Voorjaar. MANTELS. Zooier. Ongeëvenaarde sorteering in de nieuwste modellen Dames- en Kindermantels, Mantelkostumes, Kostuumrokken en Blouses. Enorme keuze in Zwarte en Zijden Dames-Mantels in alle wijdten. (Beide Paaschdageaa GtBOOTB BXFOSÏTÏB). A. WAALS, Haarlemmerstraat 114, schuin t|o. de Donkersteen. Uit de Rechtzaal. Zie vooral de prijzen in de Ktal^g-esi. 4762 222 Telefoon 997. Vragen en Antwoorden. >n eindelijk de terechtzittingen en de vrij spraak der Jury. De Uitgever van het Geïllustreerd Week blad ,,Pak Me Mee", is er in geslaagd, om ,voor Nederland het uitsluitend vertalings jrechb van Madame SteinheiPs Onthullin gen aan t© koopen, ten eiude die tegelij-. iertijd met de Eransche en Engelsche uit gaven, te kunnen publiceeren. Haagsche Rechtbank. 1 Oplichting te Koudekerk 1 e n T e r-A a r. Daarvoor stond Donderdagnamiddag toog tereoht een welgexïaan en naar het oog hoogst fatsoenlijk man, de metselaar J. H., uit Koudekerk. Hij deed het hij den lanabower H. v. Vliet, te Langeaar, voor komen, dat hij op zeer vertrouwelijken Voet stond met den rentmeester van Baron iVan Tuyll van Serooskerken in door dezen jrel eens werd geraadpleegd over het d'oen verhuren van boerenplaatsen, den baron toobehoorend. En nu had onze metselaar vernomen, dat Overes, in de Lagewaard, de plaats zou verlaten en bij zichzelf ge- idaoht dat die plaats nu juist iets was voor Van Vliet'8 zoon Willem. Dat leek vader jwel en do 29-jarige zoon, wie-na hart na tuurlijk naar een boerenplaats uitging, toiet minder en men vond het uitstekend, Öati de metselaar Willem bij den rentmees ter aanbeval. En deze beloofde dit te doen, maar voegde er zoo tussohen neus en lip pen bij, dat de een'e dienst de andere .waard was, wat de boer met een goedkeu rend knikje bevestigde. Dit onderhoud bad plaats in September 1909 en geruimen Jfcijd later kwam de bemiddelaar terug met yeel verblijdende berichten. Hij had. den rentmeester over Willem ,Van Vliet gesproken en deze had er wel boren naar; maar hij moest voor den vorm toch eerst nog eens informeeren. Deze in- tformaties vreesde de familie niet. Zij stonden ter gv.der naam en faam bekend. De metselaar dacht, dat hij nu ook wel 'eens voor zichzelf uit den hoek kon komen en vroeg nogal bescheiden f 200 te leen. Boor Van Vliet kon dit verzoek wel niet {weigeren en H. ging met f 200 dien 'avond naar huis. Hij liet de zaak nu weer toen poosje rusten, doch verblijdde de fa milie geruimen tijd later met een brief, [waarin hij haar mededeeld drde infor maties, die d^ rentmeester K genomen, Van dien aard waren, dat de plaats aan [Willem gegund zou werden. Nieuwe vreugde in den huize Van Vliet, rdie zich o. a. hierin uitte, dat de zoon even baar onzen metselaar ging, om hem voor «dit voorloopig succes te danken. Nog een poos later kwam er weer een brief, dit maal onderteekend door Ted. Odino, rent meester van den baron zelf, waarin deze 5de familie schreef dat zij H. wel dankbaar mocht zijn voor hetgeen deze voor haar gedaan had, want. clat zij het aan hem t? 'danken had, dat W. van "Sliet de plaats van Overes zou krijgen. De familie Van Vliet, die niet kon ver moeden, dat deze brief valsch was, werft «laardoor in haar erkentelijkheid ten op- lichte van H. nog versterkt. Hij kwam nu 'eens terug, en klaagde zijn nood, dat de fwed. De Jong, te Ter-Aar, toen zij er van gehoord had, dat hij voor Willem van Vliet had gewerkt om de plaats van Overes te huren, hem niet meer genegen was, en dat hij nu van deze geen geld meer kon leen'Ji, !pat anders altijd gemakkelijk ging. Vader Van Vliet, die liever niet voldeed toan zijn verzoek om weer geld te leenen, gaf hem nu voor al de moeite f 100. Toen zij echter langen tijd niets officieels iVernamen, en H. met allerlei praatjes zicb Van de kwestie trachtte af te maken, be gonnen zij argwaan te krijgen, en om zich ®ekerheid te verschaffen, trok vader de idriesfce schoenen aan en trok naar den baron zelf om daar te vernemen dat het geheele verhaal van bekl. een bedrieglijk Verdichtsel was. Genoemde Odino was trouwens niet eens •rentmeester, maar timmerman te Zuylen, 'die met het verhuren der plaatsen niet het minste had uit te staan. De oude Van Vliet trok zich deze geschie Y raag: Zoudt gij mij kunnen zeggen wat de kortste weg is van Sassenheim naar Apeldoorn per fiets. Hoeveel K.M het is en of het gaat deze reis op één dag te maken 1 Antwoord: Sassenheim, Ringvaart, Leimuiden, Kudelstaart, Uithoorn, Vinke- veen, Loenersloot, Vreeland, 's-Graveland, Hilversum, Amersfoort, Voorthuizen, Mil- ligen, Apeldoorn. Afstand plm. 120 K.M. Als u een beetje doortrapt is het wel op één dag te doen. Vraag: Als men te Rijnsburg uit de tram stapt, wordt men bestormd om tranv kaaxtjes. Op mijn vraag, waarvoor zij die nen moesten, werd ia ij geantwoord, dat 10,000 dezer kaartjes, bij de N.-Z.-H.-Tramwcg- Maatschappij ingezonden, den inzender het recht geven een kind (door hem aan te wij zen) voor rekening der Maatschappij eenigen tijd in een inrichting te laten verplegen. Wat is hiervan waar? Antwoord: Geen woord. Vraag: Daar bij mij een oom is, die ruim een jaar f 1.50 van de Diaconie der Hervormde Gemeente te Katwijk tot onder steuning heeft gehad, zoo werd hem Maan dag gezegd, dat hij niet meer behoefde te komen. Zij willen wel 6 cents per week voor dc fonds blijven betalen. Nu; is mijn vraag: bij wien moet ik mij vervoegen om ondersteuning, te Oegstgecst of te Katwijk De man is 75 jaar en heeft altijd te Katwijk gewoond. Ajitwoord: Hebben wij goed begrepen, dan hebt gij, hoewel uw oom Ito Katwijk woonde en thuisbehcorde, hem hij u aan huis genomen. Indien dit met overleg der Diaconie van de Herv. Gemeente te Katwijk is geschied en de bepaling is gemaakt, dat deze f 1.50 per week onderstand zou geven, vinden wij het Diet mooi, dat zij zich daar aan onttrekt. U zult het beste doen er eens met de hoeren over te praten. Een wet tig recht kan u niet doen gelden; wanneer de Diaconie zich terugtrekt, doet u er niets aan. U zou ook eens kunnen vragen bij de Diaconie te Rijnsburg, hoewel deze aller minst zedelijk tot onderstand verplicht is. Wanneer de Kerk zich onttrekt en dus de burgerlijke gemeente voor den ouden, armen man moet zorgen, dan ligt bet op den weg van Rijnsburg. Vjaag: Waarom worden zij, die de wet overtreden van ongekeurd vleesch te ver voeren, zoo licht gestraft, en zij, die melk van ondeugdelijke kwaliteit leveren, zoo zwaar Het is toch beide voor de volksge zondheid Antwoord: De rechter beoordeelt ieder -geval afzonderlijk en is bij het bepalen der strafmaat aan een maximum gebonden. Wij meenen echter, dat de tegenstelling, dia u mankt, niet juist is. Ous zijn gevallen bekend, dat iemand, die ongekeurd en te vens bedorven vleesch invoerde, met prin cipale hechtenis werd gestraft. Maar onge keurd vleesch vervoeren is op zichzelf niet zoo erg als melk van ondeugdelijke kwaliteit in den handel brengen. Dat wordt het eerst, wanneer later blijkt, dat dit vleesch ook ondeugdelijk is. Vraag: Is het niet mogelijk.de ^fcrpat bij de wissels der tram in de stad 'Ipeteri te voorzien? Telkens verstralen helpt niet om ongelukken met fiets, enz. te 'voorkomen- Antwoord: Vindt u den toestand der straat- zoo erg? Ons dunkt, dat het nogal schikt; doch het kan nooit kwaad, dat de aandacht der autoriteiten er nog eens op gevestigd wordt. Vraag: Hoe zou het komen, dat goud- visschen in een aquarium, welks naden ge- menicd zijn, spoedig sterven? Zij zwemmen in duinwater, wat eenmaal per week ver- verscht wordt en krijgen voor voedoel witte ouweltjes. Op den bodem van het aquarium ligt kiezel, terwijl in het water geen water planten of grotten aangebracht zijn. Antwoord: Wij vermoeden, dat de oor zaak ligt hij het duinwater Probeer het eens met water uit een onzer Singelgrachten of polderslooten. Vraag: Zoudt u mij ook kunnen zeggen, waarom of het de gewoonte is bij de bak kers, om steeds groeDe, wollen kleedjes over het-brood te leggen? Het zou toch zindelijker zijn, ieder en dag een schoon servet er cvér te leggen. Het is zoo vies en voor de hygiëne ook piet bevorderlijk. Antwoord: Wij vermoeden, dat het ge bruik dier groene wollen kleedjes inderdaad op toen gewoonte berust ,en niets meer. In derdaad 'zou bet zindelijker fijn er ïcderen; dag een scboon servet over té leggen. Maar dat zou meer tijd en werk kosten en bij niet-zindelijke behandeling spoediger in de gaten loopen. Toch vonden wij het een enkela maal toegepast. Wij vermoeden, dat het nog wel zoover zal komen, dat het brood in papier verpakt, zal worden bezorgd. Trou wens, indien cr bij ,de bereiding van het brood niet de noodige zindelijkheid wordt be tracht, geeft zoo-'n maatregel toch nog nieti veel. Vraag: Bevat het waarheid, dat men bij landing in Engeland zestig gulden moet kunnen toonen, om in de eerste behoeften te kunnen voorzien? Antwoord: Weineen. V raag: Daar ik in een betrekking beo als werkvrouw, maar in de vacantie behoef ik niet te komen; heb ik nu recht op mijn. geld Antwoord: Dat hangt er van af. Werkt gij tegen vast salaris in het jaar, bijv., dan gaat uw loon natuurlijk geregeld door. Wordt gij per dag betaald, dan ont vangt bij slechts zooveel dagen als gij werkt Vraag: Hoeveel sigaretten mag men mede naar Engeland nemen zonder invoer rechten behoeven te betalen? Antwoord: Dat. is maar zeer weinig. Wij meenen,dat honderd al veel is. Hoe veel het iny.oerrecht' bedraagt, weten we niet. V r a.ag: Kunt u mij ook zeggen, wan neer de nieuwe Auteurswet of aansluiting bij de Berner Conventie, in werking treedt? A n t w o o r d: Het verslag der afdeelin- gen ran de Tweede Kamer over de Wet op het Auteursrecht is pas gepubliceerd en de bedoeling der Regeering is blijkbaar om de behandeling te bespoedigen. Maar de af stand tusschen den beker en de lippen ia somtijds grootcr dan men vermoedt. Een be paald tijdstip voor de in-werking-treding is dus nog niet te schatten. V r aag: Ik heb een zoon, die in Juli 13 jaar is en hij heeft de klasse niet doorloo- pen. Hij wordt opgeleid in het boerenbe drijf. Heb ik nu recht om hem dan van school te nemen? Antwoord: Uw zoon moet de klasse, waarin hij zit, afloopen; dan kunt gij hem er af nemen V raag: Mag ik drukwerk naar het b n- tenland verzenden met een kruisband, daar het gedurig voorkomt, dat couranten, voor zien enkel van een band, niet aankomen of enkel het bandje zonder couranten? Antwoord: Ja zeker, u moet kran ten, die naar het buitenland moeten, van een stevigen kruisband voorzien, want zij moeten een heele reis maken en gaan door veel handen. U kunt den band net zoo breed maken als u wilt, als men maar kan zien, dat het kranten zijn. V raag: Hoe hoog moet een afvoerpijp als loozing van hemelwater ,de ojjgn-, bare straat zijn? ae gr: if, Antwoord: Bij nieuwen bouw of bij herbouw moet de biiig, jpe^.hefc&fco 1 'pfj de gracht in verbinding® \tbVufn gèbraêHt.'7 Bij bestaande toestanden zal de uitmon ding niet hooger dan 0.35 M. boven den be- ganen grond mogen liggen. Vraag: Ik heb een zoon, die verleden jaar een cursus mede zou maken, die voor uit betaald moest worden. Nog niet op de helft gekomen, wordt hij door ziekte voor goed verhinderd verder te gaan. Toen h^b ik restitutie gevraagd van een deel van !irt bedrag en beloofde die heer mij toen tei: klein gedeelte terug te zullen geven, maar over drie maanden. Nu heb ik al acht schriftelijke beloften, maar nog geen geld. Gaarne zou ik van u weten of er in rechten iets aan te doen is? Antwoord: Ja zeker, u kunt clï.m heer laten dagvaarden tot betaling van de beloofde restitutie. Vraag: Ik zoek verbinding in zaken met Engelsche fabrikanten. Om mijn doel te bereiken, wil ik eerst een Engelsch vak blad lezen, om te zien wat de markt levert; doch weet niet waar dit vakblad verschijnt. Kan ik nu de bemiddeling van den Holland- schen consul voor Engeland inroepen? Zoo ja, hoe heet deze heer, en waar woont hij, en wat is de gebruikelijke titulatuur? Antwoord: Het adres van den Hol- landschen consul te Londen is H. S. J- Maas, consul of the Netherlands. Welk vak blad moet u hebben? Misschien kunnen wij u wel helpen. Oplichting te Leiden. Ten slotte werd een oplichtingszaakje, te Leiden gepleegd, behandeld. Zekere J. B. S., een werklooze uit Den Haag, had zich van een inteekenlijst weten te voorzien met een vervalscht stempel van den hoofdcom missaris van politie te 's-Gravenhage, ech ter zoo veranderd, dat bij oppervlakkige beschouwing er aan gedacht kon worden, dat de Leidsche politiecommissaris aan deze collecte sanctie verleend had. Fluks vulde hij zelf eenige klinkende namen in, met een zeker bedrag er achter, met nog enkele N. N.'s en met de op deze wijze aangckleede inteekenlijst toog hij op 6 Januari naar Leiden, en bood deze ter in- teekening aan. Mevrouw Zaayer, mevrouw en de heeren M. J. Eigeman en J. C. A. Binnendijk wer den het slachtoffer hunner weldadigheids zin, zooals zij voor de rechtbank verklaar den, wat de dienstboden, die de lijst in ont vangst hadden genomen en de gift aan den bezitter van de lijst ter hand gesteld, na der bevestigden. De bekl., zekere J. B. S., uit Den Haag, was nu niet verschenen, doch had aan do Leidsche politie verklaard, dat hij, zelf werkloos, op deze wijze bad getracht ten eigen bate eenig geld bijeen te krijgen, en daartoe was gekomen, doordat bij in bet bezit van een gestempeld biljet was. De politieagent Jan Blok was door den beer Cahen aan den Stationsweg gewaar schuwd, die met de ook bem aangeboden lijst in het pohtieposthuis aan de Steen straat was gekomen. De collectant zou zoo lang wachten. De agent zag onmid dellijk, dat de lijst valsch was, en begaf zich met den heer Cahen, om den man te arresteeren, naar buiten. Deze was toen echter al gevlogen, en aan het station of in een der wagons van den spoedig vertrek- kenden trein was hij ook niet te vinden. Later werd hij echter opgespoord in Den Haag. Bij verstek werd nu tegen nem ge- eischt zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak in al deze zaken Donderdag 11 ApriL Haarlemgche Rechtbank. Mond- en klauwzeer. Voor de rechtbank heeft hier in hooger bercep terecht gestaan J. B., 'van Haarlem mermeer, beschuldigd, dat hij verleden jaar in Mei vier runderen over 'den, openbaren Vraag: "Welke weg is het kortst van af Leiden naar "Wormerveer met de fiets en hoeveel K.M. Antwoord: Van Leiden, Lisse, Hille- gom, Haarlem. Spaarndam, Assendelft, Krommenie, "Wormerveer. Het i3 48 KM. Vraag: "Wilt u mij even inlichten, wel ken weg ik nemen moet per fiets van nit Leiden naar IJmuiden en vandaar naar Am sterdam en hoelang het is? Antwoord: Van Leiden via Haarlem, 0verveen, Bloemendaal, Santpoort, Driehui zen, IJmuiden; 44 K.M. Vervier vati IJmui den via Vel zen langs het Kanaal naar Am sterdam 23 K.M. Vraag: Hoeveel K.M. is het van Lei den langs de vaart naar Sassenheim en van daar langs de ruïne van Teylingen door het Reigersbosch langs den achterweg tot Hil- legom Antwoord: 20 K.M. Vraag: Kunt u mij ook den weg zeg gen van Zoeterwoude toaar IJmuiden per fiets Antwoord: Zoeterwoude, Rijn dijk, Oudshoorn, Nieuwveen, Uithoorn, Abcoude, Weesp Muiden; 68 K.M- V raag: Wat is de kortste weg en hoe veel K.M. per fiets van Katwijk-aan-Zee naar Baambrugge? Antwoord: Via Leiden, Hoogmade, Woubrugge, Nieuwveen, Uithoorn; 53 K.M. Vraag: Ik zou gaarne met Paschen naar Broukelen fietsen. Welken weg moet ik daarvoor volgen en hoeveel K.M. Antwoord: Langs den Rijn tot Woer den. Vandaar via Vleuten, Haarzuilen, Laag Nieuwkoop, Breukelen. Dit is dc beste weg en 56 K.M. denis zoo aan, dat hij zenuwachtig werd, en thans in een gesticht wordt verpleegd. De zaak werd bij de justitie aanhangig ge maakt, en diende nu voor de rechtbank. Bekl. trachtte zich thans door allerlei praatjes er uit te redden. Inderdaad had hij voor de familie Van Vliet gewerkt en met Odino er over gesproken. Deze laatste verklaarde, dat daarvan niets aan wa~ BekL had eens onder zijn toezicht metsel werk uitgevoerd, maar anders had hij nooit iets met hem te maken gehad, en met het verhuren der plaatsen bemoeit hij zich in het geheel niet. De brief, met zijn naam onderteekend, heeft hy ook niet geschreven eoi aan den heer Van Vliet gezonden. Bekl. merkte op, dat deze getuige loog, en wilde de „legende'vertellen, waarop de president echter niet gesteld was. Twee hoofden van scholen in Den Haag, de hee ren Van der Laan en Hooftman, die dezen brief aan een schriftkundig onderzoek had den onderworpen, en met schrift van bekl. vergeleken, kwamen tot de conclusie, dat hij zelf den brief had geschreven. Bekl. verklaarde echter zeer dubbelzinnig, dat de brief „namaak" was. De wed. De Jong verklaarde eenmaal een zeker bedrag aan bekl. te hebben geleend en weder terugontvangen, maar nooit met hem te hebben gesproken over het huren eener plaats door W. van Vliet. De heer H. van Vliet, de vader, kon wegens ongesteldheid niet verschijnen, doch de zoon, de 29-jarige Willem, deed een omstandig verhaal van het gebeurde, zooals het boven is gegeven, waarna de subsL-officier schorsing van het geding vroeg totdat de eerste hoofdgetuige kon worden gehoord. Do rechtbank vereenigde zich met dat gevoelen en verdaagde de voortzetting der behandeling voor onbe paald en tijd. weg had doen vervoeren, welke aangetast waren dootr mond- en klauwzeer. De kantonrechter te. Haarlemmermeer had B. veroordeeld tot f 5 boete en verbeurd verklaring van het vee, welks waarde op f 900 wordt geschat. Bij het verhoor zeiden bekl. en zijn knechts, die de koeien naar de boot hadden vervoerd, dat de beesten voor het vertrek nog flink hadden gegeten. Zij meenden dan ook te goeder trouw, dat de koeien volkomen ge zond waren, ook omdat in den omtrek van de boerderij t-oen geen mond- 'en klauw zeer heersckte. De melk van een der koeien werd trou wens in het gezin van den boor gebruikt en eerst later is gebleken, dat een der kin deren, dat er van gedronken heeft, tong- blaar heeft gekregen. Na aankomst ter veemarkt te Amster dam was evenwel gelijk andere getui gen verklaarden gebleken, dat een der koeien zeker leed aan mond- en klauwzeer en bij de (lrie andere zijn enkele uren later ook vordachte ken beekenen bespeurd. De heer Hen geveld, veearts te Haarkfm', constateerde dat bekl. bij de ééne koe, die een blaar midden op de tong had, zeker do ziekte had kunnen waarnemen en da.t hij verplicht .geweest was vóór het ver voer het dier in den bek te kijken, ook om dat toentertijd reeds enkele gevallen in den omtrek waren voorgekomen. - Het O. M. achtte op rgrond daarvan het- ten laste gelegde bewezen. Wegens vorm gebrek werd vernietiging van het vonnis van den kantonrechter gcrequireerd en Ver ooi'deeling tot dezelfde straf, f 5 boete met verbeurdverklaring van het vee. De verdediger, mr. Th iel, pleitte Vrij spraak op grond, dat bekl. 'en zijn knechts volkomen te goeder trouw hebben gehandeld. PI .betoogde voorts, dat de wet alleen strafbaar stelt hen, die vervoert, en dat zouden i. c. de knechts zijn geweest. Tegen de meening van het O. M., dat dezen willooze werktuigen zouden zijn van hun patroons, kwam pl. op- De uitspraak werd bepaald op 11 April aanstaande. Rotterdam sche Rechtbank. Deze rechtbank heeft veroordeeld: J. V. Jr., 39 jaar, commissionnair in effecten, wq. nende te 's-Gravcnhage, vTocger te Rotter dam, thans gedetineerd, wegens oplichting, driemalen gepleegd, en wegens verduiste ring, tot twee jaar en zes maanden gevan genisstraf, met aftrek van zes maanden voor- loopige hechtenis, met] .gedeeltelijke vrij spraak. Geëischt was een jaar cn zes maanden met aftrek van vier maanden-

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 14