Jeiwins", B AHKIÏ3IKSERIJ G. APPELO, Hoogewoerd 45 ei! 47. Chocoladehuis. Bonbon Cerises au Kirsch. Framboises Pralines (naturel). G. APPELO, Hoogewoerd 45-47, Simplex j Rijwielen en 2de Kamermsisje 2 Schiltlersknechts, Leger des Heils. UITVOERING Nader mijn God, bij U! L. J. BOEKWl !T, TRAMWEG LEIDEN-VGRAVENHAGE Plum Cake, Vruchten Oake. Notarishuis te Leiden. Rijwielhandel gieeren-Modes. Naar maat, Vrijwillige Vurkooping Rijtuigen; C. H. G. VAN DEN BERGH. van gewijde Muziek en Zang Bodegraven» Rijdt om liet uur 6538 32 Van LEIDEN (Noordeindsplein) naar 's-GRAVENHAGE: van 8 uur v.m. tot 10 uur u.m. Van 's-GRAVENHAGE (Schenkweg) naar LEIDEN: van 7.35 v.m. tot 9.35 n.m. een nette Inboedel^ een best Rijtnigpaard lifiecten, Coupons, Wissels, Assurantiën. Telefoon 586. Breestraat 165, Stoomb.-fóij. „DE VOLHARDING." ZOMERDIENST 1 MEI. AGENT der beroemde Motorrijwielen. voor proefrit disponibel. Bondsrjjwielhersteller, Pieterskerkgracht 2a. Gevraagd tegen 1 Jnni, een net 6056 11 (Inwonend), en voor terstond een rtogelilk, zindelijk WERK MEISJE, belden ren goede ge tuigen roorzlen en met huls* en kamer werk bekend Zich te verroegen na 7 uur, Langebrng. (Hotel „Leyedag"). Eenvondig, net Jongmcusch gevraagd, goed verkoopcr, liefst bekend met Etaleeren. Br. met nauwk. ref., opgave laatste betr. cn sal., Bur. v. d. BI. No. 6068. 8 Terstond gevraagd: liefst van buiten, b(j A. VAN OER HEEM, Mr. Schilder, Wassenaar. 6060 6 Lammermarkt. Donderdagavond 8 uur: door Kinderkoren en vierstemmig Koor van Volwassenen. Het 6088 80 zal op verschillende melodieën worden gezongen en gespeeld. gjQ" Iedere bezoeker ontvangt da Nederlandscha woorden en de vier stemmige muziek van het lied, dat gespeeld werd op de Tltanle. Deuren open 7.30 uur. Entrée slechts 5 eents. Oolbertkostumes f 14. tot f 40. Pantalons 4.tot /T4.- Groots heuze, degelijke bewerking. Stalen op aanvraag. Zie Etalage. P. J. I>E WEKKER, Heerengraeht96. 6046 7 Door bijzondere omstandigheden te koop of te buur: een lief huis met tuin aen den Straatweg te Bodegraven. Direct te aanvaarden. Br. fr. motto .huis met tuin" Alg. Adv.-Bur. Anna- lioek Staringstraat 2, Arnhem. 6049 8 Wjj noteeren op beden slechts hoogs prfjaen, doch leveren daarvoor versohillende soorten uit sluitend eerste kwaliteit Aardappelen. 6044 7 Wed. M. VAN DER BENT. Telefoonn. 729- Door het verbindend worden der eenlgs uitdeelingslijst is het Fail lissement van J. VAN BOHfi- MEN Pzn., te Noordwyk, destijds Herbergier, geëindigd. 6066 8 De Curator, Mr. A. J. FOKKER. Leinas, 27 April 1912 6046 16 Het Bestuur van de Vereeniging ter bevordering van het Vreemde lingenverkeer te Leiden en O. deelt mede, dat een aanvang is gemaakt met de toezending van het Bonds orgaan, dat voortaan geregeld in het begin van iedere maand b(j de leden zal worden bezorgd. 6042 14 Zij, die geen exemplaar ontvangen, worden verzocht daarvan opgave te doen bjj deD Heer A. J. DEN HOLLANDER, Plantsoen 51. Stukadoor, beveelt zich beleefd aan voor Stukadoor- en Witwerk. Voorlooplg adrei: 6043 10 Rapenburg 114. Prijs één-daagsche retourbiljetten Leiden—'s-Grawenhage Iste klasse f 0,60, 2de klasse f 0.35. 6068 30 P. flesch. Vermouth f 0.50 Jenever 0 50 Billet 0.50 Citroen Bordoau Port Badera Samos Anijs Persico Frambozen Advocaat 0.50 Catz 0.50 Bood 0.50 Brandewijn 0.50 Cognac 0.50 Boerenjongens,, 0.80 0.90 Hartest. van 9 tot 4 nnr. 6007 10 Liter. 0.81 0.90" 0 90 0.92J Donderdag ft. s. des morgeus te 10 uren, zal aldaar wegeus sterfgeval, worden verkocht, waarbij: Pianino (L. VALK, Lel den), Viool, mah. Bonlienr dn {our, diverss Kasten, Tafels, Canapé's, Stoelen, Spiegels, Schilderyen, Glas- en Aarde werk, Linnengoed, Wasclz- tafels, Ledikanten, Bedde- goed, Kleeden, Bad met Gey ser, Bolide Brandkast, Mangel, Waschmachine enz. Voorts eenig Antiek en Goud en Zilverwerk, zooals: Com mode, Speeltafel, Secretaire, Theestoof, Likenrkelder, porc. Borden en Kopjes, Broches en Ringen met Juweel, Kerk boeken met Gouden Slot enz, enz Kijkdag: Woensdag van 104 nren. 5969 32 Goederen kunnen worden bUgebracht of afgehaald. (om contant geld', op Donderdag 3 Mei 1913, dee voormiddags te IV( nren, nabUhet Stationskofflehuls te Piet- Gyzenbrug, ten overstaan van den Deurwaarder J. F. TE DN IS, van diverss 5703 24 als1 Calèche, 1 Victoria, 1 Jacht- braeck en 1 Coureuse. voorta Tuigen, waaronder Aénspantuig, Kruiwagens en Stalbenoodigdhedenverder (8 |aar) en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Twee uur vóór den verkoop te zien. Gevestigd 1875. 404 jq Vertrek van Leiden naar Gonda Zondag va, Van Leiden naar Nienwveen (werkdagen) n.m. 0.45 Overige diensten VAN Lelden onveranderd. De diensten van Boskoop en Alfen vm. 8.en 8.50, en nm. 7._ 7.30, ZIJN MET 30 MIN. VERVROEGD. 6014 30 6069 80 Voor ernstige reflectanten heb ik een fonkelnieuw Simplex Motorrijwiel 2 P.K. model 1912 Prjjzen van af 450 Gld. met veerende vork, magneet, enz. Groote voorraad Rijwielen, contant en op termijnbetaling. Verhuur- en Reparatie-inrichting. N. B. Uitsluitend Hoekhuis. 5041 'geweken, wait ten gevolge heeft gehad, dat het kenmerk der besmetting vanwege den burgemeester fs verwijderd geworden, terwijl later door den toan behan delendien. dokter met den inspaoteur der volksgezondheid, dx- Th- G. den Houter slijm nib de keel van het meisje is genomen, dat tot onderzoek ia opgezonden naar het Centr aal - Labotrato- ruim ten behoeve der volksgezondheid be Utrecht, waar is bevonden, dat deze vetru- lente diphthelitisah-bacillen bevatte- De Ambt. van 't O. M. te Alphen, mr. Van der Bist, eischte, zooaJe wij indertijd, toen wij deze zaak in eerste instantie uitvoerig hebben weergegeven, f 5 boete of 6 dagen hechtenis. De kantonrechter sprak bekl. ech ter vrij op grond, dat de burgemeester krach tens art. 20 alinea 2 van de .Wet op Be smettelijke Ziekten niet verplicht was, oan na do Verklaring van den arts het kenmerk Van die woning te laten wegnemen, vooral niet, nu hij geconfereerd had met dr- Van Eyolt en den inspecteur dor volksgezondheid, waaruit hem was gebleken, dat de besmet ting nog niet was geweken- De Ambtenaar van het O- M. was tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen en had aan de rechtbank overlegd, een uit voerige memorie hem door den inspecteur der Volksgezondheid toegezonden. Bekl. verklaarde ook nu weer, dat hij ge heel ter goeder trouw heeft gehandeld- Hij meende pis behandelend geneesheer tot de aangïfto te zijn verplicht en toen hij zag, dat door den ontsmettingsdienst de woning werd ontsmet, kon hij veronderstellen, dat inderdaad de besmetting geweken was- Bo vendien zou het een unicum zijn, wanneer iemand op een enkel bacteriologisch onder zoek zou worden veroordeeld, te meer, waar dit onderzoek niet geschied is op oen wijze, die hem waarborgt, dat de bacillen, die ex in UtTecht in gevonden zijn, werkelijk af komstig waren uit de keel van het bewuste patiëntje. Wat er voordat heb slijm in de buisjes is gebracht, met de huisjes is ge beurd, weet niemand. De buisjes worden ongezegeld uit Utrecht gezonden, zooals bekl. die een doosje er van had meegenomen, had laten zien. Men wilde bekl. tot slachtoffer maken, van zijn plicht, want 't is in Boskoop be kend, dat hij vooral met klem tegen de be smettelijke ziekten is opgetreden. Als getuige en als deskundigen werden dezelfde person— geboord als voor het Kan tongerecht: de vader van het meisje, de gemeen te-secretaris, de vroegere burge meester, dr. Van Eyoken, dr. Van Wer- meskerken, reap. arts te Boskoop en te Oudshoorn, en dr. Th. G. den Houter, te vens als deskundige, even-als de lieeren dr. Ali Cohen, directeur van meergenoemd La boratorium, en dr. Broers, hoofd der bac teriologische afdeeling er van. De verklaringen, die ze nu aflegden, kwamen geheel overeen met de vroegere. Dr. Den. Houter doolde nog mede, dat hij nog getracht had een mouw aan cle zaak te passen en te schikken, maar dit was af gestuit op den onwil van bekl., die gewei gerd had met hem, dr. Van Eyck en den burgemeester, te oonferecren. Bekl. antwoordde daarop, dat hij door den secretaris was aangezegd, dat bij door deze drie personen zou worden gehoord, en daarvoor bedankte höj. Hij wenechbe niet als Daniël in den leefuwenkuil te. gaan, want het drietal was hem vijandig gezind. Getuige Den Houter deelde nog mede, dat hij na de vrijspraak van bekL oen naam kaartje had ontvangen met p.o., terwijl op het adres ach'ber het woord Insp. der Volksgezondheid een vraagteeken stond. Hieruit bleek wel de gezindheid van bekl. tegenover hem. Dr. Ali Cohen en dr. Broers verklaarden, dat, wanneer op 1 en 5 November in het sljjjn bacillen werden gevonden, zooals op het Laboratorium is geconstateerd, de waarschijnlijkheid groot is, dat ook op de tusschenliggende datums deze bacillen aan wezig zijn geweest. Dr. Van Eyok en dr. Den Houter ver klaarden nog desgevraagd, dat er mot de buisjes niets gebeurd ia vóór deze gebruikt zijn ten behoeve van de patiënte. Officier van Justitie, mr. Van Geuns zet te op den voorgrond, dat hier een groot al gemeen belang op het spel stond. Zijner zijds is elke gedachte van aniositeit uit gesloten. Hij heeft de zaak mede aan de hand van de memorie van dr. Den Houter objectief bestudeerd. En dan doaat bij hem vast, dat het von nis niet behoeft te berusten op een bacte riologisch onderzoek. Alle elementen, die op onachtzaamheid wijzen, zijn aanwezig. Het bacteriologisch onderzoek is er slechts de sluitsteen van. Zijn inziens staat vasU, dat er nog gevaar van besmetting aanwe zig was, toen de verklaring werd afgege ven en de gronden, waarop het vrijspre kend vonnis van den kantonrechter berust, komen hem uiterst zwak voor. JuisS met het oog op genoemd tweede lid van art. 20 was z. i. de burgemeester verplicht het kenmerk te verwijderen. De wet legt alle verantwoordelijkheid in de handen van den deskundigen geneesheer. Daarom vroeg hij vernietiging van het vonnis en eischte een boete van f of 1 dag. Beid., die zelf zijn verdediging voordroeg, bleef volhouden, dat, als hij werd gestraft, het vonnis op een bacteriologisch onder-1 zoek zou berusten. Bovendien is volstrekt niet bewezen, dat de buisjes voor het ge bruik steriel zijn geweest. Er zal in Boskoop een kreet van ver bazing opgaan, wanneer men veroordeelt; het hoogste recht zal in het oog van zijn doxpsgenooten, waaronder hij 17 jaar de praktijk heeft uitgeoefend, het grootste on recht zijn. Ook al wordt hij gestraft, dan zal hij met opgerichten hoofde zich' verlooneD, over tuigd, dat hij het slachtoffer is geworden van een vijan delijk oom plot, de waardeering van wel denkenden zal blijven bezitten- Uitspraak Maandag 13 Mei. Krij«j*raa«l te 's-Grarenhnge. De Krijgsraad veroordeelde den korporaal van het 2de reg. veld-artillerie te Leiden G. A., die eind Februari j 1. in het hospitaal verpleegd wordende, zonder reden dsn oifi- I c>er van gezondheid 1st© kl. B. in de borst j had aangegrepen, zeggende„Heb ik je nou j eindelijk", wegens insubordinatie door het aangrijpen van zijn meerdere in rang, tot twee maanden militaire gevangenisstraf met degradatie. De beklaagde had beweerd zdoh van heb voorgevallene niets te herinneren, doch de ter zake gehoorde psychiater, de officier van gezondheid Tempelmans Plat, achtte na onderzoek beklaagde volkomen toereken baar bij welke meening de krijgsraad zioh aansloot. Gemeenteraad van Wassenaar. Voorzitter: do Burgemeester. Afwezigde heer J. Kuyper. Ingekomen is een aanvraag om subsidie ten bedrage van 1100 door de muziekver- eeniging „Excelsior". Met algem. stemmen toegestaan onder de gewone voorwaarde. Een verzoek van den heer P. H. Maandag om de Btoep voor zijn perceel Schoolstraat 12 te mogen behouden. B. en Ws. stellen voor dit verzoek toe te staan tot wederop- zeggeus toe en een recognitie te heffen van 50 ets. Goedgekeurd met alg. stemmen. Een gelijk verzoek van den heer A. L. Visser, Langstraat 17; toegestaan onder dezelfde voorwaarden. In plaats van den heer J. Ruygrok Pzn., die ontslag gevraagd heeft ais lid der gas- commissie, wordt benoemd de heer A. L. Rooyakkers, die de benoeming aanneemt. Ingekomen is nog „Wegenplan voor „De Pauw" en „Baokershagen"." De plannen worden zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De Buppletoire begrooting 1912 ad f 110,000 voor den bouw eener gasfabriek wordt met alg. st. goedgekeurd. Besproken wordt het plan om het gasbuizennet uit te breiden tot Zuydwijk, daar de heer A. van Hoboken, zich wil verbinden om gedurende 15 jaar minstens 4ÓO gulden gas per jaar te verbruiken. De Baad besluit met alg. st-. zulk een con tract met den beer r. H. te sluiten en machtigt B. en Ws. deze zaak verder af te handelen. B. en Ws. stellen voor het salaris van den tijdelijken havenmeester met f 1 per week te verhoogen. De meerdere werkzaamheden geven hierop wel eenig recht. De heer J. Hooft Graafland vindt de verhooging miniem, en stelt voor het loon vast te stellen op 8 gld. per week. Do heer Van Pallandt zegt, dat er vroeger niet eens een havenmeester was. Later zal er wel licht-ook geen noodig zijn. De afzanderij loopt eenmaal af. Het meerdere werk i's niet. van zooveel belang. De heer Mansveït steunt het voorstel van den heer Hooft Graafland. Hij wijst er op, dat er thans zooveel puin en steenen worden gelost. Het werk blijft tijdelijk, de aanstelling is tijde lijk, de vevhooging zou ook tijdelijk kunnen zijn. Het voorstel H. Gr. wordt met 7 tegen 3 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en Ws. met 8 tegen 2 stemmen aan genomen. De Voorzitter wijst er op, dat de haven in de toekomst zal moeten worden uitge breid. Er komt meer gebrek nan ruimte voor los- en laadplaateen. De Raad is het niet den Voorzitter eens, en keurt niet alg. et. goed, dat B. en Ws. eventueel met een uitgewerkt plan komen. Het bollenland zal niet meer worden verhuurd. De haven plannen komen voor 1913 zeker niet in be handeling. Indertijd werden op verzoek van den Raad door Ged. St. de Oostdorp&Tweg en de Buy gel aan voor auto's gesloten. Door baron Van Wassenaer van Catwijck is vergun ning gevraagd dien weg te mogen berijden- B. en We. zijn van meening, dat die weg wel kan geopend worden, maar dat dan ook de Ruygelaan de verbinding tussohen Katwijkschen weg en Oostdorp geopend moet worden. De Raad dient dan terug te komen op het destijds gedane verzoek van sluiting der genoemde wegen. De heer Mansveït informeert of de weg voor ieder een openkomt. De Ruygelaan is wel wat smal. Er dient gelegenheid te zijn elkander te passeeren. De Raad keurt goed, dat B. en Ws. in hun advies opnemen, dat de Raad gunstig oordeelt over het openstellen van een gedeelte van dën Oostdorperweg en de Ruygelaan Besproken wordt de vraag of aan de openbare school een derde leerkracht zal worden verbonden. De heer Van Pallandt zou willen wadi ten. tot het aantal van 91 leerlingen is bereikt. Het aantal leerlin gen kan, ook nog dalen. De heer Ruygrok is van oordeel, dat reeds nu een nieuwe leer kracht moet worden aangesteld. Hij zou niet willen wachten tot de wet er toe dwingt. Uit de mededeelihg blijkt, dat één onderwijzer drie en één vier leerjaren heeft. De heer Mansveït dacht, dat er zes klassen waren. Volgens mededeeling van den heer Peereboom zijn er zeven. De heer Hooft Graafland acht heb ook in het be lang van het onderwijs om het aantal leer krachten nu reeds te verhoogen. De heer v. d. Hulst zou nog wat willen wachten. Bij de stemming staken de stemmen. In een volgende vergadering zal dus nogmaals worden gesterad. Met de huurders van teelland aan de Haven hebben B. en Ws. onderhandeld om trent afkoop van huur. De schadevergoe ding aan de verschillende personen wordt door den Raad goedgekeurd. Medegedeeld wordt, dat de heer v. d. Wal aangesteld is els toeziend ingenieur bij het bouwen der gasfabriek en wel tegen f 75 per maand. De heer Mansveït vraagt of voor werkgas en voor gebruik boven een zeker aantal kubieke Meters reductie wordt gegeven. De Voorzitter zegt-, dat die zaak nog niet is besproken. Hij heeft geen be zwaar de zaak in overweging te nemen. Tot heden is alleen gedacht aan een een heidsprijs. Hij vindt 8 ets. per kub. M. niet te hoog. De ga-scommissie zal de zaak wel nader bespreken. Getracht zal natuurlijk wordlen motoren zooveel mogelijk te doen aansluiten. Besloten wordt nog in de wo ningen der gemeente gasleidingen te bren gen. De Voorz. zegt, dat de gemeente voor beter water zal moeten zorgen. Het water in de kom is zeer slecht. Er moet een wa terleiding komen. De Gezondheidscommissie zal waarschijn lijk wel metf een gedocumenteerd verslag komen, en dan zal deze zaak in behande ling moeten genomen worden. Geklaagd over den v/eg naar cee. De Raad besluit) dien weg te doen sohoonmakein, en noodlgi B. en Ws. uit eventueel met een vaste regfc ling tot onderhoud van den weg naar Zee te komen. Gesproken wordt ovej den Schouwweg. De Raad beeluit een geldlee- nmg aan te gaan voor de uitbreiding vm het buizennet, en ook één om een gedeelte van den Schouwweg te verbeteren. Eetf proef zal genomen worden of een bazalt- weg niet beter blijkt, dan de grindwegen, zooals ze tot heden werden aangelegd. De Voorz. zegt, dat alwederom een nieuw stratenplan voor het Oostdorp is ingediend De heer Ruygrok vroeg n.1. de rooilijn1 voor de nieuw te bouwen huizen een paar M. naar voren te brengen. De Voorz. zegt, dat gebouwd zal worden volgens het eeret ingediend plan. De huizen voldoen niet aan de verordening. Het zal den huurders nieti meevallen, als hun verboden wordt boven slaapvertrekken te maken. De heer Rcoijakkers zegt, dat hij ge- hoord heeft, dat de asch- en vuilnisman maar 9 gld. per week verdient. De gemeen- bewerkers ontvangen f 10. Er is geen redeö om v. d. Hain minder te geven. De heet Hulst zegt, dat v. d. Ham een werkzanni man is. De heer Mansveld vraagt of hij net ali de andere gemeentewerkers van 's morgen§ zes tot 's avonds zeven uren werkt. De heer Rooijakkers weet beslist van nog langrt. De Voorz. zegt, dat er door B. en Ws wel over salarisverhooging is gesproken. Hij was er voor, maar men meende, daf v. cl. Ham nog emolumenten had door ver koop van vuilnis. Het voorstel-R. wordt aangehouden tot een volgende vergadering. De heer v. d. Hulst informeert hoe bet komt-, dat dit jaar zoo'n streng toezicht wordt gehouden op dë varkenshokken Het valt gewonen menechen zoo moeilijk de hokken in te richten volgens de verorde ning. De heer Mansveït meent dat de Voor-z. wel wat door de vingers zal zrea De Voorz. zegt, dat de Gezondkeidsoommi*' sic klachten heeft gekregen over sommifte toestanden, en die Commissie hem tritgfl' noodigd heeft de- verordening toe te. Pas' sen. De Voorz. had gevreesd een zelfde ver zoek van den Raad te ontvangen. Doch hij ziet. dat de Raad er anders over denkt. Toch zal hij zich wel wachten den betf Mansveït in een onenbare vergadering d° gevraagde toezegging be doen. De Voort zegt niets meer te doen, dan de verorde ning uitvoeren, door den Raad zelf maakt. De Baad kan de verordening wij®"* gen, doch de Voorz. is er zeker van da® Ged. St., de Gezondheidëoommissie hoord, een mildere verordening niet zulte*1 goedkeuren. De heer v. d. Hulst wenseht de verorde ning te handhaven, maar hij moet toegert'1 dat de klagers wel wat Teöht hebben. 1J heer Rooya-kkers zou den menschen, meer tijd willen geven om de verlang verbeteringen aan te brengen. De Voorz- heeft ?jo drie h vier maanden den tijd gc geven. Hij vindt dit lang genoeg. Niets meer te behandelen zijnde shut Voorz. de vergadering.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6