d>a stoomtram, dat het op hol sloeg, in de rich ting van de hoofdbrug. Deze was juist voor do doorlating van oen schip opgehaald. La woeste vaart kwamen paard en wagen op de geopende brug aan, zoodat zij door de opening startten en tusschen het schip en de brug bleven hangen. De eigenaar-bestuurder kon zïbh nog bij tijds achter van den wagen laten vallen, zonder letsel te krijgen. Een massa volk was spoedig ter plaatse en met vereende krach ten werden paard en wagen weder op het droge gehaald. Wonder boven wonder liep dit ongeval, dat zich zoo ernstig liet «aan zien, goed af, daar h*et paard ongedeerd bleek en van den wagen zoo goed als naerta vearnield was. Het voormalige Ayta Gods huis to Swiohem (pr. Fr.), in 1573 door Viglius van Ayta gesticht, is, na onbewoon baar te zijn verklaard, met de terp, waar op het gebouwd is, b openbare veiling ver kocht voor f 2031. De ,,Yirginian", dezer dagen uit Montreal be Liverpool aangekomen, meldt. d®«t zij op reis 77 ijsbergen heef- ge- zien. Afrika&nsohe viscb. Op de vischmarkt te Berlijn zijn dezer dagen 3000 kilo's paling aangevoerd, komende van de Tangajika-meer, in Congo. Dit uitgestrekte meer, een echte goud mijn voor de visschers, behoort voor de helft aan Duitscliland en voor de andere helft aan België. De Duitsohers hebben er de vischvangst op groote schaal mgen'ih'h de eerste verzending paling, 3000 kilo's be dragend, werd per schip naar Genua ge stuurd en van daar per spoor naar Berlijn. De visch is in goeden staat in Duitschland aangekomen. („Visscherij Courant.") De Amerikaansche bladen mak-en veel ophef van een merkwaardige redding, aan een der Niagararvallen vol bracht. Zekere Henry Smith viel niet ver bovensbrooms van den val in de riviïr; de snelle slrooixl sleurde hem mee en hij werd als een machteloos lichaam naar den rand van den val gesleept. Een paar mannen, die iets verder stroomafwaarts Ban den oever t icfden, zruien het ongeval. Zij begaven zich ts water, w aarbij de voorman door no. 2 bij d" beeren werd vastgehouden, deze weer door no. 8 en no. 3, eindelijk, door een paar mannen, die aan den kant waren gebleven. De voorman kon er nog juist in slagen den drenkeling te grijpen. Zonder ongeval wer den toen alle vier op den oever gehaald De plek, waar de redding volbracht werd, ligt slechts enkele schreden van den boven rand van den vaL Een dure film. Wij lezen in het „Handelsblad van Antwerpen": Een Amerikaansche filmmaatschappij heeft- een film voltooid, die baar de kleinig heid kost van 150 duizend frank en waar voor de toebereiding 3 jaar geduurd heeft Het is een geschiedkundige film, voorstel lende de ontdekking van Amerika door Christoffel Columbus. Men begon er aan in 1909 en gebruikte daarbij de vier schepen van Columbus, cue de Spaansche regeering had doen vervaar digen ter gelegenheid van de herinnerings feesten der ontdekking van Amerika, j'e Maatschappij had een half millioen als borg tocht moeten storten. De tooneelspeler Cla ry, die het scenario van de film samenstel de, besteedde een jaar aan opzoekingen en 'toebereidselen. De film geeft nu heel het leven van Columbus weer. Daar versoheiden Londen- scihe klee rmak de eisclien der stakers hebben ingewilligd zijn een duizendtal ge zellen weer aan het werk gegaan. De on derhandeling tusschen de vakvereenigin: gen en de groote magazijnen duurt voort. BETREKKINGEN (JCP' voor Dame* en Hoeren op elk gebied, in Ned. en Koloniën, ook aan Rtyk of Gemeenten, verkrijgt men voorn, door „Humanitas", Sohletbaanlaan 97a, R'd&m, Tel. 9357. Jnl. en conditiën gratie overal heen. 7138 7 mat Sept.: twee gemeubileerde Zit. en Slaapkamers, voor twee Studenten, die samen wenechen te wonen. Llefat in de buitenwijken der atad. Brieren onder No. 7103 Bureel fan dit Blad. 8 Architect der Tuinbouwschool. 806b 10 Te koopi een beet. uit: Harriet. Borstwering, Ijaeren Kolommen, 5 Bomen, en 2 Beuren, enz. Te zien: Breestraat 88. Te bevr. Papen- gracht 20, bij den aannemer B. TAN LITH. 708810 te BODEGRAVEN. Buitengewone en Alge meene Vergadering fan Aandeelhouders, op Zater dag 8 Juni e.k., dee na middags te 8 uren, te 'e-Graven- hage, MauritBkade 11 13. Bunten ven behandeling liggen roor aandeelhouders ter inxage, ten kantore der Vennootschap. 7153 10 Vraagt bij 1868 10 Haarsmanssteog, Leiden, a a purgeerand en bloedzuiverend f 0.75. Verkrijgbaar btJ ïlij. „SANITAS" Steensehuur 1 of direct van de Apotheek „SANITAS", Ben Maag. 7140 7 Voorhanden een belangrijke groote party prima WOLLEN KAR. PETTEN, die wy tegen ouge kend lagen t>rljs aanbieden: de 6-Els voor I 2.35, de volslagen 9-Ele voor 3.60, extra aware groote 12-Ele met helroode «tropen of ge kleurd f 4.95 en i 5.45, de 16- en 20-Els tot Fabrieksprijs. BEBKLEEDJES 40-50 - 57} Cts. 7181 33 Aanbevelend, tiaat-Iemmersir. 72, over de Vrouvreataeg. Ilen vrage Zichtzending aan Sluis. Wil zooweel mogelijk de Zondagrust van uw naasten eerbie dig en. Koop niet op Zondag wat gij op andere dagen kunt bekomen. Mevr. W. H. DE GBAAFF, Witte Singel 66, vraagt tegen 1 Aug. et 1 Sept. een tltnk kunnende koken en ven goede getui gen vooralen. 7182 8 Gevraagd voor tydeiyk of vast eene voor alle voorkomende werkzaam heden. ƒ8 tot ƒ8.50 p. w. Goede m. get. gevr. Adrei: KOOYKER'a Centr. Advert.. Bereau. 7160 10 F. G., a. a. g. met Aug. geplaatet in «en gexln zonder kindaren, voor de huishouding, liefst zelfstandig. Br. lett. L. O. Adv.-Bur. G. LOS, Hoogewosrd 66. 7178 7 EXAMENS BOEKHOUDEN. Gedipt. Boekhouder, met versehll- lende akten, biedt leasen aan ln Boek houden, Handelarakenen ana. Oplei ding voor de practyk en de examens van Merouriua e. a. in den kortat mogelijken tyd. Leagald v. a. 125 par maand. Br. Bur. v. d. BI. No. 6627. Rapenburg 27. Het Kantoor zal op Zater dag 25 Mei, wegens BEURStf ACANTIE ge sloten zijn. 7154 10 LAMMERMARKT 36. BORGEN, Donderdagavond 8 uur, BUITENGEWONE geleld door Overste FEENSTRA. P.l. Officieren, Soldaten, Muziek korps en Zangkoor zullen assisteeren. 7168 20 Bezoekt de Donderdagavond 23 Mei 8 uren: door de Kapel van den R.-K. Volksbond. Directeur: P. A. SMEEEB. Entrée f 0.25. 7149 17 HET COMITÉ. Faillissement Noordwijk. By beschikking van den B A.Heer Roohtar-Commissarie in bovenvermeld faillissement ia bepaald la. dat de verificatievergadering aal plaata hebben op 19 October 1912, das voormiddags te lO uur, in hat Üerechtegebouw te'a Gra- venhaga; 7170 27 2a. dat de schuldvorderingen by den curator moeten worden ingediend vóór of uiteriyk op dan 15en Sep tember 1912. Da Curator, Mr. A. J. FOKKER. Kahtoob: 31 Rapenburg, LEIDEN. LEIDEN, 22 Mal 1912. f 1.20 2.90 Visite, glanzend 3aa Gaarne», glanzend dj) Visite, plahna mal (dof) 1.90 Cabinet, platina mal (dof) 4.50 Specialiteit: KINDKKOPNAMEN, BUITENSHUIS en ook van oude Portretten, tegen billijken prijs. SEOPEiIO van 9—7 uur, ook op Zon- est Feestdagen. 7165 63 Ook worden proeven balten de stad gezonden.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6