pjo. 15913 Zaterdag 6 Januari. A°. 1912. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Derde Blad. Leidsehe Schouwburg. SE NOK VERO Offieieele Kennisgeving. FEUILLETON. Alleen in een groote stad. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /"1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 -woorden 40 Oente contantelk tiental woorden meer 10 Cents.-Voor het incassêerenwordtf 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden I l l f 1.10. Buiten Leiden, per loopor en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Tranco per post 1 1.65. Dat is in lang-en tijd niet gebeurd, dat het „Leidsch Dagblad" een voorstelling in den Schouwburg gaf. Het heeft dan ook moeite gekost voor het zoover waal Wij zijn op het idéé geikomen omdat de Yereéniging „Litteris Sacrum" een paar weken geleden een uitnemende voorstelling heeft gegeven, zóó, dat men meende dat het Rotterdamsoh of Nederlandseh Tooneel een voorstelling gafHet was werkelijk bij zonder goedEn nu waa onze gedaokten- gang aldus: wanneer .Litteris Sacrum" be reid was geheel belangeloos nog eens een opvoering te geven van dan zou de geheele opbrengst voor liefdadig doel kunnen dienen l En.... Litte ris Sacrum" was bereid. En nu komt de heer Witmans, de Voor zitter van Schoolkindervoe ding, gisteravond in zijn advertentie in dit blad vertellenonze kas is bijna leeg Welnu, lezers van het Leidsch Dagblad'' is dat nu niet een goede gelegenheid om „Schoolkindervoeding" eens te helpen? Gij ziet een bij uitstek goed opgevoerd tooneel stuk ge weet dat wij het niet zou den zeggen als daaromtrent twijfel bestond en ge draagt bovendien nog bij om arme kinderen een maaltijd te brengen. Het. kan niet anders of dat geeft een vollen Schouwburg Ook daarom, omdat wij hebben gedaan gekregen dat onze lezers voor niet te dure prijzen deze voorstelling in den Schouw burg kunnen bijwonen. De prijzen zullen zijn: Loge en Baignoire f 1; Parterre f 0.60; Tweede Rang f 0.45; Amphithé&tre f 0.30; Galerij f 0-20. Voor plaatsbespreking- èn voor vestiaire- geld 10 cents. Nu ten slotte iets over het stuk. De naam van het stuk is het begin van de Italiaansche zinspreuk: ,,Se non vero, 6 bella trovato", hetgeen beteekeiit: In dien het niet waar is, is het nioói gevon den." De schrijvers laten dus aan de toeschou wers-hoorders zelf over, uit te maken, of de inhoud van hun vierbedrijvig tooneel- spel waar i3, dus of deze zelf in hun leven wel eens zoo'n geval hebben aanschouwd, en zoo al niet, dan vragen ze toch de aan dacht van hun vinding. De bouw van dit stuk laat niet toe, veel van den inhoud te vertellen, daar de intrige dan te doorzichtig zou worden, en dit zéér zou schaden aan de spanning, welke de eerste bedrijven bij den toeschouwer kun nen en moeten verwekken. Slechts het volgende worde medegedeeld: De hoofdrol, Henri Castro, schilder en kunstenaar van naam, heeft eenmaal in zijn leven een misstap begaan. Door leugens tracht hij twintig jaren lang zijn eens be dreven kwaad te verbergen, dooh ten slotte wordt hij door zijn liefde voor zijn weg kwijnende dochter gedwongen, haar alles mede te deelen, en op datzelfde oogenblik wordt Castro zwaar gestraft, daar hij hot liefste moet verliezen, wat hij op de aarde bezit en ook de kunstenaar in hem gedood wordt. Wij doen deze moeite echter alléén voor onze abonnés en daarom vindt men D i n s- dag-avond een Bewijs in het „Leidsoh Dag blad" waarop dienzelfdën avond aan ons Bureel de plaatsen worden afgegeven en kunnen worden besproken a 10 Cents per plaats. VRSmüHZBXft. De Burgemeester van Leiden; Gelet op de artikelen S en 9 der Gemeen tewet en op de artikelen 1 en 3 van.het Koninklijk Besluit van den lsten Mei 1897, zooals het is. gewijzigd bij dat van 10 Jan. 1901; Brengt ter kennis van de kiesgerechtig den, dat de verkiezing (candidaat- stelling) van één Jid van den Ge meenteraad in het tweede Kiesdistr iot, bevattende de wijken II, V, IX en XII en de stemdistricten II, Y, VIII en X, ter vervulling van de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer J. J. van Hoeken, die in 1913 aan de beurt van aftreding zoude zijn geweest, zal plaats hebben op Dinsdag 23 -J a- n u a r i a. s., de stemming, zoo die noodig mocht blijken, op Dinsdag '30 Ja nuari en de eventueel© herstemming op D i n s d a g 6 Februari d.a-.v. Op den dag der verkiezing, 23 Ja nuari, kunnen ter Secretarie dezer ge meente bij hem, Burgemeester, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren opgaven van candidaten wor den ingeleverd. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de-voorletters en de woonplaats van den candidaat, en onderteekend zijn. door ten minste 40 kiezers, bevoegd tot deelne ming aan de verkiezing, waarvoor de in/le vering geschiedt'.1 De inlevering der opgaven moet persoon lijk geschiedendoor een of meer personen, die haar hebben onderteekend, terwijl de tot invulling bestemde formulieren van deze opgaven kosteloos ter Secretarie verkrijg baar zijn gesteld van af heden tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 6 Januari 1912. Leiden, 6 Januari. Prof. dr. J. J. M. de Groot, sedert 9 December 1891 hoogleeraar aan cle Univer siteit alhier, waaraan hij; onderwijs gaf in taal, godsdienst, zeden en gebruiken der Ohineezen in de Nederlandseh© koloniën, geograpkie en ethnograpbie der Oost-Azia tische landen buiten onzen Archipe^ die de voor een Nederlandseh geleerde hooge on derscheiding te beurt viel door de Duit- sche régeering tot. hoogleeraar in Berlijn te zijn benoemd, heeft thans de stad ver laten, zonder dat er een officieel afscheid van de hoogescboolj zijn mede-hoogleeraren en de studenten heeft'plaats gehad. Ver moedelijk staat dit in verband met zijn op treden in zake het greenwezen, waardoor er eenige verwijdering tusschen hem en vele anderen met do hoogeschool in betrekking staanden ontstond. De door hem bewoonde villa aan den Zoeter wou dsoh en Singel is aangekocht door den heer W. F. Verhey van Wijk» die daar gaat wonen. In de gisteravond gehouden buiten gewone 'algemeenc vsrgadering van ^Vreemdelingenverkeer" is in do plaats van den lieer A., de. Koster Jr., die be dankt had, tot bestuurslid:gelvOzen de heer J. Hartevelt Azn. Deze zal het voorzitter schap op zich nemen. -. In de gisteravond ui café „Harmonie" gehouden ja-arlijksche. algemeeue ledenver gadering van de L. W. V. „,AlI Right" -wer den de verschillende verslagen over het jaar 1911. van secretaris, penningmeester 4 cap tain en balans-commissie uitgebracht en goedgekeurd. Verder hield deze vergadering zich bezig met de. verkiezing van bestuur*- en- cimmis- sieleden. De aftredende bestuursleden wer den allen herkozenin de bestuurs-vacatu re, ontstaan door het bedanken van den heer A. J. den Hollander, werd voorzien door de verkiezing als bestuurslid van den heer M. J. Spaargaren. De mededeeling van het bestuur dat ,,A11 Right" dit seizoen zal openen door het or ganise»? ren van een groot bal masqué op 10 Februari a.s. werd met instemming door de vergadering begroet. Met een opwekkend woord van den voor zitter om allen krachtig mede te werken liet aanstaande bal masqué zoo luisterrijk mogelijk te doe" slagen en door het aan werven van nieuwe leden de Vereeniging steeds krachtiger te doen worden, word deze geanimeerde vergadering gesloten. Bij de deze week gehouden examens voor toelating tot de Kweekschool voor Machinisten te Amsterdam, slaagden van de 37 opgeroepenen er 15, waarbij een stad genoot: K. Blokhuis. De 1ste luits. der inf.-van heb O.-I- leger G. J. Sieburgh, P. J. A. van Mourik en P. Schaafsma, thans gedetacheerd te 's-Gravenhage, worden 1 Mei a. s. gedeta cheerd bij de 2de afd. van het 2de reg. veld- art. te Leiden. Met de „St.-Ct." No. 4 worden verzon den afdrukken van de akte betreffende de Coöp. Boerenleenbank, te Noord wijk. De Staatscourant" van heden bevat de statuten van de naaml. vennootschap „De Eerste Nederlandsehe Stoom-Klom- penfabriek", te Alphen. Doel: het fabri- ceeren van klompen en andere bewerkte houtwaren, benevens de handel in die arti kelen, alles in den ruimsten zin des woords genomen. Duur: tot 31 Dec. 1960. Kapitaal: f 50,000, verdeeld in 50 aandeelen van f loou, alle geplaatst en volgestort. Als voFedige storting op 21 aandeelen wordt ingebracht de Eerste Nederlandsche Stoom-Klompen- fabriefc, met verdere get:mmerten, erven en water, gelegen in de gemeente Alphen, met de tot de uitoefening der zaak behoo- rende gereedschappen en machinerieën, voor zoover die door bestemming als onroe rend goed worden beschouwd. Het bestuur der vennootschap is opgedragen aan twee directeuren, onder toezicht van ten minste twee commissarissen. Voor de eerste maal zijn tot directeuren benoemd de heeren jhr. Cli. L. Roëll, industrieel, te De Bildt, en B. H. Hulscher, to Alphen aan den Rijn. De Koningin heeft gisteravond, in de Kloosterkerk te 's-Gravenhage, de inzege ning bijgewoond van 12 pleegzusters tot dia, oo nessen. Het bestuur van de Vereeniging Hulp aan Zuigelingen te '6-Gravenhagö heeft van de Koningin en van de Koningin-Moeder, als bewijzen van belangstelling in het stro- ven van de vereeniging, giften ontvangen. Tot hoofd der openb. school te Rijswijk is benoemd de heer W. H. Visser, te Delft. In den ouderdom van 70 jaren is te 's-Gravenhage overleden de gepens. majoor der infanterie L. F. Leijds, die in het jaar 1858 zijn militaire loopbaan begon als vrij williger bij het inst-ructie-bataljoD. Na in 1866 benoemd te zijn tot 2de-itiitenarrt werd hij in 1873 en '74 als lste-duit. gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië, waar hij deel nam aan de krijgsverrichtingen tegen Atjeh. Gerepatrieerd volgde in 1681 zijn be noeming tot kapitein. Als zoodanig' werd hij in 1895 gepensionneerd met den rang van majoor. Het groote huis, Lange Voorhout 13, te 's-Gravenhage, toebehoorende aan graaf Bentinck en Waldeck Liropurg, dat in de laatste jaren slechts gedurende enkele maanden des jaars bewoond werd, is, vol gens ,,De N. Ct." verhuurd aan de Ameri- kaansche legatie, die het als gezantschaps gebouw zaJ inrichten en betrekken. Omtrent de viering van het 100-jarig bestaan van Zaandam als stad, is, volgens het ,,Hbld." thans bepaald, dat, om het plaatselijk karakter van het feest te behou den, dit drie dagen, 12, 13 en 14 Juli, zal duren. Het denkbeeld om een Oosterech marktplein in te richte£ is opgegeven. Een commissie is benoemd, bestaande uit de heeren P. van Heijnsbergen, K. van de Stadt Ez., D. J. Voogd, onderscheidenlijk voorzitter, vice-voorzitter en secretaris van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, P. H. Dierdorp en D. H. Witte, die uit de ingekomen voorstellen een programma voor deze drie dagen zal opmaken. ALPHEN. Ondanks het ongunstige we der hadden vele leden van de afd. Alphen, Oudshoorn en Aarlanderveen van de Hol- landsche Maartschappij van Landbouw ge hoor gegeven aan de oproeping van het be^ stuur tot bijwoning eener vergadering, waarin als spreker zou optreden dr. Ver meulen, uit Utrecht. In de zaal van „St.- J oris" bleef slechts een enkele stoel onbe zet, en zij, die ter vergadering kwamen, zullen over hun bezoek geen spijt hebben gehad. De spreker wist het belangrijke on derwerp op aangename, boeiende wijze uit een te zetten en oogstte aan het einde der lezing luiden bijval. Aan het einde der vergadering dankte de Voorzitter, de heer P. den Hertog, den spreker voor zijn leerzame lezing, en vond hij gelegenheid ook den aanwezigen curisten een woord van dank te zeggen voor him tegenwoordigheid, en hen aan te moedigen ook in de toekomst boïaDg te stellen in het werken en streven der Landbouw-Maat- schappij. BODEGRAVEN. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 1 Jan. 1911 2513 m. en 2717 vr., te zamen 5230 personen. In 1911 werden geboren 179 kinderen, als 93 jon gens en 86 meisjes. Er vestigden zich 220 m. en 237 vr., totaal 457 personen. Overleden zijn 42 m. en 36 vr., totaal 78 personen. Naar elders vertrokken 254 m. en 283 vr., totaal 537 personen. De bevolking der ge meente bestond op 31 Dec. 1911 uit 2530 m. en 2721 vr., te zamen 5251 personen. Leven loos werden aangegeven 3 kinderen van heb mannelijk geslacht. Er werden 39 huwelij ken gesloten. HAZERSWOUDE. Eeu aclittaJ gaslan taarns verspreiden reeds haar prachtig licht en géven ons een aangename verwach ting voor onze straatverlichting in de toe komst. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteravond trad in de Gemeentczaal voor een talrijk pu bliek op prof. dr. H. 'Bavinek, van Am sterdam, met .een voordracht over: „Het zedelijk léven." Spr. begon met cle opmerking, dat hot een algemeen erkend feit is, dat ook van Christelijke zijde niet is tegengesproken, dat de wetenschap de laatste honderd jaren groote vorderingen heeft gemaakt. Aan haar hebben avij tal van dingen te dan ken, waarvan wij genieten, terwijl door de toepassing van de wetenschap ons aller leven is verrijkt en veraangenaamd. Dj we tenschap is echter de laatste 25 jaren rnecr bescheidcn, geworden. Er is een lijd ge weest, waarin men meende, dal d j.en- schap alle raadselen van het leven en de; wereld kon oplossen. De wetenschap is zich bewust geworden van haar grenzen, en dat zij zich op een bepaald terrein be weegt. Dc wetenschap is tot het bjsef gekomen, dat de wereld in het ongekende; en onbekende rust; daar zijn problemen, die geen menschelijk verstand kan oplos senden oorsprong en het wezen der-din-: gen kan men niet verklaren. De noodzake lijkheid van het bestaan der dingen kun nen wij niet aantoonen. Allés, wat er be staat. is mysterie. Een tweede raadsel is de veelheid en verscheidenheid in het heelal. Een derde raadsel is het leven. Dat leven is een verborgenheid. Wij kunnen niet in dc kem van het leven binnendringenniet naspeu ren, niet ontleden. Wij nemen alleen d<s 17) „Och kom, het is een allerakeligste ge schiedenis bulderde George Hollings worth, opeens zijn geduld verliezende. „We zouden er immers niet meer over spreken. iWölnu, laten we er dan niet meer over spreken. Wat kunnen ons haar beweegre denen schelen? Ze is weg en daarmee uit!" „Neen, 't is nog niet uit," zei Ralph. #,Vant ik zal mijn best dienen te doen om haar te vinden." „Om haar te vinden?" gilde mevrouw Hollingsworth. „Om haar te vinden?" bulkte zijn vader. „Ben je nu heelemaal gek? Zal die ellen dige zaak dan nooit afgedaan zijn? Komt er dan geen eind aan de gevolgen van Charlies ezelachtige daad?" „Oomriep zijn neef, hem woedend aanziende. ,,Ik ben heel blij, dat mijn man een menschlievende daad heeft gedaan, oom George," zei' Alice op ijskouden toon. „Je bent blij, maar ik ben het heelemaal niet," zei de heer Hollingsworth. „Nu is mijn zoon verliefd geworden op dat meisje! Heel prettig voor een vader, om dat te hooren." „En voor een moeder dan?" jammerde mevrouw Hoüingsworth. „Ja, Alice en Charlie kunnen wel blij zijn, het raakt hun hun geluk is er niet mee gemoeid! Of wij lijden, komt er niet op aan. Wat fcan aat hun schelen Als het hun maar niet deert, is het niets, dat de gevolgen op ons neerkomen, of op Ralph Waar ga je nu heen, Ralph?" „Ik ga met den eerstvolgenden trein naar de stad," zei hij rustig. „Et is heusch geen aanleiding, orn zich zoo op te winden. Ik wil alleen maar voorkomen, dat juffrouw Thorpe den nacht op straat doorbrengt. Ik zie je nog wel als ik terugkom, Charlie." Er volgde een stilte. Iedereen vroeg zich af, wie wel de eerste zou 'zijn, die sprak. De voordeur viel mot een slag toe. „Na al wat er gezegd is, Alice stond op met een houding van gekwetste majes teit vind ik, dat we je oom en je tante den last van onze tegenwoordigheid hier verder moeten besparen." „Ja, je hebt gelijk, vrouwtje," zei Barton. „Luister eens, ik vind niet, dat u tegenover Alice den juisten toon hebt aangeslagen, tante. In plaats van medelijden met haar te hebben, bent u hard en streng tegen haar geweest. Dat verwondert me ten zeerste." „En ons verwondert je onverschilligheid/' zei zijn oom streng. „De verregaande on verschilligheid, waarmee je ah het verdriet en de schande, die je ons berokkend hebt, aanziet. Ja, al het verdriet en de schande De Bartons gingen met hoog opgeheven hoofden heen en toen de heer en mevrouw Hollingsworth weer rnet elkaar alleen wa ren, zaten zij zwijgend tegenover elkaar en dachten na over hun in rook opgegane illusies. VIII. Ralph Hollingsworth. ging met weinig hoop naar de stad. Zijn kans Irene te vin den was gering. Het eenige, waar al zijn hooj? zich op vestigde, was liet kantoor, waarvan zij hem den naam toevallig La het voorbijgaan ha.d genoemd. Tenzij zij zich dien middag aan cla/t kantoor had vervoegd, zou zijn rei3 tevergeefs zijn. Hij wist echter in de verste verte niet, waar dab kantoor zich bevond, en liet- eerste wat hij deed na het Victoria-station te heb ben verlaten, was een adresboek raadple gen. Hij zag er in, dat een zekere heer Al bemarle Lloyd aan het hoofd stond van een kantoor, door welks tusschenkomst acteurs en actrices, die buiten betrekking waren, geplaatst konden worden, en dat dit kan toor gevestigd was in de Henrietta-straat, Covent Garden. Begrijpende, dat dit de persoon was, van wien zij had gesproken, riep hij een huurauto aan en liet er zich on verwijld heenbrengen. Een smalle trap leidde naar een eenvou dig gemeubeld vertrek, waar het meest op viel een groote verzameling portretten, die Albemarle Lloyds cliënten in verschillende rollen voorstelden, .portretben van sirénen, belovorlijk lachend in een of andere ope- rettenrol, van heldinnen, met de tragische gezichten, die in een tragedie behoorden, van „ernstige helden", die met hun voor hoofd op hun wijsvinger leuDden en wan hopige pogingen deden om wanhopig te kij ken. Ken vrij groot aantal der cliënten zelf zat in niet zeer opgewekte houding op de banken, die tegen de muren stonden, en in een hoek zat een jong meisje met hoog ge kapt, geverfd haar op een schrijfmachine te tikken. Ralph vroeg haar of zij zoo goed wilde zijn den heer Lloyd te zeggen, dat-hij hem graag even zou willen spreken en dit als het kon dadelijk; een vermetelheid, waar van zij zoo veTsteid stond alsof de keer Lloyd de Tsaar aller Russen was. Na eenigszins van den schok te zijn bekomen, zei zij op ijskouden toon, dat, aJs zij het wol had, hij dien middag niet verwacht werd door den heer Lloyd. En vernemende, dat zij het wèl had, gaf zij op on genaak bar en toon te kennen, dat zij vreesde, dat er dus geen sprake kon zijn van een onderhoud. Zij, die zaten te wachten en uit zijn zenuw achtigheid hadden afgeleid, dat hij ook een plaatsing zocht, lachten voldaan, want hun eigen zorgen leken hun aanmerkelijk lichter, nu zij een ander zagen, wiens kan sen nog slechter schenen te staan. Ralph kreeg den indruk, dat zij, die op het tooneel lauweren wilden oogsten, van het eerste oogenblik af met onverwachte moeilijkheden te kampen hadden. Op iet wat verlegen toon mompelde bij: ,,'b Is niet, dat ik werk zoek. Maar ik kom eigen lijk om juffrouw Thorpe, juffrouw Irene Thorpe. Zij is hier zeker neg niet geweest?" Tot zijn verbazing scheen hij het toover- woord te hebben gevonden, waarop de poorten van Lloyds heiligdom zich zouden openen. „Juffrouw Thorpe?" vroeg het meisje met het geverfde haar, en zij ging naar de huistelephoon. „O, wilt u dan zoo goed zijn nog even te wachten? De verandering in haar houding beloofde hem reeds goed nieuws voor het meisje. Het volgende oogznblik, toen hij werd toegelaten tot de spreekkamer van den grooten man, merkte bij al dadelijk, dat er meer achter school. Theater-agenten zijn in den regel onder danig beleefd tegen theater-directeuren, en onbeschoft tgen acteurs en aoti ices, behal ve wanneer /ij heb geluk hebben een ster te vangen. In zulk een geval laten zij een. Ml I III I MlVIKTUgE=| brief met de zeer duidelijke handteekening dier. be doelde ster in een vergulde lijst zot ten en hangen hem dan op een zeer in oog vallende plaats tegen den muur. i zijn natuurlijk uitzonderingen en soms moet men wel eens een theater-agent, die tevens een echte gentleman is. Maar met Ralph was dat dien dag niet het geval geweest. „Zoo, waar is zij dan?" vroeg Lloyd ge biedend en heelemaal vergetend den bin nenkomende te groeten. ,,Zij deed beter een beetje baast te. maken, andere kan ik de plaats niet voor haar openhouden!" Hij had een hoogen hoed op zijn hoofd en een lange sigaar in zijn mond, beide een hoek van vijf en veertig graden vormende., Zijn duimen staken in de armsgaten van zijn vest. Maar al zijn majesteit bracht Ralph minder van de wijs dan de ijskoude hoogheid der typiste. „Als u juffrouw Thorpe bedoelt, ik ge loof, dat die binnenkort hier zal zijn. Wat kunt u haar aanbieden?" „Een vriend van haar zeker?" vnoeg Lloyd. ,,Ook in het valk?" „Juffrouw Thorpe is bevriend met mijn. familie. „Ik heb haar gisteravond geschreven",- zei Lloyd driftig. ,,Ik heb haar gezegd, dat zij hier klokslag twaalf moest zijn. Nu is het vijf uur. Heeft ze den brief niet out» vangen? „Poste reetante, Sydenham. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1912 | | pagina 1