fjo, 16015 Dinsdag 7 Mei A«. 1912. feze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. r ua Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DAGBLAD PBIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels ƒ1.06. Iedere regal meer f 0J7J. (hooters letten naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën Tan 80 woorden 40 Oenteoontantj elk tiental woorden meer 10 Oente, Voor het incaaeeenn woidt/0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden i Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn Franco per poet L30. 5 w 1.06. Leiden, 7 Mei. Bij de Geref. Kerk alhier zijn tot pre dikanten beroepen de. J. H. Donner en ds. Roorcüa, beiden te Breda. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-He.rv. Gem. te Arnhem door dr. B. van Meer, te Apeldoorn. De Schouwburg alhier was gisteravond, aanmerking genomen, dat het in Mei jr.-ia, zeer goed bezet. Of de aangename herinnering, aan de goede berichten over een vorige opvoering yan Freuleken", alhier, dan wel de om standigheid, dat dit stuk paa te Amsterdam voor H. M. de Koningin werd gegeven of wellicht het streven om het elkander gedu rende de laatste seizoensvoorstelling gezel lig te maken, oorzaak van deze flinke op komst was, wij zullen er ons niet in verdie pen: zij was een feit. Deze laatste voorstelling, aangenomen dat het Schouwburgbestuur bdj zijn besluit blijft* was een der beste van de reeks opvoe ringen, welke nu weer achter den rug lig gen. Zooals wij reed» vroeger hebben ge- Kgd, Freuleken", van Koel vink, is sen aardig, een boeiend stuk en het wordt door de leden van ,,Iïet Nederl. Tooneel" uit stekend gespeeld. De rolverdeeling was aldus: Baron van tverling: de heer II. Harms; Job, Henri en Florentine, zijn kinderen: de heeren L. H. Chrispijn, Theo Frenkel en mej. Emma Mo rel; Tante Henriette: mevrouw W. Sohwab- Welman; Miebetje: mevr. G. Lobo-Braaken- siek; en Iwan van Aerschot: de heer J. Reule. Dezelfde aLgoo als voor de jongste Am- rierdamsche gala-voorstelling. Door het Schouwburgbestuur werd mej. Emma Morel een bloemenhulde aangebo den, waarmede de aanwezigen hun instem mijl#, tevons bedoeld als tev.redenheids- Diting over het geheele gezelschap, her haaldelijk betuigden. F en bekend Leidcnaar, die zich voor de goede vérbinding van. Leiden met het buitenland zeer interesseert, schrijft ons over den nieuwen zomerdienst: De sedert eenige dagen in werking ge treden spoorweg-dienst regeling heeft voor Leiden een groote verbetering gebracht in de aansluiting met de Staatsspoor met het buitenland, speciaal in de richting naar DuitschlandZwitserland. Was Leiden tot heden de eenige groote plaats, van waar men de mooie directe verbinding naar Bazel met den ochtendtrein niet kon bereiken, dit is nu gelukkig anders gewor den. Het is nog wel een boemeltrein, en deze gaat vrij vroeg, maar als men op reis gaat, is vroeg opstaan gewenscht; hoofd zaak is, dat er aansluiting isOm 6.05 ver trekt. deze trein uit Leiden en bereikt om 7.17 Utrecht, van waar de trein naar Zwit serland om 7.'10 vertrekt. Nog mooier is de aansluiting mét den avond sneltrein naar Bazel, door het inleg gen van een geheel nieuwen sneltrein, die om 4.14 uit Leiden vertrekt, en om 5.34 aansluiting heeft mot den naar Bazel ver trekken den nachttrein. De Hollandaohe Spoor heeft in den ***ond enkele treinen veranderd. Ingelegd ia een sneltrein naar Den Haag cm 6.58; dat dengen© ten goede aal komen, die des avonds nog even naar Scheveningen wil gaan. Nog zij opgemerkt, dat de trein uit Ber lijn en Twente thana ook in Leiden stopt, en men niet in Amsterdam behoeft over te stappen. Ook de trein, die in Juli en Augustus om 11.30 op Zon- en feestdagen uit Am sterdam des avonds vertrekt, stopt te Lei den. Terugke erende van Den Haag, zij men er op bedacht, dat de trein van 11.39 zeer vervroegd is en nu vertrekt van Den Haag om 11.26. De laatste trein van Den Haag vertrekt te 12.09. H. M. de Koningin heeft benoemd tot hofprediker den heer E. Lach er et, predi kant te Parijs, oud-predikant van de Waalöche Gemeente te 's-Gravenhage. Gisteren had de plechtige opening plaats van het nieuwe gebouw van het Nederlaudache Lyceum, dat verrezen is waar zich vroeger de bloemisterij van v. d. Laan bevond, ingang Willemstraat, in Den Haag. Een meisjeekoor zong een gelegenheids lied en mr. J. Limburg hield als president curator de inwijdingsrede. Daarna voerate minister Heemskerk het woord, en vervolgens de burgemeester en de heer J. W. Yzermans, voorzitter van het directorium. In „Pulchri Studio," te 's-Gravenhage, had gisteravond de aangekondigde verga dering plaats van de Ned. K-K. Vereeni- ging tot bevordering van den Wereldvrede, welke zich nog niet had geconstitueerd. De vergadering werd geleidi door het Kamerlid dr. Nolens. Verder werd het woord gevoerd door mr. dr. Oh. Raayma- kers S. J-, uit Nijmegen, en de heer A. Vanderpol, uit Lyon. De. voorzatter achtte aan het eind der vergadering de oprichting van de Vereeni ging een feit. In de plaats, van den heer A. de Goe de, die, a'en dienst met pensioen verlaat, is de heer Joh. Fabriaan benoemd tot kapel meester bij het 3de regiment huzaren. De heer Fabriaan was gedurende de laatste jaren een der solisten van de Ko ninklijke Militaire Kapel. Douairière Van Wassenaer Catwijck baronesse Van Balveren, te Bennekom overleden, heeft aan de Diaconie der Ned.- Herv. Gem. aldaar f 500 gelegateerd, vrij van alle rechten. De Vereeniging ter bevordering van do Nederland'sche visscherij zal haar 25ste jaarlijksche algcmeene vergadering houden op Vrijdag 10 dezer, te Soheveningen. Na afdoening van huishoudelijke zaken, zullen over onderscheidene onderwerpen besprekingen en voordrachten worden ge houden, o. a. een bespreking over het vischloon-contract van netten; een voor dracht van d*r. Van Dorp, te Katwijk-aan- Zee, over: de wenschelijkheid van een proefstation voor de visscherij en zijn wer king; een voordracht van den heer A. H. Schippers, scheepsbouwkundig ingenieur te Rotterdam over: de mechanische werk tuigen aan boord van zeevisscnerijschepen. De Ned.-Herv. Diakonessen-inrichting te Amsterdam heeft, naar „De Stand"» meldt, een gift van duizend gulden ontvan gen. Volgens het „Hbld." is de reis van de Kon. familie naar Dobbin uitgesteld.. Op een vraag van „De Tel" aan jhr. Van Geen, particulier secretaris van H. M. de Koningin, of hij kon bevestigen het be richt van den Apeldoornschen correspon dent van dat blad, dat de reis van II. M. de Koningin naar Dobbin is uitgesteld, ont ving het ten antwoord: „Aan de pers is geen enkele mededeeling gedaan betreffende een. woorgenomen reis der Koningin naar Dobbin, waardoor het beantwoorden uwer vraag vanzelf komt te vervallen." Men meldt uit Den Haag: Volgens hier in BinnenhofkriDgen loopen- de geruchten, zou het onverwachts verschui ven van de reis van H. M. do Koningin naar Dobbin, welke reis aanvankelijk op D Mei a.a. Was bepaald, oorzaak vindon in de bestaande onzekerheid in den pclitieken toestand van het oogenblik. Uit de jaarverslagen van de Ned. Ver eeniging van Chr. Kantoor- en Handelsbe dienden blijkt, dat het ledental bedraagt 696 en 23 jlong-leden. Het voordeelig saldo is f 7030. Naar „De Rott." meedeelt zullen ds. D. Hoek, van Enkhuizen, en ds. N. h! Koers, van NooaVijk^aan-Zee, den 3don Juni vertr.kken naar Lerwick (ShetlaDd- sohe eilanden), om daar enkele weken te gaan arbeiden o.id'er onze liaringvisschers. Bij Kon. besluit van 27 April is aan de gemeente A.nster<^am een voorschot uit s Rijks kas verleend tot een bedrag van ten hoogste f 46,000, ten einde, die gemeen te in staat te stellen een voorschot van ge lijk bedrag te verleenen aan- do Amsfcer- damsohe Coöperatieve Onderwijzers-Bouw- vereeniging, ten behoeve van den bouw van drie perceelen, elk met vier woningen, aan het Pretoriusplein aldaar. Tot onderwijzeres aan een Chr. school te Amsterdam is benoemd mej. A. M. Emous, werkzaam aan een dergelijke school te Ter-Aar. Men meldt ons uit AmsterdamSinds 14 April 1.1. is op het Rijkstelegraafkantoor alhier een dienstregeling ingevoerd, welke bij de ambtenaren de gemoederen nogal in beroering heeft gebracht. Geklaagd wordt over de ongeregelde wijze, waarop de ambtenaren in de gelegenheid gesteld wor den hun maaltijden te gebruiken, alsmede over den verzwaarden dienst voor de hee- ren-ambtenaren als gevolg van de omstnn- beid, dat de dames-ambtenaren van den nachtdienst geheel en van dén vroegen en laten dienst bijna geheel zijn vrijgesteld. Thans is in verhand met deze grieven een comité gevormd, dat een overzicht wenscht te krijgen van de wenschen en grieven, vamhet personeel ten opzichte van de nieuw ingevoerde dienstregeling. .Voorts ligt het in de bedoeling een open bare vergadering te beleggen om de bedoel de dienstregeling te bespreken. De Raad van Roermond! heeft besloten met 10 tegen 2 stemmen, tot invoering; van den 10-urigen arbeidsdag aan gemeente werken. Uit Amersfoort schrijft men aan „Het Centrum": Zijn wij goed ingelicht, dan zou het door den burgemeester ge vraagd ontslag, gevolgd door dat van den secretaris en den hoofdcommies, in verband staan met de kwestie van het ziekenhui». Er zou een diepgaand verschil van meening bestaan over de vraag, of die gemeente nu reeds zelve een ziekenhuis behoort te bou wen, dan wel of hét vborloopig niet ge- wenschter en voor de gemeente voordeeli- ger is, met opneming in het bestaande en aan alle hygiënische eisehen beantwoordend ziekenhuis te volstaan. De meerderheid van het college van B. en Ws. en van den Raad toonden in deze kwestie een andere opinie te zijn toegedaan dan de aftredende bur gemeester. Voorts deelt men ons mede, dat als op volger van jhr. Barcliman Wuy tiers o. a. in aanmerking komt mr. s'Jacob, burgemees ter van Bussum. De gewone audiënties van de Minis ters van Marine en van Waterstaat zullen Vrijdag a. s. niet plaats hebben. HAARLEMMERMEER. Door B. en Ws. zijn aan school 11 (Lisserbroek) 33 schoolbanken verkocht voor de luttele som van f 0.171 per stuk. Er staan er nog meer voor den verkoop disponibel, waarvoor evenwel nog geen bod is ontvangen. De bloembollenteelt breidt zich in deze gemeente verbazend hard uit, zoowel aan de westelijke zijde, waar reeds al het be schikbare land in cultuur is gebracht, als in het midden der gemeente. Door een groote bloembollenfirma van Noord wijk is nabij Hoofddorp een boerderij met 20 H.A. land gekocht, die geheel voor bloembollen teelt zal worden gebezigd, terwijl ei\groote loodsen en bloembollenschuren worden ge bouwd om een en ander te bergen. Het geeft voor deze omgeving weer veel handen werk! KATWIJK AAN DÉN RlJN. In den ouderdom van 70 jaar is alhier overleden de heer C. Wassenaar Sr., oud-wethouder der gemeente. In September 1887'gekozen tot lid van den Raad, werd hij in Januari 1890 door zijn medeleden benoemd tot wethouder, welke betrekking hij tot 1911 bekleedde. Wegens een langdurige onge steldheid heeft hij in dat jaar te kennen gegeven niet meer voor het lidmaatschap van den Raad in aanmerking te vullen ko men en trad dus ook af als wethouder. Geruimen tijd was de heer Wassenaar eveneens commissaris der gemeente-spaar bank, en gedurende een reeks van jaren bestuurslid van de vereeniging tot stich ting en instandhouding eener Chr. school te Katwijk aan den Rijn. Met den heer Wassenaar is een kalm vreedzaam burger heengegaan. KATWIJK. De Commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland heeft benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie voor de vereeniging van gemeenten, waarvan de ze tel is te Katwijk, a'en heer Th. A. Adriaanse bouwkundige te Hillegom. RIJNSBURG. De laatste jaren worden in deze gemeente niet veel groene veilingen meer gehouden; de enkele, die gehouden worden, zijn echter van goede waar. Go* bij de gisteren gehouden veiling van te veld staande bol- en andere gewassen, gehouden vanwege de vereeniging „Eensgezindheid"^ onder directie van de heeren A. de Moojj Jr., alhier, en H. Homan en Zonen, t» Noord wijk, was de stand van het gewas reen gunstig; de gemaakte prijzen waren daar* mede evenredig. Wij geven hieronder de ge maakte prijzen van enkele soorten, alles be* rekend per bed van 40 regels. Rose Gris de lin f 1.45; Artu f 1.25; La Reine f 1.10; Gele Prins f L7ö; Scarlet duo f 5Joost v. <L Vondel f 5.50; Thomas Moor© f 3Titiaan ruim f 5Murillo f 3Grand due ruim f3; Roi Croimoisie f2; Waterloo f 5Couleur Cardinal f 8Prins van Ooaten- rijk, ruim f6; Vermillion Brillanfc f8; Proserpine f8; Matelaa f 16Witte Valk f6; Koningin er Nederlanden f7; Pink Beauty f 13; Couronn© d'or f7; Salvator Rose f 7; Lucrefcia f 13; Gele Crocus f 2.25., Bij Kon. besluit ia met ingang van 1 Juli aan den directeur van het post- en tele graafkantoor te Terborg 0. J. de Breuk op verzoek eervol ontslag verleend; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau P. Keeti Czn., directeur van de papierfabriek „De Eendracht", van d* firma Van Gelder en Zonen te Wormer; zijn benoemd in Zuid-Holland: tot dijkraad van het waterschap De Oost- Hoeksche dijken, A. Herweijer Qc., te Strijen; tot hoogheemraad van Krimp ener waard, K. Hoffland M®., te Bergambacht, en H. de Jong Mz-, te Lekkerkerk tot heemraad van den polder Varkensoord en Karnemelksland, A. Kleinjan, W. Veld hoen en J. D. Uijterlinde, allen te IJseL monde; tot heemraad van den polder Het Wesfr- Nieuwland, C. Tanis, te Ouddorp. Bij kon. besluit is toegekend de aan dé Orde van Oranje-Nassau verbonden eere medaille, in brons, aan mejuffrouw A. Breedeveld, dienstbode bij mej. M. J. Pijnacker Hordijk, te 's-Gravenhago is met ingang van 16 Mei eeryol ontslag verleend' aan K. Singels, commies der pos terijen 2de kl. iB met ingang van 16 Mei bevorderd tot hoofdcommies der telegrafie R. A. Dekker, thans commies der telegrafie 1ste kl. is benoemd tot substituut-griffier bij hot kantongerecht te Amsterdam mr. G. J. van Brakel, waarnemend' griffier bij d© arrondissemonts-rechtbank en het kanton gerecht te Haarlem, wonende te Bloemen- daal; is aan mej. A. C. Th. Stein, te 's-Gra- venihage, met ingang van 1 Mei verleend: als gewezen onderwijzeres aan de bijzon dere kweekschool tot opleiding van onder wijzeressen, Oude Molstraat, te 's-Graven- hage, een pensioen van f82 's jaars; ala gewezen onderwijzeres aan de bijzondere la* gere school, Oude Molstraat 36, te 's-Gra- venhage, een pensioen van f 24 's jaars. De Graaf aarzelde. Welke houding moest tij jegens dien stoutmoediger man aanne men? Schellen? Een schandaal uitlokken? Dengene ontmaskeren, dio hem vroeger be roofd had Maar het. was al zoo lang gele den I En wie zou dat dwaze verhaal van het dief-kind gelooven? Neen, het was beter, den staat van zaken te aanvaarden en te doen, of hij er de ware beteekenïs niet van begreep. En terwijl hij op Floriani toe- stapte, riep de Graaf opgetogen: :,Heel vermakelijk, zeer merkwaardig, uv roman. Ik verzeker u, dat hij me boeit. Maar, wat is er, volgens u, geworden van dien goeden jc-ng^i man, dien modelzoon? Ik hoop, d-at Lij niet halverwege is blijven steken?" >»0, neen." „Nic uivaar? Na zulk een schitterend be gin. Het ht„fssn'.ïer van de koningin, het beroemde kleinood, dat Marie Antoinette begeerde, stelen, als men zes jaar isl" i.En het nog wel stelen," merkte Floriani op, terwijl hij op denzelfden toon als de Graaf voortging, „het stelen, zonder dat het de minste onaangename gevolgen na *'en sleept, zonder dat iemand op de ge dachten komt, de ruiten te onderzoeken, °f merkt, dat het kozijn van het venster t© schoon was, daar hij het had afgeveegd, ae sporen van zijn aanwezigheid in het kkc stof te doen verdwijnen. Beken, dat aanleiding was, om een kwajongen van j zijn leeftijd het hoofd op hol te brengen. Was het dan zoo gemakkelijk? Hij had slechts te willen en de hand uit te 9teken... Nu, hij wilde..." „En stak de hand uit." „De twee handen," verbeterde de rid der lachend. Er liep een rilling door de aanwezigen. Welk geheim verborg het leven van dien Floriani? Hoe buitengewoon moest het leven zijn van dezen avonturier, die op zijn zesde jaar al een geniale dief was en die thans, om aan een zucht naar wraak te vol doen, zijn slachtoffers in hun huis kwam braveeren, stoutmoedig, vermetel, en toch met de wellevendheid van een edelman, die op bezoek is Hij stond op en liep op de Gravin toe, om afscheid te nemen. Zij maakte een te rugtrekkende beweging. Hij glimlachte. „O. mevrouw, gij zijt bangZou ik mijn spelletje van salontoovenaar te ver gedre ven hebben?" Zij beheerschte zich en antwoordde met dezelfde, eenigszins schertsende ongedwon genheid: „Volstrekt niet, mijnheer. De legende van dien goeden zoon heeft mij integen deel veel belang ingeboezemd, en ik ben blij, dat mijn halssnoer de aanleiding is geweest tot zulk een schitterende loopbaan. Maar gelooft gij niet, dat de zoon van die... vrouw, van Henriëtte, in de eerste plaats aan zijn roeping gehoorzaamde Hij sidderde, daar hij den steek voelde, en antwoordde ,,Ik hen er van overtuigd, en die roe ping moest wel zeer groot zijn, dat het kind zich door de eerste proef niet liet af- j schrikken." „Hoe zoo?" „Wel, u weet, dat de meeste diamanten valsch waren. Alleen eenige, die van den Engelschen juwelier teruggekocht waren, waren echt; de overige waren één voor één verkocht, om aan geldnood! te kunnen vol doen." „Maar het was toch altijd „het. halssnoer van de koningin," mijnheer," zeide de Gra vin uit de hoogte, „en dat kon de zoon van Henriëtte niet begrijpen." „Hij moest begrijpen, mevrouw, dat, valsch of echt, het halssnoer in de eerste plaats een paradestuk, een uithangbord was." De Dreux maakte een beweging Doch zijn vrouw was hem dadelijk voor. „Mijnheer," zeide zij, „als de man, op wien gij zinspeelt ook maar het geringste schaamtegevoel bezit..." Zij hield op, van haaT stuk gebracht door den kalrnen blik van Floriani. Hij herhaalde: „Als die man oök maar het geringste schaamtegevoel bezit?..." Zij voelde, dat zij er niets mee zou win nen, als zij hem op die wijze toesprak, en tegen haar zin, in weerwil van haar boos heid en haan: verontwaardiging, bevend van geknakten trots, zeide zij bijna beleefd tot hem „Mijnheer, de legende beweert, dat Re- taux de Yillette, toen hij „het halssnoer van de koningin" in handen had en hij met Jeanne de Valois alle diamanten er had uitgehaald, niet aan het montuur heeft durven raken. Hij begreep, dat de diaman ten slechts de versiering, de bijzaak waren, maar dat het montuur het eigenlijke mees terwerk, de eigenlijke schepping van den kunstenaar was, en hij eerbiedigde bet. Denkt gij, dat de dief het ook zoo heeft begrepen?" „Ik twijfel er niet aan, of het montuur bestaat nog. Het kind heef het geëerbie digd." „Welnu, mijnheer, mocht gij den dader ontmoeten, zeg hem dan, dat hij onrecht matig een van die reliquieën behoudt, die het eigendom en de roem van sommige fa milies zijn, en dat hij er de steenen heeft kunnen uitnemen, zonder dat ,,'t halssnoer van de koningin" ophield toe te behooren aan de familie De Dreux-Soubise. Het be hoort ons toe, zooals onze naam, onze eer ons toebehoort." De ridder antwoordde eenvoudig: „Ik zal het hem zeggen, mevrouw." Hij maakte een buiging voor haar groette den Graaf, groette de overige aanwezigen één voor één, en ging heen. Tier dagen later vond mevrouw De Dreux op de tafel van haar kamer een roodleeren étui met de wapens van den kardinaal er op. Zij deed het open. Het bevatte „het halssnoer van de koningin." Maar daar alle dingen in het leven van een man, die aan eenheid en logica hecht, op hetzelfde doel moeten samenkomen, en een beetje reclame nooit kwaad kan, be vatte de „Echo de France" den volgenden dag het volgend opzienbarend bericht: „Het halssnoer van de koningin," het beroemd kleinood, dat geruimen tijd gele den aan de familie De Dreux-Soubise werd ontstolen, is teruggevonden door Arsène Lupin. Arsène Lupin beeft zieh gehaast, het aan zijn wettige eigenaars terug te ge ven. Men zal deze kiesche en ridderlijk© attentie moeten toejuichen." Harten zeven. Een vraag dringt zich op en zij werd mij dikwijls gedaan: „Hoe ben ik met Arsène Lupin in ken nis gekomen?" Niemand twijfelt er aan, of ik hem ken. De bijzonderheden, welke ik vertel van dé zen verrassenden man; dg onweerlegbare feiten, die ik uiteenzet; de verklaring, wel ke ik geef van sommige daden, waarvan men alleen het uiterlijk vertoon had gezien, zónder door te dringen tot de geheime be weegredenen en het onzichtbaar samenstel, dat alles wijst, zoo niet op een vertrouwe lijkheid, die de loopbaan zelf van Lupin trouwens onmogelijk zou maken, dan toch op vriendschappelijke betrekkingen en voortdurend vertrouwen. Maar hoe ben ik met hem in kennis go- komen? Vanwaar komt mij de eer, zijn ge schiedschrijver te zijn? Waarom ik en niet een ander? Het antwoord is gemakkeijk: het toevaJ alleen heeft een keus bepaald, waarme© mijn bekwaamheid niets te maken heeft. Heft toeval heeft mij op zijn weg gebracht* Door het toeval ben ik gemengd io een van •zijn vreemdste geheimzinnigste avonturen; door toeval ten slotte was ik medespeler in een drama, waarvan hij de voortreffelijke in-scène-zetter was, een somber, ingewik keld drama, zóó vol griezeligheden, dat ik eenige verlegenheid gevoel, nu ik er heU verhaal van ga beginnen. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1