<§eze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. A®. 1912. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. FEUILLETON. Haar doei gemist. PRIJS DER ADYERTENTTEN: Van 16 regels f 1,06. Iedere regel meer fO.Vt\. Qrootere letters naar plaatsruimte, Kleine advertentiën tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oente.-Voor het Inoasseeren wordt 0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente; per 3 maanden Z Z Z f 1,10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Tranco per post 1 1.65. Leiden, 7 Maant. Naar wi| vernemen, hebben zich voor jde betrekking van adjunct-directeur der ge- jtie ente-Teiniging alhier een 50-tal sollicitaji- $éu aangemeld, waaronder personen van zeer fyiteenloógpendè ontwikkeling en tegenwoor- Xiigen werkkring. De Volks bijeenkomsten-bezoekers en 4at waren er .velen, want beneden en op die galerij was |de Stadszaal geheel bezet hebben gisteravond eens oprecht genoten en 'uit dankbaarheid daarvoor zioh voorbeeldig toedragen, dat wij, die de vorige maal reden Redden voor een standje, thans ons verplicht gevoelen hun een pluimpje te geven. Er waren dan ook ditmaal eens geen jiillettanten, maar menschen van het vak aan woord, nl. mevr. TVuus Post en Gerard bous, door de (Oommissie daaTvoor uit msterdam herwaarts geroepen. Mevrouw Post opende don avond met Ada Negri's „Brand in de mijn", dat onmiddel lijk jnsloeg, 't Stuk pakte en do declama- 'ö'ice had de zaal flink in haar macht. De heer Arbous volgde met het uitmun tend gelezen „Een avondje bij juffrouw Pie rreen"., van Multatuli-. 't Stuk is wat lang, doch dit verhinderde niet, dat de aandacht) 'jler hoorders tot het eind toe gespannen bleef eh er gelachen werd en geapplaudisseerd van heb ik jou daar I Het eerste gedeelte van den avond sloot met een leuk kluchtspelletje, dat vlot ge speeld werd en dan ook danig beviel. fl Na een korte pauze werd het tweede ge- l&eelte weder ernstig ingezet door mevrouw Post met „Van een Koningsdochter" van 'Jïól. Swarth, gevolgd door een komische Voortbracht van den heer Arbous, waarin {vertelt hoe een vlieg zijn huwelijk had. Verijdeld, terwijl ten slotte nog een aardig blijspel werd gegeven, waarin wij werden 'ingeleid in het leven van „een paar jongge huwden, die na het eindigen van de witte broodflwoken voor de eerste maal twist krij gen, welke gelukkig ten slotte nog wordt bijgelegd, natuurlijk doordat vrouwlief haar zin krijgt en de mooie broche, waar haar «In op gevallen was, mag koopen. Het publiek ging te halfelf hoogst vol daan hoen en de Oommissie niet minder. De dames S. J. van Ark', H. A. Mul* der on A. P. J. Oattel, allen van Leiden, ïSijn in Den Haag geslahigd voor de akte 'n ut ti ge handwerken, 1 De dames Van Ark en Mulder Varen leer lingen van mej. E. Aewerdonk'. Het drietal voor pred. bij de Geref. Gem. (vac.-ds. J. Douma) alhier bestaat uit de predikanten: F. C. Meyster, te Zeg waard; A. J. Mulder, te Klundert, en E. Schouten, te Bolnes. Prof. Eerdmans, van bier, zal Maan dagavond te Amsterdam voor de afd. al daar van de Evangelische .Maatschappij' spreken over het Motu Proprio. Versohenen is hot jaarverslag van den Leidschen Bestuurders bond over 1911. Wij imtleenen er het volgende aan: Het ia niet zonder voldoening dat de Bond op het afgeloopen jaar terugziet. 4o) „Vergeten? Ik vergeet nooit." „Dus je hebt Ribbeek nog steeds lief?" „Hem liefhebben? Ik haat hem en haar evenzeer." Francisca stond op van de tafel, waaraan eij gemeenschappelijk het eten hadden ge bruikt. Zij deden dat steecis als zij thuis Was, ter wille van de kwade praatjes. Friedrich stond ook op en trad' haar ~:n den weg. Dreigend schitterden zijn oogen, bleek was zijn gezicht, terwijl hij vroeg: „Is dat je laatste woord?" „Mijn laatste woord." Hij ging naar zijn kamer, sloot de deur en bleef daar in sombere gedachten. „Is dat je laatste woord?" Deze vraag liet Francisca geen rust meer. Onrustig lag zij te woelen op haar bed, tot eindelijk de elaap haar overmande. Vóór het nog licht was, werd zij echter alweer wakker en ging ongedurig in haar kamer op en neer. Wat kon zij doen, om aan dien onhoud- baren toestand een einde te maken'? Echt scheiding! Dat woord kwam steeds weer >n' haar hoofd. Maar haar man, zoo dacht zij, zou nu niet meer in een soheiding toestem* men. Hij vreesde te zeer publiek schandaal. Zij kon ook geen eigenlijke reden voor de scheiding vinden; maar zij wist heel goed, 'dat, als zij heen ging en niet terugkeerde, hij daar vrij onverschillig onder zou blijven. Een aanklacht wegens moedwillige verlar tlng zou bib echter niet indienen.. Einde 1910 had Ket allen schijn dat de 'ondergang van den L. B. B. weldra een vol dongen feit zou zijn. Op een vergadering van de meest vooraanstaanden in de Leid- sohe arbeidersbeweging werd deze toestand eens ernstig onder de oogen gezien en heb gevolg was, dat besloten werd een bezoldigd secretaris-propagandist aan te stellen, die zich met de propaganda en de (administratie voor den L. B. B. zou belasten. Dit plan is, zoo niet geheel, dan toch voor een groot deel geslaagd. Hiermee de Bond op den goeden weg. Het werken van den Bond bepaalde zich" in hoofdzaak toffe het oprichten van een paar organisaties en waar het noodig cn mogelijk was, versterken van de aangesloten organi saties. Er is krachtig naar gestreefd het aan tal organisaties uit te breiden door bij de niet-aangesloten vereenigingen voor aanslui ting propaganda te maken. Zoo daartoe aan leiding bestond, werd in 't openbaar opge treden. Het Bureau voor Arbeidsrecht ver heugt zich in een toenemende belangstelling onder do arbeidershet aantal in behandeling genomen zaken steeg van 29 in 1910 tot 89 in 1911. Het ledental is niet noemenswaard geste gen. Dankbaar wordt melding gemaakt van den gxooten steun van de coöperatie „Vooruit". Bij Kon. besluit ïs bepaald, dat, op door den Minister van Oorlog vast te stellen dagen in Mei van dit jaar, een keuring van paarden zal plaats hebben, o. a-. voor de volgende gemeenten: Leiden, Bennebroek, Aarlanderveen, Al kemade, Alphen, Benthuizen, Berkel, Bleis- wijk, Bodegraven, Boskoop, Gouda, Hazers- woude, Langc-Ruige-Weide, Lisse, NooTd- wijk, Rijnsburg, Rijswijk, Sassenheim, Val kenburg, Veur, Voorburg, Voorhout, Voor schoten, Waddingsveen, Warmond, Wasse naar, Zegwaard, Zevenhuizen. Zoeterwou- de, Zwammerdam. Ds. B. Bollóe, te Katwijk aan den Rijn, herdacht gisteren, dat hij 25 jaren ge leden het predikambt aanvaardde. Niette genstaande zijneerw. gaarne den dag ge heel ongemerkt had doen voorbijgaan, ga- ven velen van hun belangstelling blijk. Ker kelijke autoriteiten deden hun gelukwen- schen gepaard gaan met stoffelijke blijken van belangstelling. Vele gemeenteleden kwamen hun herder en Ie er aar feliciteeren, terwijl ook menige collega uit den ring was overgekomen, om den ambtsbroederlijken groet te brengen. Zondagavond hoopt ds. Bollée zijn jubi leum in een gedachtenisrede te midden zijner Gemeente te herdenken. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de afd. Alphen, Aarlanderveen en Ouds hoorn der Z.-H. Ver. „Het Groene Kruis.'' Gisternamiddag heeft te 's-Gravenliago een demonstratie plaats gehad van een ki- nematographisch toestel voor huis- en schoolgebruik. Aanwezig waren o. a. de commandant van de Haageche brandweer, en de heeren Couvée, Thomson, dr. Van Gelder, dr. Van Capelle en De Vletter, allen leden van de gemeenteraadscommissie voor het onderwijs, die zich tot taak had gesteld het gebruik van de kinematograaf voor onderwijsdoeleinden te bestudeeren. Met belangstelling werd vooral door den heer Couvée geïnformeerd naar de beste wijze, waarop het toestel op een groot aan- En dan het slot! Wat had zij daar niet in veranderd, wat een eigen plannen had zij daarin uitgewerkt, en dat zou voor altijd voor haar verloren gaan? Wat had zij bereikt in haar leven? zoo vroeg zij zich mistroostig af. Voor geld had zij haar jeugd verkocht en wel had zij in haar tweede huwelijk een goeden naam ge wonnen, doch dat was ten koste gegaan van het geluk, dat zij zich voorgesteld had door de verovering an Ribbeek te zullen bereiken. En dan zag'zij hem voor zich staan, den man, die haar liefde had afge wezen. En zou zij dien helpen tot zijn ge luk met een andere vrouw"? Neen, dat nooit! Zij zouden moeten wachten tot Doro- thó een oude jongejuffrouw geworden was. Als zij ongelukkig moest zijn, dan zouden die beide anderen een gelijk lot moeten dragen. Op het breede grindpad klonken plots schreden. Francisca opende het raam en keek naar beneden. Het was haar man Zacht sloot zij haar venster; maar hij had het geluid van het raam toch zeker ge hoord, want hij keek om. Achter de gordij nen stond zij verborgen, zoodat hij haar gestalte niet zien kon; maar haar hart bonsde van vrees, dat zij toch herkend zou worden. Zij wilde voor -hem niet weten, dat zij al zoo vroeg op was. Zij had gezien, dat hij zeer bleek was, en dat uit den vroolijken mensch van vroeger een bitter gestemde, sombere man geworden was. Friedrich was in zijn zeilpakWelk een harde, koude uitdrukking lag er in die oogen, welke eens zoo vriendelijk en goedaardig konden zien! Zijn mond had het lachen verleerd, h'et zorgeloo&e, over moedige lachen. tal scholen in verschillende gemeenten van ons land 'kon worden gébruikt, waarbij dan dezelfde films op alle scholen konden cir- culeeren. Het bleek, dat de firma Pathé bereid was, om, wanneer een voldoend aantal scholen zich voor deelneming opgaf, met de commissie en de schó-olbeeburen in overleg te treden omtrent de te vervaardigen films voor paedagogische doeleinden. De heer B. Goldbe k, directeur-gene raal van de maatschappij „Zeebad Sohe- veningen," is benoemd tot ridder van het Legioen van Eer. Doze onderscheiding is nog een gevolg van het bezoek van den President der Fransche Republiek aan Den Haag. Te Delft is overleden, in den ouder dom;' van 79 jaren, 4e heer D. Houtzager, die voor mem- dan veertig jaar dc begraaf plaats „Jaffa" deed aanleggen. Gedurende! al die jaren was jiij daarvan directeur. In 1876 Werd hij door Willem III belast met de werkzaamheden van „opzichter van den Kon. grafkelder" in de Nieuwe Kerk te Delft. De Commissaris dor Koningin in Zuid- Holland heeft de 'aandacht van de burge meesters in de provincie cr op gevestigd, dat in de nieuwe Militiewet, welke wet op 1 dezer in werking is getreden, geen bepaling voorkomt, volgens welke een be wijs van voldoening of van ongehouden- heid aan de militie wördt gevorderd voor het aangaan van een huwelijk of van een verbimtenis voor de builenlatndsche zee vaart. De algemeene vergadering van den Textielarheidersbond „De Eendracht" zal op 14 en 15 April' te 's-Gravenhage worden gehouden. „De Ned." verneemt, dat het Depar tement van Landbouw in 1913 ons Onaf- hankeliijkheidsjaar een geschiedenis van den Landbouw in Nederland over de laatste honderd jaar zal uitgeven. Gisteren hield de-Bond Van Nederl. Schilderspatroons een algemeene vergade ring te Utrecht voor de deelnemers in de patroonsverzekering. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental steeg van 369 tot 403, terwijl aan 16 deelnemers aan de patrooDsverzekering de hun toekomende uitkeering werd gedaan. De vraa'g werd gesteld of het risico fonds voor de aanhangige ziektewet niet, in gedrang zal komen. De voorzitter zeide, dat die wet tot Btand komt, al is het nog zoo'n onding, en spoorde de middenstanders aan alles te doen om de patroonsbelangcn te beharti gen. Yoorbs zegde de raad van bestuur toe, dat het zijn aandacht zal wijden aan de ou derdoms-pensioen ver zekering. Oud-Minister dr. A. Kuyper hoopt in deze ihaand in Groningen en te Leeuwar den op te treden; te Leeuwarden voor „Patrimonium" en het Prov. Comité van Anti-Rev. Kiesvereen. in Friesland. („Ned.") Na een zeer langdurig debat heeft de Raad van Haarlem gistermiddag met 23 tegen 8 stemmen in beginsel de wensche- lijkheid uitgesproken van de stichting van een openbare leeszaal. Daarna werd met algemeene stemmen Zijn koelheid had de trotsche, jjdele vrouw als een geesel getroffen. Hij had het ge waagd een vavstheraden, energieke man tegenover haar te zijn, een onbarmhartig rechter Zou hij gisteravond een poging hebben willen doen, om tot den vrede te komen? Zou hij haar zijn hand in oprecht gemeen- den wil tot verzoening hebben toegestoken, als zij zijn wensch had ingewilligd Zij wei felde en voelde zich de bedrogene. Nog éénmaal keek hij' om. Hoe goed stond hem dat zeilpak; hoe krachtig was zijn gestalte; hoe mannelijk was zijn hou ding. Nu liep hij met vasten stap naar de rivier. Francisca kreeg een gevoel, als moest zij het venster openwerpen en hem toeroepen terug te koonen. Maar zij kwam niet zoo ver en de man daar beneden schreed vér der, steeds verder, tot zij hem niet meer kon zien. Niets zag zij meer dan den tuin met bloemen en herfstgetinte hoornen en daar boven de jagende wolken, voortgedreven door een kracht! gen storm. Friedrich von Satow ie dood! Als sterke, krachtige man was hij gegaan en toen hij' terugkwam, was al zijn kracht gewekenzijn sterke vvil was niet meer. Geen leed kon hem meer treffen, geen liefde meer helpen en koesteren, geen smeekbede kon hem meer wekken, geen, traan meer roeren. „Friedrich. von Satow is op het meer met zijn boot verongelukt. Denzelfden dag nog hebben zij zijn lijk gvonden en naar Damitz gebracht. Zijn vrouw had al haar koffers al gepakt, om naar Baden-Baden te relden. besloten een oommissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen omtrent de wijze, waarop de stichting dezer leeszaal moet worden tot stand gebracht, n.l. door particulier initiatief gesteund door de gemeente, of van gemeentewege met bijdragen van particulieren. Dr. E. Barger en dir. G. J. Yos Azn., predikanten bij de Ned-Herv. Gem. te Am sterdam, hopen resp. op 7 April en op 12 Mei hun 40- en 50-jarige ambtsbediening te herdenken. Door B. en Ws. van Zeist is tot adj. directeur van het gas- en electriciteitsbe- drijf aldaar benoemd de heea* P. Hijdelaar, te Zeist, terwijl tot administrateur van het zelfde bedrijf benoemd werd de heer A. C. C. Roos, aldaar. Uit Hoogeveen wordt gemeld, dat het bestuur der Spaarbank aldaar gratis 5 H.A. grond heeft aangeboden, gelegen naast het Spaarbankbosch, voor den bouw van een ziekcnhuis-opleidings-school voor de Geref. Ziekenverpleging in Nederland. Als voorwaarde is gesteld, dat het zieken huis binnen een tijdsverloop van drie jaar moet zijn gesticht. In den loop van dit jaar worden van het wapen der infanterie dertig tweede lui tenants bevorderd tot eersten luitenant. De Amsterdamsche Politiebond heeft zich tot den Raad der hoofdstad gewend met het verzoek, den duur van den duurte- toeslag voor het betrokken gemeentelijk personeel te verlengen. BOSKOOP. Gisteravond gaf de Danies- zangvereeniging onder leiding van den heer Th. Enderle, uit Leiden, haar tweede uitvoering. Oorspronkelijk was het plan, dit maal grootore koorwerken voor Gemengd Koor te doen uitvoeren en werd met „Laudo Sion", van Mendelssohn, reeds een begin gemaakt. De heeren zangers vertrokken dit jaar echter zoo vroeg naar hot buitenland, dat dit plan niet ten. uitvoer kon worden ge bracht. Nu bestond liet programma uit drie lie deren voor drie stemmen; vrouwenkoor van Blümner, die zeer mooi werden gezongen. Daarna speelde jhr. A. Rappard, uit Leiden, met den heer Th. Enderle de G-dur.Soaato van Grieg voor piano cn viool. Zij oogstten daarmede zeer veel bijval. Daarna volgden weder werken van R. Wagner en Gounod voor vrouwenkoor cn speelde do heer Rappard „Berceuse" van Fiedler en „Souvenir de St.-Sebastian" van Kriens. Do hcor P. dc Rook, uit Leiden, bege leidde de werken voor vrouwenkoor. Na de pauze voerden enkele dames met eenige hoeren het blijspel „Jan Ongeluk" op, dat vlug werd afgespeeld en veel suc ces oogstte. HAARLEMMERMEER. De heer D. Klees, onderwijzer aan de op. Ir jschool alhier, is benoemd tot hoofd eener zelfde school te De Kaag (Alkemade). HEEMSTEDE. Met 10 van de 11 stem men wverd door den Raad de heer W. C. van Meeuwen benoomd tot wethouder. Het voorstel om f 160,000 te bestemmen voor uitbreiding der gasfabriek werd met 6 tegen 5 stemmen aangehouden. KATWIJK. Do keuring der zeevisschors was oorzaak, dat we gisternamiddag geheel Gelukkig, dat zij nog niet weg was. Een uur later en men had haar niet meer thuis gevonden." Zoo vertelde men elkaar opgewonden 'n het stadje en toen de treurmare de oude mevrouw Heyroth bereikte, Francisca' s moeder, sloeg zij de handen jammerend in een; vergat alles, wat Francisca haar door liefdeloosheid had aangedaan, en haastte zich naar Damitz. Daar vond zij een ernsti ge, zwijgende vrouw, die de hulp van men schen niet noodig had. Niemand had het gezien, welk een storm van vertwijfeling haar wild heen en weer had geschud en geslingerd, toen zij zich bij het lijk van Friedrich neer wierp en zijn koude handen voelde en tevergeefs wachtte op een woord van vergeving. Friedrich von Satow had vrede gevon den, zoo zei men. En de bloedverwanten, die dien avond naar Damitz kwamen en om zijn baar stonden, bedwongen alle luid ruchtige uiting van smart. Ribl>eck onder steunde Dorothé en Annalena klemde zich snikkend aan oom Anton vast, die op eigen- aardigen toon zei: „Hij heeft het nu goed; want hij heeft het leven overwonnen." „Tn haar kamer zat de weduwe en w ach te op de bezoeken die nu zouden volgen- Een vreemde rust lag er op haar schoon gezicht. Nog, nooit hadden haar blauwe oogen zoo koud rondgekeken als nu. Zij wachtte tot dat het Tollen van een heengaanden wagen in het park klonk. Haar familieleden waren heengegaan zonder naar haai' te vragen. Een rood kwam over haar gelaat en zfj balde de vuisten van machtelooze woede over die vernederingen. Zij sliep niet dien nacht. Slechts één gedachte öpookte rusté- van geneeskundige hulp verstoken waren!' Het feit n.l. dat drie onzer geneesheerenj zich, op ver zoele der reederij bereid hadden.' verklaard, zich een eventueele benoeming door den Minister van Waterstaat, als be^ vcegd tot het onderzoek der visschers, te laten welgevallen, had hun collega, die reedrf met (het onderzoek w'as belast, aanleiding gegeven, lion uit te noodigen hem daarvoor* excuses aan to bieden, terwijl een hunnen verplicht w'as tot betaling eener niet onbey langrijke som voor schadevergoeding. Toen aan dien eisch geen gevolg werd gégeven, is het geschil aanhangig gemaakt' bij den Afdeelingsraad van do Afd. Leiden; van de Nederl. Maatsch. tér bevordering van' de Geneeskunde en zoo waren onze medici gisteren allen afwézig. Naar wij vernemen; zijn tijdens de afwezigheid geen ernstige on-» gevallen voorgekomen, noch is dringende mé, dischie hulp noodig geweest. LEID SCHEND AM. Gisternacht is inge broken door het uitsnijden van een pas in gezette ruit in den horlogo winkel van B. v. d. Yelde, alhier. Vermist worden drie. nikkelen horloges en een zilveren horloge, met nog eenige horlogekettingen. Het werd het eerst bemerkt door den nachtwaker O. LTSSE. Gisteravond liield de onlangs op-' gerichte onderafdeèling Lisse en Omstreken; van die V. P. N. een pnopagandavergaclefring in het Hotel „De Witte Zwaan". De voor zitter, de heer W. F. Daudey opende do vcTj gadering en riep allen het wélkpin toe. DaarV na werd het woord gegeven aan den hoer Munk, to Haarlem, die in een kort maar kclijk betoog dc verzorging en de huisvest ting der hoenders besprak. Op duidelijke wijze zette hij uiteen hoe de nachthokkon Ixx hooren te zijn en hoe dc ren. Vervolgens gaf hij eenige wenken voor een pïactisehe verzorging en voeding cn daarna] besprak hij eenige voedingssoorten, welke alle in voldoende mate grondstoffen bevat-i ten voor de eierp'roducfcie, enz. Als twecdo spreker trad op dc heer J. I\ Emiennaam j$e - Schoten, met het onderwerp: Het nut on voordeel van het lidmaatschap der V. P. N in de konijnenteelt. In een breed-, vcerig betoog zotte spreker uiteen Welke voordeden te behalen zijn voor de leden dezer vereeniging, indien zij hun eieren doen, verknopen op de eicrveilingen van de V. P. N. Door dc oprichting van een konijnen-export- slachterij hoeft dc V. P. N- eveneens vele voordeden aan haar leden bezorgd, omdat de dieren daar rechtstreeks naar de ver bruikers worden verzonden, zoodat dc leden éven eens de hoogste prijzen krijgen. Daarna' besprak hij de fokst-ations in het verband] met hot broeden van kuikens cn het fokken van konijnen. Vervolgens noemde hij eenige soorten konijnen wélke volgens on- i dar vinding gebleken waren de beste te zijn voor de consumptie en voor den pelshandel. Niet alleen, zegt spreker, dat de houders voor. hun vleesch oen hoogcr prijs kunnen beding1 gen door middel van dc oxportslachterij, maar ook voor do huiden wordt een veel hoogero' prijs bedongen. Deze hoogere prijzen zijn alleen een voordeel voor de lioudcrö vau hoenders en konijnen Van do gelegenheid, om zich als lid op to geven, werd door velen gebruik gemaakt. Voor houders van kippen en konijnen was het een leerzame avond. Het bestuur had van af 's avonds 7 uur tob den aanvang der vergadering, verschil- lende fraaie exemplaren van hoenders cn ko* loos door haar hoofd: Jelui wilt den oorlog? Goed, er zal oorlog tusschen ons zijn. De dag van de begrafems kwam. Het Jiad opgehouden te stormen; diep-blauw was de hemel en een vriendelijk zonnetje bescheen Damitz, terwijl zijn eigenaar naar het graf gedragen werd. Zeer talrijk was het gezelschap, dat c'e baar volgde. Zij hadden allen veel van hem' gehouden. Onder cle tonen van de treur muziek van de regimentskapel zette do stoet zich in beweging. Francisca liep aan den arm van oom Satow, dan volgden Rib beek en Dorothé en daarachter Annalena en luitenant Thumm. Wat de wereld er van denken zou, dat vroegen zij zich niet af1 maar in dit uur van verdriet paste zich aaneen wat elkander liefhad. De oogen van de weduwe gleden over do verloofden heen; zij deed als waren zit niet aanwezig. Geen traan kwam. in die oogen, geen woord drong door de vast opeen go- drukte lippen; haar hand sidderde niet, zij lette niet op het snikken van Annalena, die geheel in de war was en zich maar al afvroeg waarom haar broer, die zoo goed, geweest was, na zooveel verdriet zoo vroeg had moeten sterven. Friedrich von Satow.' was de laatste van zijn geslacht; met hem eindigde dit geslacht, dat meer dan drie honderd jaar op Damitz gewoond had. Nog even en de plechtigheid was voorbij* (Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1