flo, 15992 Woensdag lO April. A0. 1912. <§eze <§owuuit wordt dagelijks, met uitzondering van (Eonen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Uit de „Staatscourant". FEUILLETON. Liefde en Plicht. LEIDSC PEIJS DEB AJD YERTENTI EN Van 16 regal» /T.06. Iedere regel meer fü.17}. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het inoaeeeeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden 1 1 J f 1.10, Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1,30. Franco per poet 1.65. OBASKWET. Burgemeester en Wethouder» van Leiden; Gelet op de arfct. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeen© kennis, dat door JACOB A DUBBELDEMAN, vrouw van A. SINGELING, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen drank, voor gebruik ter plaatse van vér koop, in 't voorhuis van het perceel Narm- straat 27. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 10 April 1912. Leiden, 10 April. In het bestuur van het Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen (aid. Leiden) heeft zitting genomen jhr. A. I. B. Six. Bij de in Den Haag ten bureele van de genie gehouden aanbesteding werd heb laagst ingeschreven voor het éénjarig on derhoud van de militaire gebouwen en wer ken te Leiden en te Katwijk door den heer J. Zitman, te Leiden, voor f 8799. Verder was ingeschreven door de volgen de stadgenooten: A. Ziegela&r f 9300; L. v. d. Drift f 8980; Joh. Ohristiaans© f 8978; P. Christiaanse f 8940; W. v. d. Drift f 8888; J. Splinter f 8883. De raming bedroeg f 9579. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot professor aan het Semi narie te Warmond den weleerw. zeergeL heer M. W. A. Wijtenburg, die leeraar was aan het seminarie Hageveld, te Voo-rhout. De tijdelijke adjudant in gewonen dienst van H. M. de Koningin, luitenant ter zee 1ste kl. H. E. baron van Asbeck, aal wegens terugkeer in aotieven dienst bij de marine met bestemming naar Nea'.-In- dlë, in den a. e. zomer ophouden d'eel uit te maken van Hr. Ms. Militair Huis. „De Ned." dleelt mede, dat mr. F. graaf van Bylandt, voorzitter van de Twee de Kamer, zich voor een paar weken naar het buitenland' heeft begeven. In hotel „Den Ouden Doelen" te Graverihage werd gisteravond door ar. A. Kuyper een „gedachtenismaaltijd" ge geven ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het dagblad „De Standaard". Er waren génoodigd verschillende minis ters van het tegenwoordige kabinet, de meeste anti-revolutionaire leden van de Eerste en van de Tweede Kamer en voorts tal van personen, die óf aan de Vrije Universiteit te Amsterdam óf aan het dag blad „De Standaard" verbonden zijn of waren. To Haarlem heeft H. M. de Koningin gisteren nog bezocht de kweekerij van de firma Krelage. De lieer E. H. Krclage leidde H. M. rond, terwijl Haar bij aankomst een bouquet was aangeboden. Met groote be langstelling heeft H. M. vooTal bezichtigd een kas*, met bloeiende amarilissen. Daarna bezocht zij de kweekerij Zwanenburg van den heer G. v. Tubergen. Daar was in allerijl, évenals bij de firma Krelage, een kleine tentoonstelling ineengezet van afgesneden hyacinten, z.g. bijgoed van den kouden gïond, narcissen door de firma zelf gekweekt en veredeld, twee aronskelken, een gekweekt in de kas en een afkomstig uit het koude noorden. Onder de narcissen was een. zelcU zame collectie, welke H. M- goed vond ..Stol berg" te noemen. Ook hier, werd H. M., door de jongejuf frouw Ant. Hoog een bouquet, freesia's in mauve-kleur, aangeboden. Onder voorzitterschap van den heer A. de Geus ia gisteren te Utreoht de 34ste jaar vergadering gehouden van „De Unie", oen school met den Bijbel". Medegedeeld werd dat het aantal scholen met den Bijbel in 1911. vermeerderde met 29 en verminderde met 1, zoodat het op 1 Januari 1912 1036 bedroeg. Reeds zijn 22 Boholen in aanbouw, in verband met de vermeerdering van de subsidie. De Unie-collecte bracht f 96,039.98 op, dus f 1,216,335 meer dan in 1910. De voorzitter sprak een woord van hulde aan baron M. T. P. Mackay, die 22 jaren lang de vereeniging als bestuurslid en als penningmeester gediend heeft en nu aIa bestuurslid aftreedt. Aan het fonds „Lucas" werd, in verband met het 10-jarig bestaan van deze af deeling f 100 in plaats van f 50 toegekend. De on dersteuningskas „Johannes" en het supple- tieforids „Barnabas" ontvingen elk f 100. Blijkens de mededeelingen van het on dersteuningsfonds viel te noteeren, d&t subsidie werd verleend aan 21 longlijders, aan 2 zenuwpatiënten en aan 3 leden, die financieel moesten worden geholpen, Het aantal leerlingen aan de Chr. scho'en bedroeg 163,807 en dat der onderwijzers (ongerekend de hoofden) 3607. Het Rijks subsidie over het afgeloopen jaar is onge veer f 3,276,140. De afd. Utrecht van de Nat. Chr. Onderofficderen-Ver. heeft den Icolonel- oommandant van het 1ste regiment vesting artillerie, aldaar, verzocht, dagelijks ge legenheid te geven aan allé militairen, om ongeveer een kwartier in d'en Bijbel t« lezen en de noodige locaKteit besohikbaar te doen stellen, om tegemoet te komen aan den wensoh van vele ouders en aan de vrees, valsche schaamte, of onachtzaam heid, die velen van ohristelijken huize zou den weerhouden, zelf in de kazerne in den Bijbel te lezen. Dit voorlezen zou geschie den door leden der afd. en personen, die na bekomen toestemming hiervoor zullen worden aangezocht. Bedoelde gelegenheid werd gevraagd' vóór de morgenoefèninv. De kolonel-commandant heeft toestem mend geantwoord. De bijbellezingen, waar mede reeds een aanvang gemaakt is, begin nen 25 minuten en eindigen 10 minuten vóór den aanvang van oefeningen en werk zaamheden. Bij ae eerste lezing waren een achttal personen tegenwoordig. ALPHEN. De Chr. zangv. „Soli J Gloria" gaf in de Christelijke school alhiea (Hoorn) haar vijfde openbare uitvoering. Ondanks de sterke storm- en regenvla gen was de opkomst flink en velen zullen zich niet beklaagd hebben, dat zij dit alle» getrotseerd hebben om van 't schoone van den zang te mogen genieten. Het bleek al spoedig, dat de leiding der Vereeniging in goede handen was en dat haar bekwame directeur, de heer M. Boi- derdijk, berekend is voor zijn moeilijke taak. Na gemeenschappelijk Psalmgezang ging de voorzitter, wegens afwezigheid van hun eere-voorzitter voor in gebed, en werd daarna aangevangen met de afwerking van het program. Koor, soli en kwartetten mag een woord van lof niet onthouden worden. Er is goed gezongeneen paar nummers moesten herhaald worden. Aan het einde bracht de Voorzitter een woord van dank aan directeur en toehoor ders voor het welslagen dezer uitvoering en werd met dankzegging door den tweeden voorzitter gesloten. KATWIJK. Ten gemeentehuize had gis teren de aanbesteding plaats .om de grot nabiL het Paviljoen tot^kabinet eq^jijwiel- bewaarplaéits in te richten.^Ingekomen wa- vtènNzes-- biljetteh.^rLaagstc;-inschiijj-VM'sM. vi-;d*^Bcsfc^en Nv Zwanenburg £1095; daar op vel£de J. Verloop Az. f 1139-, aan wien het werk tor uitvoering zal worden opge dragen. LISSE. In «en buitengewone vergadering van het Kruisverbond werd alhier het on lang» aangekochte vaandel plechtig onthuld en Ingewijd. Dit geschiedde door den zeereerw. heer B. J. Klekamp, geestelijk adviseur, die ook na een inleidend woord van den voor zitter, den heer W. A. Wijeman, in eon korte rede de beteekenls aantoonde van een vaandel voor een vereeniging. Hierna werd door pater fr. Lucas, te Velseroord, het woord gevoerd, die de drankbestrijding besprak in verband met de christelijke naastenliefde Het vaandel is vervaardigd door den heer Lindeman, in Den Haag, en is prachtig van afwerking. Door de kinderen van hetVlncen- tiushuis werden enkele zangnummer» ten gehoore gebracht. De bouw van een café met annex woon huis, voor rekening van den heer W. van der Reep, alhier, ls opgedragen aan de heeren G. Ransdorp en Zonon, aannemers alhier. NOORDWIJKERHOUT. Tot stationschef te Piet-Gijzenbrug is met ingang van 1 Juni a.s. benoemd de heer C. Franken, van Halfweg. Voer de aanstaande groene bollenvei- lingen zijn 800 roeden opgegeven. De vei lingen zullen, plaats hebben van af Piot- Gij zenbrug. VOORSCHOTEN. Het Bestuhr van het fonds ter voorziening bij ongesteldheid van het personeel der Kon. Ned. fabriek van Gouden en Zilveren werken van de firma J. M. v. Kempen Zn., alhier, heeft zich' met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin adhaesie wordt betuigd met het ver zoekschrift door de leden van het Onderling Ziekenfonds der werklieden van do Nederl. Fabriek van Werktuigen en Spoorweg-Ma terieel te Amsterdam tot de Kamer gericht. Het bestuur wijst er op, dat ook hun fonds sedert meer dan 50 jaren een bloeiende ondernemingskas heeft, die tot algemeene tevredenheid der ruim 200 leden werkt, op voorwaarden veel voordeeliger voor de le den dan die, welke geboden worden dooir de bij de Kamer ingediende Wet op de Ziekteverzekering, en spreekt als zijn over tuiging uit dat het sueoes van zulk een ziekenkas alleen te danken is aan de zelf standigheid van liet beheer, bij vaststelling van uitkeering pn contributie. Het bestuur ïtoopt dat de Kamer zal voorkomen, dat ide wot deze zelfstandig heid aantast. ZOETERWOUDE. Hedenmorgen werden alhier in de Zuidbuurt 91 kerksohapen ver- kooht. De total© opbrengst was f 2195. De hoogste prijs was f 33, de laagste f 19.80 per stuk. Partijdag der S.-D. A.-P. Even vóór het ter-perse-gaan van ons blad van gisteren konden wij nog medédeelen> dat dé-resolutie inzake de Tarief wet werd aangenomen. Geheel onaangevochten bleef zij echter niet. De heer Mansholt, uit Ulrum, toonde zich een voorstander van bescherming, doch 6tond daarbij vrijwel alleen. Enkel de heer Schaper scheen iets voor het denkbeeld te voelen. De hoer Mansholt had nog een andere resolutie ingediend, die vooral met kracht door mr. Troelstra bestreden werd en slechts do stem van den voorsteller ver wierp. Daar stond nu nog een lange rij onder werpen op de werklijst, maar het Congres wilde uiteengaan. Vooral de afgevaardigden uit het Noordeu moesten vertrekken, wil den zij op dien dag hun haardsteden nog bereiken. Het voorstel van den voorzitter, om nog over het punt „vrouwenorganisatie" te stemmen, werd verworpen, alleen werd het P. B. nog gemachtigd omtrent het samen stellen van een Commissie voor de Jeugd organisatie overleg te plegen met het N. V. V. Hierna sloot de voorzitter met een korte rede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het welslagen van dit Congres, al erkende hij, dat er iets op dient te worden ge vonden om het programma beter te kunnen afhandelen. f Het zwaartepunt van dit Congres ligt in het vaststellen van een nieuw Partijprogram, het „Lei,dsche program", zooals hij het doopte, waardoor deze stad der wetenschap nieuwen room zal oogsten, zooals ook Erfurt is ver bonden aan het program der Duitsche so ciaal - democraten Ook juichte hij toe het besluit om in September van dit jaar wederom een kios- rochtmanifestatie te houden en- hü wekte de partij op om er voor te zorgen, dat deze betooging nog schitterender zal zijn, dan die van het vorig jaar. Mot een woord van dank aan de afdec- ling Leiden, vóór de (uitstekende leiding, sloot hij daarna het Congres, dat onder het zingen van hot Vrijheidslied uiteen ging. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 September aan dr. F. W. Raabo, op ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H.-B.-School te Gouda; benoemd tot ridder in de orde van Oran- je-Nassau A. Willeken», oud-burgemeester der gemeente Reusel; aan Th. van Sonsbeeok, op verzoek, inet ingang van 1 Mei eervol -ontslag verleend als burgemeester van Weerselo; toegekend de aan de orde van Oranj»-- Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan mejuffrouw M. A. Hobbelen, huishoud ster bij de firma G. Meelis, koninklijk mo demagazijn te Tilburg; is aan James Douglas Morton vergunniug verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzonde ring van oorlogevaartuigen, onder voor waarde, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakome. Ambachtsteekenscliool te Katwijk- aan-Zee. In tegenwoordigheid van het Dagelijksch Bestuur van Katwijk, het bestuur der school, de Commissie van Toezicht en ver dere genoodigden had gisteravond te nalf- acht de opening plaats van de tentoonstel ling der teekeningen. Die opening droeg thans een eigenaardig karakter, doordat zij voor de eerste maal geschiedde in de nieuwe teekenschool, het eigendom der Schoolvereeniging. Nadat ook de voorzitter in zijn openingswoord hierop gewezen had, gaf hij het woord aan den secretaris voor het uitbrengen van het jaar verslag, bestaande uit de rapporten den leeraren Kraan, Van Heuven en Kuyt. Aan het rapport van den heer Kraan, directeur der school en leeraar in het bouw-* kundig teekenen, ontleenen wij het volgen de: Hij brengt lof aan het oude bestuur <ier school, dat een einde heeft gemaakt .aan den bijna onhoud-baren toestand, waarin in de bewaarschool onderwijs moest worden gegeven. „Wij bezitten nu", zegt de heer Kraan, „een eigen gebouw, flink en ru'rn ■\an omvang, uitstekend verlicht en goeil ingericht, ruimschoots voldoende aau de voor een teekenschool te stellen eischen." Reeds werden voor het onderwijs de voordeelen er van ondervonden. Het aan tal leerlingen bedroeg 53, waarvan 45 1*3 ontvingen in alle vakkende overige slechts in eenige cr van. Het gedrag der leerlingen gaf in het ai- gemeen reden tot tevredenheid; ook de or deringen waren flink; dit jaar is dan ook veel werk afgeleverd. Voor goed gedrog, weinig verzuim, goede vorderingen en neo werk verdienen een eervolle vermelding de volgende leerlingen (alphabetisch) 1ste en 2de klasse: H. Bloot, G. van den Bosch, W. van Duyvenbode, J. Haasnoot, J. Harte- veld, J. van Schie en D. Schoonenberg; 3de en 4de klasseJ. Geervliet, B. van Schie, P. Schuitemaker, en W. Verloop; 5de en 6de klasse: J. A. de Best, L. C. Blok, W., Keus, W. Ouwehand, W. v. d. Plas. M.- Post en J. Verloop. De toestand der leermiddelen is ongeveer gelijk gebleven aan die van het vorige jaar; een begin is gemaakt met het aanleg gen van een verzameling bouwmaterialen. Evenals vroeger werd ook nu een prijs vraag uitgeschreven vóór het opmeten en in teekening brengen van een gevelgedeel te. De leerlingen der tweo middelklassen kregen tot onderwerp den ingang van het z.g. vuurhok der Ned.-Herv. Kerk, die dor twee hoogste klassen den ingang der villa Bewoond door mevrouw De Ridder. Van 't laatste onderwerp kwam. slechts één inz-en- ■cLing, nl. van W. Keus, aan wien de twee de prijs werd toegekend. Voor het eerste onderwerp kreeg den lsten prijs W. Verloop, den 2den Jb. Paf- Ie vliet, den 3den J. Geervliet. Voor het handtieekenen verwierf W. Keus den eer«< sten J. A. de Best den tweeden en W. v. rl. Plas den derden prijs, terwijl verder prij zen ten deel vielen aan H. Bloot, M. den' Hollander, D. van Sohie, W. Verloop, M. Post, J. van Schie, J. Haasnoot en D. Schoonenberg. De heer Kraan betreurt het in zijn rap port, dat Katwijksche jongens, die zich wat breeder in het bouwvak willen bekwamon, hun toevlucht moeten nemen tot „Mathesis" of tot privaatlessen, waardoor dikwijls ds beste leerlingen voor de school verloren gaan. Hij geeft dan ook het bestuur in over weging door uitbreiding van het aantal leervakken zoo mogelijk dit bezwaar uit den weg te nemen. Het verslag van den heer Van Heuven, teekenleeraar, begint eveneens met een woord van waardeering voor het nieuwe schoolgebouw. Hij constateerde, dat in het afgeloopen jaar flink wa© gewerkt al moest hij de jongens veel aansporen. Nadat verder het verslag van den onder wijzer in rekenen, den heer Kuyt, was ge lezen, gaf de voorzitter het wooiH aan den burgemeester voor opening der tentoon stelling en uitdeeling der prijzen. Nadat vervolgens door den burgemeester de prijzen- en diploma's waren uitgedeeld, welke prijzen bestonden in timmermans-, metselaars- en schildersgereedschappen en Slot) De kleine knikte. Zij voelde zich zoo thuis in de nieuwe omgeving. Zij hield veel van die goede oma, zooals zij haar groot moeder noemde, maar was bijna nog meer aan. tante gehecht. Die kon zoo mooi met haar spelen, vertelde haar verhalen van het lieve Jezuskindje en de sterren. Die verstond de kunst het kind met poppen te leeren spelen en ruimde voor het kleine wezentje een steeds groot-ere plaats in haar hart in. Daarvoor was grootmoeder reeds 1© oud. Maar toch gevoelde het kind haar moederlijke goedheid, haar bezorgde liefde mi teederheid, geheel onbewust, als iets kostelijks, dat het nooit had bezeten, en vlijde zich dankbaar in de altijd geopende &nnen der oude, zonderlinge vrouw. Louise had slechts een warmen doek om haar schouders geslagen. Het kerkhof lag met ver van den straatweg af. Nu trad zij "innen. Er was geen rnensch heinde en ver te zien. Wie daoht er ook aan zich met dozen storm naar buiten te begeven? De slapers op den doodenakker moesten het maar een Zondag zonder bloemen stellen. Zij snelde vlug over de smalle paadjes tus- schen de graven, streek met den zoom van haar japon over de palmranden, zoodat die geheimzinnig ritselden. Ginds lag de oude vader. Zij was er. Plotseling bleef zij verbluft staan. De bank was bezet. Haar hart klopte onstui mig. Zij wilde omkeeren. Nu stond hij voor baar. Hendrik. Was hij het wel? Zij staar de hem slechts aan. Die diepe rimpels op zijn voorhoofd en hij was geheel grijs en dan die plooi om den mond, die diepe, treurige plooi, die kendé zij niet! Zij keken elkaar aan. Na vijf lange jaren zagen rij elkaar voor het eerst weer in de oogen. „Louise De wind huilde over de graven. Maar zij hoorde toch dien toon en knikte zacht. Alsof zij wilde zeggen: „Ik ben 't. En gij zijt het ook, al vind ik ook je vroegere ge zicht niet meer." Maar zij zeide niets. Zij zwegen beiden als twee verdwaalde kinde ren, waarvan geen van beiden waagt te vragen: „Waar zijn wij?" Wijl de een zeker weet, dat de ander zal zeggen: .,Ik weet het niet!" Zij bukte zich nu naar het graf en nam de verwelkte bloemen uit de vaas, waarna zij frisch water wilde gaan halen. Hij nam haar echter de vaas af en vulde di© voor haar. Aldus bewezen zij gezamenlijk als hun eerste werk den dóoden vader een liefdedienst. De storm gierde steeds hevigeT om hun hoofden en benam hun bijna den adem. Zwijgend verbeten zij bet graf en begaven •zioh naar den uitgang. Daar bleef bij staan. „Ik ga niet met u mee," zeide bij gedrukt, de menschen babbelen zoo. Ter wille van jou, gij zijt geheel alleen." Nu knikte zij weer. Maar baar blik hing aan de zijne. De storm was voor een oogen- blik bedaard. Er beerschte eenige minuten diepe stilte; slechts in de toppen der hoo rnen ritselde het nog. Hij stak haar zijn hand toe en toen zij zacht de haTe daarin legde, vroeg hij „Wanneer ik vanavond afscheid kom ne men van mijn kind, vind ik je dan daar?" „Wilt ge weg?" Zij vroeg dat verschrikt. „Ja. De kleine is in goede handen en ik moet werken, opdat het kind brood heeft. Hier, hier kan ik dat niet meer. Dat be grijpt gij toch, hó?" „Ja, dat begrijp ik." En hierop zeiden beiden niets meer. En hun vermoeide harten klopten met den storm, welke weer opzette, in de maat. Zij ging heen. Hij maakte een omweg over bet veld en keek baar na, totdat haar smalle schouders achter de bcomen. verdwenen.: „Gij doet verstandig dat gij gaat," zeide zijn moeder 's avonds. Zij bad onmiddellijk baar deur voor hem geopend, toen bij had aangeklopt. Zij vond het niet meer dan na tuurlijk, dat bij kwam. „Iemand, die be rouw heeft, weer ik niet," zeide zij zonder bardheid." Nu schoten hem de tranen in de oogen. „Wij zullen voor je kind zorgen. En wan. neer gij er niet minder aan gehecht rijt dan ik, laat het mij dan, tot het laatst. Voorts zal ik een streep door de oude rekening halen. „Moeder I" „Het is goed zoo." Zij stak hem voor het eerst weer haar hand toe. Nu lag hij voor haar op beide knieën en dnikte zijn grijs hoofd snikkend in haar schoot. De oude Schwarzwalder klok tikte zachter, alsof zij niet wilde storen. En van uit de keuken klonk het gezellig gerinkel der theekopjes. Louise was met het avondmaal bezig. Daar- tusschen klonk het heldere lachen van een kind. Er verstreken ettelijke jaren voordat Hendrik Striegler weer in het stadje kwam. Hij had zijn moeder zoo gaarne in een andere plaats bij zioh genomen. Maar hij zag er tegen op de oude vrouw uit haar omgeving te rukken. En dus kwam hij, hoe zwaar het hem ook viel. Zijn huwelijk met de Boheemsche was na vele moeilijkheden, welke zich voordeden, wijl zij telkens van woonplaats veranderdie en zioh schuil hield, eindelijk ontbonden. De kleine Josepha, die men nu Henni noemde, was reeds een groot meisje met wapperende lokken in den nek en groote, vragende oogen, toen haar vader terugkwam als een vrij man Hij liad echter veel en dikwijls geschreven, uit alle landen; het laatst uit Zwitserland. En nu stond hij voor hen. Voor de drie menschen, die hem het leven draaglijk had. dien gemaakt, toen hij in den vreemde ver toefde en een harden strijd om het bestaan voerde. Die hem door een trouw, welke over alles zegevierde, daarin hadden doen vol harden. „Wiesje," smeekte hij zacht en zoo warm' en smeekend als in vroeger dagen, „wilt ge mij dan werkelijk nog hebben? En wilt ge het leed vergeten, dat mijn ongeduld over je heeft gebracht?" Nu drukte hij haar vast aan zijn borst em toen hij weer vroeg: „En wilt ge voor mijn; meisje een moeder zijn, ondanks het vreem* de bloed in haar?" sloeg zij haar beid» bruine handen om den hals van den man en zeide vastberaden en innig: „Dat wil HenniEn van ganscher harte Het klonk als een gebed,;

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1