VROUWEN Faillissementen. Ingezonden. Uit de Rechtzaal. Een vergadering van Slagersgezellen. Voor een honderdtal "belangstellenden tra den gisteravond in de groots zaal van liet I/cidscho Volkshuis op de heeren P. A. Michel en K. Regoor, respectievelijk hoofd bestuurder en Bondsvoorzitter van den Ne- derlandsckcn Slagersgezcllenhond. Te ir.uira. kwart over negenen werden de sprekers ingeleid door den Voorzitter der Leidscho jafdceling, den heer Snel, die in zijn welkomstwoord het tweeërlei doel dezer vergadering aangaf: lo. de leden der afd. nader omtrent het streven in te lichten; 2o. de niet-leden tot krachtige deelneming aan te sporen, den U .K. gezellen, die trouw bleven aan de organisatie ondanks *le actie hunner geloofsgenooten, werd bij deze', hulde gebracht. De heer Michel zette in 't kort uiteen, hoe, volgens hem, de vakorganisatie het eenige doeltreffende middel is om. betere bestaans voorwaarden voor de gezellen te verkrijgen. Men werke zoo mogelijk met de patroons daartoe samen, wat o.a. in 1903 de Zon dagsrust gedurende 7 maanden tot resul taat had. Naast zijn economischen strijd voere de gezel ook dien voor het verkrijgen van sociale wetten, welke" hein betere regeling van arbeidsduur, enz. moeten, brengen- De arbeiders zelven móeten daartoe medewerken in krachtige actie. Nog trachtte spr. aan te toonen, hoe door schifting" dei' arbeiders naar het geloof de vakbeweging wordt verzwakt, daar verdeelde kracht slechte Jinlve kracht is. De tweede spr. behandelde ook in hoofd zaak de scheiding en achtte splitsing van krachten, hoogst na-deelig voor het vereeni- gingsleven. Hij meende, dat de geloofskwes tie in het gemeenschappelijk streven naar lotsverbetering huiten beschouwing kon blij ven. Hij laakte het, dat onder de gezellen, op scheiding naa.r den gcloove werd aange drongen, terwijl toch de patroons van ver schillende yeligie in hun Bond ongemoeid worden gelaten. Hij herinnerde voorts aan dr. Kuypers waarschuwing, aan de Christelijke arbeiders hier te lande, zich niet op den weg te be geven, door de Engelsche arbeiders bewan deld, die vroeger in gedweeë vakbonden wa ren vereenigd, doch thans revolutionnair ge worden zijn, doordat de Christelijke hon den zich niet genoeg op den voorgrond hebben gedrongen. Over het Arbeidscontract sprekende, ver weet hij den arbeiders zelf hun laksheid in organisatie, welke oorzaak is, dat het con tract thans zooveel ongunstige bepalingen nog te hunnen opzichte bevat. Zij worden, zegt hij, er in aan. banden gelegd, terwijl liet den patroons geringe verplichtingen oplegt. Ook de overbrenging van enkele artikelen uit de Ongevallenwet naar de wet op de ziekteverzekering, achtte hij" in liet nadoel der arbeidersklasse, waardoor dc uit- keering van 70 pCt. op 50 pCb zou dalen. Een bewijs, hoe de Volksvertegenwoordiging zich laat beïnvloeden door het kapitalisme, zag spr. in het feit, dat de heeren Aalberse en Nolens indertijd den 10-Uren.dag hadden voorgesteld, terwijl deze leden thans de in voering onder invloed van den; 'g root-fabrikant tegenwerkten. Nog be tuigde spr. zijn verwondering, dat de R- K. eerst nu', nadat de Nc-d. Slagersgczel- lenboud reeds tien jaar heeft bestaan, zich. willen afscheiden, en haalde een citaat aan uit Vondels „Roskam", ten bewijze, hoe ook in diens .tijd het volk reeds als een ezel het zware juk der dienstbaarheid moest dra gen. De spr. verklaarde, dat naar zijn mee- ning het volk den klasséstrijd slechts heeft te aan vaal'denhij wordt den arbeiders opw gedrongen. Van het debat maakten zes aanwezigen gebruik. Daar het inmiddels kwart voor elven was geworden, en de spTekers per trein weer moesten vertrekken, werd op kort heid aangedrongen. De eerste debater, de heer Lindemanont kende, dat in den Nederl. Bond plaats was voor menschen va.n prineipe. Langzamerhand, komen, .volgens hem', bestuur en orgaan in handen van de predikers van den klasse- strijd. Daarom meent hij de R-K. leden,te moeten waarschuwen, die nog ziende blind zijn. Zij moeten zich scharen „onder 't kruis". De tweede debater, de heer De Weert, blijkt eveneens de R.-K. gezellen gaarne in een afzonderlijken bond vereonigd te zien. Als zoodanig zullen zij met de andere or ganisaties zeer wel kunnen samenwerken. Hij meent aan de hand van het jaarverslag van den Ned. Gezellenhond achteruitgang in le dental en financiën te moeten oonstateeïen, terwijl do R.-K. organisatie steeds sterker wordt en zolfs een propagandist kan bezol digen. De heer Hallo, dlin aan het woord komend, verwijt den Ned. Bond patroonsbestrijding cn stelt daartegenover den wensch der R.-K. gezellen tot samenwerking met hun werk gevers. Hij meent, dat ook de Katli. pa^ troons, in neutraio honden georganiseerd^ hun plicht verzaken en verklaart voorts, dat in den Nederl. Gezellenhond voor de Katholieken geen plaats is, omdat daarin alle middelen tot bereiking van het doel zullen worden aangewend, wat strijdt met de Kath. beginselen. De vierde debater, de heer Mooimans, die blijkbaar ook op andere vergaderingen der gezellen als spreker reeds is opgetreden, ver wijt den heer Michel eenzijdigheid in zijn oordeel over de sociale wetten. »Spr. geeft den lieer M. in overweging, do brochures, zoowel door rechtsclie als link- sche specialiteiten op dit. gebied geschro- vcn, te bestudeer en, overtuigt als hij is, dat de heer M. dan tot geheel andere con- elusiën zal komen. Ook deze spr. acht krach tige organisatie een eersten eisch, doch in bonden, op don grondslag van het geloof. De zo spr. verklaart, dit ook de R-K. ar beiders de vermindering der uitkeering na de uitschakeling der artikelen uit de On gevallenwet ten zeerste zouden betreuren en zij hebben zich daarom tot den Minister gewend met het verzoek om de 70 pCt. uit keering ook in do gevallen van lichte kwetsuren te handhaven, wat hun nu is toe gezegd. Daarna gaf spr. nog als zijn mee^. ning te kennen, dat de R.-K. gezellen niet thuis beliooren in een organisatie zooals de Nederl. Slagersgezellenbond, omdat deze de vrije liefde predikt, terwijl onze Staatswet ten slechte de wettige huwelijken erkennen. Na dezen debater volgt de heer Winter dijk, vocrnl. om- de uitsluiting van debat op den vorigen avond in de vergadering dér R-K. slagersgezellen in Den Haag voor anderen dan Katholieken, te hekelen. De heer Mooimans interrumpeert, waardoor het ccnigszins rumoerig wordt, doch spoe dig keert de verga dering tot kalmte, om' den laatsten debater, den heer Holtman, te laten eindigen met een krachtige opwekking van de gezellen tot versterking van den Ned. Gezellenhond, die de flinkste, degelijkste mensehen, ongerekend hun geloof, voorop stelt om de arbeiderstoestandeu te verbe teren. Spr., zelf Katholiek, waarschuwt zijn geloofsgenooten Degen versnippering van krachten, die noodzakelijk leiden zal tot ver zwakking. Daar het intussehen hij halftwaalf gewor den is, hebben de eerste sprekers g*een ge legenheid meer om de debaters te beant woorden en sl uit de voorzitter met een woord van dank deze vrij warme debat in g-verga- dering. ii 40 Cents per regel. 4558 47 behoeven niet altijd lijdende te zijn Wanneer gij steels last hebt van pijn in uw rug, verschrikkelijke hoofdpijn, duizelig heid en schemeringen voor do oogen, rheu- matische pijnen, hartkloppingen, en gij u afgemat gvrvoelt, hoewel gij nauwelijks met uw bezigheden begonnen zijt, denkt gij er dan wel aan wat da oorzaak van uw kwaal is Vele vrouwen zijn er toe geneigd om der gelijke verschijnselen toe te schrijven aan haar vrouwelijk gestel, niet wetend welk een gewichtig werk de nieren te vervullen heb ben en niet wetend hoe vaak deze belang rijke organen juist bij do vrouw aange daan worden. Do nieren zijn de zuiveraars van het bloed en verschijnselen als de bovenstaande too nen aan, dat zij haar werk niet behoorlijk verrichten. Velen varwaarloozen deze eerste verschijnselen cn zonder twijfel doen zich daarna ernstige ongesteldheden voor, die oen totale verwoesting der nieren ten ge volge hebben. Verdraagt daarom de eerste verschijnselen niet met gelatenheid, doch begint onmid dellijk met het genezen uwer nieren, de bron van uw zich ontwikkelende ziekte. Poster's Rugpijn Nieren Pillen dienen uit sluitend voor de nieren on blaas. Zij ver sterken de nieren en maken haar volkomen geschikt voor haar belangrijk weTk. Ze komen de blaas te hulp en voeren de prik kelende onzuiverheden af, die de boven staande verschijnselen veroorzaakten en waaruit tevens waterzucht, rheumatiek, len denjicht, urinestoornissen, enz., ontspruiten. Poster's Rugpijn Ni-eren Pillen (let op do juiste spelling van den naam) zijn te Lei den verkrijgbaar bij de hoeren D. M. Krui- singa, Nieuwe Rijn 33; Reyst Krak, Steenstraat 41; en bij D. W. E. F. do Waal, Mare 56. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a f 1.75 voor cén, of f 10 voor zes doozen. Opgave van personen, die zich te Leiden hebben gevestigd* H. J. Wesseling, Beestenmarkt 42, win kelbediende. J. J. van Schie en gezin, Aloëlaan 22, banketbakker. B. N. Roos, Noordeinde 37, slagersknecht. M. W. Lock, Acad. Ziekenhuis, verpleeg ster. F. W de Winter, Vestestraat 8, steenbak ker. G. B. Pcnnink en gezin, Levendaal 193. beeldhouwer. D. N. van Tiel en gezin, Langegracht '32. scheepmaker. D. Burgij en gezin, Zijdgracht 23, sigaren maker. H. Roest, Morschstraat 33. J. Proper, IIoogewoerd 84, commies itr secretarie. G. Minnebrand, Dief steeg 11. J. W. van Heiningen, Oude Vest 117. P. C. van Duyn ert gezin, Heerensteeg 25, broodbakker. M. Monteba, Volmolengracht 16, assistent laboratorium. J. M. Jo-ngepier, Haven 28 A, étaleur. A. Schellevis, Rapenburg S4, kantoorbe diende. POSTERIJEN. Ter algemecne kennis wordt gebracht, dat op Tweeden P a a s c h d a g, Hemel vaartsdag en Tweeden Pink sterdag slechts één briefpostbestelling, uitgaande des morgens 7 uren, zal w or cl en uitgevoerd. Op die dagen zal evenals des Zondags tus- schen l en 2 uur gelegenheid bestaan tot het afhalen van correspondentie. De Directeur v. h. Postkantoor, M. C. HENNEQUlN. Leiden, 2 April 1912. L. Wijman, koffiehnishouder, te Utrecht. W. Gerritsen, bakker en winkelier, te Zoelmond. Geëindigd het faillissement van A. Grego- rowitsch, blikslager, te Gouda. Verbeterd© Vronweukleeiliag. Mijnheer de Redacteur! Vergun me nog eenmaal plaatsruimte in uw blad, omdat m. i. het onderwerp een meer uitvoerige bespreking wel waard is en daartoe zoo zelden een gelegenheid zien aanbiedt. Van „eet exces d'honneur', geachte juf frouw Boutcrse, ben ik eenvoudig ge schrokken I Ik ben me niet bewust ooit eeni- gen invloed op reformgebied geoefend te hebben, want ofschoon ik zestien jaar aan het zoeken ben, heb ik me slechts tweemaal in het publiek er over gemt. („Eollandsche Revue" en „Hollandsche Lelie.") Welnu, ondanks mijn twijfelmoedigheid, neem ik de kern van wat ik destijds zei de nog ge heel voer mijn rekening, n.l. dat bij de reformkleeding in de eeiste plaats ethische eisehen meespreken, vervolgens hygiëni sche, en in de derde plaats aesthetische. Ik erken, dat ik in de laatste jaren me bij herhaling aan conffectiekleeren bezon digd hebdie ik dan min of meer wijzi gen liet maar ik heb het nimmer gedaan zender het miserabele gevoel, dat er „bloed en tranen" aankleefden. Alleen men wordt het wel eens moe tegen den stroom op te roeien en zich half suf te denken op zijn toiletten, die dan dikwijls nog slecht uitvallen, omdat men nu eenmaal geen Poiret is en de gewone naaisters in zake reformkleeding zoo weinig weten te helpen, terwijl wanneer men zicty voor alles en nog wat tot de zeer uitstekenden wendt, het budget hoögcr stijgt dan wenschelijk en voor de meeste vrouwen1 bereikbaar is. Bo vendien is de invloed der Hollandsche en vooral Duitsche reformbeweging van zeer grooten invloed geweest op de mode, zoo dat bet niet zelden voorkomt, dat men tegenwoordig iets bruikbaars vindt, dat echter volstrekt het etiket reform niet zou willen dragen Waar ik ook alweer j'n later jaren aan modedwaasheden als op- den-rug-sluitende-japonnen ben gaan mee doen, heb ik ten minste nooit nagelaten me zelf een idiote pop te vinden, en ik snak naar den tijd, dat de vróuwen het allemaal zullen inzien en eindelijk en voorgoed met al dien onzin breken. Maar ik verzeker u, dat het „tegen-de-bierka-vechten" en „bui- tenissig-zijn" ook de strijdlustige natuur op den duur tegenstaat. Niet, dat men hier belangstelling miste ,,voor een nieuwe variatie op het varieeren- de modegebied", heeft me even doen spuien wat al drie jaar achter de sluis zat, maar dat er geen belangstelling was voor een vrouw, die meende een methode gevonden te hebben, cm ons uit het kleecbngmoeras te helpen. Wanneer ieder maar beginnen wilde te erkennen, dat er iets fout i s, dan zou niemand zich ,,dupe der historie" voe len maar integendeel het prettige bewust zijn hebben, dat men, ondanks alle vergis singen, althans een handje had geholpen te zoeken en te streven. Ik weet natuurlijk met aan wife u denkt als u schrijft over vrouwen, wier onberis pelijk figuur toont, dat ze van de reform kleeding zijn teruggekomen. De dames van „Schoonheid door gezondheid" dragen in derdaad geen „reform" meer, maar ze zijn nog altijd trotsch op haar in die jaren verworven Venus-van-Milo-tailles, en ze dragen nog altijd geen cörsetten. U heeft het recht niet over het hoofd te zien, dat het de zoeksters van „nieuwe ba nen" geweest zijn, die de schande lijke wespentailles deden ver dwijnen en u en anderen het naar me nige medicus verzekert tamelijk onschul dige, soms geïndiceerde en in elk geval veTre van leelijke droit-devant-corset heb ben bezorgd. Dat is een grooter weldaad aan de vrouwenwereld dan al die angstmui'. zen, die dadelijk bang zijn zich belachelijk te maken en „dupe der historie'' te worden op haar creditzijde kunnen boeken. Wat mezelf betreft, ik meen daarom recht van spTeken te hebben, omdat ik nooit „teruggekomen" ben, altijd reform- onderkleeding draag, en voor zoover ik van de eigenlijke reformkleeding afweek toch ben blijven zoeken. Ten voordeele van de meest gebruikelijke vrouwenkleeding is dat zoeken in elk ge val nooit afgeloopenOp raad -yan een medicus heb ik me ongeveer een jaar in In het toch ook niet 3)gepaTfumeerd©" Amsterdam was de groote Nutezaal stamp vol. het gelukkig bezit van een dioit-devant- pantser verheugd, dat Qok vaak gedragen... om ton slotte vast te stellen, dat het iets mals en héél kostbaars is, want wie gewend is geweest zijn lichaam vrij of redelijk vrij te bewegen, ringt zoo'n meubelstuk in een minimum van tijd totaal uit zijn fatsoen. Hiermee is niet gezegd, dat iedereen er buiten kan of ik zelf er altijd zal buiten kunnen. Maar men moest toegeven, dat het iets is als een beugel of een kunstbeen of een breukband. Maar niet iets wenschelijks en natuurlijks en voor ieder onontbeerlijks. Onze generatie zal het niet meer zoover brengen, dat we het zonder al die lapmid delen af kunnenmaar als alle moeders er dan ten minste maar naar trachten - wilden haar dochters zoo op te voeclen, dat zij in deze opzichten eerlijker konden zijn, dan hadden we met al ons gezoek en onzen twij fel al weer heel wat meer bereikt. Zooals de vrouw nu rond loopt, is ze bijna alt ij d een leugen. En een leugen onder het mom van waarheid. Vindt u dat wenschelijk voor haar zelf en de gemeenschap? Ik niet. Ik beweer niet dat het systeem-Thier- bach volmaakt is. Ik constateer alleen met- genoegen, dat Teeds Dinsdagavond, nadat Maandagmid dag de voordracht had plaats gehad, een der daar aanwezigen in een in weinige nren door haarzeivc vervaardigd Thier- bach-toilefc op een bijeenkomst verscheen; dat anderen naar Haarlem zijn gegaan om haar te hooren. Maar van veel meer belang is zeker, dat mevrouw Th. wekelijks in Keulen een spreekuur houdt en dat daar geregeld arbeidersvrouwen komen met het verzoek even een japon voor haar té maken. Haar frissche geest heeft dus niet alleen wat stof weggeblazen in de zeer zeker grauwe atmosfeer onzer Hollandsche reformbewe ging (de voorvechtsters houden me deze uitlating ten goede), maar haar vaardige hand bewijst geregeld, dat de theorie in practijk is om te zetten, en een zegen is voor breede lagen der maatschappij. Wat doen de meeste angstmuizen voor de ar beidsters? Twee dingen zijn op dit oogenblik m. i- voor de vrouwen mogelijk: bf we geven te veel tijd, gedachten en geld aan ons toilet, en hebben dan eenigen of veel kans er smaakvol uit le zien, of dat alles vervalt g e 1 ij k t ij d i g. Mevr. Thierbach is er in geslaagd met weinig tijdverlies en een minimum kosten er altijd allerbekoorlijkst uitte zien. Dat is iets, dat menige Porijsche midinette, maar geen enkele Hollandsche vrouw (ik spreek hier met over jonge mc-isjes) nog tot stand bracht. En al blijkt mijnentwege haar systeem ontoepasselijk voor de groote massa der bezittende klasse, omdat we niet als zij trouw gymnastiek do-en, enz., en ons toch ook schamen om met onze slechte figuren voor den dag te ko men, dan zijn de motieven, die men onder Frau Thierbach's streven voelt (en waar bij zeker géén meespreekt in den geest van „relief verleenen aan den naam van haar, die eenmaal het denkbeeld lanceerde"), van dien aard, dat we daar allen, en in de eerste plaats de twijfelmoedigen, groot respect voor kunnen hebben. Over de relatieve waarde van Den Haag en Leiden zullen wc maar niet discussiee- ïen; die eerste plaats is al zooveel gehekeld, dat het afgezaagd ia Als het u er zoo slecht bevalt, komt u dan weer in Groot- Boekenkast wonen, dan kunnen we op deze schriftelijke kennismaking een persoonlijke laten volgen. Hoogachtend, W. W. F. D. 31 Maart 1912. Met ontwerp Tariefwet. klasse en een brutale bevoorrechting van. cenige groepen ondernemers stelt tegenover de bewering alsof ter be-, hartiging van sociale hervorming dit ont werp hoodig zou zijn deze waarheid: dat het vooral de voortdurende verzwaring van militaire lasten is, die telkens nieuwe eisehen aan de schatkist stelt; protesteert tegen de vastkoppeling van sociale wetgeving aan dit hoogst sohade- lijke wetsontwerp; roept de Nederlandsche arbeidersklasse op tegenover de handelspolitiek van protec tie te stellen die van volledig vrij ruilver keer en met alle kracht de tot-stand-koming van het ontwerp-Tariefwet tegen te gaan. Het bestuur van de Soc.-Dem. Arbeiders partij heeft in zijn te Amsterdam gehouden vergadering do volgende resolutie ter in diening op het aanstaande Congres aange nomen: „Het congres der S.-D. A.P., gezien het ontwerp-Tariefwet, strekkend tot verhoöging der invoerrechten op aller lei verbruiksartikelen, halffabrikaten, en zelfs grondstoffen; van oordeel, dat invoerrechten op arti kelen van algemeen gebruik,, en als belas ting en als bescherming van binnenlandsche nijverheid, de strekking hebben het levens onderhoud duurder te maken dat zij als verbruiksbelasting de arbei dersklasse brandschatten om aldus de bezit tende klasse te sparen door het tegenhou den van verhoogde heffingen van vermo gen, inkomen en erfenissen; dat zij als beschermende rechten aan de arbeiders geen enkel blijvend voordeel bie den tegenover de groote en noodzakelijk toenemende nadeelen der duurdermaking van 't levensonderhoud en van den zwaar deren belastingdruk, feitelijk slechts eenige groepen ondernemers verrijken ten koste van de massa der bevolking; van oordeel dat het vrijhandelstelsel op eichzelf de kapitalistische uitbuiting niet opheft; dat echter het stelsel van protectie overal, waar het tot groote ontwikkeling is geko men, een der ergste middelen is gebleken tot uitplundering van het volk; van oordeel, dat aldus de ervaring van alle landen heeft geleerd, dat de handels politiek van de arbeidersklasse moet zijn die van het vrije ruilverkeer; overwegende, <lat vooral voor ons land, dat door zijn ligging en zijn verleden is aan- gewezen op vrijheid van verkeer, elke stap in de richting van protectie ruw ingrijpt in het bedrijfsleven, de natuurlijke econo mische ontwikkeling verstoort, en dus als schadelijk moet worden veroordeeld; protesteert tegen het ontwerp-Tariefwet, dat den economischen druk op de arbeiders verzwaart en in deze tijden van hooge prij zen een brutale aanslag is op de arbeiders Rotterdaiiiftclie Rechtbank. In 1910 was de 70-jarige meubelmaker A. D. V., te Wadó'inxveen, thans gedeti neerd, in cienst gekomen van get-. A Kempkes aldaar. Yanaf Augustus 19il tot Februari va.n dit jaar, had' hij zich een aantal voorwerpen, aan zijn patroon toe- behoorende, toegeëigendruim zeventig koperen deur- en ladetrekkers, een aan tal sloten, een hoeveelheid' rood en groen Jaken, enz. Het O. M. waargenomen d^or mr. Bou- man, requireerde ter zake van diefstal, zes maanden gevangenisstraf. Lr. E. J. J. van der Leija'en wees op do ongunstige levensomstandigheden van dezen bejaarden beklaagde, die dit misdrijf pleeg de, ten einde nog iets extra te kunnen ver dienen, om daarmede een zijner behoeftige kinderen te ondersteunen. Pleiter verzocht den bekl. een niet zoo zware straf als da geëischte op te leggen. Op 26 Tebr. had de 37-jarige slagers knecht I. v. L., gedetineerd, zich te Gouda laten insluiten in den winkel van A. G. d'e Leeuw, bij wien hij vroeger in betrekking was geweest Hij had een gesteten secre taire geopend en daaruit ontvreemd: twee bankbiljetten van 100 gulden, vier van f 10 en een van 25, ongeveer 40 gulden ag,n specie, twee horloges met kettingen, een gouden halsketting, een broche en een ring. De onder-inspecteur van politie A. J. Roos had hem te Amsterdam aangehou den. Gerequireerd werd een jaar gevangenis straf wegens diefstal. Mr. C. L. Torley Duwel voedde aan, dat deze beklaagde niet is een beroepsmisda diger, maar dcor benarde omstandigheden kwam tot dezen stap, waarover hij tot in lengte van dagen berouw zal hebben. In het vorig jaar stierf bekl'3 vrouw krankzinnig; zijn ouders, bij awie hij nog eenigen troost vond, ontvielen hem gelijk tijdig en hij bleef met zijn kindje alleen aoliter. Dit werd opgevoed! bij andere menschen; anderen hielpen hem bij het betalen der daaraan verbonden onkosten, maar toen zij daarmede ophielden en bo- kl. zelf werkloos werd, ging het mis en kwam hij ten slotte in wanhoop tot dezen stap. Pleiter meende, in verband hier mede, dat ae geëischte straf veel te hoog is. De 26-jarïge pakhuisknecht D. N., te Gouda, pleegde op 10 Maart een politie- overtreding. Daarvoor werd hij aangespro ken door een persoon, dien hij niet kende, die in burgerkleeding was en zich niet bekend had' gemaakt. Hij had dezen man uitgescholden en zich losgerukt, toen de onbekende hem vastgreep. De agent v. Bekkem verklaarde, zich da delijk aan bekl, die hem toch reeds kende-, als politieman te hebben bekend gemaakt. Hij schold get. uit, rukte zich los en sloeg getuige, toen deze hem wederom had vastgegrepen, in het gelaat en schopte hem. Eisch wegens eenvoudige beleedüging van een ambtenaar en wederspannigheid, zes weken gevangenisstraf. Asnaterdamsch© Rechtbank. Voor de zesde kamer der rechtbank ie docr het O. M. tegen twee jongens, 18 en 16 jaar oud, werkzaam op de letterzetters] van de N. V. voorheen Gebr. Binger, resp. 4 maanden gevangenisstraf en 4 maanden tuchtschool geciscbt wegens diefstal van lood. Zij bekenden in drie maanden tijds 400 K.G. zich te hebben toegeëigend (een waarde van eenige honderden guldens) en bij een opkooper te gelde te «j^bben ge maakt. Daartoe gaven zij dezen een briefie, valschelijk met den naam van den meester knecht onderteekend. Het hospitaal-kerkschip. Aan de Werf Conrad te Haarlem werd het nieuwe hospitaal-kerkschip to wa ter gelaten, gebouwd voor rekening van de Ned. Yereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit. Het schip, als schoener gebouwd, zal met scb.oenerzeilen worden getuigd en voorzien worden van een 76 P.-K. krom- houtmotor. De hoofó'afmetingen van het schip zijnlengte 93'6", breedte 21;3, holte 12T'. De inrichting onder dek van voor naar achter is als volgt: Voorpiek ingericht als bergplaats, verblijf voor de bemanning, bestaande uit 8 man, een hut voor kok en hofmeester, een dito voor verple_ r, hoapi- taalruimte met 8 kooien, isolari -hut, bad kamer, apotheek, pantry, hut geneesheer, hut predikant, messroom, motorruimte, verblijf kapitein stuurman de ach- terpiek als bergplaats. Op het bovend'ek aoliter den fokkeraast is de kombuis en achter den grooten mast de kaartenkamer. Het geheel, schip en motor, werden gebouwd onder toezicht vier Eng. Lloyd.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 6