No» 15931 LEIBSCH BAC^BLAB, 2Zaiierda.gr 2*7 Januari. Tweede Blad, Anno 1912: Buitenlandseh Overzicht ga- Brieven van een Leidenaar. Finaneieele Causerie. r "Wij Hebben reeds meermalen er op ge- iwezen, dat in dezen oorlog Italië voor namelijk drijft op zijn vloot. Het is bom- bardeeren van kustplaatsen, helpen als de troepen te land in het gedrang komen en (aanhouden van schepen. Gisteren heeft de vloot de havens Liol en Biitoiman gobombar- IdeercL Een landing werd beproefd, doch te yergeefs- Inlusschcn is de kwestie met Frankrijk fever de „Carthage" en- de „Monouba" bijge legd. He Fransclie gezant te Rome feainistcr San Giuliano eens gewoj 1de bewoordingen van de nota, die? Italiaansche regcering gepubliceerd zal wor den en die door do Fronscho regeering is goedgekeurd. De Turksche onderdanen zullen aan den consul van Frankrijk te Cagliari worden overgegeven en daarna overgebracht naar Fxiaul, waar hun identiteit zal worden vast gesteld. x^.lle overige kwesties zullen aan het oerdeel va.n het Haagsche Hof worden fenderworpon. Maar tegelijkertijd jkomt het bericht dat opnieuw een Frans oh schip in ho ping genomen is. De „Compagnie mixte" heeft van haren correspondent te Tunis een telegram.' ont vangen, meldend dat, volgens een daar ont vangen telegram, het stoomschip „Ta- vignan", dat den maildienst onderhoudt langs de kust van Tunis, gisteren ter hoogte van Ras Zira is aangehouden an in beslag ge nomen. De Compagnie verklaart dat dit kleine pfcoomsohip geenexlei contrabande vervoerde. „Wanneer men veronderstelde, dat liet iscliip levensmiddelen, bestemd vootr de kust, vervoerde", zoozeido - hij, „verwon dert het ons, dat Italië niet evenab thans is opgetreden, toen wij onlangs naar Tripolis 400 tonnen graan overbrachten, waarvan ook Italië heeft geprofiteerd." Dc Fransoho bevolking in Tunis heeft heb bericht van de aanhouding met groote opge wondenheid ontvangen. Op ministerieel bevel heeft de drasdnought „Yergniaud" een volledigen voorraad mu nitie aan boord genomen en houdt het pchip zich gereed zee te kiezen. De Duitsehe pers is vol van de ver kiezingen. Terwijl de linkerzijde juicht over het behaalde sucoes, u de rechterzijde natuurlijk minder goed te spreken. Merkwaardig is dat zij. den Rijkskanse lier en de regeering de schuld geven van liet gebeurde. De „Deutsche Tageszeitung" had wel een versterking van de socialisten gevreesd, maar niet in die mate als zij heeft plaats gehad. Evenzoo had zij voorzien, dat do rechter zijde .verliezen lijdon zou, maar deze zijn groo ter en zwaarder geweest, dan zij gevreesd had. Dan vraagt zij„Wie draagt de schuld, de hoofdschuld, de zwaarste schuld, van den on zaligen en onrustbaren den afloop En hot antwoord luidt dan: „Do regeering heeft langen, langen tijd stilzwijgend geduld, dat de ophitsing over de financieele hervorming, de hoofden verhitte en de hartstochten deed (Opvlammen. Toen zij eindelijk het woord nam, was het te laat. En dat wat zij zeido, was zwak en ellendig. Dit moet met volko men duidelijkheid gezegd woerden, ernstige tijden laten geen verbloemen toe." Ook de katholieke „Gemiania" zoekt do schuld bij de regeer ing „De regeering heeft nu den Rijksdag, dien zij verdiend heeft", schrijft het blad, „maar nu moet zij daar ook tenminste haar standpunt tegenover kiezen en e.f-n vasten koers, hoe die ook zijn moge, inslaan en openlijk bekend maken. Dat wordt va.n alle kanten verlangd on in het bijzonder door de partijen, die de regeering tot nu toe ondersteund hebben. Het vele wankelen, dat de regeering nog getoond heeft, is heb chris tel ij k-monarchistisch ge zinde deel van het Duitsehe volk eindelijk en ten laatste, maar aan ook zeer grondig-, beuj geworden". De conservatieve „Kreuz-Zeitung" drukt zich o. a. ia dezo termen uit: „De sociaal- democratie Ï3, steunende op de liberale la keien, verreweg de sterkste partü geworden. De liberalen echter zijn in al hun hoop be drogen. Z-ooals de heele verkiezingsstrijd een strijd van het bedrog tegen de waarheid, en do roemrijke overwinning van het blok van Bassermann tot Bebel eon overwinning van ■de leugen en de gewetenloosheid genoemd kan worden, zoo is thans het luidruchtige pralen van de liberalen huichelarij." De „Vorwarts", bet socialistisch hoofdor gaan. schrijft. „Do liberalen dragon thans de verant woording. De sociaal-demoaratie zal in en buiten het parlement al haar krachten ear aan geven, de deinocratiseering van Duitsohland te l>even-deren, den toestand van de werkende klasse, dc sociaal-politieke hervormingen te verbeteren, maatregelen te treffen tegen do duurte en drukkende belastingen. Wij we ten, dat wij van geen enkele burgerlijke partij ondersteuning te verwachten hebben in onzen strijd tegen het imperialisme en zijn' neven-verschijnseleai. Doch de libera len hebben, beloofd, dat zij zullen opkomen voor een vrijzinnig politiekeontwikkeling en voar sociale verbetering. Wij zullen hen aau hun woord houden, en dan zal het bly- keii, of zij den wil en de kracht hebben, hun eigen program door te voeren. Aan ons zal het niet liggen, wanneer er een eind gemaakt wordt aan do reactie in, Duitsoh land." Hieruit blijkt dat de socialisten eeu mee gaande politiek wilde voeren. Twee interessante kwesties ver vuil en thans de gemoederen in Duitschland, voor-cc rat de vraag: Wie zal president van den Rijksdag worden? en ten tweede de vraag, wat zal de Rijkskanselier, die zoo opvallend partij koos in deze verkiezingen, doen Geheel zonder relletjes rijn de verkiezin gen niet afgeloopen. Te Schwetz ontstond na. 't bekend worden van den uitslag tegen middernacht op het marktplein een oproer- tje waaraan eenige honderden Polen deelna men. De menigte bestormde een koffiehuis, waarin Duitschers vertoefden en sloegen don inboedel kort en klein. Toen er hulp naderde volgde een hevig gevecht, waarbij ook werd geschoten. Twee studenten uit Dantzig, die aan 't- verkiezingewerk hadden deelgenomen, werden zwaar gewond. Na het gevecht trokken de Polen door de stad, bij de Duitsclie winkeliers winkelruiten en deuren vernielend. Zij begaven zich ten slotte naar het gebouw van den Landraad, waarin de rijksdagafgevaardigde von Halem woont en wierpen hier de ruiten in. De stormklok werd nu geluid en militaire frulp gerequireerd. De menigte werd toen uiteen gedreven. Telen werden in hechtenis ge- b-ftómen. Bij de behandeling in de Belgische Kamer van de interpellatie over de mijnwerkers- staking in de Borinage, werd met algé- rneene stemmen een motie van Tander- velde aangenomen, waarin het vertrouwen werd uitgesproken, dat de regeering haar bemiddeling zal verleen en om een minne lijke schikking tot stand te brengen, zoodat bet werk kan worden hervat. De leider der parlementaire oppositie in Engeland, Bon ar Law, hield gis teren zijn eerste groote redevoering. „Al bert Hall'' was gevuld met duizenden toe hoorders, die hem ontvingen met luide en langdurige toejuichingen. De rede duurde ongeveer anderhalf uur en bevatte een heftige critiek op het werk, dat de regeering had gedaan en dat zij nog van plan is te doen in de komende parle mentaire zitting. Tooral sprak Bonar Law zijn afkeuring uit over Home Rule. Ofschoon hij niet in het bijzonder melding maakte van hetgeen te Belfast is geschied, zeide hij toch, dat de Unionisten altijd de loyalisten van Di stel zullen steunen, omdat zij een recht vaardige zaak voorstaan. Wat de regeering thans wilde doen, noemde de spreker: ,,d'e tirannie van een revolutionnair comité." Na het volgens het program voor het bezoek der Engelsche gasten aan S t.-P etersburg vastgestelde verloop der aankomst en der eerste bezoeken ver luidde in de Russische hoofdstad, dat de parlementaire arbeidersgroep een. dringen de interpellatie in de Doema zou indienen, als de En gelachen een vergadering der volksvertegenwoordiging zouden bijwonen en de arbeidersafgevaardigden dan protes teeren wilden, opdat geen politieke betee- kenis aan het bezoek gehecht zou worden. De „Swjet" spreekt dé hoop uit, dat de voorzitter van de Doema het pijnlijke voor val zal weten te verhinderen. Men' zegt echter dat ook andere partijen door te zwij gen haar ongenoegen in dat geval zouden te kennen geven. Zoowel rechts als linke toch zijn er, naar men weet, groepen van af gevaardigden, die om verschillende rede nen-niet inet heit bezoek zijn ingenomen en daarom een verschijning in de Doema nog minder welkom zouden b'eeten. De Balkanstaten staan niet bekend als rustig en vreedzaam. Maar S e r v i is wel het meest onrustige. Er schijnen thans weer allerlei samenzweringen te zijn, die herin neren aan den tijd van Alexander en Dra- De rc-geeringsgezinde ,,Tribuna" schrijft: „Wij staan aan den vooravond van ernstige gebeurtenissen. De toestand te Belgrado i3 precies gelijk aan die in Juni 1903. Wij hooren uit ernstige politieke kringen, dat geheime officierenorganisaties een coup d'état voorbereiden. Een militair dictator schap wacht ons. Met de regeering zal vol komen afgerekend worden." Ook andere bladen te Belgrado wijzen met den meesten nadruk op den ernst van den toestand. Prettig land en benijdenswaardige koning Peter Een ander gedeelte van den aardbol Z u i d-A m e r i k a behoort ook niet tot de kalmste. Zooals wij reeds meedeelden ia er in verscheidene van die Staatjes zooals: Ecuador, Brazilië, Paraguay, revolutie. Nu dreigt bovendien een oorlog tuascheh A r- gentinië en Paraguay. Hoe het ct precies mee staat is niet te beoordeelen. Al dient erkend, dat de toestanden j en kele Zuid-Amerikaa-nsche republieken Ohili bijv. zeer zijn verbeterd, uit al die verwar de en onduidelijke berichten blijkt toch nog wel, dat Zuid-Amerika nog altijd hot land is van verrassingen en pronunciamientos en dat het hier in Europa nog altijd moeilijk is van de daar heerschende toestanden een juist overzicht te verkrijgen. In C h i n a is ook nog niet te zoggen wat er gebeuren zal. Terwijl eenerzijds uit do toebereidselen en de vraag naar geld zou kunnen worden opgemaakt, dat de beide partijen thans elkaar definitief te lijf wil len gaan, verluidt blijkens een telegram uit Peking, dat de vredesonderhandelingen zeer onverwacht een gunstige wending ge nomen hebben. Dr. Sun Jat Sen heeft n.I. een in zeer vriendelijke bewoordingen ge steld telegram aan Joean Sji Kai gezonden, waarin hij het misverstand uit den weg ruimt dat ontstaan was door zijn jongste ultimatum aan den minister-president. Joean Sji K a i is, intusschen in den adelstand verheven met den titel van mar kies. Dit wordt in de Chineesche hoofdstad beschouwd als een bewijs, dat de keizerin haar eenige hoop thans op hem heeft ge vestigd, want behalve de afstammelingen in rechte lijn van Confucius voeren in China alleen de nakomelingen van de drie groote generaals, die den Taiping-opstand hebben bedwongen, adellijke titels. Het zou ons niet verwonderen als weldra de strijd in China weer lostbarst, tenzij de groote mogendheden hun invloed weten te plaatsen. CCOLXXXVII. Keulen en Aken zijn niet op één dag bouwd, en het Raamiand dat eindelijk als bouwgrond geëxploiteerd ml worden, zal ook wel niet in een vloek en een zucht vol gebouwd worden. Het gaat met de uitbrei ding van onze gemeente wel geregeld, doch' slechts langzaam wort. Maar het begin is er nu, doordat het ge meentebestuur er een terrein afstond voor een nieuw Militair Invalidenhuis, en be sloot er een nieuwe Hopgere Burgerschool te bouwen. Termoedelijk zullen 'beide gebouwen in dit jaar, wel klaar komen, Te gelijk zal dan een begin gemaakt moeten worden met den aanleg van de 40 Meter breede straat, dio de school en het Invalidenhuis zal scheiden, en waaraan dan meerdere gebouwen zullen moeten verrijzen. Bij de behandeling van het voorstel tot den bouw der nieuwe H. B.-S. is gebleken dat de Wethouder van Fabricage en verschillende^ raadsleden over de exploitatie nogal optimistisch gestemd zijn. Wie mi eens mooi en ruim wil wonen aan de breedste straat in heel de gemeente, die in de toekomst er op aangewezen is, om de electriflche tram door haar heen te zien rijden, moet de gelegenheid niet voorbij laten gaan hier zijn villa te bouwen. Toor de gemeente Zelf is het ook van groot belang dat heb met den bouw geen slakkengang gaat. Als weiland brengt het Raamiand weinig op, ea dat zal nog min der worden, als de spade er in gezet is voor den bouw en voor stratenaanleg. Als bouwgrond brengt heb Keel wat meer op. Doch dit is het nie'b alléén. Als over jaren de behoefte naar bouwterrein nabij de stad nog voel grooter wordt zal de gemeente wellicht duurder verkoojien dan nu. Maar zoolang dezo terreinen met in exploitatie zijn genomen, zullen de bouwondernemers en particulieren hun blik naar den anderen kant der stad moeten richten en bouwen over de grens der gemeente, ondier Oegst- geest. Met elk huis dat daar wordft ge bouwd, krijgt allicht de gemeente een belastingbetalend burger minder en een forens meer. Want dat in bet jaar, dat achter ons ligt het aantal personen, die de gemeente hebben verlaten weer aanzienlijk grooter is geweest dan het aantal dat er raioh vestigde, wordt voor een groot, deel verklaard door niet onaanzienlijke toename der bevolking in het naburige Oegistgeest, Die stroom zou eenigszins kunnen worden gekeerd door don bouw van flinke heeren- huizen op heb Raamiand. Ik vermoed, dat een zelfde gedachten- gang, het raadslid, den heer Hoogenboom er toe leidde aan het einde van de vorige raadszitting B. en Ws. eèn» to polsen over de wijze, waarop zijvoornemens zijn deze uitbrèiding te bevorderen. .De gemeente zelf heeft den sleutel yoór deze uitbreidiug in handen, meende de heer H. terecht, om- dat rij eigenares van don grond is. En daarom zou hij willen weten? welke maat regelen het College van B. en Ws. voorne mens 's te nemen, om tot een spoedige ex ploitatie van het Raamiand ten dienste van do stadsuitbreiding te geraken. Nu het officieel© raadsverslag is versche nen en ik de discussie, naar aanleiding van deze vraag gevoerd, heb gelezen, wil ik er ook neg het een en ander van zeggen. Daar is over de wijze, waarop de exploitatie van het Raamiand dient bevorderd, in het Col lege van B. on Ws. blijkbaar al eens van gedachten gewisseld, maar men was nog niet tot een resultaat gekomen. Er was trou- ens niet zoo groote haast bij, meende wethouder Kor e vaar. Zonder te willen be weren, dat B. en We. nu reeds moesten we ten wat zij met dezo bouwterreinen willen, zou ik niet met den heer Korevaar wil'en zeggen, dat er geen haast bij is. Mijns .n- riens is die ear op bovenaan gevoerde gron den wel bij. En allerminst deel ik het ge voelen van den burgemeester, die een dis cussie over deze zaak eigenlijk een beetje voorbarig vond. Men maakt met er over to pratenf dat de oogen van buitenstaanders er op gevestigd worden. De Leidsche bur gers weten nu reeds, dat ook van de ge meente bouwgrond is te krijgen. Nog niet lang geleden deelde mij een welgesteld in gezetene mede, dat hij vruchteloos naar een groot degelijk vüla-aohtig gebouwd hee renhuis zooht en rich thans nog met een niet volgens zijn stand iDgericht huig be hielp. Wij hebben ook kunnen zien hoe goed prof. De Groot bij zijn vertrek uit de ge meente rijn villa aan den Zoeterwoudsëhen Singel heeft kunnen overdoen. Ea* is inder daad af en toe behoefte aan groote degelijke gebouwde deftige hoerenhuizen, niet licht en dicht gebouwd. En nu komt het mij voor dat voor zulke huizen het Raamiand bijzon, dor is aangewezen met rijn breeden boule vard, vooral het nabij den Hoogen Rijndijk liggend gedeelte. Misschien dacht onze Wethouder van Fa bricage daaraan ook, toen hij zeide, dat het particulier initiatief zich hier moot laten gelden. Wanneer een bouwondernemer op deze terreinen de hand heeft gelegd, is het voor zulke personen te laat. Als er eerot maar een schaap onze Lei denaars, wien ik hier een mooie eigengebouwde villa toedenk, mogen mij deze beeldspraak vergeven over den dam is zullen er wel meer volgen. Wanneer het particulier initiatief wat al to lang uitblijft zou d'e gemeente genood zaakt kunnen worden het idee van den heer Roem te volgen en tot den publieken ver koop over t© gaan. Maar dan zou voor per sonen, die liefst vrij en ruim in eigen ge bouwd! landhuis willen en kunnen wonen, de aardigheid er weer af zijn. De eerste terreinen vooral moeten dus overgaan in handen van menschen, die villa's willen bouwen voor zdohzelvem. Verderop mogen o!an flinke, doch niet te dure hoeren- en burgerhuizen gebouwd worden door een handig bouwer, die op deze wijze zelf kan verdienen en d'e gemeente indirect bevoor- deelen. M. i. kon het gemeentebestuur toch wel iets van het idee van den heer Roem over nemen, zoodra met den bouw van Invali denhuis en Hoogere Burgerschool wordt begonnen. Het kon een verkavelingsplan maken, terreinen afpalen en op deze wijze de aandacht er heen leiden. Misschien deed de gemeente ook wijs een bondig en vertrouwd man den grond in handen te geven, die dan tegen een be hoorlijke provisie hem aam den man kon trachten te brengen. Men komt er niet zoo licht toe zich voor don koop van een of ander tot een openbaar lichaam te wenden Het gaat daarbij altijd een beetje officieel toe. Met een particulier te onderhandelen lijkt veel gemakkelijker. Men vindt er veel eer toenadering on zoekt deze zelf ook veel eerder. Er leiden echter verschillende wo gen naar Rome en men zal ook op meer dan één wij zo tot de exploitatie van het Raamiand tot bouwterrein moeten komen. Er is evenwel geen enkele reden voor uit stel, noch van de zijde der gemeente noch van de zijde der 'liefhebbers, om rustig, def tig en geriefelijk te wonen, in een naar eigen zin en verlangien ingericht huis. Een hoogleeraar, die sedert jaren, in een gehuurd hee.renh'uis woonde en nu een voor eigen rekening gebouwde villa bewoont, verklaarde dezer dagen dab hij en zijn gezin niet wisten hoe ze het hadden. Naar den zin to wonen in een naar eigen behoefte in gericht huis is een van de meest aangename dingen van het leren, het is haast onver klaarbaar dab mensohen met vermogen er niet meer toe overgaan eigen huizen te laten bouwen. Troeger toen de rijke bur gers- in de deftig patricische woningen aan hleb Rapenburg en de B reestraat woonden, was dit ook meestal het geval. De ouderwetsche woningen in de oude stad bevallen echter niet meer, men heefib het ook in de deftige standen, in de buiten wijken gezocht en dikwijle toch niet gevon den, omdat men moer verlangt van zijn wo ning dan de meeste dier nieuwe hoeren huizen door bouwondernemers gebouwd, kunnen geven. Welnu, voor deze categorie van men schen is nu het Raamiand aangewezen. Een villapark hebben we in Leiden niet en op het Raamiand zal het ook niet meer kunnen worden aangelegd, maar het huizencomplex dat er straks, naar wij' hopen, zal komen te verrijzen, kan wel met een villa-park ver geleken en gelijk gesteld worden. De twee groote Staateleenkigon, die reeds geruimeu tijd geannonceerd waren, zijn eindelijk „uit." De eene is ten bedrage van Vs milliard mark, waarvan 80 mil li oen voor Duitsohland ea 420 millioen voor Pruisen en draagt 4 pöt. rente. Toor zoover Duitsch land betreft, dient de nieuwe leening uit sluitend ter fundeering van loopendc ver plichtingen cr vervallen dit jaar niet ruin- der dan 240 millioen mark schatldstbdljetbcn. De nieuwe leeuing nu fundeert daarvan 80 millioon, terwijl de resteexen.de 160 millioen gedeeltelijk wordt afbetaald, gedeeltelijk hernieuwd. De Prui.&Lsclie leening dient uit sluitend voor productieve doeleinden, voor namelijk ten behoeve van de spoorwegen. Het Bankiers-syndicaat nam de geheel e leening over a lOO5/* pOt, en de koers van in schrijving voor het publiek bedraagt 101,40 pOt., waarvan aan bankiers 0.20 pCt. wordt uitgekeerd. Stukken die voor belegging wor den genomen en die vóór 15 Januari 1913 niet zullen worden verkocht, zijn verkrijg baar tegen 101.20 pGt De Oortenrijksche Minister van Financiën sluit een leening van 600 millioon kronen, DaaTvan dient 75 millioen tor aflossing van ban k iers- voorschotten, welke geliquideerd worden door de 90-jarige leaning van 80 millioon kronen, kortelings uitgegeven. Voorts vervallen er 180 millioen schatkist- wisseds, waarvan 130 millioen wordt her nieuwd. Deze 4 pCt. schatkistwissals zijn door een Bankiers-syndicaat overgenomen te gen 97.30 pCt. en worden aan het publiek aangeboden tegen 98.80 pOk Door een ge deelte der uitgaven uit te stellen, zal de Mi nister van Financiën in staat zijn zijn ba lans to doen sluiten, indien hij 300 miL- lioen leent, die wordt uitgegeven in den vorm van Kronen-Rente. Deze leening wordt door 't Bankiers-syndicaat overgenomen te gen 893/i pOt. Het succes dezer leeniugen ia verzekerd., althans voor zoover de Staten zelf betreft, of het publiek zoo gretig zal happen, is een andere kwestie. Want heb lijdt geen twijfel, dat een der hoofdoorzaken van de reeds zoo geruimen tijd heerschende apathie der Beur zon to vinden is in vrees voor politieke verwikkelingen. In 't aigeloopen jaar is ge bleken hoe gevaarlijk dicht wij bij een Euro- pecschon oorlog geweest zijn. En al moge nu door langdurige politieke onderhandelin gen het dreigende oorlogsgevaar tijdelijk zijn afgewend, men vreest maar al te zeer, dat er slechts uitstel, geen afstel geweest is. Do oorzaken liggen dieper en zijn niet weg genotmen. De question briüante is on blijft de concurrentie rtussohen Duitschland en Engeland. De politiek van het laatste land is steeds geweest, om zijn gebied uit te brei den en daarin is 't uitermate goed geslaagd. Terzelfder tijd moest dit indcuischen tegen de oxpansio-politiek van Duitschland, dat oven- zeer behoefte hoeft aan uitbreiding van zijn invloedssfeer en eveneens de wereldmarkten voor zich wil openen. Jarenlang is nu de uitbreiding van leger en vloot bij beido naties voortgegaan on dat heeft formidabele sommen gekost, zonder dat Duitechland eigen lijk veel heeft gewonnen. Immers waar ook ter wereld heb zich zooht te nestelen, steeds weer waren do Engelschen er vóór hen, of betwistten hun liet geambieerde. Met groote belangstelling zijn overal de resultaten, dei' verkiezingen in Duitsohland gevolgd. De oveji*winning d*r liaksohe iractief is een voldongen feit en hoe-wél ze langza^ merband tot stand is gekomen, is deze uit-- komst toch verrassend. Wat zal daarvan het gevolg zijn? Sommigen willen, dat zij het' sein zullen geven tot een verlaging der uit gaven voor militaire doeleinden en leggen' daarom het resultaat dezer verkiezingen uit in gunstige.n zin voor den wereldvrede. Zij vleien, zich, dat met den thans geconsti Lieer den Reichstag de regeering eenvoudig- bot zal vangen met haar aanvragen om \erdcre credicten voor uitgaven ten bate van leger en vloot vooral en dat Engeland reeds lang hunkerend naar een welkome gelegenheid ora de ooncurrentië op dit gebied wat te tem peren, eveneens tob reductie uit vrijen wil zal overgaan. Laat ons hopen, dat dit inder daad een juiste prognose moge zijn, maar, evenals do Schot „we havo one doots". Wanb eerstens is 5b zeer de vraag of de Duitscko regeering, met of zonder do goedkeuring van do Kamer van Afgevaardigden, maar direct bereid zal zijn tot bezuinigen over te gaan en ad dus to breken met oen politiek, die, hoe onaangenaam en kostbaar ook, ten slotte toch in 't welbegrepen belang van 't Duitsehe rijk en van dc Duitsclie natie, is. Maar tweedons zou 'b al zeer weinig stroken, met do antecedenten" van Groot-BriUnnië, om niet juist te visschen in troebel water en dus gebruik te maken van evontueelo mceilijkheden, waarin de Duitsehe regeering zich momenteel bevindt, cm zijn vloot te ver sterken, nu zij dit wellicht kan doen, zander: onmiddellijk geconfronteerd te worden mob een iegenzeb op 't Duitsehe schaakberd. Het wil ons voorkomen, dat, 'ondanks heb feit, dat ook in Engeland de verhoudingen op do arbeidsmarkt zeer veel te wenschen overlaten, getuige de dreigende stakingen op spoorweg- en mijnwerkersgebied, de arbei dersbeweging daar te lande toch een hemels breed verschil toont met die op 't continent, met name in Duitschland. Een Eng'olsckman, hij zij rood of zwart, is in do eerste plaat» patriot en de geschiedenis heeft nog altijd bewezen, dat, als 't er op aankomt, om zijn vaderland te steunen, hij onmiddellijk gereed is. Geheel anders is dit bij onze Oostelijke naburen, waar 't socialisme trouwens in een geheel anderen vorm bestaat. De belangen, der natie gelden ex voor niobs en men ver liest de hoogere roeping uit 't oog, om zdoli geheel over te geven aan de kleingeestige binnenlamdscho politiek. De eerstvolgende maanden zuilen daarom van ongemeen be lang zijn voor hen, die de wereldgebeurte nissen en de stroomingen, die er toe loidenr plegen te volgen. Do fondsenmarkten blijven voortdurend on- geanimeoxd. Eenigo levendigheid ontwikkelds? zich in de 2de Preferente aandeel en der Na-» tiona! Railways of Mexico, die nogal wer den aanbevolen op voorspiegelingen van een.' spoedig te verwachten eerste dividend. Ge zien de woelingen in Mexico en den on gun- stigen invloed, dien deze gehad, hebben op de ontvangsten, lijkt deze voorspelling min of meer gewaagd, al geven wij toe, dat men1 op den duur geen reden l>ehoeft to hebben, aan een id'ividonb te wanhopen. Intusschen! werd de Parijsche markt ongunstig geïn fluenceerd door hot Italiaansche incident on bleek ieder geneigd, rich van. haar bezit in. Mexico2de Proferente te ontdoen, zoodat dezo aandoelen met een verlies van ongeveer 2 pOt. de week verlaten- ïnoamie bouds Underground zijn na de snelle' rijzing der laatste weken, wat wankelbaar geworden en moesten zich, op wiiist-nemingen, eveneens een koersverlies van eenige pro- centen doen welgevallen. Toch belooft 't fusie- plan mot de London Liveral Omnibus My., waarvan dp bijzonderheden thans zijn ge publiceerd en welker aanname nauwelijks' twijfel laat, voor beide Maatschappijen een voordeeligo transactie to zullen worden. Wi Verbetering van de positie der paardenartsen. Naar vernomen wordt, ligt het in bet voornemen van den minister van oorlog de positie der paardenartsen van het leger te veibeteren door a-an den veterinairen dienst een zelfstandigen inspecteur te geven rreb den rang van kolonel en hem een paarden arts der 1ste of 2de klasse toe te voegen Zooals men weet, is de chef van den veteri nairen dienst thans do inspecteur van don geneeskundigen dienst der landmacht en is de hoogste rang, welken men als paarden arts kan behalen, die van luitenant-kolonel,; toegevoegd aan dien inspecteur. Tegen de <1 imrte. In het gebouw van de gemeen te-werklie den te s-Gravenhago is een druk bezochte bijeenkomst gehouden, ton einde te bespre ken wat zou kunnen worden gedaan tegen het steeds duurder worden der eerste le vensbehoeften. Twintig organisaties hadden rich doen vertegenwoordigen. Na ampele bespreking werd besloten een' actie te beginnen in overleg mot het lan delijk comité tegen de duurte, dat gevestigd is te Amsterdam. Een commissie van 7 personen werd ge vormd, die aal worden belast met dc ver dere regeling der werkzaamheden. Tot be-sbt uur sleden werden gekozen do heeren L. de Tissex, J. H. v. d. Werff en P„ A. Kaldenhove-n. Anutai B.-2L Kbideiiteii. Het Annuarium bevat de naam lijst dor leden van katholieke studentenvereomgin- gen aan onze universiteiten 1910 1911 Utrecht r. 110 127 56 Amsterdam 184 185 Delft 91 96 GiVmingen 12 16 454 480 Het ia nog mogelijk, dat er eenige meer dere katholieke jongelui studeer en, (lib geen Bd zijn v*a een dor studentenvereem-» gingen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 9