N*. 15927 Dinstlas: 03 Januari. A°. 1912. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zfin- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad, Officieel© Kennisgeving. FEUILLETON. Haar mijnheer. IDSCH FEUS DEB ADTEBTENTIEN: V»n 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. KleineadTertentiès van 30 voorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incaeseoren wordt0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden J J f 1,10, Bniten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 2 1.30. Franco per post 1.66. Controleur gemeentebelastingen. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter ailgeraeeue kennis dat de Controleur der Gemeentebe lastingen voor bel&ngh'ebbeden zal fie spreken zijn, behoudens onvoor ziene omstandigheden, op iederen werkdag van des voormiddags 8 tot 12 uren, ten Raadhui ze (ka mer No. 18). Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Januari 1912. HINDEBWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien het verzoek van de Naamlooze Vennootsohap Bisouitfabriek „NUTRIX" om de voorwaarde, verbonden aan de ver gunning tot oprichting van een biscuit fabriek in het perceel Hoogewoerd No. 4, .en betreffende de plaatsing van een roet- .vanger op den schoorsteen der fabriek, te doen vervallen of te wijzigen; Gehoord de belanghebbenden, ten wier behoeve de voorwaarde opgelegd werd; Gelet op de bepalingen cler Hinderwet; Hebben besloten: afwijzend op het verzoek te beschikken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Januari 1912. HINDEBWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan A. DIEBEN, en rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de stoomwaschinrichting in het perceel Witte Singel No. 97, Sectie M No. 1939. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 Januari 1912. Leiden, 23 Januari. Aan den heer W. de Rooy, commies 2de klasse ter secretarie alhier, afd. Bur gerlijken Stand en Bevolking, is met ingang van 1 Februari a. s. onder toekenning van pensioen, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. De heer De Rooy werd tijdelijk aange steld 17 Mei 1880 en op 16 Augustus 1381 definitief benoemd. Op verzoek van velen, die den Kunst avond, welke gisteren de eerste is gewor den, in de groote zaal van den R.-K. Volksbond, niet konden bijwonen, de meeste doordat alle kaarten er voor waren verkocht, werd gisteravond terzelfder plaatse en met hetzelfde doel weer zulk een avond gegeven. Andermaal voos1 een volle zoal en een dicht/bezette galerij. Weer is er genoten, van hoogstaande kunst; weer was er alle reden tot dank baarheid en wao de eerw. pater O. ZuicC- geeet aller tolk, toen hij mej. Harry van der Harst en de haren de dames Dora de Graaf, Hermine Hoelen, Mies Keuls, Joanna Kortmann, Ali de Vos en Frans van der Wolk in wel gekozen woor den dankte voor de onberispelijke uitvoe ring van het zeg- en zangspel ,,De Hemel- öche altaarwaoht" en was het met ieders goedkeuring, dat de jongejuffrouw Straats burg bloemen strooide aan der engelen voeten. Maar ook na de pauze was er weer alle reden voor bewondering en huldebetoon. Toen zegde Harry van deT HarstBeatrijs" en zong zij liederen van Bodi. Uitmuntend, schoon. De begeleiding was weer toevertrouwd aan den heer Corn. A. Bonten, bij wien zij is in bekwame handen. Hedenavond kan Alkmaar genieten van de talenten der zeven Leidsohe dames. Dan volgen nog andere gemeenten. Overal, waar zij zich doen hooren, geschiedt dit ten bate van een of ander liefdadig doel. De bataljons van het 4de reg. inf. uit Leiden, Delft en Gouda zullen in de 2de helft van September in vereeniging met de 1ste compagnie wielrijders en de mi- traiUeursafdeeling der lste divisie een •oefening houden in liet zuidwestelijk deel van de stelling van Amsterdam. De stemming voor een lid der Provin ciale Staten in het district Leiderdorp heeft plaats Woensdag 31 Januari en n i e t 30 Januari, zooals in ons nummer van gisteren werd aangegeven. Naar men ons uit Lisse meldt zal.'de Tuinbouw-winterschool voor de Bloembol lencultuur aldaar in het begin van Febr. in gebruik worden genomen. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. te Waddingsveen ds. T. Lekkerkerker, te Wanswerd'. Evenals in de vorige, zijn ook voor deze week de conferentiën van de ministers met H. M. de Koningin afgezegd. Prins Hendrik heeft gistervoormiddag, een bezoek gebracht aam den generaal-ma- joor J. F. de Muster. hoofdintendant van hét leger, te diens bureel'© achter het de partement van oorlog. Bij de daar gehouden conferentie, betref fende kleeding en uitrustingen, waren te genwoordig de commandant van het veld leger en de waarn. sous-chef van den gone- ralen staf. De remonteprijs der cavalerie is voor 1912 vastgesteld op f 560. Tot tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan de H. B.-S. met 5.j. cur sus te 's^Gravenhage (Stadhouderslaan) is benoemd de heer J. W. van Eek, aldaar. Het hoofdbestuur van de Katholieken dagen in heb bisdom Haarlem heeft beslo ten, dat in het jaar 1912 geen Katholie kendag zal worden gehouden. Evenwel kan nu reeds bericht worden, dat onder goedkeuring van Z. D. H. den Bisschop besloten is, in 1913 wèl een Katho liekendag te houden, welke waarschijnlijk ditmaal in Zeeland zal plaats hebben. ,,De Maasb." kan hierbij .melden, dat het hoofd bestuur voor den Katholiekendag van 1913 het oog heeft gevestigd op Vlissingen. 28 Sept. van dit jaar hoopt dr. A. W. Bronsveld, predikant bij de Ned,-Herv. Gem, te Utrecht den dag te herdenken, waarop hij voor 50 jaar te Ophemert tot het dienstwerk werd ingezegend. Vervolgens werd dr. Bronsveld predikant te Charloia in 1866, te Haarlem in 1808 en deed te Utreoht zijn intrede 7 Maart 1880. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Schevenin- gen den Weleerw. heer A. M. J. I. Binne- wiertz, die tevens belast is met het nemen van de voorbereidende maatregelen tot op richting eener nieuwe parochie aldaar; en tot kapelaan te 's-Gravenhage (H. Agnes) den Weleerw. heer H. Briars, die kapelaan was te Scheveningen. Na gehouden aanbesteding zijn de vol gende werken van de te Renkum onder architectuur van den heer Andr. van Drie- 6um Szn., te Apeldoorn, te bouwen papier fabriek der firma Van Gelder Zonen ge gund: het maken van haven- en grondwer ken aan de firma W. P. de Vries, te Ros- sum (G.), voor f 49,500; idem van een be tonijzeren steiger en kademuur aan Wer- nink's Betonfabriek te Leiden voor f 54,800 idem van de betonijzeroonstructie voor het hoofdgebouw aan de firma Stulemeyer te Breda, voor f 267,445; idem van 4 bazemwo- ningen aan de heeron F. en J. van Scher- renberg, te Renkum, voor f 22,073. Verschillende werken, als de voltooiing van het hoofdgebouw, het bouwen van een eleetr. oentrale, shed-bouw, enz., zullen later nog moeten worden aanbesteed. Heel het werk zal pl.m. f 700,000 koeten, waarbij natuurlijk geen machinerieën gere kend zijn. Hr. Ms. pant-serschip „Heemskerck", onder bevel van den kapitein ter zee G. L. Goedhart, is 20 dezer tot aanvulling van den kolenvoorraad, te Gibraltar aangeko men. Het lag m het voornemen van den com mandant van genoemden bodem, op dien zelfden dag weder van Gibraltar te ver trekken, ter voortzetting van den oefenings- tocht. BOSKOOP. Do nieuwe burgemeester, de heer J. Grootenhuis, is gisteren in den Raad geïnstalleerd. De oudste wethouder heette hem welkom, feliciteerde hem, en wees er op, dat gemeenteraad noch in gezetenen het onmogelijke eischen van een burgemeester. Zij verlangen echter wel, dat de burgemeester zich geheel geve yoor zijn taak en dat hij zal staan boven de partijen. Een opbloeiende en nijvere gemeente de ze eischt aan het hoofd iemand, die be stuurt met vaste hand. Bij een ernstige opvatting van rijn ambt kan de burgemees ter rekenen op de sa-menwerking van de wethouders en de Raadsleden. De tijdelijke Voorzitter wijdde" verder en kele woorden aan de thans volle aandacht vragende spoorwegplannen GoudaBos koopAlphen, de stichting der steenkolen- gasfabriek, onderwïjs-za-kon en meer ge meentelijke belangen. Ten slotte sprak hij den wensoh uit, dat de burgemeester onder Gods zegen werkzaam moge rijn tot bloei en welvaart der gemeente. De heer Grootenhuis antwoordde hierop Naar aanleiding van de zooeven gesproken woorden rij het mij vergund vooraf een woord van dank te spreken aan H. M. de Koningin, die mij benoemde tot burgemees ter dezer belangrijke en krachtig opbloeien de gemeente in heb hart der dichtst bevolk te provincie en aan Hr. Ms. Commissaris, die mij daartoe voordroeg. Ik sta als vreemdeling tegenover u; mijn verleden moge u een waarborg zijn voor mijn goeden wil Of mijn werken alhier ge zegend zal worden en of ik hier ten zegen zal zijn, zal naast Gods hulp in hooge ma te afhangen van de medewerking van u, heeren wethouders en leden van den Raad, van u, mijnheer de secretaris, van het se- cetarie-personeel van het onderwijzend per soneel en van de overige ambtenaren en beambten der gemeente. Op hun medewerking deed hij een beroep. Nadat ook nog door den heer F. J. Groo te n dorst het woord was gevoerd en er op was gewezen, dat de burgemeester zijn jnbt op een niet ongunstig oogenblik aanvaardt, daar Boskoop in de behartiging der belan gen door des burgemeesters ambtsvoorgan ger niet was verwend, werd de vergadering die door vele belangstellenden werd bijge woond, gesloten. HAARLEMMERMEER. In het café van mej. Stapel hield de hengstenvereeniging „Nieuw-Vensnep" een druk bezocht© verga dering. De groote ^ngstelling was zeker wel hieraan te danken, dat de agenda- twee belangrijke voorsJ 'Ion bevatten, n.l. een om de kae onder de aandeelhouders te ver- deelen, en een om een tweeden hengst aan te schaffen. Na heel wat discussie werd zoo wel het eerste als het tweede voorstel ver worpen, zoodat noch de voorstanders van potverdeelen, noch d! van hengst-aankoop hun zin kregen. NOORDWIJKERHOUT. GRtervond hield de afd. Noordwijkerboufc van het H. B.-G. (Hollandsch Rloembollenkweekers-Genootu saha#)) haar eerste vergadering in dit jaar. De Voorzitter, do heer Th. Warmerdam, wenschte den leden een gelukkig jaar en vporepood met den bollenhandeL Ingekomen was een schrijven uit Hille- gorn en Lisse met verzoek zich Oam. te slui ten bij een nieuw opgerichten Krokus-boud. Daar deze soort bloemen hier weinig ge teeld wordt, besloot men op het verzoek niet in te gaan. Tot afgevaardigde no ar de Aigem. Verg- werd benoemd de heeren H. Lange veld en de heer P. Heemskerk Jr. als plaatsvervan ger. Behandeld werd daarna de beschrijvings brief. Op de agenda voor de Algemeene Verg. liad het Hoofdbestuur een voorstel geplaatst con in beginsel te besluiten hot oprichting van een informatie-bureau, hetwelk be trouwbare gegevens kan verschaffe-- aan do leden va-n H. B.-G. omtrent soliditeit, enz. der bollenhandelaron. De vergadering zag het nut van zulk een voorstel niet in en Galoot niet met het voorstel mee te gaan Het voorste der afd. Bennebroek, om f 500 uit te loven voor hem of haar, die een wer kelijk doelmatige bollenrooimaoliine weet samen te stellen, vond geen bijval. Wordt werkelijk een machine worden uit gevonden, die aan het doel beantwoordt^ dan is niet ieder in de gelegenheid er een te koopen on dan hier enkele aangeschaft worden, dan j zullen alle kweekers die op denzelfden tijd willen en moeten gebruiken In plaats van den heer Warmerdam, dtf als voorzitter, aftrad werd gekozen de heer E. Oogtda-m Hzn., die de benoeming aan* nam. De aftredende bestuursleden, de heeren W. J. Guldemond on E. Oostdam Jbzn. wer* den herkozen en tot nieuw bestuurslid werd benoemd, de heer P. Heemskerk Jr. De penningmeester, de heer Guldemónd, deed hierna rekening en verantwoording. De ontvangsten waren f 115.33 en de uit gaven f98.14. Alsdus een batig saldo vaü f 17.24. WARMOND. In „De Stad Rome" vergaf derde gisteravond de „Ver. voor Vreemde lingenverkeer", wellce vergadering word ge presideerd door don heer Kruseman. In rijn inleidend woord besprak deze liet roods be haalde succes; de wijze, waarop reclame ge maakt was; het groote belang, dat elk bij deze zaak liocft. Op versterking van het ledental en (het aantal donateurs drong hij aan. Dankbaar werd gewag gemaakt vanj een bijdrage van f 25 van de „V. V. V/- te Leiden. Do hoer Paardekooper las notulen en jaar verslag, waarin met erkentelijkheid melding werd gemaakt van de prestaties van het be* stuurslid idfen heer La Rivière, te Leiden.; Uit de rekening van den heer Heyl, penning meester, bleek, dat er een nadeelig saldol is van f 25.5672- Ontvangen was f119.1772» uitgegeven f 144.74. De rekening werd ia orde bevonden. De lieer Van Stijn noemde het tekort voor een Vereeniging al6 deztó in het oprichtingsjaar vrij onbeduidend. Do heeren Krusoman on Heyl, periodiek! aftredend, werden met bijna algemeene stem men herkozen, en namen hun benoeming aan. Hierop deod de Voorzitter mededeeling van.' de plannon voor dit jaar. Hij hoopbo op wat ïneor advertenties, om do kosten van de rcclar meboekjes te dekken. Voortgegaan zal worden met liet aanbren gen van borden bij die wateren, waar nictj gestoomd mag worden, opdat vreemdelingen; in handen van „hekeurders" vallen. In „Bui ten" zal een geïllustreerd artikeltje ge plaatst worden. Hot bord bij de spoorlijn zal vergroot worden en alles, wat nuttig en ncodig geoordeeld wordt en bekostigd lean worden, gedaan tot het trekken van vreem delingen. De lieer Machen zou het niofc ondienstig) achten als de Vereeniging eens iets deed omj de Electrisohe Tram over War mond te krijgen. De Voorzitter zegt, dati het hoofd der gemeente Feeds in die rich ting werkt. Enkele leden zouden het echter toch nuttig vindon als door de Vereeniging! meegewerkt werd om daaraan zoo mogelijk nog meer kracht bij te zetten. De Voorzitter voelt er veel voor cn onderschat de voer deel en niet, waarom' hij gaarne daaraan ge* volg zal geven. De hoer O. van Stijn, zag gaarne stappen; gedaan, om' don. straatweg, zijn vernieuwing te doen ondergaan, als er het minste verkeer; is, dus zoo spoedig mogelijk, nog vóór het a.s. seizoen. Ook hiervoor zal gewerkt woiv den. Dr. Walenkamp gaf als goede reclame in overi weging hot maken van reclame-kaarten, dioi hier en daar konden worden opgehangen^ Slot) Zij heeft het groene fleschje aan den mond gezet. Een razende, brandende pijn gaat door haar lichaam; zij slaakt een ge- smoorden kreet, krimpt ineen en toch komt de gedachte bij haar ophet is wellicht te weinig, maar het fleschje is weg, is haar bij het eerste gevoel van pijn uit de hand gevallen en de helling afgerold. Zij ziet het fleschje niet meer, ziet slechts nog den rooden muur ginds om de gracht heen en weer dansen en dan is het nacht 1 VII. „Poldi, Poldi, kent gij mij niet Reeds eenige malen was het haar voorge komen alsof zij mijnheer gezien en zijn stem gehoord had. Maa-r het was slechts als een vage droom. Zij had het onbestemde bewustzijn dat rij niet dood was, zooals zij had gehoopt; het groene fleschje was haar te vroeg ont gleden. Alles was haar echter onverschillig. Zij dacht niets, zij was zoo moe, zij verroerde zich niet, de brandende pijn binnen in haar borst en keel voelde zij nog altijd; die was niet weg geweest.. Of toch wel 1 Menigmaal was alles weg; alles! Zij zag af en toe een witten muur Voor rich, een langen, witten muur met hooge, smalle ramen en een lange reeks bedden; j dan ook gedaanten; een man betastte haar* j een vreemde met een bril, en ook zag zij nu en dan het lange, donkere haar van de jonge mevrouw, hetwelk over den ge- borduurden friseermantel viel, en vele an dere verwarde dingen. Zij verwonderde zich over niets en vroeg zchzelve ook niet af of zij wakker was dan wel droomde. Eens kwam het haar voor alsof zij naar het groene fleschje zocht. Een dikke vrouw met een blauw boezelaar trad toen op haar bed toe en zeide: ,,Dat fleschje is weg, voorgoed weg.'' Poldi sliep daarop in; rij sliep zeer lang; maar zij voelde daartusschen toch altijd de pijn in liaar keel. En nu hoorde rij heel duidelijk de lieve,, de hemelsclïe stem van haai- mijnheer: „Pol di, kent gij mij niet?" Zij sloeg haar oogen op en zag hem bij haar bed zittenrijn bleek gelaat boog zich liefderijk naar haar tce en zijn blauwe oogen keken haar bezorgd aan. Zij glimlachte hem toe alsof er niets was gebeurd. ,,Hoe gaat liet met je? Voelt gij je beter, lieve Poldi?" Toen zij spreken wilde, voelde zij opnieuw haar verbrande keelslechts met moeite kon zij hem een woord van dank toefluiste ren. En nu begreep zij voor het eerst alles. Zij lag in het hospitaal; zij. had te weinig van het vergif genomen; zij kon niet ster ven, en mijnheer had haar opgezocht, had haar reeds meermalen opgezocht. Een on beschrijflijk gevoel van gelukzaligheid ver vulde haar, nu zij hem weer zag. En in een opwelling van haar oude moederlijke zorg voor hem fluisterde ri.i: „Als h'eb u maar geen schade doet., mijnheer; u moest niet om mij hierheen komen 1" „Wie denkt nu aan mijantwoordde hij ernstig; ,,ik denk immers dag en nacht slechts aan jou, Poldi. Ik zou immers nooit meer een rustig, gelukkig uur kunnen heb ben, als Hij hield op. „O, ik heb er niet aan ge dacht", fluisterde zij, „dat mijnheer zich dat zou kunnen aantrekken." „Maar, PoldiKent gij mij dan niet be ter? Ik ga ook nu niet weg, voordat gij mij je woord hebt gegeven, dat gij- het niet weer zult doen". Wat was rij blij, dat heb groene fleschje in de gracht waa gevallen. Dat hij om harentwil verdriet had gehad! Als hij het verlangde, dan wilde zij leven, honderd jaren lang! Zij keek hem peinzend aan. Hij kwam haar niet meer als haai* mijnheer" voor. „Mijnheer moet mij ook iets beloven'V zei' de zij. „Ik? O, zeker! Gaarne, wat dan?" Hij moest zijn oor bijna bij baar lippen brengen. En zij fluisterde met nauw hoor bare stem, bijna als \an een stervende: „Mijnbeer mag mevrouw niet alles toe staan! Zoo gaat het niet langer. Men trouwt niet, om rich mooi te maken en zich te amuseeren. Gij moogt u niet alles laten welgevallen, omdat „zij1 het geld me© ten huwelijk heeft gebracht. U heeft dat geld immers niet noodig, u wel het allerminst. Treed op. Mevrouw is nog jong en kan nog anders worden. Zij moet in plaats van altijd! uit "te zijn, thuis blijven en met u muziek maken. Zij> heeft dat immers van u geleerd? j Ga naar huis, mijnheer en stel mevrouw ernstig en in goedheid voor, dat zij een ander leven moet beginnen. Gij zult zien, mjjnheor^ zal helpen 1" Want Poldi wist immers, dab zij vooraf had gewerkt. Edinund was beurtelings rood en bleek geworden. Na een kleine pauze zeide bij ernstig: „Ik beloof je dat, Poldi. En gij?" „Ik beloof u ook allee, wat gij wilt, mijn heer Hij stak haar zijn beide handen toe. Zij be dekte die mooie, blanke handen met de slanke vingers met kussen. Hij liet haar. ditmaal begaan. De pleegzuster kwam nu naderbij en zei de: „Vergeef mij, mijnheer, maar de pro fessor heeft de juffrouw het spreken streng verboden". „Ik ga reeds", zeide hij, opstaande. „Maar nog één ding, Poldi. Als gij dat ver kiest, zal ik je bij mijn zuster brengen. Zij woont in Brünn en is getrouwd. Er zijn vele kleine kinderen en gij zult wel de han den uit de mouw moeten steken, maar mijn zuster is een goede vrouw en zal je liefde rijk be handelen." Poldi knikte met een dankbaar lachje toestemmend en beduidde lieni nogmaals rich naai' haar toe te buigen. „Mijnheer heeft hartklopping. Ik zie dat. Vergeet niet als u thuiskomt om vijftien druppels te nemen". „Goed, vijftien druppels. Tot weerziens, Poldi, ik kom terug". Hij vertrok, terwijl zijn schuchtere blik nog medelijdend oveT al de bedden met zieke vrouwen dwaalde. „Een lieve mijnheer", zei de verpleeg ster. Poldi lag stil en tevreden in haar bed- Zn begreep nu niet meer, dat zij had willen sterven. Haar blik dwaalde" in de toekomst. Weer 4 ee© nieuwe dionsj^ een nieuwe mevrouw, nieuwe plichten en zoo altijd door. Maar wat kwam het er op aan? Zij zou altijd aan haar mijnheer denken, in den geest altijd bij hein zijn; en ook hij bleef baar goed gezind. Hij hield zijn beschermend# hand over haar. Wat wilde zij meer? Het kwam haar voor alsof zij tot dusvefl slechts als een lastdier had geleefd, zonden doei, vreugdeloos. Nu voelde zij zich opge beurd, gelouterd, gezegend. Het was haar bijna in al haar ellende zalig te moede. Zij vergat geheel, waar rij was. En opeens hoorde zij weer haar naam noemen. Maar het was niet de stem van haar mijnheer, maar een grovere, niet on aangename stem, welke haar bekend voor kwam. Die stem zeide achter in het ver trek: „Groote" goedheid, dat is mijn Poldi; dat dacht ik dadelijk, toen ik het geval in' de oourant las. En tiet is mij als een mea in het hart gegaan. Weet ge, wegens dat meisje heb ik mij het drinken afgewend- Em nu gebeurt zoo iets. O, lieve hemel Een man in een net zwart pak verschijnt aan het bed van Leopoldine. „Zij kent mij niet," zeide hij zuchtend} „maar ik kom morgen terug". De verpleeg ster trok hem mede, de patiënt mocht vol strekt niet spreken. „Ik kom morgen terug", zeide de ruwei^ eerlijke stem nog eens. En daarop ver< dween de stem, de gestalte, de kameïV Alles vervloeide in dien onbestemde!# droom, welke het zieke meisje gevangen hield. Poldi was kalm ingeslapen.

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1