N°. 15946 Woensdag 14 Februari» A0 1912. (Deze §curant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. u Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Haas* doe! gemist. PRIJS DEB ADYERTENTIEN: Yan 16 regels /"1.05. IoJere regel meer f 0,171. Qrootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40. Oents contant elk tiental woorden meer 10 Cents.—Voor het incasseeren wordt/'O.Oö berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden J f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. -BERICHT. r 1 n~n Het Donderdag verschijnend nummer van f,Pak-me-Mee", Geïllustreerd Weekblad, geheel aan den zeldzarnen Winterdag van 'den 4den Februari 1912 gewijd, en mag '6en, in alle opzichten goed geslaagd „IJa !en Sneeuwnummcr" genoemd worden. Niet minder dan 42 prachtige photo's jvar. IJs- en Sneeuwgez'chten komen daar in voor cd d'it nummer zal voor alle landge fciooten een blijvende herinnering zijn aan iflien ongeëvenaarden Winterdag. Yooral de serie „Den Haag in Sneeuw" yerdient afzonderlijke vermelding. Dndergeteekendé 5Vonend4 (Wenscht zich. te abonnccrcn op het tveek- [blftd „PAK ME MEE", tegen den prijs [van 37, oents thuis bezorgd. .Directe Belastingen, De Burgemeester van Leiden brengt ter ïtlgemeene kennis, dat aan den Ontvanger 'der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Personeele belasting No 1 van den dienst 1912, executoir verklaard den loden Februari j.l. en herinnert voorts !den belanghebbenden aan hun verplichting 'cm den aanslag op den bij de Wet bepaal den wet te voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden 14 Februari 1912. Volkstuinen ,,Staalwijk'\ I De Commissie voor de Volkstuinen, na rbons het departement Leidon der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen, is er in ge klaagd over een stuk land aohter het z.g. Staal wijk aan den Heeren weg de beschik- ikiug te krijgen, met het doel dit in perceeltjes [van 100 M2. te verhuren, aan menschen die Idien grond willen inrichten'tot een tuintje. (Het denkbeeld is door ons reeds lang ge leder. en bij herhaling aangeprezen en het jdoefc ons genoegen, dat het Nutsdepartement Üe zaak heeft aangepakt. De grond zelf is en wat zijn ligging betreft èn wat de kwa liteit aangaat voor den aanleg bijzonder geschikt en dit is een eerste voorwaarde van welslagen. Had men den grond wat dichter bii de stad kunnen krijgen, dan was dit nog beter geweest, maar een bezwaar behoeft de afstand volstrekt niet te zijn. Do volks tuinen bij andere steden in het binnen- en buitenland zijn meestal veel verder afgelegen. De huurprijs van f 5.20 voor de 100 M2. is alleszins billijk, te meeer wanneer men, bedenkt-, dat voor liet eerst de tuinen geheel voor planten en poten gereed liggen en de huurder er geheel de vrije beschikking over krijgt. De tuinen zijn met greppels van elkaar gescheiden en er loopen paden door het land, zoodat men ook op het terrein wandelen kan. De huurders zijn in 't algemeen wij in de keuze van aanleg, beplanting en bezaaiing, mits deze- niet hinderlijk is voor aangren zende tuinen. Ook mag men niet meer dan de helft der oppervlakte met aardappelen be telen, een voorwaarde die noodig zal geacht zijn, om te voorkomen, dat de tuinen een niet al te eentonig aanzien krijgen en om den zoo hoogst noodigen wisselbouw te be vorderen. Voor het oprichten van prieeltjes, broeibakken of eenig getimmerte, van wel ken aard ook, js schriftelijke toestemming der Commissie noodig. Deze zal bij haar toestemming in hoofdzaak letten op de wijze en de plaats van oprichting. Zulks zal moe ten geschieden op een niet-ontsierende en voor de buren geen last veroorzakende wijze. De huur wordt telkens aangegaan voor één jaar, aanvangende 1 Januari cn eindigende 31 Deoember; de huurprijs moet worden vol daan in twee termijnen, de eerste op 1 Maart, de tweede op 1 Augustus. Een aardige instelling, waardoor de huur ders zelf ook hun invloed kunnen laten gelden op de wijze van exploitatie van het land, is de Commissie van vijf voormannen, die -de huurders jaarlijks uit hun midden kiezen en die Jiun. belangen kunnen voor staan bij de Commissie uit liet Nutsbcstuur, en, indien dit .door de huurders wordt gc- wensclit, ïaad geven in het bewerken van dc tuinen, in het op de voordeeligste wijze aankoopen van tuingereedschap, mest, zaad, enz. Op deze wijze komt er een band tus- schen de verschillende huurders. Er kan opvoedende kracht van uitgaan 'èn deze sa menwerking- kan zich straks tot een ander gebied uitstrekken, bijv. tot den gezainen- lijkcn aankoop van winterprovisie, enz. Het doet ons genoegen, dat de belangstel ling onder de Leidsche werklieden om een tuintje to mogen bezitten, zeer groot is. Voordat er een oproep tot de gegadigden uit ging, hadden zich reeds verscheidene perso nen bij het Nutsbestuur aangemeld cn het loopt nu nog dagelijks bij den concierge van het Nutsgebouw. (Wie dus prijs stelt op liet bezit .van een tuintje, moge zich haasten. Eir zullen onder deze gegadigden wel zijn die in de praktijk zullen blijken niet de (rechte tuiniers te zijn en er zal in de eerste tijden misschien wel eenige mutatie onder de bezitters voorkomen, docli langzamerhand zal er een vaste kern worden gevormd en die zal, als wij ons niet bedriegen, zich uit breiden en over eenige jaren za.1 de behoefte naar uitbreiding van terrein worden gevoeld. "Wellicht dat een grOcp huurders dan niet meer dc hulp en den steun van het Nuts departement noodig heeft, maar zelf het ini tiatief cn de leidingneemt. Voorloopig zijn we echter al blij met dit flinke begin en we hopen, dat do arbeiders veel genoegen van hun tuintjes zullen be leven met nog een beetje voordeel op deu koop toe. Dit zal voor het Leidsche Nutsbestuur de beste belooning zijn-voor de waarlijk niet geringe moeite en risico, die liot zich ge troost. Leiden, 14 Februari. De Secretarie alhier is hedenavond tot 12 uren geopend, uitsluitend tot liet aange ven voor de plaatsing op de kiezerslijst. Gisteravond had alhier in café „Zonier- lust" de eerste jaarvergadering plaats van de bakkers-patroons-vereenigmg „Eendracht maakt Maoht", gevestigd te Noordwij'k, on der leiding van haar voorzitter, den h^er R. Kroon, te Sassenheim. Na aanneming van den heer IJ. Meurs, te Valkenburg, tot lid der Vcreeniging, door ballotage, bracht do aigemcene plaatsvervan ger verslag uit van den toestand der Ver- eeniging over 1911. Hieruit is gebleken, dat de Verecniging is opgericht op 21 Februari van dat jaar op initiatief van dc bakkers- verecniging „De Korenbloem", te Noordwijk, nadat zij door een causerie van den heer Nic. J. Dijsselbloem, van Naaldwijk, ie Noordwijk gehouden op 26 Januari, volledig was ingelicht over de methode van gezamen- lijken inkoop van grondstoffen der bakkerij. Haai' statuten zijn 20 Mei 1911 Koninklijk goedgekeurd. In heb tijdvak van 1 Mei tot 31 Dec. zijn door de Vcreeniging aangekocht en door de loden verbruikt: 19,000 kilo gram gist, 960 zakjes zout, 116 bussen pa- tentolie, 2500 stuks Purmerender oventegels, 70 lasten „Kwatta", 150 pak ouwels, 15 baaltjes rijstemeel, 20 Vö vaten natuurboter en voorts kleinere kwantums Deli-briiidxssui- kers, enz. Het ledental is 71, waarvan gemiddeld een 40-tal de maandelijksoho vergaderingen be zoekt. De Verecniging hoeft niet 1 Nov. 1-1. een eigen gistbezorge.r aangesteld, nl. den heer P. van Dijk, voorheen "bakker to Noordwijk-Binnen. Dc rekening van den penningmeester, den heer D. Parlevliet, ie Katwijk-aan-Zee, bracht, aan het licht, dat de uitgaven van het jaar gelijken tred hebben gehouden met de ontvangsten. Na do verslagen werden de aftredende be stuursleden, de heeren J. W. Roodenrijs, te Noordwijk-Binnen, en D, Parlevliet, te Katwijk-aan-Zee met algemecne stemmen herkozen. Ondanks een kas zonder saldo werd hierna op zeer amusante wijze een groote verloting gehouden van fijne prijzen. Na dc rondvraag werd de Vergadering, die door 49 leden bezocht is geworden, door den Voorzitter gesloten. Bij Kon. besluit zijn goedgekeurd de statuten van de Vereeniging „Het Christe lijk Harmonie-gezelschap „Polyhymnia", gevestigd te Leiden. De „Staatscourant" bevat de statuten van de naaml. venn.Teohnisch Bureau voorheen Van Duuren, te Leiden. Doel: de handel in technische en electro technische artikelen, machines en werktuigen, zoowel voor eigen rekening als in commissie, net vertegenwoordigen van binnen- en .buiten- landsche huizen op dat gebied, het deelne men in ondernemingen op machine-, tech nisch en electro-teciiniscli gebied, het op richten van filialen in andere gemeenten in en buiten Nederland, kortom alles te doen op het technisch terrein, waardoor de be langen der vennootschap bevorderd worden, een en ander in den meest uitge-breiden zin. Duur: tot 31 December 1940. Kapitaal: f 30,000, verdeeld in 3 seriën, elk besta in de uit 40 aandeelen van f 250, waarvan 23 geplaatst en volgestort. Het bestuur is op gedragen aan 2 directeuren onder toezient van 2 commissarissen. Tot directeuren zijn benoemd de heeren K. A. van Duuren, werktuigkundige, en C. van Brero, koop man, beiden te Leiden. Bij de te 's-Gravenhage gehouden aan bestedingen vanwege het Ministerie van Justitie had het laagst ingeschreven voor het driejarig onderhoud, aanvangende 1 Januari 1912 en eindigende 31 December 1914 van de rijkswerkinrichting te Leidende lieer J. Sierag, alhier, voor f 2270. De heer C. v. d. Rhee, onderwijzer te Katwijk-aan-Zee, is benoemd tot hoofd eener school te Bleiswijk. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te 's-Graveland ds. J. J. H. Pop, te Rijn- zaterwoude. Door den directeur van bet Rijksklèe- dermagazijn te Amsterdam werd aanbe steed de levering van verschillende goede ren. Minste inschrijvers voor vijfhonderd ransels a f 4.64 waren de heeren Gebrs. Van der Kloot Meyburg, te Oudshoorn. Door het Plaatselijk Comité der K. S. A. te Haarlem en Omstreken zal een com missie worden benoemd om het veertig jarig priesterfeest van Z. D. II. den Bis schop van Haarlem, Mgr. A. J. Gallier, in Augustus a. s., heuglijk te herdenken. De Prinses van Reuss zal Donderdag avond te 8 u. 23 min. per Staatsspoor in Den Haag aankomen. De met verlof in Den Haag aanwezigo gezant van H. M. te Weenen jhr. Van Wee- de, zal a.s. Vrijdag naar zijn post terugkeo. ren. Koningin en Prins woonden gisterna middag in de Waalscbe kork te 's-Gr-aven- hage de. godsdienstoefening bij, waarin prof. Frank Thomas uit Genève, voorging. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Alpnen aan den Rijn den weleerw. heer L. J. M. v. h Pluym, die kapelaan was te OoRg-ensplaat. Het „N. v. d. D.'' schrijft: „De heer P. Besselaar, lid van den Raad der gemeente Watergraafsmeer, zal we gens zijn benoeming tot burgemeester van Sassenheim binnenkort als Raadslid af treden. Naar verluidt, zal de lieer Besse laar echter nog wel een paar maanden to Watergraafsmeer blijven wonen. De anti-revolutionnaire partij aldaar ver liest door zijn vertrek een warm voorstan der en woordvoerder in den Gemeenteraad. De afdeeling Amsterdam, van den Ned. Federatieven Bond van gemeentewerklieden, lieeft in een adres aan den gemeenteraad ge vraagd, het daarheen te leiden, dab voor do eerstvolgende maanden de bestaande toeslag op het loon van gemeenteambtenaren, beamb ten en werklieden, die minder dan f 1200 in 't jaar verdienen, zal uitgekeerd worden en een beslissing zal worden genomen op het verzoek oni oen blijvende loonsverhoogin'g van f 1.08 per week voor icderen gemeente werkman. In het adres wordt betoogd, dat aan de stijging van de huurprijzen geen einde is gekomen en dat de prijzen van dc eerste levensbehoeften sedert 15 November niet noe menswaard gedaald zijn, dat zelfs de prij zen van enkele ar-ti kelen nog hooger zijn geworden. HAARLEMMERMEER. Gisteren zijn ten Raadhuizc officieel candiclaat gesteld voor lid van den Gemeenteraad in district III de navolgende personen: Js. Griekspoor (S.-D. A.-P.), gesteld door de Yolkskiesvereeniging; B. van Groenin gen (anti-rev.), gesteld door de Anti-rev. ICiesvereeniging; Johs. Verku»;! (anti-rev.), gesteld door een groep anti-rev. kiezers en de R.-K. KiesvereenigingG. van Wlerin gen (lib.), gesteld door de Lib. Kiesver eeniging. De stemming is bepaald op 27 Febr. a. s. NOORDWIJKERHOUT. In café „Do Zwaan" had gisteravond een feestelijke bijeenkomst plaats van de leden der R.-K. Worklioden-vereeniging, waarbij ook vrou wen en meisjes genoodigd waren. Muziek en voordrachten wisselden elkaar af en hin gen tijd was men genoeglijk bijeen. NOORDWIJK. De Raad vergadert Vrij dag a-s. des morgens te tien uren. Punten: Ingekomen stukken; benoeming onderwij zer aan de openbare school te Noordwijk- aan-Zee; torenuurwerk; subsidie school feest; verkoop gemeentegrond (Jan Kroonsweg, achter het nieuwe badhotel) cn verplaatsing brandspuit bergplaacs en po- litie-buveel; aanleg rioleering: a. verzoek Th. Verloop c e., b. zijstraten School straat onttrekking aan den openbaren dienst gebouw Voorstraat 107aanleg gas leidingen a. zijstraten Schoolstraat, b. terrein N. V. Bouwmaatschappij, c. nieuwe weg Huis ter Duin; loonsverhooging werk lieden gasfabriek; regeling uitgaven; wees- gelden. De beer H. J. Hennis, onderwijzer aan do openb. lag. school te Noordwijk-Binnen, komt voor als nummer één op een voor dracht voor onderwijzer aan een openb. sokooi te Haarlem. Aan H.H. patroons in het timm.srvak ie Noordwijk is door de afdceliug „Noordwijk" van den Alge mee uen Nèderlandschen Tim- merliedeubOnd een circulaire gericht, waarin zij verzoekt het loon van de timmerlieden roet ingang van 1 April 1912 tc verhoogeu eu te brengen op 20 cent per uur en den werk dag te bepalen van 67 uren of W/-> uur per dag als maximum. De afdeeling aoht liet overbodig dit ver zoek van een lange toelichting vergezeld te doen gaan. Het spreekt voor zichzelf. Door de veranderde levensomstandigheden, het steeds duurder worden van dc noodzake lijkste levensbehoeften, de meerdere eischen die het leven ook aan de arbeiders stelt, is verhooging van den loonstanclaard noodzake lijk geworden. „Bovendien meenen wij" aldus wordt ver der in de circulaire gezegcl „dat liet cn in het belang der gezellen, èn in het belang van de patroons is, dat, in navolging van vele plaatsen in het land, een vast minimumloon worde bepaald. „Wat de verkorting van den werktijd be treft, achten wij eveneens toelichting totaal overbodig. Het nut en de noodzakelijkheid van de verkorting van den arbeidsdag vindt' 82) De heerlijkheid der aarde lag aan hun (voeten. Daar waren glinsterende witte reu zen, daar waren meren en groene veilden, daar waren donkere boomgroepen en hier (en daar hotels als stippen. Overweldigend ,was die aanblik en geen van allen was ©erst in staat een woord te spreken. Ribbeek stond naast Dorothé, haar hand in do zijne. Thumm had zijn arm om Anna- lena's schouders geslagen onder voorwend sel haar voor vallen te willen behoeden. Het was of zij allen nader tot elkaar kwamen in deze grootsohe ombgeving; het [was of er woorden en gevoelens werden uit gezonden en verstaan, die getuigden van .vriendschap en liefdeer was een plotseling 'gevoelen vain elkanders diep innerlijkste zijn. En toen ruischten breede klanken om hen heen, voelden zij zioh even als opge heven ver weg en vreemd aan al het drij- iVen en jagen daar beneden. Hierboven, bij <d dit geweldige, scheen het mensohenkind ioo klein, rijn druk gedoe in stad en dorp zoo onbeteekenend. Daarna traden de gidsen op hen toe, Wezen verklarend in het rond en maanden ftan den. terugtocht te ondernemen. De zon 'schoot heete stralen, naar omlaag; de sneeuw werd iedere minuut weeker en het afda len daardoor moeilijker. Met een langen hlik nomen de meisjes afscheid, waarna de terugtocht werd ondernomen, die even ge lukkig en ongestoord verliep al3 de reis naar boven. „Wat zien de meisjes er patent uit, ba ron," zei Francisco, toen de toeristen, vro> ïijk en welgemoed, weer in Trafoi arriveer den. „Het is of zij een heldendaad hebben verricht, zóó stralen haar oogen 1 Maar ver tol mij er eens wat vanIk geef het woord aan Annalene, want die kan praten als een snorrend spinnewiel en geeft het verhaal ongetwijfeld het meest in de finesses 1" De omstanders lachten en bewonderden de schoone, jonge vrouw, die zoo nonchalant in haor gemakkelijken stoel lag en die schijnbaar nooit met veel moeilijkheden te kampen had gehad. Franoisoa hoorde ongeduldig toe, wierp af en toe een woordje er tusschen en be spiedde daarbij- Ribbeek steeds met aan dacht. Hij zat tegenover haar en prees met de andere heeren den moed en de kracht der dames, die zich kort daarna even terugtrokken op haar kamer, om „weer een fatsoenlijk aanzien te krijgen", zooals Francisca had opgemerkt. „Denk er om, dat jelui als dames en niet als bergfeeën aan tafel verschijnt", had zij er nog bijgevoegd. „Je zult tevreden over ons zijn," riep 'Annalena overmoedig. En Francisca moest toegeven, dat haar schoonzusters er zeer aantrekkelijk uitza gen, toen zij aan tafel verschenen in wit kostuum en met gezonden roode kleur. De beweging in de lucht had haar beiden goed gedaan. Na het diner werd als gewoonlijk koffie gedronken in de groote gezelschapszaal, waar de muziek speelde. Ribbeek, die in een ander hotel logeerde, verscheen van nu af ook geregeld in ,,de cercle", zooals hij hun clubje spottend noemde. Dan was hij vol attenties voor mevrouw Satow. Hij was een pleizierig prater, als hij het wilde, en hij had er slag van ook an deren te laten praten. De baron was steeds van de partij en meerdere families van aanzien zaten altijd in hun nabijheid, met wie ook vaak van gedachten werd gewis- sela'. Francisca spon haar plan met groote voorzichtigheid uit. Zij zorgde er voor haar gevoelens te verbergen. Zij sprak veel over haar schoonzuster, wier heil, zooals zij voortdurend zei, haar zeer ter harte ging. - „Wat zal ik u zeggen, baron," zei ze, met geveinsde vertrouwelijkheid, terwijl zij met Thumm op het terms in ó'en mane schijn op en neer liep, „als ik niet voor de meisjes zorgde, dan zouden zij geheel verkommeren op Damitz. Men moet kaar tooh de gelegenheid geven om wat van a'o wereld te zien en ook om door de wereld gezien te wora'enZooals dat meestal met meisjes ah zij gaat, hun broer is de hoofd erfgenaam en zij krijgen niet meer dan een kleine rente. Moeten zulke meisjes nu daarom ongelukkig worden? Er zit aa'el in haar beiden. Annalena is nog een kind, maar Dorothé weet zich overal te beweg n. Zij is zeer bekwaam in veel dingen. Mot haar kan ieö'ere man gelukkig zijn I" De baron merkte wel waar zij heen wilde en deed haar het genoegen zich dien avond meer met Dorothé te bemoeien ó'an ge woonlijk. Hij begreep heel goed, hoe de zaken stonden; hij moest Dorothc wat op een afstand houden, zooa'at Francisca ge heel op Ribbeek beslag kon leggen. En Rib beek! Ja, dien doorzag liij ook wel. Die ernstige officier was een eerste diplomaat! De baron vermoedde, dat Francisca eeni- gen invloed op een mogelijk huwelijk van Ribbeek en Dorothé had, en dat daarom een zoo voorzichtige tactiek door Ribbeek werd gevolgd. Hij trachtte langs omwe gen Dorothé wat uit te hoeren en toen uij zag, dat zij niets los wiilde laten, vernieuw de hij zijn pogingen bij Annalena, die zioh naast een Engelschen jongeling zeer ver veelde. „Ooh baron", riep zij, toen hij haar van den ongewenschten aanbidder had bevrijd, „wat gelukkig dat u komt! Die ander is verschrikkelijk eenzijdig en dus vervelend. Hij weet over niets dan voetbal, golf, m toerisme te spreken. Van iets anders heeft hij geen verstand. En sprak hij dan nog met enthusiasme over de tochten naar het hooggebergte, dan zou heb nog gaan, maar hij praat er over als van de saaiste zaïk tsr wereld en schijnt geen diepe ontroering ooit gekend te hebben. Hij heeft absoluut geen oog voor de wonderen dor natuur. Kom, willen we een beetje op en neer gaan loopen? Zoo tot beneden aan het ternis. Wat een heerlijke belichting dab zilveren maanglansenDe weerkundigen voorspel len een ommekeer in heb weer; heeft u dat gehoord?" Annalena boog zioh over de borstwering, die zich hier onder aan heb terras bevond, en keek toen vol verrukking naar bovenc naar de ijsvelden van Trafoi „Ziet het er niet net naar uit of hij ioo op ens zal storten?" vroeg Annalena zacht. „Een beetje dreigend doet het toch wel aan, niet?" „Dat is een gevaar, dat ons hier in let gebergte steeds bedreigt", bevestigde de hoer Thumm. „Hebt u al eens zoo iets beleefd?" vroeg Annalena, met een wondere verbazing in haar wijd geopende, blauwe oogen. De baron keek naar het jonge meisje. Heb verlangen naar de frissche jeugd, naar de verjonging greep hem weer met geweld aan. Hoe onschuldig en rein was zoo'n meisje toch nog. Geen tot den man had zioh nog in haar lia: g*. drongen; geen ruwi begeerte kende zij. Als een onbesolire- ven, blank blad was haar ziel. Hoeveel hij ook in jaren met haar verschilde, een vieemd verlanaen naar haar greep hem aan Hoe vaak was al niet uit vriendschap als de hunne liefde voortgekomen l Een arm meisje had Francisca haar genoemd. Nog twee jaar en haar schoonheid zou tot rijpheid gekomen zijn. Binnen dien tijd zou zij veel leelijks leeren kennen, de donkere zijde van het leven zou voor liaar blik l* voorschijn komen, waar deze nu nog steeds voor haar verborgen was gebleven. „Hebt u al iets dergelijks beleefd?" had zij gevraagd.. Waarom zou hij ha" r niet een en ander daarvan vertellenwaarom zou liij zich niet een beetje als held uitspelen, zonder de waarheid te veel te verbloemen f. (Wórdt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1