N«. 15953 X>oiidercla<£ 33 Februari, A0. 1912. I: <§eze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Haai* doel gemist. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05, Iedere regel meer 0.17^. Grootere lettere naar ^plaatsrnimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oenta contantelk r'tiental woorden meer 10 Oenta. Voor het inoaaseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden 2 2 2 1.10. Bniten Leiden, per looper en waar agenten geveetigd zijn 2 1,30. Franco per post2., 1.65. Leiden, 22 Februari. Tob commies-redacteur ter gemeente Secretarie alhier, in plaats van mr. J. H. (W. Verzijl, die naa,r Utrecht vertrekt, ia tloor B. en Ws. benoemd mr. Q. J. Terpstra ad vocaat en procurer.r alhier. Bij Kon. besluit is met ingang van 30 iFebr. benoemd tot wederopzegging tot jfijkskearmeester in bijzonderen dienst te ',it»eid'en dr. J.; Eggink, adj.-directeur van jhet Openbaar Slachthuis alhier. Men deelt ons mede, dat alhier zal (Worden gevestigd een bijkantoor van de 1 jTationale Bank in I>en Haag. In het hoofdbestuur der „Vereeniging tftoor Paedagogiek" heeft voor 1912 o. a. zit- èing de heer B. Hoogeveen te Leiden, als penningmeester. De „Sta.-Crt." bevat de statuten van ïfe ,,Yer. tot 'sticht, en instandih. van sen ^mbachtsteekensdrool'te Katwijk en de gewijzigde van de „Martha-Stichting" te Alphen. aan den Rijn. Beroepen is bij de Evang.-Luthersche Gemeente te Delft (toezegging) ds. A. l,Ju.linkenberg, Herst. Ev. Luth. predikant te Gorkum. De Koningin heeft gisteravond in de poopsgezinde Keilt in Den Haag de tweede 'Jezing bijgewoond, welke prof. dr. A. J. Th. jonker, oud-hooglepraar, voor de vereeni- /ifcing Geloof en Vrijheid heeft gehouden '.Over: Aesthetische religie en ChistendonT'. De Koningin-Moeder en de prinses von |teuse hebben gisteravond in het Gebouw Woor Kunsten en Weteneohappen in Den Haag het Mengelbergconcert bijgewoond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, tngr. A. J. Gallier, heeft bij den aanvang Her Groote Vasten in een zendbrief de ver pachting uitgesproken dat men —ondanks He nieuwe bepalingen van den iFauselijkea 15toe 1 tot afsohaffing van de verplichting ^V&n Mis-hooren op sommige als Zondag te gieren feestdagen die dagen toch in godsvrucht en ingetogenheid zal doorbren gen en als men daartoe in staat is, trouw }er Mis zal gaan. Verder handelt d'e Brief over het „inge slopen kwaad van het koop en en Verkoo- !»en op Zondag". Z. D. H. meent., dat de .^winkeliers daaraan de meeste schuld heb- ;ben door het openstellen van hun zaken. Wanneer echter de kooper3 indachtig zijnde '$an het gebod der Kerk, om den rustdag Iftiet te ontheiligen, weg blijven, dan zullen 'de winkeliers wel kunnen sluiten. Het voorstel tot asphalteering der hoofdstraten te Haarlem is door den Raad aldaar verworpen met 19 tegen 14 stemmen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot direoteur van de Congre gatie der Eerwaarde Zusters Ursulinen te Bergen en tot rector van het Antoniusge- sticht aldaar den Zeereerwaarden Hoogge leerden heer J. Castelei'n, die professor was aan het Groot Seminarie te Warmond. t Z. D. H. de Bisschop van Haarlem beert den heer J. G. Potharst, te Gouda, pen ningmeester van den Diocesanen Bond van R.-K. Drankbestrijdersvereemgingen in het Bisdom Haarlem, benoemd tot vertegen woordiger van genoemden bond in het Hoofdbestuur der Federatie ,,Sobriëtas." B. en Ws. van Rotterdam hebben den gemeenteraad toegezonden' een aanbeve lingslijst voor de benoeming van een leera- res in de gymnastiek aan de hoogere bur gerschool voor meisjes met vijfjarigen cur sus, waarop geplaatst zijn: lo. mej. D. G. A. Kilsdonk te Leeuwarden, 2o. mej. C. M. van der Made te Rotterdam, 3o. mej. E. J. Deutz, te Leiden. Verder het voorstel om de krachtens bo venstaande aanbeveling te benoemen titu- laresse mede te belasten met het geven van onderwijs in de gymnastiek aan vrouwelijke leerlingen van 't Erasmiaansch gymnasium waarbij is overgelegd een na verhoor van den inspecteur der gnmnasia door curato ren ingezonden schrijven, waarbij dezelfde oandidaten doch in de volgorde: mej. Kils donk, mej. Deutz en mej. Van der Made worden genoemd. Onder leiding van den majoor W. C. Schönstedt, van het 10de reg. inf. te Hoorn, zullen detachementen van het reg. gren. en jagers, van het 4de en 10de reg. inf. van 4 tot en met 12 Juli gevechtsschietoefenin gen houden in de legerplaats bij Harskamp. Men schrijft uit Langerak b/z. de Lek aan de „N. R. Ct.": Ds. Joh. Steffens, sinds korten tijd pre dikant bij de Geref. Kerk alhier, heeft he kend gemaakt, dat hij wegens verandering in den staat zijns levens (hij gaat in de rechten studeeren), Zondag voor het laatst voor zijn Gemeente zal optreden. Reeds meermalen moet tusschen den pre dikant en den kerkeraad oneenigheid zijn gerezen, waarom ds. Steffens be&loot het dprp voorgoed te verlaten, hoewel niet zoo spoedig als de kerkeraad wenschte. Na de godsdienstoefening van Zondag, waarin de predikant van den kansel af een der ker- keraadsleden onderhanden nam, waarvan deze niet gediend was heeft de kerkeraad ds. Steffens verzocht een halfjaar verlof te vragen, waaraan deze voldeed. Ds. Stef fens zal na zijn verloftijd alhier afscheid pre eken. Men schrijft aan ,,De Tijd": ,,In een door Gouda's meest vrijzinnig en deftig publiek bijgewoonde vergadering van de „Vrijzinnige Studieclub" der kaas- en pijpenstad, heeft gisteravond de Leidsche hoogleeraar Eerdman3 zijn bekende inzich ten over het „Motu proprio" in zake het strafrechtelijk vervolgen van R.-K. geeste lijken in een welsprekende rede uitgespro ken. Onze door het bestuur officieel ter vergadering uitgenoodigde voorzitter der Centrale R.-K. Kiesvereeniging in ons district, dr. Hoffman, had niet op zich laten wachten en kwam in een uitvoerig debat. Uit dit debat konden we dit aanstippen. Het eigen, niet ambtshalve, zoeken naar recht in het teeken van vrede, onderlinge overeenstemming en liefde is oud als de wereld en wa-s steeds een streven in fami- liën, stammen, geslachten en allerlei ge nootschappen. De oudste wijsgeeren hebben het er over, waarvan dr. Hoffman voorbeel den aanhaalde. Ook in den Koran staat: Zal een zoon den vader voor den kadi bren gen? De apostel Paulus spreekt er in I Ko- rmtiien 6, 1 e. v.v- over. In sommige clans, stammen, vereenigi'ngen en adellijke ge- slaohten heerscht het nog. Ook voor den Protestantsohen Kerkeraad is menig geschil in liefde vereffend. Spreker wees op de bijzondere rechtsspraak van sommige klas een, o.m. de militairen. >Door het verlof te vragen aan den Bisschop, dat sedert 1336 volgens Rome's bevel steeds moet worden gegeven, indien er geen overeenstemming der partijen komt kan veel tweespalt worden voorkomen, zoo die overeenstem ming wel ontstaat. Spreker verwonderde zich, dat rechtsge leerden, die moordenaars modern-strafrech telijk zoo z acht moe digjes behandelen, hier zoo'n spektakel maken. Dr. Hoffman gaf voorbeelden, die be wijzen, hoe uitstekend in de lijn des rechts een door bisschoppen bereikte verzoening werktehoe geheeüe burgerlijke gemeenten, die dreigden in voortdurende tweespalt te geraken, door soms een bagatel, in vrede bleven. Het „Motu propio" is een artsenij. De Katholieken trekken er genezende medicijn uit. De vrijzinnigen met versterkte dosis vergift. Met een warm woord voor de hoogheid van onzen Nede'rlandschen katholieken priesterstand eindigde dr. Hoffman zijn, ook door vrijzinnigen toegejuicht, betoog." HAARLEMMERMEER. Een polderwer ker, werkzaam van heb stoomgemaal ,De Leeghwater", kreeg een Tellende beitel juist op zijn voet, hetwelk zoo'n wond ver oorzaakte, dat de wond moest worden vast gehecht. De beitel, ging rakelings langs zijn hoofd, zoodat de man er nog gelukkig af is geko men. Ds. R. W. de Jong-, predikant bij cle Geref. Kerk te Hoofddorp, zal wegens zijn vertrek naar Werkendam Zondag 10 Maart zijn afscheid nemen van de gemeente. HILLEQOM. De Chr. zangvereeniging jjAsaf" gaf gisteravond voor een talrijk en aandachtig gehoor haar zeventiende uit voering, welke gratis was toegankelijk gesteld, in het kerkgebouw der Geref. Gem. alhier. De heer H. Veldhuvzen van Zanten heet te den aanwezigen welkom, opende de ver gadering met gebed', waarna de op het pro gramma vermelde nummers onder de r>< kwame leiding van den directeur, dén heer J. van Snippenburg, met gloed en diep gevoel ten gehoore werden gebracht; terwijl ter afwisseling eenige orgelvoorcïrachten. werden gegeven, die getuigden van de be kwaamheid des spelers en die voorzeker het gemoed des hoorders hebben getroffen. Tot dekking van buitengewone kosten, aan deze uitvoering verbonden, werd een col lecte gehouden en ging ieder na het dank gebed hoogst voldaan huiswaarts. Ook deze zoo stichtelijke en welgeslaagde uitvoering brengt ons tot den wensch„mo gen zich velen bij deze Zangvereeniging aansluiten." WASSENAAR. In 1911 vestigden zich in deze gemeente 190 m. en 199 v. Er vertrok ken 135 m. en 123 vr. Geboren werden 63 m. en 63 v. Overleden 32 m. en 35 v., zoodat de bevolking vermeerderde met 200 perso nen. Het aantal inwoners was op 1 Jan. 4279. Ycreeniging tot opleidiug van Hewaarschoolhoaderessen. Uit het verslag van de „Vereeniging tot opleiding van Bewaarschoolhoudercssen", ge vestigd te Leiden, over het jaar 1911, blijkt dat het aantal kweckelingen bedroeg 70, waaronder 30 internen, terwijl liet getal leerlingen der leerschool (Fröbelschool) dn het gunstig seizoen tot boven de 100 klom. Met veel lof wordt ook dit jaar weer gewag gemaakt van de toewijding, do vlijt en de samenwerking vau het onderwijzend personeel. Aan een paar onderwijzeressen moest om gezondheidsredenen een extra-vacantio wor den toegestaan; aan die voor piano-onderwijs 'zelf 9 maanden. De directrice was zoo wel willend een deel van de lessen waar to nemen. Aan twee onderwijzeressen, wier salaris slechts f 500 bedroeg, moest een kleine vor- hooging worden toegestaan. Hoe gaarne het bestuur ook de jaarwedden van het onderwij zend personcol alle zouden verlioogen, do finanoieele toestand der Vereeniging laat zulks vooralsnog niet toe. Wat do Cxamons betreft, kan vermeld worden, dat in de maand Maart zes kwec kelingen slaagden voor het examen in de Nuttige Handwerken. Verder behaalden twee kweekelingen de akte voor L. O. In Juli werd het jaarlijksch examen voor Hoofd eener Bewaarschool afgenomen door het Be stuur, iu tegenwoordigheid van eenige leden der Plaatselijke Schoolcommissie te Leiden. Aan a.lle dertien candidaten, die aan het examen hiochlen deelnemen, kon hot ge- vraagdo diploma worden verleend. Binnen den tijd van 3 maanden na Juli werden er van de geslaagden reeds tien geplaatst, hetzij als Hoofden van Bewaar scholen, hetzij aan zoogenaamde voorberei dende klassen van scholen voor L. O., in .verschillende plaatsen van ons land. Even zeer was dit het geval met nog twee onder wijzeressen, die reeds het vorig jaar examen deden. .Een zeei* geschikte onderwijzeres werd benoemd tob leerares aan do Kweekschool voor Fróbelonderwijzeressen to Bloemfontein, op een salaris van f 3600, boven kost en inwoning. Het bestuur hoopt, van harte, dat zij, als Ncderlamdscho, in Zuid-Afrika aan onze goede verwachtingen zal beantwoorden. Gelijk boven reeds werd gezegd, heeft het bestuur nog steeds met finanoieele moeilijk heden te worstelen. Met hoeveel zorg zegt hot wij <le toekomst le gemoet zagen, nog steeds echter hebben we de tekorten, op onze jaarrekeningen kunnen dekken, dank zij den maohtigen steuu, dien wij van verschillende zijden mochten ondervinden. Het Rijk verleende een subsidie van f 3500, de Provincie f 2500, en de gemeente Leiden, op grond van de desbetreffende Verorde ning, f 80 (voor ruim 3 maandeD) buiten do f 2200 als schoolgeld voor kweekelingen van openbare en bijzondere bewaarscholen te dezer stede. Mevr. de wed. P. W. Jajissen verleende iaanj 5 kweekelingen van goeden aanleg heele of halve beurzen, terwijl de heer Aug. Jans sen een heele beurs voor zijn rekening nam. Verder worden genoemd mevr. de wed. van WieringenVan Soest te Mijdrecht, die even eens een "heele beurs sohönk, alsmede mevr. de wed. KaJffRutgers van uer Loeff en mevr. StoopVan Deventer to Bloemendaal, de oud-minister J. T. Cremor, de directrice, mejuffrouw Chr. Rosskopf en de darned Prins te Leiden. Om het subsidie door dc gemeente Leidon aan bijzondere bewaarscholen toegekend ie verkrijgen, moest worden overgegaan tot de verbouwing der inrichting van de priva ten enz., waarvan dc kosten f1250 bedroe gen. Deze som werd voor een deel gevon den door het ten gelde maken van een stuk van f 1000 nominaal, indertijd vermaakt door wijlen mr. P. Blussó. Het nog ontbrekend© werd geschonken door N. N., aan wie onze Vereeniging reeds zooveel verplichting hooft. Een woord van dank wordt ook niot. onthou den aan {len heer W. C. Mulder, die ook nu weer geheel belangloos, het ontwerp voor do verbouwing maakte en daarover toezicht hield. Het tekort op de vorige rekening werd ge dekt door meergenoemde N. N., mevr. E. Janssen, de damos Van Eysinga en door nog iemand die onbekend wenscht te.blijven. De rekening over het jaar 1911 wijst een tekort aan van f 65, (waarin is begrepen een verplichte jaarlijksche aflossing vaa f 500). De spoor door d© Haarlemmermeer. Binnen eenige maanden (vermoedelijk 1 Juni 1912) kan een gedeelte van de spoor lijnen door de Haarlemmermeer in exploi tatie worden gebracht. Met groot verlangen wordt door zeer vele bewoners van dezen vruchtbaren potirer naar dit feib uitgezien. Dan zal een der welvarendste streken met een noeste5 landbouwende bevolking van twintig duizend zielen, "versoreid over een oppervlakte van circa twintig duizead hectaren, het stoomres door i zien snuiven, plus de vele omliggende dor pen, die bij de tot-stand-koming eveneens een zeer groot belang hebben. Het is van belang hier te mem,oreeren de financieel© verplichtingen, wellkc eenige pro vinciën en veel gemeenten zich hebben ge troost om de tot-stand-koming dezer lijnen te bevorderen^ doordrongen als deze waren van de groote economische belangen, dia hier op het spel stonden. Noord-Holland verleent aan de Holl. Elcc- brische Spoorweg-Maatschappij onder eenige voorwaarden een voorschot ten «>e- drage van hoogstens f 500,000; Zuid-HolWnd verstrekt aan de Maatschappij ter leen een som van hoogstens f 434,071terwijl Utrecht haar een voorschot verstrekt lot een bedrag van ten hoogste f 164,977. De volgende voorschotten werden toege zegd door de verschillende belanghebbend© gemeenten, waterschappen, enz. Uithoorn f20,000; Mijdrecht f50,000; Wilnis f 10,000; Vinkeveen en Waverveeu f 10,000; het Groot-Waterschap de Ronde Veenen i 30,000; het waterschap de Eerste Bedijking der Mijdrechtscho Droogmakerij f5000; door den heer J. A. L. van den Bosch, te Amsterdam, f 1400; door den heer A. H. van Wickevoort Crommelin, te Heem stede, f 1000; door jhr. mr. P. Teding van Berkhout, te Vogelenzang, f 1000; door mr. G. A. Everwijn Lange, te Haarlem, f 1000. Vaste jaarlijksche uilikeeringen geduren de een bepaald aantal jaren zijn toegezegd door den Rietwijkeroorderpolder gedurende 25 jaren f25, per jaar; den Drooggemaak- ten Veendev- en Lijkerpolder gedurende 10 jaren f 28.85; den Veender- en Dijkerpolder 81) „Ik geloof, dat u zich daarin vergist. Hij i beeft mij ten minste verteld, dat hij in zijn jeugd een echte waterrat was." f „En dat hoor ik nü eerst, Friedrioh!" „Waarover hebben jelui het?" vroeg [Friedrich, naderbij komend. „Je kunt goed zeilen, zooals ik hoor?" Friedrich laohte een beetje verlegen en lei bescheiden: „Och, zooals men dat kan als jongen." „Ik zie je al ons jacht bij- heb hardzeilen zelf sturenl" „Je fantasie is reeds nu den eersten prijs .waard," schertste hij. „Maar die liefheb berij is zeer kostbaar, Francisca; daar is de [weelde van een auto niets bij." „Kom, dat vaüt wat mee", meende de baron. „In den herfst kan men alle man schappen afdanken." „Wilt u de kosten eens nauwkeurig be rekenen, baron?" „Natuurlijk. Ik zal het zoo spoedig mo gelijk doen. Maar daar komt Lenz. Hij komt met de boodschap, dat de auto ge reed is. Hij is ook een groote vereerder van U geworden. „Ik liad hem graag in dienst gehouden., maar hij wil niet". „Maar waar is Annalena? Ik moet toch "afscheid van haar nemen." „De juffrouw wacht bij de auto", zei Lenz. „Zij heeft sleetje-gereden". „Sleetje-rijden in den maneschijn! Dat iel Bét wat vooe Annalena!" zei Francisca. „Wat. zal zij oogen opzetten, als zij van ons nieuwe plan hoort! Maar verraad niete, baron, anders wil zij lieelemaal niet meer terug naar de kostschool. En zij zit daar toch zoo mooi geborgen voor jonge vrijers. Meent u ook niet?" Thuinm kreeg een kleur; hij keek Fran cisca aan, die hem schertsend met den vin ger dreigde; en daar hij begreep, dat zijn geheim verraden was, zei hij „Kan ik op steun van uw kant rekenen?'? „Daar kunt u zeker van zijn." „Dank, hartelijk dank,'' zei hij met op rechte warmte en drukte een langen kus op Francisca's hand, terwijl deze spottend naar Dorothé keek, die bij de theetafel stond met den rug naar hen toe. Als het Dorothé niet was, dan moest Annalena hel pen, om. dezen sympathieken man aam dit huis te binden. Nadat zij gisteren ontdekt had hoe het met Dorothé en Ribbeek ge steld was, had zij begrepen dat niets anders dan Annalena voor baron Thumm de groote aantrekkeüijkheid van Damitz uitmaakte. De baron ging heen en Friedrich volgde hem, om den chauffeur nog allerlei aanwij zingen te geven. Annalena kwam naar Thumm toe met haar sleetje op den rug. „Met de groote vacantia komt u tooh weer hier?" „Misschien al eer, Annalena." En toen vertelde hij, ondanks zijn belofte van stilzwijgen, in een paar woorden van Francisca's nieuwe plannen; van het jacht van zeiltochten. „Tot aan de Deensche eilanden zullen wij dan gaanJe zult nog wat zien van de wereld Annalena zag een nieuwe tooverwereld voor zich. Zij zuchtte diep. „En nu ik dat alles weet, moet ik terug naar die saaie kostschool. Maar ik beloof u als ik hoor, dat het jacht er is en hier voor anker ligt, dan kom ik hierheen, al staan al de onderwijzeressen ook op haar hoofd „Zal ik mijn best doen, dat je in Octo ber al uit die school weg kunt gaan, voor goed?" „In October al, dus binnen een jaar! Als ge dat klaarspeelt, dan..." Zij schudde hem hartelijk de hand. „Nu wat dan?" „Dan krijgt u een kus!" Een luid gelach, een vertrouwd knikje en weer zat zij op haar sleetje en gleed de höogte af. „Wie het eerst beneden is! Adieu 1" Dat was het laatste, dat hij van haar hoorde. Het wae maar goed, dat met don baron de laatste gast van Damitz was vertrokken, want er kwamen spoedig donkere dagen. Blijde verwachtingen over een erfgenaam moest Friedriöh begraven. Zijn vrouw «zweefde weken lang tusschen leven en dood. En toen eindelijk het gevaar voor bij was, had de professor, een Berlijnsche autoriteit, die naar Damitz geroepen was, een ernetig onderhoud met Friedrich, dat ook de toekomst voor hem in het duister hulde 1 Nooit zou het gelach van een eigen kind op Damitz kunnen klinkeD, zei de professor. Voor Francisca zou het voorloopig nog verborgen worden; maar met Dorothé, die in deze moeilijke dagen'zijn troost en toe vlucht geweest wa-s, besprak Friedrich zijn verdriet. „Hoe zal het haar ter neer drukken,-' zei hij steeds weer, somber en angstig.. Het viel Dorothé zeer moeilijk haar over tuiging te verzwijgen, dat Francisca het niet zoo vreeselijk zou vinden, als hij wel meende, nooit kinderen te zullen hebben. De ziekte van de huisvrouw had de beide vrouwen niet nader tob elkaar gebracht. Dorothé deed wel haar best, om niet te let ten op al het vijandige, dat zij van Fran- cisca's kant moe9t ondervinden maar dit was te in het oog loopend om het geheel te vergeten. Eerst had zij het op rekening van de prikkelbaarheid van de zieke gescho ven, maar toen deze langzaam herstelde, kwam er geen verandering en het bleek iederen dag duidelijker, dat Francisca haar wilde verdringen uit al haar lief geworden Huishoudelijke verplichtingen. Dorothé verwonderde zich eerst over het gedrag van haar schoonzuster. Zij besloot al haar hatelijkheden kalm op te. nemen, maar daardoor maakte zij den haat vaa Francisca juist nog heftiger. Toen op zeke ren dag Dorothé den steun van Friedrich inriep, beklaagde Francisca zich tegen hem, dat zijn zuster steeds beslag op hem legde. „Je bespreekt alles met Dorothé." „Ja. dat komt, omdat jij tot nog toe geen belangstelling hebt getoond voor de huis houding en voor den gang van het bedrijf op het landgoed," antwoordde hij rustig. „Dat is maar een uitvlucht en ik moet je zeggen, dat ik er genoeg van heb iemand naast mij te dulden, die steeds in stilte 'critiek op mijn doen en laten uitoefent. Als Dorothé zoo handig is als jij zegt-, dan kan zij zich evengoed in een andere huishou ding nuttig maken als hier." „Mijn zuster ergens in een betrekking, fföen, dat duld ik niet."- „Misschien kan zij een betrekking krij gen ergens in een liefdadigheidsgesticht of in een kostsohool. Haar rente verzekert liaar toch een zekere zelfstandigheid en ik zal graag voor het zakgeld zorgen." Friedrich meende, dat het thans een ge schikt oogenblik was, om te spreken over de erfenis, waar zijn zuster recht op had. „Jo hebt dus den wen6ch, dat mijn zuster het huis verlaat? Ik zal haar hulp zeer missen en zal dan naar andere kracht om moeten zien; dat is moeilijk, maar enlin, op den duur vindt men voor alles een plaats vervanger. Ik zou haar weldra toch verlo ren hebben, want ik wil je dit in ver trouwen zeggen zij is in stilte met Joost van Ribbeek verloofd. Ik verrastte het paar op den dag van de jachtpartij." Francisca verbaasde zich er over, dat ook haar man op de hoogte van de verhouding van het tweetal was. Zij besloot echter er niets van te laten bemerken, dat dit geen nieuws meer voor haar was. „Ben je daar geheel zeker van?" vroeg zij met goed gespeelde verrassing. „Volkomen zeker." „Je hebt daar natuurlijk niet over ge sproken, omdat voorloopig van een huwelijk tusschen hen beiden niets komen kan. Rib beek is immers niet vermogend, wel?" „Wij zijn nu wel verplicht Dorothé haar erfdeel uit te betalen," zei hij wat ver legen. „Wij? Jij, wil je zeggen. Maar wat zou dat geven? Wié kan tegenwoordig met een, zoo klein vermogen een huishouding opzet ten? Neen, daarvoor houd ik nog te veel* van Dorothé, om zoo iets goed te vinden.'' (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1