flo, 15957 Dinsdag 37 Februari, 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van t§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Haar doeS gemist* DAfrB PRÏ.JS DER ADVERTENTIES: Van 16 Tegels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.175. Rrootere letterB naar plaatsruimte. Kleine adTertentiëu Tan 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cental per 3 maanden 1 I 2 S f 1.10. Ruiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1 1.30. franco per post 1.6n> HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, lsbe alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algomeene kennis, 'dat door hen op hoden vergunning is ver leend aan F. LOHMANN en rechtverkrij genden tot het uitbreiden van de stoffen- jververij en chemische wassoherij in de per- oeelen Maredijk nos. 157159, Sectie L no. 1419. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJ SELA AJt, Burgem. YAN STRIJEN, Seorebaris. Leiden, 26 Februari 1912. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artikelen 17 en 17bis der Hin derwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door hen besloten is aan de bij besluit yan den 17den Februari 1885 door Burgemeester en Wethouders van Oegstgee&t aan N. van der Spek verleende vergunning tot het in wer king stellen van een stoommachine van 10 pk. ter vervanging van de toen bestaande stoommachine van 6 pk. in de kleederbles- korij in het peroeel Oegsbgeest, wijk III no. 27 thans gemeente Leiden. Aloölaan no. 2, Sectie L. no. 691, de volgende nieuwe voor waarde te verbinden: „clat of op den schoonsteen van den stoomketel een John's roetvanger wordt geplaatst met afvoerpijp on reservoir tot „hot opvangen van roet, óf de stoomketel „wórdt voorzien van een installatie, waar door, in verband met de to gebruikern „grondstof, welke niet meer dan 14 pCb. vluchtige bestanddeelen mag bevatten, een „zoodanige rodkzwakke verbranding wordt verkregen, dat de omwonenden geen hin der van roet uit den schoorsteen onder vinden." Burgemeester en Wethouders voornoemd; N. C. DE GTJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 26 Februari 1912. Gemeentezaken, Als de cene hand de andere toascht.i Met bijzonder genoegen lozen wij in ons Zaterdagnummer een correspondentie uit •Voorschoten, waaruit blijkt, dat B. en Ws. dier gemeente den Raad hebben voorge steld him College te machtigen aan het ge meentebestuur van Leiden te verzoeken of en zoo ja onder welk© voorwaarden deze gemeente bereid is haar keuringsdienst voor eet>- en drinkwaren over de gemeente Voor schoten uit to strekken. Niet omdat wij het eerst denken aan het groote nut dat er voor buitengemeenten in gelègen is, dat ook haar winkels en nerin gen onder controle komen en waarvoor ,wij herhaaldelijk propaganda hebben ge maakt, niet om de eer dus, maar om het groote belang, dat daarin voor de volksge zondheid en voor de beurzen der burgerij gelegen is. Wij hebben jaren geleden eens aange toond, hoe groot voor de keuring de som was, die de Leidsche melkverbruikers voor water, dat hun voor melk werd verkocht, uitgaven, waaraan de keuringsdienst een einde maakte. Lezen wij' nu met weer van een rechtzaak, waarbij uitkwam, dat een veehouder de melk, die hij aan een melk- slijter leverde, met 16 pCt. water vervalsch- te? Toevallig werd dit aan het licht ge bracht, maar men moet niet denken dat een dergelijke vorval&ching sporadisch voor komt. En vertelde een middenstander, de heer Meuwsen, hier onlangs op de verga dering van „De Hanze'' niet, dat er in het Noorden des lands een groot leverancier is, met een kleine honderd filialen over het land verspreid, die in zijn prijsoourant een aantal artikelen met een kruisje heeft ge merkt, onder de bijvoeging, dat de gemerk te artikelen niet worden geleverd in plaat sen, waar keuringsdiensten zijn. Men begrijpt wel waarom met. De eerlijke winkelier juicht den keurings dienst toe, omdat deze hem bijstaat tegen oneerlijke concurrentie, en waarschuwt tegen gewetenlooze leveranciers, en het is vrij zeker, dat er thans in Leiden weinig eet- en drinkwaren in verval&chten vorm in de winkels worden verkocht. Welnu, waar feitelijk de hoeveelheid monsters, die men op het laboratorium van den keuringsdionst te Leiden kan onderzoe ken, onbegrensd is, is het betrekkelijk go- makkelijk andere gemeenten er bij te trek ken. Voor elk© plaats van eenige be teekenis 0al er een keurmeester moeten zijn, die monsters opneemt, en deze ter onderzoek transporteert naar het laboratorium, waar de directeur met zijn staf werkt. Welke staf natuurlijk bij uitbreiding der werktzaam- heden ook uitgebreid moet worden. Het komt dus enkel aan op wat uitbreiding van personeel, doch dat kan nooit hooge kos ten mee brengen. De kosten, die de buitengemeenten er aan besteden, komen tienvoudig terug. Doch ook voor Leiden zelf als middel punt is toetreding er van van groot belang. Men weet niet hoeveel er om eenig gelde lijk voordeel zoogenaamd nog uit de buiten gemeenten in Leiden bij particulieren wordt ingevoerd, dat zeer waarschijnlijk den toets der echtheid niet kan doorstaan. Daaraan wordt dan ook paal en perk gesteld. Leiden moet dus niet van het standpunt uitgaan aan deze zaak te moeten verdie nen. Hier moet het spreekwoord worden toegepast: „Als de een© hand de andere wascht, worden zij beide schoon." Leiden, 27 Februari. Generaal Booth en zijn eta-f zullen Donderdag om 12 u. 23 m. aankomen. De generaal zal verwelkomd worden door 'de officieren en het korps Leiden. De heer J. Zaalberg heeft welwillend zijn auto te zijner beschikking gesteld. In het bestuur van den Nea'. Slagers- gezellenbond is gokozen de heer J. Alt, te Leiden. Verplaatst is de commies der poste rijen tweed© klasse de heer G'. C. Sar ton, van Alphen naar Leiden, en verplaatst wordt de commies der posterijen en tele- grapliie tweede klasse J. H. Hofs, Van Lei den naar Amsterdam.. Voor het examen in de nuttige hand werken zijn in Den Haag geslaagd, de da mes A. C. Bakker, te Oegstgeest; H. J. Beoker en D. de Groot, te Voorschoten (leerlingen van mej. M. P. de Sauvage, te Leiden), en M. N. van der Lip, to Oudewe tering. In de gisteren gehouden vergadering van den Haagschen Raad was ingekomen een adres van do afd. 's-Gravenhage \an het Ned. Onderwijzersgenootschap, met verzoek te willen meewerken, dat de door B. en Ws. uitgesproken schorsing van den onderwijzer G. H. Wanink worde herroe pen en dien onderwijzer verlof worde ver leend, ingaande 17 Jan. 1912 tot op den dag dat het onderzoek zal zijn af geloop en. B. en Ws. stelden voor, het adres te stel len in hun handen ter afdoening. De heer Ter Laan wenschte eohtër fiet adres te voegen bij de stukken over deze zaak. De voorzitter achtte dit onmogelijk, om dat de schorsing een daad ia, die uitslui tend behoort tot de oompetontic van B. en Ws. Daarbij legde de heer Ter Laan zich neer, en het voorstel van B. en Ws. werd aangenomen. De heer Weeseling kwam er tegen op, dat m het curatorium van het gymnasium geen katholiek zitting heeft. De 100,000 katho lieken van Den Haag gevoelen dit als een onrecht. Onder hen zdjn zeker beücwamo mannen genoeg, die een pleats in het curatorium kunnen Vervullen. De katholie ke leden van den Raad hopen, dat bij de vervulling van de vooature-Roell met den den wensoh van do katholieke bevolking zal worden gerekend. De heer Ter Laan ondersteunde dien wensch, onder opmerking echter, dat ër in 't algemeen gezorgd moet worden, dat de verschillende groepen van de burgerij in deze en dergelijke colleges worden vertegen- -woordigd. De Raad benoemde daarop tot ourator van het gymnasium jhr. mr H. de Ranïte, advocaat en procuruer in Den Haag. Aangenomen werd het voorstel van B. en Ws. tot het doen bouwen van een nieu we bewaarschool die met den grond f 95,000 zal kosten. Aangenomen is het beroep naar de Ev.-Luth. Gem. te Bodegraven door *©n heer P. G. L. Steenbeek, cand. te 's-Gra venhage. Aangenomen is het beroep naar de Ne>d,- Herv. Gem. te 's-Graveland door ds. Jao. J. H. Pop, te Rijnzaterwoude. Naar „De Rott." verneemt, zal op 14 Maart te Bodegraven vanwege de centr. a.-r. ldesvereeniging een partijdag worden gehouden. Het plan der feestelijkheden ter eere van het 56ste lustrum van de stichting van hooger onderwijs te Amsterdam, te organi- seeren door het Amst. Studentencorps, ia verschenen. Het zal nader vastgesteld wor den in de as. Corpsvergadering. De feestdagen beginnen 17 en eindigen 21 Juni. Op het programma komen o.m. voor: oen serenade met verlichte vaartuigen aan bur gemeester en reotor-magnificus, een bloe mencorso ©n ringstekenj in sjeezen en ceu boottocht. B. en Ws. van Zeist hebben den Raad gezonden een voorstel met uitgewerkte plannen voor de oprichting van een open baar slachthuis met koolin rich ting, waarvan de kosten geraamd wou den op f 110,000. De Ned.-Herv. Kerk te IJmuiden, welke sedert de oprichting oen onderdeel van die te Velsen was, zal door de stijging van het aantal leden van 1 Maart af een zelfstandige Gemeente vormen. („HdLbL") Het congres van het Nationaal Ar- beids-secretariaat wordt te Amsterdam met Pasohen gehouden.. Te Leeuwarden is op 63-jarigen leeftijd overleden de heer A, P. Heg, commissaris van politie aldaar. De Ned.-Herv. Gem. te Amsterdam werd in de lente van het voorigo jaar ver rast met de vorstelijke gift van f 100,000 voor een dertigste peredikantspiaats. Zondagavond mocht de Gemeente haar dertigsten leeraar begroeten in ab. A. G. H. van Hoogenhuyze uit Doom overgeko men. De Nieuwe Kerk, alwaar de bevesti ging plaats had was tot in de hoeken ge vuld. De vader van den nieuwen predikant, ds. E. A. G. van Hoogenhuyze, emeritus predikant te Hilversum, leidde deze gods dienstoefening. Op het gemeentehuis te Bruinissa heeft de uitkeering plaats gehad van de gel den, volgens de regelen, door de provin ciale commissie gesteld aan hen, die door de ramp van 30 September schade ha Lien geleden. Uitgekeerd werd ongeveer f 43,000, waarvan f 34,000 aan hen die in de gemeente Bruinisse door de ramp ge troffen waren. Te Zuilen is ten gevolge van een aart kwaal plotseling overleden, 65 jaar oud, de heer D. F. van Esveld, leeraar aan en waarnemend-directeur van de Rijksveeart- senijsohool te Utrecht, ridder in de Oranje- Naseauorde. De gewone audiëntie van den min. van kol. zal op 1 Maart ni:-t plaats hebben. ALPHEN. De nieuwe Ghr. sohool aan de Torenstraat zal 27 Maart geopend worden. Aon den vooravond van de opening wordt in de Geref. Kerk een bidstond gehouden, waarbij hoopt» voor te gaan ds. J. Gispen. HAARLEMMERMEER. De vrouw van den arbeider B., aan den Uweg, was met een stoof op de tafel gaan staan, om eenige werkzaamheden aan de zoldering te ver richten. Door het kantelen van de stoof viel zij en (kwam zóó ongelukkig te land, dat zij een rib brak en inwendig zwaar gekneusd werd. Geneeskundige hulp werd onmiddel lijk ingeroepen. Haar toestand is ernstig. Sedert enkele weken zwommen in de. Ringvaart dezer gemeente, bij Lisse, een viertal tamme zwanen, wier eigenaar onbe kend was. Men vermoedde, dat zij het eigen dom waren van Leiden of Haarlem. Door een strooper zijn er twee dood geschoten en van de hand gedaan. De rijkspolitie is er evenwel achter gekomen. HOOFDDORP. Door het bestuur van don Haarlemmermeerpolder is aanbesteed: het bouwen van een polderhuis en conoiergewo- ning te Hoofddorp. Minste inschrijver de heeren J. de Vos, te Haarlem, voor f 37,474. KOUDEKERK. Het zal 8 Maart 50 jaar wezen dat de drié gebroeders Jan, Marinus en Cornell's l>e Wit onafgebroken werkzaam zijn geweest op do panuen- en tegol fa brick „Rajnleven", alhier. Op 8 Maart 1862 traden zij ia dienst bij don hoer E H. J. Cu- naeus. Daarna bij den lieer W. Vódrthuiaon, On de laatste jaren, zijn zij bij den heer Jacob Oppolaajr werkzaam. LISSE De hoeren Gebroeders Malta, dop. £eDliandelaura alhier, hebban hun eigendom men grenzende aan de Kapelsteeg. Toon de Kapelsteeg was verbreed, verzochten zij aan den Raad om een. uitgang te mogen maken in. de Kapelsteeg. Toon hun dit werd .ge weigerd, hoewel dit pand, toen heb behoorde aan den heer A:. van Aalst, twoe uitgangen had in die steeg, liehben dc liecrcn Malta rich ongevraagd een uitgang verschaft. Gistermiddag werd cohter deze uitgang op last van dé gemeente met ijzeren palen en draad versperd, maar direct weer door de hoeren Malta vrijgemaakt. Niet lang daarna verschenen dc werklie den wieetr en stolden de ijzerdraadversperring wéér daar, maar nauwelijks was liet gereed, of de heeren Malta braken den boel weer ai. Toen was hot intusschcn avond geworden ën werd dus hot spelletje gestaakt, hetgeen echtór hoogstwaarschijnlijk morgen wel weer ïnlet frisschen moed door heide partijen zal worden voortgezet en zulks tot groot genoegen van Jan Publiek. NOORD WIJK. Door de afd. Noordwijk van den AJg. Ned. Timmerliedenbond is be sloten, de Vereeniging te doen vertegen woordigen op de meeting-Troelstra, ten gunste voor de pensionnee ring van de ouden van dagen. Verscheidene leden zullen deze meeting bezoeken. Ook de Christen-socialisten zullen verte genwoordigd zijn. OEGSTGEEST. Do heer J. Draad, onder wijzer aan de O, L. School aan den MorscK, komt lala Not 1 voor op een voordracht ter benoeming van oen onderwijzer aan eon dergelijke sckjöol te ltuurlo. Noordzee-badplaatsen. Op initiatief van de heeren P. L- de Vries, secretaris van Zand voort-, en C. Nam nes Gorter, journalist to Alkmaar, is gister middag te Amsterdam een vergadering ge- houden van voorzitters cn secretarissen van vereenigingen ter bevordering van vreetop delingen verkeer, gevestigd in on/.e Noords zee-badplaatsen, ën van belanghebbende on belangstellende particulieren in die plaatsen: Doel wan het böramen van middelen, om, te ketoen tot het maken van een doeltref fende gemeenschappelijke reclame voor on Ze Noor dzoö-bod plaatsen in het buitettw lajrd. De Vergadering was druk bezocht. Over- oonketmbtig de bedoeling van de beide hoc'ren; die de oproeping rondzonden, werd besloten de honden ineen te leggen, terwijl aan bo vengenoemde hjeeTen werd opgedragen liet ontwerpen van een reclame in advertentie vorm, welke ip de voornaamste buitenland- sche (Duitsohe en Oostcnrijksche) bladen ge plaatst zal worden en waarvan do kosten door, da Vereeni gingen tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer cn particulieren zul len wörden gedragen. 86) „Zij is weldra achttien. Tot zoo lang kan 'de verloving in elk geval uitgesteld worden. Dien tijd moet gij natuurlijk zoo goed mo gelijk gebruiken. In den herfst met de jacht komt ge dan meer hier. Gij hebt al haar vertrouwen; heb is niet zoo moeilijk het hart van een jong, onervaren meisje te winnen. Men zou bovendien niet zeggen dat gij vijftig zijt, en wat een levensgenoe gens kunt ge uw aanstaande vrouw aanbie den! Ik denk, Annalena bedenkt zich niet lang. Gij moet haar veel van uw reizen ver tellen en ik zal van mijn kant haar afschil deren hoe verschrikkelijk het is arm te zijn zooals zij en daarom niet te kunnen huwen. Ik denk, als zij zoo wat bewerkt wordt, dan is het resultaat niet twijfelachtig. Maar, zooals gezegd, geen woord over dit alles tegen mijn man. Dat zou uw zaak kunnen bederven. Stil, daar komt hij, geloof ik aan." Terwijl de heeren zich in een gezellig ge sprek wikkelden, zette Franci6ca de thee. „Hier, baron, uw thee. Gij hebt suiker en melk." „Wat? Dat wist u nog?" „Een huisvrouw mag zoo iets niet verge ten. Friedrich, het is jammer, dat je onzen zeiltocht niet meemaakt." „Ik zou graag meegaan, maar de bezig heden..." „Gij maakt het u veel te druk met uw landgoed," zei' de baron. ,.Ik neem dat veel kalmer op en vertrouw op mijn plaatsver vangers." „Ja», u reist maar rond." „Vertroosting, beste man. Af en toe heb ik het wel druk met mijn werk, maar dan voel ik behoefte er weer uit te vliegen. Zoo in de vrijheid 1 En er zijn ook plichten te vervullen. Nu bijvoorbeeld moet ik uw vrouw wel gezelschap houden bij haar sport." „Wat zal Annalena blij zijn, dat u er is." .,En Dorothó," zei de baron. „Dorothé is er op het oogenblik niet. Zij is bij oom Satow. Zijn huishoudster is ziek en zij zal nu wat helpen." „Och, wat jammer," zei de baron, terwijl Francisca hem spottend aankeek. „Hoe ver zal jelui tocht gaan?" vroeg Friedrich. „Zoo ver als wij komen kunnen!" ant woordde Thumm. „Als wind en weer gun stig zijn, tot Denemarken. Mertens is daar goed bekend." Den volgenden dag kwam Annalena. Fran- oisca had al een volledig reiskostuum naar de laatste mode voor haar laten komen. Het jonge meisje bemerkte tot haar ver wondering, dat zij in dit toilet geheel als een volwassene behandeld werd. Bij haar talrijk© nieuwe kleeren waren ook een lin nen kostuum in verschillende kleui*en, witte schoenen, licht-strooieo hoeden, klein en groot, passend voor zonnebrand en voor harden wind. Zelfs was er een chic man teltje bij en een kleine zuidwester, die haar tot diep in den nek reikte. Onder lachen en Bohertsen werd al het meüwe gepast en bewonderd. „Het is zoo echt pleirierig voor ons," zei [Francisca, „dat een man als de baron ons bij alles helpt. Hij heeft er verstand van, zoodat wij er zeker van kunnen zijn hier het nieuwste en allerbest© op dit gebied bijeen te hebben." „Moeten we ook op de boot slapen, hoe zit dat eigenlijk?'' vroeg Annalena nieuws gierig. „Neen, domoor. Er rijn maar twee groote kooien. De manschappen slapen natuurlijk aan boord. Ja, als het door het weer geheel onmogelijk is te landen, dan zullen wij ons wel moeten behelpen; maar het wordt toch moeilijk zoodra er een heer mee aan boord is. Wij moeten echter wel aan boord eten en de baron zegt, dat stuurman Mertens een zeer bekwaam kok is. Nu en ik kan et ook wel wat van 1" „Ja? Kan jij koken?" vroeg Annalena hoogst verbaasd. „Natuurlijk, dat moet iedere vrouw ken- ken; ik heb het grondig geleerd van mijn moeder. Ja, ja, ik heb toentertijd geducht do handen uit de mouwen moeten steken; wij hadden bij ons thuis geen meid." Annalena moest lachen. „De tijden veranderen," zei ze soherb- send. „Ja, je lacht er om; maar, kind, het was een zeer moeilijke tijd. Wij moesten voor de buitenwereld den schijn bewaren, dat het ons goed ging; maar wij hadden het alles behalve breed. Om het mogelijk te maken, dat ik mooie, zij het dan ook zeer eenvoudi ge toiletten droeg, moest ik vaak honger lijden. Van heb geld, dat dan werd uitge wonnen, deden wij onze inkoopen. Ik naai de, ook al voor de goedkoopte, alles zelf.: Het werd vaak één uur 's nachts of later vóór ik naar bed kon gaan." „Ooh arme," spotte Annalena. „Je was erg knap in al die moeilijke dingen zeker. Ik heb er heelomaaJ geen verstand van. Fijn handen staan verkeerd voor dïe huis houdelijke functies ik zou het nieb ge kund hebben." „Niet kunnen? Daar vraagt het leven niet naar. Men moet en de nood leert je vanzelf op den duur de handigheid. Als men geen middelen heeft, moet men hard werken, om aan den kost te komen." Annalena had zich al pratende in een lioht-grijs kleed gestoken en een spitsen hoed met rood lint op haar weelderig haar gezet. Nu bekeek zij zichzelf vroolijk- lachend in den grooten spiegel en maakte van pleirier een paar danspassen met haar lichte, witte schoentjes. „Het is tooh heerlijk, zfoh zoo te laten verwennen, Francisca!" Toen vloog rij de geefster van al dat moois jubelend om den hals en kuste haar dankbaar. „Je kunt altijd zoo voort leven, je kunt altijd zoo verwend worden, hartje, als je een rijk man trouwt. Dat is te wenschen voor je, want anders kan je nog wed eens hard moeten werken, zooals ik vroeger. Maar, komaan, laat ons nu naar de heeren gaan! Zij zullen wel opkijken. Je ziet er snoeperig uibl" Arm in arm gingen zij de trap af. Het was halféén en men zou elkaar volgens af- sivaak aan de koffietafel ontmoeten. De baron wachtte de dames in de groote vesti bule op. Hij had Annalena nog niet begroet en nu hij haar naast Pranoiaoa zag aanko* men, zoo slank en schoon en jong, klopte zijn hart sneller van bewondering. Zijn oogen zochten vragend haar schitterende kinderkijkers en zijn lippen drukten daar na een zoo vurigen kus op Annalena's kleine hand, dat deze ze sneller dan noodig was terugtrok. Die nieuwe bewondering, althans dio uiting van bewondering, stond haar blijk baar niet aan. De baron merkte het dade- lijtk en was dus terstond weer de oude, ge moedelijke vriend. Het gesprek draaide natuurlijk weer om de zeiltochten. Door de hartelijkheid, waar mee zij werd ontvangen ook Friedrich was haar in ongewone levendigheid te ge- moet gekomen merkte Annalena aanvan kelijk weinig van de afwezigheid van Do- rothé. „Morgen zal het ongetwijfeld prachtig weer zijn, alles wijst er op," zei de baron. Johan kwam binnen en kreeg last om stuurman Mertens te roepen. „Wel, Mertens," vroeg de baron, toen de zeeman binnen lcwam. „wat is er voor nieuws? Is alles goed in orde? Is er vol doende voorraad aan boord?" „Ja, baron. Maar wij zullen wel weer af moeten laden. Van eon afvaart zal de eerste dagen niet kunnen komen." „Wat zeg je daarOngeluksvogel, is er wat met de boot gebeurd?" „Neen, baronmaar het weer is niet zoo als ik het zou wenschen. De weerkundigen voorspellen aleoht weer." „Och dio kunnen zich ook wel vergissen," meende Annalena, (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1