N° 15998 Woensdag W April, - A0. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. j nuttige handwerken. Kunst, letteren, enz, feuilleton. Wonderlijke avonturen. LEIDSCH DA&BL PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van I6 regel! /"1.05. Ieders regel meer 0.17J. G-rootere letten naar plaatsruimte. - Kleine adrertentiën ran 30 woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het inoaaseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per week 9 Gents per 3 maanden .1 11 f 1.10. Boiten Leiden, per loeper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per peit 1.05. Afsloiting passage Maarsmanssteeg. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen bij deze ter algemeen© kennis, dat de Maarsmanssteeg, wegens het maken van een aansluiting aan het kabelnet der Electriciteitsfabaek, op Donder dag 18 April a.9. voor het ver- keermetrij-envo ertuigen tal lijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 April 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders v<tn Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter olgemeene kennis, dat door IP. P. DE JONG, caféhouder, wonende te Leiden een verzoekschrift is ingediaad, om verlof voor den verkoop van alcoholhou denden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het voorvertrek van het perceel Hooge- woerd 164. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 17 April 1912. Leiden, 17 April). Bij den penningmeester van de Leid- aohe Vereeniging voor Herstellingskolonies is een gift. ontvangen van f 5 van den heer L. B., door bemiddeling van mr, Van der Eist hem toegezonden. Onze lezers hebben de advertentie van de „Kwartgulden-Vereeniging voor Zee- ïuanstehuizen" zeker gelezen. Maar tooh herinneren we nog eens gaarne aan het Le- «oek, dat hen te wachten staat. Deze Vereeniging wil nl. in havenplaatsen Zeemanshuizen oprichten, waar de zeelieden, die na een lange reis niet weten waarheen, een tehuis kunnen vinden, waar zij gaarne komen, maar waar zij ook gaarne worden ontvangen. Men vraagt slechts een bijdrage van 25 centseen wijs besluit, omdat iedereen, die er wat voor voelt, dan geen bezwaar behoeft te maken er aan mede te doen. Mej. A. Wiedemeyer, van Hillegom, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen In ons vorig nummer maakten wij mei dag van het beroep van ds. S. Ronner, i iv&n Hendrdk-Ido-Ambacht, naar de NecL- Heiv. Gem. te Waddinxveen. Thans kun- iteD wij melden, dat dit het 21ste beroep dat ó'e kerkeraad in de bestaande va cature heett uitgebracht. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren een bezoek aan het Kinderzieken huis aan de Laan-van-Meerdervoort in Den Haag en vertoefde daar vijf kwartier. Zij onderhield zich met de zusters en de kinderen en deelde aan alle patiëntjes ge schenkjes uit. Zij zelve ontving in elke zaal uit handen van een der meisjes een bouquetje. Bij Kon. besluit is de Commendery Nederland der Johanniter-Orde erkend, als ten doel hebbende de vrijwillige huLp- verleening aan zieken en gewonden, en is zij gemachtigd, om in tijd van oorlog hulp te verleenen aan gewonden en zieken, behoorende tot de legers van oorlogvoe rende mogendheden. De jaarlijksohe algemeens vergadering der Maatschappij van Nijverheid wordt 21 en 22 Juni a.s. te Delft gehouden. Het besluit, onlangs genomen door het bestuur van de Amsterdameche diamant- club Concordia", om dames-makelaarsters toe te laten, is weder ingetrokken. De le denvergadering weigerde met groote meer derheid van stemmen haar goedkeuring a an dit besluit te verleenen, waarop het be stuur zijn mandaat neerlegde. Naar reeds eer door ons werd mee gedeeld', heeft de Amsterdamsche commis sie ter bestudeering van het vraagstuk der vuilverbranding, bestaande uit dé heeren A. de Groot, directeur a'er stadsreiniging; A. W. Bos, directeur van pubheke werken, en de ingenieurs van P. W., tïe heeren F. 's Jacob en Lohr, haar buitenlandsche rei zen e enigen tijd onderbroken door de sta king in de Engélsohe kolenmijnen. Nu die staking tot het verleden behoort hebben de heeren hun reis naar Engelland aan vaard. Zij zullen verschillende plaatsen bezoeken r Londen, Liverpool, Birming ham, Manchester, Southwark e. a. In Engelland zijn ruim 200 verbrandings ovens en is het aantal toegepaste systemen óók zeer groot. Van de voornaamste systemen zal de commissie de werking gadeslaan, om daar na haar bevinding neer te leggen In 'n aan B. en Ws. uit te brengen rapport en om te komen met voorstellen voor de in de hoofdstad te nemen proeven. Nog deze week wordt de commjssie daar ter stede terug verwacht. („Tel") Aks opvolger van den heer Ph. J. Do denhuis is met ingang van 1 Juli benoemd tot stationschef bij de H. IJ.-S.-M. te Haarlem de heer H. Mul, sedert jaren chef van het Amsterdamsche goederenstation aan de Oostenburgergraoht te Amsterdam. De Vereeniging „Het Nederlandsch Natuur- en Geneeskundig Congres" heeft gisternamiddag in de Aula der universiteit te Amsterdam een algomeene vergadering gehouden, waarm prof. dr. H. Zwaardo- maker Czn., uit Utreoht, een rede heeft uitgesproken ter herdenking van het 25-ja- rig bestaan der Vereeniging. Vier Arnhemsche raadsleden hebben bij den Raad van Arnhem ingediend een ontwerp-verordening, regelende de wette lijk verpliohte vervroegde winkelsluiting. Deze raadsleden hebben een enquête go- houden bij 1031 winkeliers te Arnhem, van wie zich 734 vóór een regeling verklaarden en 119 er tegen; 178 hebben geen oordeel uitgesproken. Bij de gehouden stemming voor de verkiezing van een lid van de Prov. Staten in het distriot Sohoterland (vao. mr. J. Woltman) is gekozen de heer J. Wuite (lib.) te Tjalleberd met 2454 stemmen. De heer H. de V03 (S.-D. A.-P.) te Jubbenga, verkreeg 2045 Btemmeai. Uit Arnhem wordt aan „Het Volk" ge meld, dat de heer O. Snieenk binnenkort zal aftreden als hoofdredaoteur van het anti-rev. „Arnhemsch Dagblad." De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijk6 schat kist, uit Doe tindie m, van een onbekende, is ontvangen f 1500 aan bankbiljetten, ter voldoening van verschuldigde successie rechten, enz. De audiëntie van den minister van Waterstaat zal' a. s. Vrijdag niet plaat» hebben. ALPHEN. In de zaal van het Nutegê- houw gaf gisteravond de muziek vereerd ging „Aïti et Religioni", een uitvoering. Velen waren aanwezig, want het is bekend, dat deze Vereeniging onder leiding van haar bekwamen directeur, den heer W. J. Smol ders, onderkapel meester va n het 4de Reg. inf. te Leiden, wat schoons ton gehoore brengt. De vooTzitter, de heer Verduyn, bracht in zijn openingswoord den directeur een woord van oprechten dank met de ver zekering, dat de Vereeniging het een eer acht zoon directeur te bezitten, en met den wensch, dat hij ook eena als kapelmeester als lidrecteur der Vereeniging moge werk zaam zijn. Vooraf was allen aanwezigen een hartelijk welkom toegeroepen en een woord van dank gebracht aan donateurs On begunstigers voor hun gewaardeerd en steun. Onder begeleiding der muziekinstru menten zongen alle aanwezigen P&. 922, waarna met het afwerken van het pro gramma werd begonnen. Soboon klonken de tonen door de ruime zaal. Bij het optreden der lieeren ElkiaS UahgM jas, viool, en Joh. N. Zandbergen, piano, die welwillend hun medewerking ook' ntf weer verleenden, weerklonk een davrircaidj applaus door de zaal. Aan 't slot zongen de aanwezigen Gez. 881 en 4, waarna ds. Gipsen na een woord van dank aan allen gebracht te hebben, met dankgebed deze best geslaagde bijeen komst sloot. HAARLEMMERMEER. Voor het toela- tings-examen aan de Geref. Kweekschool Voor Onderwijzers te Amsterdam, slaagde o.m. ook onze dorpsgenoot H. D. Frugte. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren tegen het vallen van den avond kwam hier met ver- eche visoh voor den wal de trawler KW 50 van den heer W. Taafc, schipper Cent Hoek. Een gedeelte van de vangst werd na aan brengst nog 's avonds op het strand afge slagen, de rest vanmorgen vroeg. De be somming beliep f 150. LISSE. Wegens den storm hebben dé bloemisten lang tevergeefs op de meet schepen moeten wachten; maar door den gunstigen wind zijn zij nu in groeten getale opgekomen. Gisteren lagen alleen voor! deze gemeenten 24 schepen in lossing. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Het „Palace- Hótel" zal nog vóór het badseizoen geopend worden. Reeds nu zijn vele kamers rer- huurd. SASSENHEIM. Vermoedelijk door het spelen met lucifers door jongens, ia (-en rietschelf van de gebroeders Vos, alhier, afgebrand Een juffrouw, alhier die haar fiets met vrij wiel, een mooi nieuw karretje, nog niet goed meester was, moest op den straatweg uitwijken. Zij week blijkbaar wat te ver uit en kwam in de Bloot terecht, waaruit zij door twee heeren, die juist per rijwiel aankwamen, werd gered. Het kar retje is later opgevischt. De juffrouw moet weinig animo meer voor de wielersport hebben. TER-AAR. Ook Korteraar zal, in aan sluiting met Nieuwkoop, Zevenhoven en Nieuwveen, naar men verneemt, binnen kor ten tijd van elecfcrisch licht worden voor zien. Op een bijeenkomst, gisteravond gehou den, waren ruim 30 personen bereid door aansluiting het plan te steunen en een me- nigte bewijzen van instemming waren in- gekomen. De heeren Mol, uit Nieuwkoop*, en Tensen, uit Ter-Aar, verschaften de noo- digo inlichtingen en in de hier gevormde commissie werden benoemd de heeren H. G. Vis, A. Kammeraat en O. van der Tang. Ook zal waarschijnlijk het deel der gemeen te, gelegen tusschen Papenveer en Katten- brug, in het net worden opgenomen. WADDINXVEEN. Door den Raad is aan mej. Meijers, onderwijzeres met ver plichte hoofdakte, aan de openb. school (dorp) tegen 1 Mei eervol ontslag verleend. Met ingang van 15 April ia aan de Openb. School (brug) tot onderwijzer aangesteld de heer A. de Bruijn, van Streefkerk. ZOETERMEER. Bij enkele oand/idaab- stelling is gekozen tot lid van den Gemeen- teAi/d de heer L. Karens (A.- R.) in de plaats van den heer 0. L. J. Boe (L.), die door de benoeming van zijn zoon tot bur gemeester moest aftreden. 25 jarige ambtsbediening Tan ds. O» Hartwiggen. Heden herdenkt dsl O. Hartwiggen, predi kant hij de Ned.-Hérv. Gemeente alhier, den dag, waarop hij een kwart-eouw gele den het ambt van pTedikant aanvaardde bij de Ned-Iierv. Kerk, die hij achtereenvolgens Idiendo te Nieuwkoop, te Oud-Beierland on Sedert 1895 te Leiden. Toen het in de Gemeente bekend werd, !4at het jubileum aanstaande was, lag het voor dé hand, dat de behoefte onder do leden der Leidsche gemeente, waarin ds. Hartwiggen vele en warme vrienden heeft, wérd gevoeld, om dezen dag niet onopge merkt te laten voorbijgaan. En toen mien in dé vroegere standplaatsen van dit voorne men kennis kreeg, wilden ook daar Vele leden niet achterblijven. Er vormde zioh' een commissie, bestaande uit leden der verschillende kerkelijke be- sturen, bestaande uit do heeren Wl F. Eg. gink, D. van Leeuwen, ouderlingen; mr. P. E Briöt, "Wi. Splinter, diakenen; P. J. van Hoeken, P J. Mulder, leden der gemeente- commissie; A'. Wdggers Sr., T. SpruitenbuTg notabelen; J. Schippers en C. J. Kromwijk, leden van het Kiescollege, die bijdragen van gem.deden in ontvangst wilden nemen. Ook van léden uit Nieuwkoop en Oud-Beierland Hedenvoormiddag vervoegde deze Commis si© zich ten huizo van den jubilaris, om' hem met dezen heuglijken dag geluk te wenschen. Voorts bood zij bij monde van den lieer W. F. Eggink hem namens vele gemeenteleden een zware antieke eikenhou ten kast aan met kostbare pullen van oud- Delftsch aardewerk, vergezeld van een fraai album met opdracht, waarop gezichten der drie gemeenten, waar hij als predikant ge staan heeft en de namen der deelnemers. Ds. Hartwigsen was zeer getroffen door dit blijk van sympathie en aanhankelijk heid en het deed hem vooral goed, dat de oude gemeenten hem nog niet vergeten had den. Met grooten dank werd de hulde door hem .aanvaard. Ook van .andere zijden ontving de jubi laris talrijke blijken van belangstelling, niet het minst van zijn ambtgenooten, zoowei van elders als uit Leiden zelf, van leer lingen en oud-leerlingen, enz. Nieuwe Bijbelvertaling. Dootr het initiatief van de heeren P. Veon, predikant te Zutfen, D. van Krevelen, pre dikant te Lichtenvoorde, en L. W. Bakhui zen van den Brink, predikant te Utrecht, is in het vorige jaar besloten ter hand te nemen een nieuwe vertaling van idon Bij-* bel, die, zoo getrouw mogelijk aan den grond tekst, in da taal van pnzen tijd, de Heilige Schrift aan ons volk wil geven. Deze commissie heeft overwogen, dat /de Statenvertaling in menig opzicht verouderd ia wat zinsbouw en woordkeus betreft; dat rekening moet gehouden worden met den tegenwoordigen stand der wetenschap, aan gaande den grondtekst, en dat in een Bij bel- vertaling, die voor onzen tijd ,zal voldoen, aan den (dag moet treden het streven om] de gewijde schrijvers zoo duidelijk mogelijk in hun eigen geest rechtstreeks te doen spre ken tot den lezer. Reeds is een aanvang gemaakt mét de vertaling van het Nieuwe Testament, waar van de leiding in handen is van dr. A. van Veldhuizen, hoogleeraar vanwege de Néd.y Herv. Kerk aan de Universiteit te Gronin gen terwijl als medewerkers optreden de heeren dr. F. W. Grosheide, predikant bdj de Gereformeerde Kerk te SchipluidenF. L- O. P. van Dingen, oud-docent der Chr. Geref. Kerk, te Velp; dr. J. W. Pont, hoogLeerann vanwege de Hersteld Evang-Luth. Kerk aan de Universiteit van Amsterdam1; dr. O. H. Rhijn, hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de Universiteit te Groningen; dr. J. de Zwaan, buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Leiden. De vertalers stellen, naar den aangenomen grondtekst (editie van Nestle), gemeenschap pelijk den Nederlandschen tekst vast, in overleg met de commissie van initiatief, die in het bijzonder met de [revisie van het Nederlandsch is belast. De bestaande verdeeling in hoofdstukken 'en verzen wordt behouden, doch de hoofcL inhoud der verschillende deelen wordt in pericopen samengevat en door een opschrift zoo beknopt mogelijk aangegeven. Aantee- keningen zullen alleen betrekking hebben op parallelle plaatsen, antiquiteiten of geo graphic. In kle eerste kosten is voorzien door een belangrijke gift, die ds. P. Veen daartoe van leen belangstellend lid dér gemeente heeft ontvangen. S) Zijn portret? Hoe zou ik het kunnen rna- ken? Twintig keeren heb ik Arsène Lupin gözion, en twintig keeren was het een an- for, dien ik zag... of liever dezelfde, dook [vervormd door twintig spiegels, telkens mot* «ja eigenaardige oogen, zijn bijzonderen Kelaat3vorm, zijn typisch gebaar, zijn uguur en zijn karakter I nik zelf," zeide hij t-ot mij, „weet niet goed meer -wie ik ben. In een spiegel her ken ik mijzelf niet meer." Scherts, natuurlijk, en paradoxemaar [waarheid ten opzichte van hen, (ie hem "Ontmoeten en die niets weten van zijn on eindige hulpbronnen, zijn geduld, zijn gri meerkunst, zijn wonderbaarlijk vermogen, om tot de afmetingen van zijn gelaat toe te vervormen en zelfs de verhouding tua- fcohen zijn gelaatstrekken onderling te ver- •aderen. Waarom," zeide hij ook, „zou ik een be paald voorkomen hebben? Waarom het ge- •Fear van altijd dezelfde persoon te zijn niet rmijden Mijn daden doen mij voldoende En hij preciseert met eenigen trots vPf8 te heter, als men nooit met zeker- lfggen: iB Arsène Lupin. De azaak is, dat men zondër kans op ver- tPasmg ©egt: Dat heeft Arsène Lupin ge- Ik <teden en avonturen tal ten te verhalen volgens de vertrou welijke meded'eeh'ngen, welke hij zoo* vrien delijk was mjj' te doen, soms op een winter avond in de stilte van mijn werkkamer. Arsène Lnpin in de gevangenis. Geen toerist, die de oevers der Seine kent, is dien naam waardig, als hij tussohen de bouwvallen van Jumièges en die van Saint-Wandrille niet heeft opgemerkt het zonderlinge, kleine kasteel Malaguis, dat zoo trotsoh op zijn rota ligt middenin de rivier. De boog van een brug verbindt het met den weg. Het voetstuk van zijn som bere torentjes smelt samen met het graniet, dat hen draagt, een geweldig groot blok, van den een of anderen berg gescheurd, en dat daar door een uitbarsting schijnt heenge&lingerd. Het rustige water der groo te rivier speelt overal ih het rond tusschen het riet. De geschiedenis van Malaguis is veelbe wogen, ruw als zijn omtrek. Zij gewaagt slechts van gevechten, belegeringen, aan vallen, stormloop en en moorden. De boeren in de streek vertellen, elkaar sidderend nog van de misdaden, die er gepleegd zijn. Men verbaalt geheimzinnige legenden. Men spreekt van de beruchte onderaardsche gang, die eertijds naar de abdij van Jumiè ges leidde. In dit oud verblijf van helden en roovers woont baron Nathan O ahorn, baron Satan, zooals men hem vroeger noemde op de Beurs, waar hij een beetje te anel rijk ge worden is. De heeren van Malaguis, die ge ruïneerd waren, hebben hem voor een baga tel het huis hunner voorvaderen moeten verkoopen. Hij heeft er rijn prachtige ver zameling meubelen, schilderijen, aardewerk en beelhouwwerk heengebracht. Hij woont er alleen, met drie oude bedienden. Nie mand komt er 001't. Niemand heeft er ooit in het décor der ouderwetsche zalen de drie Rubensen gezien, die hij bezit, zijn twee Watteaus en vele andere merkwaar digheden, die door middel van bankbiljet ten ontrukt zijn aan de rijkste klanten der openbaTe verkoopingen. Baron Satan is bang. Hij is niet bang voor zijn eigen persoon, maar voor de schatten, welke opgehoopt zijn met zulk een hardnekkigen hartstocht en het door zicht van een liefhebber, dien de geslepen- ste kooplui zich niet kunnen beroemen te hebben beetgehad. Hij houdt van zijn schat ten. Hij bemint ize als een gierigaard, na ijverig als een verliefde. lederen dag, bij zonsondergang, worden de vier met ijzer beslagen deuren, die dé beide uiteinden van de brug en den voor hof beheerschen, gesloten en gegrendeld. Biji de minste aanraking klinken electrische sohellen. Van den kant van de Seine is er niets te vreezen: de Tots verheft er rich steil. Op een Vrijdag in September vervoegde zich de brievenbesteller als naar gewoonte aan den ingang der brug. En volgens dage- lijksche gewoonte deed de haron zelf de zware deur op een kier open. Hij keek den man zoo nauwkeurig onder zoekend aan, of hij al niet sedert jaren dit goedige, opgewekte gelaat en die snaaksche Doerenoogen kende, en de man zeide lachend tot hem: „Ik ben het alweer, mijnheer de baron. Ik ben niet een ander, die mijn kiel en mijn pet heeft aangedaan." „Men kan nooit weten," mompelde Oo- liorn. De brievenbesteller reikte hem een pak kranten over. Daarna voegde hij er bij: „Er is nieuws, mijnheer de baron." „Nieuws?" „Een brief... en nog wel een aangetee- kende." Zonder vrienden of iemand, die belang in hem stelde, als hij was, ontving de baron nooit een brief, en dadelijk leek hem dit een kwaad voorteeken, dat aanleiding gaf tot ongerustheid. Wie was de geheimzinni ge briefschrijver, die het epistel naar zijn eenzame woonplaats zond? „Wilt u teebenen, mijnheer de baron?" Hij teekende gemelijk het ontvang bewijs. Toen nam hij den brief aan, wachtte tot de besteller bij de kromming van den weg verdwenen was, en na even heen en weer gestapt te hebben, ging hij tegen de leuning van de brug staan leunen en scheurde de enveloppe open. Zij bevatte een in vieren gevouwen papier met dit geschreven hoofd „Gevangenis de la Santé, Parijs." Hij keek naar de onderteekening: „Arsène Lupin." Ontsteld las hij; „Mijnheer de Baron In de galerij, die uw beide salons ver- i>indt, is een schilderij van Philippi de Champaign e van uitstekende makelij en dat me zeer bevalt. Uw Rubensen zijn ook naar mijn zin, evenals uw kleinste Watteau. In het rechtsche salon noteer ik een spie gel, stijl Lodewijk XIV, tapijten van Beau- vais, een empire-tafeltje van Jaoob en een Renaissance-stoel. In 'heb linksoke salon de geheel© glazen kast met juweel en en miniaturen. Ditmaal zal ik mij tevreden stellen met deze voorwerpen, die, naar ik geloof, ge makkelijk van de hand zullen zijn te doen. Ik verzoek u dus ze goed te laten inpak ken en ze (franco) aan mijn adres te zen den aan het station Batignolles, en we-1 bin nen acht dagen. Anders aal ik ze zelf ko men verhuizen in den nacht van Woensckg 27 op Donderdag 28 September. En, wat billijk is, in dat geval zal ik mij niet verge noegen met de bovengenoemde voorwerpen. Verontschuldig den kleinen overlast, dien ik u veroorzaak, en aanvaard de verzeke ring van mijn eerbiedige hoogachting. Arsène Lupin." „P.S. Zend me vooral niet de grootste Watteau. Hoe wol u er op de verkooping dertig duizend francs voor betaald hebt, "<s het slechts een copie, daar het oorspronke lijke doek onder het Directoire verbrand is door Barras op een dollen avond. Lees de onuitgegeven „Gedenkschriften" van Garat. Ook hecht ik niet aan den Lodewijk XV- ketting, waarvan de echtheid mij twijfel achtig schijnt." Deze brief bracht baron Cahorn van streek. Als hij door een ander ondertee kend was geweest, zou hij hem reeds sterk hebben verontrust, maar onderteekend door Arsène Lupin!... Nauwgezet lezer van kranten als hij wa* "en dientengevolge op de hoogte van alle wat op de wereld voorviel op het gebi' van diefstal en misdaad, wist liij alle» v de heldendaden van den helsohen infareW (Wordt vervc4gdj

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1