Donderdag t> Mei. A°. 1912. i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. [Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. I Burgemeester en Wethouders van Leiden; 1 Gezien liet adres van J. C. POPTIE en J. w^N: DER STEEN", om vergunning bot uit breiding van de brood- en koekbakkerij in let perceel Hoogewoerd No. 64, Sectie D 924, door plaatsing en in-werking-stel- g van een electromotor van 3 p.k., tot liet afweging-brengen van diverse machines; Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek, met de bijlagen op de jeretarie dezer gemeente ter visie gelegd jjj alsmede dat op Donderdag 23 Mei at des voormiddags te elf uren, op het 'huis gelegenheid zal worden gegeven bezwaren testen dit verzoek in tó Brengen, terwijl zij er de aandacht op vesti- pen, dab niet tot beroep gerechtigd zijn, zij lie niet overeenkomstig art. 7 der Hinder wet voor 't gemeentebestuur of een zijner Ie pen zijn verschenen ten einde hun bezwaren Londeling toe te lichten. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. (4o# 16017 LEILSCH DAGBLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: ^aQ i0 regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk lieiital woorden meer 10 Cents. Yoor het inoasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents, per 3 maanden S J f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1,30. Franco per postL65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 9 Mei 1912. Leiden, 9 Mei. I i— Is het ai een zeldzaam voorrecht, dat iïtgenooten een halve eeuw lang het zoet i zuur van het leven met elkander mo- i deelen, een groobo zeldzaamheid is oen stigjarige bruiloft te kunnen vieren. Dit voorrecht hoopt den 19den Mei een wht echtpaar in Leiden te kunnen 6ma- ffl, n.l. de lieer B. van Driel en echt- inoote, Breestraat 68. - I De beide oudjes, de bruidegom is ruim en de bruid 81 jaar, verheugen zich g in een goede gezondheid en stellen bed- nog belang in het openbaar leven. Men \u den bij vele Leiden aars niet onbeken- p ouden hèor Van Driel dagelij lm nog ndelcn en moeder de vrouw laat nog al- kaar wakend oog over de huishouding [öVij hopen, dat de oudjc9 en met hen kinderen, klein-kindcrctn, achterklein kinderen en andere belangstellenden dit 60- [jttig bruiloftsfeest in opgewektheid cn möt i dankbaar gevoel mogen vieren. [jTegclijk herdenken in het Schachtenhof 12, de Middelsbcgraoht, ,W. de Ridder en ara Hendrika Broekveld hun goudon brui loft. Deze boiden zijn ook nog kras, maar LJM 81-jarige man wordt door rheumatiache inen geplaagd, en kan niets meer verdic- en het bijna even oude vrouwtje, dat JOgcr als werkvrouw den kost mede vecr- fliendo, is daartoe ook al niet meer in staat. Misschien is deze of gene genegen om dezer «en dit gouden paar met oen gelukwOnseh ftoknog wat anders aan te bieden. Als onderwijzeres zijn te Haarlem ge- ^gcl de dames M. Fruitman, van Lei- kn< en B. W. van Ee, van Hillegom. De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde statuten van de vereeniging tot stioliting en instandhouding van de School met den Bijbel, te Aalsmeer. H. M. de .koningin-Moeder zal Vrij dagavond 17 dezer, terugkeerende uit Hei delberg, op het lustslot Soestdijk verblijf nemen. Van H. M. de Koningin-Moeder is, naar ,,Het N. v. N." meldt, bij het secre tariaat van den Ned. R.-K. Typografen bond, afd. Den Haag, een gift ingekomen van f 40 als bijdrage in a'e verplogingskos- ten van een lid dier afdeeling, lijdende aan tuberculose en verpleegd' wordend in het sanatorium Hellendoorn. Hoewel een herziening van de Alge meene Politieverordening van Den Haag nog in voorbereiding is, stelt de commissie voor de strafverordeningen aldaar voor, deze verordening ten opzichte van enkele punten reeds thans aan te vullen en te wijzigen. Het verbod van venten, thans geldende „tusschen stoelen en tenten", worde uit gebreid tot het gedeelte van het Btrand te Soheveningen dat voor het baden en voor het zitten in de badstoelen bestemd is. Ook wensoht zij te verbieden het z. g. ,,ipootje<3bade(n" door personen boven 10 jaar op hetzelfde strandgedeelte. Voorts behoort, te worden verboden het laten staan van vervoermiddelen op den strand weg vóór het Kurhaus. Het komt der commissie ten slotte van belang voor, de bevoegdheid van de politie nader vast te stellen, wat betreft de rege ling van net verkeer langs den strandweg. In het bijzonder op het gedeelte tusschen het Grand Hotel" en het Palace Hotel" is dit vaak minder regelmatig, terwijl de politie niet altijd bevoegd is, de vereisekte bevelen te gaven. Door den milden steun, dien de di rectie van de Amsterdamsche Jongeman - nenvereeniging in de laatste dagen mocht ontvangen van vermogende vrienden van de. Vereeniging is zij in staat gesteld over te gaan tot aankoop van een fraai gelegen van allerlei comfort voorziene villa in de nabijheid van Doorn, welk landhuis thans wordt ingericht voor zomerhuis. Een 20 meter lange slaapzaal wordt aan de villa gebouwd, verschillende vertrekken worden ingericht voor conversatie-, lees en sckrijf- zalen, en in het bij de villa behoorende bosch wordt een groote tent gezet-. Van 23Juni tot 4 September zal het zomerhuis geopend zijn. Te Haarlem heeft gisteren de alge- meene vergadering van den Algem. Bond van. Mineraal-waterfabrikanten en Bier handelaren plaats gehad, onder voorzit terschap van den heer H. v. d. BOogere, uit Amersfoort. Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat de algemeene toestand op een herle ving wijst. Het aantal leden bedraagt 89 algemeene leden en 45 aangesloten bij plaatselijke -vereenigingen. Het aantal do nateurs bedraagt 17. De rekening over 1911 sluit met een ba^ tig saldo van f 87.50; het vakblad laat e~n nadeelig saldo van f 62.20. Dt begrooting van dit jaar sluit in ont vangst en uitgaven met een bedrag van f 820. Besloten werd er bij de Regeering op aan te dringen, dat het aan rijksambtena ren zal zijn verboden er een ander vak bij uit te oefenen en verder om de centrale opslagplaats te verplaatsen naar Amers foort. De volgende vergadering zal te Utrecht plaats hebben. Naar het ,,Hbld." verneemt, is de heer Th. M, Ketelaar, tot lid van Ged. Sta ten van Noord-Holland gekozen, voorne mens het ambt van schoolopziener voor het arrond. Hilversum eerlang neer te leggen. De heer Ketelaar wensoht niet onmiddel lijk voor dezo functie te bedanken, daar hij er prijs op stelt loopend'e zaken nog zelf te doen. De Directeur-Generaal van den Land bouw brengt ter kennis van belanghebben den, dat aan de Miad. Kol. Landb.-school welke in Sept. te Deventer zal worden ge opend, te vervullen zullen zijn de betrek kingen van: leeraar in natuurkunde, ia aardrijkskunde en geschiedenis; in lijntee- kenen, kennis van werktuigen en van een voudige bouwconstr acties (bij voorkeur komt hiervoor een werktuigkundig inge nieur in aanmerking;) leeraar in tropische hoóglaiicVoulturesen in laaglandcultures. Aan deze betrekking is een jaarwedde verbonden van f 2000 tot f 3200, voor een maximum aantal lesuren van 22 per week. KATWIJK-AAN-ZEE. Katwijk's Ge mengd Koor heeft zijn 3cle uitvoering gege ven, in de Gemeentezaal, welke uitvoering goed geslaagd mag genoemd worden. Al da delijk bij het 1ste No. bleek, dat de leiding bij den directeur, den heer H. P. F. Later- veer in goede handen is. Alle inzetten wa ren zeker en zuiver, terwijl het zingen do- sdiaafd moet worden genoemd. Bewonde renswaardig vooral was, dat op een kleine uitzondering na, alle nummertjes, die zon der pianobegeleiding werden gezongen, en dat waren er tien, zuiver op toon bleven en er zelfs geen neiging tot zakken was waar te nemen. Noemen wij bijv. „Bede voor het Vaderland" van Valerius en het Choral uit de Mattheuspassion: van J. S. Bach „O hoofd bedekt met wonden". Deze beide nummers waren wat zuiverheid en voordracht aangaat zeker wel het glans punt. Ook de uitspraak was goed gearticu leerd. Hierbij denken wij o.a. aan Het Witte Hert (dat moest herhaald worden), 't Haesken en Het Afscheidslied. Voorzekor de directeur, zoowel als de leden van het koor kunnen met voldoening op deze uit voering neerzien. Ter afwisseling hadden mej. Mien Dries- sen, sopraan, (keurig op de piano begeleid door mej. M. Batenburg), beiden uit Lei den en de heer Nio. van Beelen, te Kat wijk, hun welwillende medewerking ver leend. Vooral in de schalksche nummertjes, 200- als in Annie" was de sopraan heel goed en had, waar zij met haar heldere stem de vogeltjes nabootste, veel suoces, wat haar tot twee malen toe tot een toegiftje noopte. Den beiden dames werd na de -pauze een- we Inverdiende bloemenhulde gebracht. De heer Nio. v. Beelen, die voor de pauze ons in „Gebet" niet zoo zeer kon bekoren, hetgeen waarschijnlijk aan de keuze van het orgelnummer zal hebben gelegen, heeft ons na de pauze, volgens het tekstboekje een „Bewerking" gegeven, dat o.i. n eer recht had op den naam van „Fantasie" over het lied: Naerer, mij God, to Thee. De heer Van Beelen speelde dit nummer in een woord verrukkelijk en sprak tot het hart. Velen met ons zullen in zijn ruisohsn- dc tonen het klotsen der golven hebhon mecnen te hooren en zich in gedachten heb ben verplaatst naar de vreeselijke ramp. Het applaus was dan ook ten volle ver diend. De zaal was mooi bezet; ook de bescherm heer, de Burgemeester, was aanwezig. Gisteravond kwajn liier mat ver6ohe viscli aan boord de logger K.W. 117 „Noord zee III", schipper Jb. van DuyvenbocLe, voor den wal. Do vangst werd hier afgeslagen en braohfc f 86 op. Door een Sclicvoningechcn garnalonvisschor werden hier gisteren 16 mantien garnalen in afslag gebracht. De opbrengst bedroog f 26.60. LISSE. Do lieer O. van Vrij bergt© de Coningh', alhier, zal de kinderen eai de ver dere bewoners van do buurtschap Lisser- broek op Zaterdag 18 Mei as- een feest aanbieden. Dit feest zal bestaan in gewone volksspelen en een bioscopevoorstoiling, cn zal plaats hebben op eon terrein naast zijn boomkweekorij „Trangkil" aan den Veldweg. Gisteravond Vertraderde de onlangs op gerichte R.-K. Middenstan(Lvereonigi_ttg in Hotel „Do Witto Zwaan", voor do vaststel ling van heb reglement, de benoeming vlain een directeur en do oprichting van oen in formatiebureau. Bij Kon. besluit is de heer O. Deile be noemd tot consul der Nederlanden te Wei- mar, buiten' bezwaar van 's lauds schat kist. Aan den hc Deile kan in de Neder- landscho taal worden geschreven. Het res- s-oorfc voor het consulaat omvat de Thivring- sche Staten en Schwarzburg. Wetenschappelijke k inemo- matografie. Te Haarlem is opgericht een Naamloozo Vennootschap voor wetenschappelijke kine- matografie, die zich ten doel stelt door een vaste organisatie te vereenigen, de verschil lende toepassingen der biosooop op het ge bied van industrie, kunst, onderwijs, oeoo- nomie en ethiek, afgewisseld door gepaste ontspanning. Ails «directeur der Vennootschap zal op treden de heer D. de Clercq, te Bloemen- daal; als gedelegeerd commissaris is aange wezen de heer Maurits H. Binger, te Haar lem, als 2de commissaris en rechtskundig adviseur mr. dr. W. P. Vis, te Haarlem. Ter voorlichting van het bestuur op het uitge breide werkterrein werd een comité van advies uitgenoodigd, waarin o.a. zitting heeft de heer Witte, te Leiden, hortulanus. Voor scholen, wetenschappelijke- en volks- ontwikkclingsvereenigingen hoopt zij hefc: middelpunt en de vraagbaak te worden, rnet uitstekend materieel, geschoolde beamb ten en verbindingen over de geheele wereld. De N. V. is o.m. van plan het geheele land met een speciaal voor dit doel geconstrueer de Halle, metpl.m. 1000 zitplaatsen, te laten bereizen. In eigen ateliers te Haarlem, zullen, voor loop ig door buitenlandsche ervaren krach ten, de benoodigde sehoolfilms, met mede werking van het speciaal bevoegde comité lid, worden vervaardigd, ontwikkeld en af gewerkt. Met een 12 tal groote bedrijven zijn rle overeenkomsten voor bioscopische opnamen reeds gemaakt en nog velen zullen volgen, om het beeld der Nederlandsche Industrie zoo volledig mogelijk te doen zijn. Wij ontvingen ter reeensie De Nieuwe Gids, Mei. Jeugd. Aflev. 5. De Aarde en haar Volken. Aflev. 5. C. v. Noort, Modernisme en Anti-Moder nisten.-Eed. LTitg. C. L. van Langenhuysen, Amsterdam. Reiskosten nalatige militie- plichtigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den Commisarissen der Koningin medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt de manschappen, die niet aan de oproe ping ter inlijving hebben voldaan, in de gelegenheid te stellen zonder geleide cp. Rijkskosten naar de hoofdplaats der pro vincie 'te reizen. Bestaat er voldoende waarborg, dat do militiepliohtige/ alleen reizende, op den be paalden tijd zich bij den Commissaris der Koningin zal aanmelden, en betaalt hij niet zelf de kosten van de reis, enz., dan wordt hij door den burgemeester der ge meente, waar de reis aanvangt, voorzien van de noodige passagebilje'tJten en vervoer-. bewijzen. Is de militdeplichtigé bepaaldelijk niet bij maohte om de voeding gedurende de reis en c.q. het tijdelijk verblijf in de hoofdplaats der provincie te bekostigen,^ dan kan hem door den burgemeester tevens een tegemoetkoming daarin worden ver strekt tot ten hoogste één gulden per dag. Gemeenschappelijke salaris-actie. Het hoofdbestuur van de „Vereenigiug van Christelijke onderwijzers en onderwij zeressen in Nederland en de Overzeesche bezittingen" heeft in zijn jongste vergade ring een langdurige discussie gehouden over de gemeenschappelijke salaris-actie van openbare en bijzondere onderwijzers. Het hoofdbestuur is thans voornemens aan de op 28 en 29 dezer te Arnhem te hou den algemeene vergadering voor 'te stelloa, om heb hoofdbestuur te machtigen pogin gen in heb werk te 3tellen om de tot heden' gevoerde gemeenschappelijke salaris-aotio te vervangen door de federatieve, opdat een bijeenkomst, als die, welke te 's Gra-< venhage is gehouden, zich niet herhale. Voorgesteld wordt ook om een commiS« sio te benoemen uit leden der Vereeniging uit alle districten, om een centraal-bestuur op te richten tot het verkrijgen van alle inlichtingen en adviezen, die kunnen strek ken tot de verdediging en propageering van heb Christelijk onderwijs. Maar buiten mijzelf van verbazing, nog toeer verwonderd dan ik was geweest door J® afwezigheid van den man, bleef ik op drempel staan: er was niets verdwe en. Alle voorwerpen, die ik weggehaald kchfc, meubelen, schilderijen, oude ta-pij- *®n, dat alles was op zijn plaats. Onbegrijpelijk schouwspelIk durfde to'jn oogen niet gelooven I Want dat lawaai, dat gedruisch, dat gehamer... Ik liep het •Vertrek rond, ik bekeek de muren, ik haakte den inventaris op van al die voor- fcfcrpen, welke ik zoo goed kende. Niets t&tbrakl En wat mij heb meest van mijn bracht, dat niets er op wees, dat er wosdoeners in huis geweest warren, geen Ipoorgeen stoel van zijn plaats, geen af- - uk van een voetstap. Korn, kom, zeide ik tot mijzelf, terwijl mijn hoofd in mijn beide handen nam, jj ben toch niet gekIk heb het wel dege- gehoord 1 Stuk voor stuk, zoo nauwgezet mogelijk, Miderzocht ik de zaal. Het was tevergeefs, ^liever... maar kon ik dat als een ont- Jökking beschouwen? Van onder een klein •wnsch tapijt, dat op den grond lag, haal- 10 ik een kaart te voorschijn, een speel- Het was een hartenzeven, precies 'bjk aan alle hartenzovens van alle koart- Bjjten, maar zij trok mijn aadacht door een merkwaardjge bijzonderheid. In de punt van ieder der zeven roode hartvormige figuren was een gat, een rond, regelmatig gat, veroorzaakt door het uit einde van een doorslag. Dat was alles. Een kaart en een brief, die in een boek was gevonden. Behalve dat, niets. Was het genoeg, om te verzeke ren, dat ik niet de speelbal was geweest van een droom? Den geheelen dag zette ik mijn naspo ringen in clle zaal voort. Het was een groot vertrek, eenigszins in wanverhouding tot de afmetingen van het huis, cn waarvan de versiering getuigenis aflegde van den zonderlingen smaak van dengene, die ze had ontworpen. De parketvloer was ge maakt van een mozaïek van kleine, veel kleurige steenen, die breede, symmetrische figuren vormden. Hetzelfde mozaïek be dekte do muren en vormde er paneelen, zinnebeeldige voorstellingen en middel- eeuwsche fresco's. Een Bacchus stak er een vat aan. Een keizer met een gouden kroon en vollen baard hield een zwaard in de rechterhand. Heel in de hoogte, eenigszins op de wij ze van een atelier, teekende zich 't eenige, breede venster af. Dit venster was 's nachts altijd op.en; waarschijnlijk waren de man nen daardoor binnengekomen met behulp van een ladder. Maar ook hier weer geen zekerheid. De einden van de ladder hadden sporen moeten achterlaten op den zandi- gen grond van het voortuintje; er waren geen sporen. Het gras van het onbebouw de terrein, dat heb huis omgaf, had plat getrapt moeten zijn; het was niet platge trapt. Ik kwam geen oogenblik op de gedachte, mij tot de politie te wenden, zoo dwaas en weinig samenhangend waren de feiten, die ik had moeten meedeelen. Men zou den draak met mij gestoken hebben. Maar twee dagen later was het de dag van mijn artikel in de „Gil Bias", waarin ik toen schreef. Geheel door mijn avontuur in be slag genomen, vertelde ik heb in geuren en kleuren. Het artikel bleef ni'eb onopgemerkt, doch ik zag wel, dat men het niet ernstig opvatte en dat men het meer als een verzinsel dan als een ware geschiedenis beschouwde. De Saint-Mortina namen mij in de maling. Daspry echter, die in deze soort zaken wel eenige bevoegdheid had, kwam mij bezoe ken, liet zich de zaak uitleggen en bestu deerde ze... zonder meer suoces trouwens. Eenige dagen later, op een morgen, ging de schel van de straatdeur over en Antoioe kwam me zeggen, dat een heer mij te spre ken vroeg. Hij had zijn naam niet willen noemen. Ik liet hem verzoeken, boven te komen. Het was een man van ongeveer veertig jaar, zeer bruin, meb een energiek gelaat, en wiens zindelijke, maar versleten kleede ren wezen op een zucht naar élégance, waarmee zijn wat onbehouwen manieren een tegenstelling vormden. Zonder inleiding zeide hij tot mij met een schorre stem en platte spraak: „Mijnheer, op reis, in een kofiehuis, is de „Gil Bias" mij in handen gekomen. Ik heb uw artikel gelezen. Het heeft mijn be langstelling sterk gewekt." „Ik dank u." „En ik ben naar Parijs teruggekeerd." „Hal" „Ja, om ti te spreken Zijn alle feiten, die gij hebt verteld juist?" „Beslist juist." „Is er geen enkel bij, dat gijzolf hebt verzonnen?" „Geen enkel." „In dat geval zal ik waarschijnlijk in lichtingen geven." „Ik luister." „Neen." „Hoe neen?" „Vóór ik spreek, moet ik nagaan, of se juist zijn." „En om ze te kunnen nagaan?" „I3 het noodzakelijk, dab ik alleen in dit vertrek blijf." Ik keek hem verbaasd aan. „Ik zie niet goed in..." „Het is een gedachte, die bij mij opge komen is, toen ik uw artikel las. Sommige bijzonderheden vormen een inderdaad bui tengewone overeenkomst met een ander avontuur, dat het toeval mij heeft doen kennen. Als ik mij vergist heb, is het beter, dat ik het stilzwijgen bewaar. En het eeni ge middel, om dat te weten, is, dat ik alleen blijf." Wat verborg zich achter dat voorstel? Later herinnerde ik mij, dat, toen de man het deed, hij er onrustig uitzag, met een angstigen trek op het gelaat. Maar op dit oogenblik, hoewel ik eenigszins verbaasd was, vond ik niets bijzonder vreemds in zijn vraag. En dan werd ik gedreven door ster ke nieuwsgierigheid. Ik antwoordde: „Goed. Hoeveel tijd heb u noodig?" „O, drie minuten, meer niet! Over drie minuten ben ik weer bij u." Ik verliet het vertrek. Beneden Kaalde ik mijn horloge te voorschijn. Een minuut verliep. Twee minuten... Waarom voelde ik mij zoo angstig? Waarom schenen deze oogenblikken mij plechtiger dan andere? Twee en een halve minuut... Twee en drie kwart minuut... En plotseling weer klonk een schot. Met een paar sprongen was ik de trap öp en trad ik binnen. Een kreet van afgrijs zen ontsnapte mij. Midden in de zaal lag de man onbeweeg lijk op zijn linkerzijde. Bloed vloeide uit zijn schedel. Bij zijn vuist lag een rookende revolver. Een stuiptrekking bewoog hem. Dat was alles. Maar méér nog dan dit vrecselijk schouw spel trof mij iets anders; iets, dat maakte, diat ik niet dadelijk om hulp riep en dat rk mij niet op de knieën wierp, om te zien of de man nog ademde. Op twee passen vaii hem af, op den grond, lag een hartenze- ven Ik raapte ze op. De zeven uiteinden der zeven roode figuren waren doorboord... Een halfuur later kwam de commissaris van politie van NeuilJy, daarna de politie- dokter, ten slotte de chef van de veilig heidspolitie Dudouis. Ik had er mij wel voor gewacht het lijk aan te raken. Yan de eerste bevindingen kon immers alles afhan gen Het onderzoek was kort, te korter, daar men aanvankelijk niets, of weinig, ontdek te. In de zakken van den doode vond men. geen enkel papier, op zijn kleedingstuk- ken geen naam, op zijn linnengoed geen letter. Alles bijeen dus geen enkele aan wijzing, om zijn identiteit vast te stellen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1