N®. 16008 Maandag 39 April. A0, 1912. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. i f 1.10. nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Kunst, letteren, enz. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: J0 tegels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17}. Groetere lettere naer [tUats-uimte. - Kleine adrertentiën Tan 30 woerden 40 Oenta contantelk 1 woorden meer 10 Oento.-Voor het inoatseeren wordt/10.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentej per 3 maanden 1 2 Buiten Leiden, per looper en waar agenten gerestigd rijn Franco per poet i.3o. 1.65. Ycrgadoriiiff vusi den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 2 Mei 1912, dos namiddag» te twee uren. L Te behandelen onderwerpen: I, Rekening, dienst 1911, van het Leidsch [jHuaiekkorps. (95). Voorstel tot verhuring van het perceel- rkt No. 5. (93). Voorstel tot beschikbaarstelling van den voor de vernieuwing der stoomketels de centrale verwarming der Stadsge- (89>-. 4. Verordening, houdende wijziging der jrordening van 5 December 1907 (Gemeen- 'teblad No. 27), regelende den rang en da bezoldiging van de ambtenaren en bedien den ter Gemeente-Secretarie en op het kantoor van den Gemeente-Ontvanger. (90). 6a Voorstel: a.) tot het aangaan van een overeenkomst ftet de gemeente Alkemade betreffende de levering van elektriciteit in die gemeente; b. tot aanvulling van het uitbreidings- en [vernieuwingsfonds der Electrioite-itsfabriek Bieb een bedrag van f 89000, o) tot vaststelling van dén desbetreffen- iden begrootingsstaat. (92). 6. Verzoek van den Bond van Bouwon dernemers voor Ledden en omliggende ge- te enten om wijziging van de artfc. 11 en der verordening op het Bouwen en Sloo- pen. (91). 7. Verordening op de Straatpoli tie. (45 In 94). 8. Verordening op het Rijden. (45 en 9-4). 9. Verordening tot wijiziging van de ver ordening van 11 November 1897 op de Wa teren in de gemeente Leiden (Gemeente blad No. 12). (4fi en 94). ,10. Verordening, regelende de verplich ting der ingezetenen in geval van verhui- ïing binnen de gemeente. (45 en 94). II. Verordening op het houden van var kens en het maken van mestputten. (45 tó W) 12. Verordening tot wijziging van de ver ordening van S& April 1898, ep openbare vermakelijkheden en bijeenkomsten en het houden van verlotingen (Gemeenteblad No. 9). (45 en 94). Directe Belastingen. De Burgemeester van Leiden brengt ter tlgemeene kennis, dat aan den Ontvanger j der Directe Belastingen zijn ter hand ge- Iteld de kohieren der Personeele belasting Nos. 10 en 11 van den dienst 1912, execu toir verklaard dten 26sten April j.l. en her. Innert voorts den belanghebbenden aan bun verplichting om den aanslag op den bij de 1 Wet bepaalden voet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 29 April 1912. •*i Het nat van een goeden keurings dienst Toor eet- en drinkwaren. Als vervolg op onze polemiek met de Ge- F fcondheidscommissie te Alphen over de yraag of onvoorwaardelijk moet worden j aangenomen, dat 12 ots per persoon en per jaar voor een wèlingeriohten keuringsdienst van eet- en drinkwaren voor plattelandsge- f meenten een te hooge prijs is, aooals deze [.Commissie dit als een axioma heeft vastgc- btold, meenen wij goed te doen onderstaand I bericht onder de aandacht te brengen van deze Gezondheidsoommissie en van de ge- I meentebesturen, die allicht geneigd zouden j fcjn aan haar uitspraak waarde -te hechten. Dinsdagmorgen zoo meldt de ,,N. Gr. I CV' heeft de keuringsdienst te Gronin- gen wederom een gevaar, dat den gezond heidstoestand van onze bevolking bedreigde afgewend door beslag te leggen op pl.m. 150 kisten bedorven gedroogde pruimen, terwijl bovendien door hem de hand werd gelegd op een 30-tal kisten gedroogde visoh. Ieder I dezer kisten bevatte een inhoud van <mgc-. 40 a 45 pond. De keurmeester hoeft deze goederen daarop onmiddellijk per w.t- gous naar het bureau van den keuiïngs- dienst doen vervoeren, ten einde alaar een o&der onderzoek naar deze producten :n te stellen. bet ingestelde onderzoek, waarbij een J ^tiental kisten geopend werden, bleek, I ^Q^ bijna overal d-e schimmel op lag. -Je be- grossier moet bij dit onderzoek ver- j ^rd hebben, dat hij een zending van goe- i h^*1 6en s^aa^ deze niet verwaohb erL dat hij slechts de dupe geworden van den Hamburger leverancier. Naar Voor0 t8r ^°orfn' moet hij deze partij juist Men ff6*? °Dniimingsprijs gekocht hebben. F eclt ons mede> dat dergelijke produc ten natuurlijk niet in zoo'n 'boestand ver kocht kunnen worden, men weet ze echter gewoonlijk wel zoo te wasschen, dat men ze als oogenschijniijk voor deugdelijk in den handel kan brengen. Gesteld deze of een soortgelijke zending was in Alphen, Aarlanderveen of in andere gemeenten, behoorende tot het ressort der Gezondheidscommissie terecht gekomen, wat niet zoo onmogelijk is als men weet, dat juist bij voorkeur in gemeenten, waar geen keuringsdienst bestaat, de ondeugdelijke eet- en drinkwaren worden ingevoerd, dan iwaren deze pruimen en deze visch; mogelijk nog wel tegen goeden prija, daar aan den man gebracht en terechtgekomen in de ma gen van hen, over wiens gezondheid de Commissie nog wel een wakend oog moet houden. Wij gaan verder en durven voor zeker aannemen, dab soortgelijke waTen geregeld hun weg vinden naar de grootere en klei nere winkels van plaatsen, waar men nog geen keuringsdienst heeft, en van daar naar verschillende gezinnen, voornamelijk van hen, die minder koopkrachtig zijn en hoog noodig goede waar voor hun geld moeten hebben. Als men dit bedenkt, dan moeten de om Leiden liggende gemeenten wel reikhalzen naar het oogenblik, dat de Leicfeche Keu ringsdienst ook bij haar toezicht houdt voor hetgeen aan levensmiddelen wordt inge voerd en te koop aangeboden. Daarom bie den wij het bovenstaande eerbiedig de Ge- zondheiscommissie ter overdenking aan. Leiden, 29 April. De uitslag der op heden door B. en Wb. alhier gehouden openbare aanbesteding van het afbreken van 23 perceelen in het •Prinsensteegje, aan de Langegraoht, en in het Vogelstraat je, en het uitvoeren van bij- behoorende werken, een en ander ten dien ste der vuilverbranding, is dat werd inge schreven door de firma's: W. van der Hoogt, te Leiden, geeft toe aan de gemeen te f 70; H. J. Breedveld, te Oud-Alblas, vraagt toe van de gemeente f 25H. Smit», te Leiden, vracgb f 425; E. O. Ossedrijver, te Rotterdam, vraagt f 700; M. A. Burg, te Rotterdam, vraagt f 110; A. J. Boer, voor heen J. H. Sundermeijer, te Zoeterwoude, vraagt f 250. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de prov. Zuid-Holland in het derde mihtie- distriot: tot voorzitter de heer W. Pern, lid der Prov. Staten; tot zijn plaatsvervan ger de heer W. F. van Wijk Thzn., lid der Prov. Satentot leden de heeren J. P. J. Driessen, lid van den Gemeenteraad van Leiden, en H. G. van Meurs, luitenant- kolonel bij het 4de reg. inf.tot hun plaats vervangers mr. P. E. Briët, lid van den Gemeenteraad van Leiden, en W. L. Over- duyn, majoor bij het 4de regiment infan terie. Den heer P. A. de Gooyer, procuratie houder bij de Leidsche Bankvereeniginf H. F. C. Gerüogs is, met ingang van 1 Mei op zijn verzoek eervol ontslag ver leend wegens zijn benoeming tot directeur ran de Nationale Bank, die op 15 Mei a. e. haar bijkantoor in het perceel Rapenburg No. 27 alhier zal openen. Wij achten het voor onze lezers van belang mede te deelen, dat van den bewus- ten bJiauwe of Hope-diamant, welke zich be vond aan boord van de Titanic" in 't Rijks Geologisoh-Mineralogisoh Museum, aan de Garenmarkt alhier een model aanwezig is. Buitendien zijn in de rijke verzameling aldaar nog een twintigtal modellen van beroemde diamanten, w. o. ook de Cul- linan. Bij den dienst der dir. bel., invoerr. en aoo. ia bevorderd tegen 1 Mei de heer C. L. A. Brandt, van rijksklerk derde kl. tot rijksklerk tweede kL Iter inspectie Lei den, eerste afdeeling. Den lsten Mei a. s. hoopt mejuffrouw W. E. Brittijn het feit te mogen herden ken, vijf en twintig jaar onderwijzeres te zijn aan de Christelijke School op de Pieterskorkgraöiit, alhier. Om met 1 Mei e. k. in dienst te tre den, is tot tijdolJijke onderwijaer aan de openbare lagere school aan den Morsch te Oegstgeest benoemd de heer J. P. H. du Croix, te Leiden. Mej. M. A. Boon, alhier, ia te Haar lem geslaagd voor de akte lager onderwijs Te Utrecht slaagden de dames J. M. O. Kramer en W. C. Oosterling, van Gouda. Onder de te Haarlem geklaagde stond vermeld C. J. Binnekade, te Hillegom; dit moet zijn O. J. Binnenkade, te Sassenheim. De heer W. H. de Graaff, alhier, I'd van het hoofdbestuur der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, is uitgenoodigd op te treden als jurylid bij de tentoonstel ling der Society of American Florists and Ornamental Horticulturists" te New-York. Men schrijft uit Boskoop aan de „N. R. Ct.": De kerkelijke commissie der evangeli satie had dringend de lidmaten der Ned.- Herv. Gem. opgeroepen. De vergadering werd met gebed geopend door den heer Van Drunen, godsdienstleeraar. Velen wis ten niet, althans met zekerheid niet, waar voor de oproeping diende. Al spoedig bleek, dat de oproeping alleen de rechtzinnige leden dier Gemeente gold, maar er waren nu ook vrijzinnige leden ter vergadering, louter uit nieuwsgierigheid gekomen. Deze vergadering had ten doel, te verne men hoe de rechtzinnige li maten dachten over ds. Tuinstra, en of het evangelisatie lokaal zou gesloten worden en men alge meen zou kunnen medegaan met zijn rich ting, enz. Op scherpe wijze werd de rich ting van ds. Tuinstra gccritiseerd. Deze loch had in zijn laatste openbare gods dienstoefening gezegd, dat hij niet inge- gedeeld wenschte te worden bij de Gerefor meerden, evenmin bij de Confessioneelen, maar als men hem dan tooh wilde indeelsn, hij zich het dichtst voelde bij de Etisch-Or- thodoxen, hoewel hij van etiketteeren af- keerig is. Ds. Tuinstra had in diezelfde godsdienstoefening latenzingen uit de Psalmen, uit de Evangelische Gezangen en ook uit den Vervolgbundel. Na vele besprekingen werd bij meerder heid bepaald, voorloopig ter kerk te blijven gaan en 's morgens het evangeliesatielokaal te sluiten. Velen echter bleven zich daarte gen verzetten, omdat zij vast overtuigd wa ren, dat aan hun godsdienstige behoeften niet voldaan zou worden; de ethisohen ech ter wilden niets liever dan naar de kerk. Tegelijk met deze vergadering werd er hier nog een vergadering gehouden, en wel door de vereenigting „Het Bijbelschool fonds." Deze Vereeniging heeft o. a. ten doel godsdienstonderwijs be geven op de openbare school in vrijzinnigen geest. Ds. Tuinstra, die dat onderwijs geeft, is nu ver zocht dit na te laten, aangezien hij nu ethisch-orthodox is geworden, en de statu ten vrijziDnig godsdienstonderwijs voorschrij ven. Deze vergadering was buitengewoon goed bezocht. Van salarisinhonding i3 geen sprake geweest. De halte-chef van de N. Z.-H. T.-M. te Katwijk-aan-Zee de heer Posthuma wordt met ingang van 1 Mei overgeplaatst naar Leiden. In zijn plaats komt te Kat wijk de heer R. Visser. De Bodegravensche Bank te Bode graven heeft hst dividend vastgesteld op 6 pet. (vorig jaar 5 pet.) Den 6den Mei zal in een vergadering in Den Haag worden opgericht de Ned. R.-K. Vereeniging tot bevordering van den wereldvrede. Deze Vereeniging zal zich aansluiten b$ dien R.-K. Internationalen Vredebond, Dr. J. van IJzeren, te 's-Gravenhage, heeft zijn benoeming tot leeraar in de oude talen aan het E'rasmiaansch Gymna sium te Rotterdam niet aangenomen. In den Raad van Gouda kwam aan de orde het afwijzend praeadvies van B. en Ws. op het door den Minister van Binnen- landsohe Zaken gedane voorstel aan de ge meente Gouda om een nieuw gebouw te stichten en in te richten voor hoogere bur gerschool, overeenkomstig door de Regee ring te stellen eischen op het daartoe door de gemeente kosteloos aangeboden terrein van 4000 vierk.M., gelegen aan de Kruger- laan, hetgeen voor de gemeente volgens de raming van den Minister een uitgaaf zou vorderen van f 204,000. Zonder, disourssie en hoofdelijke stem ming werd overeenkomstig dat praeadvies besloten. De burgemeester van Rotterdam /er- trekt heden naar Londen ter bijwoning van den feestmaaltijd, dien de Ned. Kamer van Koophandel te Londen zal geven ter gele genheid van de sluiting der Juliana-tentoon stelling. De Vereeniging van Onderwijzers hij het Gevangeniswezen" heeft zich per request tot den Minister van Justitie gewend met het verzoek, art. 28 der wet op het L. G. vergoeding of tegemoetkoming van <vo- ninghuur ook toe te passen op de ge vangenis-onderwijzers, daar uit het voort durend afnemen van het aantal sollicitan ten bij vacatures blijkt, dat de animo, ge- vangenie-onderwijze r te worden, zeer genng is. De traktementen zijn voor de groote ste den te laag, de vacanties kort 14 dagen per jaar de periodieke verhoogingen zeer langzaam om de 4 jaren en de arbeid is moeilijk. In ó'e te Amsterdam gehouden verga dering van het Centraal-genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies werd mr. A. van der Eltet als bestuurslid herkozen. Een voorstel van de afdeeling Hilver sum, om te bepalen, dat ook op mooie Septemberdagen do ikiinderen zeebadetn zullen mogen gebruiken, werd, nadat het bestuur had medegedeeld, dat de heer P. W. Schipper, kolonie- en badarts te Eg- mond-aan-Zee, aanneming hiervan ontraad de, ingetrokken. Ds. E. Barger, Ned.-Herv. predikant te Amsterdam, heeft f700 ontvangen voor de inrichting van het nieuwe ziekenhuis aldaar. De kerkeraad der NecL-Herv. Gem. te Diever maakt bekend, dat de ouderling J. Haveman zijn ontslag heeft ingediend, naar aanleiding van hetgeen is voorgevallen op den dag van de aanneming van nieuwe lid maten, maar dat het niet is geschied naar aanleiding van hetgeen op dien dag in de pastorie voorviel. Wat hieromtrent in „De Blauwe Vaan" stond, zegt de kerkeraact, was eens deel 8 onjuist, anderdeels beslist overdreven. Tot de te Utrecht geslaagden voor het onderwijzersexamen behoort, naar het „U. D." meldt, een polftdenagent aldaar, die .zich in zijn vrijen tijd voor dit examen heeft be kwaamd. Te Deventer herdaoht onder vele har telijke bewijzen van sympathie en belang stelling de heer W. H. F. baron van Heem stra, burgemeester aldaar; zijn 70sten ge boortedag. Door de Raadsleden en door de ambtenaren ter Secretarie zijn hem bloem stukken aangeboden. Van verschillende hui- Een wapperde de nationale driekleur. KATWIJK AAN DEN RIJN. De verjaar dag van Prinses Juliana zal hier m alle Blilte voorbij gaan. Het concert, dat ons fanfarekorps gewoonlijk aan den avond van dien dag geeft, moet wegens afwezigheid van den directeur worden uitgesteld tot Woensdag, wannéér onze muzikanten zioh in de tent op de Turfmarkt hopen te doen hooren. De bloembollenkweekcr D. B., die m September 1910 met zijn gezin naar Ameri ka vertrok, is jl. Zaterdag terug gekeerd; de Nieuwe Wereld heeft hem blijkbaar niet gegeven, wat hij had gehoopt. LISSE. Zaterdagavond gaf de zangver- eeniging „Gemengd Koor" in de concert zaal van Hotel ,,De Witte Zwaan", onder de bekwame leiding van haar directeur, liep heer Carl Phlippeau, te Haarlem haar elfde uitvoering. Een achttal nummers werd zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Accom- pagnatrice was mej. Th. de Koster, van Amsterdam. NOORDWIJKERHOUT. Pastoor Van Halen heeft het adviseurschap aanvaard van het kruisverbond St.-Victor." Het ziekenfonds ,,Hulp in Zorg" blijkt groote levensvatbaarheid te hebben. Steeds melden zich nieuwe leden aan, waardoor dib aantal reeds tot ruim veertig geklommen is. WASSENAAR. Zaterdag werd hier de eerste veiling van te veld staande bolgewas sen gehouden. De veiling was goed bezocht en er was ook wel kooplust. Voor krokussen en naroissen werden goe de prijzen besteed. Tulpen waren hooger m prijs dan verleden jaar. Verkoopers hebben reden tot tevredenheid. Ds. J. J. van der Lip. f Zondagmorgen ontsliep alhier ds- Joban Jurrien van der Lip, oudst predikant bij de Ned.-Herv. Gem. alhier en ridder in de orde van Oranje-Nassau- Ds. Van der Lip werd in 1843 geboren en bereikte den leeftijd yan ruim 68 jaren. In 1868 werd hij eand- tot den H. dienst, stond achtereenvolgens te Leusden, Linscho- ten, Wijk-bij-Duurstede en Harderwijk en werd 11 Febr. 1883 te Leiden beroepen. Gedurende al dien tijd mocht ds- Van der Lip de Gemeente alhier dienen- In het jaar 1907 genoot hij het voorrecht alhier zijn 40-jarig ambtsjubileum te mo gen herdenken. Bij deze gelegenheid werd hij begiftigd met de orde van Oranje-Nassau. De laatste paar jan?.n evenwel kon zijn- eerw. het predikambt niet méér naar behooren en volgens den wensch zijns harten waarne men. Een ziekte, schijnbaar goedaardig in het begin, belette hem dit- Nog slechts een enkele maal trad de beminde leeraar voor do Gemeente op. Het laatst verleden jaar, toen hij voorging bij het Heilig Avondmaal. De ziekte nam steeds in hevigheid toe, totdat de dood een einde kwam nfaken aan het smartelijk lijden. Met ds. Yan der Lip is heengegaan een man, die, vooral door zijn eenvoud, zich vele vrienden in zijn Gemeente, die hem lief was, heeft verworven. Openlucht-voorstelling- Naar de „N. ,R. O," verneemt, zal dezen zomer, waarschijnlijk in Juni, op het be kende landgoed van den heer Creracr, ,,Duin en Kruidberg" te Santpoort, het tot nu toe nog nooit vertoonde drama ,,1/ioba" van Fred, van Eedan worden gegeven met mu ziek van Willem Landré. Da opbrengst komt ten bate van het Roode Kruis. De bioscoop. Op initiatief van de vareeniging „Hand- werkersYriendenkring", te Amsterdam, is besloten tot liet vormen van een permanent comité van actie, dat met alle kracht den strijd zal aanbinden tegen het bioscoopkwaad en dat tevens een model-bioscoop zal in richten en exploiteeren. ideaal wat aangaat het gehalte der te vertoonen films, waartoe de vereeniging „Handwerkers Vrienden kring" haar gebouw beschikbaar zal stel len. Dr. Kunwald. Kunwald, van het Philharmonisch Orkest, heeft zijn contract met Münohen ontbonden- Hij gaat naar Cincinnati- Het wetsontwerp op het auteurs recht. Het dag. bestuur van den Nationnlen Vrou wenraad van Nederland heeft een -adres ge richt tot den Minister vaü Justitie, waarin het op nader uiteengezette gronden verzoekt aan het aanhangige wetsontwerp op het auteursrecht de volgende bepalingen toe to voegen, volgens welke: lo- niettegenstaande de huwelijksgemeen schap de gehuwde vrouw, wat haar auteurs rechten aangaat, bevoegd worde verklaard zich zonder bijstand of maohtiging van den man te verbinden, betaling te ontvangen en in rechten op te treden 2o- de gehuwde vrouw gerechtigd zij over hetgeen zij ingevolge eenige beschikking over haar auteursrecht ontvangen of te vor deren heeft, zelfstandig te beschikken; Adressanten verklaarn verder, dat zij in genoemd ontwerp oen bepaling hebben ge mist ten opzichte van het auteursrecht van minderjarigen dat, hoewel eop. regeling op dit punt prac- tisch. van veel gerjngcr béteekénis moge zijn, toch naai* de meeniiig van adressanten be hoort te worden voorkomen, dat over het recht tot openbaarmaking of ver veel vuldi- ging van eenig werk van letterkunde, we tenschap of kunst door een ander dan den maker zei ven worde beschikt; zij het. ook onder waarborg, dat van deka" bevoegdheid door den minderjarige zelvon of zijn weder partij geen misbruik worde gemaakt; 'wes halve zij den Minister verzoeken in boven genoemd ontwerp een bepaling in te las- echen, volgens welke, met uitsluiting"van den wettel ij ken vertegenwoordiger zei ven, de minderjarige bevoegd worde verklaard, mot machtiging van dezen vertegenwoordiger over zijn auteursrecht te beschikken. SPORT. Een magere overwinning van Neder land. Een dikke nederlaag van Aj»x III. Bereateyu 111 en Ta- vena II promoveeren L. Hercu les 111. Overzioht. De wedstrijd om den „Rotterdamsckan Nieuwsblad"-beker tusschen Nederland <en België, was rijk aan sensatie, daar de Hol landers om te beginnen binnen twee mi nuten een leiding hadden van twea pun ten- Het kenmerkende vurige spel der Belgen kwam weer tob zijn recht, toen zij, hoewel onvolledig, toch gelijk wis ban te maken- Ton slotte krijgt Naderland weer do lei- ding, niettegenstaande zeer waarschijnlijk tegen de spelregels was gezondigd, en houdb ten slotte Göbel een strafschop, hiermede een fout van voor de rust herstellende en Nederland de overwinning bezorgende- 't Is te betreuren, dat de Belgen zoo ongelukkig waren en zoo weinig reservespelers bij zich hadden, waardoor in de overwinning van Nederland maar zier weinig verdioriste steekt- Dit is nu de vijfde overwinning in suc cessie op België en de „Nieuwsblad"-bekcr blijft nog een jaartje in Den Haag. Op het Ajax-veld behaalde De Sportman H oen flinke, echter zeer gelukkige over winning op Ajax III, waardoor de eerste klasse van den L. V. B. op één wedstrijd na tusschen Beresteyn en De Sportman II beëindigd werd. Do competitie der vierde klasse werd be ëindigd en op dezan laatsten wedstrijd is goed van toepassing het spreekwoord: Wan neer twee honden vechten om een boen, loopt de derde er fluks mee hoen. Tavenu II en Beresteyn III legden elkander het vuur zoo na aan de schenen, dat geen der partijen het tot een overwinning kon brengen, waar door de derde, L. Hercules III, in het ge lukkig bezit der darde plaats bleef recht op promotie krijgt- Wedstrijdresultaten van Zondag 28 April. Voetbal. Internationale Wedstrijd, Dordrecht: NedeilandBelgië 43 Nederlandsche Voetbal-Bond. Oostelijke Eerste klasse Zwolle: Z. A. C—U. D. 0—5. Deventer: Go-ahead—G. Y. C- 1L

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1