N\ 15969 Dinsdag 13 Maart, A0. 1912. <§eze (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Uren te Londen. LEIDSC DAGBLAD PRIJS D15R ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /'0.17J. Qrootere letters naar plaatsrnlmte. Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Oentsoontant; elk tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoasseerenwordt/'O.OS berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por week 9 Cents; per 3 maanden 2 2 l 2 f 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd syn I I 1,30. Franco per post i 1.65. Inschrijving Tan leerlingen voor de Openbare Scholen der 3de en 4de klasse. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op artikel 6 der Verordening van 25 'Danuari 1894, regelende de inwendige in- lriclitingder scholen, de toelating en het iontslag der leerlingen, (Gemeenteblad No. ft van dat jaar) brengen ter algemeene kennis lo. dat tot het doen inschrijven van nieu- iWe leerlingen voor de openbare scholen der (%de en 4de (klasse nog gelegenheid zal ge- jgeven wordien tot en met den 16den iMaarb e.kin de schoollokalen op de (Binnenvestgracht aan het Plantaoc-n, aan de IVan-der-Werfstraat, aan de Korts Mare, 'Óan de Langebrug, aan den Maresingel, aan 'de Paul-Krugerstraat, aan den Zuidsiugel, ttan de Medusastraat, aan de Gortestraat 'ten in de Brandewijnsteeg, dagelijks van des (voormiddags halfnegen tot negen uren en op Donderdag en Vrijdag bovendien ivan halftwee tot twee uren des namiddags; 2o.. dat bij de inschrijving het bewijs van geboorte-inschrijving moet worden vertoond. 'Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. loco-Burgemeester. VAN STKIJEN, Secretaris. Leiden 12 Maart 1912. Voorjaarsschouw. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien artikel 17 der verordening van den (Ben Juli 1899 (Gem. blad No. 15); laatste lijk gewijzigd bij de verordening van den 8en Juni 1909 (Gem. blad No, 9) Brengen ter kennis van belanghebbenden, 'dat te beginnen met Dinsdag 2 April e.k. «uilen geschouwd worden: alle wegen, lanen, •paden, straten, kaden, pleinen, hofjes, ste gen, sloppen of poorten en gangen bene- Tens de daarin gelegen of daartoe behoo- teende bruggen en andere kunstwerken, ■voor zoover die bijzonder eigendom zijn en piet gedoogen van de rechthebbenden voor het publiek verkeer openstaan; en alle wa teringen en slooten en de riolen, ter ver hanging daarvan gemaakt, benevens de ^daartoe behoorende sluizen, duikers, buizen, toegangskokers en dergelijke werken, voor Soover die bijzonder eigendom zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL. Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden. 12 Maart 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan de Firma GEBROEDERS PEL en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een fabriek van suikerwerken, vruchten- pités en vruchtensiropen, in het perceel Morsohweg no. 50, Sectie L no. 866. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Looo-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Maart, 1912. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door de Vereeniging van den H. VINCENTIUS PAULO, gevestigd te Leiden, een -ver zoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden, ande ren dan sterken drank, voor gebruik tor plaatse van verkoop, in de achterzaal van het perceel Hooglandsche Kerfcgracht No. 32. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN HAMEL, Weth. Loco-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Ledden, 12 Maart 1912. Leiden, 62 Maart. De dames G. W. M. Niericher, M. Olivier, J. P. Ouwehand en M. J. H. Pley, allen van Leiden, slaagden in Den Haag voor het examen nuttige handwerken. Nadat de verkozen president van de Sociëtieb Minerva," alhier de heer A. Sta ring, was a£getreden, is de heer W. B. Doo- renbos als zocdanig benoemd. Tot administrateur der garnizoens bakkerij te Groningen benoemd, de heer Th Nieuwla.nd, onder-commandant van het In validenhuis alhier. B. en Ws van Amersfoort hebben i,oe- gewezende levering van 25 duizend straat klinkers aan de firma De Ridder, te Lei den, voor f 16,30 per 1000. „De Rotterdam" meldt, dat, wegens vertrek naar Bergum, mr, C. Briët ont- elag zal nemen als lid van den Leidschen gemeenteraad. Het blad vergist zich. Mr. C. Briët is geen lid van den gemeenteraad alhier; wel diens oudere broeder mr. P. E. Briët. Mej. J. Snoder, to Bodegraven, komt voor op do voordracht voor onderwijzeres aan de openb. lagere school te Uoedereede. Jhr. mr. L. A. van Schuylenburch, burgemeester van Bennebroek, heeft zich thans met zijn gezin gevestigd op den huize ,Vredtnboef", dat met het omliggende park aanmerkelijk verfraaid ie. Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Christelijke Militairen-Bond aan den wegens sijn ohristen soolalisme ontslagen „vader" van het Militair Tehuis te Haarlem, Metten Koorn- stra, alsnog een toelage van f 200 'sjaare, lot wederopzeggen8, toegekend. De twaalfde algemeene vergadering van den Ned. Bond voor Staatspensionneering zal 10 Juli a 8. te Leeuwarden worden gehouden. De Haagsohe Raad heeft gisteren o. a, de maatschappij ,,Oosterland" gemachtigd tot aanleg van een straat nabij den toe gang tot de Z. H. E. S. Het praedvies van B. en Ws. om een aanvang te maken met het geven van grond in erfpacht, werd aangenomen na verwerping van een voorstel Bik om den eersten erfpachters reductie te geven. Zeer uitvoerig werd gedebatteerd over het voorstel van B. en Ws. tot het op richten van een gemeentelijke hypotheek bank met het oog op de uitvoering van het erfpachtstelsel. Bij motie stelde de heer Deen voor, B. en Ws. een onderzoek te vra-gen naar de wenschelijkheid, ook tweede hypotheek te geven. De discussie wordt evenv.-.l ver daagd. Gisteren vergaderde de vereeniging ,,Het Kaasoontrölestation in Zuid-Hol land." te 's-Gravenhage. Door den voor zitter, den heer Kortewèg, werd geklaagd over totaal gebrek aan belangstelling v-n de zijde der kaashandelaren, terwijl an derzijds de directie van den Landbouw groote belangstelling toonde. Uit het rapport, door den directeur- scheikundige, den heer Van Gulik, uitge bracht, bleek o. a, dat vele vragen om inlichtingen waren, ingekomen, ook van buitenlajidsche regeeringen en dat alles een goede t-oekomst voor het station voor spelt. Het aantal leden bedraagt 67, er werden 1371 controle-bezoeken afgelegd en 867 monsters genomen. Het vetgehalte der kaas was gemiddeld zeer hoog. De vetste kaas bleek ook de beste in hoedanigheid. Het Haagsche Comité voor Volksfees ten hield gisteravond een vergadering, welke werd bijgewoond door den eere voorzitter van het comité, den burgemees ter. Deze vergadering was hoofdzakelijk ge wijd aan de bespreking van de beste wijze om de financiën te vinden, benoodigd om de feestviering in 1913' op zoo ruim moge lijke wijze te doen slagen. Omtrent die plannen zal binnenkort meer kunnen worden medegedeeld. Reeds thans kan worden vermeld, dat de histo rische commissie, in welke zitting heeft genomen de heer dr. Bamouw, die ook vroeger te Leiden zijn voorlichting heeft gegeven bij de vooi-bereiding van maske rades, vermoedelijk, in de maand Mei in staat zal zijn tot het houden eener ten toonstelling in het gebouw van „Pulehri Studio" van de teekeningen, welke voor de kostuums voor den. beraamden optocht ontvangen zullen worden. Dan zullen tevens een aantal aanzien lijke ingezetenen worden aangezocht om als hoofdpersonen in dien optocht op te treden. Wat den datum betreft van den optocht, welke oorspronkelijk getetelcl was op 18 September 1913, deze zal een wijziging ondergaan, aangezien die dag samenvalt met de opening der Staten-Genera-al, ter wijl bovendien waarschijnlijk in die dagen de opening van het Vredespaleis zal plaats hebben en het congres der Interparlemen taire Unie zal worden gehouden. De afd. Rotterdam van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft den Raad verzocht: aan het verstrekken van sohool- voeding en kleeding uitbreiding te geven, aan de kinderen ook gedurende den zomer een warm maal te verstrekken en hun naast het middagmaal ook een ontbijt te geven; voorts om den kinderen 't eten aan te bieden in een grooter oantri plaatsen dan thans, bij voorkeur in schoolgebouwen. Op de eerste drie punten brengen B. en Ws. een afwijzend praeadvies uit. Ten aanzien van het laatste punt vra gen B. en Ws. machtiging, om, met het oog op de groote afstanden de gelegenheid tot het bekomen van voeding op meerdere punten in de stad, doch buiten schoolge bouwen, gelijk het betreffende Kon. be sluit het wil, open te stellen. Te Rotterdam is «op 69-jaiigen ouder dom overleden de heer C. M. O. Obreen, lid der firma Bicker Caarben en Obreen. De Minister van Oorlog brengt in de ,,Sts. Crt." ter kennis, dat in Juli en Augustus e. k. een examen zal worden ge houden voor toelating van jongelieden als cadet bij do Cadettenschool te Alkmaar; voor den hoofdcursus ter opleiding van on derofficieren voor den rang van 2den luite nant der infanterie en van 2den luitenann- kwart-iermeester, respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Nederlandsch-Indië; en voor de Kon. mili taire Academie. Beroepen is bij do Geref. Keifc te Eeidschendatn ds. W. F. O. van Iielsdingen, te Cubaard. Naar „Het Centrum" verneemt, be- geeft Mgr. dr. Nolens zich binnenkort voor eenigen tijd naar Rome. Naar de ,,N. R. C." verneemt, heeft de officier van justitie bij de arrondisse- ments-reóhtbank te Rotterdam mr. C. H. B. Boot, tegen 1 Mei a s. eervol ontslag uit zijn betrekking gevraagd en verkregen. De gewone audiëntie van cle Ministers van Marine en van Koloniën up Vrijdag 15 Maart zullen niet plaats lieoben. AALSMEER. Bij Kon. besluit is geschorst tot Juni a.s. het besluit van den Raad al hier van 31 Januari j.l., waarbij deze Raad zich uitspreekt, dat de heer R. J. Klaren, K-o-ofci van dnn caircnc voor uitgo breid lager. onderwijs aan de openbare lagere schoo?, wijk II (dorp), Aalsmeer, is een administra tief hoofd. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren kwam hier voor den wal de trawler K.W. .!17 Noordzee III" der Naaml. Venn. „Noord- zeevisscherij." De gevangen visali werd aan wal gebracht en hier afgeslagen. De op brengst bedroeg f 213. Bovendien werd nog voor circa zestien gulden aan zeesterren (voor mestspecie) be- somd. NOORD WIJK. Donderdag a.s. zaJ des morgeus te lien uren de Raad vergader3n, ter behandeling o.m. van de volgende ageu- da: Verzoek om eervol ontslag van den -on derwijzer H J. Hennis; verzoek der Noord- wijksche Hotel-Maatschappij om aanvraag buitengewone vergunning verkoop sterken drankregeling van uitgaven wijziging ver ordening heffing Hoofdelijken Omslag. SASSENHEIM. Onder groote belangstel ling is gisteren het stoffelijk overschot van wijlen den heer A. Frijlink Sr. op cle alge meene begraafplaats alhier ter aarde be steld. Bij het graf werd het eerst gesproken door ds. Plocs va.n Amstel, te Delft, die den overledene- schetste als mensch, flink in geheel zijn optreden. Hierna sprak het hoofd der School met) den Bij'bel, de heer Vercouteren, die er op weee, wat de heer Frijlink is geweest voor de school, waarvan hij altijd een steunpi laar was. Niet alleen met raad en daad, ook financieel was hij altijd bereid hulp te ver- leenen. De heer G. Vlasveld, ondervoorzit ter van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur en voorzitter van de plaatselijke afdeeli'ng, kwam nu aan het woord. Hij sprak ongeveer het volgende: Het is met een gevoel van weemoed, dat velen hier aanwezig zijn, om een laatste hulde en een afscheidsgroet te brengen aan. hun voormaligen vakgenoot, die zulk een eervolle plaats onder hen innam. De over ledene, die zichzelf vormde en zoowel in zijn zaken als in het vak een steeds belang rijker positie innam, was bekend om zijn liefde voo»r dat vak en zijn veeJzijdige ken nis daarvan. Met vertrouwen werd steeds naar zijn raad geluisterd. Bij zijn drukke zaken vond hij steeds rijd, om zich aan de algemeene belangen te wij den, en zelfs, toen hij zich uit de zaken had teruggetrokken, verflauwde die ijver uieb en gaf hij zich geheel, om met zijn tennis en doorzicht de algemeene vakbelangen te helpen bevorderen. Dit hebben vooral on dervonden de Alg. Ver. voor Bi.-Cultuur en de plaatselijke af deeling dier Vereeniging', waarvan hij zoo lange jaren een der meest ijverige bestuursleden is geweest. Wij betreuren dan ook zijn verlies zeer, doch zijn dankbaar voor hetgeen de over ledene voor het bloembollenvak is geweest. Doch niet alleen als vakman, maar ook als mensch was de overledene ons syinoathiek, om zijn eerlijk en oprecht karakter. Wij hadden hem dan ook gaarne nog eenige jaren in ons midden gehouden. Helaa?. het heeft niet zoo mogen zijnEen hoogere Wil heeft het anders beschikt, waarin wij hebben te berusten. Wij herdenken echter met dankbaarheid, wat- de overledene gedaan heeft in zijn werkzaam leven en zullen zijn nag daohte- nis steeds in eere houden. Mr. P. Tjeenk Willink, te Haarlem, voor zitter van het Scheidsgerecht, waarvan de overledene lid was, schetste den afgestor vene als een der beste leden van het Scheidsgerecht. Hij had een goed oordeel, gezond verstand en een eerlijke opvatting der zaken. Hij Tal zeer 'worden gemi&t. De heer Van Namen, te Zwijndrecht, sprak nog eenige woorden als vriend. Hij heeft den overledene dertig jaren gekend en stelde zijn vriendschap op hoogen prijs. De heer Warnaar dankte, namens de familie, voor de eer, den overledene bewe zen. Twee kransen, een van de afd. Sassen- heim van de A. V. v. BI. en een van het Scheidsgerecht dekten de baar. WARMOND. Langs den weg in het Oost- einde is ongeveer 60 M. telephoondraad af-( gesneden of geknip-. Het draad werd in. een tuin gevonden. Baldadigheid zeker. ZEGWAARD-ZOETERMEER. Door heb gemeentebestuur zijn onlangs pogingen aan gewend om een betere postbestelling in deze gemeente te verkrijgen. Als gevolg daarvan zal weldra een belangrijke uitbreiding van de bestelling hief worden ingevoerd. 8) Als hij mij eens had vergeten, naar huis tfas gegaan, mij in dit vreeselijk lokaal jammerlijk liet verhongeren! Tevergeefs tracht mijn verstand mij te bewijzen, dat een mensch in vier uren niet kan verhonge ren, mijn opgewekte verbeeldingskracht houdt het vreeselijkste voor mogelijk, en ik schud, klop, duw of luister bij afwisseling wel tien minuten achtereen. Eindelijk, ein delijk laten zich voetstappen hooren, lang zame, afgemeten voetstappen. De sleutel wordt omgedraaid. De politie-agent ver schijnt in de opening der deur en is zeer verbaasd over mijn opgewonden gemoeds toestand. Hij hoort mijn verwijten geduldig aan; hij heeft mij niet hooren kloppen, is slechts tot aan den dichtstbijzijnden hoek der straat geweest, ten einde de menschen uit de kerk te zien komen. .,U weet niet hoe vervelend het hfeT Zondags is", voegt zij er met een lucht bij. „Of ik dat weetl" „Ik zou gaarne ontbijten. De stations restauratie..." „Wordt 's Zondags niet..." „Dat dacht ik wel. Maar gij zult toch ftiefc willen beweren, dat hier in de buurt niet iemand is, die mij, ondanks den Zon. dag, voor geld iets te eten wil geven 1"- „O neen, dat wil ik niet beweren". „Maar waar vind ik die?" „Ja, waar?" zei de htt peinzend. „Er geen hotel in de buurt; de koffiehuizen rijn bijna alle vandaag gesloten, dat wil zeg gen, ik weet er wel een maa-r u zal niet in een koffiehuis willen gaan?" „Liever dan hier verhongeren! Als het fatsoenlijk is". „O, zeer fatsoenlijk, ofschoon niet van den eersten rang". „Als gij het toestaat, madam, breng ik u er heen". „Maar hoe gaat het onderwijl met het station „Dat loopt niet weg". Aldus wandelden de man van de wet en ik gezamenlijk door een paar straten. In ieder andere stad zouden wij natuurlijk een hoop straatjongens achter ons aan krijgen; in Londen zijn de politïe-agenten dikwijls de 'ridders van in het nauw gebrachte dames, en geen mensch houdt mij voor iemand, die opgepakt is. Wij blijven voor een zwartberookt huis van twee verdiepingen staan. Mijn metge zel stoot de voordeur open en roept met stentorstem „Hann!" (Hij zou gaarne „Ann'' heb ben geroepen, maar een onontwikkeld Lon- deaar komt, helaas, altijd ten ontijde een H in de keel). Men hoort giestommel in de benedenregio- nen. Een oogenblik later verschijnt Hann op den achtergrond, met een hoofd ala een raagbol. „Wel, Bobby?" vraagt zij met een vriend- schappelijkeai grijnslach. „Deze dame verlangt een ontbijt, Hann". De agent gaat heen. Hann komt nader, terwijl rij haar handen aan haar boezelaar afdroogt, en verzoekt mij beleefd haar over een versleten traploop er naar boven te vol gen. Daar opent zij een deur met de woor den: „Dë kööitekainer 1" Een klein, tame lijk vuil vertrek, uat minder naar koffie dan naar tabak en bier ruikt. Het bevat -zes. paardeharen stoelen, een leuningstoel en een tafel met zwart zeildoek, waarin zich in witte kringen en kringetjes tallooze kopjes en glazen vereeuwigd hebben. Hann verlangt te weten, wat ik wensch. Haar geheele verschijning is echter zoo onappetijtelijk, dat ik slechts thee en ge kookte eieren uit haar ongcwa-sschen han den begeer. Zij belooft zich te haasten en snelt de trap af. Ik schuif een stoel bij het raam en krijg, terwijl ik dat doe, een hoog idee van de vaderlandsliefde der Engelsch© vrouwen, want over den rug van den leu ningstoel ligt het eenige sierlijke voorwerp in de kamer, een antimacassar, waarop een kunstvaardige hand in fijne haaksteken den Hertog van Wellington heeft uitgebeeld. De gToote overwinnaar van Wateriool Men heeft hem wie weet hoe dikwijls in steen gehouwen, in olieverf geschilderd, in koper gegraveerd; maar zeker slechts deze ééne maal in katoen gehaakt! Ik leg ontroerd mijn hoofd op dit gedenkteeken van een teere vrouwenhand. Over de straat beneden ligt een nevel sluier, doch die is doorzichtig en gunt mij het genoegen, alle vijf minuten iemand te zien voorbij slenteren. Het is doodstil in huis, slechts af en toe hoor ik geluiden uit de onderwereld, waarin Hann mijn ontbijt klaar maakt. Terwijl ik zoo alleen zit en op Hann en mijn maaltijd wacht, komt het mij voor 'alsof ik achter mij een diepen zucht hoor. Et is echter niemand. Ik moet mij dus ver- gM hebben. Na verloop van een goed halfuur ver schijnt Hann met het ontbijt. Zij zet een theeblad op de tafel en vraagt de som van twee shillings voor het overdadige maal, dat zij voor mij heeft bereid. Onmiddellijk daar op laten zich zware voetstappen op de trap hooren. „Ah! Er komt iemand aan", merk ik op. „Slechts de dokter", zegb Hann, een wei. nig verlegen, naar het mij voorkomt, De dokter stapt een zijkamer binnen, terwijl hij die opendoet, klinkt weer een diepe zucht in mijn oor. „Wat is dat?" vraag ik. „O, dat is slechts de mi stress. Zij kreunt aan een stuk door. Zij1 heeft, zij heeft kies-, zij heeft, zij heeft Hoofdpijn, vreeselijke hoofdpijn", storttert Hann, neemt de beide shillings en stort met een „Adieu, madam! Ik dank u", hals-over-kop weer naar de onderwereld. „Een wonderlijk mensohmompel ik, terwijl ik een ei (of beter gezegd een kie zelsteen.) begin te verorberen. „Legt een waarlijk aandoenlijk vertrouwen in mijn eerlijkheid aan den dag door mij hier alleen te laten. Wie staat er haar voor in, dat ik er niet met een der reusachtige theelepels en het katoenen gedenkteeken van den Hertog van Wellington van door ga? Wonderlijke mistress! Heeft een beetje hoofdpijn en laat dadelijk den dokter ko men. Merkwaardig, dab het meisje zoo ver legen werd, toen ik vroeg wie er zoo zucht te. Purperrood werd haar gezicht. Als zij mij eens wat had voorgelogen? Als de mis tress eens geen hoofdpijn had, maar een zware riekte, welke zij niet durfde noemen. Mogelijk zelf8 een besmet... Groote goed heid! Als die vrouw eens de pokken hadt Juist in deze streek eischt die ziekte weke lijks immers tallooze slachtoffers". Ik duw het theeblad weg, 6pnng op, vlieg de trap af, het huis uit- en blijf zoo doorvliegen, totdat ik buiten adem in de hal van het station voor den verbluften die naar van het gerecht sta. „Antwoord mij op uw geweten" roep ik liem toe, „hebt gij mij in een huis durven brengen waarvan de eigenares de pokken heeft?" De man trekt zijn wenkbrauwen op, sohudt zijn hoofd en zegt, terwijl hij be leefd de deur van mijn kerker ontsluit: „Ik weet daarvan niets af' Wie zegt dat? Hann?" „O neen. Die beweert natuurlijk, dat haar meesteres hoofdpijn heeft, maar..." „Verlaat u daarop ma'am", valt hij mij met edele geestdrift in de rede, „als Hann gezegd heeft, dat haar mistress hoofdpijn heeft, dan heeft zij hoofdpijn. Hann jokt niet." „Maar waarom werd zij dan zoo verlegen 'en snelde met een vuurrood hoofd de deur uit?" „Zij zal mogelijk plotseling bedacht heb ben, dat het vleesch zou kunnen aanbran den. Zij is een nauwgezet meisje; dab is Hann." „Tk wou, dat ik het onwrikbare vertrou wen van dien goeden agent kon deelen", beredeneerde ik met een zucht bij mijzelve, als ik mij weer in mijn gevangenis bevind- (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1