tyo, 16023 Vrijdag 17 Mei. A0. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieelè Kennisgeving. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. I mU." PEIJS DER ADYEBTENTIEN: psn i6 regels /1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Oento contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PEIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1 f 1,30. Franco per post 1.65. Stremming Scheepvaart. blauw poobtsbrug. Burgemeester en Wethouders van Leiden -Dgen tér kennis van belanghebbenden dat Scheepvaart door de Blauwpoortsbrug, n behoeve van de uitvoering van heretel- 'ngs werken aan die brug, zil zijn gestremd an bondag 19 Mei a.s. des namiddags te jjureh tot Maandag 20 Mei d.a.v. des voor- 'ddags te 6 uren, doch alleen voor schepen, ic meer dan 1.60 M. boven den normalen terstand uitsteken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN" STRIJEN, Secretaris, j Leiden, 15 Mei 1912. rechtshoudkx. Burgemeester en Wethouders van Lei- eb, Overwegende, dat het, met het oog op iet drukke verkeer in sommige straten en legen, in het belang van de openbare vei lheid wenschelijk is, dat aldaar door het publiek rechts worde aangehouden; Noodigen de ingezetenen dringend uit in drukke stra len en stegen steeds rochtste houden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I N". C. DE GIJSE LA AR, Burgemeester. VAN" STRIJEN, Secretaris. Leiden. 17 Mei 1912. Leiden, 17 M ei. De Leidscho Coöperatieve Reuken hield Woensdagavond een buitengewone alge me ene vergadering, waarin het .bestuur gemachtigd werd heö perceel Rembranit- fltraat 27, aan te koopen uoor de som van (f 7300. Verder werd besloten ten aanzien van Zondagsche gebruikers geenerlei bijzonde re maatregelen te nemen, zooals door en kele leden was voorgesteld. Tot bestuurslid werd gekozen mevr. Van Reedt Dortland. De dames P. J. Goedcljee en B. S. de Langen, van Leiden, zijn te Haarlem als onderwijzeres geslaagd. - In de algcm. vergadering van de al- jgem. R.-K. onderwijizersvereeniging Sectie B. te 's-Gravenhage, giste'ren gehouden, vWercl tot bestuurslid gekozen de heer P. Viddeleer, van Leiden. - In de te Hilversum gehouden Bonds vergadering van Orde van personeel in dienst der H. IJ.-S.-M werd gekozen tot hoofdbestuurslid de heer G. J. van Lei den, van Leidschendam. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Bijrizatterwoude cis. G. Th. Smith te Poe der oy en. Den burgemeester van Haarlem is we gens ziekte drie weken verlof verleend. Den heer W. Ezerman, eervol ontslagen organist aldaar, is toegekend een pen sioen van f 518. Den oudsten geneesheer van ons land, dr. C. J. Vaillant; te Schiedam, valt heden het zeldzaam voorrecht ten deel, zijn zeventigjarig jubileum als doctor te mo gen vieren. Heden, voor zeventig jaar, promoveerde hij aan de Leidsche universiteit, een jaar later vestigde hijzich te Schiedam, waar hij tot voor eenige jaren onafgebroken een uitgebreide praktijk heeft waargenomen. Ook in de omliggende gemeenten van Schie dam was het gedurende meer dan een hal ve eeuw dr. Vaillant, fcot wien men zich in ernstige ziektegevallen wendde. De nog krasse 93:jarige grijsaard heeft een zeer werkzaam, goed besteed leven achter den rug. Hij heeft bij zijn stadgc- nooten steeds zeer hoog aangeschreven ge staan, en om zijn medische bekwaamheid èn om de behartiging van de vele volksbe langen, tot welke dr. Vaillant zich aange trokken gevoelde. Bij zijn aftreden als schoolopziener werd hij benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw. In de te Utrecht? gehouden alg. verg. van den Alg. Ned. Opzichters- en Tee- kenaarsbond werd besloten met 185 tegen 109 stemmen tot deelneming aan de betoo ging voor algemeen kiesrecht. Toen in den Raad van Alkmaar het voorstel Hot. aanstelling van een opzichter bij den reinigingsdienst aan de orde kwam, waartoe werd besloten, vroeg de heer For tuin het woord, om te constateeren, dat, waar hij over dit. voorstel gaarne zijn ge voelen wenschte te uiten, hij niettemin huiverig was dit in openbare zitting te doen, en wel uit overweging, dat "hij voor hetgeen hij hier in het midden brengt, ge woonlijk blootstaat aan een onjuiste en on billijke critiek van den hoofdrodacteur der Alkmaarsche Courant", een crikiok, die hem bij menschen, die hem niet kennen, in miscrediet brengt. De oneerlijke wijze van critiek-voeren door dien hoofdredacteur, welke critiek niet alleen hem, maar ook an dere leden grieft, maken het hem bezwaar lijk, in openbare zit'Üing zijn meening te uiten. De voorzitter meende, dat alleen aan dit verzoek kan worden voldaan, wanneer ae heer Fortuin personen wenschte te bespre ken. De heer Fortuin gaf daartoe zijn verlan gen te kennen, waarna de openbare zit ting werd geschorst. Na heropening van de zittnng deed de voorzitter mededeeling van een zoo juist bij hem ingekomen adres, waarin do ver tegenwoordigers van de Alkmaarsche bla den verklaren, naar aanleiding van de be— leedigende uitdrukkingen in de raadsver gadering door den beer Fortuin als lid van den Raad gericht 'tegen den hoofdredac teur van de Alkmaarsche Courant", dat zij als protest deze Raadszitting niet meer zullen bijwonen, tenzij de heer Fortuin zijn beleedigende woorden in heb openbaar intrekt, terwijl zij zich voorbehouden hun verdere gedragslijn vast te stellen, indien de heer Fortuin tot intrekking niet bereid is. In de volgende vergadering zal het adres als ingekomen stuk behandeld worden. De vertegenwoordigers van de Alkmaar sche bladen verlieten daarop de perstafel en begaven zioh in staking. In Den Haag is uit Parijs bericht ont vangen van het overlijden, in den ouder dom van 76 jaar, van jhr. mr. II. A. Steen- gracht van Duivenvoorde, kamerheer i. b. d. van H. M. de Koningin, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland en eigenaar van de schilderij en-verzameling van oud-HoDandschemeesters, in het Mu seum Steengraoht, aan den Langen Vijver berg, in Den Haag. Het stoffelijk overschot wordt Zaterdag overgebracht, óm te worden vervoerd naar de buitenplaats Duivenvoorde" te Voor schoten, in weLke gemeente vermoedelijk, a. s. Maandag de begrafenis zal plaat-s heb ben. Een eeremaal, aan dr. Nolens aange boden door de drie katholieke ministers en de leden van de Ït.-K. Kamerclub, heeft j. 1. Woensdagavond! in ,,De Twee Steden" in Den Haag plaats gehad. De vice-preei- dent der Kamerclub, generaal Van Vlij men, en minister Kolkman huldigden de verdiensten van dr. Nolens, die dank zeg de voor de hulde. Volgens ,,De Nieuwe Ct." moet het in cle bedoeling van de Regeering liggen, do zaak der Staatscommissie voor de vloot- verdedigang van Nederland en Ned-Indië met zooveel spoed aan te pakken en af te werken, dat reeds de volgende marinebe- grooting den invloed van het uit te bren gen verslag zal ondervinden. De heer J. E. Fischer, directeur van de H. B.-S. mot 3-j. cursus voor jongens en daaraan vêrbondèn handelsschool te Utrecht, heeft tegep 1 September a.s. eervol ontslag aangevraagd. Een commissie pit de - Utrecbtsche burgerij zal Maandag a.s. het Studenten corps een renaatrijtuig aanbieden. De bur gemeester, voorzitter van de commissie zal daarbij het woord voeren. De opening van het nieuwe paviljoen voor 48 patiënten van het v'plkrssanatorium te Hellendoorn, zal plaats hebben den 30sten dezer. Het hooiwoestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers had gisteren op Hemelvaartsdag, op een tiental plaat sen in ons land, t. w. te Alkmaar, Almelo, Arnhem, Assen, Breda, Groningen, Leeu warden, Middelburg, Rotterdam en Utrecht een openbare vergadering belegd, om*te protesteeren tegen de lage onderwij zers salarissen. Naar men ons mededeelt, ,/ordt de heer P. J. B. Gobits door do curatoren van het Nederl. Isr. Seminarium te Am sterdam voorgedrage i om te worden be noemd' tot rector van het Seminarium in de plaats van den overleden opperrabijn dr. J. H. Dunner. Voorzitter en secretaris van de Ne- derlandsdhe Ze.emansvereeniging Volhar ding" te -votterdam hebbjn aan den Mi nister van Landbouw, enz., een adres ge zonden, waarin aangedrongen wordt op de tot-stand-koming van een wet, die de zeelieden en zeevisschevs verzekert tegen de geldelijke gevolgen van bedrijfsonge vallen. HAARLEMMERMEER. De lS-jarige H. R., te Hoofddorp, werd gisteravond onverwacht aangepakt, door een viertal opgeschoten knapen, die een veete tegen hem hadden. Zij slogon hem zoodanig, dat hij een bloedende wond aan het hoofd be kwam, terwijl ook zijn kleeren werden gescheurd. Daar er getuigen bij waren, zullen de knapen hun straf wel niet ont- loopen. KATWIJK-AAN-ZEE. Was het gister morgen rustig op het strand, wegens het regenachtige weer, toen 's middags het zon netje doorbrak, maakte die rust plaats voor een gezellige drukte. Toch waren er niet zooveel bezoekers als wel vorige jaren. Onder No. 30 is aan het plaatselijk te lefoonnet alhier aangesloten ons nieuwe po li tiebureel. NOORDWIJK. Woensdagavond werd er in ,,Hof van Holland" een lezing gehouden over het vrouwenvraagstuk in verband met hef vrouwenkiesrecht, door mej. Staats. Mevrouw L. J. Berkemeyër, presidente van de Noordwijksche afdeeling van den Bond voor Vrouwenkiesrecht, heette de aanwezigen welkomhet getal was niet bijzonder groot. De spreekster begon haar redo met een woord van hulde aan de Noo^dwijksche pioniersters, die een afdeeling van nu reeds 35 leden met een volledig bestuur in het leven wisten te roepen. Daarna ging -zij over tot haar onderwerp. Aan het slot van de lezing, die met veel aandacht werd gevolgd, dankte de presi dente de spreekster. OEGSTGEEST. Ter vérvulling eencr vacature van onderwijzeres aan de open bare lagere school aan den Morsch hebben zich aangemeld 21 sollicitanten; voor die van onderwijzer-13. Hoewel het pas morgen de datum is, vierde het gouden echtpaar BogaardRoo- denburg reeds gisteren het feest- van zijn 50-jarigcn echt. Nietwaar, de dag leende er zioh zoo toe, een ieder kan gemakkelijk van huis! Opvolgend een goede, oude gewoonte toog de geheele familie eerst naar „Het Groene Kerkje", waar ds. A. J. Ruys het voor de ouden van dagen zoo gewichtige feit gedacht. Te ongeveer half één vervoegde zich een commissie uit do burgerij ten huizo der echtelieden. De heer J. van den Berg ge tuigde in eenvoudige, maar harteb'jkc zin nen van de vriendelijke belangstelling, die vele inwoners van Oegstgeest voor het echtpaar koestcrenT en onder aanbieding van een huldeblijk, bestaande in enveloppe met inhoud, sprak hij de beste wenschen uit voor de verdere levensdagen, die den echtgenooten nog zullen worden toege meten. De omwonende buren eerden de geachte feestelingen door het uitsteken der nationale driekleur, die vroolijk uit kwam tegenover dó Meiweelde, die ons omringt. Tegen acht uren in den avond bracht het muziekkorps „Crescendo" aan bruidegom en bruid een serenade, die veel volks trok. Ons dunkt dat de ouders door een en ander wel zeer dankbaar zullen zijn ge stemd, en dat de kinderen nog lang zullen getuigen van den goeden dag, waarop vader en moedor vierden hun gouden huwelijksfeest. VOORSCHOTEN. Bij den winkelier G. M. Opdam zijn door onbekende dader of (s) een oude volwassen duif met zes jongen ontvreemd. Woensdagmiddag is de bliksem geslar gen in den toren der R.-K. Kerk. Eenige stukken steen van een de pilaren zijn naar lx?neden gevallen. WADDINXVEEN. Op het gisteren te Puttershoek gehouden elfde concours van den Zuidhollandschen Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen heeft het fanfare korps „Concordia" alhier het succes gehad in het concours den lsten prijs te behalen met 60 punten en fn den marschwedstrijd den lsten prijs met 41 punten, benevens den eereprijs, bestaande uit een verguld- zilveren medaille, aangeboden door deD heer J. M. P. Joncheere, te Dordrecht. Een woord van lof komt toe aan den ijverigen directeur, den heer M. Bolderdijk, van Leiden, die in de drio jaren, dat hij directeur dezer Vereenigfng is, haar van dc 3de afdeeling tot de 1ste afdeeling heeft) weten te brengen. WOUBRUGGE. De zangvereeniging „De Lofstem" gaf gisteravond een uitvoering in het kerkgebouw der Ned.-Herv. Gcm. alhier. Ds. Van Ingen opende met gebed en een inleidend woord. Onder de bekwame leiding van den heer Jac. Smit, van Delft, werd een twaalftal nummers ten gchoore gebracht, welke alle zeer zuiver werden gezongen. In 't hijzonder trok „Stil Godsbetrouwe", dooi' een drietal dames zeer de aandacht en „Verhoogt den boog". Ook was ieder vol lof over den bas-solo „Bij Moedórs Graf". In de pauze liet de bekwame organist! .de tonen van heb selvoone orgel hoóren, en v errasten vier heeren "zangers de hoorders met de bede van de „Titanic". Ds. Van Ingen dankte bij liet einde hoÜ koor met zijn drieeteur en sloot na het zin gen van Ps. 150 dezen aangenamen. avon met dankgebed. Examens Krankzinnigenverpleging, Deze examens zyn voortgezet met de caQ- didaten van de gestichten „Endegeesfc", ^Rbyngoest" en Voorgeest te Oegstgeest, en „Meer- en Bosch", te Heemstede. De uitslag is als volgt Eerste gedeelte: „Endegeost", „Rkyngeest" en „Voorgeest", 9 candldaten, afgewezon 3, geslaagd de zusters M. M. Bloezee, M. H. de Boer, A. Byistra, M. J. dorren, J. Ringei- berg en S. Stollinga. Tweedo gedeelte: „Endegeest" en Rhyn- geest", 7 candidaten, afgewezen 2, geslaagd de zusters C. J. Lous, J. Ringelberg, J. Kui per, M. B. ten Oort on M. S. A. Overduln. Heemstede: 2 candidaten, geslaagd de broeders W. J. van Gaaien en C. J.J. Spöhler. Derde gedeelte: „Endogeest", 6 candidatt afgewezen 1, geslaagd de zusters H. dc Leeuw, A. Löbner, II. J. de Ruyter, W. M. Soonius en R. van der Zee. Dezo examens worden elders voortgezet. 85) »,W.ilt ge geld'? Hoeveel?" i,Tien duizend francs." Mijnheer And'ermatt, zijn die brieven li tien duizend francs waard?" T.Ja," zeide do bankier met luider stem. Varin sloot de kluis, nam de hartenzeven, biet zonder weerzin, e>n legde ze op het ïwaard, tegen heb gevest, en juist op de zelfde plek. Achtereenvolgens stak hij den doorslag door heb uiteinde van ieder der ïoven harten. Weer had een verschuiving plaats, maar ditmaal draaide sleohts een deel van do kluis, waardoor een kleine bergplaats zichtbaar werd, die in de dikke deur zelf van de groote kluis was aange bracht. Het pakje brieven lag er, met een lintje omwonden en verzegeld. Varin overhan digde heb aan Das pry. Deze vroeg: Us de wissel klaar, mijnheer Ander matt?" '•En hebt gij daar ook het laatste doou- joeirt dat gij van Louis Laoomhe gekregen hebt en dat de plannen van de onderzee- sche boot aanvult 1" ij Ja," Ee ruil had plaats. Daspry stak het docu ment 'en den wissel in zijn zak en reikte .Hier' is. wat u verlangt, mijnheer." Be bankier aarzelde een oogenhlik, alsof hij bang Was, de verwensehte brieven aan h? raken, die hij zoo hardnekkig had ge- zocht. Maar met een zenuwachtige bewe- S'ng pakte hij ze t-en slotte aan. kaast mij boorde ik een zucht. Ik greep de hand van mevrouw Andermatt; zij was ijskoud. En Daspry zeide tob den bankier: „Ik geloof, mijnheer, dat ons onderhoud geeidigd is. O, geen dankHet toeval alleen heeft' gewild, dat ik u van dienst kon zijn." Andermatt ging heen. Hij nam de brie ven van zijn vrouw aan Louis Lacombe mede. „Prachtig!" riep Daspry met opgetogen gelaat. „Alles gaat uitstekend! Nu hebben wij nog onze zaak te vereffenen, kame raad. Hebt ge de papieren?" ,,Hier zijn zo alle." Daspry bekeek ze nauwlettend en stak oe in zijn zak. „Mooi, ge hebt woord gehouden." „Maar..." „Wat?" „De twee wissels?... Het geld?" „Neen maar, go durft, vriend. Hoe durft ge nog eiscben?" „Tk eisch, wat mij toekomt." „Komt u dan iets toe voor papieren, die ge gestolen hebt?" Maar de man scheen buiten zichzelf. Hij" beefde van woede, met van bloed d'oorloo- pen oogen. „Het geld... cle twintig duizend francs..." stotterde hij. „Onmoeeliik, ik heb het in bewaring,"- „Het geld „Kom, wees verstandig, en laat uw dolk met rust." Hij ff reep hem zoo heftig hij den arm, dab de ander van pijn schreeuwde, en voegde er bij: „Ga weg, kameraad, dc buitenlucht «al u good doen. Wil ik u uitlaten? Wij zullen dan over het onbebouwdo stuk groncl gaan en ik zal u een hoop steenen wij-zen,. waar onder. „Het is niet waarHet is niet waar!" „Ja, het is wel waar! Dit ijzeren plaatje met do zeven roodo vlekken komt van onder dien hoop vandaan. Louis Lacombe ha/d! 'b altijd hij zich; herinnert u zich nog wel? Uw broeder en gij hebben het met het lijk begraven, en met andere dingen, waarin de justitie geweldig veel belang stelt. Vajin bedekte zioh heb gelaat met^de vuisten. Toen zeide hij: „Goed. Ik ben er ingeloopen. Laten wij er niet meer over praten. Een woord nog... een enkel woord. Ik zou willen weten...." „Ik luister." „Er was in die kluis in de grootste, een kistje „Ja." „Toen gij hier zijt geweest in den nacht van 22 op 23 Juni, was het er t-oen nog?" „Ja." „Wat was er in?" „Alles, wat de gebroeders Yar-in er had den in geborgen: een vrij mooie verzame ling juweelen, diamanten en paarlen, die door genoemde broeders hier en daar wa ren bijeengeraapt." „En hebt gij ze genomen0" „Sapperloot, denk u in mijn plaats." „Dub... dan is het, doordat hij de ver dwijning van het kistje constateerde, dat mijn broeder zich van kant heeft ge maakt?" „Waarschijnlijk. De verdwijning van uw briefwisseling met. ma,joor von Lichen zou niet voldoende geweest zijn. Maar de ver dwijning van het kistje. Is dat alles, wat ge me te vragen hadt?" „Nog één ding: uw naam?" „Ge zegt dat, of ge wraakplannen hebt. „Och, de kans kan keeren. Vandaag zijt gij de sterkste. Morgen..." „Zult gij het zijn." „Ik reken er op. Uw naam?" „Arsène Lupin." „Arsëne Lupin!" De man wankelde, alsof hij een slag met een knuppel had gekregen. Men zou ge zegd hebben, dat die twee woorden hem alle hoop benamen. Daspry begon te lachen. „Ha, dacht ge, dat een gewone burger man die heele mooie zaak in elkaar had kunnen zetten? Kom, kom, daar was min stens een Arsène Lupin voor noodig. En nu ge op de hoogte zijt, amice, kunt ge uw wraak gaan voorbereiden. Arsène Lupin wacht u." En hij duwde hem. zonder een woord meer te zeggen, buiten de deur. „Daspry! Daspry!" riep ik, terwijl ik hem, in weerwil van mezelf, nog altijd den naam gaf onder welken ik hem had gekend. Ik sloeg de fluweelen draperie opzij. Hij kwam aanloopen. „Wat? Wat is er?" „Mevrouw Andermatt is niet wel." Hij liet haar vlug7X>ut opsnuiven, en, ter wijl hij met haar bezig was, vroeg hij me: „Wat is er gebeurd?" „De brieven," zeide ik; „de brieven van Louis Lacombe, die gij aan hoar man hebt gegeven Hij sloeg zich voor het hoofd. „Dacht zij, dat ik dat had gedaan! Ja, alles wel beschouw d, moest zij het wel, ge- loóven. Ézel, dio ik ben!" Mevrouw Andermatt, die weer bijgeko men was, luisterde gretig naar hem. Hij nam uit zijn portefeuille een pakje, dat in ieder opzicht gelijk was aan dat, hetwelk Andermatt had meegenomen. „Hie zijn uw brieven, mevrouw, d* echte." „Maar. de andere?" „De andere zijn dezelfde als deze, maar in den afgeloopen nacht door mij overge schreven en zorgvuldig geschift. Uw man tzal te blijder zijn, als hij zè leest, naarmate Hij in de verwisseling geen erg heeft, daar alles onder zijn óogen lijkt te hebben pla&ta gehad." „Het schrift..." „Er bestaat geen schrift, dat niet na gemaakt kan worden." Zij bedankte hem met dezelfde woord»» van erkentelijkheid, welke &ij gericht hebben tot een man uit haar kringen, on ik zag wel, dat zij de laatste woorden, tu«- sehen Varin en Arsène Lupin gewisseld, niet liad gehoord. Ik keek hem niet zonder verlegenheid aan, daar ik met wist, wat ik zeggen moest tot dien gewezen vriend, die in een zoo onverwacht licht voor mij verschoen.. Li.pinHet wa-s Lupin! Mijri clubvriend was niemand anders dan Lupin Ik bekwam niet van do verbazing, maai? hij, heel op zijn gemak, zeide: „Gij kunt afscheid nomon van Je*i< Dasprv." „Ah!" (Wordt rarM^d.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1