Zaterdag 13 April. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. FEUILLETON. Wonderlijke avonturen. fjo, 15995 PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels /T.05. Ieders regel meer /'0.17J. Grootere letter» naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën ran 30 -woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 Oenta,Voor het inoaseeeren wordt/'0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 8 maanden l f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post 1,65, Leiden, 13 Aprifl. Door mr. A. v. d. Eist is voor de Leid- fcohe Yereeniging voor „Kind erker stellin gs- kolonies" van een onbekenden gever ont vangen honderd gulden. In de hedennamiddag ten kantore der {Kon. Ned. Grofsmederij alhier gehouden 'algemeene vergadering van aandeelhouders werd het dividend over hot afgeloopen jaar bepaald op 10 pCt. (vorig jaar 8 pOfc.) Tot commissaris werd herbenoemd de heer J. C. Jansen, oud-minister en wethou der te 's-Gravenhage. Het bouwen van een fabrieksgebouw- Voor de firma Gebre. Van Wijk en Öo., bij haar fabriek aan het Levendaal alhieir, is opgedragen aan den heer A. den Ouden, [te Oudshoorn. Mej. M. Bïoesterhuizen, van hier, is, .wegens ziekte van het hoofd der openb. school te Ter-Aar, benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan die school. Het bestuur van de Fransche Gemeen te te Voorburg heeft thans gunstig be- Bohikt op een verzoek vaa de ,,Vereeniging van de Vrijzinnig-Godsdienstige»,om voor haar godsdiensoefeningen te mogen beschik ken over het gebouw der Franaohe kerk. De Vereeniging zal Zondag 21 April a. s. de eerste godsdienstoefening in dat ge bouw houden. Als vporganger zal clan op- itreden prof. Knappert, van Leiden. Da. J. J. van Ingen, te Woubrugge, feomt voor op het drietal voor predikaat bij de NecL-Herv. Gem. te Harderwijk. Voor het examen in de nuttige handwer ken is in Den Haag geslaagd mej. G. M. L. Sneyera, te Hazerswoude. Mej. S. H. Knoppers, onderwijzeres aan de Chjv. school te Zwartebroek, is in ge lijke betrekking te Zwammerdam benoemd en heeft die benoeming aangenomen. Ds. B. Tuinstra, sinds twee jaar pre dikant bij de NecL-Herv. Gem. te Boskoop, waar hij, als behoórende tot de moderae richting, was beroepen* heeft in een uitvoe rig schrijven aan den Kerkeraad medege deeld, dat hij van zienswijze veranderd en rechtzinnig geworden ia. Ds. Tuinstra heeft den Kerkeraad tevens Voorgesteld door de stemgerechtigde lid maten der gemeente te doen uitmaken of hij zal blijven of moet heengaan, 't Is nog niet bekend welke houding de Kerkeraad tegenover dit voorstel zal aannemen. Morgen zal ds. Tuinstra van den kansel öiededeeling doen van zijn veranderde zienswijze. De kerkeraad en het kiescollege te Bos koop zijn vrijzinnig. („N. R C.") H. M. de Koningin-Moeder zal ver moedelijk de laatste dagen van heb verblijf van de Koningin te Amsterdam in begin Mei as. in de hoofdstad aanwezig zijn en denkt dan vóór het najaar niet meer naar Den Haag terug te keeren. In September wordt in Hen Haag oen Chr. H. B.-S. geopend. Tot vader en moeder (uitwonend) van het Ned. Isr. Jongens weeshuis te Amster dam zijn benoemd de heer A. Nol en eoht- genoote, te Den Helder., De Minister van Landbouw, enz. heeft aan jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman op gedragen het instellen van een onderzoek naar de werking en inrichting van ce „Friendly Societies'' in Engeland, ook in verband met de taak, die aan deze instel lingen te vervullen zal worden gegeven, na dat de Engelsche Verzekeringswet tob stand zal zijn gekomen. De heer De Savornin Lohman heeft thans een uitvoerig rapport hierover uitgebracht. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat dit jaar het schriftelijk gedeelte van het toelatingsexamen voor den hoofdcursus te Kampen op 4, 5 en 0 Juli zal worden gehouden. Het congres van de Algemeene Ned. Toonkunstenaarsvereeniging wordt dit jaar Zaterdag 11 Mei te Amsterdam gehouden. De godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk te Amsterdam op Zondag 5 Mei, wel ke bijgewoond zal worden door H. M. de Koningin, zal, naar het „Hbl." verneemt geleid word'en door ds. C. A. ter Linden Het totaal der legaten uit de nalaten schap van jorikvr. A. C. O. van Brakel, van Oudenrijn, bedraagt f 579,500, vrij van rech ten. - De Ned. Heide-Maatsohappij bestaat het volgend jaar 25 jaar. Er is een commis sie benoemd tob feestelijke herdenking. Prof. dr. J. A. C. van Leeuwen, hoog leeraar bij de theol. fac. te Utreoht, die in Velp eenige weken ziek lag, hoopt de vol gende week weder, hersteld, naar Utrecht te vertrekken. Wijlen mevr. de wed. P. C. Bakker, te He Lier, heeft aan kerk en diaconie der Ned.-Herv: Gem. te Schipluiden f 2000 ieder, gelegateerd, vrij van successierech ten. Verder heeft zij bij testamentaire beschik king een schuldvordering, ten laste der Ned.Herv. Kerk te De Lier, groot f 6000, kwijtgescholden, op voorwaarde, dat de Hervormde Kerk haar grafsteen zal on derhouden. Aan de diaconie heeft zij f 4000, vrij) van suooessLereaht, nagelaten. Gisteren is te Leeuwarden opnieuw een vergadering gehouden van voorstander» van Sabbatheiliging, om hun houding tegen over de Friesche Landbouwtentoonstelling, in Augustus te houden, definitief te be palen. Met groote meerderheid van stemmen de volgende motie aangenomen: „Vele leden der Friesche Maatschappij van Land bouw, in vergadering bijeen op 12 April 1912, besluiten geen deel te nemen, in geen enkel opzicht, aan de te houden tentoon stelling". („Leeuw. Ct.:') De Raad van Montfoort heeft beslo ten tob vaststelling van een verordening, waarbij het caféhouder» verboden is, mid dellijk of onmiddellijk, sterken dirank te verkoopen aan personen, die van een in de gemeente gevestigde instelling van welda digheid onderstand genieten. Te Olst zal een echtpaar ter gelegen heid van zijn gouden huwelijksfeest de ge meente een ziekenhuis ten geschenke aan bieden, dat volledig naar de nieuwste eischen zal worden ingericht. Na een langdurig en smartelijk lijden is te Kerkrade overleden de zeereerw. zeergeL heer E. L. Prevoo, civiel-ingenieur en leeroar in de schei- en natuurkunde aan het college te Rolduc. BODEGRAVEN. In hotel „Van Haaf- ten" heeft de uitreiking plaats gehad van de prijzen van den gehouden negendaag- schen wedstrijd, door de schietvereeniging „Willem Teil" uitgeschreven, bij gelegen heid van haar tienjarig bestaan. Wegens afwezigheid van iden eere-voorzitter was het eerelid, de heer J. A. van Ghesel Grothe, door het bestuur uitgenoodigd de prijzen uit te reiken. Na afloop bleven de aanwezigen in feestelijke stemming nog een paar uren gezellig bijeen. 59 lcerkschapen van hier zijn op de markt te Leiden verkocht voor f 28.75 het stuk. Den 28sten April a.s. hoopt de heer J. Oosterkerk den dag te herdenken, waar op hij 50 jaren geleden als klerk op de gemeentesecretarie, alhier, in functie trad. HAARLEMMERMEER. De Raad komt bijeen op Dinsdag' 16 April, des morgens om tien uren. KATWIJK-AAN-ZEE. Een zeldzaam voor komend geval had plaats bij een landbou wer alhier, waar een geit vier kleintjes kreeg. De plannen tot oprichting eener Chris- 'telijk-Historische kies vereeniging nemen vasteren vorm aan. In verband daarmede zal op een der avonden van de week van 22 tot 27 April «de heer J. R. Snoeck Hen- kemans, lid der Tweede Kamer, van den Voogdijraad en van den Raad van 's-Gra venhage, hier een lezing komen houden. LEIDERDORP. De Raad vergadert Dinsdagavond, te halfacht. De heer G. van der Valk Boumam, óurgem. alhier, is benoemd tot lid van den Raad van Beroep van den Centraien Bond van Plaatselijke Vereenigingen voor Ongevallenverzekering in het Land-, Tuin en Boschboruwbedrijf in Nederland. NOORD WIJK. Tot Concierge aan het gebouw der „Spaarbank voor Noord wijk en Omstreken," aan de Voorstraat, is door commissarissen uit een 20-tal sollicitanten benoemd J. H. Heemskerk Hz. Op 24 April a.s. viert de heer A* Hiep een dubbel feest. Op dien dag toch is hij niet alleen 40 jaar getrouwd, wat op zichzelf al een zeldzaam jubileum is, maar herdenkt hij ook zijn 40-jarig koster schap aan de R. K. Kerk. 't Zal den ouden getrouwe, die zonder vertoon, in allen eenvoud zijn plichten waarneemt, aan blijken van vriendschappelijke belangstel ling niet ontbreken. SASSENHEIM. Benoemd is tot agent van politie, alhier, R. van der Werf, on bezoldigd Rijksveldwachter te Lemmer. TER-AAR. Er zullen onderhandelingen,' worden gevoerd met de voornaamste pach ters cn bewoners van bouwhoeven in deze gemeente ten einde schaderegelingen te heffen in verband met de aanstaande Leger oe fenin gen, die alhier rullen worden gehou den. Verwacht kan dus worden dat inkwar tiering in deze gemeente zal plaats hebben. De augurkenbond hield gisteravond in hef Bondscafé een ledenvergadering. De Voorzitter opende deze en verzocht voorle zing der notulen. De kassier deed rekening, waaruit bleek, dat de ontvangsten het vo rig jaar hadden bedragen f 106,825.62uit gaven f 100,308.06; batig saldo f3185.20. Aan de leden zal nog 3 prooent worden te rugbetaald. De bestuursleden de hoeren P. van Dam en J. Heenk, werden herko zen, en gekozen werd de heer J. Resting. Het bestuur werd gemachtigd een reke ning-courant aan te gaan tot een bedrag van f 10,000. Daar de kassier niet meer voor een herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werd tevens goedge vonden het salaris van den jiieuw te be noemen kassier jte verhoogen met hoog stens f 100. Het bestuur dringt vooral aan op betere sorteering der vruchten en acht het ge- wenscht op wicht te leveren. Een lid stelt voor f 25, te verleenen aan den bode J. Vork als geschenk bij zijn 50- jarige echtvereeniging, onlangs herdacht, wat met algemeene stemmen werd goed gevonden. Na nog eenige besprekingen van meer huislioudelijken aard werd de vergadering die met veel belangstelling was gevolgd, door den Voorzitter gesloten. VALKENBURG. H. vait' Deursen, een achtjarige knaap, vermaakte zich aan den Broekweg op een ton. Hij tuimelde er af en deed zich geweldig pyn. Dr. Van Wal- sem, te Katwijk, achtte wegens armbreuk overbrenging naar het ziekenhuis te Leiden wenschelijk. Dit geschiedde. Daar is de arm gezet en men gaf voor de ouders de bood schap mee, dat alle hoop bestaat op 'een gunstig verloop. WOUBRUGGE. Gistermiddag verrichtte de zes-en-zeventig-jarige P. K., alhier, werkzaamheden op den zolder van den landbouwer H. en had het pngeluk door een luik te vallen. Inwendig op drie plaat sen gekneusd, is hij naar het Ao. Zieken huis te Leiden vervoerd. ZOETERMEER. Het bestuur van den Zoetermeerschen- of nieuw-drooggemaak- ten polder heeft benoemd tot watermole naar aan den kleinen molen A. Blom, van Moercapelle. De geestelijke aanleg der üXaleische Tolken van den Ooat-Indlschen Archipel. Ter vervanging van den door ziekte ver hinderden majoor IL W. Fischer, hield prof. dr. A. W. Nieuwenhuis in de wetenschap pelijke bijeenkomst van de Ned. Anthropo- logische Vereeniging in het Rijks Etknogra- phisch Museum alhier heden een voordracht over bovengenoemd onderwerp. Dit ontleent zijn helang niet slechts aan de wetenschappelijke zijde dezer kwestie; maar in het bijzonder aan de vraag, of de Maleische bevolking onzer bezittingen in haar geestelijken aanleg voor hoogere ont wikkeling vatbaar geacht moet worden. Met betrekking tot den verstandelijken aanleg der Javanen is de twijfel aan het -verdwij nen, met betrekking tot hun karakter ver minderd. De EuTopeesche overtuiging van voor eenige tientallen jaren nog niet, maar is toch aan het luwen, getuige de nieuwe Regeeringsvoordracht tot reorganisatie van het bestuur in Indië. Er is dus alle reden, op het oogenhlik na te gaan, hoe de aanleg der Maleische volken van den Archipel zich' in. dezen voordoet. Als een der gewichtigste onderdoden van het verstand werd het voorstellingsvermo gen der Maleiers van den Archipel, zooals dit uit hun industrieele voortbrengselen tob ons spreekt, het onderwerp dezer bespreking. Uitdrukkelijk werd er op gewezeu, dab bij het beoordeelen dezer voorwerpen van uit dit oogpunt de omstandigheden, waar onder zij werden voortgebracht, moesten worden in aanmerking genomen. Yan een vergelijking met die uit hooger, beschaafde landen, moet geheel worden afgezien. Do primitieve Maleiers toch (o. a. Bataks, Da- jaks, Toradja's, Balineczen, Soembaneezen, en zoo voorts), werken onder volkomen andere omstandigheden. Vooreerst leven zij onder oecohomisch en hygiënisch, soms ook poHtiek zulke ongunstige voorwaarden, dat zij geestelijk en lichamelijk daaronder lijden, wat in hun gering aantal tot uitdrukking komt. Dan werken zij ia op zichzelf staande kleine nederzettingen, waar van voordeeli- gen afzet van fraaie zaken geen sprake is. Naast dezen prikkel van heb eigenbelang;, ontbreekt de gelegenheid tot oefening onder leiding, terwijl de industrieelen tevens land bouwers zijn, die in alle behoeften zelf moe ten voorzien. Het voortgebrachte is daar door zelden een uiting van hun hoogste kunnen; ook het trouwens uiterst eenvouj dige instrumentarium moet dikwijls door den werkman zelf vervaardigd worden. Aan de voorwerpen zelf moet dus beoor deeld wor len, in hoeverre het voorstellings vermogen daarbij tot uitdrukking komt. Hierbij dient op den voorgrond geplaatst te worden, dat in den regel bij vlechtwerk, bij het afbinden voor het figuurzagen en bij verschillende andere industrieën het wér ken naar voorbeelden of met hulpteekeiiingen niet gebruikelijk is en dus het voorstellings vermogen een veel grootere rol toekomt, dan aan hooger ontwikkelde industrieën. Na doze theoretische inleiding werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld, om onder de leiding van. prof. Nieuwenhuis een talrijk© verzameling voorwerpen, die, met het oog hierop uit de Museumvorzamelingen waren uitgezocht, te bezichtigen en hun vervaardiging te hooren verklaren. Het wa ren vooral bewonderenswaardige voortbreng selen van textielnijverheid, vlechtkunst, snij- kunst 'in hout, bamboe en hertshoorn, ver der van kopergieterij en kunstsmederij dér verschillende Maleisohe volleen in Indië. Hierbij bleek voldoende, dat*» bij de ver vaardiging dezer voorwerpen een goed ont wikkeld voorstellingsvermogen i3 noodig ge weest. Dr. Kuyper te Rotterdam. Reed» bij zevenen liepen de menschen de Coolvest op naar de Doele. Tegen achten was de groote concertzaal zoo vol als misschien in de geschiedenis der Doele nog nooit gebeurd is. Op het met sierplanten getooide podium zagen wij zegt „De Maasbode" hit kamerlid Heemskerk, de christelijke leien van den Gemeenteraad, de anti-revolution* naire wethouders mr. De Jong en v. ck Molen. Onder een storm van applaus werd dr. Kuyper, die per auto van Den Haag kwam, de zaal binnengeleid. De heer Kentie opende de vergadering »,Dat is een wat vaag signalement."- «Ten tweede reist hij alleen." «Is u met die bijzonderheid tevredenV' «Ten derde is hij blond." «Nu, en..." „Nu behoeven wij slechts de passagier»' Wet te raadplegen, en er de namen van weg te schrappen, die niet in aanmerking kun nen komen." Ik had die lijst in mijn zak. Ik haalde haar te voorschijn en keek haar door. „Ik constateer in de eerste plaats, dat fr slechts dértien personen zijn, wier naam begint met de letter, waarmee we te doen hebben." »jSlechte dertien?" de eerste klasse^ ja. Van die dertien heeren R., zooals gij kimt zien, zijn er ne- m gezelschap van hun vrouwen, kinde- frön of bedienden Er blijven dus vier perso nen over, die alleen reizen: de markies De Raverdon..." »Die i8 gezantschapssecretaris," viel miss Welly mjj m de rede. „Ik ken hem." «Majoor Rawson..." „Die ia myai oom," zeide ;er een uit het ©ezelschap. «Mijnheer Rivolta..." «Present 1" riep een ander, een Italiaan, ens gelaat verdween achter een gita war- ten baard. Mris Nelly schaterde het uit. ^«Mynheer is niet precies, wat men blond „Dan" ging ik voort „zijn wij genood zaakt, de gevolgtrekking te maken, dat de gezochte de laatste van het viertal is." „Dat is?" „Mijnheer Rozaine. Is er iemand', die mijnheer Rozaine kent?" Niemand antwoordde. Maar miss Nelly wendde zich tot den bescheiden jongen man, dien ik als mijn medtedmger beschouwde, en vroeg hem: „Wel, mijnheer Rozaine, waarom ant woordt u niet?" Alle blikken keerden zaoh naar hem. Hty was blond. Laat ik het bekennen: ik voelde een lich ten schok in mijn binnenste. En de hinder lijke stilte, die ontstond bewees mij, dat de andere aanwezigen eveneens dat angstig gevoel hadden. Het waa trouwens belache lijk, want niets in het doen en laten van dien heer wettigde eenige verdenking. „Waarom ik niet antwoord?" zeide nij. „Dm de eenvoudige reden dat ik, gezien mijn naam en het feit, dat ik alleen reis, en mijn blond haar, reeds zelf de zaak heb nagegaan en dezelfde uitkomst verkregen heh. Ik ben dus van meening, dat men mij moet arresteer en." Hij zag er grappig uit, terwijl hij die woorden sprak. Zijn dunne lippen werden nog dunner en verbleekten, Bloedlijntjes kwamen in zijn oogen. Hij schertste blijkbaar. Toch maakten izijn gelaat en zijn houding indruk op ons, Naïef vroeg miss Nelly: „Maar u hebt toch geen wond op den reohter-onderarm „Dat ïs waar," zeide hij» „de wond is er niet." Met een uenuw&ohtage beweging stroopte hij zijn mouw op en ontblootte zijn arm. Maar dadelijk viel mij iets op. Mijn blik ken kruisten die van miss Nelly: hij had zijn linkerarm laten zien. Ik was op het punt dat te zeggen, toen er iets gebeurde, dat onze aandacht af leidde. Lady Jerlande de vriendin van miss Nelly, kwam haastig aangeloopem Zij was geheel van streek. Men verdrong zich rondom haar en pas na veel moeite slaagde zij er in, te stamelen: „Mijn juweelen, mijn paarlenAlles is gestolen 1" Neen, alles waa niet gestolen, zooals wij later zagen. Merkwaardigerwijze was er uitgezocht. Yan een diamanten ster, een robijnen balsketting, armbanden en andere sieraden waren niet de grootste, maar de fijnste en kostbaarste steenen weggebroken; die stee- nen, welke, zou men gezegd hebben, de grootste waarde hadden en daarbij de ge ringste plaats besloegen. De monturen lagen op tafel. Ik zag ze, we zagen ze allen, van hun juweelen beroofd als bloemen, waarvan men de kleurigste mooiste blaad jes had afgerukt. Om dat werk te volbrengen, had men op tien tijd, dat lady Jerland thee dronk, op klaarlichten dag, in een gang met veel heen- en wee'rgeloop, de deur der hut moe ten openbreken, een klein valies, dat op zettelijk onder een hoedendoos was verbor gen, moeten vinden, openen en de steenen uitzoeken. Et steeg een kreet van verbazing op. Er was slechts één gedachte onder alle passa giers, toen dé diefstal bekend werd: Ar sène Lupin heeft dezen gepleegd. En inder daad' was het wel zijn ingewikkelde, geheim zinnige, onbegrijpelijke en toch logische manier van doen, want terwijl heb uiterst moeilijk geweest zou zijn, de groote hoe veelheid, door alle juweelen gevormd, te verbergen, moest het bijna geen moeite ge kost hebben, de kleine, afzonderlijke steentjes: paarlen, smaragden en saffie ren, te doen verdwijnen. En bij het diner bleven de plaatsen rechts én links van Rozaine onbezet, 'a Avonds boorde men, dat hij bij den gezagvoerder was ontboden. Zijn arrestatie, waaraan niemand twijfel de, veroorzaakte groote opluchting. Men haalde eindelijk ruimer adem. Denzelfden avond werd er kaart gespeeld. Er werd ge danst. Miss Nelly vooral toonde een uit bundige vroolijkheid, die mij deed zien, dat, als de hulde van Rozaine haar in het begin al aangenaam geweest mocht zijn, ziji er nu niet meer aan dacht. Haar lieftalligheid palmde mij volkomen in. Tegen midder nacht, in den helderen schijn der maan, be tuigde ik haar mijn toewijding met eeo ont roering, die haar niet scheen te mishagen. Maar den volgenden dag hoorde men, tot algemeene ontsteltenis, dat Rozaine in vrij heid was, daar de tegen hem ingebrachte klachten niet voldoende bewijzen waren. Hij had papieren overgelegd, di© volko men in orde waren en waaruit bleek, dat hij de zoon was van een aanzienlijk koop man te Bordeaux. Bovendien vertoonden tzijn armen niet het geringste spoor van een wond. „Papieren! Geboortebewijzen!" riepen de vijanden van Rozaine. „Arsène Lupin zal er u immers zooveel verschaffen, «de ge maar wilt? Wat de wond betreft, de betref fende mededeeling is onjuist, of hij heeft het spoor er van doen verdwijnen Men wierp hun tegen, dat Rozaine in den tijd, dat de diefstal gepleegd was dit was bewezen op de brug had geloopen. Daarop antwoordden zij „Is het noodzakelijk, dat een man van de handigheid van een Arsène Lupin tegen woordig is bij den diefstal, dien hij pleegt?" „Maar buiten alle beschouwingen was er &én ding, waarmee de verstoktste twijfe laars geen raad wisten: Wie, behalve Ro zaine, reisde alleen, was blond en droeg den naam, dïe met een R. begon Wien be doelde het telegram, als het Rozaine met was? En toen Rozaine eenige minuten vóór den lunch brutaalweg op onze groep toe kwam, stonden miss Nelly en lady Jerland op en gingen heen. Het was van angst. Een uur later ging een eigenhandig ge schreven circulaire van hand tot hand on der de bedienden van het schip, de matro zen en de reizigers van iedere klasse. De heer Louis Rozaine loofde een som van tien duizend francs uit voor dengene, die ATsène Lupin ontmaskeren of den bezitter van de gestolen juweelen ontdekken :ou. „En als niemand mij te hulp komt tegen dien bandiet," verzekerde Rozaine aan den gezagvoerder, „zal ikzelf korte metten met hem maken." Rozaine tegen Arsène Lupin, of liever, naar men elkaar toefluisterde: Arsène Lu- pin zelf tegen Arsène Lupin. De strijd waf boeiend (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1