flo. 15941 Donderdag 8 Februari. A0. 1912. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Haar doel gemist. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het inoasseeren wordt 0.05 Wekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Centsj per 3 maanden 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post1.65. De Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den .«.va-ad dier gemeente, m zijn vergadering van den Sisten December 1911, ia vastgesteld *de vol gende verordening: VERORDENING, houdende voorschriften ingevolge art 37, litt. c, d en e, der Pandlhuiswet 1910 (Stbl. 821), welker overtreding strafbaar is ge steld bij de artt. 50 en 51 dier wet. Art. 1. Het maximum van hetgeen, overigens met inachtneming van het bij art. 35 der iPandhuiswet 1910 („Sfcb." 321) bepaalde, door particuliere banken van leening van hun pandgevers mag gevorderd worden, bedraagt: 2 pCt. van de beleensom bij' be leening uiterlijk gedurende een week, 3 pCt. bij beleening langer dan een week, doch uiterlijk gedurende veertien dagen, 4 pOt. bij beleening langer dan veertien dagen, cCooh uiterlijk gedurende een maand, en 3 pCt. voor elke maand of gedeelte daar van, dat de beleening langer duurt dan een maand. Art. 2. Onverminderd het bij art. 26 der Pand- huiswet 1910 („Sib." 321) bepaalde, moe ten particuliere banken van leening geslo ten zjjn van 8 uren des namiddags tot 9 uren fles voormiddags. Op werkdagen, onmiddel lijk voorafgaande aan Zondagen of alge meen erkende Christelijke feestdagen, mo gen zij echter geopend blijven tot 9 uren des namiddags, - terwijl zij op werkdagen, onmiddellijk op Zondagen of algemeen er kende Christelijke 'feestdagen volgende, •reeds te 8 uren des voormiddags geopend mogen worden. Art. 3. Het is verboden, in de localiteiten of in het perceel, waarin een particuliere bank Van leening gehouden wordt: lo. het bedrijf uit te oefenen van geld- leener of voorschotgever anders dan op on derpand, daarin eemgerled anderen vorm van geldhandel te drijven, of aan derden gelegenheid te geven tot spelen, tot het plegen van ontucht of tot het bijwonen van openbare vermakelijkheden; 2o. tenzij aan kuisgenooten of genoodig- den gelegenheid te geven tot het gebruiken van eet- of drinkwaren of tot nachtver blijf. Art. 4. Het is verboden, zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders, in de locali teiten of in het pèffcetl, waarin een partd- ouliere bank van leemng gehouden wordt, handel te drijven in goud, zilver, edelge steenten, luxe-artikelen, meubelen, huishou delijke benoodigdkeden, kléederen, rijwie len of eet- of drinkwaren. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op heb advies der Gezond heidscommissie, d.d. 7 November 1911, No. 8732, in zijn openbare vergadering van den 21sten December -1911. De Burgemeester, N. C. DE GIJSELAAR. De Secretaris, J. H. W. VERZIJL, loco- S ecre tar is. Zijnde deze verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, volgens him bericht van den 30sten Januari 1912, B. No. 7106 (2de afd.) G. S. No. 2, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8sten Februari 1912. Zijnde deze verordening door de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, bij hun besluit van den 30sten Januari 1912, goed gekeurd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 8ston Februari 1912. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgcm. VAN STRIJEN, ^Secretaris. Kohier der Plaahelgke Directe Belasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden hrengen ter kennis, dat het tweede supple toir kohier der plaatselijke directe- Belas ting, dienst 191U door de Gedeputeerde Staten dézer provincie is goedgekeurd en aan de gemeenteonitvangiSr ter invorde ring is toegezonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. JACHT. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland,- Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 29 Januari 1912, No. 82; Gelet.op art. 11 der wet.van \Icn 13dcn Juni 1857 (Staatsblad No. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedepu teerde Staten is bepaald: lo. dat het schieten, alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 15f en h 'der Wet van den 13den Juni 1857 (Staatsblad No. 87) wordt gesloten op Donderdag 29 Februari aan staande; 2o. dat de uitoefening der jacht op wa terwild, voorzoover die niet begrepen is onder de voorafgaande bepaling, wordt ge sloten op V r ij d a g 15 Maart aan staand e 3o. dat de uitoefening van het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15 la e der bovengenoemde Wet) U toegelaten van den 22s ten April a a n- staandetotènmetden 29s t e n J u- ni daaraanvolgen de, doch dat het. vliegnet in geen geval tot het tirasseeren van kwartelen mag worden gebruikt; 4o. dat de kooilieden hun kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van den lstenJuli tot do opening der jacht op waterwild. Deze kennisgeving zal in plano ge drukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsme de in het Provinciaal blad" en in do „Ne- derlandsche Staatscourant" worden ge plaatst. 's-Gravenhage, 1 Februari 1912. Do Commissaris der Koningin voornoemd, SWEERTS. Leiden, 8 Februari. Gistéravond hield de heer G. J. A. Smit Jr., redacteur van „Do Ambtenaar", hot orgaan van den A. N. A-B., een causerie in het lokaaltje „Vóóruit" over: „Hoe krijgen wij verbetering onzer po sitie?" waarin hij: duidelijk deed uitkomen, dat do Alg. Nod. Ambtenaarsbond aanstuurt op machtsvorming, -ten einde meer kracht to kunnen bijzetten aan actie voor lotsverbe tering, dan dootr z.g. categorische Vere.en-i- gingen kan worden ontwikkeld. Do Bond onderscheidt zich in twee voor name punten van de talrijke andere organi- ties: lo. is hij een moderne vakbond oh zoekt door aansluiting aan do N. V. V. aanraking on samenwerking met do arbeidersbeweging en 2o. is binnen zijn muren plaats voor alle rijles-, porvinciale-, gemeente- on andere amb tenaren. Staat nu do verzoeker, bij het bepleiten zijner belangen tcgenovor don eigenrnach- tigen chef, bij den A. N. A-B. kunnen do belangen van gemeente-ambtenaren "met g'roö- to onafhankelijkheid worden behartigd door collega's, ^werkzaam bij liet Rijk. Smoker stolde iii het licht, hoe dwaas hot is departementale en gemeente ambtenaren die beiden belast zijn met de uitvoering van volkomen dezelfde wetten, verschillend' te bezoldigen. Hij lichtte wijders mot groerte duidelijkheid toe do overeenstemming van do belangen der ambtenaren en werklieden, en wees er vervolgens op, dat de jeugdige Bond reeds dikwijls van zich had doen spreken, en op re sultaten kon wijzen. De voorzitter sloot hierop do bijeenkomst na o.a. te hebben gememoreerd, dat. de Leid- scho Gemeenteraad "4 jaren geleden Burg. en Woths. opdroeg een regeling van de rechtspositie der gomeenWambtcnaren te ont werpen, wat tot dusverre in do pen in ge bleven, zonder dabde vakvoreenigingen daar tegen -een protest hebben doen hooren. Waarmoe het halfslachtige karakter dezer organisaties z.i. ten duidelijkste is geteckend. Voorts doolde hij mode, dat do Afd. „Lei den" van don A. N. A-B. deel uitmaakt van don Leidschen Bcstuurdersbond. Aan do Twoedoi Kamer is door het be stuur van don Loidsohen Bcstuurdersbond, een adres gericht, waarin het zijn volle in stemming betuigt met do mötïc-Troelstra- van 5 December 1911, waarin wordt verzocht om uit minister Talma's ontwerp-ouderdoms- verzekcring onmiddellijk hot voorstel in be handeling te nemen, waarin aan 70-jarigen direct oen pensioen van f 2 per week wordt gewaarborgd. Hot verzoekt de Kamer ten dringenste deze motie te willen aannemen. Bij do te Amsterdam gehouden aanbe steding namens hot -Ministerie van Koloniën was laagste inschrijf ster voor de levering van 56,258 Af. verban<lkatoen de Leidsche Katoenmoatschappijto Leiden, voor f S43S.70. Het vernieuwen van twee gedeelten wal muur (rosp. aan hot Kor t -G alge wat er over oen lengte van 30 Aioter en aan den Ouden Singel over oen lengte van 20 Meter (in twoo pe'rcoolén) is aan den heer J. Diotz gegund respectievelijk voor f 2094 en~f 1680. Men deelt ons mede, dat door verschil lende organisaties alhier is opgericht eon plaatselijk Agitatie-Comité tegen de duurte, aangesloten bij het Nationaal Comité. .Se cretaris is J. L. van Veen, 2de Haver- straat 45. Beroei>en is bij de Evong.-Lutli. Gem. te Bodegraven, de hoor P. G. L. Steenbcok, prop. te 's-Gravenhage- Beroopcn is bij de Ncd.-Horv. Gem. te Arnhem ds. T. G. van Rceuwijk, te Oost hems In den ouderdom van 81 jaar is te '6-Graveiiliage overleden de heer P. C. Evers, ouddid van Gedep. Staten van Zuid- Holland, officier in de orde van Oranje- Nas san. De heer P. C. Evers is aanvankelijk als officier, in militairen dienst geweest, welken hij in den rang van kapitein der infanterie verliet. Aldra na zijn vaste vestiging te 's-Gravenhage ging hij zich wijden aan de openbare zaak en belangen, in de stad zijner inwoning. Hij werd gekozen tot lid van den gemeenteraad in de jaren, dat het nog vrij wat moeite kostte een man van liberale beginselen, welke hij huldigde, in cie Haagsche vroedschap te brengen. Spoedig na zijn zitting nemen viel op hem de keuze van wethouder en had. hij voornamelijk de afdeeling Financiën onder zijn kundig beheer. Toen na de afschaffing der kermis de kiezers over dat besluit van den Raad hun ontevredenheid uitten door met-herkiezing van twee der raadsleden, tevens .wethouder, toonde Evers zich solidair met zijn door dat votum getrofen ambtgenooten en nam hij zijn ontslag als wethouder. Inmiddels was hem door het kiesdistrict 's-Gravenhage ook een zetel m de Provin ciale .Staten geschonken, weBker toenmalige vrijzinnige meerderheid hem tot lid van Ge- deputeerde Staten benoemde, in welko be trekking hem de zorg voor het onderwijs, met name het., vakonderwijs, was opgedra gen, welk belang hij ook na zijn aftreden als Gedeputeerde ten gevolge van de om zetting der Staten naar rechte als Ld «Ter vergadering en van verschillende comnns- siën van voorbereiding met ijver bleef be hartigen. Eeuige jaren geleden meende hij ook zijn plaats in de gewestelijik'e vertegenwoordi ging te moeten beschikbaar stellen, gelijk hij toen ook andere function in besturen vp- zegde, o.a. van muziek-instollingen. De instelling, welke hij echter tot aan zijn dood trouw bleef was de Yereeniging tot voortdurende ondersteuning van nage laten betrekkingen van verongelukte Sche- veningsche vissohers, aan het hoofd waar van hij jarenlang als voorzitter, den lief- derijlken werkkring met toewijding hielp medebesturen. Uit zijn officdersloopbaan dagteekent nog zijin benoeeming tot officier der orde van de Eikekroon. De begrafenis is bepaald op Zaterdag a.s op de Algemeene^ Begraafplaats, om 12 uren van het sterfnuis. De Koningin is gistel-namiddag tus- sclien 1 en 2 uren voor het eeist sedert half Januari in een open victoria uitgere den. De Prins vergezelde H. M. op dien tocht. H. AI. zag er goed' uit en keerde na een toertje van een half uur ten paleize terug. De Koningin-Moeder heeft gisteravond het Mengelbcrg-concert in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravon- hage, bijgewoond'. De Prins heeft gisteren ten Paleize ont vangen den nieuw-bejjoemden vice-prcei- - dent van den Raad van State, jhr. mr. J Röell. Te 's-Gravenhage overleed op G6-ja rigen leeftijd de heer H. L. Hermans, oud inspecteur van de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", ridder in de orde van Oranje- Nassau. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Rotterdam (H. Antonius van Padua) den Weleerw. Pater F. J. Verhoysen O F. Af., en tot kapelaan to Oudewater den Weleerw. La ter A. de Wit, O. F. Ar. De uitslag van de gisteren te Schie dam gehouden stemming voor do verkie zing van 2 loden van den gemeenteraad was als volgt: District I (vac-mr. Jansen R.-K): aantal kiezers 871; uitgebracht 597 geldige stem men. Daarvan vorkregen de heeren W. van der Hoek (S.-D. A.-P.) 75, J. M. van der Schalk (Vrijz..) 194 en O. 14. Scheffors (R.-K.) 328 stemmen; zoodat gekozen is do heer C. II. Scheffevs. District II (vae.-C. Klein A.-R.): aantal kiezers 1227; uitgebracht 748 geldige stem men. Daarvan verkregen de heeren W. van der Hoek (S.-D. A.-P.) 217, Jan van Katwijk (A.-R.) 386, cn jhr. dr. N. van Suchtelen (Vrijz.) 145 stemmen, zoodat ge kozen is do heer Jan van Katwijk. De 1ste luit. G. F. van Hoogenhuyzo, van 't 4de reg. inf. to Gouda, is op zijn ver zoek OArer ge plaatst bij het 2de reg. inf. te s -He rtogé nbo sell De 1ste luit. A. A. Hoger waard, van het 2de reg. inf., wordt op zijn verzoek overgeplaatst bij het 4dë reg. inf. De gewone audiënties van den minis ter van waterstaat, den minister van ma rine, den minister van buitenlandsche za ken, den minister van justitie en den mi nister van koloniën, zullen deze week niet plaats hebben. ALPHEN. De vierde of laatste winteri zing, uitgeschreven door de Chr. Jonge- lings vereen., Onderzoekt, de Schriften, alhier,'werd gisteravond in de Ned.-Herv. keilk gehouden, door ds. Buenk, van Am- hem, over het onderwerp: ,,De Logen de van den wandelenden Jood.'' Voor eon aandachtig luitste-iende schare verhaal de spr., in 't kort den inhoud dier legende om daarna to wijzen op de groote leering en waarheid, die, hoewel het verhaal zelf slechts een legende, dus onbetrouwbaar is, daarin verborgen ligt, niet alleen voor don Jood, doch ook voor de menschlieid in 't algemeen on ten slotte voor ieder mensch persoonlijk. HAARLEMMERMEER. De oprichting van een coöperatieve suikerfabriek voor Noord-Holland is zoo goed als zeker. Land bouwers hebben toezegging gedaan tot stor ting van 444 aandeelen, ieder van f öOO, terwijl er voortdurend moer toezeggingen inkomen bij het comité. Als plaats voor stichting van de fabriek is voorloopig aan- 14) Het kwam er dus voor haar op aan 'de herinnering van dat eerste huwelijk zoo Snel mogelijk weg te vagen. Het beste, wat zij dus doen kon, was, met iemand te hu- (wen, die een vanouds goed bekenden naam had. Zoo had zij naast veel geld een goede positie veroverd. En waarom zou zij daar naast ook niet van Friedrich kunnen hou den; is hij geen zeer goedhartig en een knap man? Maar om nu op die kwestie van dat geld terug te komen. Je broer is nu tooh zeker in staat- om jou en je zuster het geld uit te betalen, dat jelui toekomt? Ik heb daarop althans gerekend en vond daar door den moed je nu vrijuit over mijn ge voelens te spreken. Ik heb een klein kapi taaltje en als daar het jouwe bij gevoegd wordt, dan zal de som zeker voldoende zijn om toestem mi pg te krijgen voor het huwe lijk. Onze verlovingstijd behoeft daardoor niet lang te duren. Hadden wij ons eer ver loofd, och, hoe lang hadden wij dan moe ten wachten! Je bent er toch niet kwaad om, dat ik zoo dadelijk over die geldkwes tie begonnen ben Wij moeten hier wel even over spreken, want zonder dat geld gaat bet nu eenmaal niet. Onze verloving moet nu natuurlijk zoolang geheim blijven tot wij de zekerheid hebben, dab je broer je je erfdeel zal uitbetalen." ,,En het heeft er allen schijn van, dat dit niet lang meer zal behoeven te duren. Fran- cisca zal tooh immers in de eerste plaats er op bedacht zijn, Friedrich vrij van finan- cieele zorgen te maken," zei Dorothc, maar ze zei het weifelend; immers, zij was nog geenszins zeker van cleze zaak. ,,Het hangt natuurlijk van het huwelijks contract af; het is de vraag onder welke voorwaarden zij getrouwd zijn. Francisca heeft geld genoeg; als zij werkelijk helpen wil, zal haar dat gemakkelijk vallen. Overi gens schijnt zij haar kapitaal op voordeeli- ge wijze uitgezet te hebben." ,,Ja, zij zal wel helpen, dacht je niet? Wonen op een landgoed,, dat onder schul den ligt, past immers niet bij het huwelijk van een zoo rijke vrouw. Meer dan twee millioen moet zij bezitten, althans dat zei haar moeder mij laatst eens in vertrou wen." „Dus, Dorothé afgesproken blijft, dat je met niemand over onze verloving spreekt?" „Zooaüs je wilt, Joost." Toen scheidden zij. Het was wonderlijk zoo vaak »ls het rij tuig van Damitz in het stadje gezien werd. De beste bekenden verwonderden er zioh zelfs over. En weldra zei men, als de wa gen voorbijging, om toch op eenigerlei wij ze dat Ikomen en gaan te verklaren ,,Alia, daar gaat juffrouw Satow weer om inkoopen voor de jonge huishouding van haar broer te doen." Men was er een beetje trotsch op, dat het een kind uit de eigen stad wa6, fiat al die glans over het slot Damitz haj ge bracht, en men had geheel vergeten hoe lasterlijk men vroeger over Francisca ge sproken en geoordeeld had. Door de groote belangstelling voor haar söhoonzuster werd er weinig op Dorothé gelet en zij verheugde zich daarover. Zij was nog slechts het vijfde rad van den Da- mi tz-wagen, een nuttige huisgeest. Die plaats zou haar in de toekomst ook aóor Francisca aangewezen worden, tenzij zij met hulp van haar broeder een andere plaats wist te veroveren. Hij zou haar toen de uitbetaling van haar erfdeel niet meer kunnen weigeren, nu hij eenmaal gehuwd was. Dorothc zag met moed de toekomst te gemoet; alles scheen haar zoo gemak kelijk en eenvoudig boe aks hooit te voren. Dat kwam door het geluk, dat aan haar hart had geklopt. Hoe waren haar gedachten steeds met Ribbeek bezig en hoe peinsde zij op aller- le middelen om haar weer te kunnen ont moeten! En wanneer zij niet op Damitz haar plichten zoo goed had vervuld, dan zou zeker de opzichter bedenkingen hebben geopperd tegen heb drukke gebruik, dat izij in deze dagen van de paarden maakte. Hij had er wel eens een enkel woord over gezegd, maar Dorothé lachte hem uit en zei, dat, als het jonge echtpaar terug was, het nog veel erger zou worden. Toen had de opzi'ohter ook gelachen en later had hij tegen zijn vrouw gezegd: „Als de julirouw maar meesteres op Da mitz was en daarbij het hailve kapitaal van mevrouw had, dan zou het oude riddergoed spoedig bloeien De heeren, die officier ge weest zijn en later een landgoed moeten be sturen brengen er niet veel van terecht; zij hebben geen idee van landbouw en bosoh- bouv. Het is allerzotst, dat men zooveel aan dat militaire leven hecht; welk voordeel heeft het land daarvan Zulken heeren ont breekt het aan alle zakenkennis. Ook heb ben zij geen overzicht over den stand van het bedrijf. Neen, dan is de juffrouw hier beter op haar plaatsIk heb alle achting voor de nieuwe wijze van boekhouding; dat geeft je waarlijk een mooi algemeen over zicht. Ik wilde er eerst niet van weten; maar nu moet ik bekennen, dat ik geheel ongelijk had." En toen knikte de opzichter zijn vrouw toe, ging naar den stal, spande in en spoe dig reed Dorothé door den zonnigen zo mermorgen. Vooral de onzekerheid als zij naar de stad ging of zij Ribbeek zou ontmoeten of niet, bracht haar op die tochten in zekere opwinding. Toen zij eens weer zoo in droomerijen verdiept in haar open rijtuig stadwaarts ging, klonk haar plotseling een vroolijko vrouwenlach tegen en toen zij ter zijde keek, zag zij in het gras mevrouw Güntsch staan, die met haar kinderen een wande ling maakte. Dorothé liet stil houden en de beide da mes begroetten elkander hartelijk. In den loop van het vluchtige gesprek vroeg mevrouw Güntsch: „Zouden we wel eens een kijkje tn het slot mogen nemen vóór dat je broer en zijn vrouw terugkomen?" „Alaar natuurlijk, ik zou het zelfs heel plezierig vinden een bezoek van jelui te ontvangen. Of wacht eens. Rijd met mij mee terug?" Toen lachte mevrouw Güntsch. „Ja, om de waarheid te zeggen, er zijn er nog meer, die graag eens op Damitz wilde zien naar de verbouwingmaar die weifelden te gaan, nu je broer niet thuis was. Ribbeek heeft er mij herhaaldelijk over gesproken,... je merkt het is een klein komplot! Hoe kijk je mij zoo aan?" „Ik? Och, het is niets anders dan vreug de over jelui aanstaand bezoek." Met die woorden reikte Dorothé haar oudere vriendin de hand. Nog een handge- wonk en voort rolde het rijtuig. Reeds den volgenden dag kwam voor de twee verliefden de lang verwachte gelegen heid om elkaar te spreken, want een rijtuig bracht mevrouw Güntsch op Damitz, verge zeld van drie cavaliers, haar man, kapitein Hintze en Ribbeek. Dorothé stond al voor een der vensters op den uitkijk en Kaalde diep adem, toen zij het rijtuig in de oprijlaan aan zag komen. Toen ging zij in haar smaakvolle witte japon, een paar rozen in de hand, met klop pend hart, de stoep af en de bezoekers te ge moé t. „O, Dorothé, blijf daar eventjes 6taan!" riep mevrouw Güntsch haar uit het- rijtuig toe. „Als jo eens wist hoe lief je er zoo uit ziet in deze omgeving; 't is net wat voor een schilder Ook Ribbeek was verrast en hij moest mevrouw Güntsch geheel gelijk geven. De slanke gestalte van de jonge vrouw met haar ernstige en toch blijde oogen paste volkomen hier voor het deftige, ouder- wetsche huis. Zeer weelderig was de vestibule inge richt. Kostbare Smyrnatapijten dekten do beide trappen, die naar boven voerden. Stemmig was de toon der wanden en der k antversieiïngen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1