t Woensdag 1 Mei. A0- 1912. §eze <Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. fjo, 16010 PEIJS DER ADYEBTENTIEN: Van 16 regels /1.05. Iedere regel meer 0.171. Orootere letter! naar plaatsruimte. - Kleine advertentiën van 30 voorden 40 Oents oontantelk tiental woorden meer 10 Oents. Voor het inoasBeeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentsper 3 maanden 1,10, Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1,30. Franco per post 1.65. r%0 <SE7 - i Dit nummer, dat Donderdag verschijnt, bevat o. a.: De nieuwe moord van de auto-bandieten, Ciet foto's van Robert Blot, Jouin en Col- mar, zoomede van den moordenaar Bonnot. Voorts foto's van het huis, waar de moord plaats had, enz. enz. De Enima-bloem, met 3 foto's. Het stoomschip „Lapland", 'dat roet de geredden van de „Titanic'' te {Plymouth arriveerde. Een Amerikaan- sche Wereldreizigster. Het laatste lied jvan de „Titanic" op het „speelwerk" te Amsterdam. Het provinciaal geneeskun dig gesticht voor krankzinnigen „Oud- Kosenburg", te Loosduinen, met foto's van het gebouw, de verpleegden, den directeur, enz., enz. De kortelings opgegraven .„Bar" te Pompeji. De mummie-izaal in het Pantheon te Gunajauato in Megico. De eerste vrouwelijke metselaar in Berlijn. H. M. de Koningin te Arnhem, met 4 foto's. Het vervolg van de uitermate boeiende Gedenksehn'ften van Madame Steinheil, met 2 foto's. Het vervolg van de serie Heldenfeiten uit 't leven van Rid ders van de Militaire Willemsorde, door den gep. Luit.-Kol. van het Indische Leger A. S. H. Booms. De Voetbalwedstrijd te Dordrecht op Zondag 28 April 1912. Leidien, 0 filei. De Maatschappij voor Toonkunst al hier, hield gisteravond, haar algemeens leden vergadering, in welke door het bestuur het Verslag werd uitgebracht over het 77ste ^matschappelijk jaar, 1911. Hieruit blijkt, dat de toestand van Maat schappij en Muziekschool beide gunstig is- Het aantal leden dor Mij. bedroeg op 1 Jo- buari 1911 385 op 1 Jan. 1912: 401. De tekening der Mij. (concerten) gaf een batig fealdo van f 233-29, die van de Muziekschool (welker administratie geheel afzonderlijk ■wordt gevoerd) van f2254871/s- Het getal leerlingen der Muziekschool bedroeg op 1 Januari 1912246. In verband met het groote fecial viool-leerlingen werd mej. H. Strie- ïiing tot tijdelijke onderwijzeres in het viool spel benoemd. Op voorstel van heb bestuur werd op de 'Wgemeene vergadering, in overeenstemming tact den unaniem uitgedrukten wensoli van bel personeel der Muzieleschool de z.g. Voor zorgskas voor het personeel opgeheven- Als commissarissen werden gekozen dehee- ten Fischer en Van Ita.llie, ter vervanging Van de heeren Timmermans, die tussohentijds, ten Jaeger, die periodiek aftrad. In do op do algemeene vergadering volgen- "e bestuua^svergaderi'ng, werd do heer Vijgh 'tot president van het bestuur gekozen- Onze stadgenoot», mej. W. E. Brittijn, had lieden het voorrecht, haar zilveren jubi leum te vieren als onderwijzeres aan de Chr. school aan do Pieterskerkgraoht alhier. Vriendelijk klonk in den morgen het Wel komstlied der kinderen. Hartelijk was de toespraak van hot hoofd der school, den heer Doorn veld; sympathiek het woord van het oud-hoofd der school, den heer E. Uit- tenbroek, terwijl ook -het bestuur bij monde van ds. Briët zijn gelukwensohen aanbood. Als blijk van hulde en waardeering werden der jubilaresse bloemen en geschenken aan geboden. Door eenige vrijz.-democratische leden van den Leictschen Bond is een motie in gediend bij den Raad waarin aij aan den Raad' voorstellen aan art. 41 der verorde ning van 12 Oct. 1905 Gem.-blad No. 25 toe te voegen een nieuwe zinsnede, luiden de: De vijfde alinea van dit artikel is niet van toepasdng op riolen, buizen en leidin gen tot afvoer van faecaliën uit perceelen, welker rioleering op een zoo grooten af stand van het openbaar water in het hoofdriool' loost, dat dit hoofdriool geacht kan worden dezelfde functie te verrichten als een beerput." Tot het gemeentebestuur van Leiden hebben zich eenige directeuren van toonvel-, trevue- en specialiteiten-gezelschappen, nl. de heeren Henri tor Hall, te Rijswijk, Gebrs- Van Lier, Willem Royaards, L. M. Smith, Frits van Haarlem en Solser en Hes se ge licht met een request, waarin zij zoggen, dat zij hebben kennis genomen van een verzoekschrift, gelicht tot dat bestuur door ingezetenen dezotr gemeente, houdende teën verzoek tot het instellen van zomerfeesten- In het bijzonder willen zij er op wijzen, dat zij, althans eenigen hunner, wanneer bedoelde feesten in een of anderen vorm worden vastgesteld, voornemens zijn met hun gezelschappen in deze gemeente uitvoerin gen te komen gevendat dergelijke uitvoerin gen „door de vele verteringen van de leden hunner gezelschappen" zullen bijdragen tot vorhooging van de inkomsten der nering doenden alhier en dat zij mede op dezen grond er op aandringen aan dat verzoek Van de burgerij gevolg te willen geven. Het te houden wetenschappelijk toe latingsexamen tot het reservekader bij de infanterie en de veering-artillerie zal op Dinsdag 16 Juli e. k. worden gehouden, o. a. ook alhier. Zij, die aan dat examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 2 Juli hebben aangemeld bij den hoofdoffi cier voor het reservekader (bureel Willem - atraat 4, te '-s-Gravenhage). Tot het reservekader kunnen worden toegelaten: lo. vóór 1 September e. k., zij die voor de militie zijn ingeschreven en verplicht zijn om eerst in 1913 voor eerste- oefening onder de wapenen te komen; 2o. vóór 22 Maart 1-13, zij, die in 1894 geboren riin en eerst in 1913 voor de militie zullen worden ingeschreven. Bij het examen, afgenomen vanwege de „Nedcrlandscho Vereeniging voor Gemeen tebelangen", behaalden de heeren W. D. Boll, ambtenaar ter Secretarie te 's-Gravenhage, en O. J. van Griethuizen, ambtenaar ter Secretarie te Katwijk^ de akte van bekwaam heid als candidaat-gemeente-secretarisDeze heeren hebben hun opleiding ontvangen van den heer K. de Haan, controleur der ge meentebelastingen alhier. Wij wenschen tevens mede te deelen, dat de heer P. J. C. Hooke, volontair ter Secre tarie te Voorschoten, geslaagd voor het eerste gedeelte van gemeld examen, niet is opgeleid door den hear B. Vernède, maar ook door den heer De Haan- Aan het request^ inzake d'e Ziekte- en Raden wet door de Ned.-Gist en Spiritus fabriek te Delft o. s. gezonden aan de Tweede Kamer, ia adhaesie beringd o. a. door de stoombootmaatschappij ,,Oars- jona", alhier; door de firma A. Panne vis, scheepèbouw te Alphen, en J. W. Oleunt en Zn. te Oudshoorn. Beroepen is bij de Chr.-Geref. Kerk te Boskoop ds. J. van VKet, te Vlaavdin- gen. Ds. N. H. avoers, te Noordwijk-aan-Zeo staat op het tweetal voor predikant bij de Geref. Kerk te Zieriksee. In Den Haag zijn voor het akte-exa men lager onderwijs geslaagd de heeren P. Goedendorp en R. Groot, van Rijswijk. Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben alanog onbewoonbaar verklaard zes woningen in Berkel, welke door de Gezond- hei dsoommissie te Zoetermeer tot onbe woonbaarverklaring waren voorgedragen, doch aan welke voordracht de Gemeente raad geen gevolg geeft. De Raad had niets aangevoerd ter weer legging van het door de Gezondheidscom missie omtrent den slechten toestand van de woningen en haar ongeschiktheid ter bewoning in het midden gebrachte, doch als eenig argument gebezigd het gebrek aan kleine woningen in de gemeente. Naar aanleiding hiervan nu overwogen Ged. Sta ten, dat woningnood voor den Raad een reden kon zijn den ontniimingstermijn van onbewoonbaar verklaarde woningen ender goedkeuring van him college zoo noodig te verlengen, doch geen aanleiding mag zijn om een aanhangig gemaakte onbewoonbaar verklaring, zoo daartoe overigens termen bestaan, niet uit te spreken, De heer Merts, marktmeester in Den Haag, werd naar aanleiding van zijn 30-ja rig jubileum door dë kooplieden gister avond gehuldigd. Oorspronkelijk beetond het plan hem een serenade te brengen gisteravond, den vooravond van het jubileum, doch aan dit voornemen kon geen govolg' worden ge geven, daar de autoriteiten de toestem ming tot een optoolit met muziek weiger den. Daarom trok een deputatie uit de marktkooplieden in een aantal open lan dauers doch overigens met stille trom naar de woning van den heer Merts op de Prin segracht, ten einde hem het huldeblijk van de marktbezoekers aan te bieden: een fraai bewerkt bureau-ministre en een gang- bank. Het comité werd om negen uren in de rijk met bloemen versierde woning door den jubilaris ontvangen, waar men hem als oorkonde van het geschenk een kunstig men hem alfe oorkonde van het geschenk door den heer Haagens Jr. ge teekend album overhandigde, dat de namen van de schenkers bevatte. Nog bleken de verhuurders van kramen den heer Merts een groot bloemstuk in den vorm van een kraampje te hebben ge zonden, terwijl ook namens de dames van de comitéleden bloemen aangeboden wer den. Te Zaandam werd herstemming ge houden voor één lid der Provinciale Sta ten (vacature-Ferf). Uitgebracht werden 6682 geldige stem men, waarvan 3764 op den heer J. W. Dek ker, lib., en 2921 op den heer D. Donia, S.-D. A. P. Alzoo is de heer Dekker geko zen en behouden de liberalen voorloopig nog dén laatsten zetel van dit district. Drie zijn er reeds in handen der S.-D. A.-P. Het Maandbericht van het Ned. Zen- delinggenootsoliap" maakt melding van eenige aanzienlijke giften; van mr. H. S. v. L. te Amsterdam (voor tekort.) f 100Ö, van N. N. te N. f 1000, van den heer en mevrouw v. V.-v. b. te Rotterdam f 1000, aandeel in de contributie van verschillen de bij dén India.iicn handel betrokken Maatschappijen en firma's f 1710. Het bestuur van de Vereeniging „Geestelijke Bijstand" ui Den Helider vraagt in een circulaire steun van vrijzin nigen. Het zou wenschen binnen korten tijd een predikant te kunnen aanstellen, die zich geheel aan de marine zal kunnen wij den. Minister I e Marees van Swin.deten heeft gistermiddag een langd'urig bezoek go- bracht aan het Hollandsche dorp in Olym- pia, te Londen, waarbij Z. E. rondgeleid werd door de leden der Ned'erlandsche ten toonstellingscommissie. De Nederlandsoke gezant, de consul generaal Maas, lord Reay en meerdere Nederlanders van de kolonie alhier waren met hun da mes verschenen, ten einde den minister te verwelkomen. Jhr. Barchman Wuytiers, burgemees ter van Amersfoort, heeft medegedeeld, dat hij aan de Koningin zijn ontslag zial aanvragen tege^ 1 Augustus. Dr. H. J. Reynders, sedert 16 Sep tember 1S82 conrector van het gymnasium te Amersfoort, heeft tegen 15 September ontslag gevraagd. ALPHEN. Bij de plechtige opening van het Prinses-Juliana-Kinderhuis op gisteren, deed da. A. W. Voors, als directeur van do „Martha-Stiohting", alhier, de mede- deeling, dab H. M. de Koningin-Moocier voornemens is die Stichting te 'bezoeken a. 8. Vrijdag, omstreeks drie uren. BODEGRAVEN. De uitslag van de ver- kooping door notaris Krtisemann is als volgt: perceel I, "huis in de Nieuwstraat, gekocht door I de Vlieger, voor f 3550; perceel II, huis in Oud-Bodegraven, ge kocht door A. Stigter voor f 1145perocel III, huis op dc. Emmalca.de, geko-cht door N. Griffioen, voor f 1750. HAARLEMMERMEER. Bij den arbeider Balk, aan de Lyndon, ontstond door on bekend oorzaak brand in de woonkamer, terwijl de bewoners afwezig waren. Door andere bewoners uit die omgeving werd het opgemerkt, die den brand met emmers wa ter bluschten. Een bed verbrandde geheel, terwijl een vloerkleed en meerdere kleinere voorwerpen gedeeltelijk verbrandden. Ver zekering dekt de schade. KATWIJK. Ter Secretarie alhier is als ambtenaar in functie getreden de heer Goe man Borgesius. KATWIJK-AAN-ZEE. Terwijl de groen- tenhandelaar J. D., alhier, gisteren to 's-Gravenage de markt bezocht, werd zijn paard, dat hij aldaar ergens tijdelijk ge stald had, onwel. Een bejaard man, die er het toezicht op had, en het dier wilde on derzoeken, kreeg zulk een hevigen trap, dat zijn overbrenging naar het ziekenhuis noo dig bleek. Het paard is eenige ureü later gestorven. LISSE. Onder directie van de heeren H. Homan en Zonen, te Noordwijk, en P. van der Veld en Zonen, alhier, en ten overstaan van notaris Tuijmelaair, werd gisteren een belangrijke hyacinten- en tulpenveiling ge houden bij den heer Hugo van Graven op „Dubbelhoven." Voor onderstaande soorten noteerden wij achtarstaando prijzen: Hyacinten: Gertru de per 53 regels van 7 bollen f 13 en van 60 regels a 8 bollen f 12; Yellow Hammer 60 r. a 7 b- f 47, en 60 r. A 8 b. f 51; Lady Derby 50 r. a 7 b. f 47 k f 52, 50 r. k 8 b. f 60, en 55 r. A 8 b. f 44 A f 47; L'Innooence 50 r. k 7 b. f 28 a f 36, 63 r. a 8 b. f 28 A f 36 en 78 r. k 9 b. f 23; Moreno 60 r. k 7 b. f 33, 64 r. k 8 b. f 32, en 66 r. k 9 b. f 31 Queen of the Blues 62 'r. k 7 b. f 32, en 62 r. k 8 b. f 34; Mons. Van der Hoop 62 r. a 7 b. f 19, 67 r. a 8 b. f 17, en 70 r. a 9 b. f 15 Potgieter 60 r. a 7 b. f 20, en 73 r. a 9 b. f 15 a 20. Tulpen: El Toreador 146 regels f 133; S hoonooxd, 252 regels f 183, en Proserpine 271 regels f 90. Voorts per bed van 3 R. Roeden: Witte Duo Max f 4 a f 5; Muriüo f 5 Rose Gris de Lin f 3; Grand Due f 8; Couronne d'Or f 20 a f 23; Cramosie Bril- lant f 13 k f 14; Prins van Oostenrijk f 16 k f 18Couleur Cardinal f 23; Rose Lui- sante f 20; mon Trésor f 9; Vuurbaak f 20; Theeroos f 42 k f 48; Vermillion Brillant f 17; Herman Schlegel f 24; Salvator Rose f 22. Alle prijzen moeten bovendien nog verhoogd worden met 10 pCt. kosten. NOORDWIJKERHOUT. De alhier ge kweekte bloembollen ten voordeele van on zen vroegeren dorpsgenoot, den heer G. Vermin, thans missionaris in Voor-Indië, brachten bdj verkoop op f 233.50. Het graven der Nieuwe Vaart door het land van de woning „Bouwlust" is in volle werking. Sinds eenige dagen zijn 63 werklieden dank aan den arbeid. Het werk moet 1 Juni a.s. gereed zijn. OEGSTGEEST. De Raad vergadert a.s. Vrijdag, 3 Mei, des avonds te halfzeven. TER-AAR. De Ter-Aarscha Augurkenvei ling hield haar zevende jaarvergadering in het café „Het Wapen van Ter-Aar" te Lan- geraar. Uit de door den kassier-boekhouder gedane rekening en verantwoording bleek, dat de ontvangsten over het afgeloopcn jaar bedroegen f 145,291-98. en de uitgaven plm. f 145,343.967smitsdien was er een nadoelig 6aldo van föl.98l/2. Aan de orde kwam o.a. de verkiezing van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren J- van Zwieten en C- van Zaal eu van. één lid van de commissie van .controle wegens periodie ke aftreding van den heer J- Hogen boom. Met respectievelijk 66, 67 cn 66 stemmen wer den genoemde heeren herbenoemd; dio allen verklaarden de herbenoeming aan te nemen. Het vervolgens door de oindoommissic uitge bracht rapport was behoudens enkele op merkingen gunstig. In beginsel werd beslo- Sli Ln plotseling zagen wij bij een bocht .van den weg een rookpluim: den sneltrein. Ben kilometer lang streden wij, naast elkaar, een ongelijken strijd, waarvan de uitslag zeker was. Bij- aankomst waren wij twintig lengten vóór. Binnen drie seoonden waren wij op het perron, voor de tweede-klasse-ooupés. De portieren werden geopend. Eenige perso nen stapten uit. Mijn dief niet. Wij door- Kochten den trein. Geen Arsène Lupin m Sapristi 1" riep ik, ,hij zal me in de fiutomobiel hebben herkend, terwijl wij Daast elkaar reden, en toen zal hij er uit gesprongen zijn.' Be hoofdoonducteur van den trein be kostigde dit vermoeden. Hiji had, op twee honderd meter van het station, een man gezien, die tegen den weg opklom. vKijk, daar gaat hij de brug over!" Ik snelde heen, gevolgd door mijn beide "fillers, of liever, gevolgd door één hun- ter, want de andere, Massol, was een bui tengewoon snel looper. Binnen weinige J°genblikken verminderde de afstand, die em van den vluchteling scheidde aan merkelijk. De man zag hem, sprong een heg ?,ver ÖT* holde naar een helling, die hij be- >m- zagen hem nog verder; hij ging boschje binnen. oi°en WlJ. boschje bereikten, stond Mas- i..er op 0BS be wachten. Hij had het nutte. - geoordeeld, zich verder te wagen, uit ons kwijt te raken. 'n woneeh ik u gehik mee, .Triend,1' izeide ik tot hem. „Na zulk een wedstrijd moet de man buiten adem zijn. Wij hebben hem te pakken." Ik nam den omtrek op, terwijl ik nadacht over de middelen, om den vluchteling alleen te arresteeren, ten einde mijn papieren terug te nemen, wat dë politie ongetwijfeld niet zou hebben toegestaan dan na veel on aangename naspormgen. Toen kwam ik bij mijn helpers terug. „Heb zal gemakkelijk gaan. Gij, Massol, posteert u ter linkerzijde. Gij, Delivet, rechts. Yan daar moet gij de geheele bui tenste lijn van het boschje in het oog hou den en hij kan er, zonder door u gezien te worden, niet uitkomen dan door dezen hol len weg, waair ik mij zal opstellen. Als hij' er niet uitkomt, ga ik het boschje binnen en jaag hem er met geweld uit. Gij behoeft dus slechts te wachten. C ja-, dit vergat ik nog; in geval van nood, los ik een schot." Massol en Delivet gingen ieder naar hun post. Zodra zij uit het oog verd'wenen wa ren, drong ik het boschje binnen met de grootst mogelijke voorzichtigheid, ten ein de gezien noch gehoord te worden. Het waren dikke graswegen, voor de jacht aan gelegd en doorsneden door zeer smalle pa den, waar het onmogelijk was te loopen zonder bukken vanwege heb dichte gewas. Eén der paden liep op een open plek uit, waar op het natte gras sporen van voetstap pen zichtbaar waren. Ik volgde deze, ter wijl ik zorg droeg in het kreupelhout te blij ven. Zij bracht mij aan den voet van een kleinen heuvel, waarop een halfvervallen gebouwtje van pleister stond. Daar moet hij zijn, dacht ik. De waarne mingsplaats is goed gekozen. Ik klom tot in de nabijheid van het ge bouwtje naar boven. Een licht gedruisch verried mij zijn aanwezigheid en inderdaad, door een opening zag ik hem met den rug naar mij toe staan. In twee sprongen wierp ik mij op hem. Hij' trachtte de revolver aan te leggen, die hij in de hand hield. Ik liet er hem den tijd niet toe en wierp hem op den grond en wel zoodanig, dat zijn armen gebogen onder hem lagen en ik met mijn knie op zijn borst drukte. „Luister, vriend," fluisterde ik hem in het oor, „ik ben Arsène Lupin. Je moet me dadelijk en vrijwillig mijn portefeuille en het valiesje va-n de dame teruggeven. In ruil daarvoor red ik u uit de handen van de politie en neem u in mijn dienst. Eén woord slechts: ja of neen?" „Ja," mompelde hij. „Des te beter. Je onderneming vanmor gen was wèloverwogen. We zullen het wel eens worden." Ik stond op. Hij <zooht in zijn zak, nam er een groot mes uit en wilde er mij mee steken. „Stommerik!" riep ik. Met de eenc hand had ik den aanval af geweerd. Met de andere bracht ik hem een hevigen stomp in de hartstreek toe. Hij viel als een zak ineen. In mijn portefeuille vond ik mijn papie ren en mijn bankbiljetten terug. Uit nieuws gierigheid nam ik de zijne. Op een enve loppe, die aan hem geadresseerd was, lafi ik zijn naam: Pierre Onfrey. Ik sidderde: Pierre Onfrey, de moorde naar van de rue Lafontai'ne, te Auteuil. Pierre Onfrey, de man, die mevrouw Del- bois en haar beide dochters den hals afge sneden hadIk boog mij over hem heen. J het was hetzelfde gelaat, dat in den spoor wegcoupé in mij die herinnering had ge wekt aan d'e reeds geziene gelaatstrekken. Maar de tijd drong. Ik sloot in een enve loppe twee bankbiljetten van honderd francs en een visitekaartje, waarop ik de ze woorden sohreef: „Arsène Lupin aan zijn goede collega's Honoré Massel en Gae- ton Delivet als blijk van erkentelijkheid." Dat legde ik in het oogvallend middenop de open plek. Daarnaast het valiesje van me vrouw Renaud. Mocht ik het wel onthouden aan de uitnemende vriendin, die mij gehol pen had? Ik beken echter, dat ik er alles uitnam, wat mij belangstelling inboezemde, oood&t er niets in bleef dan een hoornen kammetje, een poederkwast en een leege portemonnaie.DrommelsZaken zijn zaken En bovendien, haar man oefende een mij weinig sympathiek beroep uit. Restte de man. Hij begon zich te bewe gen. Wat moest ik doen Ik had geen lust, hem te redden, noch hem te oordeel en. Ik ontnam hem zijn wapenen en loste een revolverschot in de lucht. De twee anderen zullen komen, dacht ik; laat hij er zichzelf nu maar uitredden. En ik snelde heen door den hollen weg. Twintig minuten later kwam ik langs een dwarsweg, dien ik tijdens de achtervolging had opgemerkt, bij- mijn automobiel terug. Om vier uren telegrafeerde ik aan mijn vrienden te Rouaan, dat een onverwachte gebeurtenis mij dwong, mijn bezoek uit te stellen. Onder ons, ik geloof zeker, dat ik ïn verband met wat zaj thans vermoedelijk weten, verplicht zal zijn, het voorgóed uit te stellen. Wat een wreode teleurstelling voor hen 1 Om zes uren kwam ik te Parijs terug- De avondbladen beriohtten, dat men er einde lijk in geslaagd was, zich meester te maken van Pierre Onfrey. Den volgenden dag ik versmaad de voordeelen eener goede reclame niet be vatte de „Echo de France" dit opzienba rend bericht: „Gisteren, in de omstreken van Buchy, na tal van wederwaardigheden, heeft Arsè ne Lupin de arrestatie van Pierre Onfrey bewerkstelligd. De moordenaar van de ru' Lafontaine had kort te voren op den spoor weg van Parijs naar Havre mevrouw Re naud, de echtgenoote van den onder-direc teur bij het gevangeniswezen, beroofd. Ar sène Lupin heeft mevrouw Renaud het va- lïeeje teruggegeven, dat haar juweelen be vatte, en hoeft vrijgevig de beide agenten van de Veiligheidspolitie beloond, die hem hadden geholpen bij deze dramatische ar restatie." Het halssnoer van de Koningin. Twee- of driemaal per jaar, bij gelegen heid van belangrijke plechtigheden, zooals bals in het Ooatenvijksche gezantschap of soirées bij lady Bilhngstone, legde de gra vin De Dreux-Soubise op haar blanke, schouders „het halssnoer van de koningin." Het was inderdaad het beroemde hals snoer, het legendarische halssnoer, dat Böhmer en Bassenge juweliers van de kroon hadden bestemd voor mevrouw Du Barry; dat kardinaal De Rohan-Soubise meende te moeten aanbieden aan koningin Marie An toinette, en dat de avonturierster Jeanne de Yalois, gravin de la Motte, op een avond in Februari 1785 uit elkaar nam met de hulp; van haar man en bun medeplichtige Ré* teanx de Yilette. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1