A. KREYMBORG Go., Hofleveranciers, Botermarkt 19. Combinatie 8o. 15961. LEIBSCH DAGBLAD, Zaterdag: 2 Maart. Tweede Blad An^io 1912. Het is ook in uw belang nog eens in herinnering te brengen, dat de stillere maanden wederom bij uitstek geschikt zijn voor de levering van onze bekende Deze Costumes, die zoozeer opgang maakten, dat getracht is (tevergeefs) ons door alle middelen op zijde te streven, vormen voor ons huis zóózeer een VOORTDURENDE RECLASRE9 dat wij er de grootste waarde op leggen de buitengewoon solide stoffen (van prima Kaap- en Australiëwol) en fraaie, degelijke bewerking onvei*mïndea*d te handhaireiii Al deze kleedingstukken, aangemeten, gesneden en gepast door onze beste krachten coupeurs en in dezen tijd zonder overhaasting gemaakt door bekwame werklieden, hebben dan ook volkomen het cachet der kostbare tailorkleeding, facons en aanzien zijn beslist niet daarvan te onderscheiden. Voor Demisaisans dezer „extra offerte" berekenen wij f 25." Voor extra Pantalons f 3.50. Met dubbele rij knoopen is de prijs van het Costume .f 2.hooger. - - Mt;' 'V'":' Brieven van een Leidenaar. Tweede Kamer. SPECIALE OFFERTE Perplex-Costumes 30.- 2330 432 GEBR. CAVADMO J.i vc. f-i OCCXCL Daar is een "zeer hifm'anc opvatting over 'liet kwaad, die elke ondeugd beschouwt als *jeen onechte zuster van een deugd. Gierigheid ëzou dan zijn overdreven zuinigheid, en, om nu maar dadelijk te komeu waar ik wezen jvil tuchteloosheid oen ontaarding van ieen bij uitstek oud-Nederlaudsche deugd: den Vrijheidszin. Ik herinner mij eens danig te hebben uitgevaren tegen een troep straat jongens, die in korten tijd een onbewoond. Jiuis had. gebombardeerd, zoodat er geon tuit heel bleef. Een waardige oude hecfr, 'idie ccn oogonblik later passeerde, toen ik nog met verontwaardiging het toonoel der verwoesting aanzag, verzekerde plechtig, dat 'deze balddadigheid een uiting was van den- zelfden geest, die De Ruytcr en do Trompen "bezielden, wanneer zij hun vloten ter over- Winning leidden en dat wij voor den moed onzer vaderen, die Leiden aan de spits stelden van de Vrijheidsbeweging tegen het Spaaü- sóhe juk, deze uitspattingen op den koop moesten toenemen. We dienden dit gebrek laan zelftucht en gcm.eonschapst.uoht slechts om te zetten in krachtprestaties met de roede iom er liet individu cu de gemeenschap mee Vooruit to brengen. Aan deze woorden heb ik meermalen gedacht, als ik meer of ntin- jder verontwaardigde artikeltjes in de cou ranten las over ongebondenheid van onze jeugd 011 ons volk, of zelf zag lioe ook ouderen fcich niet aan do wetten van orde in de samenleving stoorden. Een volk, dat nog slechte daden te zien geeft als de vernieling van den Parkschouwburg te Amsterdam het inwerpen van een honderdtal glasruiten in leen Ambachtsschool te Rotterdam dat ialtijd gereed staat de openbare macht te bemoeilijken, in plaats van haar te stcu- ïien dat in woorden en daden het ver keer bemoeilijkt en zioh onbehoorlijk uit spreekt tegenover iedereen, die het waagt «deswege een opmerking te maken dat zich nog in alle lagen te buiten gaat aan 'drankmisbruik, aan onwelvoegelijke uitdruk kingen in het openbaar, aan boleèdiging van vrccrmlelingen en vrouwen en zooveel meer, kan zijn opvoeding nog verre van voltooid 'echten. Wanneer het gebrek aan tuoht voortwoe- 'kert en meer en meer alle lag in der bc- volking, alle kringen, de kerken, het leger, •'s lauds vergaderzalen, cn wat nog liet liergst is 'h!ot gezinsleven doordringt, dam ?zal dc toestand ten slotte onhoudbaar wor. 'den. Daar moet meer tegon worden gedaan dan Wat dc school en do kerk doet cn kan Idoen. Daartegen moet rechtstireeks worden .►/opgetreden door allen, die liet gevaar inzien %n het kwaad het moge daji zijn een ont aarding van in den grond goede karakter eigenschappen van ons volk erkennen. Gelukkig is dit reeds .geschied. In dc groote bonden: Het Algemeen Ne- derlandsdi Verbond, de Verceniging Volks weerbaarheid, do Maatschappij tot Nut van het Algemeen, den A. N. W -B. Toeristen bond voor Nederland, don Volles bond tot bestrijding van hot misbruik van sterken drank, een groot aantal sportvereenigingen cn genootschappen op het gebied van het onderwijs en voor mannen en vrouwen van allerlei aard op velerlei gebied, hebben zioh de voormannen verstaan en vereen igd om de grondfout te gaan bestrijden, die hun allen in den weg stond. Zich aaneensluitend om de zedelijke, geestelijke on lichamelijke kracht van het Nederlandsche volk te verhoogen als algemeen stambelang, hebben z'ij den 3len October 1908 na grondige bostudoering der zaak, te Utrecht de Tucht-Unie opgerioht. Reeds bij do stichting en zonder oenigo propaganda sloten zioh een aantal bijzondere personen, waaronder met zeer bekende na men uit alle kringen daarbij aan. Dezer dagen kwam mij een handig boekje in brochurevorm onder de oogen, waar het doel. van deze, Tucht-Unie uiteengezet werd, en ik achtte heb van genoegzaam belang ook de aandacht der Leidenaren, dio het uit eigen ervaring weten hoe ook hier nog de tuchteloosheid heerscht, daarop de aan dacht te vestigen en als het kan er eenige propaganda voor te maken. Door het Algemeen Bestuur, dat uit per sonen van allerlei kleur en richting bestaat, (voorzitter is de heer Edo Bergsma, burge meester van Enschedé, en secretaris dr. ,C. J. Söhngen, te Nijmegen), is thans beslo ten in verschillende richtingen den practi se hen arbeid aan te vangen. Die arbeid zal naast de algemeene propaganda en de orgau- nisatie over geheel Nederland omvatten: 1. Pogingen om te komen tot een korte en snelle berechting van kleinere misdrij ven, tegen wetten en verordeningen. Hier ligt een ruim veld open, ook omdat de herziening van onze strafrechtspleging daarmede in nauw verband staat. De tal- k>oze klachten over straatschenderij, aan randingen, balddadigheid van publiek van eiken leeftijd op den openbaren weg, vullen onze dagbladen en eenige weekbladen niet voorbeelden te over om aan te sporen tot spoedige behandeling dezer stof. 2. Bevordering van een veel meer regel matig verkeer zoowel in de steden als op de buitenwegen. Wat wij van dien aard hebben aan voor schriften, is neergelegd in de Rijwiel- en Automobiolwet en plaatselijke of provinciale verordeningen, die dikwijls grcote afwijkin gen vertoon en. Voor een geregeld en aan genaam verkoor is dit alles onvoldoende. Er moet een einde komen aan den ohaotischen toestand van willekeur, die door den koppi- gen onwil van het individu wordt in bot leven geroepen en waarvan ten slotte grooto vrijheidsbeleminering het gevolg is. Vaste regels voor uitwijken, liet regelmatig gaan op bruggen on nauwe straten, in het alge meen de regeling van de wetten van weg en verkeer zijn. dringend nood zakelijk. Be stormingen van openbare middelen van ver voer, onhoudbaar gedrang bij volksophoopin- gon, moeten voorkomen worden. Ook deze zaak zal mbt snelheid ter hand worden ge- nomen en reeds heeft de oom missie, belast met deze haak, belangrijke voorstellen in behandeling om to trachten het gezag der poli tóe liooger op te voeren. 3. De Tuclit-Unio zal verband trachten te brengen tusschcn de zeer vclo vetreenigin- gen \oór licliaamsoefeningen, sport en spel, die in alle deelon van ons land. aan liet work zijn. Zij zal haar invloed kraohtig doen geldon op de gemeentebesturen voor den aanleg van openbare spoelterroinen, sport velden, enz. 4. Drankbestrijding. De moeste misdrijven en overtredingen of ordeverstoringen zijn heb gevolg van drankmisbruik, on dieper nog werkt deze oorzaak door op hot kroost van dronkaards (van alle standen, velerlei leef tijd, beiderlei! kunne) dio vaak, lichamelijk en zedelijk ontaard, het grootste deel aan het leger der bandedoozen leveren. Tegon dat alles is gezamenlijk, eendrach tig op tred an van alle bestaande organisa ties plicht. Do Unie zal traoliten dat lx- bereiken, wat haar gemakkelijker moet val len, omdat zij zioh gansch onzijdig houdt op staatkundig cn godsdienstig gebied. Reeds werd eenige maanden geleden een bijzondere commissie daarmede belast, dio het terrein verkende, kennis nam van hot veelomvattende werk van verconigingen,® die in dat opzicht reeds veel verricht hebben on een plaji vormde om in verschillende richtingen gezamenlijk op to treden. Do Tucht-Unie ontkent cllc verband met politieke of godsdienstige partijenieder van welke religie of welke staatkundige rich ting is welkom als medestrijder voor het schoonc doel. Mij dunkt, ik mag1 dat lichaam ook bij mijn stad gen ooton aanbevelen. Leden kunnen zijn alle rechtspersoonlijk heid bezittende vereenigingen of haar afdoe- lingon en bijzondere personen. De eörstcn betalen jaarlij les ten minste f 10, de persoon lijke leden ten minste één gulden. Een klein dertigtal vereenigingen zijn reeds aangesloten en daaronder vind ik er van zeer verschillende richting. Onder deze veroenigingen zijn er ook wel waarvan in Leiden afdeelinge.n gevestigd zijn, doch Leid- sche vereenigingen vind ik er niet bij. Daar uit blijkt, dunkt mij, dat eenige nadere ken nismaking voor onze stad niet overbodig is. Welnu,, daartoo heb ik nu de gelegenheid gegeven. Mogen velen zioh geroepen voelen om zioh aan to sluiten, of althans zich to wenden tot het hoofdbestuur om nadere in- liohtingon, die tot aansluiting en medewer king kunnen leiden. Het Bouw wetje. In de gisteren voortgezette vergadering bestreed de heer Van W ijl nbérgon achtereenvolgens de verschillende argu menten, tegen het wetsontwerp aange voerd, en achtte daarbij al een zeer ver ouderde bestrijding die betreffende de kloosterscholen. Het onderwijzend perso- rieel daarbij krijgt wel degelijk salaris, maar is bevoegd daarvan iet-s af te staan voor de kloosterhuishouding. Komen we eventueel tot bespreking der salarissen, dan wil spreker gaarne nagaan of er niet rekening moet gehouden worden met hoegrootheid van n>t gezin. Ten slotte verdedigde spreker den Minis ter van Binnenlandsohe Zaken tegen het onverdiend verwijt, dat hij zoo goed als niets voor het onderwijs deed, en eindigde met te betoogen, dat, als uien steun ont houdt aan de bijzondere school, die door de overgroote meerderheid van het volk ge we nacht wordt, men verre van liberaal handelt; maar integendeel tyranniek. De heer Oosterbaan spreekt tegen, dat, gelijk in het debat beweerd is, in de kringen der bijzondere onderwijzers tegen stand tegen dc bij dit ont? erp beoogde sub sidieregeling zou bestaan. Intussohen is het een feit, dat- zelfs met dit ontwerp het bijzonder onderwijs nog niet geheel geholpen is. H-t zal nog steeds 6 milioen ten achter blijven bij hetgeen het behoeft. De heer Tydeman oordeelde, dat- net bijzonder onderwijs zeer royaal wordt be deeld onder vigueur van de vtfc-Kuyper, en dat ten volle wordt voldaan aan den oisch, door den heer v. d. Molen 's ochtenc^ gesteld, n. 1. aan de vrije school een vrije plaats iu het vrije land. Overigens is de vraag, hoeveel aan het bijzonder onderwijs als subsidie toekomt, eigenlijk niet voor discussie vatbaar. Het is een kwestie van macht. De meerderheid moet maar zeggen hoeveel het zal moeten zijn. (Gelach.) Het schijnt overigens, dat een nieuwe schoolstrijd moet worden ingeluid. De vre destoestand schijnt te lang te hebben ge duurd. Spr. meent, dat zij, die daarnaar verlangen, gerust kunnen zijn. De strijd zal wel spoedig ontbranden. Ten aanzien van de kloosterscholen merkt spreker op, dat de Kamer gehouden is to9 te zien, waar het geld, dat voor het onder wijs gegeven wordt., blijft. En als nu beweerd wordt-, dat die kloos terscholen gratis leefkrachten kunnen be komen, dan rijst de vraag waar dan het geld, dat voor die soholen gegeven wordt, voor besteed wordt. De heer Lohman is niet zoo verblijd door de indiening van dit ontwerp, omdat hij de oplossing van het- onderwijsvraagstuk op andere wijze zou willen. Maar spreker moet eerlijk erkennen, dat hij geen ander middel weet, zoolang de Grondwet een be^ letsel is om tot een andere regeling te ko men. Intussen en komt spreker op tegen de bewering, dat mindere offervaardigheid tir rechterzijde de raison d'etre van dit ont werp zou zijn. Het is alleen de aandrang naar bijzonder onderwijs, die steeds toe neemt, weBkc steeds hoogere offers vraagt,- waaraan zonder overheidssteun niet meer te voldoen is. En die aandrang komt voort* omdat men hoe langer zco meer inziet, dat de openbare neutrale school, die het volk niet wil doch het opgedrongen is, niet «ie volksschool kan wezen. Daarom moet aan gestuurd worden op geheele hervorming van ons volksonderwijs, waarbij rekening kan gehouden worden met de bezwaren, welke thans aan het licht ikomen bij hefc bestaan van twee volksscholen naast elkaar., En daarom is het dwaas? thans te gaan strijden en elkander' 'övër en weder verwij ten te doen, alsof de een te veel vraagt m de ander te weinig &eeft. Spreker betwijfelt voorts, o£ door het on derhavige ontwerp geen inbreuk wordt go- maakt op het beginsel, dat de wet geen terugwerkende ikracht mag hebben. Tegen het amendement-Van der Molen' heeft spreke^ het bezwaar, dat liet de Ro- geering nog meer geld wil geven dan zij vraagt voor haar subsidieregeling. Dc Minister van Binnenlands sclio Zaken, do sprekers beantwoorden-» de, begon met zicli te verdedigen tegen heti verwijt, dat hij op onderwijsgebied stil g<v zelen lioeft. Dat verwijt is onredelijk, omdat iedereen weet, dat het onderwijsvraagstuk iu deze wetgevende periode niet do eerste plaats innam op liet program van dit k«v bi net. Voorts weerspTak hij het deel van de rcd< van den heer Roodhuyzen, dat, onder do leuze „meneer (Kuypcr n.l.) ment weca* zelf", er op gerioht was om te betoogen," dat do Minister door de indiening van dib sub»; si die-wet je bezweken is ooder do pressie van, het program van actie dei- anti-revolutions na ire partij. Van pressie is geen sprake. Het stond bil spreker Tecils lang vast, dat het bijzonder; onderwijs behoefte had aan méér. Als mert ziet. dat er hoe langer zoo meer drang is naar bijzonder onderwijs, is het niet dan' billijk, dat do voorstanders van dat onder wijs aandringen op gelijke behandeling met het openbaar onderwijs, en geeft zulk eert verlangen geen recht om als subsidie-honger te worden uitgekreten Al Iaat rcchtsge* lijkheid tusschcn ppenbaar en bijzonder on derwijs de Grondwet thans niet toe, daarom! is or toch geen enkel regooringsboginsel t* vinden dat zioli verzot tegen bevrediging van den gezonden volksdrang naar bijzonder onderwijs; het onderwijs, dat een groot deel van de ouders verlangt, om hun kinderen te

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 9