tyo, 16006 Vrijdag 30 April. A0. 1912. feze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieeie Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. PBIJ8 DEK ADYERTENTIEN: l6 regels 1.06. Iedere regel meer f0.17J. (ïrootere letters naar plaatsmimte. - Kleine advertentiën van SO woerden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Cents, Voor het inoaoaeeren wordt/"0.06 berekend. PBIJ8 DEZEB COURANT: Voor Leiden per week 9 Oentei per 3 maanden l.io. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1,30. Franco per poet1,66. Ill:, DHR WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Qeaien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeens kennis, 'dat door hen op heden vergunning ia ver kend aan de firma, TIELEMAN DROS, tn reohtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van verduurzaamde levens middelen aan de Middelste- en Uiterste- «raoht, door verbouwing van het perceel Middelstegraoht No. 85, Sèotie I No. 795, jraarih geplaatst zal worden een inrichting Sloor het fabrieeeren van ijs. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 85 April 1912. Leiden, 25 ApriB. De luit.-kol. W. D. A. Ophorst, van het 10de reg. inf. te Haarlem, wordt van 1 Juni tot 30 Sept. gedetacheerd bij het 8de reg. veld-art. te Leiden. Bij <iL aanbesteding van het bouwen ©ener christelijke school met acht lokalen en onder wijze rswoning te Aalsmeer was laagste insohrijer de heer W. Lastdrager, te Den Helder, voor f24,787. De „Martha-stiohting" te Alphen aan den Rijn, heeft drie giften van, f 100 ont vangen, waarvan twee voor haar bouw fonds. Men schrijft aan ,,De Stand." Bijna al le vrijzinnige leden van de Nedl-Herv. Kerk te Woubrugge hebben voor hun lid maatschap bedankt. Bedanxt is voor de toezegging van beroep naar de NecL-Hefv. Gem. te Dub beldam door ds. P. de Loose, te Waarder (bij Woerden). Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de Broeders van den H. Johannes de Deo tioh te Haarlem vestigden, eerst in de Jansstraat, later in een gesticht aan de Maerten-van-Heemekerkstraat. De kerk in dat gesticht, de ontvangkamer en de gan gen waren feestelijk versierd. Voor een groot aantal genoodigden droeg de rector, de heer Bosman, de Mie op, waarhij het kerkkoor de „Missa f esti va" van Loots zong Heb voorafgaande „Veni Creator" was van den heer Jac. de Jong, den directeur van het koor. Na afloop van de Mis werd ontvangst gehouden, waarbij verschenen de Commis- aaris der Koni. gin in Noord-Holland, de burgemeester van Haarlem, tal van Raads leden en andere autoriteiten. Namens tal van ingezetenen van allerlei godsdienstige gezindten bood mr. Thijssen een bedrag van f3200 aan, waardoor het gesticht uit gebreid; kan worden. Te half drie droeg Mgr. Cal lier, Bisschop van Haarlem, een pontificaal lof op, waar bij ook de Commissaris der Koningin te genwoordig was. De feeebpredioafcie, die daarop volgde werd gehouden door den Franciskaner monnik Simpliclus, van Breda. Aan den daarop volgenden feestmaaltijd ook Z. D. H. de Bisschop aan. De Raad van Zaandam verwierp met W tegen 7 Btemmen het verzoek der ge meente-werklieden, om den tijd, geduren de welken de duurte-toeelag werd ver leend, met een paar maanden te verlen gen. Hij besloot een gemengde commissie te benoemen, bestaande uit drie winkeliers, drie winkelbedienden, en drie Raadsleden, °m den Raad van advies te dienen in zake <te verzoeken om invoering van wettelijke winkelslui ting Voor het akte-examen 1. o. zijn te Utrecht geslaagd de heeren F. v. d. Bo- gsrd, te Zevenhuizen; J. S. A. Bos, te Achttienhovenen H. Burggraaff, te Wilnis. De heer W. Krabbendam, notaris, herdacht gisteren, dat hij 25 jaar geleden tot notaris te Amsterdam werd benoemd. jubilaris ontving van de zijde van di- ^oties van eenige hypotheekbanken en an dere finanoieele instellingen, verschillende Wijken van belangstelling. Te gelijk vierde de heer J. Voorwerk, be ttende, zijn zilveren jubilé. Ooi: hij mocht 8enige attenties ontvangen. In vex >and met het bekende arrest <Jen Hoogen Raad inzake de beëedi- gskwestie bij de Amsterdamsehe politie, hftftl V?lgen3 h3fc bhan8 het ge- Politiepersoneel opnieuw beéedigd. In handen van den hoofdcommissaris wor den zoowel de zuiveringseed als de eed als buitengewoon gemeenteveldwachter afge legd. Deze week zijn de hoofdinspecteurs en een aantal inspecteurs beëedigd. De plechtigheid geschiedde in een der loka len van het nieuwe hoofdbureel aan den O.-Z-Achterburgwal. De anti-rev. kiesvereeniging te Zaan dam cn de centrale ant.-rev. kiesvereeni- ging in het district Zaandam hebben be sloten, op ..iet verzoek van de vrijz. kies- vereenigingen, bij de herstemming voor de Provinciale Staten, op 30 dezer, den heer Dekker (U. L.) te steunen, in het vertrou wen, dat bij de periodieke verkiezing in 1913 van twee leden cén zetel voor de rechtsohe partij zal worden opengehouden. De R.- K. zullen even-ins den heer Dekker steu nen, doch stelden niet het genoemde voor behoud. In de te Arnhem onder voorzitter schap van den heer N. A. J. Voorhoeve gehouden algemeene vergadering van de „Vereeniging tot bevordering der Ho- moeopathie bleek uit het jaarverslag, dat de Vereeniging telt 45 donateurs, 231 leden en 356 begunstigers. Dr. Van Royen deed eenige mededeelingeoi over het in aanbouw zijnde homoeopathisch ziekenhuis bij Utrecht. In zake de kerkelijke kwestie te Dor drecht, heeft het ministerie der Dordt- sche predikanten besloten, de heeren Back man, Kramer en Vleezenbeek niet toe te laten als ouderling of diaken. Te Groningen is overleden de heer P. J. Kloppers districtsschoolopziener en schrijver van Christelijke lectuur. Gisteren werd de dagelijkscke dienst van het veer WillemsdorpMoerdijk offi cieel geopend. Reeds verleden jaar werd er een veerdienst ingesteld, doch de veerboot voer toen sleohts 's Zaterdag en 's Zondags. Duidelijk bleek, dat een dagelijksche veer dienst levensvatbaarheid zou hebben. Bij de instelling van een dagelijkschen dienst weisd tevens gewenscht de aanschaf fing van een nieuwe boot. Met deze boot werd gisteren de offioieele proeftocht ge houden. De boot heeft een lengte van 27 meter, een breedte van 6.50 meter. Hst voorste gedeelte is bestemd voor het opne men van rij- en voertuigen, het achterdek voor passagiers en rijwielen. De kajuiten, gerieflijk ingericht-, zijn ruim 10 meter lang. De machines hebben een vermogen van 250 p.k. De verlichting aan boord is eleotrisch. De proeftocht werd medegemaakt door den burgemeester van Dordrecht, Breda en Zwijndreoht, verschillende Raadsleden, hot lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land Ch. Vegtel, de griffier der Provinci ale Sta jen van Zuid-Holland mr. Tavenraat, en een aantal genoodigden. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vergaderden en konden zich dientengevolge niet doen ver tegenwoordigen. Aan de lunch werd door versoheidene heeren het woord gevoerd. Nadat te Moerdijk nog een vertegenwoordi ger van de Belgische automobielclub, de heer Collard was opgenomen, werd een tooht gemaakt over het Hollandsch Diep. Teruggekeerd te Moerdijk werden daar alle aanwezigen (en er waren op den wal zeer vele belangstellenden) vergund koste loos mede te varen naar Willemsdorp. Met de oude stoomboot konden zij zonder beta ling mede terug varen. Van te voren was door de deelnemers aan den proeftocht met de muziek voorop een rondwandeling ge maakt door hëfc feestelijk bevlagde Moerdijk. Door de opening van héb veer is feitelijk een nieuwe weg voor automobielen van Hol land naar de Belgische hoofdsteden geopend. Deze weg gaat over Dordrecht. Willemsdorp Moerdijk, Breda, Ginneken, Ulvenhout, Strijbeek, Hoogstraten, Rijckevorsel, Oost- malle, Westmalle, Schilde, Deurne, Antwer pen. BODEGRAVEN. De zang vereeniging ..Harmonie", alhier, heeft een zeer goed ge slaagde uitvoering gegeven, waarop ten ge hoor e worden gebracht- enkele koren en soli uit het Oratorium ,,Paulus" van Felix Men delssohn Baiiholdy en „Der Ostermorgen", cantate voor soli en koor van Sirismo Neu- komm. Het was voor de eerste maal, dat de directrice dezer Vereeniging, mej- Wilha. H. Koirswagen, van Leiden, op een uitvoe ring alhier dirigeerde. Zij heeft dat, zooals de voorzitter, dr- Marsman, in e?n toespraak zeide, op meesterlijke wijze gedaan. „Hatrmonie" werd belangloos bijgestaan door (drie bekende solisten, n-1. mej. Mien Driessen, sopraan, den heer J. P., bas, bei den [te Leiden, en den heer Theod. Gantzerfc, tenor, te Amsterdam. Alle drie solisten ver wierven grooten bijval; hun werd dan ook door den Voorzitter hartelijk dank gezegd voor hun medewerking, evenals m^j. A. Randoe, van Leiden, voor het piano-acoom- pagnement, en den heer H. J. D„ te Oeget- geest, voor de orgel begeleiding. Vérder be dankte de voorzitter mej. Karg voor de piano begeleiding bij de repetities en enkele dames en heeren, uit Leiden en Bodegraven, die met hun goede krachten voor deze gelegen heid de koren hadden versterkt. HAARLEMMERMEER. Gisteren, 25 April, vierde d!e heer M. Verhage, te Hoofddorp, zijn 40-jong jubileum als ont vanger der gemeente. Dat deze dag niet onopgemerkt voorbijging, spreekt vanzelf. Groot was het aantal dergenen, die den heer Verhage persoonlijk kwamen compli- menteeaen. De Raad der gemeente bracht den jubilaris ook een bezoek, en bij deze ge legenheid werd hij door den burgemeester op allerhartelijkste wijze toegesproken na mens den Raad. Spreker schetste daarbij rijn trouwe en nauwgezette plichtsvervul ling, ten slotte die beste wenschen uitspre kende voor hem en de rijnen. Een en ander ging vergezeld met het aan. bieden door den Raad van een allerkeurigst gevulde bloemenmand en een paar afzon- dierlijke planten. Met een enkel woord dankte de heer Verhage voor deze attentie. Ook van verschillende dorpsgenooten ont ving de heer Yeriiage bloemstukken, en ver scheidene bewoners gaven door het uitste ken der vlag bewijs van hun sympathie- Moge de heer Verhage nog lang het ambt, dat hem lief is, met dezelfde opgewektheid vervullen, als zulks thans het geval is, on danks zijn 75-jarigen leeftijd KATWIJK. In de gisteren gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel en Fa brieken werd mededeel ing gedaan van het afwijzend antwoord der J)ireotóe van do Noord-Zuidliollandsche Tramweg-Maatsdhap- pj op het verzoek, gedaan door de Kamer, om invoering van het fcwee-kla6sen-stelsel op de lijn KatwijkLeiden, alsmede van den heer A. van Rhyn, dat hij wegens onge steldheid zich genoodzaakt riet het voor zitterschap der Kamer neder te leggen- De rekening over 1911 werd nagezien en goedgekeurd. Tot voo-rzitter werd benoemd de heer F. E. Meerburg en tot vice-yoorzit- ter de heer W. Taafc. De nieuw benoemd* voorzitter spreekt er. onder bijval van de overige lodey, zijn leed wezen over uit, dat de heer V&i Rhijn, die van af de oprichting der Kan^rr in 1878, het presidium heeft waargenom^i, als zoodanig om gezondheidsredenen ontzag moest nemen. Hij heeft ongetwijfeld /eer veel voor de Kamer gedaan en zijn jrarugtrekken zal dan ook diep worden geVoéld. Besloten werd den afgetreden voorzitter schriftelijk dank te zeggen voor al hetgeen hij in liet belang der Kamer heeft gedaan- Nadat ton 6lotte de Kamér zich onledig had gehouden met de vaststelling van haar verslag over 1911, werd de vergadering ge sloten- KATWIJK AAN DEN RIJN. De Coöpe ratieve Boerenleenbank alhier hield gister avond haar eerste algemeene jaarvergadering- Uit het verslag van den kassier bleek, dat de Bank 28 leden telt, terwijl 23 spaar boekjes zijn uitgegeven. Aan spaargelden werd ingebracht f18,696.68 en terugbetaald f 5841met de bijgeschreven rente bedroeg het saldo op 1 Januari dezes jaaxs f 12,996-36 De totale ontvangsten bedroegen f 29,011-00 en de uitgaven f 28,883-91, zoodat d^ kas sier verwerkte de niet onbelangrijke som van f57,895.41. Aan voorschot is verstrakt f 5400, .waarvan terugbetaald f 2300- Met het oog op het nog korte butaan der instel ling mogen bovenstaande cijfers zeker niet onbelangrijk worden genoemd- De heer Jb- van der Gugten werd .herbe noemd tot voorzitter, de heer A- Kovpels- hoek tot lid van den Raad van Toezicht en de li^ér Joh. Meyer tot laatsvervangend bestuurslid- KATWIJK-A AN-ZEE- Gisteravond gaf de Chr. zangvereeniging „Halleluja", diT. de heer Th. Enderló, een openbare uitvoering in de Gemeentezaak No- 1 was het Bondslied dat flink wérd uitgevoerd. No. 2 „O, heerlijk land" van S- de Lange bleek een nummer te zijn waar flinke studio achter zat. Schoon rolden de verschillende partijen dooreen- 't Daverend applaus aan het einde van het vörs was dan ook welverdiend. Hierna volgden een twee tal solo-nummers, n.l. „Onze Vader" (Duitsck) en „Kerstlied"^ die op verdienstelijke wijze werden voorgedragen dooi' den heer G- van Wijk, van Leiden. Nu en dan soheen öns de begeleiding iets te sterk- Na het zin gen dezer liederen bood een meisje den heer tVan Wijk een prachtig bloemstuk aan- Vervolgens kregen wij te hooren een kwar tet van de dames L- A. en A- L. Minnee en de heeren Chr J. Minnee en H- Noort- Werd het eerste kwartetnummer „De Heer ia mijn perder" goed gezongen, het tweede: „Gebeds- troosb" werd bepaald eanig uitgevoerd. Voor al de sopraan ldonk zeer helder- Nu was hot lcoör weder aan de beurt Fol-sch en krachtig was do inzet van „Op wekking tot een wandeling", terwijl „Schom mel mijn scheepje" met de vereisohte los heid en levendigheid werd gezongen- Een groot deel van 'fc succes van dit lied komt toe aan de verdienstelijkè begeleiding van den heer Kres. Het programma voor dezen avond was Wel vol afwisseling nu toch kwamen weer twee nummers van anderen aard, n.l. voor sopraan-solo te zingen door mej. Paile vliet, die ook nu haar eer ophield- Nog volgden drie nummers door het geheele koor te zin gen, waaronder twee goede bekenden, n-1. „De twee Jagers" van H. Blattmacher, dat gebisseerd .werd en, „Het geuzenvendel op den thuismarsch." Toen was er een korte pauze, waarna het laatste deel van het programma werd afge werkt, bestaande uit twee nummers: „Ps- 143" en „Kerstmis-Oratorium". 't Beste was voor het laatst bewaard. De uitvoering van dit 6choone, dooh ingewikkelde kunstwerk gelukte uitstekend. Gaarne brengen wij hulde aan den heer Enderlé, die „Halleluja" heeft opgevoerd op de hoogte waarop zij nu staat- Een woord van dank komt ook toe aan de Vereeniging zelf voor het genot dat zij heeft doen sma ken, aan, de solisten en aan den heer J. Kres. Aan 't slot der vergadering wérd door ds- J. J. Impeta een enkel woord gespro ken en nadat door allo aanwezigen was ge zongen P6. 103 vers elf ging do. I. in dank gebed voor. v De Chr. Zangvereeniging uit Alphen, waarvan de heer Enderlé ook directeur is, woonde de uitvoering bij. De verkoop van het Emma-bloemtp-je heeft voor Katwijk f 55 opgebracht togen het Juliana-bloempje in 1911: f 90- i Gisteren kwam alhier voor den wal de logger „Voorwaarts" K.W. 149, van de hoeren R. Ouwehand en J. Parlevliet, sohip- per Jb- v. Beelen. De gevangen visch, hier afgeslagen, bracht f 51 op. "WARMOND. Do gisteren alhier gehouden groene bollenveiling was zeer bevredigend. Er werd flink geld besteed. Vooral som mige soorten narcissen brachten veel op. Er was voel kooplust, hetgeen voor de kwee kers, vooral voor de kleine, een verblijdend verschijnsel is, daar zij het in de laatste jaren zeer slecht hebben gehad. Thans is men begonnen met dé ver nieuwing van den Warmonderstraatwog en wel van af het Warmonderhek. De onaan gename keien aldaar zijn verdwenen en ver vangen id oor klinkers. Menigeen ziet het met blijdschap. Bij Kon. besluit is mét ingang van 16 Mei benoemd tot dareoteur van het post- en telegraafkantoor te Franeker, H. Pobt, thans oommies der telegraphie 1ste kL is met ingang van 1 Mei benoemd tot ma gazijnbediende bij het hoofdbestuur der pos terijen en telegrafie J. van den Berg, thans op tijdelijken voet aldaar werkzaam; is meb ingang van 1 Mei bij de zeemacht bevorderd tot officier van gezondheid 1ste kl. de officier van gezondheid 2de kl. L. K. Garf; is aan. den luit. ter zee 2de kl D. J. Bern- trop met 28 April wegens ongeschiktheid voor de verdere waarneming van den milt- tairen dienst ten gevolge van lichaamsge breken eervol ontslag ui'ü den. zeedienst ver leend onder toekenning van tijdelijk pen sioen van f 275 's jaars, -te genieten gedu- rende één jaar; is met ingang van 1 Mei aan A> O. Brag- gaar, te Amsterdam, op verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van op- richter 2de kl. voor het stoomwezen is benoemd tot vertegenwoordiger der Ne- derlandsche regeering op de in Mei te Lon den te houden internationale tuinbouwten toonstelling, jhr. mr. W. Th. O. van Doorn, voorzibter van den Nederlandsche®. Ti>ln« bouw raad te 's-Gravenhage; is aan mr. K. W. P. F. baron Gericke van Herwijnen op verzoek eervol ontslag ver leend als voorzitter der commissie, belast met het afnemen van het examen voor den consulairen dienst, onder dankbetuiging ?n toHl voorzitter van genoemde commissie be noemd jhr. mr. F. G. van Panhuys, Hr. Mé. gezant te Bern; is aan J. Erasmus op verzoek met ingang van 8 Juni eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Oadzamd; is J. van de Putte, "hoofd der bijzonders school voor Ohristelijk-Nationaal onderwijs "tja Gouda, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Naasau is D. Haaselman benoemd bob burge meester van Zoelen 13 met ingang van 1 Aug. aan mr. O. de Witt Hamer op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van schoolopziener in het district Goes is, als blijk van goedkeuring en tevreden heid, de gouden eere-penning voor mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift toegekend aan H. B. Harvey, chef- offioier aan boord van het Engeleche stoomschip Cawdor Castle", wegens de door bem met levensgevaar verrichte 'ad ding van schipbreukelingen bij' gelegenheid van den ondergang van het Nederlandsche stoomschip Willy" in de Noordzee, op 1 October 1911. Ja o. deJong. Jao. de Jong, eenmaal een beroemd fluit speler» die den titel droeg van scr-^fluitist van Koning Willem III is, 73 jaar oud, te Amsterdam overleden. De heer De Jong was versierd met de orde van de Eikekroon. Hen-ri Völlmar. De heer Henri Völlmar, in Den Haag, is uitgenoodigd als lid zitting te nemen in de jury voor den grooten internationalen muziek wedstrijd, uitgeschreven door den gemeenteraad van Parijs en den Algemee- nen Raad van het Seine-departement, tegen Pinksteren GedenkteekenVan't Hoff. De commissie voor het aanbrengen van een gedenkteeken voor Van 'fc Hoff in hefc Chemisch Laboratorium der Rijksuniversi teit te Utrechb, diat zijn naam draagt, zal op 24 Meï a. s. hefc in marmer uitgevoerde reliefportrob van Van 't Hoff, uitgevoerd door Pier Pander, te Rome, overdragen aan de curatoren der universiteit. Di „Titani o." Weldra zal bij de firma Ooeterbaan en L* Coinfcre, te Goes, verschijnen een beschrij ving van hefc vergaan der ,,Titanio", méfc foto's. Het Rijksmuseum. Hefc Algemeen Bestuur van hefc Verbond van Nederlandsche Kunstenaarsvereemgin. gen heeft zich met een adres tot den Minis ter van Blnnenlandsche Zaken gewend, om •rijn bezrwaren uiteen te zetten tegen de voorgenomen verdere bebouwing van de tuinon van het Rijksmuseum te Amsterdam, ter verkrijging van ruimte voor het herben gen van een toegezegde schenking van den' heer J. C. Drucker. Johan Sohoonderbeek. Naar ,,De Ned." met leedwezen verneemt, wordt het Christelijk muziekleven, dat in de laatste jaren in de hoofdplaatsen van ons land in krachtige Chr. oratorium ver eerd gingen begint op t>e bloeien, bedreigd met een ernstig verlies: aan den heer Schoonderheek, die in de hoofdstad, in de Residentie en in Haarlem zulke verenigin gen onder zijn bezielende en krachtige lei ding heeft, zijn van uit hefc buitenland aan biedingen gedaan, die zijn heengaan uit ons land zeer mogelijk maken. Het blad hoopb echter weldra te kunnen betichten, dat Sohoonderbeek voor Neder* land' behouden blijft. Bij a'en uitgever H. A. van Bottenburg, te Amsterdam, is een boekje verschenen met Engelsohe verhaalt jee voor zelfoefe ning in het Engelsch, als men er al beetje in thuis ia. AU men die stukjes allemaal vlot kah vertalen, kan men zijn weg in Engeland én Amerika wel vinden. buardero sigaren? In een te Utrecht gehouden vergadering van het dagolijksch bestuur van het „Ver bond van Vereenigingen van Sigarenfabri kanten in Nederland" is, nadat vooraf een langdurige bespreking waa gehouden met de afgevaardigden van de vier arbeidersor ganisaties in de sigarennijverheid, het vol gende besluit genomen. Men acht het noodig, dat de arbeidsvoor-: waarden in de sigarenfabrikatie worden verbeterd, dooh is van oordeel, dat een der gelijke verbetering alleen mogelijk is bij verhooging van de verkoopprijzen van de sigaren. Men heeft daarom besloten, tegen Dinsdag a.a de besturen van den R.K. Pa> troonBbond van Tabaks- en SigarenfabrL kanten te 's-Hertogenbosoh en de Vereeni ging van Sigarenfabrikanten te Eindhoven nit te noodigen, tot een oonferentfe om te trachten te dien opzichte een gem eenschap a pelijko regeling te treffen. Op die conferentie zal worden voorge steld, een commissie te benoemen en ook overleg te plegen met de Vereeniging van Si garenwinkeliers. Daarna zullen gemotiveer de voorstellen worden gedaan aan de aan-i gesloten Vereenigingen, en vervolgens zal,' zoo spoedig mogelijk, een nieuwe vergade ring van het verbondsbestuur worden ge houden. Telofoon-vorbindiug met Parijs. Naar wij vernemen hebben de laatste proefnemingen met de telefoonverbinding AmsterdamParijs een zeer goed resul taat gehad, zoodat de opening van dezen dienst binnenkort verwaoht kan worden., Met verschillende andere plaatsen in Frankrijk is men er oohter nog niet in geslaagd een goede verbinding tot staod ïe brengen. (,;Tel.")

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1