Agenda van de week: Kerkelijke Beriehte.n. Gemengd Nieuws. verschijnselen in het leven waar. All 2 leven is een verborgenheid, het leven van de kleinste oei, van de plant, van het dier en van den mensch. Hierna stond spr. stil bij het verstand van den mensch. Een heerlijk vermogen. Door het verstand is de mensch in staat uit het zienlijke tot het onzienlijke, uit het tijdelijke tot het eeuwige, uit het vergan kelijke tot bet onvergankelijke op te klim men. De mensch heeft nog een ander vermo gen, dat aangeduid wordt met den naam van wil. Hierdoor is hij in staat om zijn gedachten, handelingen en woorden aan tucht te onderwerpen. De mensch kan het goede en kwade willen, maar als hij het kwade wil doen, geschiedt dit ten koste van de gemeenschap met God. Op zedelijk gebied regelt de mensch zijn eigen leven door den wil. Hoe heerlijk is het ter riiste te gaan met de gedachte; Wij hebben gedaan, wat wij moesten doen. Als wij de zedenwet door dwaling of door opzet hebben overtreden, hebben wij geen gerust geweten. Als dat zedelijk leven iets zoo gewichtigs is, wat is het dan in zijn wezen? Dat zedelijk leven is, dat hij naar Gods beeld geschapen is. Een andere verklaring van het zedelijk leven geeft de leer der evolutie. Op de vraag: ,,Hoe komt een mensch er toe om het goede te doen en het kwade te laten? antwoordt de evolutieleer, dat het, evenals het voor een kind moeilijk is te leeren loopen en te Ieenen lezen, iets dergelijks ook met den mensch liet geval is, wat het zedelijk leven betreft. Even als het kind technische vaardigheid moet verkrijgen, zoo ook kan een menschenkind door gewoonte loeren zedelijk .te leven. De evolutieleer gelooft, dat het kwade eens zal worden overwonnen en als daar nu nog de socialistische heilsstaat bijkomt, dan is bier de hemel op aarde. Die evo lutieleer is op verscheiden punten onhoud baar. De vraag of het menschelijk geslacht in 1de toekomst vooruit gaat, durft spr. niet beslist bevestigend beantwoorden. Alle geboden wordeu wankelend, als er geen goddelijk gezag is; dat achter en boven de zedenwet staat. De Profeten Is raels hebben het luide verkondigd. De Heilige Schrift spreekt ons niet van zedelijk leven. Zij noemt dit heiligheid en toont ons wat die heiligheid is, niet door haar te ontleden of te definieeren, maar zij laat het ons zien in Jezus, in de Pro feten en de Apostelen. Spr. vraagt dan ook de «ereplaats in de rij der mensdh- heid voor die wolke van getuigen, diet door het geloof koninkrijken hebben over winnen, gerechtigheid hebben geoefend, de beloftenissen verkregen en de muilen der leeuwen hebben toegestopt'. Deze boei ende voordracht werd met de grootste belangstelling door allen gevolgd. Hier is opgericht een afd. van de Ned. Vereeniging tot Afschaffing van Al coholische dranken. Het bestuur bestaat uit dr. G. C. A. van Dorp, voorzitter; mej. Mansveld, secr.W. D. Huisken, pen ningmeester. Aanvankelijk zijn 19 leden toegetreden. De propaganda zal worden gehouden door colportage, het houden van lezingen ie. d. g. «De af ge loopen week hebben vier log gers onzer visschersvloot zee gekozen, om ter trawlvisscherij te gaan. De volgende week zullen weer een aantal uit IJmuiden uitvaren. De malaise gedurende den afgeloopen zomer in de haringvangst doet zich nu nog gevoelen in het kuipersbedrijf. Ver scheidene kuipers zijn werkeloos, terwijl zij, die nog werken, een korten arbeids dag maken. NOORDWIJKERHOUT. Aan den cursus in huisvlijt, waarvan mej. G. M. van Dissel" alhier, welwillend de leiding op zich nam, nemen thans 28 jongens en meisjes deel. behoorende tot verschillende gezindten. Door Ged. Staten is afwijzend beschikt op het verzoek van de firma Guldemond om afvoering van het Harde Pad" van den legger der wegen en voetpaden. NOORDWIJK. In. de groote zaal van •„Hof van Holland" had gisteravond een concert van gewijde muziek plaats, gege ven door mevrouw U. Secrève-Van Em- minckhoven (zang) en de heeren Jan C. Manifarges (riool) cn J. H. Secrève (or gel). De muziek- en zangnummers werden afgewisseld door lichtbeelden, welwillend aangeboden door den beer S. Verhoeff Jr., die met zijn machine een keur van prach tige films deed afrollen. De heer Secrève zette den avond in met een praeludium uit J. S. Bach. Al dadelijk bleek, welk een meesterschap de organist heeft over zijn instrument. Waar hij de. zangeres en den violist om beurten begeleidde, waar hij improviseerde bij de heerlijke Kerstfilms, daar kwam het immer meer uit, dat wij een kunstenaar in ons midden hadden iemand, die zijn ziel weet over te storten in het instrument, dat hij bespeelt. Mevrouw Secrève-Van Emminckhoven dwong den aanwezigen meermalen een be wonderd applaus af, en geen wonder: haar vol en prachtig gehiid, dat zij totaal onder appèl blijkt te hebben, wist de gewijde lie deren ieder in zijn eigenaardig karakter tot hun recht te doen komen. Meermalen bewonderden wij de hoogte, die zij op natuurlijke, ongedwongen wijze wist te be reiken, terwijl zij in de altregionen haar etem diep en vol wist te doen klinken. Zeer hebben wij bewonderd den violist, den heer Manifarges. De meesterschap, die deze kunstenaar over zijn instrument heeft, idoet verstomd staan. Wat een heerlijk spel W&s het, waarmede hij de gansche 2aal onder werkelijk ademlooze stilte wist te boeien. Toen ook kwam het onberispelijk schoone samenspel van riool en orgel uit. [Beiden kunstenaars, den violist en eten organist, brengen wij* gaarne «een woord van hulde, niet het minst den violist, die de snaren wist te bezielen op een wijze, als men het maar weinig vermag te ge nieten. Wij mogen niet eindigen zonder een woord van welverdienden lof te brengen gian den heei; S. .Verhoeff Jr., die moeiten noch kosten gespaard heeft, om schoone lichtbeelden op het doek te tooveren. De laatste film voorstellende esn sprookje was 800 M. lang. Het orgel, waarop de heer Secrève speel de, was van de firma Bender, te Leiden. 't Is een heerlijke avond geweest. Het vrij talrijke auditorium, waaronder wij de élite van ons dorp opmerkten, heeft on getwijfeld genoten. Eén verzoek aan de zangeres: als zij weer eens te Noordwijk mocht optreden, laat zij dan wat IiolLandsche liederen zin gen; die hooren wij zoo graag. .TER-AAR. De algemoene vergadering van den Verbondsring „Rijnstreek" van het Nederlandsdve Jongelingsverbond werd alhier gehouden in de Christelijke School. Na opening door den Voorzitter volgde BijbelbesprekingRomeinen 131 10 door ds. Wauters, van Ter-Aar. Op stel door M. Spek, van Zwammerdam, „De Liefde", 1 Cor. 1318. Opstel door C. W. Anker, van Woubrugge „Geld". Op stel door H. Hegeman, van Ter-Aar, „Het derde gebod". „Job", opstel door.A. Cats, van Ter-Aar, en een voordracht door J. Verboom, te Ter-Aar. Het was een gezel lige, leerzame avond. Over het behandelde werd telkens onderling van gedachten ge wisseld. Als plaats voor de volgende verga dering werd aangewezen Hazerswoude. Gedurende het afgeloopen jaar zijn in deze gemeente geboren 48 m. en 49 vr., totaal 97 personen. Er hebben zich gevestigd 59 m. en 65 vr., totaal 124. Geheele vermeerdering 107 m. en 114 vr., totaal 221. O verleden zijn 27 m. en 25 vr., totaal 52 pers., terwijl er zijn vertrokken 65 m. en 78 vr., totaal 143 pers. Gehecle vermindering 92 m. en 103 vr., totaal 195 personen. Het getal huwelijken bedroeg 18, het aantal levenloos aangegeven kinderen 6. De bevolking bedroeg op 1 Jan. jl. 1501 rn. en 1432 vr., totaal 2933 pers. Ver meerdering in 191115 m. en 11 vr., totaal 26 personen. RIJNSBURG. In December van het vo rig jaar werd in deze gemeente 13,566 kub. M- gas verbruikt, tegen 11,374 kub. M. in November; een vermeerdering derhad ve per maand van 2192 kub. M. Dat de toestand der straten en wegen na de opgravingen voor water- en gaslei ding minder rooskleurig is, zal ieder be grijpen dat heb gemeentebestuur wacht met het geheel weer eeDS flink op te knap pen totdat de meeste aansluitingen zijn verricht, is ook verklaarbaar. De toestand tooh is niet zoo sle-cht, dat men hiervan zou moeten afwijken. Anders ïs het echter met den Molendijk, den weg naar den gasketel en de fitter swo- ning, die tegenwoordig aan weerszijden al tamelijk is bebouwd. Deze weg is totaal voor mensch en vee onbegaanbaartot de enkels zakt men daar in weg. De aanwoners of zij, die dezen mod derpoel noodwendig moeten passeeren, zou den zich', evenals in sommige streken van Frankrijk,, in de moeraslanden, stelten moe ten aanschaffen. Voor de bewoners langs dezen weg is het te wenschen, dat de auto riteiten hier eens flinke maatregelen nemen. In ons verslag van de uitvoering der Chr. zangvereeniging „Excelsior" in het nummer van gisteravond vergaten wij nog melding te maken van den solo „Jeruza- lem" van J. Haydn, gezongen door rhej. A. de Mooy. Gaarne herstellen wij dit, te meer, daar dit haar debuut was en zij yoor de toekomst belooft een goede kracht der Vereeniging te worden. VALKENBURG. Vooral in deze donkere dagen spitst zich menigeen hier reeds op het genot, dat de verlichting door gas zal brengen. Welnu, de tijd nadert snel, waarin dit verlangen verwezenlijkt zal worden, in sommige woningen ligt het buizennet al op den stroom te wachten; in ander© wordt er met bekwamen spoed aan gewerkt. ZEGWAARD-ZOETERMEER. De eolleo- te voor de armen der Ned.-Herv, Gem. alhier heeft op gebracht te Zegwaard f 207.98^ en te Zoetermeer f 253.65. Door de politie werd alhier op den Bleiswijkschen weg aangetroffen een ventje van tien Jaar, dat van Rotterdam was ko men wandelen over Hillegersberg Berg- schenhoek en Bleiswijk en nu verdwaald was. Hij- deelde mee des morgens van huis gegaan te zijn, om naar Den Haag te gaan waar hij nog nooit geweest was. Door de politie is hij per trein naar huis terugge bracht. Ned. Antliropologisclie vereeniging. Hedennamiddag hield de Ned. Anthropo- logische Vereeniging onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Nieuwenhuis, in de collegezaal van het Rijks-Museum van Oud heden alhier haar jaarlijksche algemeene vergadering. Te kwart voor tweecn werd de vergade ring, die door ruim twintig leden was be zocht, met een kort woord door den voor-' zitter geopend. Dez© heette de opgekomen leaen van harte welkom, en zette vervol gens 't veranderd karakter der Vereeniging uiteen. Gedurende de dertien jaren, dat zij bestaat, heeft zij zich uitsluitend bezig gehouden met de studie der physische an- thropologie en ethnograplne, doch het be stuur heeft gemeend, dat, nu de systema tische onderzoekingen van den bodem van Nederland met groote activiteit wordt ge voerd, ook deze wetenschap in de Vereeni ging een centrum moet vinden, waardoor haar werkzaamheden belangrijk zullen wer den uitgebreid en ook de belangstelling in de Vereeniging belangrijk zal toenemen. Hierna werden 36 nieuwe leden aangeno men. Dit groote aantal hield ook verband Biet het door den voorzitter in zijn ope ningswoord gememoreerde veranderd karakter der werkzaamheden der Vereeni ging. De aangenomen nieuwe leden wonen in de verschillende deelen des lands. We gens afwezigheid van den secretaris dr. P. H. Eykman, werd het jaarverslag uitge bracht. door den voorzitter. Wy teekenen daaruit slechts aan, dat het aantal leden 46 bedroeg met 3 eereleden en 3 donateurs. Door aanneming der nieuwe leden werd dit getal aanzienlijk vermeer derd. Uit het verslag van den penningmeester, den heer Schermer, bleek, dat de ontvang sten met het saldo van bet vorig jaar had den bedragen f 668.20£, de uitgaven f 20.87, zoodat het saldo bedroeg f 647.331. Het door het bestuur voorbereid veran derd karakter der Vereeniging, hetwelk per circulaire den leden was bekend ge maakt, werd door de vergadering bekrach tigd. In de plaat» van dr. Eykman, die als secretaris had bedankt, werd benoemd dr. J. H. Holwerda, te Leiden, di© deze be noeming aanvaardde. De voorzitter bracht hulde aan den afgetreden secretaris. Daarna werd een bedrag van. f 100 ter beschikking van het bestuur gesteld ter be strijding der kosten voor het houden van excursies. Daarna weTd de huishoudelijke vergade ring geslóten. Na afloop der algemeene vergadering hield dr. J. H. Holwerda, onder-directeur van het Rijks Museum van Oudheden, een voordracht over „De koepelgraven op de Veluwe jen de menschelijk-e overblijfselen daarin." Aan td e hand van een reeks lichtbeelden wordt aangetoond hoe een bepaald soort heuvels op onze zandgronden uit een in- eengestorten houten bouw zijn ontstaan en hoe het grondplan, door het vergane hout in het zand geteekend, bewijst, dat het een koepelbouw uit' liggende balken sa mengesteld en met zand op plaggen over dekt moet zijn geweest'. Een gelukkige vondst van eenige houtskool-balken in een heuvel, juist zoo opgestapeld ais het grond plan het deed vermoeden, bevestigde die juistheid van de reconstructie. De houts koolsporen van het verkoolde hout heb ben oppervlakkige urnenzoekers vaak aan lijkverbranding doen denken. Ook vindt men in h-et midden van den koepelbouw zelfs wel sporen van een vuur, doch blijk baar een vuur op een grafkuil aangelegd, want daaronder vindt men de lijken bij gezet. De conservatietoestand dier met opr getrokken knieën begraven lijken is zeer interessant, sommige lichtbeelden vertoo- nen bepaald nog beenresten, andere» niet anders dan menschelijke vormen in een tot een harde donkere korst vergaan zand. Dat men op deze wijze nog materiaal kan krijgen ook van physisch anthropologische waarde is zeer waarschijnlijk. Verhaald werd hoe bij een opgraving te werk wordt gegaan om zulke lichaamsresten te oon- serveeren. De grafkuilen werden gedurende lange~- ren tijd gebruikt, men vindt er allerlei voorwerpen in, den dood-en meegegeven, z. g. klokbekers en wapenen van steen en enkele malen ook van brons.- Dat aardewerk vooral in zijn groote Ver spreiding over Europa is zeer belangrijk. Behalve die grafkuilen zijn ook in de heuvels soms de resten voorhanden van houten kistjes, die bijeengerakelde beien deren bergen. Interessant is hef voorkommen van zulke koepel-grafheuvels door een groot deel van Europa; oa. werden ze thans ook in Zd.- Duitschland geconstateerd met een. stee- nen ring als basis voor den koepelbouw. Wat de tijd dezer cultuur in ons land betreft valt nog weinig met zekerheid te zeggen. Groote woorden als „late steentijd" zeggen niets. Slechts langs den weg van systematische opgravingen vallen hier re sultaten te bereiken, zooals in een heu vel bij Nierssen, waar boven een ineenge stort koepelgraf nog jwee opeenvolgende stammen hun doodeu hadden verbrand en in urnen bijgezet, de laatste waarschijnlijk Germanen in de jeeuwen omstreeks Chr. geb. Dit koepelgraf moet dus wel zeer oud zijn. Merkwaardig was ten slotte nog een vondst van liet Uddelenraeer uit dezelfde cultuur, Avaar blijkbaar een door een pa lissade omgeven brandplaats mot zeer on volkomen verbrande beenderen gevonden werd. Ten slotte werd in het" Museum het ge sprokene aan afgietsels en voorwerpen toe gelicht. Zaterdag: Bioscope Theater. 8 uur. Du Nord. Gezellige Bijeenkomst Werkl.-Zang vereeniging Kunst na Arbeid". Halfnegen. Zondag: T.eidsche Schouwburg. Duitach Tooneel. .Meyers". 8 u u r. Gebouw R.-K. Volksbond.Rapenburg 10. Nation. Tooneel- en Stedel. Voordrachten wedstrijd Rede rijkerskamer „Vondel". 8 uur. Bioscope-Theater. 8 uur. 't Posthof. Concert K.K. 8 uur. Du Nord. Uitvoering Typogr. Tooneei-club .Kunst en Vermaak". 8 uur. Café Rijnland. Duo Duprée. Oade Heerengracht 6. Bal-avond. 8 nap. Maandag: Leidsche Schouwburg. (6de Abonn. Voorst.) Bötel „Het Witte Paard", Blijspel. 8 uur. Kleine zaal Stnchzaal. Ned. Prot.-Bond. Voor dracht m. lichtbeelden. Spreker Ds. I. Hooykaas. 8 uur. Dinsdag: Stadsgehoorzaal. Uitvoering Maatsch. Eevorde ring Toonkunst. Haifa ebt. Nntsgebouw. Alliance fran^sïse Conférence Audition par M. et Mme Landorny (Paris) a 8 li. d u s 0 ir. Woensdag: Bioscope-Theater. 2 en 8 uur. Oegslgiest Groene Kerkje. Rede Ds. C. v. d. Voort v Zijp en Chr. Zangvereenig. Excelsior." Zeven uur. Vrijdag: Nutszaal. Lezing Stijn Streuvels. 8 uur, Dagelijks: Bioscope Moderne. Maudenm.-steeg 7. Te 8 uur UKCfiAMJBS, k 40 Cents per regel. Prof. von Gerhardt, der geneeskundige universiteits-kliniek in het „Charité'' zie kenhuis te Berlijn, bericht: Het natuurlijke Franz Josof-Iaxeerwater werd veelvuldig en steeds met zeker en voldoende gevolg aangewend. 339 6 SPORT. MEN II. Biefstuk, Brusselsoh lof, Cohocoladepud ding, vanielj esaus. De wedstrijden, van Zondag. In de laatste dagen is er weer zoo over vloedig regen gevallen, dat we vermoe den, dat de twee voornaamste wedstrij den van ons programma,* dat yoor heden uitsluitend uit voetbalwedstrijden bestaat, niet door zullen gaan. Wc hebben hier het oog op AjaxD. V. S. en V. F. C. De Sportman. Van de laatste Zondagen kennen we den toestand van het Ajax- terrein en weten we, dat -elke druppel wa ter daarop heden te veel is. Indien echter het veld toch nog bespeelbaar mocht rijn, zij liet dan ook misschien op het randje af, dan vermoeden we, dat dit niet in het nadeel der Ajaxiden zou zijn. De Rot terdammers komen vin een hard kolen- gruis-terrem, dus een uiterste van het brij achtige gladde terrein van Ajax. Onze stad- genooten zouden dat voordeel gaame aan vaarden; zij hebben immers Ln Rotterdam altijd het nadeel van het hobbelachtige harde Schuttersveld. Er komt nog bjj, wil Ajax nog van de laatste plaats komen, dat dan deze wedstrijd moet gewonnen worden. Een ander niet te onderschatten feit is, dat Ajax Zondag waarschijnlijk een harer voorhoede-spelers wegens ziekte zal moeten missen. We weten voor Ajax wer kelijk niet, wat we hopen moeten: door gaan of niet doorgaan. Het terrein van V. F. C. te Vlaaidin- gen staat ook niet in te besten geur en indien het werkelijk weer mis is, mag De Sportman ihopen tijdig bericht te ontvan gen om niet voor de tweede maal voor niets naar het Harmgdorp te gaan. Bij het al of niet doorgaan zal De Sport man minder belang hebben, daar het er niet op rekenen zal in .Vlaardingen iets fce halen. Wanneer de wedstrijden, van den' L\ V. B. zullen doorgaan, kan er in de derde klasse wel niet de beslissing vallen, maar kan de toestand toch iets heldorder wor den. Tavenu beeft op heden de leiding mJef zes punten in vijf Wedstrijden. Het moet L. V. V. III nog ontvangen en bedde wed strijden nog tegen De Sportman III spe len. Bovendien is een punt twijfelachtig wegens een ingediend protest. We achten De Spqrtman III op eigen terrein morgen wel in staat Tav-enu te slaan, dat ctp de twee resteerencle thmswedstrijden de hoop zal moeten vestigen. L. V. V. III staaf numtner tw'efer, m!et zeven punten in zes wedstrijden err met bovendien de mogelijkheid door een protest nog een punt rijker te kunnen worden. Op het programma van L. V. V. staan nog de uitwedstrijden tegen Tavenu en De Sportman III. L. V. V. III heeft morgen geen wed strijd, maar zal met niet weinig belang stelling de wedstrijden der mededingers volgen. Hierop volgt D. IJ. V. II mef zes pun ten in even zooveel wedstrijden en staande met een gelijk gemiddelde boven L. Her cules II door een beter doelgemiddehde. Voordeel van eigen terrein bestaat er voor dit elftal niet en daar dus alles op vreemd terrein is behaald, is de veronderstelling, dat D. L. V. II de sterkste is, nog zoo vreemd niet. Morgen moet het tegen L. Hercules II spelen en we geven dan ook de meeste kansen aan de D. L'. V.-<örs. De andere wedstrijd, dien D. L. V. II nog moet spelen, is ook tegen De Sportman III. Nummer vier staat L. Hercules II, dat morgen den Iaat sten competitie-Wedstrijd speelt. Zeven wedstrijden en zevtesn pun ten het maximum bedraagt dus negen punten. Het lijkt ons dus aangewezen, dat L. Hercules II geen kampioen dezer af- deeling zal worden, daar "deze ongeveer met 10 of 11 punten volgens den stand der zaken den titel zal verwerven.; De Sportman III neemt de laatste plaats in met vier wedstrijden en twee punten. Slaagde dit elftal er in alle wedstrijden nog te winnen, dan zou. het als nummer een nog kunnen eindigen. Het heeft nog drie wedstrijden op eigen terrein te spelen en oen aan 'djen Hoogen Rijndijk. In de vierde klasse van den L. V. B. mogen we veronderstellen een overwinning van L. V. C. E. II op L'. Hercules III. L. V. C. E. II behoort met Beresteyn III tot de ©enigste mededingers vaji Dg Sportman IV, 1 ,_i_; Voetbal Voor de aanstaande seriewedstrijden v'an den L. V. B., ter samenstelling van een Bondselftal, is door den L. V. B. feen zilveren medaille en door een onbekende een kleine zilveren medaille uitgedoofd. Van den competitieleider van den L. V. B. ontvingen we zoo juist de mededeel mg, dat de wedstrijd L. V. C. E. IILeadsch Hercules III voor de vierde klasse van den L. V. B. op morgen niet zal door gaan en tot nader is uitgesteld. CORRESPONDENTIE. R. te Z. Wij moeten aannemen, dat het door U bedoelde niet is bezorgd. Prov. bond van K.-K. biesver- ecnigingen in Zaid-Holland. een jaarlijksche bijdrage gestort van cent per lid. De Centrale Kiesverenigin gen zullen een vast© jaarlijksche bijdrage storten van vijf gulden". Verder een politieke lezing, door deal heer G. Bruna. redacteur van „Het Cen trum", te Utrecht. De algemeen© vergadering van den Pyov. Bond van R.-K. Kiesverenigingen in Zuid-Holland, aal gehouden woraen op Zondagnamiddag 14 Januari 1912, te Schie dam, in het gebouw van den R.-K. Volks bond De agenda bevat o.a% het voorstel van het bestuur, wijziging Art. XIII, B. R. „Ter bestrijding van onkosten wordt door elke aangesloten plaatselijke Kiesvereenïging, A 1 p h e n. Ned.-Herv. Gem. Zondagmor. gen te halftien ds. N. G. Veldhoen; 's avonds t© halfzeven ds. Roscam Abbing, van Leiden. Bodegraven. Geref. Gem. Zondag morgen en des avonds, ds. Mulder, van Klundert. Luth. Gem. Zondagavond. Afscheidsrede van ds. Van Oosten. Hazerswoude. Ned.-Herv. Gera. Zondagmorgen te halftien: Bevestiging van ouderlingen en diakenen. L e i d e rd o r p. Ned.-Herv. Gera. Zom dagmorgen prof. dr. H. M. van Nes, van Leiden; 's avonds ds. J. Nierstrasz. L i s s e Ned.-H©rv. Gem. Zondagnamid dag te halfdrie, ds. Snethlage Doopsbe- diening. Ned.-Herv. Gem. Dinsdagavond te zeven, ds. Roscam Abbing, van Leiden. Nieuwpoort. NecL-Herv. Gem Zondagmorgen te halftien: de heer H. F. Fortgens, candidaat tot den H. D. te Ha- zemwoude. Oudshoorn. Evangelisatielokaal. Zondagmorgen te halftien, ds. Van Wijnr gaarden, van Katwijk; 's avonds te half zeven, ds. Hengeveld, van Zoete rwóude. Warmond. Zondagmorgen te tiert uren ds. Van Ameide, van Hillegom. 's Avonds geen dienst. Z o-eterwoud e. Ned.-Herv. Gera. Zondagmorgen te tien uren, ds. J. Henge veld. Bevestiging van een ouderling en va» een diaken 'Aan de prakt ij ken om bij goed-: geloovige mensclven aan geld te komen, hetzij met pieuwjaar wenschen of hoe dan. ook, komt geen eind! Nu hebben weer een paar mannen ecai lijst saamgesteld door uit to snijden het gemeente-stempel van Den Haag en daan opgeplakt e«en stempel van Leiden en aldus! de lijst bij verscheidene ingezetenen ge-; presenteerd, natuurlijk met succes I Het zal goed zijn altijd aangeboden lijsten, goed na te zien en te bedenken of ben- collecte is aangekondigd. Nu ging het? onder de leuze: „Voor de werkloozen 1" Ongeveer twintig minuten van Gouda werd gisteTen een wagen, be spannen met een lat en beladen met 99 ko nijnen en 70 hanen en kippen, aangereden door een melkbrik, met het gevolg,, dat alles te water geraakte. Alle konijnen, ha nen en kippen verdronken het paard werd, na een uur te hebben getobd, nog levend uit het water gehaald. Ook de eigenaren,, de heeren N. den Haan en H. de Mooy, van Rijnsburg, kwamen met d'en schrik en een nat pak vrij. Te Utrecht wordt sedert 20 December een 21-jarige dienstbode vermist. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Handige oplichting. Het „Huisgezin" vertelt- hoe een wagenbewoon ster, die met haar woonwagen een paar uur te Stratum vertoefde, een slager aldaar in den nek wiet te zien voor een smakelijk' stukje vleesch. Zij ging naar zijn winkel en verzocht hem een flink stuk vleesch. af te wegen, wat geschiedde. De slager legde daarna dit stuk vleesch in den korf, dien onze wagenbewoonster in haar voor schoot had geplaatst. Nu nog betalen en de zaa-k was gezond. Maar o weeOnze wagenbewoonster had haar beurs vergeten. Even halen? Ja* maar dan je korf hier laten etaan Goedl Onze wagenbewoonster plaatste haar korf in een hoek van den winkel en ging even haar beurs halen. Toen zij na enkele uren nog niet was teruggekeerd, vond de slager het raadzaam het vleesch weer zoolang in de ijskast op te bergen. Hij neemt het korfjeMaar wat duivel, wat is dat ding licht! Hij opent het en bemerkt tot zijn groote verbazing dat de bodem ontbreekt. Onze wagenbewoonster had het stuk vleesch natuurlijk in haar schoot meegedra gen en zal er wellicht kosteb'jk van hebben gesmuld. Tijdens stormweer is in den nacht van Donderdag op Vrijdag het schip „Hoop op beter" van S. de Boer van Dronrijp, voor de kust van Lemmer gekan teld. Het was geladen met paardenmest voor Bïoekerhaven. Deze mest begon zich uiteen te zetten ten gevolge waarvan het vaartuig barstte. De schipper en zijn knecht redden zich in een bootje, da op den Steenendam werd geslagen. Ter wijl de wind op den dam stond en de gol ven er over sloegen, hebben zij daar 4 u.r©n in doodsgevaar verkeerd, en zijn, toen het begon te lichten, naar Lemmer geloopen. Ruim anderhalf jaar geleden vond bij' den heer Van Duinen te Velsen een belangrijke bloembollendiefstal plaat». In verband daarmede had de arrestatie plaat-s van den wel gestel den bloemist PI.» te wiens huize de bollen verborgen wer den gevonden. Kort daarop werd deze ech ter weer in vrijheid gesteld, en tot veler verwondering vond geen vervolging plaata.i De heer Van Duinen wendde zich, na aller lei vergeefsche pogingen, ten slotte tot den minister van justitie, die nu bevel tot in structie heeft gegeven, met net gevolg, dat tegen PI. rechtsingang is verleend en dez© zaak binnenkort voor de rechtbank te Haa*-« lem zal dienen. Op het stationseraplacemen* te Zwolle zijn gisteravond om 8 xl 45 dri» wagons van een goederentrein uit. Oowo^

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 2